برای درمان ِ مشکلات عصبی به چه کسی مراجعه کنیم؟

متخصص اعصاب و روان

گاهی بعضی از مراجعین می پرسند:که برای درمان اختلالات روانی مانند اضطراب ، ترس، خشم و یا افسردگی  باید به چه متخصصی مراجعه کنند؟

این سوال به جا و خوبی است. چون که به نظر می رسد در این مورد ، نوعی سردرگمی در جامعه ما وجود دارد.

به چه کسی مراجعه کنیم؟
به چه کسی مراجعه کنیم؟

به عنوان نمونه، تعدادی از مراجعین ما، با تصور اینکه اختلالات روانی ناشی از به وجود آمدن یک مشکل و آسیب جسمی در مغز می باشد، برای بار اول به اشتباه به متخصصین جراح مغز (نروسِرجِن)و یا به متخصصین مغز و اعصاب (نورولوژیست) مراجعه می کنند و شاید این تصور را دارند که درست مانند بیماری های جسمی با انجام روش هایی مانند جراحی و یا آندوسکوپی و غیره، ریشه مشکلات آنها به صورت عینی و بوسیله روش های پزشکی تشخیص و درمان می شوند.

در صورتی که باید آگاه باشیم که متخصصین فوق، برای درمان اختلالات ساختاری مغز که بخشی از بافت مغز دچار آسیب شده است، آموزش دیده اند و نه اختلال هایی که ریشه در روان فرد دارد و به طور چشمی و عینی قابل ملاحظه نیست.

به عنوان مثال، تومورهای مغزی، بیماری ام اس (Ms)، صرع یا تشنج مغزی و ضربه های مغزی بیماری هایی هستند که ما برای درمان آنها باید به متخصص مغز و اعصاب (نورولوژیست) مراجعه کنیم.

ولی در مورد اختلالاتی مانند اضطراب، ترس بیمارگونه، هراس، بدبینی، افسردگی، کج خلقی، وسواس، خشم غیر قابل کنترل، اختلالات رفتاری کودکان، بیش فعالی کودکان و … مراجعین را باید در وهله ی اول به مجموعه ای که در آن روانپزشک و همینطور روانشناس وجود دارد ارجاع داد.

به نظر می رسد، با انجام یک کار خوب تیمی توسط  روانپزشک و روانشناس، مشکل بیمار به خوبی درک ، فهمیده و درمان می شود.

نویسنده: دکتر پرویز علی وردی (روانپزشک)

_پی نوشت:در دنیای اطلاعات کپی برداری بدون ذکر منبع،عملی غیراخلاقی بوده وتفاوتی با دزدی ندارد.

 

2 Comments

 1. سلام دکتر جان
  دکتر نظرتون درباره تاثیر خواب توی زندگی چیه ینی چقده
  مثلا من دانشجو هستم الانم ۲۰سالمه،حس میکنم زمان هایی که واسه یه ایامی کوتاهی خوابم نامنظم میشه یا کم و زیاد میشه من دیگه اون آدم قبل نیستم یعنی بازدهی بدنم به شدت بالایی افت میکنه
  حالا یه عده ای هم هستن از همکلاس و استادای ما اینطور زندگی میکنن که از ۸صبح تا خود شب مشغول کارن و فعالیت از شب تا دم دمای صبحم درس میخونن ولی بازم روز بعد انرژی بالایی دارن.
  بنظر شما این از کجا نشات میگیره؟
  این انرژی از کجا میاد فکر میکنید جنبه ی روانی مهم تره و نقش پر رنگ تری داره یا آمادگی جسمانی؟

  • این انرژیها سرشتیه و براساس طبع هرکسی متفاوته
   بغیر از ورزش بعضی روشهای پزشکی مکمل،مانند هومیوپاتی و طب سنتی ایرانی ،داروهای برای تعدیل طبع مانند داروهای ضد سودا و بلغم و صفرا دارندیه سری به اینها بزنید

Comments are closed.