دلوکستین (سیمبالتا) مهار افسردگی

– دلوکستین (سیمبالتا)چیست: 

-داروی دلوکستین(Duloxetin)  یا سیمبالتا (Cymbalta)  که از طریق  افزایش “سروتونین” و “نور اپی نفرین” در  مغز اثر می کند ،داروی نسبتا جدیدی است که بخاطر این تاثیر ِ دوگانه (سروتونین + نور اپی نفرین) سودمندی بالاتر و عوارض کمتری نسبت به داروهای قدیمی تر ِ ضد افسردگی دارد .این دارو میتواند با افسردگی های مزمن و  قوی که به سایر داروها مقاوم و سرکش بوده اند جدال کند و شادی و نشاط را برای فرد مبتلا به همراه آورد.علاوه بر این خاصیت نشاط آوری،یک تاثیر ِ ویژه ی این دارو از  بین بردن دردهای عصبی مزمن در آرتروزها ،دردهای عصبی،کمردردها و دردهای بیماران دیابتی می باشد.cymbalta-box

– موارد مصرف دلوکستین (سیمبالتا): 
این دارو در موارد زیر و صرفا با تجویز پزشک متخصص قابل مصرف می‌باشد:

۱- اختلال افسردگی ماژور (major depressive disorder)

۲- اختلال اضطراب منتشر (generalized anxiety disirder)

۳- اختلالات سیستم اعصاب حسی در بیماران دیابتی (diabetic peripheral neuropathy)

۴- فیبرومیالژیا (fibromyalgia)

۵- استئو آرتریت (osteoarthritis)IMG_20160813_151434

۶- کمردرد

۷- دردهای مزمن (choronic pain disorder)

۸- در خانمهایی که در کنترل ادرار خود مشکل دارند ( stress urinary incontinence)این دارو از طریق تقویت اسفنکتر ادرار  این اختلال را درمان می کند.که برای این اختلال این دارو دارویی با اسم (Yentreve)در بعضی کشورها موجود است.

– منع مصرف دلوکستین (سیمبالتا):

۱- صرفا با خواندن این مطلب یا مطالب مشابه در اینترنت دچار احساس کاذب “خود پزشک پنداری” نشوید و شروع به خوردن این دارو نکنید همچنین سرخود دارویی که برای خودتان موثر بوده  است را به دیگران توصیه نکنید.این کار عواقب خطرناک و غیر قابل پیش بینی دارد.

۲- وجود بیماری گلوکوم (فشار بالای داخل چشم= آب سیاه)

۳-مصرف همزمان با داروهای ضدافسردگی مهار کننده ی مونوآمین اکسیداز(MAOi) مانند فنلزین-ترانیل سیپرومین -سلژیلین -ایزوکربوکسازید

۴-مصرف همزمان با تیوریدازین

۵- فشارخون بالا

۶- فاز سرخوشی (مانیا) در بیماران دو قطبی

۷- سه ماه اول حاملگی

۸- شیردهی

۹- نارسایی کبدی

۱۰- نارسایی کلیوی

۱۱- بیماری صرع

۱۲- اختلالات انعقادی

۱۳- در کسانیکه مستعد سو مصرف مواد هستند

۱۴-توجه : گاهی در بیماران زیر  بیست و چهار سال در دوهفته ی اول مصرف این دارو افکار ناگهانی خودکشی گزارش شده است.پس اطرافیان باید این نشانه ها را تحت نظر بگیرند و به پزشک خود گزارش بدهند:تغییر و نوسان خلق -تحریک پذیری-عصبانی شدن- دیر به خواب رفتن -اضطراب و سرآسیمگی -خصومت بی دلیل -پرفعالیتی.

۱۵- آلرژی

۱۶-مصرف همزمان با الکل(بالا رفتن احتمال صدمه به کبد)

۱۷-مصرف همزمان دلوکستین با مسکن ها(آسپیرین -بروفن -سلکسیب -دیکلوفناک -ناپروکسن و غیره)ممکن است منجر به کبودی زیر پوست بعلت اختلال در انعقاد خون گردد.

– اسامی تجاری:

نام ژنریک:

Duloxetin

_اسم تجاری  

Cymbalta

-irenka

IMG_20160813_151757
– دوزاژ و نحوه ی مصرف دلوکستین (سیمبالتا):

۱-این قرص در دوزهای  ۲۰ ، ۳۰و ۶۰ میلی گرمی موجود است که صرفا با نسخهٔ پزشک قابل تهیه می‌باشد.

۲-حداکثر دوز درمانی آن  ۶۰ میلی گرم است  که بهتر است جهت کاهش عوارضی مانند تهوع در دو دوز  ۳۰ میلی گرمی(یکی صبح-یکی عصر) مصرف گردد.

۳-دوز شروع بهتر است بیش از  ۲۰میلی گرم نباشد چرا که منجر به تهوع شدید می گردد.

۴-اگر یک وعده از قرص را فراموش کردید می‌توانید آن را بمحض اینکه متوجه شدید مصرف کنید ولی اگر تقریبا چند ساعتی بیشتر به مصرف وعدهٔ بعدی نمانده است این کار را نکنید و فقط قرص وعدهٔ بعدی را بخورید. در هر صورت از دوبرابر کردن قرص برای جبران وعدهٔ فراموش شده اجتناب کنید.

۵-قرص را در دمای معمولی اتاق و دور از رطوبت و نور نگه دارید.

۶-خیلی خیلی مراقب باشید که بچه‌های کوچک دستشان به این قرص و سایر قرصهای اعصاب نرسد.

۷-لیست همه ی داروها حتی ویتامینهای مصرفی خودتان را به پزشکتان اطلاع دهید.

۸- دوز بالای ۶۰ میلی گرمی در روز یعنی تا ۱۲۰ میلی گرم هم میتوان مصرف کرد ولی بعید است سودمندی و تاثیر بیشتری داشته باشد.

۹- این دارو بصورت کپسولهایی تهیه شده است که محتویات خود را بصورت آهسته آهسته(DELAYED RELEASE) آزاد میکند تا بدینوسیله از ایجاد حس تهوع جلوگیری شود.

۱۰-اگر احساس کرده اید که با مصرف این دارو حالتان خوب شده است آن را ناگهانی قطع نکنید چون دچار عوارض ترک ناگهانی خواهید شد که علایمش اینهاست:اضطراب – تهوع- بیخوابی – تحریک پذیری.

۱۱-این قرص  فشار خون سیستولیک شما را از۱۲۰ به ۱۲۲  و فشار خون دیاستولیک شما را از   ۸۰ به ۸۰/۵  افزایش می دهد. پس  به پزشک داخلی  ِ خود این مطلب را یادآوری کنید.همچنین این دارو قند خون را هم اندکی بالا می برد.

– نکات مهم در مصرف دلوکستین (سیمبالتا): 

۱-اگر دچار آلرژی شُدید این قرص را مصرف نکنید. علایم آلرژی می‌تواند این‌ها باشد: سرفه، تنگی نفس، خس خس سینه، ورم کردن لب یا زبان یا صورت، ورم کردن گلو، خارش و قرمزی و دون دون شدن پوست، کهیر در هر نقطه از پوست.

۲-موقع نشست و برخاست از حالت خوابیده یا نشسته به حالت ایستاده،یکدفعه از جای خود برنخیزید چون ممکن است بعلت افت فشار خون لحظه ای،دچار سقوط و شکستگی اندامها یا سر بشوید.

۳- نیمه عمر این دارو ۱۲  ساعت است و بهتر است در دو نوبت مصرف شود تا عوارض کمتر شوند.خالی بودن شکم باعث افزایش جذب این دارو میگردد.

۴- این قرص ممکن است ۴ هفته طول بکشد تا اثرات خوبش را نشان بدهد پس لطفا زود قضاوت نکرده و دارو را تا آنموقع قطع نکنید.قطع ناگهانی خودش ایجاد کننده ی حالات ناخوشایندی مانند   اضطراب – تهوع-بیخوابی و تحریک پذیری  خواهد شد.

۵- از انجام رانندگی یا کارهای ریزی که مستلزم دقت می باشد،در روزهای اولِ مصرف دارو اجتناب کنید.

عوارض دلوکستین (سیمبالتا): 

۱-عوارض خفیف و گذرا:
این عوارض یا خودشان بتدریج برطرف می‌شوند و یا با یک تجویز دیگر بسرعت قابل رفع هستند.بنابرین وقوعِ آن‌ها مجوزی برای قطعِ آن‌ها نیست و شما فقط باید با پزشکتان تماس بگیرید:

-یبوست یا اسهال – تهوع -گیجی -خشکی دهان  -خواب آلودگی -مشکل در بخواب رفتن-خستگی – کاهش اشتها -افت فشار خون در لحظه ی ایستادن (سرگیجه).

-بیشترین عارضه ی  دلوکستین تهوع است که در خیلی از موارد موجب قطع دارو توسط مصرف کننده می شود.بنابراین بهتر است پزشک معالج ِ شما جهت پیشگیری،از همان ابتدا داروی ضد تهوع نیز تجویز نماید.

۲- عوارض جدی:

احتمال بروز این عوارض کم است فقط باید نسبت به بُروز آنها هوشیار باشید و سریعا به بیمارستان مراجعه نمایید:
-مشکلات کبدی:که با علایم خارش -خستگی مفرط-فقدان اشتها -ادرار تیره -زردی -درد بالای معده – تهوع،خود را نشان می دهد.

-واکنش در سیستم عصبی مرکزی که با علایم:سفتی عضلات – تعریق – گیجی -ضربان تند یا نامنظم قلب -لرزش و تب بالا خود را نشان می دهد.

-علایم ازدیاد بیش از حد سروتونین در بدن  بصورتِ :تب – توهم – سرآسیمگی -افزایش رفلکسهای بدن -استفراغ -اسهال – فقدان هماهنگی عضلات – از هوش رفتن،نمایان می شود.

-توجه:در صورت خوردن تعداد زیاد قرص و مسمومیت با آن( چه اشتباهی و چه به قصد آسیب زدن به خود ) فورا فرد مبتلا را به مرکز درمان مسمومیتهای دارویی (در تهران بیمارستان لقمان ) برسانید.

رهنمودهای کلی در مصرف داروهای اعصاب:
۱– توجه داشته باشید که تمام داروهای روانپزشکی فقط بنابر تشخیص یک روانپزشک که از مکانیسم اثر آن‌ها و از نحوهٔ تعامل نروترانسمیتر‌ها و رسپتور‌ها در سلولهای عصبی آگاهیِ کامل داشته و برآن‌ها مسلط است قابل تجویز است و مصرف خودسرانهٔ دارو‌ها آن هم فقط با کسبِ اطلاعات سَرسَری از صفحات اینترنتی و یا توصیه‌های ناقصِ دانشجویی و یا با الگو گرفتن از نسخهٔ سایر بیماران و تهیه آن‌ها از مراکز غیر مجاز خیابانی، بسیار خطرناک است و عواقب آن قابل پیش بینی نیست.IMG_20160805_153636

۲-همچنین در جریان باشید که سود و زیان یک دارو را باید در مقایسه با یکدیگر بسنجید و به صرف وجود یک عارضهٔ کوتاه مدت، خودتان را به اشتباه از مصرف دارویی که می‌تواند سرنوشت خلق و رفتار و شخصیت شما را به سمت یک زندگی سالم و پر از آرامش سوق دهد، محروم نکنید.

نویسنده: دکتر پرویز علی وردی (روانپزشک)
-وبسایت:  www.draliverdi.com 

-تلفن وقت دهی ۸۸۵۵۶۹۴۶( از مشاوره یا پاسخ از طریق تلفن معذوریم) 

-پی نوشت: کپی برداری و حذف نام نویسنده عملی غیر اخلاقی بوده و درشان یک انسان فرهیخته نیست.

32 Comments

 1. سلام آقای دکتر من کبدم مشکل داره آنزیمای کبدیم بالاست، میخواستم بپرسم میتونم دولوکستین بخورم؟ دکتر برام نوشته.

  • زیر نظر پزشکتون و انجام دوره ای ازمایشات بله
   سر خود نه
   خطرناکه
   امکان تبدیل مشکلتون به یه اختلال بدتر وجود داره

 2. سلام جناب دمتر علیوردی برای بیماری فیبرومیالژیا یک ماهه که قرص دلوکستین و کپسول پرگابالین و قرص بوسپیرون مصرف میکنم دردها کاهش پیدا کردند اما تپش قلب گرفته ام.این عارضه مربوط به دلوکستین است؟

 3. سلام و عرض ادب خدمت آقای دکتر
  من مشکل تکان خوردن انگشتان پاھام و بدن دارم بعد از تست کلی دارو خوب نشدم کہ دکتر برام۱۲جلسہ شوک الکتریکی نوشتن کہ بعد از شوک تکان خوردنم خوب شد اما بعد از ۸ماہ دوبارہ تکان خوردنام شروع شد و دکتر برام داروی الانزاپین۵میلی روزی ۱عدد و کلردیازپوکساید۱۰میلی روزی۲عدد تجویز کردن کہ بعد از مصرفشون بھتر شدم ولی ۲ماہ پیش دکترم کلردیازپوکساید رو قطع کردند کہ با قطع این دارو تکان خوردن پاھام و بدنم شروع شد و سرم را کہ بہ چپ یا راست تکان میدادم یہ موجی تو سرم ایجاد میشد وسرم بالا پایین میشد و دوبارہ کلردیازپوکساید۱۰میلی روزی ۲بار را برام تجویز کردند میخواستم از جنابعالی بپرسم مصرف کلردیازپوکساید برای طولانی مدت اعتیاد نمیارہ و ضرر ندارہ و باید برای ھمیشہ این دارو را مصرف کنم؟

  • کلردیازپوکساید داروی خوب و کارآمدیه
   همیشه باید سبک و سنگین کرد و نتیجه گیری نمود
   وقتی اینهمه تاثیرات خوب در زندگی شما داشته و شما رو بحالت طبیعی برمیگردونه پس محاسن دارو اینقدر زیاده که لزومی نداره به ضرر کوچیک توجه کنید.همین.

 4. سلام اقای دکتر
  مرد هستم ۴۰ ساله تا همین دو ماه پیش زندگی خوب و پر نشاطی داشتم تا اینکه به بیماری التهاب پروستات و در پی اون تکرر ادرار دچار دشم که به شدت منو دچار افسردگی کرده و شرایط روحی بدی دارم همش استرس دارم و حواسم از زندگی پرت شده و در خود فرو رفتم حس و حال هیچ کاری ندارم همش اندوهگینم..این دارو میتونه کمکم کنه؟

 5. سلام من لوکستا ۶۰ برای دردهای سایکوسوماتیک استفاده میکنم . بعد از مصرف چند ماه سندروم پای بیقرار گرفتم . در آزمایش مشخص شد که کم خونی دارم با مصرف قرص فیفول پای بیقرار خوب شد. آیا لوکستا کم خونی می آورد؟

  • نخیر.
   البته معلوم نیست بیقراری پای شما حتما از کم خونی باشه
   بیقراری پا دلایل زیادی داره
   خود دارو به تنهایی هم میتونه بیقراری بده

 6. با سلام و تحیت و تشکر از پاسخگویی
  دکتر برای من دلوکستین تجویز کرده در حالی که اصلا نه افسردگی دارم نه بی خوابی.بلکه بر عکس خیلی هم شاداب هستم و تمایل به خواب زیاد دارم اما به دلیل شغلم نمی تونم شبها زیاد بخوابم.اما متاسفانه روز معمولا چرت می زنم.آیا این قرص برای چرت زدن در روز و خستگی خوب است یا مصرف آن را قطع کنم.

 7. سلام اقای دکتر من دلوکستین ۳۰ برای درد عضلانی کتف شروع کردم. دکتر ارتوپد داد. اثرش عالی بود.
  بعد دکتر روانپزشک برای افسردگی، و تپش قلب شدید مراجعه کردم ایشان نظرشون بود همین دارو رو با دوز بالاتر دوتا ۲۰ یعنی ۴۰ به همراه بوسپیرون ۵ میلی کاهش تپش قلب و اضطرابم،استفاده کنم. یکماه استفاده کردم عالیه ولی بقدری خواب آلود هستم که روند درس خوندنم مختل شده.
  نظر شما چیه؟ چه کنم؟

 8. سلام. من قرص سرترالین ۵۰ میخورم امروز دکتر پیگری برام قرص دلوکستین را هم تجویز کرده آیا میتونم هر دو رو بخورم یا باید فقط یکی رو بخورم ؟

 9. سلام اقای دکتر،من سردرد های میگرنی شدید در پشت سرم داشتم و دکتر برای من قرص دلوکسی کپ ۲۰ رو تجویز کردند .وقتی شب خوردم صبح روز بعدش سردردم تشدید و بدتر شد و مثل حملات میگرنی بود همچنین حالت تهوع شدید و بی حسی برای یک روز کامل
  خواستم بدونم این عادیه یا خیر؟

 10. سلام
  آقای دکتر بنده با دارو های ضد افسردگی مثل سرترالین و… احتباس آب زیادی در بدنم دارم آزمایش هم دادم هیچ مشکل سلامتی دیگه ای ندارم، راه حل چیه ؟

  • منظورتون رو خوب نفهمیدم ولی بهر حال شاید با مصرف چای و دمنوشهای دیورتیک(ادرار اور)میشه اونو خنثی کرد.با دکتر داخلی مشورت کنید

 11. با سلام و خسته نباشید خدمت آقای دکتر
  محبت میکنین فرق بین دلوکستین با فلوکستین را خیلی جزئ بفرمایید
  و آیا می‌توان جایگزین کرد. ممنون

 12. سلام من قرص لوکستا۳۰ مصرف میکنم برای انرزی بیشتر وافزایش میل جنسی قرص ویگورمن استفاده کردم اثرش خوب بود اما تعغیرات و دردهای ناگهانی رو توقلبم حس کردم خواستم بدونم این دو دارو تداخل دارن؟ یا ممکنه بخاطر افزایش یا کاهش فشارخون باشه؟ البته من چون مشکل فشار گوش داخلی دارم نمک مصرف نمیکنم ممکنه بخاطر کمبود سدیم بخاطر مصرف این داروها باشه من بخاطر الرژی فکسوفنادین هم مصرف میکنم

 13. سلام من ۱۰ ساله درد استخوان پا دارم اکه دولوکستین اثرکنه میشه تا آخر عمر مصرف کرد یا ن بعد مدتی اثرش از بین می ره یا بدن مقاومت نشون میده و قرص دیکه اثر نمی کنه؟؟ .آقای دکتر راستی فرق پرگابالین و دولوکستین واسه کاهش درد چیه منظورم پرگابالین هم مثل دولوکستین دردهای سوزشی و خنجری استخوان کم می کنه یا ن .همه آزمایش هم دادم دکترا کفتن مشکل جسمی نداری

 14. با عرض سلام خدمت جناب اقای دکتر علی وردی گرامی. من سرم از سه ماه پیش حالت سنگینی و گزگز داشت که بعد از آزمایش و تصویربرداری گفتن مربوط به اعصاب و دکتر برام داروهای پرانول ۲۰+ رهاکین ۵۰۰+ گاباپنتین ۳۰۰ تجویز کردن الان یک ماه و نیم می خورم بهترم اما کاملا خوب نشدم بنظرتون داروها رو ادامه بدم یا دوباره به دکتر مراجعه کنم داروها رو تغییر بدن .؟ ممنون

Comments are closed.