فلووکسامین چیست؟

– فلووکسامین چیست: 

-داروی فلوکسامین(fluvoxamine) معروف به لُوُوکس از گروه داروهای سروتونینی است که بیشترین شهرت خود را مدیون درمان وسواسهای فکری و عملی است.سروتونین  ماده ای است که بطور طبیعی در مغز ما انسانها وجود دارد و باعث شادی ،آرامش، و استحکام رای و نظر انسان میگردد و بنابراین کمبود این ماده  منجر به افسردگی، اضطراب و وسواس خواهد شد.

– اسامی دارو:

نام ژنریک:

 Fluvoxamine

نام تجاری:

Luvox
faverin

– موارد مصرف  فلووکسامین: 

این دارو در موارد زیر و صرفا با تجویز پزشک متخصص قابل مصرف می‌باشد: 

۱- اختلال افسردگی ماژور (major depressive disorder)

۲- افسردگی در زنان باردار

۳-وسواس(از نظر سازمان دارو و غذای آمریکا کاربرد اصلی فلووکسامین همین است)

۴- درمان افسردگی در بیماران  دو قطبی

۵- درمان اضطرابهای اجتماعی

۶_اختلال بیش فعالی(ADHD)

۷- انواع فوبی ( ترسهای بیمارگونه)

۸-اختلال استرس پس از سانحه

۹- بی اشتهایی عصبی و پرخوری عصبی

۱۰-انزال زودرس

۱۱-افسردگی پیش از قاعدگی

۱۲- انحرافات جنسی(پارافیلیا):این دارو باعث کاهش تمایلات انحرافی و تکانه های جنسی می گردد.

۱۳-اوتیسم.

 

– منع مصرف فلووکسامین:

۱-مصرف همزمان با داروهای مهار کننده ی مونوآمین اکسیداز(MAOi) در عرض ۱۴ روز گذشته ( چون امکان تداخلهای خطرناک دارویی وجود دارد!)مانند فنلزین-ترانیل سیپرومین -سلژیلین -ایزوکربوکسازید.

۲-مصرف همزمان با کلوزاپین(بخاطر بالا رفتن ریسک تشنج ناشی از کلوزاپین)

۳- فاز سرخوشی (مانیا) در بیماران دو قطبی

۴- سه ماه اول حاملگی

۵- شیردهی

۶- نارسایی کبدی

۷- نارسایی کلیوی

۸-توجه : گاهی در بیماران زیر  بیست و چهار سال در دوهفته ی اول مصرف این دارو افکار ناگهانی خودکشی گزارش شده است.پس اطرافیان باید این نشانه ها را تحت نظر بگیرند و به پزشک خود گزارش بدهند:تغییر و نوسان خلق -تحریک پذیری-عصبانی شدن- دیر به خواب رفتن -اضطراب و سرآسیمگی -خصومت بی دلیل -پرفعالیتی- حملات پانیک-

۹-صرفا با خواندن این مطلب یا مطالب مشابه در اینترنت شروع به خوردن این دارو نکنید یا سرخود دارویی که برای دیگران موثر بوده  است را مصرف نکنید.شما به همه ی ریزه کاریهای تاثیر این دارو و تداخلات آن با مواد درون بدن یا داروهای دیگر واقف نیستید.درست است که ما در دنیای اطلاعات اینترنتی زندگی می کنیم اما در رشته ی پزشکی تجربه مهمتر از دانش نوشتاری و کتابی است .شما تجربه ی کافی برای تجویز سر خود این دارو را ندارید.خواهش میکنم با سلامتی و جان خود بازی نکنید.

 

عوارض فلووکسامین: 


الف-عوارض کوتاه مدت:
 این عوارض یا خودشان بتدریج برطرف می‌شوند و یا با یک تجویز دیگر بسرعت قابل رفع هستند.بنابرین وقوعِ آن‌ها مجوزی برای قطعِ آن‌ها نیست و فقط اگر خیلی شدید بود با پزشکتان تماس بگیرید.

-عوارض گوارشی یکی از شایعترین این عوارض است که بخاطر تاثیر بر گیرنده های سروتونینی سیستم گوارشی بوجود می آید.البته این عوارض هنگام مصرف سیتالوپرام کمتر از مصرف سرترالین و فلووکسامین می باشد:

۱-تهوع:معمولا گذراست و به دوز دارو بستگی دارد.

۲-مدفوع شل و اسهال:معمولا گذراست و به دوز بستگی دارد.

۳-استفراغ

۴-نفخ شکم

۵-بی اشتهایی و کاهش وزن که بمحض شروع دارو شروع میشود و گاهی تا بیست هفته(۵ماه) هم طول می کشد ولی بعد از آن،این روند متوقف و معکوس میشود و بدن شروع به افزایش وزن می کند‌. بیشترین میزان کاهش اشتها در ابتدای  مصرف دارو ،در بین داروهای سروتونینی(SSRI) متعلق به فلوکستین است.

۶-افزایش وزن: حدود یک سوم مصرف کنندگان بتدریج دچار افزایش وزن میشوند که متاسفانه این افزایش وزن تا زمانی که دارو مصرف میشود  ادامه دارد و با ورزش و رژیم دارویی هم کاهش نمی یابد.این افزایش وزن هم بخاطر افزایش اشتها و هم ناشی از تغییرات متابولیکی در بدن است.

-افزایش وزن خیلی زیرپوستی و بتدریج رخ میدهد  و ما روانپزشکان که هر یکی دوماه یکبار مراجعینمان را میبینیم بیشتر از خودشان  متوجه گرد شدن صورت و تغییرات وزنی  آنها میشویم.

۷-سوءهاضمه

۸-سردرد که در بین  ۱۸ تا ۲۰ درصد مصرف کنندگان رخ میدهد( اما این میزان سردرد تفاوتی با سردرد ناشی از دارونماها ندارد).بیشترین میزان ایجاد  سردرد در بین داروهای سروتونینی متعلق به فلوکستین می باشد.

توجه داشته باشید که اتفاقا  در خیلی از مبتلایان به سردرد میگرنی و یا سردرد تنشی، این دارو بعنوان یک داروی پیشگیری کننده از سردرد بکار میرود.

۹-خمیازه:خیلی از مصرف کنندگان داروهای سروتونینی ازینکه در طول روز خمیازه های طولانی و متعدد می کشند شاکی هستند.این خمیازه ها هیچ ربطی به خستگی و یا کمبود خواب شبانه ندارند بلکه ناشی از  تاثیر دارو بر ناحیه هیپوتالاموس مغز می باشد

۱۰- تاثیر بر قند خون: همه داروهای سروتونینی ممکن است در ابتدا  باعث کاهش شدید قند خون گردند بنابرین بیماران دیابتی باید مراقبت شوند.اما در دراز مدت قضیه برعکس میشود و قند خون مصرف کنندگان داروهای سروتونینی بالاتر میرود.

۱۱-اضطراب :در ابتدای مصرف  ممکن است مشاهده شود.

۱۲-خواب آلودگی یا بیخوابی: واقعیت این است که برخی از داروهای سروتونینی موجب بیخوابی شبانه و برخی دیگر از آنها موجب خواب آلودگی روزانه می گردند.

۱۳-تعریق: برخی از مصرف کنندگان این دارو از عرق کردن زیاد مخصوصا شب هنگام بحدی که منجربه خیس شدن ملحفه ها میگردد شاکی هستند.این تعریق ربطی به دمای محیط ندارد و حتی در زمستان و هوای سرد هم رخ می دهد.مصرف یک تا دو میلی گرم ترازوسین (trazocin)در روز در کاهش این عارضه مفید است.

۱۴-کابوس و رویاهای شفاف و زنده:بیشتر مراجعینی که این دارو را مصرف می کنند از دیدن خوابها و یا کابوسهای شلوغ و شفاف و زنده شاکی هستند.همچنین بعضی ها از دندان قروچه ،بیقراری پاها و میوکلونوس شبانه و تعریق در خواب شکایت دارند.

۱۵-تشنج معمولا در مصرف کنندگان داروهای سروتونینی دیده نمیشود مگر زمانی که دوز مصرف خیلی بالا باشد مثلا ۱۰۰ میلی گرم فلوکستین ( پنج کپسول فلوکستین).احتمال تشنج فقط یکدهم تا دودهم درصد میباشد که این میزان،با احتمال تشنج در مصرف دارونماها(پلاسبو) مساوی است.

۱۶-عوارض آنتی کولینرژیک( شامل:خشکی دهان_یبوست _خواب آلودگی). این عوارض فقط با پاروکستین ممکن است دیده شوند.البته خشکی دهان را همه داروهای سروتونینی دارند که ارتباطی با اثر آنتی کولینرژیکی آنها ندارد.

۱۷-عوارض خونی:داروهای سروتونینی عوارض خونی خاصی ندارند فقط ممکن است گاهی دچار دیربند آمدن خونریزی  ویا  کبودی پوست ناشی از عدم کارکرد صحیح پلاکتهای انعقادی گردند که بهتر است در اینجور مواقع آزمایشهای انعقادی خون (BT) چک شوند.اگر کسی این داروها را همراه با آسپیرین یا داروهای ضدانعقادی میخورد این احتمال ممکن است بیشتر گردد.همچنین در کسانیکه داروهای سروتونینی را همراه با داروهای مسکن و ضد درد(معروف به NSAID هامانند پیروکسیکام_بروفن _ دیکلوفناک) مصرف میکنند احتمال خونریزی معده بیشتر است و بهتر است پیشاپیش داروی ضد  اسید معده مانند پنتوپرازول برایشان تجویز شود.

‌۱۸-تاثیر بر  نمک خون(سدیم): بعضی از مصرف کنندگان داروهای سروتونینی مخصوصا سالمندان دچار سندروم ترشح نابجای هورمون ضدادراری (SIADH)می شوند و میزان سدیم خون آنها پایین می آید.این سندرم منجربه تهوع- استفراغ -گیجی و تغییرات شخصیتی می گردد.


ب- عوارض طولانی مدت:
 
۱- کاهش میل جنسی و کاهش ارگاسم و ارضا در هر دوجنس زن و مرد:متاسفانه این مشکل در هشتاد درصد مراجعین بوجود میاید و تا زمانی که مصرف دارو ادامه دارد، این اختلال هم وجود دارد.برعکس خیلی از عوارض که بتدریج از بین می روند و بدن نسبت به آنها مقاومت پیدا میکند این عارضه متاسفانه تا زمان مصرف دارو ادامه دارد.

برای حل این مشکل روشهای زیر پیشنهاد میشود:

الف- تعویض با یک داروی سروتونینی دیگر.

ب- اضافه کردن قرص بوپروپیون(Bupropion).

ج- اضافه کردن قرص میرتازاپین(Mirtazapin).

۲- حمله ی سرخوشی (مانیا) :که بصورت افزایش انرژی،پرسرعت شدن کلام و تفکر،رفتار بی پروا ،گستاخی و ماجراجویی جدید و عجیب،احساس نشاط بینهایت،خلق تحریک پذیر،بیخوابی،ولخرجی و افزایش تمایلات جنسی خود را نشان می دهد.

۳-تغییر غیرعادی در خلق و رفتار.

۴-تاری دید،دید تونلی،چشم درد،تورم چشم،دیدن هاله اطراف اشیا که همه ی اینها احتمال وجود آب سیاه یا گلوکوم را مطرح می کنند.

۵-اگر دچار کبودی ،مشکل در تنفس،تورم صورت و لب و زبان و گلو شدید یعنی شما دچار آلرژی شده اید و سریعا باید به بیمارستان مراجعه نمایید.

-تداخلات دارویی:

-بیشترین تداخلات دارویی در داروهای سروتونینی متعلق به داروی فلووکسامین است.و داروهای سرترالین،سیتالوپرام و اس-سیتالوپرام کمترین تداخلات دارویی را دارا هستند.

-مصرف همزمان داروهای سروتونینی با زولپیدم ممکن است منجر به افزایش احتمال ایجاد توهم ناشی از زولپیدم گردد.

– مصرف همزمان این دارو با مسکنها( مثل بروفن و دیکلوفناک و…) ممکن است منجر به خونریزی معده گردد.( داروهای سروتونینی ممکن است مانع عملکرد صحیح پلاکت گردند).

-این دارو اثر تاموکسیفن را کم می کند.

-مصرف همزمان با داروهای مهار کننده MAO منجر به بحران فشار خون میگردد( تا ۱۴ روز بعد از تجویز  MAOها مراقب باشید).

-مصرف همزمان بالیتیوم ،ال تریپتوفان،MAO ها،و هر دارویی که حاوی سروتونین باشد ممکن است منجر به سندروم سروتونین گردد.

داروهای سروتونینی مخصوصا فلووکسامین وقتی همراه با کلوزاپین تجویز شوند احتمال تشنج را بالاتر می برند.

میزان و نحوه ی مصرف فلووکسامین:

 

 

IMG_20160813_151757
۱-فلوکسامین بصورت قرصهای  ۵۰و ۱۰۰ میلی گرمی موجود است که صرفا با نسخهٔ پزشک قابل تهیه می‌باشد.

۲-فلوکسامین بهتر است با غذا مصرف شود تا جلوی تهوع گرفته شود.همه ی داروهای سروتونینی(SSRI) در کبد متابولیزه شده و از بدن خارج می گردند.

۳-اوج تاثیر داروهای سروتونینی  ۳ تا ۸ ساعت پس از خوردن دارو د‌یده می شود.

۴-همیشه از یک مارک و یک کارخانه ی تولید  دارو استفاده کنید

۵-اگر یک وعده از قرص را فراموش کردید می‌توانید آن را بمحض اینکه متوجه شدید مصرف کنید ولی اگر تقریبا چند ساعتی بیشتر به مصرف وعدهٔ بعدی نمانده است این کار را نکنید و فقط قرص وعدهٔ بعدی را بخورید. در هر صورت از دوبرابر کردن قرص برای جبران وعدهٔ فراموش شده اجتناب کنید.

۶-قرص را در دمای معمولی اتاق و دور از رطوبت و نور نگه دارید. 

۷-خیلی خیلی مراقب باشید که بچه‌های کوچک دستشان به این قرص و سایر قرصهای اعصاب نرسد.

۸-لیست همه ی داروها حتی ویتامینهای مصرفی خودتان را به پزشکتان اطلاع دهید.

۹-توجه داشته باشید که همیشه زیاد کردن دوز دارو مساوی با زیادتر شدن تاثیر دارو نیست و فقط ممکن است به زیاد تر شدن عوارض دارو منجر شود.

۱۰-اگر احساس کرده اید که با مصرف این دارو حالتان خوب شده است آن را ناگهانی قطع نکنید چون دچار عوارض ترک ناگهانی خواهید شد.

۱۱-توجه داشته باشید که ممکن است این دارو بطور برعکس در ابتدای درمان منجر به تیرگی شعور و کاهش هوشیاری  و اختلال تفکر در شما گردد.

۱۲- نیمه عمر فلووکسامین ۱۵ ساعت است.

 

 

– احتیاطات در مصرف فلووکسامین

۱-اگر دچار آلرژی شُدید این قرص را مصرف نکنید. علایم آلرژی می‌تواند این‌ها باشد: سرفه، تنگی نفس، خس خس سینه، ورم کردن لب یا زبان یا صورت، ورم کردن گلو، خارش و قرمزی و دون دون شدن پوست، کهیر در هر نقطه از پوست. 

۲- این قرص ممکن است ۴ هفته طول بکشد تا اثرات خوبش را نشان بدهد پس لطفا زود قضاوت نکرده و دارو را قطع نکنید.

اگر مبتلا به بیماری خاصی مثل فاویسم یا کولیت یا فشارخون هستید ،آن را به پزشک خود اطلاع دهید.

۳- در کودکان و نوجوانان بعلت احتمال بروز افکار خودکشی و نیز در سالمندان بعلت کارکرد ضعیفتر کبد و کلیه ، این دارو را با احتیاط مصرف کنید

-علایم مسمومیت:

در صورت خوردن تعداد زیادی قرص و مسمومیت با آن( چه اشتباهی و چه به قصد آسیب زدن به خود ) فورا فرد مبتلا را به مرکز درمان مسمومیتهای دارویی (در تهران: بیمارستان لقمان ) برسانید.

 

رهنمودهای کلی در مصرف داروهای اعصاب: 
۱– توجه داشته باشید که تمام داروهای روانپزشکی فقط بنابر تشخیص یک روانپزشک که از مکانیسم اثر آن‌ها و از نحوهٔ تعامل نروترانسمیتر‌ها و رسپتور‌ها در سلولهای عصبی آگاهیِ کامل داشته و برآن‌ها مسلط است قابل تجویز است و مصرف خودسرانهٔ دارو‌ها آن هم فقط با کسبِ اطلاعات سَرسَری از صفحات اینترنتی و یا توصیه‌های ناقصِ دانشجویی و یا با الگو گرفتن از نسخهٔ سایر بیماران و تهیه آن‌ها از مراکز غیر مجاز خیابانی، بسیار خطرناک است و عواقب آن قابل پیش بینی نیست.IMG_20160805_153636

۲-همچنین در جریان باشید که سود و زیان یک دارو را باید در مقایسه با یکدیگر بسنجید و به صرف وجود یک عارضهٔ کوتاه مدت، خودتان را به اشتباه از مصرف دارویی که می‌تواند سرنوشت خلق و رفتار و شخصیت شما را تغییر داده و به سمت یک زندگی سالم و پر از آرامش سوق دهد، محروم نکنید.

۳-داروهای اعصاب را همراه با آب میوه مخصوصا آب گریپفروت…آب انار…نوشیدنیهای انرژی زا…چای سبز…قهوه…شیر…دوغ مصرف نکنید چون ایجاد تداخل می کنند.

نویسنده: دکتر پرویز علی وردی (روانپزشک) 
-وبسایت : Www.draliverdi.com

119 Comments

 1. سلام من وسواس دارم الانم دارم دارو میخورم (سرترالین دپاکین هالوپریدول لیتیوم) الان مشکلم اینه که خیلی بی قرارم سر کلاس نمیتونم بشینم پروپرانول خوردم چهل میل خوب بود ولی کم بود میخواستم بدونم تا چه دوزی پروپرانول را میتوان در روز خورد؟

  ممنون

  • بیشتر هم میشه اما داروهای بیقراری انواع دیگه هم دارن مثل بی پریدین که با تشخیص پزشک تجویز میشه

 2. سلام مدت ۴ سال است گرفتار افسردگی و اضطراب شدید هیتم قرص های زیادی مصرف
  کردم الان فلووکسامین ۵۰ و اگزپام۱۰ ۴تا میخورم
  پرش پا دارم ایا می تونم کلونازپام ۱ را جایگزین
  اگزپام کنم خیلی اذیت میشم

 3. باعرض سلام خدمت آقای دکتر -اینجانب به دلیل دردهای شدید دیابتی مجبور به استفاده از داروهای ضد افسردگی شدم. بعداز مدتی فهمیدم که من افسردگی داشتم وبااین داروها افسردگی ام بهبود یافته وشاداب شده ام . من فقط میخواستم درددیابتی را درست کنم و به هیچ وجه نمیخواستم که شاداب شوم .الان باید پکار کنم؟

 4. با عرض سلام
  اقای دکتر برای منی که فاویسم دارم خوردن این دارو مشکلی ایجاد میکنه؟ چون به دکترم دسترسی ندارم که بخوام بپرسم.

 5. باسلام باعنایت براینکه تمامی داروهای سرتونینی از راه کبد متابولیزه میشوند درصورت مبتلا شدن به کبد چرب می توان از فلووکسامین مصرف کرد؟؟

 6. سلام
  اقای دکتر، دکتر بنده بهم فلوکسامین و نورتریپتلین دادن که تو دوره درمانم باید همزمان مصرف کنم، تو اینترنت داشتم در موردشون میخوندم که گفته بود باید بین مصرفشون تا ۵ هفته فاصله بیفته. ایا این درسته؟

 7. با سلام پسر من هفت ماه هست فلوکسامین مصرف می کنه ولی اصلا ذره ای بهتر نشده سیصد میلی یکی صبح دوتا شب بر عکس بی خواب و در طول روز کسل هست وذگاهی شدیدا افسرده چه کنم

  • خب یا دارو باید عوض بشه
   یا یک داروی دیگه کنار این تجویز بشه
   البته اگر مشکلشون وسواسه دارو به تنهایی شاید جواب نده و نیاز به رفتار درمانی هم باشه

 8. آقای دکتر متاسفانه پسر من خاطره خوبی از پدرش نداره شدیدا ازش متنفر هست وبه هرچه که به پدرش مربوط باشه وسواس شستشو داره البته پدرش نمیدونه بیشترین وسواس به خاطر ایشونه مشاوره بردم ولی متاسفانه مشاورها فقط به اصول اخلاقی فرزند نسبت به پدر اکتفا می کنن وسعی می کنن بهش بگن احترام به پدر مهمه یا ازاین دست راهنماییها ومتاسفانه پسر من شدیدا مخالفت می کنه که به این حرفها گوش کنه با دکتر هلاکویی صحبت کردم ایشون گفتند این خشمه که به این شکل خودشو نشون میده هرچند من هم وسواس فکری دارم دکتر فربد فدایی به من میگن باید صبر کنم ولی در جلسه اخر گفتند باید خودش هم همت کنه نمیدونم درمان رو ادامه بدم با این دارو یا پزشک معالجشو عوض کنم

 9. با سلام. اقای دکتر پسرم ٢٠ سالشه. الان بعد از سه هفته مصرف معمولا صبح ها میبینم یکی دو جای کوچک روی دستاش کبود شده و تا یکی دو روز خوب میشه و مجدد چند جای دیگه این علائم بصورت کبودی یا جوش ظاهر میشه. باید این عوارض رو جدی گرفت؟ چون خارش نداره که بخواد اذیتش کنه و فقط جوش و یا کبودیه.

 10. با سلام اقای دکتر
  دو عدد کلردیازپوکساید ۱۰ قویتره ، یا یک عدد کلونازپام ۱ ؟
  (البته میدونم هر دو دارو وابستگی آورند و نباید طولانی مصرف کرد فقط خواستم بدونم.)

 11. سلام
  آقای دکتر علی وردی من نزدیک به دو ماهه که از فلوکسامین استفاده میکنم و تازگیا که دقت کردم روی سینم یه قرمزی هایی هست که مثل جوش های پراکنده که فقط قرمزه. کلا پوستم هم حساس تر شده و با کمی تحریک سریع قرمز میشه، خارش انچنان ندارم و هر از گاهی شاید یچیزی مثل کهیر مانند بیاد مثلا روی بازوم و یک ساعت بعدش برطرف بشه که البته کم پیش میاد اوایل بیشتر بود. پیش دکترم نزدیک به ۲۰ روز دیگه میرم و طاقت نیاوردم و خواستم از شما راهنمایی بخوام چون فکرمو درگیر کرده. ایا این عوارض فلووکسامین که همین قرمزی های روی بدن و سینم منظورمه، خطرناکه یا اینکه نباید بهش توجه کنم و دوره درمانم که تموم شه و قرص رو بذارم کنار برطرف میشه؟
  ممنون از راهنمایی هاتون

 12. باسلام اینجانب به دکتر روانپزشک جوان دانشگاهی مراجعه و داروی اریپی پرازول و ازیپام لوکستا ۶۰هالوپوریدول مودیکیت لاموتریزن دپاکین۵۰۰ تجویز کردند . سوال من این است که میتوان به این پزشک اعتماد کرد؟?۷ دارو دریک نسخه که شدیدا باهم تداخل دارد؟

  • این داروها بطور همزمان با این تعداد برای کسانیکه اختلال سایکوتیک یا دوقطبی شدید و غیرقابل کنترل دارند تجویز میشه

 13. سلام دکتر جان ممنون از اینکه جواب مردم رو اینقدر دلسوزانه میدید.
  پسری هستم ۲۶ ساله که مدت ۷ سال از قرص سیتالوپرام استفاده میکردم.ابتدا از دوز ۱۰ شروع شد بعد شد۲۰ یک سال بعد شد ۳۰ سه ماه بعد شد ۴۰ و یکسال بعد شد ۵۰ و سه ماه بعد شد ۶۰ میلی گرم سیتالوپرام.(یعنی یکعدد سیتالوپرام ۲۰ به اضافه یک عدد سیتالوپرام ۴۰ همزمان ظهرها مصرف میکردم. )بعد حدود ۲ سال همین ۶۰ رو ادامه دادم تا دیگه از قرص خوردن خسته شدم بدون مراجعه به پزشکم خودم هر هفته ۱۰ میلی گرم کم میکردم تا رسید به یکعدد سیتالوپرام۲۰ در روز . حدود یک هفته اوضاعم خوب بود بعد از اون سرم شروع کرد یه حالت هایی شدن سرگیجه داشتم گیج و منگ میشدم حواسم پرت شده بودم حافظم ضعیف شده بود خوابم به هم ریخته بود خسته بودم قسمت شقیقه های سرم سبک و سنگین میشد به درد دیوار میخوردم تمرکز نداشتم و …
  بعد حدود یکسال پیش همون دکتری که میرفتم رفتم. ایشون هم بهم گفته بودن نباید سیتااوپرام رو کم کنی ولی من گوش نکرده بودم.حدود یکسالی همون سیتالوپرام ۲۰ رو مصرف میکردم دیدم نه اوضاعم درست شدنی نیست تا اینکه بالاخره دکتر قرص دولوکستین ۲۰ رو به دارو هام اضاف کرد . اونو که شروع کردم خیلی بهتر شده بودم حدود ۶ ماه مصرف کردم ولی چون عوارضش خیلی بود برام و رفعم نمیشد هم سیتالوپرام و هم دولوکستینو کلا نخوردم. باز تا پنج روز خوب بودم و باز روز از نو و روزی از نو.
  بعد رفتم پیش یه دکتر دیگه ایشونم کلونازپام و سرترالین برام تجویز کردن.
  خودم فکرمیکنم بدنم به سروتونین سیتالوپرام عادت کرده بود و داشت مقاومت نشون میداد.
  الان با خوردن داروها آروم تر میشم مخصوصا کلونازپام البته سرترالینم بی اثر نیست.
  حالا میخوام بدونم ایا سروتونین سرترالین با سیتالوپرام فرق داره؟
  نظر شما چیه من الان چه بیماری گرفتم با عادت دادن سروتونین به مغزم؟
  راه حلش چیه؟
  لطفا کمک کنید بعضی موقعا از شدن فشار سر مخصوصا در قسمت شقیقه ها انگار سرم میخواد بترکه و بی قرار میشم. لطفا کمک کنید؟ممنون.

  • هر دارویی بعد از چند سال مصرف ممکنه اثرش روی بدن کم بشه …برای همین سرترالین هم ممکنه این اتفاق بیفته…الان بنظر میاد کلونازپام روتون تاثیر گذاشته بیشتر…که متاسفانه اونهم بزودی شمارو وابسته بخودش میکنه
   بنظرم شما بیشتر از حد به درمان دارویی تکیه کرده اید و از روشهای دیگه غافلید
   باید روی ورزش و تغییر سبک زندگی بیشتر کار کنید

 14. سلام
  دکتر جان _ بنده تحت نظر روانپزشکم روزانه : فلوکستین ۲۰ + بوسپیرون ۱۰ ؛ از هر کدام یک عدد مصرف میکنم .
  دکترم به تازگی هالوپریدول ۰٫۵ رو هم بهشون اضافه کرده ، ولی من میترسم این سه تا دارو رو همزمان باهم مصرفشون کنم ؛ چونکه تو بروشور دارویی قرص هالوپریدول نوشته که در صورت مصرف همزمان فلوکستین یا بوسپیرون با هالوپریدول ،
  این دو دارو روی اثربخشی داروی هالوپریدول اثر میگذارند!
  حالا ، چه اثری ؟؟؟ ننوشته .
  میخواستم این سوالو ? یعنی جواب این سوالمو از شما بگیرم ، ممنون میشم راهنماییم کنید و جواب بدین و بگید که چه اثری به اثربخشی قرص هالوپریدول میذاره ؟؟؟؟؟ ???? … ممنون

 15. سلام
  مدت ۲ ماه است سرترالین۵۰ مصرف میکنم.حالا دوکسپین۱۰ هم به داروها اضاف شده .دکترم گفتن سرترالین روزی یکی و دوکسپین شبی یکی مصرف کنم. من سرترالین رو ظهر بعد از نهار میخورم و چون داروی سروتونینی کلا شبا بهم نمیسازه میخواستم بدونم میشه دوکسپین رو همراه سرترالین ظهرها با هم مصرف کنم یا نه؟

 16. سلام دکتر .
  آنتی کولینرژیک لازمم البته (… زیر نظر روانپزشکم) .
  سوالم از خدمتتون این بود که توی جواب یکی از کامنت هایی که براتون گذاشته بودن ؛ در جواب نوشته بودین که : ?
  . اگر کسی مستعد اعتیاده ، Biperiden نخوره بهتره ؛ به جاش Trifen بخوره .
  منظورتون از اعتیاد چی بود ؟؟؟؟؟ ???
  اعتیاد به چی ؟؟؟؟؟ اعتیاد به قرص ؟ یا چیز دیگه ای ؟ ؟ …

 17. سلام جناب اقای دکتر شرمنده دوباره مزاحمتون شدم.
  بخشید دوکسپین ۱۰ رو دکترفکر کنم واسه خوابم داده .ایا کاربرد این دارو واسه خواب هم هست؟؟؟؟چون منشا بی خوابی من فقط از اضطراب زیاده.
  ممنون ببخشید بازم که وقت ارزشمندتون رو گرفتم.

 18. سلام دکتر جان .. خسته نباشید عزیز .
  بنده به مدت ۶ ماهی هست که تحت نظر روانپزشکم به خاطر مشکل بیخوابی شبانه ای که داشتم قرص کلونازپام مصرف کردم و میکنم که دکترم بعد از هر بار ویزیتم دوز دارومو کاهش دادن که تا الانم به یک عدد کلونازپام ۱ میلی گرمی کاهش دادن دوز دارو رو ؛
  حالا سوالم از شما اینه که برای کنار گذاشتن داروی کلونازپام همینطوری باید تدریجا دوز دارو رو کاهش داد ؟؟ ? ، یا باید با یه بنزودیازپین دیگه ای جایگزینش کرد ؟؟؟
  ممنون بابت وقتی که به پاسخگویی سوالهای ماها میزارین .. واقعا متشکر .

 19. سلام دکتر .. ممنون هم بابت مطالب مفید و ارزنده ای که تو سایت گذاشتین و هم بابت وقتی که برای پاسخ دهی به سوالات میزارین
  دوتا سوال داشتم از خدمتتون :
  ۱)برای -قطع مصرف قرص کلونازپام یک میلی(۶ ماهه که دارم تحت نظر روانپزشکم مصرف میکنم)- حتما لازمه که با کلردیازپوکساید جایگزین بشه ؟؟ ، یا با کاهش تدریجی به صورت نصف نصف سپس یک چهارم یک چهارم هم میشه این دارو رو کنار گذاشت ؟؟؟
  ۲)قرص آریپیپرازول خاصیت سروتونرژیکی هم داره یا خیر اصلا ؟
  بازم متشکر

 20. سلام و عرض ادب خدمت دکتر گرامی
  اقای دکتر بنده از وسواس فکری اضطراب و همچنین ibs با غالبیت اسهال رنج میبرم. اما به ibs عادت کرده بودم و دیگه برام مهم نبود عملا پنج شیش ساله با منه و خیالی نیست. اما برای اضطرابم که حتی روی خوابم هم تاثیر گذشته نزد دکتر رفتم و ایشون برای درمان اصلیم تکیه بر فلووکسامین کردند که روی اضطرابم تاثیر کمی داشت اما روی ibs تاثیر فوق العاده اونم در عرض یک ماه اما چون اضطرابمو عملا خوب نکرده میخوام عوضش کنم. تعریف اسنترا رو خیلی شنیدم و دکترمم گفت میتونی امتحان کنیش اما چون فلوکسامین ibs منو خوب کرده نمیخوام این مزیت رو از دست بدم. سال قبل یکبار فلوکستین شروع کرده بودم روده هامو بدجور بهم ریخت.
  ببخشید که طولانی شد سوال اصلیم اینه که از اونجایی که هم اسنترا هم فلوکسامین سروتینی هستند، بنظر شما آیا اگر آسنترا هم بخورم به ibs ام کمک میکنه همونطور که فلووکسامین بهم کمک کرده؟

  • بخشی ازین قطره حاوی داروهای سه حلقه ای مثل ایمی پرامین و امی تریپتیلینه که اینها ضدافسردگی هستن…و تا حدودی موثره ولی دوزش کمه
   و بهتره خود قرص اینها رو تهیه کرد

 21. سلام جناب دکتر
  ضمن تشکر از توضیحات جنابعالی،
  ببخشید از وقتی قرص فلوکسامین با دوز ٢٠٠ مصرف میکنم لرزش بدن و دست پیدا کردم
  نگران هستم که شاید ام اس باشه
  لطفا راهنمایی بفرمایید
  متشکرم

  • وقتی یک دارو مصرف میکنید.هر حالتی جدید که ایجاد میشه باید احتمال بدید ممکنه از دارو باشه…و نباید زود نگران بشید و یا ازمایشات عجیب و غریب بدید و یا دچار اضطراب بشید
   بله این عارضه ناشی از داروست که یا به کاهش دوز یا تحویز یک داروی بتا بلوکر خوب میشه

 22. با سلام خدمت آقای دکتر برادرم ۱۳ سال است مبتلا به اختلال دوقطبی و تحت درمان آقای پورافکاری بود ولی به دلیل عدم طبابت ایشان چند سال است مشکل نبود دکتر حاذق داریم.و فعلا والپروات مصرف میکنندو بعضی وقتها در فاز مانیا واکثرا هم در فاز افسردگی هستند وکمتر در حالت نرمال هستند.الان ۲۹ سالشه.چون ما در شهرستان هستیم اگر دکتر خوب و حرفه ای در این زمینه سراغ داریدلطفا با الویت شهر ۱-ارومیه ۲-تبریز یا ۳-تهران معرفی نمایید .باتشکر فراوان

  • اکثر روانپزشکان در این زمینه خوب و مسلطند مخصوصا اونهایی که تخت بیمارستانی دارند
   و من در تهران اقای دکتر ملکوتی رو در این زمینه مسلط میدونم ضمن اینکه همشهری شما هم هستند

 23. پسر من نه ماهه فلوکسامین سیصد میخوره البته هردو ماه صد اضافه شده الان دکتر هالوپریدول نیم شبها و والپرونکس پانصد روزی دوبار دستور دادن ولی اصلا بهتر نشده چیکار کنم برای وسواس مراجعه کرده

  • واقعیتش اینه که وسواس خیلی بد درمان میشه …در مورد داروهای دیگه هم همینطوره..ایشون قرصهای خوبی دادن

   • سلام خدمت شما
    من حدود دوهفتس با تجویز پزشک فلوکسامین ۵۰ مصرف میکنم..هفته اول یه قرص و از هفته دوم دوقرص یکی صبح یکی عصر،الان دوروزه بازویه سمت چپم کمی بیحس شده و درطول روز انگشتایه همین دستم (بیشتر سه انگشته اخر) بی اختیار و غیر ارادی اصطلاحا میپره ک یه حسه بدی بهم میده،میخواستم بدونم بخاطر عوارض داروعه و اینکه بمرور بهتر میشه یا مثلا با قطعش از بین میره یا کلا یچیز دیگه ایه؟؟
    درضمن من اولین باره ک کلا تو زندگیم از این نوع داروها مصرف میکنم.
    با تشکر از شما دکتر گرامی

 24. سلام دکتر عزیز
  میخواستم راهنمائیم بفرمایین :
  مصرف همزمان کپسول پرگابالین ۱۵۰ میلی با (قرص های آریپیپرازول ۵ میلی + هالوپریدول ۰٫۵ میلی) مشکلی ایجاد نمیکنه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  مشکلم وسواس هستش ، و اینکه متاصفانه یکک بار به خاطر مصرف خودسرانه دارو تشنج کردم؛البته الانه تحت نظر روانپزشک هستماا .
  یعنی میخوام بدونم ،
  از نظر شما بهتر نیست که بعد از کنار گذاشته شدن کپسول پرگابالین ، دوتا قرصی رو که بالا ? بهتون عرض کردم رو شروع به مصرفشون کرد ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ? ? ?
  ممنون بابت وقتی که میزارین و راهنماییمون میکنید .
  متشکر .

 25. سلام دکتر جان
  سوالم از خدمتتون این بود که :
  ۱)از داروهای بنزودیازپینی ؛ اللخصوص (کلونازپام) رو میگم ؛
  حتما حتما حتما باید طی یک دوره و مدتی به تدریج دوزشون کمتر و کمتر بشه و نهایتا قطع بشه ؟؟؟؟؟
  ۲)یعنی میخوام بدونم نمیشه _ نباید
  طولانی مدت مصرفش کرد ؟؟؟؟؟
  چون مشکل بیخوابی شبانه دارم ،
  با کم کردن دوز کلونازپام مشکل بیخوابی های شبانه دوباره میاد سراغم ..‌‌.
  خوددرمانی نمیکنماااع .
  متشکر بابت وقتی که واسه پاسخگویی به سوالم میذارین .. ممنونتون میشم که جواب سوالمو بدین . ? ??? ?

  • قرصهای خواب فقط برای تنظیم خوابه.هر چه کوتاه مدت تر باشه بهتره.البته بیماری با بیماری فرق داره مثلا یک بیمار دوقطبی که نیازش به خواب کم میشه،هر چقدر لازم باشه باید برلش قرص خواب تجویز بشه.یا یک بیمار روانپریش همینطور
   ولی در حالات سرپایی مثل شما مصرف طولانی مدت کلونازپام منجر به افت حافظه و بی رمقی و شلی بدن و اعتیاد میشه

 26. با سلام
  دکتر جان ممکنه بفرمایید افرادی که از قرص های اعصاب نظیر فلوکسامین و آریپیپرازول استفاده میکنند ایا درسته که در طول دوره درمان نباید چای سبز و گل گاو زبان مصرف کنند یا میتونند استفاده کنند و اگر میتوانند با چه فاصله زمانی؟

 27. سلام آقای دکتر چه مدت طول میکشه که داروی دونپزیل با دوز ۵ میلیگرم تاثیر خودرا بگذارد آیا مثل داروهای ضد افسردگیست یا بلافاصله تاثیر میگذارد؟ سپاسگذارم

 28. سلام.با تشکر از زحمات شما.اقای دکتر اینجانب پسری ۳۵ ساله و مدت ۱۸ ساله که مبتلا به افسردگی شدید و وسواس و اضطراب و نشخوار فکری گذشته هستم.واینگونه هستم که مثلا اگر صبح قرار باشه برم دانشگاه از شب تا صبح به علت تکرر ادرار _ و اینکه مثانه ام حتما باید کاملا خالی باشه_ خوابم نمیبره که دکتر گفتن به علت اضطراب زیادته.داروهایی که مصرف میکنم فلووکسامین و بوسپیرون‌و لاموتریژین و پیموزاید و بیپریدین و کلونازپام هستن که پیموزاید به تازگی برای اولین بار برایم تجویز شده.خواستم از شما بپرسم با توجه به اینکه من مبتلا به هیچ تیک و تکانه ای نیستم ، تجویز داروی پیموزاید برای من چه توجیهی دارد؟ممنون از لطفتون

 29. با سلام
  بنده بیمار آرتریت پسوریاتیک هستم و متوترکسات استفاده میکنم در کنارش با تشخیص اولیه اختلال وسواس فکری به تجویز روانپزشک قرص فلوکسامین صد و آریپیپرازول ده به مدت دو هفته هست که ایتفاده میکنم حال روحی خوبی دارم در حال حاضر ولی از نظر جسمی اوایل که قرص های اعصاب رو میخوردم دردهای مفاصلم کم شده بود و این رو بگم در کنارس ورزش میکنم پیاده روی و پیلاتس. الان چند روزی هست پاشنه پام به شدت درد میکنه طوری که نمیتونم به خوبی راه برم حس میکنم دردهای مفاثلم بیشتر شده آیا به خاطر این قرثهای اعصاب هست یا ارتباطی نداره. من به دلیل آرتریت فقط ام تی ایکس فولیک اسید میخورم در کنارش برای کاهش التهابات پویتی امگا سه استفاده میکنم و سه چهار روز در هفته هم ایزی آیرون میخورم به دلیل فقز آهن حال سوالم اینه که دردها ارتباطی با فلوکسامین و آریپیپرازول داره یا نه

 30. سلام خسته نباشید
  من یک‌سال داروهایی مثل پاکسیل و سیپرالکس میخوردم چون هرجا میخواسم برم دستام عرق میکرد،بعد از یک سال دیدم فایده نداره یه دفعه ای قطعش کردم،بعد از اون وسواس فکری پیدا کردم و وقتی خانوادمو میبینم اضطراب میگیرم.الانم دارم فلووکسامین و کلومیپرامین ووالپروات سدیم و تری فلوئوپرازین میخورم.بنظره شما شوک درمانی رو من جواب میده؟

 31. با سلام اقای دکتر ممنون از روشن گریتون اینجانب وسواس عملی در شستشو دارم تا اقای دکتر من از داروهای فلووکسامین ولبان وکوتیاپین استفاده میکنم یک ماه پیش به تجویز دکترم کلومیپرامین مصرف کردم به خاطر عوارضش اذیتم میکرد مصرف نکردم حال خواستم نظر شما وبنا به تجربه شما بجز کلومیپرامین داروی دیگر که جدیدتر وکم عارضه تر از کلومیپرامین باشه که بتوانم با فلووکسامین که حالت مکمل وکمکی پیدا کند مصرف کنم وسواسم مزمن میباشد وکمالگرا در مسائله جزیی ولی طبق تجربیات از بیماریم من احساس میکنم اگر افسردگیم درمان بشه حله چون بعضیاکه با هن رفتارو معاشرت بدبکنندنسبت به ان شخص متنفر ووسواس میشوم ببخشید احساس میکنم ان شخص نجس وبهش خیلی حساس میشم ولی برعکس کی به من خوبی وخوش رفتار باشد احساس ارامش وخوبی پیدا میکنم وتو یکی از گفتگو ها اقای دکتر هلاکویی عنوان کرد ریشه بعضی از وسواسها تنفر میباشد داروهامو الان شش ماه مصرف میکنم حساسیت وواکنش های عصبی م مقداری کم شده خواستم نظر شما هم رو بدونم راجع به بیماریم وداروی که اضافه به داروهام بشه رو بدونم ببخشید دیگه طولانی شد دکتر عزیز

 32. باسلام
  اقای دکتر من از سن ۱۶ سالگی مسخ واقیت داشتم الان ۲۶ سالمه ۱۰ سال ریسپریدون ۰٫۵ خوردم با فلووکسامبن ۱۰۰ برای درمان چه کاری باید بکنم ممنون

 33. سلام و خسته نباشی اقای دکتر بنده داروی ضد افسردگی مصرف میکنم تحت درمان بامتادون میباشم در سایت خوندم داروی بی پریدن در کاهش تعریق ولرزش دست مناسب است خواستم نظر محترم شما هم رو بدانم لازم به ذکر میباشم که داروی متادونم فقط یک سیسی میباشد ایا مناسب میباشد ولی بدنم وصورتم عرق زیاد میکند وبا وجود دوش گرفتن روزانه باز هم بدنم بو میده ایا

 34. سلام آقای دکتر. من برای وسواس فکری قرص آسنترا ۱۰۰ استفاده می کنم، از طرفی برای مشکل تمرکز(add) کپسول آتوموکستین ۴۰ هم مصرف می کنم. و اخیرا برای تیک داروی کلونیدین. ولی آسنترا رو یه دکتر برام نوشته و دوتای دیگه رو یه دکتر دیگه. می خواستم از حضورتون بپرسم مصرف همزمان این قرصا مشکلی ایجاد نمی کنه باتوجه به اینکه در بروشور آتوموکستین نوشته ممکنه از عوارض جانبیش افسردگی باشه و اینکه من ۴ ماه دیگه کنکور دارم و درسمم خوبه؟؟ البته از اتوموکستین اثر خاصی تا حالا ندیدم ولی آسنترا عالیه

 35. سلام آقای دکتر.بنده حدود ۵ ساله قرص های افسردگی مصرف میکنم.دو سال اول قرص سیتالوپرام و آلپروزولام که خوب بودن.بعد از اون بدنم دچار درد شدید داشت که دکتر قرص گاباپانتین بهم داد و اس سیتالوپرام به جای سیتالوپرام و آلپرازولام بعد ان زمان خوب بودم تا این که یکسال پیش دستم شکسته بود عمل بیهوشی انجام دادم.از اون زمان به بعد کم کم ترسم بیشتر میشد تا این که دوماه پیش دچار حملات شدید پانیک و ترس میشدم.و هر وقت اس سیتالوپرام مصرف میکردم دچار حمله میشدم و سرگیجه شدید.الان دکترم هر دارو امتحان میکنه جواب نمیده به طوری که عضلاتم شل شده و بد تر شدم.هر دارو میخام شروع کنم سرگیجه زیاد سراغم میاد و شب ها هر یک ساعت بدنم تعریق زیاد و اسید معدم زیاد و فشارم بالا میره یکدفعه.لطفا راهنمایی کنید.ممنون

 36. سلام آقای دکتر بنده وسواس شدید فکری دارم. مواجهه سازی هم انجام دادم به خاطر ترسم که می ترسم فلان چیز را فراموش کنم اما دائم افکار وسواسی تو ذهنم میاد حالا پزشکم فلووکسامین ۵۰تجویز کردهو گفته هفته اول نصفه بخور هفته دوم کامل. آیا پس از ۵۰ روز درمان کامل برای همیشه اتفاق می افته؟ اصلا می خوام بدونم این تغییری که تو هورمونای مغز میده و متعادل می کنه همیشگیه؟ در ضمن من مادر و پدرم وسواس فکری داشتند و خودم در عمل وسواس ندارم و فکر هم ترسی ندارم ولی ناخود آگاه ترس میاد تو ذهنم. دعاتون می کنم اگر پاسخما بدید.

  • نه تضمینی برای ریشه کن شدنش نیست
   ولی شما ناامید نباشید و درمانو‌انجام بدید
   کمالگرایی برای ریشه کن شدن نداشته باشید

 37. سلام آقای دکتر. من حدود چهار ماهه برای وسواس فکری آسنترا ۱۰۰ میلی گرم یک بار در روز(ظهر) مصرف میکنم و اینبار که مراجعه کردم دکتر دوزشو افزایش داد به ۱۵۰ و بعد دو هفته ۲۰۰ میلی گرم ولی چیزی ننوشته که همشو یک بار در روز مصرف کنم یا دوزشو تقسیم کنم؟ البته تو اینترنت که سرچ کردم(ببخشید) و همچنین تو برگه دارو نوشته یک بار در روز مصرف شود ولی گفتم شاید چون ۲۰۰mg دوز بالاییه شاید بهتره تقسیم بشه! خواستم لطف کنید راهنمایی بفرمایید.

 38. سلام دکتر من ۲۱ سالمه وزنم ۷۰ کیلوست و اینکه به تازگی فهمیدم که ADHD دارم ، رفتم پبش روانپزشک و برام ریتالین ۱۰ میلی گرم و که نصفش رو صبح و نصفش رو بعد از ناهار بخورم تجویز کردن ب همراه فلوکسامین ۵۰(هفته اول نصف قرص تنها و بعد کامل بعد از شام برای خوابیدن بهتر و اینکه من یکم وسواس دارم و همش فکر میکنم قراره اتفاق بعدی برام بیفته و یا یک دفعه پام بشکنه و اینطور موارد) سوالی که میخواستم بپرسم این که این دو دارو اعتیاد ندارن؟ من توی اینترنت داخل یه فرم قدیمی دیدم یه روانپزشک میگفت ریتالین مغز رو نابود میکنه و روانپزشکا نباید تجویز کنن و از این حرفا ، واقعا نگران شدم خواهش میکنم کمکم کنید.

 39. سلام آقای دکتر. درود بر شما
  من ۳۲ساله هستم و از سالها قبل تا حدی مشکل وسواس فکری و همچنین کم حوصلگی و البته به نظر خودم کم و بیش افسردگی خفیف داشتم که در این یکسال اخیر به خاطر بیکاری و اینا یه مقدار احساس کردم که نسبت به گذشته، این حالتها در من بیشتر شده و به خاطر همین به روانپزشک مراجعه کردم و اونم به من سیتالوپرام۲۰ و پرفنازین۲ تجویز کرد که بعد از چندهفته مصرف، دیدم که دارم اذیت میشم و ادامه ش ندادم و دکتر خودم رو عوض کردم..

  دکتر جدید بهم فلووکسامین ۵۰ و ولبان۷۵ تجویز کرد و به مصرفش دارم ادامه میدم… ولی با توجه به اینکه احساس میکنم که شاید افسردگی من همپنان در حد خفیف باشه ، حالا به نظر شما ولبان مناسب من هست ..؟

  یعنی به نظر شما ولبان مناسب افسردگی های متوسط تا شدید نیست ..؟ و برای مشکل من جواب میده ؟

  • سئوالتون واضح نیست
   ولی خب لطفا دوباره مطرح نکنید
   این ترکیب خیلی خوبه
   ترکیب قبلی هم خوب بوده
   مهم تداوم مصرف و رها نکردن تا مدت تعیین شدست

   • سپاس از شما
    ببخشید معمولا تا چندهفته یا چندماه طول میکشه که از این ترکیب جواب بگیرم و میتونم امیدوار باشم که انگیزه و حوصله و شادابی تا حدی دوباره بهم برگرده …؟

    و بازم ببخشید یه مشکل دیگه هم اینه که با شروع مصرف این ترکیب جدید دچار کم خوابی و گاهی بی خوابی شدم ، که فکر میکنم به خاطر وبلان باشه..
    به نظر شما باید همراه با این ترکیب قرص خواب هم مصرف کنم ؟ که خودم فکر میکنم اگه این حالت ادامه داشته باشه ، نیاز دارم
    شما کدوم قرص خواب ها رو مناسب میدونید ؟

 40. سلام شوهر من ۳ساله که برای افسردگی اضطراب وعصبانیتهای زیادش تحت درمان فلوکسبتین و رهاکین والپرازولان والبته داروهای دیگه بوده که الان دکتر فقط همین سه تارا داده چون بهترشده یدفعه نصمیم گرفت دکترشو عوص کنه والان فلووکسامین و رهاکین و تریفنازین وولبان دادن بشون که شدید بهم ریخته کلافه بدخلق ناامید بیحوصله وبیخواب شده ۱۰تا الپرازولام یهومیخوره من خیلی نگرانم ایا قرصا را قطع کنییم کدوم این داروها باعث این وصع شده لطفا راهنمایی کنید

 41. سلام اقای دکتر تشکر از راهنمایی هایتان
  من سالها اسنترا مصرف کردم برای مشکلات ocd ، و بسیار خوب جواب گرفتم اما همواره با عوارض مهار جنسی و تاخیر ارگاسم مشکل داشتم با اینکه در طول زمان عوارض کمتر هم شدند ، چند بار دکترم تصمیم گرفت قطع کنه اما مود من کاهش پیدا میکرد و ارام ارام افکار ازار دهنده بر میگشت ، با توجه به نیاز من به مصرف ssri دکتر من پیشنهاد داد برای کمتر کردن عوارض جنسی فلووکسامین ۵۰ مصرف کنم و ادامه دهم و معتقده فلووکسامین کمتر مستعد این عارضه هست مخصوصا در دوز ۵۰ که پایین است . ممنون میشم نظر شما را بدونم .

  • بهر حال اونم این عوارض رو داره
   بهترین راهکار مصرف مکملهای تقویت کننده ی میل جنسی و تغییر سبک خوراکیهاست
   مکملها خیلی زیادن و بخاطر اینکه ما قصد تبلیغ اونها رو نداریم نمیتونیم اینجا معرفی کنیم

 42. سلام اقای دکتر خسته نباشید. من برای درمان وسواس و اضطراب به پزشک مراجعه کردم و ایشون برای من قرص فلووکسامین ۵۰ و پروپرانول۱۰ تجویز کردن که فعلا یک ماه مصرف کنم بعد درمورد دوز داروها تصمیم بگیرن. یک هفته که داروهارو مصرف کردم انگشت شست دست چپم بی حس شده و گزگز میکنه، توی اینترنت خوندم متوجه شدم این دوتا قرص باهم تداخل دارویی دارن و نباید باهم تجویز بشن. بنظر شما آیا این تداخل باعث این مشکل شده؟ آیا باید قرص هامو عوض کنم؟ پیشاپیش از پاسخگوییتون سپاسگزارم

  • دیگه اینقدر نازک نارنجی نباشید
   اینجوری تو خیابون هم راه میرید باید یه جدول دستتون باشه چیزی با چیزی تداخل نداشته باشه

 43. سلام
  من از حدود ۸ سال پیش برای وسواس هر شب یک فلووکسامین ۵۰ می خوردم بعد حدود چهار سال پیش مصرف آن را یک شب در میان کردم و از حدود هشت ماه پیش دو شب در میان می خوردم و خوب بودم
  تقریبا دو ماه است که بعضی اوقات احساس عجیبی داشتم انگار مغزم به همه چیز گیر می دهد حتی چیز هایی که قبلا به آنها وسواس نداشتم و این حالت در هفته اخیر زیادتر شده است و من همان دو شب در میان دارو را مصرف می کردم
  ممکن است کیفیت دارو ها افت کرده باشد؟
  می خواهم کلا مصرف دارو را قطع کنم آیا این احساس از بین خواهد رفت؟

  به دکتر هم مراجعه کردم گفت دوز مصرف را بیشتر کن
  و یک شب در میان مصرف کن

  ولی من می خواهم کلا مصرف دارو را قطع کنم آیا این احساس از بین خواهد رفت؟
  در نت سرچ کردم نوشته عوارض قطع مصرف فلووکسامین بعد از سه هفته از بین خواهد رفت
  الان چه کار کنم؟
  با تشکر

 44. سلام خسته نباشید، من به مدت دو ماه قرص فلووکسامین مصرف کردم، آخرین باری که دکترم این قرصو تجویز کرد گفت بعد از دو ماه دوباره مراجعه کن، حالا قرص من ظرف ۱ماه تموم شده و من نمیدونستم که باید دوباره میخریدم یا نه، و یک هفتس که مصرف نکردم حالا سر درد و سرگیجه ی شدید دارم میخواستم بدونم از عوارض کنار گذاشتن این قرصه یا نه؟؟

 45. سلام وقت بخیر نزدیک هشت ساله که روزانه ۴۰ میلی گرم فلوکستین مصرف میکنم الان دکتر فلوکستین رو به ۲۰ کاهش داده و به جاش فلووکسامین ۵۰ تجویز کرده بعد مصرف فلووکسامین احساس میکنم تو بدنم یه چیزی شرو به ترشح میکنه تو‌معدم و کل بدنم سست میشه این عادیه یا به پزشک مراجعه کنم؟

   • سلام آقای دکتر من ۳۸ سالمه و ازدواج کردم و ی دختر دارم. بسیار حساس به مسائل عاطفی هستم و مدتها یک اتفاق بد یا خوب رو در ذهنم مرور و تکرار میکنم. گاهی یک مسیج رو میفرستم و ۱۰ بار پاک میکنم دوباره میفرستم.خیلی از نظر روانی اذیت میشم. اصلا ثبات در تصمیم گیری حتی موضوعات کوچک ندارم و مرام احساسم تغییر میکنه. میخواستم ببینم این وسواس فکری هست؟ باید به روانپزشک مراجعه کنم با خیر؟

    • البته من با تراپیست در ارتباط هستم ولی ایشون برخلاف شما با دارو درمانی اصلا میانه ای ندارند. و من بعد از یک سال تراپی بهبود چندانی نداشتم. تا یک ماه پیش که دکتر داخلی برام فلوکسامین تجویز کردن و من اصلا نمیدونستم برای چی هست. و بعد از یک ماه مصرف خیلی حال روحی و ثبات تصمیم گیریم بهتر شده و آرامش بیشتری دارم. نمیدونم چکار کنم دکتر داخلی برم یا روانپزشک؟

 46. سلام آقای دکتر خسته نباشید ،من بعد از یه مدت خود بیماری انگاری دچار پرش عضلات شدم ،که دکتر برای من کلونازپام یک رو برام تجویز کردن ،نزدیک به دو سال میخورم ،یک سال اول نصف الان یکی کامل ،پرش عضلات بهتر شده ولی کامل قطع نشده ،موقعی که عطسه می کنم این پرشا زیر پلک تو بدن و قسمت بیضه هام بیشتر میشه ،همچنین انگار یه دسته مورچه تو بدنم راه میره ،چند مدتیه تنگی نفسم گرفتم تو اینترنت خوندم میتونه از استرس و اظطرابم باشه ،از ورزشم باشه این پرش عضلات ،به همین علت خیلی از کارهای استرس زا مثل رانندگی رو گذاشتم کنار ،یا به خاطر همون موضوع ورزش هم نمیکنم ،این چه بیماریه واقعا؟؟من حساس شدم یا واقعا بیماری هست هر چند من اکثر آزمایشات رو دادم ،mri چیزی خاصی نبوده چی پیشنهاد میکنید ؟؟من یه مدت فلوکستین میخوردم از لحاظ اظطراب.و استرس خوب شده بودم ولی معدم یه حالتی مثل گرفتگی عضلانی داشت ،سرترالینم میخورم اظطراب و تپش و تهوع میگیرم ،لطفا بهم کمک کنید ،تو جوونی بیست و پنج سالگی دچار پوچی شدم ،ممنون میشم پاسخ بدید ،ببخشید طولانی شد

 47. سلام.
  من به خاطر شکستگی مهره کمر به دکتر مراجعه کردم و گفتم در ناحیه ی زیر گردن(تقریبا یک وجب)درد دارم و قولنج می کنم این قرص و گاباتین دادند . آیا این قرص ارتباطی با درد من دارد ؟
  با تشکر

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*