ابیلیفای ( آریپی پرازول )،تسکین افکار مزاحم

– ابیلیفای ( آریپی پرازول ) چیست: 

داروی ابیلیفای (Abilify) یا آریپی پرازول (aripiprazole) که از طریق کاهش میزان دپامین  مغز اثر می کند برای  از بین بُردن افکار مزاحم و باورهای غلط که مُخلّ  زندگی سالم هستند بکار می رود.این قرص  بنا بر تجربه و تشخیص روانپزشک بعنوان درمان کمکی در مشکلات ذهنی مانند اضطراب و وسواس و افسردگی می تواند به کار رَوَد.هر گونه شک و ابهامی که در مورد حکمتِ تجویز این دارو دارید با پزشک خود مطرح کنید و توضیحات قانع کنندهٔ او را فقط از زبان خودش بشنوید چرا که شنیدن اطلاعات ناقص از متصدیان داروخانه‌ها یا خواندن بروشور داخل جعبهٔ دارو یا جستجو در صفحاتی مانند ویکی پدیا، کافی  نیست و ممکن است شما را در مورد تجویز پزشکتان دچار سوء تفاهم کند.

– موارد مصرف ابیلیفای ( آریپی پرازول ): 
این دارو در موارد زیر و صرفا با تجویز پزشک متخصص قابل مصرف می‌باشد: IMG_20160805_153726
۱- تسکین افکار مشوش و بیهوده غیرواقعی: که منجر به اشتغال ذهنی فرد با آنها شده و واقع بینی  و کارکرد روزانه ی وی را مختل می کند.
۲-از بین بردن افکار وسواسی: مانند افکار غیرقابل کنترل توهین به مقدسات یا افکار ناخواسته ی جنسی یا افکار نامقبول ِ آسیب زدن به دیگران.
۳-افسردگی مقاوم به درمان : که با سایر داروهای ضد افسردگی درمان نشده است.
۴- تصحیح باورهای غلط :مانند بدبینی به مردم و بدبینی به همسر.
۵- در کودکان ِ در خود فرو رفته (اوتیستیک) بین شش تا هفده سال  که در ارتباط عاطفی و معاشرت با دیگران ناتوانند برای کنترل قشقرق و ناسازگاری آنها بکار میرود.
۶- حالات سرخوشی در نوسانات خلقی و  دو قطبی .
۷- در اختلالات رفتاری کودکان مانند اختلال سلوک(conduct) یا در خصومت و لجبازی آنها با والدین (ODD).
۸- در درمان اختلال تیک (توره ).
توجه: تجویز این دارو الزاما به معنای روانپریش بودن شخص مصرف کننده نیست. داروهای اعصاب موارد مصرف بیشماری دارند که همه یِ آن‌ها در بروشور دارویی یا در صفحات اینترنتی ذکر نشده است.

– منع مصرف ابیلیفای ( آریپی پرازول ):

۱- از خوردن همزمان مقادیر زیاد گریپ فروت همراه با این قرص (همچنین سایر داروهای روانپزشکی) اجتناب کنید چون این میوه آنزیم تصفیه کننده ی این دارو در کبد را از کار می اندازد بنابرین سطح خونی این داروها بسیار بالا رفته و منجر به مسمومیت دارویی می گردد.IMG_20160805_225604

۲- صرفا با خواندن این مطلب یا مطالب مشابه در اینترنت شروع به خوردن این دارو نکنید یا سرخود دارویی که برای شما تجویز شده است را به دیگران توصیه نکنید.

– اسامی تجاری:

نام ژنریک:

-aripiprazole

_اسم تجاری  

_Abilify

_abilify Dismelt

-abilizol

-Biopiperazol

-serozol

 

– دوزاژ و نحوه ی مصرف ابیلیفای ( آریپی پرازول ):

 
۱-این قرص در دوزهای ۵ و ۱۰ ، ۱۵ ، ۲۰ ، ۳۰میلی گرمی موجود است (در ایران فقط ۵ و ۱۰ و ۱۵)که صرفا با نسخهٔ پزشک قابل تهیه می‌باشد.

۲-دوز متوسط درمانی آن بین  ده تا سی میلی گرم است و یک بار در روز مصرف می‌گردد.

۳-دوز شروع بهتر است بیش از پنج میلی گرم نباشد چرا که منجر به تهوع، بیخوابی و بیقراری (آکاتژیا) می گردد.

۴-اگر یک وعده از قرص را فراموش کردید می‌توانید آن را بمحض اینکه متوجه شدید مصرف کنید ولی اگر تقریبا چند ساعتی بیشتر به مصرف وعدهٔ بعدی نمانده است این کار را نکنید و فقط قرص وعدهٔ بعدی را بخورید. در هر صورت از دوبل کردن قرص برای جبران وعدهٔ فراموش شده اجتناب کنید.

۵-قرص را در دمای معمولی اتاق و دور از رطوبت و نور نگه دارید. 

۶-خیلی خیلی مراقب باشید که بچه‌های کوچک دستشان به این قرص و سایر قرصهای اعصاب نرسد.

۷-لیست همه ی داروها حتی ویتامینهای مصرفی خودتان را به پزشکتان اطلاع دهید.

۸-این دارو را با آب فراوان مصرف کنیدabilify

۹- همزمان با این دارو میوه ی گریپ فروت مصرف نکنید.

۱۰-اگر احساس کرده اید که با مصرف این دارو حالتان خوب شده است آن را ناگهانی قطع نکنید چون دچار عوارض جدیدی خواهید شد.

۱۱-این قرص احتمال دارد فشار خون شما را پایین بیاندازد پس مراقب تداخل آن با سایر داروهای ضد فشار خون باشید و به پزشکان داخلی یا اعصاب ِ خود ،این مطلب را یادآوری کنید.

 

– نکات مهم در مصرف آریپی پرازول: 

۱-اگر دچار آلرژی شدید این قرص را مصرف نکنید. علایم آلرژی می‌توند این‌ها باشد: سرفه، تنگی نفس، خس خس سینه، ورم کردن لب یا زبان یا صورت، ورم کردن گلو، خارش و قرمزی و دون دون شدن پوست، کهیر در هر نقطه از پوست. 
۲-سالمندانی که دچار انواع دمانس (زوال عقل) و آلزایمر هستند ممکن است با خوردن این قرص برای مدتی بیش از دوازده هفته، مجددا دچار سکته‌های ریز مغزی (mini stroke) شوند.
۳- نیمه عمر این دارو طولانی و حدود ۷۵ ساعت است بنابرین یکبار در روز مصرف می شود.خالی یا پر بودن شکم تاثیری در جذب این دارو ندارد.
۴- این قرص ممکن است ۴ تا ۶ هفته طول بکشد تا اثرات خوبش رو نشان بدد پس لطفا زود قضاوت نکرده و دارو را تا آنموقع قطع نکنید. 

عوارض آریپی پرازول: 

۱-عوارض خفیف و گذرا:
– احتمال وقوع این عارضه‌ها یک در صد نفر است. این عوارض یا خودشان بتدریج برطرف می‌شوند و یا با یک تجویز دیگر بسرعت قابل رفع هستند بنابرین وقوعِ آن‌ها مجوزی برای قطعِ آن‌ها نیست و شما فقط باید با پزشکتان تماس بگیرید:

– سردرد -یبوست یا اسهال -سوهاضمه – تهوع -گیجی -خشکی دهان و چشم -خواب آلودگی یا بیخوابی -خستگی یا  بیقراری – افزایش وزن ( به میزان کم )  – افزایش ترشح بزاق – سوزش سینه -درد دست یا پا یا مفاصل -راش پوستی -افت فشار خون در لحظه ی ایستادن (سرگیجه).

۲- عوارض جدی:
هر چند این عوارض کمیاب و نادرند ولی چنانچه آن‌ها را مشاهده کردید بسرعت باید برای بررسی آن‌ها بصورت حضوری به پزشک خودتان یا در صورت عدم دسترسی به ایشان به بیمارستان مراجعه کنید: 
– تب بالا و سفتی عضلات و تعریق(احتمال سندرم نرولپتیک بدخیم)
– بثورات پوستی و خارش زیاد(احتمال استیونس جانسون)
– بی‌نظمی،کاهش  یا افزایش غیر عادی ضربان قلب
– تشنج
-حرکات غیر عادی و غیر اختیاری در صورت و بدن
-مشکل در بلع یا تنفس
– در صورت خوردن تعداد زیاد قرص و مسمومیت با آن( چه اشتباهی و چه به قصد آسیب زدن به خود ) فورا فرد مبتلا را به مرکز درمان مسمومیتهای دارویی (در تهران بیمارستان لقمان ) برسانید.

رهنمودهای کلی: 
۱– توجه داشته باشید که تمام داروهای روانپزشکی فقط بنابر تشخیص یک روانپزشک که از مکانیسم اثر آن‌ها و از نحوهٔ تعامل نروترانسمیتر‌ها و رسپتور‌ها در سلولهای عصبی آگاهیِ کامل داشته و برآن‌ها مسلط است قابل تجویز است و مصرف خودسرانهٔ دارو‌ها آن هم فقط با کسبِ اطلاعات سَرسَری از صفحات اینترنتی و یا توصیه‌های ناقصِ دانشجویی و یا با الگو گرفتن از نسخهٔ سایر بیماران و تهیه آن‌ها از مراکز غیر مجاز خیابانی، بسیار خطرناک است و عواقب آن قابل پیش بینی نیست.IMG_20160805_153636

۲-همچنین در جریان باشید که سود و زیان یک دارو را باید در مقایسه با یکدیگر بسنجید و به صرف وجود یک عارضهٔ کوتاه مدت، خودتان را به اشتباه از مصرف دارویی که می‌تواند سرنوشت خلق و رفتار و شخصیت شما را به سمت یک زندگی سالم و پر از آرامش سوق دهد، محروم نکنید.

نویسنده: دکتر پرویز علی وردی (روانپزشک) 
-وبسایت:  www.parvizaliverdi.com 

-پی نوشت: کپی برداری و حذف نام نویسنده عملی غیر اخلاقی بوده و درشان یک انسان فرهیخته نیست.

231 Comments on ابیلیفای ( آریپی پرازول )،تسکین افکار مزاحم

 1. با سلام آقای دکتر
  آیا داروی آریپیپرازول یا کوئتیاپین باعث بروز دیابت می شود؟
  طبق تجربه آریپیپرازول را در درمان افسردگی (و نه اضطراب) سودمند تر از کوئتیاپین می دانم، در صورتی کهاوایا شروع مصرف بیخوابی و بی قراری جز عوارض داروست. کوئتیاپین آرامبخش قوی است که می توان به جای بنزودیازپین ها و برای اضطراب از آن سود برد.
  لطفا آقای دکتر مطلبی تحت عنوان راهکاری برای جلوگیری از افزایش وزن داروها نیز منتشر کنید. با سپاس

 2. با سلام
  آقای دکتر کاربامازپین و آریپیپرازول تداخل دارویی دارند؟ من توی چند سایت خوندم که وقتی کاربامازپین و آریپیپرازول با هم مصرف میشه باید دوز آریپیپرازول دو برابر بشه. چون کاربامازپین اثر آریپیپرازول رو کاهش میده. البته این ها تجویز دکتر هست. اما برام سوال هست
  با تشکر

  • خب بله کاربامازپین ،بیشتر داروها رو کم اثر میکنه…ولی شما فقط به تجویز پزشکتون اعتماد کنید…تجربه از کتاب و اینترنت بالاتره

 3. سلام جناب دکتر
  من داروی الانزاپین و فلوکستین رو پنج ساله که زیر نظر روانپزشک مصرف میکنم.و حالم خوبه.خوابم هم خوبه.منتها از فلوکستین بیقراری که می آورد و از الانزاپین چاقی که می آورد رو اذیت میشم.به نظر شما این دو دارو را با چه داروی دیگری میتونم جایگذین کنم؟مثلا پرفنازین و آمی تریپتیلین؟آریپیپرازول مناسبمه؟یا باید یکی یکی با آزمون و خطایی که دکترم میگه ترکیب مناسب جایگذین رو پیدا کرد؟

 4. با سلام دوباره
  جناب د کتر بنده هر وقت این دو دارو رو قطع میکنم هم حالم بد میشود هم خوابم عمیق نمیشود .بد اخلاق میشوم.خوابم هم بریده بریده(پنج تکه)میشود.پنج سال پیش دکترم بعد از گرفتن شرح حال و تست mmpi اول داروی الانزاپین ۵ رو تجویز کرد که باعث شد رفتارهام معقول و منطقی شدند و خواب بریده بریده ای که بنده داشتم بهتر شد(دو تکه شد).پس از یک ماه یک عدد فلوکستین ۲۰ رو بهش اضافه کردند.که باعث شد اخلاقم و روحیه ام بسیار خوب و خوش برخورد و اجتماعی شوم و خوابم هم عمیق شود.ولی مشکلم اینه که بخاطر فلوکستین بسیار بیقرار هستم و مثلا برای چند ساعت یه جا نمیتونم بمونم مثلا کلاس رفتن یا مغازه داری کردن.مشکل دیگه اضافه وزنیه که بخاطر الانزاپین گریبانگیرم شده.بنده توی این پنج سال ۳۰ کیلو اضافه کرده ام.البته ورزش منظم هم دارم.بنظرز شما چه داروهایی رو جایگذین ایندو کنم؟ که واقعا” دیگه نمیتونم ادامه بدمشون.
  با تشکر از شما
  +

 5. سلام، من پزشک هستم وسالهاست دچاراختلالی هستم که نامش رافوبی مطالعه می گذارم(که درهیچ رفرانسی ذکرنشده)، باین معنی که هنگام مطالعه دچارترس وبی قراری می شوم ولی ازروی غیرت وبخاطرپزشک بودن همواره درحال مطالعه هستم.انواع SSRI وSNRIراهم درطول سالهاتست کرده ام که چندان مؤثرنبوده اند.نظرشماچیست؟اصلا به کلمه فوبی مطالعه اعتقاددارید؟ آیامصرف آریپیپرازول راتوصیه می کنید؟ وباچه دوزی؟ ممنونم.

  • بله ممکنه فوبی یا بهتر ازون بگیم ocd باشه که ابتدا وسواس فکری بیقرار کننده دارید و بعد اجبار مطالعه برای کاهش بیقراری…فوبی اگر فقط بود از مطالعه اجتناب میکردید
   بهر حال فرقی هم نمیکنه چون هر دو یک اختلال اضطرابین.اگر با این داروها جواب نگرفتید همونجور که گفتید اریپیپرازول رو بعنوانaugmentationاضافه کنید

 6. باسلام و وقت بخیر
  از پاسخگویی تان که نشانه وجدان کاریتونه ممنونم
  دکترجان من تا الان دوبار بخاطر افسردگی مقاوم و وسواس فکری که ژنتیکی هم می باشد طبق نظر دکتر شروع به مصرف داروهای فلوکستین و الانزاپین کرده ام ولی هردوبار هم نیاز به دوزهای خیلی بالای فلوکستین بوده که بیقراری میاورد و هم خواب الودگی ناشی از الانزاپین;و نهایتا هم ازفاز افسردگی به فازمانیا رفته که سبب قطع دارو و مصرف لیتیم شده ام و پس ازچند هفته از ادامه درمان منصرف گشته ام.بنظر شما چه راهی برای رهایی از این افسردگی و وسواس فکری که ریشه ای شده وجود داره؟ ایا آریپیپرازول میتونه درکنار داروی دیگری موثر واقع شود.
  ممنون میشم راهنمایی مبسوط نمایید.

 7. سلام، ضمن تشکرازجناب آقای دکترکه پاسخ سؤال بنده راجامع وسریع دادندوضمن تأییدفرمایش جنابعالی مبنی برابتلای احتمالی من به ocd، آیااحتمال ابتلا به سایکوزخفیف نیزوجوددارد؟(دایی من مبتلابه اسکیزوفرنیا بوده)والبته به همین دلیل ازافزودن یک آنتی سایکوتیک آتیپیک سؤال کردم.جناب دکتر، به درمان ترکیبی اشاره کردید ومن درحال حاضر از اس.سیتالوپرام+آریپیپرازول+کلونازپام استفاده می کنم.آیاشمابااین رژیم دارویی موافقید یا پیشنهادبهتری دارید؟(بعنوان مثال عرض میکنم:پاروکستین+کوئتیاپین یا…) ضمن سپاس فراوان ازمحبت شما، خواهشمنداست به این سؤال بنده نیزپاسخ بفرمایید.متشکرم.

 8. باتشکر از پاسخگویی سریعتون
  دکترجان یعنی شما فرمایش میکنید برای افسردگی و نیز وسواس فکری,یک داروی تثبیتی مثل لیتیم موثره و کافی؟ یا درکنار داروهای SSRI؟ در این میان داروهای آتیپیک کمکی میتوانند برای وسواس کنند؟

   • سپاس که انسانیت و وجدان کاری این چنینی برای پاسخگویی دارین
    دکترجان من با فلوکستین در دوزهای بالای۸۰نتیجه میگیرم که بیقراری میاره,ممکنه سرترالین درخصوص بی قراری مفیدتر باشه؟چرا اکثر دکترها اصرار به فلوکستین بعنوان کن خطرترین داروی افسردگی دارند,صحت داره؟

    • اتفاقا خیلی از ماها اصلا فلوکستینو نسخه نمیکنیم.ولی بهر حال هر کدوم از داروها ممکنه روی یک نفر مفیدتر باشه

 9. سلام
  من دخترم حدود یک هفته است ارییپرازول ۵ رو به همراه فلوکستین ۲۰ مصرف میکنه الان خیلی کف دسن ها و پاهاش عرق میکنه ..و کفپاهاش نارنجی شده حتی صورتش هم عرق میکنه ..ممکنه علتش قرص ارییپرازول باشه….لطفا پاسخ دهید

  • یکماه اول مصرف هر دارویی باید خیلی کم،یکچهارم و بعد نصف مصرف بشه تا بدن عادت کنه…ولی قرصای خوبی هستند.انشالا نتیجه میگیرید

 10. سلام دکتر. من شبها آریپیپرازول ۲.۵ مصرف میکنم. بیقراری و بیخوابی بهم دست میده. نصف شب بیدار میشم و دیگه دلم نمیخواد بخوابم و فعالیتم زیاد میشه یه جورایی مثل حالت شیدایی. انرژیم میره بالا. میتونم صبح مصرف کنم؟

  • آره خیلیا مثل شما میگن،در واقع اثر آرامبخشی(سداتیو) این دارو کمه و بهتره صبح مصرف کنید

  • پسر من ۲۷ ساله است از ۶ ماه پیش دست چپش تیک پیدا کرد و این تکان ها در این مدت بسیار شدید وطولانی شده است که شبه تشنج نام گذاشته اند چون از ۵ سالگی داروی تشنج مصرف میکند زیر نظر دکتر مغز اعصاب است ایشان به خاطر این بیماری جدید مارا پیش دکتر اعصاب وروان فرستادند که آسنترا دادند که بعد از یک ماه دچار تشنج وبرگشت همان بیماری شد لوبل و کلونازپام مصرف میکرد که دیگر به دلیل بی اثر بودن کلونازپام قطع شده اکنون و
   لوبل وداروی جدید دیگری به نام لکوزامید را شروع کرده که هیچ اثرز در ‘ حرکات شبه تشنجی ندارد لطفا کمکم کنید

   ی

 11. سلام.منهم مشکل آقای آرمان را تاحدودی دارم; یعنی باوجودیکه روزانه فقط ۲٫۵ میلی گرم آریپیپرازول باضافه اس.سیتالوپرام و کلونازپام مصرف می کنم ولی همچنان بعداز یکماه بقدری بی قراری دارم که حتی پشت کامپیوترهم نمتوانم راحت بگیرم! البته همانطورکه فرمودید; این دارو بشدت افکار مزاحم و اضطرابی مرا حتی بااین دوز ناچیز کم کرده است.وضعیت بگونه ای شده که باوجود پزشک بودن, هرروزصبح باخودم کلنجار می روم که آیا این قرص را ادامه دهم یا خیر.لطفا محبت فرموده و نظر باارزش و شخصی خودتان را مکتوب بفرمایید.ممنونم.

 12. سلام وقت بخیر آقای دکتر
  من هم مشکل بیقراری و بیخوابی با آریپیپرازول ۲٫۵ دارم. به پزشکم مراجعه کردم و بی پریدن ۲ برام تجویز کردند. حالا خود بی پریدن هم حالاتی مثل سرخوشی برام داره و بی خیالی، ضمنا از وقتی بی پریدن میخورم دائم احساس گرسنگی و تشنگی دارم. باید چه کرد؟

 13. با عرض خسته نباشید و خداقوت خدمت بزرگوار
  اقای دکتر منم با آریپی پرازول ۲٫۵دچار بیقراری و نیاز به حرکت مکرر توی پاهام شدم که دکترم بیپریدین داده و بیقراری حل شده ولی یکم لرزش توی دستام پیداشده و یه حالت ارامش بخشی خاص و لذتبخشی داره,بنظرتون نیازه با تریفن عوض بشه؟
  اصولا فرق این دو چیه؟
  ممنون میشم که باحس انسان دوستی کار میکنید

  • بی پریدین فرقش با تریفن در همون اثر لذتبخشیه که شما گفتید
   و بنظرمن اگر کسی مستعد اعتیاده ،بهتره بی پریدینو نخوره

 14. جناب دکتر بنظرتون برا وسواس واینکه شدیدا با یه مشکل کوچیک ذهن بدترین مشکل رو درنظرمیگیره وترس و اینکه سویچ به هیپومانیا نشه در فرد واقعا داشتن وسواس واضطراب و وسویچ به هیپومانیا باضدافسردگی خیلی عذاب اوره,اریپیپرازول ارجحیت داره یا ریسپریدن,البته لیتیوم روزی دوعدد ۳۰۰ هم مصرف میکنم با فلوکسامین ۵۰

  • ارجحیتی وجود نداره،براساس شرایط بیمار و میزان پاسخدهی او به هر داروست که پزشک انتخاب میکنه

 15. سلام …از فلوکستین ۲۰ و اریپرازول ۵ استفاده میکنم الان چند روزه احساس میکنم یک چیزی در گلو و سر معده ام هست مثل یک غده…احساس میکنم وقتی بروفن میخورم چند ساعتی خوبم دوباره این حس بهم دست میده به نظرتون نیاز دارم دارو رو تغییر بدم….

 16. سلام دخترم حدود یک ماهی هست اریپرازول ۵ به همراه فلوکستین ۲۰ استفاده میکنه چند روزی هست.که حرف سین …ر….ت…نمیتونه خوب تلفظ کنه میگه احساس میکنه زبونش بلند شده یا میگه نوک زبان لول میشه اینها از عوارض اریپرازول هستش

 17. هنوز ۳۰ یال نشدم ومجرد وقصدم ازدواج هستش, حدود ۱۶ سال درگیر کشنده ترین بدترین نوع شکنجه قرن به اسم افسردگی mdd بودم, به خداوندی خدا چنان شدید عمیق عجیب ود رد اور بود که هیچ کلمه ای توان گفتنش رو نداره,باوجود اینکه زندگی نه چندان عادی خودم رو انجام می دادم ولی دقیق از درون مرده بودم روانپزشکان فقط ضد افسردگی که هیچ افاقه ای نکرد تا اینکه تا روزی ۶ عدد الپرزولام می تونستم استرس رو کنترل کنم یا افسردگی ولی راضی نبود,افسردگی وترس زمانی که خواهرم دوقطبی نوعش رو نمیدونم ولی بعد یه مدت افسردگی شدید همراه با توهم شروع به توهم همراه با پر حرفی و تو هم های عحیب داشت خانوادمون از لحاظ اقتصادی در وضعیت فقر بودیم بیماری خواهرم افسردگی مادرم وبیماری من و دیدن وترس ناشی از رفتارهای خواهرم کامل من رو از بین برد, خداروشاکرم چون دنیا تموم شدنی هستش و دیگه زیاد سختی نمیکشیم و میدونم خدا جواب این دردهانون رو میده, بگذریم,تگرتول لیتیوم مخصوصا تگرتول افسردم میکرد والپروات انگار بی تاثیر بود, لیتیوم روزی ۲ عدد ۳۰۰ مصرف میکنم و افسردگیم بهتر شده اللهی شکر البته پزشک دوتا ونلافامستین نوشت ولی خلقم احساس تغییر توش می دیدم و کردم یکی تا اینکه شرکت قرص رو عوض کردم که خدا میدونه با نصف قرص تا وضعیت عجیبی بردم و قطعش کردم حالت انرژی یا حالات بد,البته یه زمان کلومیپرامین نصف انرژیم رو زیاد کرد وحالت بی پروایی داشتم هرچند لیتیوم میخوریم,الانزاپین اضافه شد ۲/۵ ,ولی خواب الوده و افسرده شدم وچون وسواس فکری از ۵ سالگی دارم وافکار ترس گونه و اضطرابی درنیتجه خواب الودگی ناشی از الانزاپین بدترافسرده می شدم سرکوئل نصف ۲۵ که واقعا افسردم کرد و شدیدا خواب اوری,الان برا هراس اجتماعی زیاد سرترالین ۵۰ میخورم ولیتیوم ۳۰۰ روزی دوعدد, بنظرم یک دارو برا وسواس وافکار مزاحم شدیدا نیازم هستش بنظر خودم اریپیرازول از ۲/۵ از مقدار کم شروع وتا به ۲/۵ برسه چون میگن رو افکار مزاحم تاثیر گذاره
  از شما مشاوره میخوام اقای دکتر بخدا اگه بدونید وضعیت بیماریم چطور بوده والان که حدود ۵۰ درصد افسردگیم بهتره ولی وسواس فکری مخصواصا این افکار شدیدا مزاحم یعنی در یک ثانیه میلینوها فکر میاد و میره واینکه لیتیوم با دز ۳۰۰ روزی دوبار سطحش حدود ۴/ میشه واینکه مناسب هستش یا نه چون پزشک گفت دوتا کافیه

  • سلام .پزشک خوبی دارید
   براتون زحمت کشیده و بیماری سخت شمارو تا پنجاه درصد بهتر کرده
   حرفاتونو بهش بزنید و خواسته هاتونو بهش بگید تا مثل همیشه تجویز خوبی براتون داشته باشه
   سطح خونی لیتیوم رو مراقب باشید و نگذارید بالا بره
   بله ی داروی افکار مزاحم هم کمکتون میکنه ولی بگذارید ایشون تصمیم بگیره با احترام و ادب باهاشون صحبت کنید وحکم نکنید
   پزشکان به این مسایل حساسند و اگه رعایت نکنید شمارو دیگه نمی بینند
   پزشکتونو عوض نکنید

 18. با سلام و عرض ادب
  پسرم ۱۷٫۵ ساله است. یکسال و نیم است که روزانه یک عدد داروی ابیلیفای ۱۰ و بی پریدین ۲ زیر نظر دکتر روانپزشک مصرف می کنه. در طول روز صبحها افکار مزاحم داره و به تدریج وضعیتش خوب می شه و شبها کاملاً سرخوش و با انرزی زیاده.
  روند یکسال و نیمه قبل رو به بهبود بوده اما بهبودی کامل حاصل نشده. بیو یدبک و روان درمانی را نیز برای کارهای کنترل اضطراب اخیراً انجام داده. از وضعیتش هم فقط ما در خانواده اطلاع داریم یعنی در بیرون خونه می تونه خودش را کنترل کنه. دیپلم را با نمره خوبی گرفته ولی برای دانشگاه و ادامه تحصیل و زندگی برنامه های نداره
  دیروز که دکترش بودیم گفت که دوز ابیلیفای را بیشتر کنید یعنی روزانه ابیلیفای ۱۵ با یک عدد بی پریدین. شرایط را ارزیابی کنید.
  خواهشمند است شما نیز راهنمایی نموده و مرحمت بفرمایید.

 19. باسلام و عرض ادب
  برادرم ۴۴سالشه و نزدیک ۲۵ ساله بیماری اسکیزوفرنی داره تاحالا چندتا دکتر عوض کرده همه دکترها کلوزاپین را خط اول درمانش تشخیص دادن .دوز مصرفی روزانش ۶۰۰ میلی گرم است هروقت دارو را مرتب میخوره حالش خوبه اما چندوقت به چندوقت دارو رو قطع میکنه وبه خود درمانی میپردازه و میگه کلوزاپین حالش رو بد میکنه الان هرکاری میکنیم دکتر نمیاد. داروی آریپیپرازول میگن جدید اومده آقای دکتر ممنون میشم اگر راهنمایی بفرمایید بنده آیا میتونم به جای کلوزاپین این دارو رابهش بدم .
  با تشکر

 20. سلام دکتر خواهش میکنم زود جواب بدین آیا داروی تگرتول مصرفش برای غیر صرع مثل دوقطبی و قطعش بعد چند مدت باعث صرع در فرد سالم بدون صرع قبلی میشه؟؟؟؟؟ جناب دکتر بعد چندین روانپزشک و رفتن وهزینه کردن آخرش بیماریم که هیچ روانپزشکی نتونست دقیق بدونه چیه یه روانپزشک عزیز تشخیص داد, من افسردگی شدید ومزمن استرس هراس اجتماعی وسواس دارم درحالت عادی هیچ حالت مانیا یا هیپومانیای خود به خود نداشتم
  از انجا که روانپزشک تاریخچه کامل وشرح حال دقیقم رو گرفت از اینکه خواهرم دوقطبی هستش و با دو سه تا داروی ضد افسردگی به حالت هیپومانیا برا لحظاتی می رفتم یا ساعتی, از اینکه افسردگیم مقاوم به درمان با ضد افسردگی بود پزشک کامل شرح دادن بیماریم طیف دوقطبی هستش نه افسردگی تک قطبی هستم نه دوقطبی مابین اینها و وقتی از زجرکشیدن هام براش گفتم و دلداریهایی که داد خیلی خیلی آروم شدم
  ایشون گفتن باید تثبیت کننده های خلق با دز کمتر از حالت یک دوقطبی کامل با یا بدون ضدافسردگی مصرف کنم لیتیوم نوشتن و راضی بودم و افسردگیم تا حدودی بهبود یافت
  ضدافسردگی سر تا این ۵۰ اضافه شد ولی کمی خلقم اوایلش بد شد واینکه قطع شد تگرتول ۲۰۰ با لیتیوم ۳۰۰ روزی دوعدد به همراه سیتالوپرام ۱۰ نوشتن و کمی به ترم البته اینم بگم با سن کنم فشار دارم که از دوران دبیرستان گرفتم و یا روی فشار لوزارتان ۵۰ و نصف کاپتوپریل مصرف میکنم وفشارم از ۱۸ اومده ۱۲
  الان از شما مشاوره می خوام به عنوان یه پزشک ماهر واینکه تگرتول مصرفش باعث صرع دائمی نمی شه

 21. سلام آقای دکتر. ابیلیفای با دوز ۲٫۵ ممکنه افزایش وزن داشته باشه؟ آیا برای افکار وسواسی و ترس از اتفاقات بد مفید هست؟
  ممنون

 22. سلام
  آقا یه ضد افسردگی معرفی میکنید که با آریپیپرازول تداخل نداشته باشه؟
  البته تشخیصی که روانپزشکم در مورد من داشته “افسردگی سایکوتیک” است.

 23. سلام
  ایا از عوارض ارییپرازول ۵ میتونه پلک زدن مداوم چشم باشه
  چون من تو عوارضی که نوشته بودید خشکی چشم رو دیدم و خود خشکی باعث پلک زدن میشه
  اگه از عوارضش هست باید چکار کنم

 24. با سلام
  دکتر من وقتی بی پریدن مصرف میکنم حدودا یک ساعت بعدش شروع میکنم به سرفه های خشک و به شدت زیاد. طوری که احساس کردم سرماخوردگی یا حساسیت باشه. به پزشک عمومی مراجعه کردم گفتند علایمی که نشون دهنده سرما خوردگی یا حساسیت باشه وجود نداره. من یک روز بی پریدن رو نخوردم و هیچ سرفه ای نداشتم!!! ایا جز عوارض دارو هست؟ در حال حاضر هم بی پریدن مصرف نمی کنم چون به شدت سرفه ام میگیره. در حال حاضر ریسپریدون و سرترالین مصرف میکنم.

 25. باعرض خداقوت خدمت دکتر باوجدانی چون شما
  بزرگوار من مدت ۴ هفته ست بمنظور افسردگی و وسواس فکری,سرترالین۱۰۰و ابیلیفای ۲٫۵ مصرف میکنم ولی هنوز تغییر محسوسی ندیدم;بنظرتون مشکل از دوز هست یا زمان زوده؟

 26. اقای دکتر برای خستگی و بی انرژی بودن میتونم مدافینیل استفاده کنم،افسردگی خفیف دارم که سعی میکنم کنترل کنم چون از اضافه وزن قرصها میترسم و زمانی که اضطراب دادم با مقدار کم داروی ضد اضطراب کنترل میکنم فقط مشکلم خستگی و بی انرژی بودن هست به خصوص برای مطالعه

  • تشریف ببرید پیش روانپزشک تست روانشناسی و نوار و یا نقشه مغزی بدید با تشخیص و تایید ایشون دارو بگیرید
   تا عوارض وابستگی و اعتیاد پیدا نکنید

 27. سلام آقای دکتر. خسته نباشید.
  من آسنترا ۵۰ و ابیلیزول ۲٫۵ مدت ۱۰ روز هست مصرف میکنم. کمی تغییر احساس کردم. آیا ابیلیزول با این دوز برای افسردگی مفید هست؟ هر چند من احساس گرسنگی میکنم نیمه های شب اما خودمو کنترل میکنم. ضمنا با ابیلیزول خواب راحت ندارم قبلا ترانکوپین تجویز شد برام که شبها راحت میخوابیدم اما در طول روز خسته بودم. دارویی هست آقای دکتر که باعث افزایش انگیزه و شور و شوق بشه؟ به جز بوپروپیون که تاثیری نداشت برام.

 28. با عرض سلام دکتر فرزندم بیش فعال میباشد و تحت نظر پزشک و روانپزشک هست احساس میکنم با مصرف قرص اریپیپیرازول خشونت او کم شده و علیه دیگران کارگیرد ولی جسارت ندارد علائمی که ذکر کرده بودید را مطالعه کردم و کف دستش عرق میکنه و توهم داره و موقع خواب پتو به خودش می پیچه و خیلی عرق میکنه به نظر جنابعالی با این علائم نیاز هست دوز مصرف قرص رو کاهش بدیم یا قطعش کنیم ممنون میشم راهنمایی کنید میزان مصرف فعلی نصف قرص در روز هست

 29. سلام .. خواهر مبتلا به اتیسم هست و نوزده سالشه… حدود یکی دو سال هست که با یاد اوری خاطرات یا تصورات غلط عصبانی میشه و جیغ های ناگهانی میزنه… مدتی ریسپریدون مصرف میکرد ولی عوارض بدی داشت و تاثیر مثبتی دیده نشد … دکتر این دارو رو به میزان روزی یک و نیم قرص به همراه توپیرامات و مموری پلاس تجویز کرده…اما عوارض این قرص با توجه به تجربه بد ریسپریدون ما رو به شک انداخته… آیا پیشنهاد شما هم همین تجویز هست ؟

 30. سلام دکتر. دختر من ۱۵ سالشه. به شدت به خاطر هیجاناتی نوجوانی شیطون و سرکش و پرخاشگر شده.و دنبال ارتباط با پسر است. پیش دکتر بردمش آلومینیم ۱۰ و تبلیغاتی داده. می خواستم بدونم به قرص عادت پیدا نمی کنه.و اگر قطع کنه عوارض نداره. ممنون

 31. سلام دکتر بی نهایت سپاس گذارم که به سوالات جواب میدید سوالی داشتم امروز به روانپزشک مراجعه کردم صرفا برای کاهش خواب ودکتر برام اریپی پرازول۱۰ تجویز کرد امروز که در مورد تحقیق کردم هیچ چیزی در مورد کاهش خواب با این قرص نبود . گفتم اگه زحمتی نیست توضیحی در مورد این قرص و شروع کردن مصرفش بگین … ممنون از زحماتتون

 32. سلام با عرض ادب
  دکتر پسر من هشت سالش هست و چهار سال هست که پزشکان اصفهان تشخیص بیش فعالی شدید دادن و چهار سال ریتالین و وازونیدین مصرف میکنه که زیاد موثر نبود یک هفته هست که دکترش آرپیپرازول ۵ تجویز کرده .یک چهارم قرص صبح ویک چهارم عصر ..امروز پسرم گفت نمیتونم حرف بزنم زبونم سنگین شده .و مدام زبونش رو در میاورد و میچرخوند و قادر به حرف زدن نبود .بعده یک ساعت خوب شد ولی دو ساعت بعدش دوباره همین حالت بش دست داد و دوباره خوب شد .تو رو به خدا کمکم کنید .چکار کنم آرپیپرازول رو قطع کنم یا نه .خیلی نگرانم ..

 33. سلام دکتر
  من برای افسردگی به روانپزشک مراجعه کردم و ایشون فلوکستین و آلپرازولام برام تجویز که که یه ماه استفاده کردم ولی خوب نشدم و همچنان افکار خودکشی و دوباره رفتم قرص ونلافاکسین و آلپرازولام و آرپیپرازول داد بهم اما میترسم خواب آلوده شم در طول روز اگر شدم چکار کنم؟
  واینکه تجویز آرپیپرازول برای من درست بوده؟

 34. سلام دکترعزیز من هر چند سالی دچار افسردگی میشم و خیلی کم حرف و غیر اجتماعی میشم ۵۶ ساله هستم وبشدت این عارضه مرا زجر میده حتی شادابی منو سرکار ازم سلب کرده.بخدا مستعصل ودرمانده شدم وارزوی شفا برای همه بیماران روحی و روانی دارم.لطفا کمک وراهنمایی کنید.درحالت شدید میخوام از این زندگی راحت بشم

  • خدا نکنه…خب افسردگی هم یک بیماریه دیگه همچنانکه مرض قند و فشارخون بیماریه
   خودتونو نبازید،دارو بگیرید از دکترها،ورزش کنید،تفکر مثبت داشته باشید.همه ی ما لحظاتی هست از زندگی خسته میشیم ولی گذراست
   خدا پشت و پناهتون باشه

 35. سلام من داداشم دچار افسردگی و حالت اسکیزو فرنی است.الان با تجویزدکترآریپیپرازول ۱۵ همراه با ۱ قرص دپاکین مصرف میکنه.ولی بعضی اوقات خیلی عصبی میشود و حرف های ناجور میزند .اگر آریپیپرازول را ۱۰ بهش بدیم همراه همین قرص دپاکین خوب میشه؟چون این حالت عصبی از اریپیپرازول است.

 36. با عرض سلام وخسته نباشی خدمت آقای دکتر خدا قوت
  آقای دکتر میشه محبت کنی بفرمائید که طول مدت درمان مصرف قرص آریپیپرازول برای افکار مزاحم چقدره
  با سپاس اینکه اینقدر اهمیت به مریضایضها میدید

 37. با عرض سلام و تشکر,دکتر مطالب سایتتون خیلی عالیه خدا خیرتون بده,از وقتی با سایتتون آشنا شدم ……

  حیف که تهران نیستم.دکترچاقی با برخی داروهای اعصاب برای افزایش اشتهاست یا هورمونها?من چاقی بخصوص شکمی پیدا کردم و کیست تخمدان و کبدچرب,روانپزشکم گفتن ایرادی نداره اما فوق تخصص غدد گفتن برا داروها و عدم تحرکه و برام متفورمین دادن که مقاومت به انسولین نگیرم.حالا میخاستم ببینم برای جلوگیری از چاقی راه دیگه ای مثلا داروی روانپزشکی خاصی هست?و سوال دیگه م اینکه من یه مقاله داخل سایت باشگاه خبرنگاران خوندم که نوشته بود ایران دستگاه نقشه مغزی نداره و یه سری امواج نوار مغز و تصاویر رنگی ام آر ای به عنوان نقشه مغزی میدن دست مردم,درسته?دستگاه نقشه مغزی ایران داره,برای نقشه مغزی به کجا بایدمراجعه کرد?مرسی آقای دکتر

  • متاسفانه اکثر داروهای اعصاب چاق کننده اند …اونهایی هم که مثل توپیرامات و یا متیل فنیدیت لاغر میکنند ممکنه عوارض دیگه ای داشته باشند که برای اکثرمردم قابل تحمل نیست
   برای چاق نشدن باید به تغذیه صحیح و ورزش دل ببندید

   نقشه مغزی معمولی همین qeeg هایی است که معمولا ما در مطبها یا کلینیکها میگیریم…اما در کارهای تحقیقاتی نقشه مغزی علاوه بر qeeg یکسری تصویر برداریهایی هم با روشهای الکتر مغناطیسی هم انجام میشه
   همچنانکه گفتم اینها فعلا برای کارهای تحقیقاتی است

 38. سلام پزشک علاوه بر الانزاپین ۵ ترانکوپین گفتن ۲۵ گفتن برا افکار مزاحم و وسواسی شبی یک عدد مصرف کنم حدود ۲۰ درصد یا کمتر یا بیشتر تاثیر داره دزش مشکل من با ترانکوپین خواب الودگی زیادش هستش یکبار بعدازظهر مصرف کردم خیلی اذیت شدم بنظرتون بهشون بگم ترانکوپین رو با اریپیرازول عوض کنن,ممنون

 39. اقای دکتر سلام, الانزاپین ۲/۵ روزی دوبار وشب کویتاپین ۵۰,از داروهام شکر خدا راضد هستم مشکل اینه حالا نمیدونم شایدم ربط بهشون نداشته باشه, مشکلم اینه پاهام موقع استراحت زیاد تمون میدم وخستم کردم, مثلا زمانی که یک اهنگ میشنوی و پات رو میکوبی زمین حالا من تو استراحت اینطوریم کلافم کرده

 40. سلام آقای دکتر,وقت بخیر.من قبلا سوال پرسیده بودم,شما فرمودین اضطراب از همه نوع دارم. و گفته بودم که بخاطر مصرف سیتالوپرام و دوکسپین و الپرازولام پرخوری گرفتم و ۱۵ کیلو وزنم اضافه شده و چربی شکمی و کیست تخمدان و کبد چرب هم مبتلا شدمچون بعد از هشت سال مصرف دارو کامل درمان نشدم پزشکمو عوض کردم,گفتن اضطراب از همه نوعشو داری و پنیک و فوبیا و وسواس و هیپوکندریا. برام سرترالین۵۰ روزی یک و نیم عدد,کلونازپاگم,پروپرانول,اریپیرازول یک و نیم عدد دادن,من قندم ۹۶ بود و فوق تخصص غددگفتن بدنم داره مقاومت به انسولین پیدا میکنه و روزی دوتا متفورمین و قرص لیو۵۲ و ویتامین ای دادن.چون همه ش احساس خستگی شدید و پرخوری شیرینی جات دارم و اضافه وزن و چربی شکمی و مادرمم دیابت دارن میترسم این داروهارو بخورم هم وزنم بیشتر میشه هم اریپیرازول یه موقع باعث دیابتم میشه.دکتر خیلی چاقتر میشم و دیابتم میگیرم?خیلی میترسم چکار کنم?به دکتر گفتم گفتن من یه قانون دارم که در تجویز من دخالت نکنی و هرچی میگم بخوری.میگن چاق نمیشی.اما میشم,۶۷ کیلو هستم و ۱۶۳ قد.دکترچکار کنم.تورو خدا راهنماییم کنین.برگردم پیش دکتر خودم?چه کنم?

  • خب از الان در تغذیه ات مراقبت کن که چاق نشی…بهر حال این عارضه چاقی رو با هر دارویی خواهی داشت ،به دارو و یا دکتر ربطی نداره

 41. سلام.داداشم مبتلا به اسکیزوفرنی حاد است.مدتیه که بیماریش عود کرده.۴۰۰میلی گرم کلوزاپین و ۴ میلی گرو ریسپریدون بهعلاوه امی تریپتلین مصرف میکنه اما جواب نداده.توهم شنیداری داره کهبه خاطرش دچار اضطراب میشه.همیشه فکر میکنه یکی میخواد به خودش و اطرافیانش اسیب برسونه.مشکل خواب و بی قراری و اضطراب پیدا کرده.هراسان از خواب میپره و بدبین هم شده.بردمش دکتر امپول بی پریدن و امپول فلو پنکتیسول براش نوشت .فقط برا ۳ روز موثر بود و دوباره بد شد.دکتر گفت کاریش نمیشه کرد چون کلوزاپین داروی اخره.به نطر شما چه کار کنیم؟داروی جید و یا مکملی وجد نداره؟ممنون

 42. سلام آقای دکتر. من آریپی پرازول ۵ استفاده میکننم با توپیرامات ۵۰٫ ممکنه اثر چاق کنندگی و لاغر کنندگی همدیگه رو بپوشونن و اضافه وزن پیدا نکنم. متشکرم

 43. آقای دکتر میخوام درس بخونم نمیشه هرکاری میکنم. حافظم ۷۰ تا ۸۰ درصد ضعیف شده. هیچ روانپزشکی هنوز هیچ کاری واسم انجام نداده. بخدا دیگه خسته شده از دست این بدبختی. شما رو به قران قسم میدم نسخه پیشنهادیتون رو بهم بگید.آخه من معلممباید شاداب و خندان برم سرم کلاسم که به بچه مردم لطمه نزنم .بازم متشکرم. خدا خیرتون بده آقای دکتر

   • آزمایش کردم. آخه وسواس دارم.اضطراب دارم افسردم. منگم. ناتوانم.کاهش حافظه دارم.بی حسی دارم زودرنجی دارم.از دوران کودکیم ترس دورونم نهادینه شده. شما رو به هرکی که دوست داری یه نسخه برام بنویسید آقای دکتر.
    سرترالین و آریپریزول و بوسپیرون و توپیرامات مصرف میکنم

 44. سلام آقای دکتر
  پزشک عمومی هستم مراجعانم که با مشکل ocd مواجه اند سعی دارم علاوه بر یکی از ssari ها یه انتی سایکوتیک هم پرریسکرییپت کنم که کمترین میزان چاقی رو داشته باشه یا اصلا نداشته باشه و خیلی موثر باشه رو obsessive compulsive.به نظر شما کردم بهتره؟
  متشکرم از لطف شما

 45. سلام آقای دکتر، خدا قوت، سرترالین و اریپیپرازول رو آیا میشه در یک زمان مثلا صبح مصرف کرد یا فاصله زمانی باید بینشون باشه؟ و دیگه اینکه با اینکه چند ماه سرترالین مصرف میکنم و روی پانیک اتک و پرخاشگریم و استرسم تاثیر فوق العاده داشته ولی رویا پردازی و هجوم افکار با موضوعات خوب و بد بی ربط و خیالبافی(نه صرفن بد) و با خود حرف زدن و خندیدن و بیقراری و تکون دادن پاها موقع نشستن و خوابیدنم بیشتر شده، مصرف سرترالین رو باید قطع کنم؟

 46. سلام آقای دکتری پسری۲۲ ساله هستم. قبلا سوال زیاد پرسیدم ببخشید که باز مزاحم میشم. بوسپیرون روزی ۲۰ میلی با توپیرامات ۱۰۰ به خاطر اضطراب مصرف می کنم.متاهل هستم. همسرم قصد بارداری داره . سوالم خدمتتون اینه با این داروهایی که مصرف میکنم احتمال ناقص بودن یا هرگونه ناهنجاری جنین وجود داره یا باید فعلا فکر بچه رو از سرم بیرون کنم؟
  متشکرم

 47. سلام آقای دکتر بنده ۲۵ سالمه و اسکیزوفرنی شدید داشتم که توهم ناخوشایند و وسواس فکری بسیار شدید همراهش بودکتر که رفتم قرص ریسپریدون و فلووکسامین دادن وسواس و توهمم رو قطع کرد و بعد از یک سال و نیم مصرف قرص ریسپریدون رو به خاطر اضافه وزن بیست و پنج کیلویی قطع کردم متاسفانه بعد از چهار ماه از قطع قرصها دوباره توهماتم برگشته ایندفعه به شکل توهماتی خوشایند و دلپذیر ولی وسواسم مثل قبل شدید نیست و دوباره شروع به مصرف قرص ریسپریدون و فلووکسامین کردم که این دفعه بر خلاف قبل تاثیری نداشت رفتم پیش دکترم ایشون برام قرص آریپیپرازول ۱۵ تجویز کردن الان دوروزه مصرفش میکنم ولی توهمات هنوزم هست ولی خیلی میترسم که تاثیری نذاره خیلی هم عصبانی میشم و به همه چیز تو ذهنم فحش میدم حال سوالم اینجاست که این قرص ممکنه بی تاثیر باشه و اصلا چن روز میکشه تاثیر واقعیشو نشون بده؟ و ایا غیر از این قرص دیگه ای هست؟
  خیلی هم از این بابت اضطراب و استرس دارم و به شدت نگرانم گاهی بدنم داغ میشه از ناراحتی قرص پروپرانول و فلوکستین و والپروات سدیم و بی پریدن هم نوشتن
  ممنون میشم جواب بدید اقای دکتر موفق باشید.

 48. سلام آقای دکتر
  چند سال است که هر روز صبح یک قرص آریپی پرازول ۱۰ می خورم. این قرص خیلی عالی ست و به چز یک مشکل مربوط به خواب مشکل دیگری با آن ندارم. متاسفانه بعد از هر وعده غذایی یعنی بعد از صبحانه بعد از نهار و بعد ارشام مجبورم ۱ تا ۲ ساعت بخوابم . برعکس، نیمه های شب ۱ تا ۲ ساعت بیدارم. این تناوب نادرست خواب و بیداری برای کار و فعالیت اجتماعی مشکل آفرین است. لطفا بفرمایید چگونه می توانم خواب و بیداری معمولی داشته باشم. آیا با روش های طبیعی مثل ورزش می توانم براین مشکل فائق شوم. پیشنهاد شما چیست. سپاس از مهر و محبت شما

 49. عرض ادب, لاموتریژین ۱۰۰ بهتره در دو دوز ۵۰ مصرف بشه یا یک تک دز ۱۰۰ میلی, پزشکم یک بار تک دز نوشت مدتی نه دارو خوردم نه پزشک رفتم دوتا ۵۰ یکی صبح یکی شب نوشت حالا کدوم بهتره؟

 50. سلام آقا دکتر من پسر ۲۳ ساله هستم دچار افسردگی شدید و بی اشتهای عصبی هستم تو آینه به خودم نگاه نمیکنم اعتماد به نفس ندارم دکتر برام دولوکستین تجویز کرده ولی حال من بعد گذشت سه هفته بهبود پیدا نکرده از نظر شما دارو موثری هست یا نه

 51. سلام آیا دولوکستین باعث ریزش مو میشه و خشکی پوست آبریزش بینی و سردی دست وپا و جوش رویه شانه ها وقرمزی پوست میشه نمیدونم آقا دکتر بد از خوردن این قرص دچار چنین عوارضی شدم مال این قرص ممنون

 52. سلام آقا دکتر آیا دولوکستین باعث ریزش مو خشکی پوست آبریزش بینی خستگی و قرمزی و پرش عضلات میشه بد از مصرف دچار این عوارض شدم لطفا راهنمای کنید ممنونمن دچار بی اشتهای عصبی و فوبیا اجتمای و افسردگی هستم ممنون

 53. با سلام خدمت آقای دکتر ، بنده به دلیل اختلال اسکیزوافکتیو همراه با وسواس فکری ، داروهای آریپیپرازول ۱۵ میلی گرم ، لاموتریژین ۲۰۰ میلی گرم و سرترالین ۲۰۰ میلی گرم مصرف می نمایم ، آیا طبق نظر شما این ترکیب دارویی و با این مقدار دوز درمان مناسبی برای بیماری بنده می باشد؟ باتشکر

 54. سلام من نزدیک هشت سال هست به بیماری سختی دچارشدم اوایل توهم داشتم وافکاروسواسی واضطراب دکترم گفت دوقطبی هستم والان داروی آریپیپرازول ۱۵ وتگروتول وآسنترا مصرف میکنم وخوب هستم البته عوارضی هم هست که تحمل میکنم خانواده من اکثرا سکیزوفرنی داشتن ودرشرایط بدی فوت شدن همیشه نگرانم که منم اسکیزوفرنی دارم البته دکترم معتقده که نداری وتوهمی که داشتی مربوط به دوقطبی بودنته ومیگه اسکیزوفرنی نمیتونه اینقدرخوب باشه میخواستم اگرامکان داره راهنماییم کنید که من دچار اسکیزو فرنی هستم ؟ وآیابایدتااخر عمر این داروهارو مصرف کنم ؟ چون باقطع داروها حالم بد میشه …سپاسگزارم

  • چقدر خوبه که اینقدر راحت و بدون لجبازی مشکلات روانی رو درک میکنید و اجازه میدید دکترتون شمارو تحت مداوا و کنترل قرار بده…واقعا افرین به این روحیه
   اسم و تشخیص بیماری خیلی اهمیت نداره چون داروهاشون تقریبا یکیه

   • باسلام وتشکرفراوان..ببخشیدسوال دیگه ای که برام مطرح هست اینه که چون احتمالا مجبورم برای همیشه دارو مصرف کنم میتونم همزمان بامصرف دارو بارداربشم یانه؟چون این مسله باعث میشه نتونم ازدواج کنم .. چون دکترم میگه نمیتونی واینکه هیچوقت بچه نداشته باشم برام عذابه ..کلا برای کسانی که این داروها رو مصرف میکنن امکان بارداری هست یانه؟ ممنون میشم ازپاسختون ..

 55. سلام ببخشید دوباره مزاحم شدم باداروی آریپیپرازول ۱۵ وپروپرانول و آسنترا وتگروتول میشه باردارشد؟ چون دکترم میگه نمیتونی و بایدتااخرعمراحتمالا این داروهارو بخوری ووقتی نمیخورم حالم بدمیشه این مسله خیلی اذیتم میکنه چون نه میتونم ازدواج کنم نه بچه داربشم اگرمیشه راهنماییم کنید ممنون میشم

 56. سلام ۲۲ سالمه بخاطر ترس شدید و جیغ زدنم دکتر رفتم بستریم کردن قرص سیتولاپرام و اریپرازول و پرو پراپرونولول داده ترسی ندارم ولی حالم خیلی بده شوق و ذوق ندارم سردرد میگیرم بیحالم به نظر شما دکترو عوض کنم یعنی میتونم بعد ۶ ماه قرصا رو ترک کنم؟

 57. سلام. من به خاطر اختلالات اظطرابی به پزشک مراجعه کردم و قرص ابیلیزول را برام نوشتند که با پنج میلی شروع کردم. ولی خستگی زیاد افت فشار و البته در چند روز اول اسهال داشتم. الان بعد یک ماه دوز دارو را ده میلی کردند و به خاطر علائمم صبح ها قرص لاموتریژن را برام تجویز کردند. در کنارش گاباپنتین ۱۲۰۰ . الان میخوام بدونم این قرص لاموتریژن میتونه کمک کنه؟ مشکلی وجود نداره؟ فشارم روزای اول به ۷ و ۸هم رسید

 58. سلام
  خسته نباشین
  می خواستم بدونم عارضه کاتازیای ریسپریدون بیشتره یا آریپیپرازول
  ریسپریدون برای من بی قراری شدیدی میاره که با بی پریدون و پروپرانولول هم بهبود چندانی پیدا نمی کنه
  ممنون

 59. سلام
  قرص ابیلیزول پنج یک روز درمیان مصرف میکنم قصد بارداری دارم بخاطر اینکه تمام بدنم درد میگیره دکتر تجویز کردن قصد بارداری دارم آیا مصرع برای جنین؟

 60. سلام دکتر من الان حدود دو سه ماه هست که تحت روانشناس و روانپزشک هستم و درحال درمانم
  و چون هی دکترم رو تغییر دادم الان تشخیص دقیقی از من ندارن اما گفتن که اختلال خلقی داری
  ولی دو سه تا از دکترهام میگفتن که بهتره بستری بشی و من چون میترسم گفتم نه
  از طرفی هم حالم خیلی بد میشه و وقتی بد میشه از خود بی خود میشم ولی نمیتونم به کسی چیزی بگم و هیچ جوره نمیتونم بروز بدم ولی افکار شدید خودکشی دارم و نفس کشیدن برام خیلی سخت میشه
  امروز که رفتم پیش متخصص کودک نوجوان گفتن خیلی حاد نیست برعکس بقیه دکترها
  اما برام همین دارو و دپاکین رو که میخوردم و پراپرانول تجویز کردن
  قبلا یه دوره سروکوئل ریسپریدون و کوئتیاپین هم مصرف میکردم اما بین این داروها بیشتر سروکوئل رو خوردم و وقتی تموم شد دیگه نخوردم و حالم بدتر و بدتر شد و مجبور شدم دکترم رو عوض کنم به دلیل این که نبودن
  دارو که میخورم حالم بهتر میشه اما هیچ چیز منظمی ندارم
  از خواب گرفته تا غذا
  ولی خیلی آدم موجی هستم و یه هو در اوج خوشحالی هر چیز کوچیکی میتونه حالم رو خیلی بد کنه
  و تا یه مدت حالم خوبه فقط و هی خوب و بد میشم
  آدم پرخاشگری هستم و سریع عصبی میشم و وقتی این اتفاق برام میفته اگه شخص خیلی عصبیم کنه ناخداگاه طرف رو میزنم و بعد عذرخواهی میکنم
  یا این که وقتی به شدت عصبی هستم وسیله های اطرافم رو پرت میکنم
  حدود پنج سالی هم هست موهای بدنم رو میکنم
  ولی بیشتر دلیل دکتر رفتنم شنیدن صداها بود اما همونطور که دکترها گفتن خیلی چیز جدی نیست و مسئله مهم تر خلقم هستش
  و این که احساس میکنم همه چیز و همه کس قراره به من آسیب برسونن و هیچ حس امنیتی ندارم
  فکر میکنم یا من قاتل میشم در نهایت یا به قتل میرسم و از بزرگترین کابوسهام هست
  خیلی غمگینم
  درسهام به شدت افت کرده
  چیز مهمی برام وجود نداره که من رو به کاری سوق بده
  فقط الانم که زنده هستم بخاطر خونواده است و من احساس مسئولیت میکنم و فکر میکنم که مجبورم زنده باشم و زندگی کنم
  و این که خیلی کلافه و ناراحتم
  نمیدونم باید چیکار کنم
  به کی بگم
  نمیتونم به خونواده ام بگم حس و حال اون لحظه رو و نمیزارم کسی بفهمه چی بهم میگذره و فقط میخندم
  هیچ چیز ثابتی در من وجود نداره و هیچ شخصیت مشخصی ندارم
  یه آدم خیلی مهربونی هستم که عاشق مردمه و یه آدم خشنی هم هستم که دوست داره همه رو بکشه و مردمو زجر بده
  چندبار هم قصد خودکشی کردم که اواسط منصرف شدم
  ولی خط انداختن های بی مورد روی دستهام داشتم
  و اضطراب بیش از حد و غیرقابل کنترل دارم
  هیچ کنترلی رو خودم ندارم
  فقط مجبورم تحمل کنم و دارو بخورم
  باز داروها کمی روم تاثیر گذاشته و از این بابت خوشحالم
  ولی لطفا کمک کنین
  نمیدونم باید چیکار کنم
  خیلی خسته ام
  با روانپزشکمم زیاد راحت نیستم
  موندم که چه کاری باید انجام بدم

  • به یکی از پزشکها باید اعتماد کنی و طولانی مدت داروها رو مصرف کنی…اینهمه تغییر دادن پزشک به سودت نیست…باید دارو بخوری…راه دیگه ای وجود نداره

 61. سلام اقای دکتر من بر اثر ترس و اضطراب شدید بستری شدم قرص پروپرانول با سیتالوپرام میخوردم یه ماه خوب بودم بعد سرخود قرص پروپرانولو قط کردم یه روز عصبی بودم زیاد فک کردم از فرداش افکار مزاحم زیادی تو ذهنم میومد که کنترلشون دست خودم نبود بعد چند روز شبا نخابیدم کم اشتها شدم نمیخندم گریه میکنم روابط اجتماعیم ضعیف شده کل علائم افسردگیو دارم از چیزی که میترسیدم سرم ااومد افسردگی گرفتم اقای دکتر با قرص خوب میشم یا باید این حالتو تا همیشه داشته باشم؟؟😢

  • بله حتما خوب میشید اگر به میزان لازم دارو بگیرید و همه ی دستورات رو اجرا کنید
   افسردگی یک بیماری شایع و قابل علاجه

 62. سلام اقای دکتر من افکار وسواس گونه شدید داشتم که کنترلش دست خودم نبود بعد از اون کم اشتها و بیخواب شدم الان حس میکنم زندگی برام مفهومی نداره کم حرف نمیزنم نمیخندم حوصله هیچ کاریو ندارم انگار تو یه دنیای دیگم سوال من اینه ایا با قرصای افسردگی میتونم خوب شم و حس و حال قبلیو داشته باشم یا باید تا همیشو همین حالتو داشته باشم

 63. سلام ببخشید آقای دکتر رفتم دکتر علاوه بر قرص سیتالوپرام و پروپرانول ک میخوردم قرص ارییپیرازول و بی پریدون با قرص لاموتریژین نسخه کرده برای افسردگی همش کارم گریه کردنه یعنی با این قرصا درمان میشم؟؟لاموتریژن نوشته برا صرع مگه برا افسردگی نیست؟

 64. با سلام دختری چهارده سال و نیم دارم قرص فلوکستین ۲۰ و اریپیپرازول ۱۵ میل مصرف میکنه…مدام به من میگه میخواد ازدواج کنه..به هیچ عنوان شرایط ازدواج رو هم نداره…یا میگه میخواد دوست پسر داشته باشه و باهاش در ارتباط باشه…دارویی هست که میل جنسی رو کاهش بده….و خیلی خلق متغییری داره هر لحظه اخلاق و رفتارش عوض میشه

 65. سلام اقای دکتر من قبلا هم پیام دادهدبودم بخاطر افسردگی شدید دکتر قرص ارییپیرازول بی پریدون پراپرانول سیتالوپرام ولاموتریزن نسخه کرده ۲۲ سالمه از یه نفری سوال کردم فارموکولوژی خونده میگه این قرصا مناسب سن و بیماری شما نیس میگه داروها تناسبی نداره درسته؟؟

 66. سلام جناب آقای دکتر خسته نباشید
  پسری دارم ۸ ساله با تشخیص هایپر اکتیو که نزدیک دو ساله رسپریدون با دوز بالا (۲ ونیم میلی گرم در روز)مصرف میکرد اما تاثیر چندانی بر عصبی بودنش و بی صبریهای بسیار زیادش نذاشته دکترشون امروز رسپریدون رو قطع کردن و به جاش آریپیرازول ۵ نوشتن خواستم ببینم با توجه به تجربه جنابعالی اثر بخشی این دارو نسبت به رسپریدون بهتره؟البته ریتالین هم مصرف میکنه که متاسفانه فقط یک ساعت روش تاثیر میزاره متشکرم

 67. آقای دکتر خواهرم افسردگی شدید گرفته حرف نمیزنه نمیخنده فقط میشینه به دیوار نگاه میکنه باهاش حرف هم میزنی دو سه کلمه فقط جواب میده گریه میکنه میگه خیلی زجر میکشم میگه دوس دارم مث قبل شم خودم کارامو انجام بدم حموم نمیره قبلا خیلی شاد بود زیاد حرف میزد یعنی میشه مث قبل شه ؟داروهای افسردگی تاثیر دارن؟صب شوک الکتریکی دادن ۲ بار دیگ هم باید انجام بده شوک الکتریکی عوارض داره؟

  • بله الان بهترین درمان براش همین شوک الکتریکیه
   از جلسه ۳ به بعد تغییرات رو میبینید و تا جلسه ۶ کامل خوب میشه

 68. سلام خسته نباشید سوالی داشتم ازخدمتتون من سالهاست دچارتوهمم ودارم مداوا میشم گاهی خیلی خوبم گاهی خیلی بد الان دارم روزی ۲۰ میلی گرم آریپیپرازول وتگروتول وآسنترامصرف میکنم اما همچنان حس میکنم دچارخیالبافی وتوهمم قبلا خوب بودم چندهفته اس اینجوری شدم پزشکم میگه کسی که دچارتوهمه خودش نمی فهمه ولی من میفهمم ممکنه ادم متوهم خودش متوجه باشه؟واینکه دوزداروها روببرم بالا چیکارکنم هرکاری میکنم خوب نمیشم پزشکم میگه خوبی ولی من خیالبافی میکنم لطفا راهنماییم کنید ممنونم

 69. سلام وقت شما بخیر دخترم ۸ ساله هستش و شب ها توی خواب گریه می کنه و داد میزنه دمتر بهش ابیلیزول ۵ داده اما هنوز گاهی گریه هاش رو داره لطفا نظرتون رو در این‌مورد بفرمایید آیا تجویز این دارو درست بوده ؟ قبلا ریسپریدون مصرف می کرد و کاملا مشکلش حل شده بود اما دکتر بخاطر اضافه وزن دارو رو عوض کردم ، سپاسگزارم

 70. سلام. وقت به خیر. دخترم شش سالشه. علائم بیش فعالی داره. قبلا دکتر ریسپریدون تجویز کرده بود . بعد از ۲۰ روز به دلیل اضافه وزن و خون دماغ شدن دکتر دارو را قطع کرده و آریپرازول ۵ (هر شب نصف) تجویز کرد. ۳ ماهه که داره میخوره. اضافه وزن ، تهوع و دل درد داره. دکتر آزمایش نوشت تعداد گلبولهای سفید ۳۴۰۰ و پلاکت خون ۱۵۰۰۰۰ بود. کم بودن گلبولها ارتباط با مصرف آریپیپرازول داره؟ اگر بخواهیم قطع کنیم با چه روندی قطع کنیم که عوارض نداشته باشه.

  • باید با یک ازمایش که قبل لز شروع داروها گرفته باشید مقایسه کنید ببینید ایا این داروها باعث کاهش سلولهای خونی شده یا اینکه نه از قبل بوده…شاید علت دیگه ای داشته باشه…دکتر خون شناس هماتولوژیست بهتر میتونه تشخیص بده

 71. سلام من دکتر برای افسردگیم و تیکم داروی سرترالین و اری پرازول نوشتن هنوز شروع به خوردن نکردم چون من هروز ۴میل لورازپام میخورم سوالم اینه که چطور لورازپامو قطع کنم چون واقعا قطع کردنش سخته و اینکه اصلا لورازپام با اینا تداخل داره؟من فراموش کردم به دکتر خودم بگم که سرخود لورازپام مدتیه که میخورم میشه گفت یک ماه بیشتره خواهش میکنم راهنماییم کنین دوس دارم اول لوارازپامو قطع کنم بعد اینارو شروع کنم

 72. سلام اقای دکتر من به دلیل افسردگی و وسواس و اضطراب داروهای سرترالین کلردیازپوکساید پروپرانولول لاموتریژین ونصف الانزاپین ۲٫۵مدت سه هفتست مصرف میکنم. ولی مشکلاتم هنوز خوب نشده افکار مزاحم و بیهودگی داره دیوونم میکنه. در ضمن من مشکل خوابم دارم. این سری که رفتم پیش پزشک گفتن سرترالین اثر ضد افسردگیش تا چند هفته دیگه معلوم میشه و برای مشکل خوابم هم نصف الانزاپین ۲٫۵ رو حذف و به جاش شب ها یکعدد کوئتیاپین ۱۰۰ تجویز کردن.سوال من از شما اینه که آیا کوئتیاپین فقط برای مشکل خواب مصرف میشه یا واسه افسردگی و اضطراب و وسواس و … هم خوبه ؟؟؟؟؟ لطفا کمک کنید چون فکرمو اصلا نمیتونم کنترل کنم.ممنون

 73. سلام آقای دکتر ایا افسردگی با هم فرقی دارن مثلا کسی ک خود ب خود افسرده شده با کسی ک بر اثر ترس و استرس شدید و بیخوابی این مشکل واسش پیش امده فرقی داره؟درمان قطعی داره افسردگی یا نه؟آیا مغز میتونه به حالت قبلش برگرده چون احساس میکنم بر اثر برهم خوردن هورمونهای توی مغز این اتفاق میفته

 74. سلام آقای دکتر بنده ۲۱ سالمه بر اثر استرس و ترس شدید مبتلا به افسردگی شدید شدم حرف نمیزدم بی اشتها و افکار خودکشی داشتم حتی کارای شخصیم رو هم نمیتونستم انجام بدم دکتر قرص فلوکستین ۲۰ میلی روزی دوبار لاموتریژن ۱۰۰ میلی روزی نصف قرص و قرص الانزاپین۵ میلی و بیپریدون شبی یه عدد نسخه کرده حرف میتونم بزنم اشتهام هم خوبه ولی حالم اصلا خوب نیست همش احساس میکنم مغزم خالیه هیچی توش نیس یعنی من تا همیشه باید این حالتو داشته باشم؟۳ هفتس قرص مصرف میکنم…یعنی هیچ وقت درمان کامل نمیشم من نمیتونم اینطور زندگی کنم…..

 75. سلام دکتر
  یکی از نزدیکان من بیماری دو قطبی داره و ابیلیفای استفاده می کنه به همراه قرص لامیکتال، دپاکین و بی پریدون
  به نظرتون نیاز به مصرف لیتیم هست براشون؟
  چون من شنیدم لیتیم موثرترین دارو برای تثبیت خلق می باشد

 76. سلام
  کنکوری ام، با خودم خیلی حرف میزنم، البته دوسال هست که کنکور میدم یعنی دوسال هست زیاد تو اجتماع نبودم، با خودم حرف میزنم و راه میرم زیاد توجه نمیکنم که دارم با خودم حرف میزنم بعد یهو میفهمم که ای بابا داشتم با خودم حرف میزدم، مثلا فکر میکردم تو سالن پیش دوستام هستم داشتم در مورد یه چیزی توضیح میدادم
  علایم بیش فعاالی را دارم و افسردگی هم دارم و تحت درمان با کلومیپرامین و بوپروپیون بودم! الان داروهام اینان: بوپروپیون ۷۵ میلی گرم در روز و دوکستین و شبا کلومیپرامین. این داروی ابیلیفای را بهم گفتن وقتی تحرک زیاد داری مصرف کن! افکار را از بین میبره ولی خواب الودم میکنه یکمی توجه ام را کم میکنه! توی درس خوندنم زیاد مفید نیست. میخوام با پزشکم مشورت کنم باز! بنظرتون خوبه برای بیش فعالی؟ دارویی دیگه مثل ابیلیفای هست که افکار را خنثی کنه ولی خواب اور نباشه؟ راستش از کم شدن گلبول های سفید خون هم میترسم چون شنیدم از عوارضش هست البته داروین اعلم! شاید نباشه
  مرسی کاش جوابم رو بدید

  • تعداد زیادی از مراجعین ب خاطر بیخواب شدن ناشی از ابیلیفای،اونو صبح مصرف میکنند
   بنظرم اگر ادامه بدید بدنتون نسبت به این عارضه مقاوم میشه.
   کم خونی چندان شایع نیست و بعیده رخ بده

 77. سلام آقای دکترخسته نباشید من سالها پیش آمپول فلوپنتکسول مصرف میکردم امابخاطر عوارضش دکتر آریپیپرازول جایگزین کردالان آریپیپرازول ۲۵میلی وتگروتول ۴۰۰ میلی وآسنترا ۱۰۰ میلی وپراوپرانول مصرف میکنم مدت زیادیه اینارومصرف میکنم اماهنوز افکار عجیب غریب دارم که روی زندگیم تاثیرمنفی میذاره ضمنا فعالیتم به شدت کم شده دلم نمیخوادهیچ کاری انجام بدم وتنبل شدم به شدت اما درکل حس میکردم آریپیپرازول داروی خوبیه اما آقای دکتر این حجم ازدارو هنوز نتونسته حال منو کامل خوب کنه وبه درستی یانادرستی افکاری که میاد سراغم شک دارم آیادوباره فلو پنتکسول رو با وجود عوارض زیادی که داشت شروع کنم بهتره ؟ یانه همچنان همین دارو رو بخورم خیلی سردرگمم که چه باید کرد چطور بااین همه دارو هنوز افکار عجیب غریب میاد سراغم؟ لطفا راهنماییم کنید

 78. سلام من یک روز درمیان قرص ابیلیزول ۱۵ رانصف می کردم می خورم الان قصد بارداری دارم دکتر قرص هالوپریدول ۵ را هرروز داده با نصف بی پریدن و گفتن قرص ابیلیزول را دو روز درمیان به مدت دوهفته بخور تا هالوپریدول جایگزین بشه و بعد هالوپریدول را کم می‌کنندو گفتن دیرتر باردارشو.من وقتی قرصهارو نمی‌خورم یکم سردرد میشم می خواستم بدونم با شرایط من چه قرصی برای بارداری کم ضرره؟ وآیا میتونم طی شش ماه تا یکسال قرصامو قطع کنم بعد بارداربشم؟آیا عارضه قرص ابیلیزول بیشتر هالوپریدوله؟

  • داروهای قدیمی مثل هالوپریدول بیشتر عوارض حرکتی غددی دارند
   وداروهای جدید مثل اریپیپرازول بیشتر عوارض عروقی و افزایش قند و چربی

 79. با سلام
  بنده روزانه ۲۰ میلی گرم آریپیپرازول و ۱۰۰ میلی گرم لاموتریژین مصرف می کنم ، به این روش که صبح ۱۰ میلی گرم آریپیپرازول به همراه ۵۰ میلی گرم لاموتریژین و شب هم به این صورت ، منتهی آنچه بنده مطالعه کردم به این اطلاعات دست یافتم که لاموتریژین را در دو نوبت توصیه کرده اید که مصرف شود برای عوارض کمتر ولی همه مراجع گفته اند که آریپیپرازول یکبار در روز مصرف شود ، آیا این روشی که من مصرف می کنم اشتباه هست و عوارض بیشتری دارد یا می بایست همه ۲۰ میلی گرم آریپیپرازول را یکجا مصرف کرد و سوال آخر اینکه مصرف لاموتریژین و آریپیپرازول بصورت یکجا و همزمان مشکلی از نظر پزشکی دارد؟ یا با فاصله مصرف شود؟
  باتشکر

  • نه مصرف همزمان مشکلی نداره
   مصرف در دو نوبت عوارضو کم میکنه ولی اگر شما عوارضی ندارید و عادت کردید همون یکبار خوبه

 80. با سلام
  مصرف یک چهارم هالوپریدول پنج میلی و بی پریدن کامل طبق نظر پزشکم برای بارداری ضرر داره ؟قرص هالوپریدول و بی پریدن را چقدر مصرف کنم تا برای بارداری ضرر نداشته باشه؟

  • نه راهی برای پیش بینی و یا پیشگیری نیست
   شاید ایجاد بشه شاید هم نشه
   با داروهای جدید امکانش کمتره
   با داروهای قدیمی و تزریقی طولانی اثر احتمالش بیشتره

 81. باسلام خدمت شما بزرگوار…..۲تاسوال داشتم اول اینکه آریپی پرازول برای بیماری پانیک هم موثره؟؟ودومین سوالم اینه که بین هالوپریدول و آریپرازول کدومش موثره برای بدبینی حالت جنون افکار وسواسی ممنون اگه جواب بدین

  • هر دو موثرند ولی بستگی داره که با چه دوزی به بیمار داده بشه.عوارض هالوپریدول البته بیشتره و پزشکان ترجیح میدن در ابتدا اری پیپرازول رو تجویز کنند
   تجویز اریپیپرازول برای پانیک بطور معمول انجام نمیشه
   مگر اینکه علایم شبه توهمی و یا مسخ واقعیت رخ بده

 82. آقای دکتر سلام من تازه آریپیپرازول دارم مصرف میکنم نصفه ۵ میلی گرم چندروز طول میکشه تاثیروشه نشون بده؟؟؟و آیا برای اختلال پانیک هم تاثیر داره؟ممنون

 83. با سلام و احترام خدمت شما…..دکترم بهم نصفه قرص آریپی پرازول ۵ میلی رو بهم داده گفت برای یک هفته بخور بعد زنگ بزن بهم اگه یکم سرحال شدی قرص ۵میلی رو کامل شبا بخور به نظر شما درست میگن؟؟؟بعد آقای دکتر این قرصو حتما شبا باید مصرف کرد؟؟

  • بعضیا بیخواب میشن و صبحها براشون بهتره.باید ببینید روی شما خواب اوره یا نه
   ولی حرف دکترتونو گوش کنید
   بلکه اطاعت کنید
   خیرتونونو میخواد

 84. ممنونم ازشما خدا خیرتون بده که جواب میدین،آقای دکتر آریپیپرازول دوز ۵ میلی گرم که دکترم تجویز کرده هرشب میخورم از کجا باید بفهمم که دوز ۵ خوبه و دوزشو افزایش ندم آیا دوز بالاتر برای بهبودی سریع موثره یا فرقی نمیکنه؟این قرص آرامبخش و ضد جنونم هست؟

 85. دو روزه آریپیپرازول ۵ مصرف میکنم شبها مصرف میکنم یکم بعداز مصرف احساس گرما میکنم از درون یعنی دارم درست میشم تاثیر دارو اینجوریه

 86. سلام یعنی یه حالت عادیه درسته پس گرم شدنه بدنم بخاطر عوارضشه کم کم درست میشه یا بدتر میشه یعنی من دارمو ادامه بدم تا عوارضش خود به خود از بین بره درسته؟

 87. با سلام و عرض ادب آقای دکتر یه سوال داشتم این علایم خفیف و گذرا که نوشتین مثله بی قراری آیا رفته رفته از بین میره ممنون میشم جواب بدین

 88. باسلام خدمت شما بزرگوار….این دارو آرامبخشم هست آیا و دوز ۵ میلی که مصرف میکنم آیا تاثیری روی وسواس یا جنونم داره چون ۵روزه مصرف میکنم میخوام بدونم تاثیرشو چندروز بعد میتونم ببینم.با تشکر

 89. سلام به شما بزرگوار…این دارو واقعا افکارهای پلیدرو از بین میبره؟من خیلی یه حرکتو تکرار میکنم وسواس فکری دارم آذیتم میکنه خیلی افکارهای بیهوده سراغم میاد دسته خودم نیست…ایا این دارو بادوز ۵ مینونه مشکلمو حل کنه کلا لعد سوالم اینه از شما یک ماه ۵میلی خوردی آیا میشه ماه بعد ۱۰ میلی مصرف کرد یا نه…ممنونم

 90. سلام و عرض ادب…آقای دکتر من حدود یک هفتست که دارم این دارو رو مصرف میکنم یکم بی قرار و افسرده شدم البته قبل مصرف این داروهم اینجوری بودم…من قرص فلوکستین نورتریپتیلین لاموترژین جینکوگل ووآریپی پرازول مصرف میکنم بنظر شما این حالتها کی ازبین میره مثله افسردگی حالت جنون و کمی بی قراری وسواس فکری هم دارم….دکتر تازه رفتم آریپی پرازول رو به جای هالوپریدول جایگزین کرد گفت آریپی پرازول عالیه نظر شما چیه آیا درست میشم و این حالتها گذراسات؟ممنون اگه جواب بدین

 91. سلام.خسته نباشد دکتر دلسوز
  بنده چندین ساله(۱۰ سالی میشه که از اختلال وسواس عملی رنج بردم و میبرم 🙁
  انواع و اقسام داروهای snri+ssri های درمان وسواس رو هم برام تجویز شده و مصرفشون کردم؛حتی کلومیپرامین؛همشون هم با دوزهای بالا و زمان دهی کافی. + نسل دوم آنتی سایکوزها ؛ که چیزی بهتر از چاقی برام به ارمغان نذاشتن ؛ نمیگم بی تاثیر بودن ، ولی بهبودی فقط در حد ۳۰ درصد برام حاصل شده ، و این در حالیه که مشکل اصلی و کلیشه ایم هنوزم که هنوزه این داروها نتونستن واسم حلش کنن ، حالا سوالام از خدمتتون اینه که برای حل باقی مشکلم، شما :
  ۱ )هالوپریدول ۰/۵ میلی رو ترجیح میدین یا آریپیرازول رو ؟؟؟؟؟
  ۲)و اینکه در کنار داروی مورد نظرتون چه داروی دیگه ای رو باید برای رفع عوارضش مصرف کرد ؟؟؟؟؟
  (وسواسمم تلفیقی از زیبایی شناختی و تقارن و وارسی و کمال گرایی هستش)
  ببخشید که طولانی شد،ممنون میشم اگه کامل راهنماییم کنید،ممنون بابت وقتی که برای خوندن دیدگاه های من و امثال من میزارین؛ اجرتون با خدا .

  • خب همه داروها رو شما امتحان کردید ….الان وقتشه از روانشناسها کمک بگیرید
   به دکتر یعقوب اسماعیلی مراجعه کنید در اینترنت

 92. سلام و احترام خدمت شما بزرگوار.‌..من حدود ۸روزه این قرصو مصرف میکنم ولی هیچ بهبودی درمن ایجاد نشده نه وسواسم نه افسردگی نه حالت جنون آیا باید منتظر بمونم بازم یا نه،؟ممنون

 93. سلام آقای دکتر علی وردی….آقای دکتر من ۸روزه این داررو مصرف میکنم احساس میکنم کمی عجول شدم…حالت گیجی دارم….سایتهای دیگه نوشته برای شیزوفرنی استفاده میشه من ۵ میلی میخورم آیا من شیزوفرنی گرفتم؟یا دوز پایینش خطری نداره من با نوسته های شما امیدوار شدم دارم مصرف میکنم توکل به خدا کردم

 94. سلام آقای دکترخسته نباشید قرص هالوپریدول ۱ با بی پریدن برای بارداری ضرر داره؟ ازالان خیلی استرس دارم که بچه ناقص بشه هنوز باردار نیستم.
  ممنون

 95. سلام آقای دکتر
  بنده روزانه قرص کاربامازپین ۲۰۰ + کپسول پرگابالین ۱۵۰ مصرف میکنم ؛ به تازگی دکترم برام دوتا قرص دیگه رو تجویز کردن که اینا هستن :
  ۱)هالوپریدول ۰٫۵ میلی گرم
  ۲ )آریپیپرازول ۵ میلی گرم
  میخواستم بدونم که این چهار تا دارو باهم تداخل دارویی دارند ؟ ، ندارند ؟؟ _ خیلی نگرانم برای سلامتیم؛
  ممنون میشم راهنماییم کنید؛ممنون بابت وقتی که میزارین؛خدا خیرتون بده.

  • همه داروها با هم تداخل دارن…چندین تداخل هم دارن…یکی دوتا نیست…مثلا بعضیاشون باعث میشن خواب بیمار بیشتر بشه…یا اشتها کمتر بشه…یا حافظه….و خیلی چیزای دیگه….شاید بیست سی مورد بشه…بنابرین پزشکی که اونها رو تجویز کرده حتما حواسش به این تداخلات بوده….همه ی تداخلات هم بد و منفی نیستن مثلا کاربامازپین و پرگابالین هر دو اثر ضد تشنجی هم رو تقویت می کنند….
   دکتری که اینها رو با هم تجویز کرده تشخیص داده که تداخلات مثبت بیشتر از تداخلات منفی بوده…و برای همین نسخه کزده

 96. سلام دکتر
  مممن چندین ساله(۵ سالی میشه که به خاطر اینکه وسواس دارم ؛ از داروهای سروتونورژیک مختلفی مصرف کردم و میکنم : الانم فلوکستین و بوسپیرون میخورم .
  وقتی که داروهامو قطع میکنم به شدت به فاز افسردگی میرم تا جائیکه حتی به خودکشی هم فکر میکنم 🙁
  دکترم تازگیا برام هالوپریدول ۰/۵ و آریپیپرازول رو هم برام تجویز کرده ؛
  حالا سوالم از شما اینه که
  یعنی میخواستم ازتون مشاوره بگیرم که
  مصرف همزمان این ۴ تا دارو با هم دیگه مشکلی برای سلامتیم ایجاد نمیکنه که ؟
  با هم تداخل ندارند که ؟؟ یا تا چه اندازه تداخل مثبت یا منفی دارند ؟؟؟ 🤔
  ممنون 😚

 97. سلام دکتر جان
  باتوجه به اینکه ما تو خانواده چه پدریمون چه مادریمون هیچ سابقه تشنج نداشتیم و نداریم ؛
  متاصفانه من به خاطر مصرف خودسرانه و قطع ناگهانی زولپیدم ؛
  در عرض ۱۲ ساعت – ۴ بار دچار حملات تشنجی شدم که با انتقال دادنم به بیمارستان نجات پیدا کردم و در ادامه با مراجعه به دکتر روانپزشکم ، با تجویز قرصای ضد تشنجی که برام کردن ، دیگه هیچ حمله تشنجی برام اتفاق نیوفتاده ..(البته این قضیه برمیگرده به چندین سال پیش … که دیگه الان دکترم قرصای ضد تشنجی رو هم که برام تجویز کرده بود رو قطش کرده و حالمم خیلی خوبه .
  ولی به خاطر اینکه وسواس اذیتم میکنه ، روانپزشکم>
  تنها دوتا قرص رو برام شروع کرده که اینان : هالوپریدول ۰/۵ + آریپی پیرازول ۵ .
  میخواستم نظر شما رو هم جویا بشم ، با توجه به سابقه تشنجی که چندین سال قبل بهم دست داده بوده ،
  خوردن دوتا قرصی که بالا 👆 براتون ذکرشون کردم و روانپزشکم برام تجویز کردن ؛
  ریسک حمله تشنجی رو برام ندارند که خدایی نکرده ؟؟؟؟؟ 🙁🤔🙁
  متشکر .. ممنون .. 😚 Thank You

  • ریسک کم تشنج برای همه ی داروها حتی مسکن هایی که تو گوشه ی یخچال منزلتون دارید هم وجود داره و هیچ کس نمیتونه تضمین بده
   حتی خود زولپیدم هم در اصل خاصیت ضد تشنجی داشته ولی به شما بطور نادر تشنج داده.که احتمال بخاطر وضعیت خاص متابولیکی بدن شما یا تداخل با یک ماده ی ناشناخته بوده باشه
   اما بهر حال پزشک شما با آگاهی از شرح حال و معاینه ی فعلی، به این نتیجه رسیده که این داروها رک برای شما تجویز کنه و شما هم با اعتماد به ایشون مصرف کنید

 98. مرسی دکتر جان .. مرسی
  متشکرم ازت بابت وقتی که برای خوندن و جواب دادن به سوالات من و امثال من میذارین .
  این نشانه تواضع و مهربانی و دلسوزی شماست .
  طبیب اسم و صفتی هست که واقعا برازندتونه .. خدا خیرت بده .. اجرتون پیش خدا .
  فقط لطف کنید همیشه این ارتباط بین خودتون و کسایی که ازتون سوالای روانپزشکی دارند رو ادامه بدین …
  😘
  😘😘
  😘😘😘

 99. سلام دکتر خسته نباشید
  من ۲۷ سالمه و از سن ۱۷ سالگی بیماری افسردگی ماژور دارم.البته از ابتدا نمیدونستم مشکلم چیه به خاطرهمین افسردگیم کهنه شد و دیر رفتم سراغ دکتر.الان دو ساله زیر نظر روانپزشکم و تو این مدت تا الان ۳۰ درصد مشکلم حل شده و داروهایی که مصرف میکنم ونلافاکسین ۳۰۰سرترالین ۲۰۰ اریپیپرازول ۱۵وبوپروپیون ۷۵ میلی گرم میباشد .اقای دکتر از پیشرفتم راضی نیستم.میخواستم راهنماییم کنین.داروهام خوبن یا نه؟دارویی هست که بتونه بهم کمک کنه.بازم ممنون اقای دکتر

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*