مرزی ها،مُهلک های جذاب

مرزی ها، مُهلک های جذاب
نقاشی هما ارکانی

–  دکتر میترا کدیور  روانکاو ایرانی ، در کتاب خود (مکتب لکان ) توصیفات جالبی راجع به شخصیتهای مرزی بدین صورت بیان داشته  است:
-آنها در نظر اول بسیار “دوست داشتنی،مهربان،خوش بیان،باهوش،جذاب و دلچسب” هستند و مردها را بشدت به خود “جلب میکنند” اما مردها بعد از مدت کوتاهی متوجه “سردی درونی” آنها میشوند و حس میکنند که انگار یک جای قضییه “می لنگد” .گویی که آنها این حس رومانتیک عاشقانه را فقط بصورت “ایفای نقش “در حال “بازی” بوده اند.رابطه ی عاطفی این دخترها “فقط” “شبیه” عشق و “شبیه” محبت است. و زوج هایشان بزودی از آنها دچار کسالت و دلزدگی می شوند چرا که اینگونه دختران و زنان ،از ایجاد رابطه ی “عمیق و پایدار و معنا دار “عاجز هستند.

-درمانگران ایرانی در طول ده پانزده سال گذشته،بوفور شاهد مراجعانی بوده اند که با اینکه بعد از یک شکست عاطفی و طرد شدگی،هیجانات اغراق شده ای بصورت آژیتاسیون و میل به خودکشی از خود نشان میدهند ولی بطرزی عجیب و در فاصله ای کوتاه(گاهی بفاصله ی بیست و چهار ساعت)و بدون طی کردن مراحل سوگ،رابطه ی عاشقانه ی جدیدی را با هیجانی بیشتر از قبل شروع می کنند …گویی هیچ اتفاقی نیفتاده ست.این استعداد عجیب آنها در “تطابق” ،از آنها چهره ای همچون یک “بازیگر” نقشهای رومانتیک ساخته است.بازیگری که از “تکنیک” بسیار بالایی برخوردار است ولی هنرش “نــاب نیست”.انگار چیزی باید وجود داشته باشد ولی آن چیز موجود نیست.چیزی که نامی نمیتوان برای آن گذاشت جز”فقدان نیرو و توان ِ انرژی گذاری عاطفی بر روی ابژه “.IMG_20160823_163428

-” مرزی ها” فاقد یک  “ایگوی مستحکم” و “هویت یافته “هستند لذا برای کسب “هویت” و فرار از “سردرگمی “،هویت دیگران را “تقلید “میکنند.آنها یک “خلا مطلق” دارند و بناچار به هر کسی و به هر چیزی “وابسته می شوند”.خود را به هر کسی و هر ایده ای “تسلیم میکنند”.در دنیای آنها فقط “ظواهر ” حکمفرماست.سبک زندگیشان و حتی طبقه اجتماعی شان با هر “مردی” که عوض می کنند و یا با هر “رابطه ی جنسی جدیدی”، تغییر میکند.آنها فاقد “سوپر ایگو” و اخلاقیات هستند.هیچ مرزی” ندارند و با هر ابژه ای که در دسترسشان باشد “همانند سازی ” میکنند.وقتی با یک مرد روشنفکر رابطه برقرار میکنند “انگار که” روشنفکر هستند.با یک “مرد مذهبی” انگار که مذهبی میشوند .با یک ورزشکار…با یک لمپن…با یک هنرمند…با هر کسی مانند خود او می شوند چون از خودشان هیچ ندارند.

-تا وقتی “وابسته” هستند و اندک “رنگ و بویی” از “هویت تقلیدی” را بدست می آورند،سرپا می ایستند ….ولی هر بار که “طرد”میشوند و از آن “هویت مصنوعی” تهی می شوند،چنان دچار وحشت از “سردرگمی نقش “خود میگردند که درجاتی از “فروپاشی روانی ” و “سایکوز ” را تجربه میکنند.اما فرق انها با یک فرد سایکوتیک این است که با پیدا کردن یک رابطه ی جدید باز “هویت نویی” پیدا میکنند و به “ظاهر” به “نرمالیته” بر میگردنند.

-و جالب است که مردها هم بسرعت متوجه این قضییه می شوندو بعد از مجال کوتاهی از ابتدای آشنایی،زنی را که برایشان “مظهر تمام عیار زنانگی” بود را ترک میکنند.و این زنهای “بدون بینش” را در حسرت یک سوال ابدی باقی میگذارند.سوالی که در بسیاری از متون دنیای نوشتاری مجازی(فیسبوک و سایر شبکه های اجتماعی) مشاهده می شود: او که اینهمه عاشقانه مرا دوست میداشت،پس چرا بی هیچ توضیحی مرا گذاشت و رفت؟

-شاید در این مورد ما روانپزشکها و روانشناسها،اینبار باید از “جامعه شناسان ” خُبره کمک فکری بگیریم که:مگر در طول چند دهه ی گذشته چه اتفاق زیربنایی در بافت فرهنگی -تربیتی ” این جامعه”  افتاده است که منجر به رشد و پرورش ِ نسل پر جمعیتی از دختران و زنانی با شخصیت “مرزی” گردیده است

-وبسایت:  www.parvizaliverdi.com 
-پی نوشت : تصویر ابتدای مقاله  از آلبوم نقاشی خانم هما ارکانی است.

 

32 Comments

  • بله تو آقایون جوان هم این اختلال کم نیست:خودزنی های متعدد با تیغ و چاقو،سوزاندن دست و پا با سیگار،احساس پوچی و بی هویتی،بی ثباتی در تحصیل و شغل،اخراجهای متعدد،مصرف مواد،هیجان طلبی و ماجراجویی،نوسانات خلقی و پرخاشگری از علایم اونهاست

 1. سلام میشه بامردی که اختلال شخصیت مرزی داره ازدواج کرد ؟اختلال شخصیت مرزی دوران سربازی تشخیص دادن و معاف پزشکی شده ؟ اوایل بلوغ با چاقو بازو هاش جای زخم داره یه خالکوبی قدیمی هم داره ؟ به خاطر معافیتش بهش گواهینامه هم نمیدن ! البته بعد از کمسیون ! با بالارفتن سن شدیدتر میشه بیماریش ؟ یا درمان داره؟
  اگه میشه منو راهنمایی کنین آقای دکتر

 2. سلام اقای دکتر…
  مختصر سعی میکنم از بیماریم بگم ممنون میشم نظر شما رو هم بدونم…بنده متولد سال ۶۸ هستم از سال ۸۴-۸۵ احساس وسواس در رفتارم شدم مثلا بررسی در و کنترل تلویزیون…که اهمیتی نمی دادم به بیماری بعد سال ۸۶ وارد دانشگاه شدم و از قضا عاشق یه دختری شدم..قبل اینکه حتی بهش پیشنهاد بدم هی ذهنم رو درگیر کرد بهش فکر کردم و در خیالاتم باهاش حرف میزدم بعد یه مدت دیدم یبوست و اضطراب شدید و یه جورایی احساس ترس و عدم لذت بردن از زندگی دارم…بعد از شنیدن جواب نه از دختر هم نتوانستم هیچوقت توی ذهنم این مشکل رو حل کنم و هنوزم درگیری ذهنی دارم البته اوایل دو سه بار و هر کدام به مدت دو سه ماه تونستم به لحظه حال بیام و زندگی رو واضحتر ببینم ولی بعدش دوباره ذهنم اشفته شد و شروع به تجزیه و تحلیل همه چی میکنه…ممنون میشم در مورد بیماریم و درمانش و طول درمانش نظر شما رو هم بدونم

 3. خیلی ممنون اقای دکتر بابت راهنماییتون…فقط یه سوال دیگه داشتم…من بعد از مصرف دو الی سه ماهه داروهای سرتونینی احساس میکنم که حالم بهتر میشه فقط یه بار با تجویز دکتر والپروات سدیم مصرف کردم همون شب اول و به مدت دو سه دقیقه احساسی بهم دست داد که با مصرف دو سه ماهه داروهای سرتونینی بهم دست میداد به نظرتون مشکله بنده مشکل دوقطبی داشته باشم!؟چون اونقدر در گذشته گیر کردم که از لحظه حال غافل شده ام!!چون با مصرف داروی والپروات اون حس کوتاه زندگی در لجظه حال بهم دست داد ممکنه بیماریم دوقطبی باشه که دارو در من تاثیر گذاشته!؟البته من به داروهای سرتونینی خیلی خوب بدنم جواب میده و زندگی بدون ترس و اضطراب رو تجربه میکنم فقط میترسم و قطعش میکنم

 4. دلیل ترسیدن و قطع کردن داروهام به این خاطره که من اینقدر باداروهایی مثل سرترالین بعد از دو ماه شخصیتم فوقالعاده میشه و نترس و با اعتماد به نفس بالا میشم که خودم تعجب میکنم من این همه خوب شدنم عجیبه…

 5. با سلام.آقای دکتر زنی رو در فامیل داریم که عصبانیتش خیلی شدیده.یدون دلیل به آدم متلک میندازه.در سنین جوانی به دلایلی دست به خودکشی زد.صحبت کردنش در موضوعات مختلف همیشه با حرفای رکیکه. گاهی اوقات ممکنه برات بشینه گریه کنه و دو دقیقه بعد غیر مستقیم بهت متلک بندازه.از قیافه ها ایراد میگیره(به شکل بسیار بد و زننده).دعواهای مربوط به بیست سال قبلو پیش میکشه و همیشه دیگران رو مقصر میدونه.البته انقدر به همه آسیب حرفی و گاها جسمی زده که هیچ کس حرفش رو باور نمیکنه.میدونم که ممکنه بیمار باشه اما واقعا موجود آزار دهنده ایه.آیا ممکنه به این اختلال یعنی شخصیت مرزی مبتلا باشه؟متشکرم.

 6. سلام آقای دکتر میشه درباره علایم رفتاری دختران مرزی بیشتر بفرمایید.اونها حتما دوستی با پسر دارند؟ویژگیهای مشترک مرزیها چیه؟ ظاهر و آرایش و لباسشون ،لحن حرف زدن؟از اختلال شخصیت داشتن میترس.گاهی هیچ حس دوست داشتن به هیچ کس ندارم(مادر .پدر.برادر ،دوست و…)ولی حس کمک و یاری رسانی رو به غریبه ها همیشه دارم.از مرگ بعضی نزدیکان حسی بهم دست نمیده ولی مردن یه آدم که از نظر خودم خاص بوده منو متاثر کرده.مثلا ممکنه یه شاعر باشه.مثلا دوستهام ابراز دلتنگی برام میکنن من حسی بهم دست نمیده.شده الکی میگم منم دلتنگم با اینکه حس صمیمیت و اعتماد بهشون دارم همه حرفی باهاشون میزنم.تمایلی به درآغوش گرفتن دوست و خانواده ندارم فقط یکبار یکی از دوستهام بغلم کردم حس خیلی زیاد محبت بهم داد که یادم نمیره و بهش گفتم.آدم برونگرا و مهربانیست.صورتم خیلی بیحالت هست نسبت به هر اتفاقی.البته اینو بگم که بازخوردهای جالبی درباره ظاهرم توی سن پایین دریافت نکردم(منفی بوده)از یه سنی به بعد سعی کردم واکنشی نشان ندهم انگار اتفاقی نیفتاده توی من تثبیت شده.مثلا از ابراز توجه یاعلاقه پسرها انگار هیچ نمیفهمم در واقع میبینم و خودم رو به اون راه میزنم و طرف کاملا باور میکنه که من متوجه نیستم.این بارها و سالها تکرار شده در خانه هم همینطورم.بیشتر توی ذهنم سیر میکنم.

  • نه بابا .شما مرزی نیستی.بخودت نگیر
   شنا یکسری ویژگیهای شخصیتی داری.یعنی احساساتی هستی ولی احساساتت از نوع برونگرایانه و معطوف بدیگران نیست
   بلکه شما با احساسات و ارزشها و باورهای شخصی خودت زندگی میکنی
   بدای شناخت خودت باید تست و مطالب mbtiرو بخونی(ام بی تی آی).و مفهوم احساس درونگرا رو مطالعه کنی

 7. سلام آقای دکتر سپاسگذارم از مطالب خیلی خوبتون
  آقای دکتر من در یک خانواده خیلی شلوع همراه با اختلالات بزرگ شدم و از بچه های آخر بودم و دو ازدواج ناموفق داشتم که با هر دو رابطه ی خوبی داشتم ولی بنا به دلایلی منجر به جدایی شد اما هر دو به نظرم اختلال روانی داشتند و الان برای بار سوم ازدواج کردم و یک فرزند پسر دارم و به نظرم همسرم و همچنین خودم دارای اختلالات دو قطبی هستیم. البته من میتراتزیپین استفاده میکنم و دچار افسردگی هستم. قبلا خیلی با خودم حرف میزدم حتی با صدای بلند و با ژستهای در حال گفتگو و خیلی زیاد بود الان خوشبختانه با این قرص ها کمتر شده ولی دوز داروها رو خودم کم کردم چون خواب آلودگی داشتم و اطلاعاتم در موردش کم بود حالا وقت گرفتم برم به دکترم درین مورد توضیح بدم. حالت های متغیر زیادی دارم و واقعا مستأصل هستم که با زندگیم چه کنم.

 8. سلام آقای دکتر من بعد یه اتفاق بدی که برام افتاد افسردگی گرفتم بعد رفتم بیمارستان بستری شدم تشخیص MDD دادن الان قرص سرترالین پنجاه مصرف میکنم ولی بعد از مصرف وسواس شدید،اضطراب شدید که همش پیش بینی های بدداشتم و فکر میکردم اتفاق بدی می افتد و همچنین کنترل مثانه ام را از دست دادم ولی دکترم همچنان اعتقاد داره که سرترالین بخورم آیا این نشان از بهتر شدن افسردگی هست یا نه واینکه به نظرتان خوردن دارو رو ادامه بدم یا نه خیلی ممنون.

  • نه دوقطبی بودن معیارهای خاصی داره مثل ولخرجی،کارهای هیجانی خطرناک؛راه رفتن چند کیلومتر در روز،وراجی زیاد؛

 9. سلام آقای دکتر من به دلیل مشکل تکرر ادرار به متخصص کلیه و مجاری ادرار مراجعه کردم گفت برم پیش روانپزشک،بهم قرص ایمی پرامین ۱۰ داد خیلی زود خوب شدم بعد یک ماه قرصو قطع کردم تا یک سال کاملا خوب بودم ولی بعدش با خوردن قرص سرترالین به دلیل افسردگی دوباره مشکلم برگشت ودیگه قرص ایمی پرامین برام فایده ای نداشت بخاطر همین دکتر بهم قرص آریپیپرازول ۱۵ داد خوب شدم اما به دلیل خستگی زیاد دکتر قرصم رو به آریپیپرازول ۵ کاهش داد اما مشکلم دوباره برگشت .در ضمن من شب ها موقع خواب مشکلی ندارم و فقط موقعی که خواب نیستم این مشکلو دارم.به نظرتون مشکل مثانه من چیه؟؟چه دارویی برای من خوبه.ممنون.

 10. جناب آقای دکتر علی وردی گرامی سلام
  من آگاه هستم دانشجوی دکتری روانشناسی دانشگاه تربیت مدرس . موضوع تز من کارکرد خانواده های افراد دارای نشانه های BPD است. متاسفانه برای پیدا کردن این افراد به مشکل برخورده ام. شما می توانید لطف بفرمایید در این زمینه مرا راهنمایی کنید. من نیاز دارم با خانواده این افراد مصاحبه داشته باشم. در ضمن اگر خودتون در مورد کارکرد خانواده این افراد تجربه ای دارید ممنونم می شوم باهاتون به عنوان متخصص در این حوزه مصاحبه داشته باشم
  ممنونم
  آگاه

 11. سلام وقت بخیر،
  من مردی ۳۵ ساله و مجرد هستم، از حدودا ۳ سال پیش متوجه شدم مشکلاتم به علت بیماری هست و علایم متنوعی از افسردگی شدید و وسواس و برخی علایم خفیف اختلال شخصیت مرزی رو دارم، که موارد زیر هست:

  – بی انگیزگی نسبتا پر رنگ و درگیر کننده

  – به تعویق انداختن بسیار طولانی و تنش آمیز فعالیتهای مربوط به شغلم

  – برگشت افکار منفی و وسواسی و گاهی اوقات حال عصبی و پرخاش در زمان یک یا دو روزه که داروهام رو مصرف نمیکنم (حتی با مصرف داروها هم انگیزه ام به حالت عادی که اکثر اوقات تو کودکی و نوجوانی داشتم برنمیگرده، در حالی که از لحاظ اعتقادی و باور، باور معنوی خیلی خوبی دارم و حتی با مذهب و مقیدات هم آلوده نشده)

  – احساس شدید بی ثباتی زندگی (با وجود اعتقادات قوی) و گاهی بلاتکلیفی در انتخاب فعالیت روزمره یا کاری

  – خرج کردن پول تا ریال آخری که دارم

  – از بین رفتن کامل حاشیه امن مالی و پس اندازم

  – مراجعه متناوب افکار وسواسی و تکرار شونده در طول روز (بخصوص وقتی مصرف داروهام قطع بشه)

  – در بچگی از ابتدا که یادم میاد، تا حدودا ۱۸ سالگی که در دانشگاه قبول شدم ، به شدت احساس گناه داشتم و حتی خودمو مسول حوادث و اتفاقات کاملا تصادفی که در مورد دیگران اتفاق میفتاد میدونستم.
  و …

  ضمنا شرایط زندگی در خانواده ما از همون ابتدای تولدم، هم از لحاظ روحی و هم از لحاظ مالی بسیار بسیار پر تنش و سخت بوده و خانواده و والدین به هیچ عنوان مسولیت پذیر و قابل اتکا نیستن.

  حالا اصل مساله اینه که از همون ۱۸ سالگی و سال اول دانشگاه ناکامی های من توی کار و درس شروع شد و هنوز هم بعد از ۱۵ سال، با اینکه در نهایت ، رشته کاری خیلی خوبی رو در پیش گرفتم که هم آینده و رشد خوبی داره و در اون توانایی بالایی دارم و هم علاقه زیادی بهش دارم ، نتونستم کارم رو به ثبات درامد برسونم و هنوز بی ثباتی محض رو تجربه میکنم.
  تا الان دو تا پزشک عوض کردم و داروهای تجویز شده پزشک سوم رو مصرف میکنم: ریتالین۱۰+۱۰ دو نوبت در روز و ولبان ۱۵۰ هم دو نوبت.
  مشکلم با هر سه پزشک اینه که روند درمانشون بسیار کنده و حتی از ریتم کار و شغل و درامد من هم عقب میفته (کارایی درمان خیلی پایین هست تا جایی که مجبور میشم سفارشای مشتریهام رو کنسل کنم و عملا درمان نتیجه بخش نیست و مشکلات پایدار میمونن).

  حالا با این توصیفات دو تا سوال از خدمت شما داشتم:

  ۱- ادامه حل مشکل من از این به بعد با تغییر داروها هست یا داروها کفایت میکنه و باید با کمک روانشناس روند افکارم رو بهبود بدم؟

  ۲- شما تجربه مشابه بنده رو داشتید که بتونید مساله رو سریعتر و کاملتر حل کنید و تشخیص قطعی بدید یا خیر؟

  ممنون از توجهتون
  حمید

  • مشکل شما در حوزه ی وسواس و مشکلات خلقی بنظر میاد و چندان ارتباطی با شخصیت مرزی نداره
   زیر نظر پزشکانتون ادامه بدید

 12. سلاک آقای دکتر. وقتتون بخیر. با توجه به توضیحاتی که دادیدمن فکر میکنم دارای شخصیت مرزی هستم و تاثیر گرفتنم از محیط تنها محدود به دوست پسرم و کسی که باهاش در رابطه هستم نیست. بیشتر از محیط تاثیر میگیرم شبیه اینکه میگن خواهی نشوی رسوا همرنگ جماعت شو.گاهی هم وقتی با کسی در رابطه هستم با وجود اینکه کاری یا چیزی رو دوست ندارم برای اینکه توجه طرف مقابلم رو داشته باشم، باهاش همراهی میکنم و شبیه ان رفتار میکنم.
  حدود یکسال پیش بعد از ۴ سال یک رابطه رو تموم کردم و الان با قرار گذاشتن با بقیه سی میکنم حال خودم رو خوب کنم اما انگار این خوب بودن کاملا لحظه ایه و یه دفعه به شدت حالم بد میشه و گریه میکنم و احساس تنهایی و مهم نبودن خفه ام میکنه و استرس و تپش قلب میگیرم.
  آیا برای شخصیت مرزی و برای این وضعیت من راه حلی هست؟

  • البته ممکنه شخصیت dependent یا وابسته داشته باشید.چون مرزیها از ترس طرد شدن دست به رفتارهای خودتخریبی شدیدی میزنند
   در هر دو صورت لازمه یه مشاور خوب پیدا کنید

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*