سیتالوپرام چیست

سیتالوپرام

– سیتالوپرام چیست: 

-داروی سیتالوپرام(Citalopram) یکی از بهترین دارویهای ضد افسردگی جدید و امروزی است که از طریق  افزایش سروتونین  در  مغز اثر می کند.سروتونین همان ماده ای است که بطور طبیعی در بدن ما وجود دارد و باعث شادی ،آرامش، و استحکام رای و نظر انسان میگردد و کمبود این ماده (یعنی سروتونین) در مغز  آدمی منجر به افسردگی، اضطراب و تردید و وسواس میگردد.این دارو در ایران حدود ده تا پانزده سالی هست که توسط روانپزشکان برای مراجعین محترمشان تجویز میشود و تا جاییکه ما روانپزشکان شاهدیم، اغلب مصرف کنندگان از تاثیر خوب این دارو و کم بودن عوارضش راضی بوده اند.

– موارد مصرف  سیتالوپرام: 

این دارو در موارد زیر و صرفا با تجویز پزشک متخصص قابل مصرف می‌باشد: 

۱- اختلال افسردگی ماژور (major depressive disorder).

۲- افسردگی در زنان باردار.

۳-وسواس

۴- درمان افسردگی در بیماران  دو قطبی

۵- درمان اضطرابهای اجتماعی

۶_اختلال بیش فعالی(ADHD)

۷- انواع فوبی ( ترسهای بیمارگونه)

۸-اختلال استرس پس از سانحه.

۹- بی اشتهایی عصبی و پرخوری عصبی

۱۰-انزال زودرس

۱۱-افسردگی پیش از قاعدگی

۱۲-چاقی(فلوکستین)

۱۳- انحرافات جنسی(پارافیلیا):این دارو باعث کاهش تمایلات انحرافی و تکانه های جنسی می گردد.

۱۴-اوتیسم

۱۵-پیشگیری از سردرد تنشی و میگرنی

– منع مصرف سیتالوپرام:

۱-صرفا با خواندن این مطلب یا مطالب مشابه در اینترنت شروع به خوردن این دارو نکنید یا سرخود دارویی که برای دیگران موثر بوده  است را مصرف نکنید.شما به همه ی ریزه کاریهای تاثیر این دارو و تداخلات آن با مواد درون بدن یا داروهای دیگر واقف نیستید.درست است که ما در دنیای اطلاعات اینترنتی زندگی می کنیم اما در رشته ی پزشکی تجربه مهمتر از دانش نوشتاری و کتابی است .شما تجربه ی کافی برای تجویز سر خود این دارو را ندارید.خواهش میکنم با سلامتی و جان خود بازی نکنید.

 

۲-مصرف همزمان با داروهای مهار کننده ی مونوآمین اکسیداز(MAOi) در عرض ۱۴ روز گذشته ( چون امکان تداخلهای خطرناک دارویی وجود دارد!!!!)مانند فنلزین-ترانیل سیپرومین -سلژیلین -ایزوکربوکسازید.

۳-مصرف همزمان با کلوزاپین(بخاطر بالا رفتن ریسک تشنج ناشی از کلوزاپین)

۴- فاز سرخوشی (مانیا) در بیماران دو قطبی

۵- سه ماه اول حاملگی

۶- شیردهی

۷- نارسایی کبدی

۸- نارسایی کلیوی

۹-توجه : گاهی در بیماران زیر  بیست و چهار سال در دوهفته ی اول مصرف این دارو، افکار ناگهانی خودکشی گزارش شده است. اطرافیان باید این نشانه ها را تحت نظر بگیرند و به پزشک خود گزارش بدهند:تغییر و نوسان خلق -تحریک پذیری-عصبانی شدن- دیر به خواب رفتن -اضطراب و سرآسیمگی -خصومت بی دلیل -پرفعالیتی- حملات پانیک-

– اسامی دارو:

نام ژنریک:

 Citalopram

نام تجاری:

Cipram

Celexa

 

 

IMG_20160813_151757
– دوزاژ و نحوه ی مصرف سیتالوپرام:

 
۱-سیتالوپرام  بصورت قرصهای  ۱۰ و ۲۰  میلی گرمی موجود است.

۲-اوج تاثیر سیتالوپرام  ۳ تا ۸ ساعت پس از خوردن دارو د‌یده می شود.

۳-همیشه از یک مارک و یک کارخانه ی تولید  دارو استفاده کنید

۴-اگر یک وعده از قرص را فراموش کردید می‌توانید آن را بمحض اینکه متوجه شدید مصرف کنید ولی اگر تقریبا چند ساعتی بیشتر به مصرف وعدهٔ بعدی نمانده است این کار را نکنید و فقط قرص وعدهٔ بعدی را بخورید. در هر صورت از دوبرابر کردن قرص برای جبران وعدهٔ فراموش شده اجتناب کنید.

۵-قرص را در دمای معمولی اتاق و دور از رطوبت و نور نگه دارید. 

۶-خیلی خیلی مراقب باشید که بچه‌های کوچک دستشان به این قرص و سایر قرصهای اعصاب نرسد.

۷-لیست همه ی داروها حتی ویتامینهای مصرفی خودتان را به پزشکتان اطلاع دهید.

۸-توجه داشته باشید که همیشه زیاد کردن دوز دارو مساوی با زیادتر شدن تاثیر دارو نیست و فقط ممکن است به زیاد تر شدن عوارض دارو منجر شود.

۹-اگر احساس کرده اید که با مصرف این دارو حالتان خوب شده است آن را ناگهانی قطع نکنید چون دچار عوارض ترک ناگهانی خواهید شد.

۱۰-توجه داشته باشید که ممکن است این دارو بطور برعکس در ابتدای درمان منجر به تیرگی شعور و کاهش هوشیاری  و اختلال تفکر در شما گردد.

نیمه عمر سیتالوپرام: 

نیمه عمر سیتالوپرام۳۵ ساعت.

– احتیاطات در مصرف سیتالوپرام

۱-اگر دچار آلرژی شُدید این قرص را مصرف نکنید. علایم آلرژی می‌تواند این‌ها باشد: سرفه، تنگی نفس، خس خس سینه، ورم کردن لب یا زبان یا صورت، ورم کردن گلو، خارش و قرمزی و دون دون شدن پوست، کهیر در هر نقطه از پوست. 

۲- این قرص ممکن است ۴ هفته طول بکشد تا اثرات خوبش را نشان بدهد پس لطفا زود قضاوت نکرده و دارو را قطع نکنید.

اگر مبتلا به بیماری خاصی مثل فاویسم یا کولیت یا فشارخون هستید ،آن را به پزشک خود اطلاع دهید.

۳- در کودکان و نوجوانان بعلت احتمال بروز افکار خودکشی و نیز در سالمندان بعلت کارکرد ضعیفتر کبد و کلیه ، این دارو را با احتیاط مصرف کنید

عوارض سیتالوپرام: 

الف-عوارض کوتاه مدت:
 این عوارض یا خودشان بتدریج برطرف می‌شوند و یا با یک تجویز دیگر بسرعت قابل رفع هستند.بنابرین وقوعِ آن‌ها مجوزی برای قطعِ آن‌ها نیست و فقط اگر خیلی شدید بود با پزشکتان تماس بگیرید.

-عوارض گوارشی یکی از شایعترین این عوارض است که بخاطر تاثیر بر گیرنده های سروتونینی سیستم گوارشی بوجود می آید.البته این عوارض هنگام مصرف سیتالوپرام کمتر از مصرف سرترالین و فلووکسامین می باشد:

۱-تهوع:معمولا گذراست و به دوز دارو بستگی دارد.

۲-مدفوع شل و اسهال:معمولا گذراست و به دوز بستگی دارد.البته این عارضه در سیتالوپرام کمتر از سرترالین است.

اگر فرد مستعد اسهال است،پاروکستین(Paroxetine) بخاطر اثر آنتی کولینرژیکی و حتی یبوست زایی که دارد شاید انتخاب بهتری باشد.

۳-استفراغ

۴-نفخ شکم که کمتر از سرترالین است.

۵-بی اشتهایی و کاهش وزن که بمحض شروع دارو شروع میشود و گاهی تا بیست هفته(۵ماه) ماه هم طول می کشد ولی بعد از آن،این روند متوقف و معکوس میشود و بدن شروع به افزایش وزن می کند‌. بیشترین میزان کاهش اشتها در ابتدای  مصرف دارو ،در بین داروهای سروتونینی(SSRI) متعلق به فلوکستین است.

۶-افزایش وزن: حدود یک سوم مصرف کنندگان بتدریج دچار افزایش وزن میشوند که متاسفانه این افزایش وزن تا زمانی که دارو مصرف میشود  ادامه دارد و با ورزش و رژیم دارویی هم کاهش نمی یابد.این افزایش وزن هم بخاطر افزایش اشتها و هم ناشی از تغییرات متابولیکی در بدن است.افزایش وزن خیلی زیرپوستی و بتدریج رخ میدهد  و ما روانپزشکان که هر یکی دوماه یکبار مراجعینمان را میبینیم بیشتر از خودشان  متوجه گرد شدن صورت و تغییرات وزنی  آنها میشویم.سریعترین و پرسروصداترین میزان افزایش وزن در بین داروهای سروتونینی مخصوصا در خانمهای جوان متعلق به پاروکستین(Paroxetine) می باشد.

۷-سوءهاضمه

۸-سردرد که در بین  ۱۸ تا ۲۰ درصد مصرف کنندگان رخ میدهد( اما این میزان سردرد تفاوتی با سردرد ناشی از دارونماها ندارد).بیشترین میزان ایجاد  سردرد در بین داروهای سروتونینی متعلق به فلوکستین می باشد.

توجه داشته باشید که اتفاقا  در خیلی از مبتلایان به سردرد میگرنی و یا سردرد تنشی، این دارو بعنوان یک داروی پیشگیری کننده از سردرد بکار میرود.

۹-خمیازه:خیلی از مصرف کنندگان داروهای سروتونینی ازینکه در طول روز خمیازه های طولانی و متعدد می کشند شاکی هستند.این خمیازه ها هیچ ربطی به خستگی و یا کمبود خواب شبانه ندارند بلکه ناشی از  تاثیر دارو بر ناحیه هیپوتالاموس مغز می باشد

۱۰- تاثیر بر قند خون: داروهای سروتونینی ممکن است در ابتدا  باعث کاهش شدید قند خون گردند بنابرین بیماران دیابتی باید مراقبت شوند.اما در دراز مدت قضییه برعکس میشود و قند خون مصرف کنندگان داروهای سروتونینی بالاتر میرود

۱۱-اضطراب :در ابتدای مصرف  فلوکستین بیشتر دیده میشود ودر اس سیتالوپرام و پاروکستین  کمتر دیده میشوند(و بنابرین انتخابهای خوبی برای اختلال مخلوط اضطراب و افسردگی هستند).

۱۲-خواب آلودگی یا بیخوابی: واقعیت این است که برخی از داروهای سروتونینی موجب بیخوابی شبانه و برخی دیگر از آنها موجب خواب آلودگی روزانه می گردند.

۱۳-تعریق: برخی از مصرف کنندگان این دارو از عرق کردن زیاد مخصوصا شب هنگام بحدی که منجربه خیس شدن ملحفه ها میگردد شاکی هستند.این تعریق ربطی به دمای محیط ندارد و حتی در زمستان و هوای سرد هم رخ می دهد.مصرف یک تا دو میلی گرم ترازوسین (trazocin)در روز در کاهش این عارضه مفید است.

۱۴-کابوس و رویاهای شفاف و زنده:بیشتر مراجعینی که این دارو را مصرف می کنند از دیدن خوابها و یا کابوسهای شلوغ و شفاف و زنده شاکی هستند.همچنین بعضی ها از دندان قروچه ،بیقراری پاها و میوکلونوس شبانه و تعریق در خواب شکایت دارند.

۱۵-تشنج :معمولا در مصرف کنندگان داروهای سروتونینی دیده نمیشود مگر زمانی که دوز مصرف خیلی بالا باشد مثلا ۱۰۰ میلی گرم فلوکستین ( پنج کپسول فلوکستین).احتمال تشنج فقط یکدهم تا دودهم درصد میباشد که این مساوی احتمال تشنج با دارونماها(پلاسبو) هم هست.

۱۶-عوارض آنتی کولینرژیک( شامل:خشکی دهان_یبوست _خواب آلودگی): این عوارض فقط با پاروکستین ممکن است دیده شوند.البته خشکی دهان را همه داروهای سروتونینی دارند که ارتباطی با اثر آنتی کولینرژیکی آنها ندارد.

۱۷-عوارض خونی:داروهای سروتونینی عوارض خونی خاصی ندارند فقط ممکن است گاهی دچار دیربند امدن خونریزی  ویا  کبودی پوست ناشی از عدم کارکرد صحیح پلاکتهای انعقادی گردند که بهتر است در اینجور مواقع آزمایشهای انعقادی خون (BT) چک شوند.

اگر کسی این داروها را همراه با آسپیرین یا د اروهای ضدانعقادی میخورد این احتمال ممکن است بیشتر گردد.

همچنین کسانیکه داروهای سروتونینی را همراه با داروهای مسکن و ضد درد مانند پیروکسیکام_بروفن _ دیکلوفناک(معروف به NSAIDها) مصرف میکنند احتمال خونریزی معده  دارند و بهتر است برای آنها پیشاپیش داروی ضد  اسید معده مانند پنتوپرازول تجویز شود.

‌۱۸-تاثیر بر  نمک خون(سدیم): بعصی از مصرف کنندگان داروهای سروتونینی مخصوصا سالمندان دچار سندروم ترشح نابجای هورمون ضدادراری (SIADH)می شوند و میزان سدیم خون آنها پایین می آید.این سندرم منجر به تهوع، استفراغ ،گیجی و تغییرات شخصیتی می گردد

ب- عوارض طولانی مدت:
 
۱- کاهش میل جنسی و کاهش ارگاسم و ارضا در هر دوجنس زن و مرد:متاسفانه این مشکل در هشتاد درصد مراجعین بوجود میاید و تا زمانی که مصرف دارو ادامه دارد، این اختلال هم وجود دارد.برعکس خیلی از عوارض که بتدریج از بین می روند و بدن نسبت به آنها مقاومت پیدا میکند این عارضه متاسفانه تا زمان مصرف دارو ادامه دارد.

برای حل این مشکل روشهای زیر پیشنهاد میشود:

الف- تعویض با یک داروی سروتونینی دیگر.

ب- اضافه کردن قرص بوپروپیون(Bupropion).

ج- اضافه کردن قرص میرتازاپین(Mirtazapin).

۲- حمله ی سرخوشی (مانیا) :که بصورت افزایش انرژی،پرسرعت شدن کلام و تفکر،رفتار بی پروا ،گستاخی و ماجراجویی جدید و عجیب،احساس نشاط بینهایت،خلق تحریک پذیر،بیخوابی،ولخرجی و افزایش تمایلات جنسی خود را نشان می دهد.

۳-تغییر غیرعادی در خلق و رفتار.

۴-تاری دید،دید تونلی،چشم درد،تورم چشم،دیدن هاله اطراف اشیا که همه ی اینها احتمال وجود آب سیاه یا گلوکوم را مطرح می کنند.

۵-اگر دچار کبودی ،مشکل در تنفس،تورم صورت و لب و زبان و گلو شدید یعنی شما دچار آلرژی شده اید و سریعا باید به بیمارستان مراجعه نمایید.

-علایم مسمومیت:

 

در صورت خوردن تعداد زیادی قرص و مسمومیت با آن( چه اشتباهی و چه به قصد آسیب زدن به خود ) فورا فرد مبتلا را به مرکز درمان مسمومیتهای دارویی (در تهران: بیمارستان لقمان ) برسانید.

-تداخلات دارویی:

-بیشترین تداخلات دارویی در داروهای سروتونینی متعلق به داروی فلووکسامین است.و داروهای سرترالین،سیتالوپرام و اس-سیتالوپرام کمترین تداخلات دارویی را دارا هستند.

مصرف همزمان داروهای سروتونینی با زولپیدم ممکن است منجر به افزایش احتمال ایجاد توهم ناشی از زولپیدم گردد.

– مصرف همزمان این دارو با مسکنها( مثل بروفن و دیکلوفناک و…) ممکن است منجر به خونریزی معده گردد.( داروهای سروتونینی ممکن است مانع عملکرد صحیح پلاکتها گردند).

-این دارو اثر تاموکسیفن را کم می کند.

– مصرف همزمان با داروهای مهار کننده MAO منجر به بحران فشار خون میگردد( تا ۱۴ روز بعد از تجویز  MAOها مراقب باشید).

-مصرف همزمان بالیتیوم ،ال تریپتوفان،MAO ها،و هر دارویی که حاوی سروتونین باشد ممکن است منجر به سندروم سروتونین گردد.

داروهای سروتونینی( مخصوصا فلووکسامین) وقتی همراه با کلوزاپین تجویز شوند احتمال تشنج را بالاتر می برند

رهنمودهای کلی در مصرف داروهای اعصاب: 
۱– توجه داشته باشید که تمام داروهای روانپزشکی فقط بنابر تشخیص یک روانپزشک که از مکانیسم اثر آن‌ها و از نحوهٔ تعامل نروترانسمیتر‌ها و رسپتور‌ها در سلولهای عصبی آگاهیِ کامل داشته و برآن‌ها مسلط است قابل تجویز است و مصرف خودسرانهٔ دارو‌ها آن هم فقط با کسبِ اطلاعات سَرسَری از صفحات اینترنتی و یا توصیه‌های ناقصِ دانشجویی و یا با الگو گرفتن از نسخهٔ سایر بیماران و تهیه آن‌ها از مراکز غیر مجاز خیابانی، بسیار خطرناک است و عواقب آن قابل پیش بینی نیست.IMG_20160805_153636

۲-همچنین در جریان باشید که سود و زیان یک دارو را باید در مقایسه با یکدیگر بسنجید و به صرف وجود یک عارضهٔ کوتاه مدت، خودتان را به اشتباه از مصرف دارویی که می‌تواند سرنوشت خلق و رفتار و شخصیت شما را تغییر داده و به سمت یک زندگی سالم و پر از آرامش سوق دهد، محروم نکنید.

۳-داروهای اعصاب را همراه با آب میوه مخصوصا آب گریپفروت…آب انار…نوشیدنیهای انرژی زا…چای سبز…قهوه…شیر…دوغ مصرف نکنید چون ایجاد تداخل می کنند.

نویسنده: دکتر پرویز علی وردی (روانپزشک) 
-وبسایت:  www.parvizaliverdi.com 

-تلفن وقت دهی ۸۸۵۵۶۹۴۶( از مشاوره یا پاسخ از طریق تلفن معذوریم) 

-پی نوشت: کپی برداری و حذف نام نویسنده عملی غیر اخلاقی بوده و درشان یک انسان فرهیخته نیست.

30 Comments

 1. سلام دکتر
  مدت دو سال است که برای زودانزالی سیتالوپرام مصرف میکنم.
  ابدا سه هفته مدام مصرف میکردم ولی بعدش سه ساعت قبل از نزدیکی ۱۰ میلی‌گرم مصرف می‌کنم.
  بعد از مصرف معمولا دچار سردرد میشوم.
  داریی که بتواند هم اثر سیتالوپرام را حفظ کند و هم سردرد را کنترل کند چی خوبه؟
  آیا سیتالوپرام باعث پایین آمدن فشارخون، خصوصا دیاستولیک میشه؟

 2. سلام اقای دکتر وقتتون بخیر من مبتلا به adhd بزرگسالان هستم ولی همه داروهایی که من مصرف میکردم نایاب شده .خیلی از این بابت نگرانم بعد این همه سال دسته و پنجه نرم کردن با مشکلاتم تازه تو بزرگسالی تشخیص گرفتم و معجزه درمان رو لمس کردم که با نبود داروهام مواجه شدم . توی توضیحات سیتالوپرام نوشته بودید که برای adhd هم تجویز میشه ، خواستم بدونم همه داروهای سروتونین دار واسه مشکل ما هم مفید هستن یا فقط سیتالوپرام ؟ و اینکه به اندازه داروهای اصلیمون برامون میتونن موثر باشن ؟

 3. سلام اقا دکتر من چند وقتیه به تجویز دکتر سیتالوپرام مصرف میکنم فقط خیلی زود خسته میشم و دچار افت فشار میشم آیا مکمل باید مصرف کنم

 4. سلام آقای دکتر خوب هستین انشاالله
  آیا داروی اس سیتاور ۱۰ و بوسپیرون ۵ تداخل دارد
  اس سیتاور رو ساعت ۷ونیم شب و بوسپیرون رو ساعت ۹ونیم میخورم

  • باید مشکلی دیده باشید تا بعدش بپرسید تداخل دارند یا نه؟
   وگرنه لزومی نداره برای مصرف هر دارویی جویای تداخل بشید
   پزشکی که تجویز کرده بعد از بررسی تو ذهن خودش نسخه شمارو نوشته
   وگرنه اگه قرار باشه هر غذا یا ویتامین یا قرصی که میخوریم روی تداخلاتشون دغدغه داشته باشیم باید یه نرم افزار واسه اینکار درست بشه

 5. سلام آقای دکتر ولی بهم نگقتین اس سیتالوپرام بعد چند وقت تاثیر ش کامل می زاره تا آدم بیخیال بشه و همون حس اتفاق حادثه بره روزی یک دونه دوز ۲۰میخورم دو ماهه

  • ببینید قرصها رو بزارید کنار هم
   دوزهای پایینشون مساوی همند مثلا سرترالین پنجاه و سیتالوپرام ۲۰

   دوزهای بالاشون هم مساوی همند مثلا سرترالین ۱۰۰ و سیتالوپرام ۴۰
   واسه اینکه لازم نباشه هی بپرسید

 6. سلام آقای دکتر من بخاطر مشکل اضطرابم یعنی همون اضطراب منتشر و احساس اینکه فکر میکنم هر لحظه میخواد اتفاقی بدی برام بیفته قرص اس سیتالوپرام ۲۰تجویز کرد دوماهه دارم میخورم و اینطوری بگم تاثیر زیادی داشت مثلا ۷۰درصد بهتر شدم ولی آقای دکتر من دو سه روزه الان همون احساس اتفاق افتادن حادثه رو هم برای خودم دارم هم مادرم علتش چیه آیا تو درمان طبیعه یعنی اس سیتالوپرام چقدر طول می‌کشد درمان کنه و اینکه فلوکستین هم دوسال می‌خوردم دکترم بهم گفت فلوکستین هم باهاش بخور خواهشن منو از نگرانی دربیارید چقدر بخورم این نگرانی مبهم در حد متوسط رفع میشه

 7. سلام آقای دکتر وقت بخیر
  چندساله برای افسردگی دارو مصرف میکنم گاهی دوره ای کم کم قطع کرده داروها رو دکترم باز مدتی بعد لازم داشتم و شروع…
  سیتالوپرام و نورتریپتیلین بوده اکثرا، راضی بودم تا اینکه بخاطر تنظیم نبودن تیروئیدم حالتهای اضطرابی داشتم دکتر گفت سیتالو رو از ۲۰ به ۴۰ برسون و همون شب اولین پنیک اتفاق افتاد و بیمارستان و آرامبخش… شاید من زمینه ش رو داشتم نمیدونم بهرحال از اون اتفاق به بعد گاهی میاد سراغم نه به شدت اون شب اما آزار دهنده س گرچه دکتر آلپرازولام هم داده هروقت حالم بد شد استفاده کنم ، درضمن تیروئیدمم دوز قرص تنظیم شده و کم کاری برطرف شده، حالا سوالم اینه آیا بین اس اس آر آی ها سیتالو انتخاب خوبی برای پنیک هست؟ یا باید با آسنترا یا پکسیل عوض بشه … من خودم نمیخوام دائم بنزودیازپین استفاده کنم و بدنم عادت کنه …
  اگر جایگزین میشه کرد بجای ۲۰ میل سیتالو چند میلی آسنترا مصرف کنم؟ یا چقدر پکسیل؟
  ممنونم

 8. سلام جناب دکتر
  عرض ادب و احترام دارم.
  همسر بنده مشکل میگرن های پی در پی داشت. گاهی هفته ای دوبار میگرن می شد. بعد از یه مدت وسواس گرفت. پزشک برای درمان اسسیتالوپرام تجویز کرد.
  دو ماه داروی اسسیتالومرام را با دوز ۲۰ مصرف کرد و در این مدت میگرن خاموش بود. ولی از لحاظ تحمل دستگاه گوارش نتوانست تحمل کند و پزشک اسسیتالوپرام را با اسنترا با دوز ۱۵۰ عوض کرد و دوباره میگرن شروع شد. به عنوان تجربه عرض کردم. خدا به همه سلامتی شادی و انسانیت عطا کنه.

  • ممنون از شما ولی بهیچ عنوان قابل تعمیم نیست
   ممکنه برای یک فرد دیگه بر عکس باشه.مثلا با اسنترا خوب بشه و با اس سیتالوپرام تشدید پیدا کنه
   روی هیچ دارویی تعصب نداشته باشید
   هر دارویی بهتون نساخت با تجویز پزشکتون تغییرش بدید و پشت سر اون دارو بد نگید.ممکنه همون دارو حکم شفا برای شخص دیگه داشته باشه ولی بعلت گفته های دیگران از مصرف اون اجتناب کنه.در این صورت ماها همه مقصریم

 9. سلام وقتتون بخیر من قبلا بخاطر استرس و سرگیجه شدید که یکدفعه زیاد میشد و همیشه هم همراهم بود دکتر رفتم برام اس سیتالوپرام با دوز پایین نصف ۱۰ و بعد ۱۰ خوردم خالا بعد چند ماه که به تدریج اضافه میکردن الان به دوز ۳۰ در روز رسیده و گفتن اگه نیاز باشه ۴۰ هم میکنن ایا زیاد نیس برام . سنم هم ۲۲ ساله و پسر

 10. سلام خسته نباشید
  آقای دکتر من ۲۸ سالمه ، کنار قرص‌های ibs برام سیتالوپرام ۲۰ هم تجویز شد که گفتن هفته‌ی اول نصف بخورم و بعدش کامل
  الان چهار روزه که نصف مصرف میکنم ، یکم حالتای اضطراب مثل طپش قلب و نفس‌های کوتاه دارم و خمیازه که انگار از عوارضشه
  میخواستم ببینم خطری وجود نداره؟ همینطور ادامه بدم؟

 11. سلام
  آقای دکتر من حدودا ۱.۵ سال اس سیتالوپرام با دوز حداکثر ۱۵ میلی گرم(۸ ماه) استفاده کردم(دکترم گفت روانکاوی هم برو ولی من نرفتم) و خداروشکر علائم افسردگی و وسواس فکری که همش به بیماریهای بد فکر می کردم تا حد زیادی رفع شد. سنم ۳۷ سال هست.حدودا ۷ ماه هست کاملا دارو رو قطع کردم. بعد از قطع دارو مقداری از علائم وسواس برگشته(مثلا ازمایش خون برای چکاب سالیانه که دادم وحشتناک مضطرب و نگران و نشخوار فکری داشتم) ولی خداروشکر نه در خواب و نه در خوراکم و نه در کارم این وسواس فکری تاثیر نگذاشته و فقط افکار وسواسی هستن که فکرم رو درگیر میکنن. در حالی که قبل از مصرف دارو روی خوراک و کار و با شدت بسیار زیاد روی خوابم تاثیر منفی گذاشته بود و به شدت بی میل به خوراک و بیخوابی شدید داشتم.خواستم نظر شما رو بدونم که آیا در حال حاضر نیاز به مصرف دارو هست یا روانکاوی رو پیشنهاد میدهید یا هر دو رو؟

 12. عرض سلام و خسته نباشید.ممنون از پاسخگویی شما
  من بدلیل افسردگی قرص سیتالوپرام طبق دستور پزشک مصرف میکنم‌ ولی با همه اثراتش متاسفانه کاهش شدید میل جنسی بهمراه داشته.آیا با اضافه کردن بوپرپیون بدون مراجعه به دکتر واقعا تاثیری داره.و اینکه بهترین قرص در کاهش اثرات جنسی سیتالوپرام چیست.
  بازم ممنون

 13. سلام آقای دکتر خسته نباشید من یه مدته برای افسردگی فلوکستین میخورم ولی حس جنسیم کم شده بنظر شما بعد قطع دارو این برطرف میشه یا همیشگی میمونه؟ممنونم

 14. سلام اقای دکتر وقت بخیر من خیلی مزاحم میشم خدا خیرتون بده بابت پاسخگویتون
  من حدود چند ماهی هست تهرانم سرکار میرم طبق تجویز دکترم ک کرمانشاهه داروی اس سیتالوپرام۱۰روزی دوبار ظهر و شب و زولپیدم ۱۰ک به علت اینکه شبا خواب نداشتم تحویز کردین قبل از اینکه مشغول کار بشم قرص ها جواب میدادن اما حدود یک ماهی هست بعلت استرس ناشی از کار دوباره حالت کوفتگی بدن و شبها خواب راحتی ندارم اینم بگم من قبلنا ریسپریدون ۱مصرف کردم اما بعلت افزایش چربی خون خ عوضش کردن
  الان سوالم اینه که ی داروی دیگه در کنار اس سیتالوپرام و زولپیدوم میشه بگین مصرف کنم ک حالت کوفتگی و خستگی و اضطرابم کم بشه
  ممنون از پاسخگویتون🙏🙏🙏🙏

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*