دپاکین فقط داروی ضد تشنج نیست

-متخصصین اعصاب و روان(psychiatrists) ممکن است در نسخه ای که برای مراجع خود می نویسند،داروی دپاکین(DEPAKINE) را هم تجویز کرده باشند و بیمار پس از تهیه آن از داروخانه و خواندن بروشور دارو که در آن  درج شده است که این دارو برای بیماری صرع(=تشنج) مصرف می شود شوکه شوند و به تجویز روانپزشک خود شک کنند و تصور کنند که یا این دارو اشتباهی تجویز شده و یا روانپزشک آنها اساسا در موردشان تشخیص اشتباهی داده است.
-ولی باید توجه داشت که هر دارویی موارد مصرف چندگانه در زیرشاخه های مختلف پزشکی دارد که ممکن است همه ی آنها در بروشور دارو قید نشده باشد و در آنجا صرفا به شایعترین بیماریی که این دارو برای آن به کار می رود اشاره شده باشد .

دپاکین
دپاکین

-بنابرین به تجویز روانپزشک خود اعتماد کنید و در جریان باشید که دپاکین داروی بسیار موثر و کم خطر و امتحان پس داده ای در این موارد است:
۱-خشم انفجاری(Intermittent explosive disorder)

۲- عدم کنترل تکانه(impulse control disorder)
۳-تحریک پذیری – پرخاشگری(aggression)
۴-رفتارها یا تکانه ها ی (=جنسی) غیرقابل کنترل
۵-خلق ادواری( =دوره ای بیش از حد شاد و دوره ای بیش از حد افسرده بودن)
۶- آشفتگی (agitation) و بیقراری های شدید و غیر قابل تحمل
۷-اضطرابهای مزمن  و مقاوم که با داروهای معمول ضد اضطراب کنترل نگردند
۸-اختلال سلوک و رفتار درکودکان(Conduct Disorder)
۹-درمان کمکی در بیش فعالی کودکان(ADHD)
۱۰-درمان کمکی در اختلالات اوتیسم(autistic disorder)
۱۱-درمان کمکی در افسردگی های مزمن یا مقاوم(Treatment-resistant depression )
۱۲- درمان اختلال دو قطبی(BMD)
۱۳-درمان انواع دردهای عصبی(tension headaches)
۱۴- درمان انواع سردردهای میگرنی(migraine headaches)
و موارد بسیار دیگری که ممکن است روانپزشکِ معالج شما  تجویز این دارو را به صلاح شما بداند .

-در صورتی که این داروتوسط متخصص اعصاب و روان(=سایکیاتریست) برای شما تجویز گردیده، اشخاص متفرقه ی پیرامون شما و یا فرد ِ نسخه پیچ داروخانه و حتی متخصصین سایر رشته های پاراکلینیکی  حق اظهار نظر و به شک انداختن شما را ندارند.

دپاکین داروی کنترل رفتار
-ولی اگر شما هرگونه شک و دودلی در مورد این دارو دارید فقط با روانپزشک خود تماس بگیرید تا از علت تجویز این دارو مطلع گردید.خوشبختانه اغلب روانپزشکان در مواقع اورژانس راهی برای تماس با خودشان برای شما در نظر گرفته اند.
-و باز هم خوشبختانه، بر خلاف شایعات و نگرانی های که در مورد این دارو و عوارض آن گفته می شود،در واقعیت این دارو بسیار مفید و کم عارضه بوده و عوارضی مانند ناراحتی کبدی بسیار بسیار نادر بوده اند.البته برای اطمینان بیشتر بهتر است در شش ماه اول مصرف این دارو،آزمایشات کارکرد کبدی(liver function test) بصورت مرتب انجام گیرد و به بیمار در مورد هرگونه آلرژی دارویی – لکه ها و بٍثورات پوستی – زردی(یرقان) و بی اشتهایی و استفراغ ناگهانی – کاهش پلاکت یا گلبولهای سفید خون- پیشاپیش آگاهی داد.هرچند که احتمال این عوارض خیلی کم است و چندان جای نگرانی نیست .
-اما بیشترین عارضه ای که در عمل گریبانگیر مراجعین،مخصوصا خانمهای مصرف کننده ی این دارو بوده است:عارضه ی افزایش وزن و چاقی است که بیش از هر عارضه ی دیگری موجب عدم تمایل آنها به ادامه مصرف دپاکین شده است که برای حل این مشکل هم هر روانپزشکی بنابر تجربه و مهارت بالینی خود تمهیداتی همچون تنظیم دوزاژ دارو-همراهی با داروهای کاهنده ی وزن-توصیه های غذایی و ورزشی را در نظر می گیرد.

– توجه داشته باشید که تمام داروهای روانپزشکی فقط بنابر تشخیص  یک روانپزشک که از مکانیسم اثر آنها و از نحوه ی تعامل نروترانسمیترها و رسپتورها در سلولهای عصبی آگاهی ِ کامل داشته و برآنها مسلط است قابل تجویز است و مصرف خودسرانه ی داروها  آن هم فقط با کسب ِاطلاعات سَرسَری از صفحات اینترنتی و یا توصیه های ناقص ِ دانشجویی  و یا با الگو گرفتن از  نسخه ی سایر بیماران و تهیه آنها از مراکز غیر مجاز خیابانی،بسیار خطرناک بوده و عواقب آن،غیرقابل پیش بینی است.


-همچنین در جریان باشید که سود و زیان دارو را باید در مقایسه با یکدیگر  بسنجید و به صرف وجود یک عارضه ی کوتاه مدت، خودتان را به اشتباه،از مصرف دارویی که می تواند سرنوشت خلق و رفتار و شخصیت شما را به سمت یک زندگی سالم و پر از آرامش سوق دهد، محروم نکنید.

نویسنده: دکتر پرویز علی وردی (روانپزشک)

-تلفن وقت دهی ۸۸۵۵۶۹۴۶( از مشاوره یا پاسخ از طریق تلفن معذوریم)

 

-وبسایت: www.parvizaliverdi.com

 

21 Comments

 1. با سلام آقای دکتر من چند ساله از اضطراب و افسردگی شدید رنج میبرم که دو ساله داروهای لاموتریژین ۱۰۰ شبی یک آس سیتالوپرام ۲۰صبح یک عدد و بوسپیرون ۱۰صبح یک شب یک عددوترانکوپین ۲۵برا خواب و استراموکس ۲۵ صبح برا تمرکز استفاده میکنم خداروشکر علایم افسردگی تا حد زیادی برطرف شده ولی اظطرابم خیر یکی از همکاران شما پیشنهاد اضافه شدن دپاکین و گاباپنتین دادن موثره آیا ؟و آیا rtmsبرای اضطراب موثره ؟

 2. سلام آقای دکتر
  وقت شما بخیر
  من سه ماهی هست که کنار لیست کاملی از داروهای ضداضطراب دارم دپاکین ۵۰۰ رو هم با مشورت شما هرصبح ناشتا با امپرازولم میخورم.اما هنوز احساس تپش قلب رو دارم.ممکنه که این دارو روی اضطراب من تاثیر نداشته باشه؟یا زوده برای قضاوت؟یا نیاز به افزایش دوز هست؟در ضمن هیچ چاقی و ریزش مو نداشتم.
  داروهای دیگه ام هم اینا هستن:
  بیزوپرولول۵ صبح و شب
  تری فلوئوپرازین۱ شبی یکی
  ترانکوپین ۲۵ شبی یکی
  پوکساید۵ شبی یکی
  میرتازاپین ۷/۵ شبی یکی
  اس سیتالوپرام ۲۰ شبی یکی
  سپاس از شما

 3. سلام.جناب دکتر من حمله پانیک دارم. میخواستم بدونم دپاکین برای درمان پانیک و استرس و اضطرابی که درطول روز بخاطر پانیک دارم مناسبه؟؟

 4. سلام آیا قرص دپاکین با نمونه ایرانی اون تفاوت زیادی داره ؟ یعنی ممکنه عوارض کمتر و تاثیر بیشتری داشته باشه ؟ واینکه من ۳ سالی هست برای دوقطبی مصرف میکنم و ریزش زیاد مو دارم آیا به مرور زمان کمتر نمیشه با راه حلی براش نیست ؟

  • خیر تفاوت زیادی ندارند
   برای مو حتما باید مکمل موثر رو پیدا کنید و بخورید
   اگر مکمل جواب نداد
   داروهای ضد تستوسترون فنستراید
   زیر نظر دکتر پوست مصرف کنید

 5. سلام آقای دکتر خسته نباشید آیا راهی مکملی دارویی برای مقابله با چاقی ناشی از رهاکین ۵۰۰ وجود دارد من هر ماه ۸ کیلو میاد به وزنم اما داروی خوبیه برام
  ۲_ من از وقتی این قرص میخورم دستام به شدت میلرزه آیا خطرناکه جای نگرانی داره هی با خودم میگم نکنه تبدیل به پارکینسون شه

 6. سلام آقای دکتر شرمنده باز مزاحمتون شدم سوالی داشتم ازتون
  ۱_اقای دکتر من آزمایش خون دادم و RBC من کمی اضافه نشون داد و همچنین ویتامین d خونم کمی زیاد بود آیا خارش چشم هایم و بدنم می‌تواند از این باشد چکار میشه کرد

  ۲_ آقای دکتر قرص رهاکین ۵۰۰ برای وسواس و خلقم خوب می‌سازه در طولانی مدت فقط یک عارضه ای که نمی‌توانم تحمل کنم و همون باعث میشه اعصابم بدتر شه اضافه وزن و چاقیشع که تو یک ماه ۱۰ کیلو اضافه میکنم آیا اضافه کردن یه مکمل یا قرصی چیزی مثل ولیان میتونه جلوشو بگیره

  • در مورد اول به پزشک خودتون اطلاع بدید تا داروی مناسب دریافت کنید
   جلوی چاق کنندگی دپاکین رو نمیشه با بوپروپیون گرفت

 7. سلام آقای دکتر سوالی داشتم من قبلا بخاطر وسواس و افسردگی رهاکین ۵۰۰ میخوردم زیرش نوشته بود پیوسته رهش خیلی چاقم میکرد و تاثیر زیادی روی وسواس و افکارم نداشت بعد رفتم دکترم رخاکین ۲۰۰ داد زیرش نوشته آنتریک کوتوله اینو که خوردم خیلی مغزم اروم شده و حتی اشتهامم کور کرده الان سه ماهه میخورم فقط دوتا مشکل دارم اول این که بدنم دونه دونه به صورت قرمز خارش دارن و یکم میترسم بخورم و دوم اینکه حس میکنم منو افسرده تر کرده حس و حال رو ازم گرفته ولی با ۵۰۰ بهتر بود روحیم نظر شما در این باره چیه تفاوتشان چیه کدوم برام مناسب تره میشه اینو سوالو جواب بدید رد نکنید ممنون حد خیر دنیا و آخرت بده بهتون سپاس

 8. سلام وقت بخیر
  مادر بنده از یک ماه پیش به خاطر بیماری دوقطبی و به تجویز پزشک پس از ۵ جلسه شوک درمانی روزانه سه عدد قرص دپاکین۵۰۰ به علاوه دو عدد رسپریدون و همچنین دو عدد لیتیوم مصرف می کنن، به شدت خسته، خواب الود و گیج هستن و فراموشی و بی قراری هم دارن، به پزشکشون مراجعه کردیم و روزی دو عدد پرانول اضافه و دوز رسپریدون را کم کرد ولی تغییری حاصل نشد، سوالم اینه که دوز دپاکین به نظر شما بیش از حد نیست و آیا نیاز هست پزشک را تعویض کنیم؟

 9. سلام وقتتون بخیر اقای دکتر من برای اظطراب و وسواس ۲ ماهه که قرص های والپروات سدیم ۲۰۰ و گاباپنتین ۱۰۰ و لورازپام ۱ کامل صبحا میخورم و خوبم شب هم ۲ تا والپروات ۲۰۰ و ۱ گاباپنتین ۱۰۰ و لورازپام ۱ کامل میخورم ولی شبا بعد یکی دو ساعت مظطرب میشم ایا دوز دارو زیاد است ؟

 10. هیچ اشتباهی وجود نداره
  شما دچار تنش و اضطراب هستید و روی سلامت بدنتون حساس شدید
  داروهاتون کامل کامل هستند.
  سر خودتونو گرم کنید بطوریکه حواستون از علائم بدنی پرت بشه

 11. سلام برادرم ی هفته پیش تصادف کرد و بعد از تصادف بلافاصله تا چند دقیقه بیهوش میشه و بعد از بهوش اومدن گیج میشه بعد از ام ار آی گفتن که در سرش لخته خون وجود داره و بستری بشه ولی برادرم میگه بستری نمیشم دکتر هم بهش داروی دپاکین داده و گفته این دارو رو مصرف کن و بعد از دو هفته بیا شاید لخته با این دارو جذب شد آیا این دارو باعث جذب لخته میشه ؟ آیا اگه برادرم بستری نشه خطرناکه ؟

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*