بوپروپیون و افسردگی

بوپروپیون۳

– بوپروپیون (ولبان)چیست: 

-داروی بوپروپیون(Bupropion)  یا ولبان(wellban)  یک داروی ضد افسردگی جدید و مدرن است که از طریق  افزایش نوراپی نفرین و دپامین در  مغز اثر می کند.این دارو بخاطر تاثیر خوبی که بر بهبود قوای جنسی(برخلاف داروهای سروتونینی که میل و قوای جنسی را کاهش می دهند) دارد و همچنین بخاطر افزایش تمرکز  و نیز نداشتن خواب آلودگی در طول روز  و نداشتن افزایش وزن  و پایین نیانداختن فشار خون هنگام ایستادن( هیپوتانسیون اورتواستاتیک) و نیز نداشتن عوارض آنتی کولینرژیکی( مثل احتباس ادرار )،سودمندی بالاتر و عوارض کمتری نسبت به داروهای قدیمی تر (مانند سه حلقه ای ها) دارد و می تواند شادی و نشاط و انگیزه  را برای فرد مبتلا به افسردگی بهمراه آورده و او را به زندگی قبلی خود برگرداند.علاوه بر این یک تاثیر ِ ویژه این دارو ، کمک به ترک سیگار می باشد( فقط فرم zyban).

– موارد مصرف  بوپروپیون: 

این دارو در موارد زیر و صرفا با تجویز پزشک متخصص قابل مصرف می‌باشد: 

۱- اختلال افسردگی ماژور (major depressive disorder)

۲- برای ترک سیگار(فقط فرم zyban):در  کنار رفتاردرمانی در کسانیکه انگیزه ی قوی برای ترک دارند.اینکار با تحریک دپامین در ناحیه پاداش مغز و یا با مهار گیرنده های استیل کولینی نیکوتین انجام می شود.

۳-درمان افسردگی فصلی(Seasonal affective disorder)…مثل افسردگی زمستان

۴- درمان افسردگی دو قطبی: بعضی از متخصصین معتقدند احتمال عود فاز سرخوشی با این قرص کمتر از سایر ضدافسردگیهاست.

۵- درمان کمکی همراه با داروهای سروتونینی(SSRIها) جهت کاهش عوارض جنسی آنها.

۶_اختلال بیش فعالی(ADHD): این دارو بعنوان خط دوم درمان بیش فعالی و کمبود تمرکز( یعنی بعد از ریتالین و استراموکس) بکار میرود.مخصوصا در صورت همزمانی بیش فعالی با افسردگی،یا همزمانی با اختلال سلوک یا اختلال مصرف مواد میتواند بکار رود.همچنین در صورت وجود داشتن اختلال تیک که نمیتوانیم از داروهای محرک سمپاتیکی استفاده کنیم در آنصورت بوپروپیون می تواند انتخاب مناسبی باشد.

۷- در ترک کوکایین:بوپروپیون می تواند در کاهش هوس مصرف(craving) موثر باشد

۸-بهبود عملکرد جنسی:در کسانیکه در برانگیختگی و ارضا و ارگاسم مشکل دارند.

 

بوپروپیون۲

– منع مصرف بوپروپیون:

۱-صرع

۲- بی اشتهایی عصبی( آنورکسیا نروزا)

۳-صرفا با خواندن این مطلب یا مطالب مشابه در اینترنت شروع به خوردن این دارو نکنید یا سرخود دارویی که برای دیگران موثر بوده  است را مصرف نکنید.شما به همه ی ریزه کاریهای تاثیر این دارو و تداخلات آن با مواد درون بدن یا داروهای دیگر واقف نیستید.درست است که ما در دنیای اطلاعات اینترنتی زندگی می کنیم اما در رشته ی پزشکی تجربه مهمتر از دانش نوشتاری و کتابی است .شما تجربه ی کافی برای تجویز سر خود این دارو را ندارید.خواهش میکنم با سلامتی و جان خود بازی نکنید.

۴-مصرف همزمان  الکل(چون منجر به تشنج می گردد)و یا ترک ناگهانی الکل(چون آن هم منجر به تشنج می گردد) …اگر شما همیشه و به مقدار زیاد الکل مصرف میکنید، ترک ناگهانی الکل برای شروع این قرص،خودش منجر به تشنج می گردد.

۵-مصرف همزمان با داروهای مهار کننده ی مونوآمین اکسیداز(MAOi) در عرض ۱۴ روز گذشته ( چون امکان تداخلهای خطرناک دارویی وجود دارد!!!!)مانند فنلزین-ترانیل سیپرومین -سلژیلین -ایزوکربوکسازید
تزریق متیلن بلو(methylene blue)
۶-قطع ناگهانی داروهای خواب آور( باز هم چون ممکن است منجر به تشنج شود) یا قطع ناگهانی داروهای ضدصرع

۷- فشارخون بالا ، بیماری قلبی، حمله قلبی

۸- فاز سرخوشی (مانیا) در بیماران دو قطبی

۹- سه ماه اول حاملگی

۱۰- شیردهی


۱۱- نارسایی کبدی

۱۲- نارسایی کلیوی

۱۳- در کسانیکه مستعد سو مصرف مواد هستند(ممکنه به این دارو وابسته بشن)

۱۴-توجه : گاهی در بیماران زیر  بیست و چهار سال در دوهفته ی اول مصرف این دارو افکار ناگهانی خودکشی گزارش شده است.پس اطرافیان باید این نشانه ها را تحت نظر بگیرند و به پزشک خود گزارش بدهند:تغییر و نوسان خلق -تحریک پذیری-عصبانی شدن- دیر به خواب رفتن -اضطراب و سرآسیمگی -خصومت بی دلیل -پرفعالیتی- حملات پانیک- تکانشگری- بیقراری

۱۵- آلرژی

۱۶-گلوکوم( آب سیاه چشم)

۱۷-دیابت

۱۸-سابقه ضربه به سر یا تومور مغزی یا نخاعی

۱۹- دو فرم دارویی ازین قرص را همزمان مصرف نکنید مثلا اگر برای ترک سیگار Zyban مصرف می کنید،wellbanرا برای افسردگی مصرف نکنید.

۲۰-باز هم تاکید میکنم که بوپروپیون میتواند ایجاد تشنج کند بخصوص در هنگام وجود بیماریهای خاص یا مصرف داروهای خاص.

۲۱- اضطراب زیاد و بیماری هراس(پانیک).بخاطر اینکه این دارو دپامین را تحریک کرده و اضطراب را زیاد می کند.

۲۲- در کسانیکه دچار توهم، هذیان و کاتاتونیا و یا دلیریوم هستند، مصرف این دارو امکان تشدید حالات آنها را دارد.

– اسامی دارو:

نام ژنریک

Bupropion

 

_اسم تجاری  

-wellban(در ایران)

-Aplenzin

-Wellbutrin

– forfivo xl

-Zyban(برای ترک سیگار به این فرم تولید میشود)

-Budeprion xl

-Buproban

IMG_20160813_151757
– دوزاژ و نحوه ی مصرف بوپروپیون:

 
۱-این قرص در دوزهای ۷۵ ، ۱۰۰و ۱۵۰ میلی گرمی موجود است که صرفا با نسخهٔ پزشک قابل تهیه می‌باشد.مصرف با غذا یا بی غذا تاثیری در جذب دارو ندارد ولی اگر دچار تهوع میشوید با غذا مصرف کنید.

۲- نیمه عمر این قرص ۱۲ ساعت است و دوز درمانی این قرص ۳۰۰ میلی گرم در روز میباشد که باید در دو وعده ی صبح و شب تقسیم گردد یعنی ۱۵۰ میلی گرم صبح و ۱۵۰ میلی گرم شب( برای قرصهای معمولی که آهسته رهش یا پیوسته رهش نیستند).خوردن دوز بالاتر در یک وعده احتمال وقوع تشنج را بالاتر می برد‌.

۳- حداکثر دوز درمانی در یک روز نباید از ۴۵۰ میلی گرم ( یعنی سه وعده قرص ۱۵۰ میلی) برای قرصهای معمولی و ۴۰۰ میلی گرم برای قرصهای طولانی اثر بیشتر باشد.

۴- برای ترک سیگار باید از یکهفته قبل از ترک این دارو شروع شود و کم کم به ۱۵۰ میلی گرم دو بار در روز برسد.دوره درمان برای ترک سیگار ۷ تا ۱۲ هفته ( سه ماه)است.

۵-همیشه از یک مارک و یک کارخانه ی تولید  دارو استفاده کنید

۶-اگر یک وعده از قرص را فراموش کردید می‌توانید آن را بمحض اینکه متوجه شدید مصرف کنید ولی اگر تقریبا چند ساعتی بیشتر به مصرف وعدهٔ بعدی نمانده است این کار را نکنید و فقط قرص وعدهٔ بعدی را بخورید. در هر صورت از دوبرابر کردن قرص برای جبران وعدهٔ فراموش شده اجتناب کنید.

۷-قرص را در دمای معمولی اتاق و دور از رطوبت و نور نگه دارید. 

۸-خیلی خیلی مراقب باشید که بچه‌های کوچک دستشان به این قرص و سایر قرصهای اعصاب نرسد.

۹-لیست همه ی داروها حتی ویتامینهای مصرفی خودتان را به پزشکتان اطلاع دهید.

۱۰- این دارو بصورت کپسولهایی تهیه شده است که محتویات خود را بصورت آهسته آهسته(DELAYED RELEASE) آزاد میکند

۱-اگر احساس کرده اید که با مصرف این دارو حالتان خوب شده است آن را ناگهانی قطع نکنید چون دچار عوارض ترک ناگهانی خواهید شد.

۱۲-توجه داشته باشید که ممکن است این دارو بطور متناقضی در ابتدای درمان منجر به تیرگی شعور و کاهش هوشیاری  و اختلال تفکر در شما گردد

– احتیاطات در مصرف بوپروپیون: 

۱-اگر دچار آلرژی هستید یا اگر دچار شُدید این قرص را مصرف نکنید. علایم آلرژی می‌تواند این‌ها باشد: سرفه، تنگی نفس، خس خس سینه، ورم کردن لب یا زبان یا صورت، ورم کردن گلو، خارش و قرمزی و دون دون شدن پوست، کهیر در هر نقطه از پوست. 

۲- مقادیر و دوزهای بالاتر ممکن است منجر به تشنج(seizure) گرد.که در اینصورت دارو باید درجا قطع شود.در غیر اینصورت قطع ناگهانی دارو صلاح نیست و منجر به علایم ترک ناگهانی می گردد

۳- قرص آهسته رهش(Extended-release) را نجوید و نشکنید بلکه یکجا قورت دهید.همچنین ممکن است تکه هایی از قرص آهسته رهش را در مدفوع خود مشاهده کنید که لازم به نگران شدن نیست.

۴- این قرص ممکن است ۴ هفته طول بکشد تا اثرات خوبش را نشان بدهد پس لطفا زود قضاوت نکرده و دارو را تا آنموقع قطع نکنید.

-زیبان (zyban)برای ترک سیگار:

 ۱- اگر زیبان (zyban) را برای ترک سیگار مصرف می کنید، فقط در هفته اول مجاز به کشیدن سیگار هستید و از هفته دوم به بعد حتما باید سیگار را قطع کنید. دوره درمان بین ۷ تا ۱۲ هفته یعنی سه ماه می باشد.

۲- اگر آدامس یا پک نیکوتین مصرف می کنید مراقب باشید همزمان سیگار نکشید چون سطح نیکوتین خیلی بالا میرود.

۳- ترک ناگهانی سیگار منجر به علایم  ترک نیکوتین می گردد که علایمش اینهاست:

افزایش اشتها، افزایش وزن، بدخوابی، افت تمرکز، کاهش ضربان قلب، هوس مصرف دوباره سیگار، اضطراب، بیقراری، افسردگی، خشم، ناکامی، تحریک پذیری   …این علایم ممکن است همزمان یا بدون مصرف زیبان(zyban)هم  بوجود بیایند.

۴-ترک ناگهانی سیگار گاهی ممکن است منجر به بروز اختلال روانی جدیدی مثل افسردگی گردد.

۵-این دارو( زیبان) ممکن است بطور کاذب منجر به مثبت شدن آزمایش اعتیاد گردد ،برای همین حتما متصدی آزمایشگاه را در جریان بگذارید.

۶-پیش دکتر خود مخفی کاری نکنید و اگر الکل ،تریاک یا متادون مصرف میکنید بدون رودربایستی به او اطلاع دهید.یا مثلا اگر بیماری خاصی مثل فاویسم یا کولیت یا فشارخون دارید ،آنها را به پزشک خود اطلاع دهید.

۷- در کودکان و نوجوانان بعلت احتمال بروز افکار خودکشی و نیز در سالمندان بعلت کارکرد ضعیفتر کبد و کلیه ، این دارو را با احتیاط مصرف کنید

عوارض بوپروپیون: 

۱-عوارض خفیف و گذرا:
 این عوارض یا خودشان بتدریج برطرف می‌شوند و یا با یک تجویز دیگر بسرعت قابل رفع هستند.بنابرین وقوعِ آن‌ها مجوزی برای قطعِ آن‌ها نیست و شما فقط باید با پزشکتان تماس بگیرید:سردرد- لرزش-یبوست- تهوع -گیجی -خشکی دهان  -بیخوابی -مشکل در بخواب رفتن-احساس اضطراب-درد مفاصل-خشکی دهان-آبریزش بینی

فشارخون را از نظر بالارفتن اندازه بگیرید( ولی معمولا اختلال قلبی عروقی ایجاد نمی کند).در ابتدای درمان ممکن است یادآوری بعضی کلمات با مشکل مواجه شود

۲- عوارض جدی:
 
احتمال بروز این عوارض کم است و فقط باید نسبت به بُروز آنها هوشیار باشید و سریعا به بیمارستان مراجعه نمایید:
۱-حمله ی تشنجی

البته در نظر داشته باشید که احتمال وقوع تشنج به دوز دارو بستگی دارد( یعنی دوزهای بالای ۳۰۰ و ۴۰۰ میلی گرم در روز) و این احتمال بیشتر از پنج صدم در صد برای دوز ۳۰۰ میلی گرم و یک دهم درصد برای دوز ۴۰۰ میلی گرم نیست که این درصدها با احتمال تشنج در سایر داروهای ضدافسردگی یکسان است.در کسانیکه الکل مصرف می کنند احتمال وقوع تشنج بالاتر است.

۲- حمله ی سرخوشی (مانیا) :که بصورت افزایش انرژی،پرسرعت شدن کلام و تفکر،رفتار بی پروا ،گستاخ ی و ماجراجویی جدید و عجیب،احساس نشاط بینهایت،خلق تحریک پذیر،بیخوابی،ولخرجی و افزایش تمایلات جنسی خود را نشان می دهد.

۳-تغییر غیرعادی در خلق و رفتار.

۴-تاری دید،دید تونلی،چشم درد،تورم چشم،دیدن هاله اطراف اشیا که همه ی اینها احتمال وجود آب سیاه یا گلوکوم را مطرح می کنند.

۵-اگر دچار کبودی ،مشکل در تنفس،تورم صورت و لب و زبان و گلو شدید یعنی شما دچار آلرژی شده اید و سریعا باید به بیمارستان مراجعه نمایید.

-علایم مسمومیت:

در صورت خوردن تعداد زیادی قرص و مسمومیت با آن( چه اشتباهی و چه به قصد آسیب زدن به خود )  علایم سفتی عضلات ،افزایش فشار خون،توهمات،ضربان های تپنده ی قلب(تاکیکاردی سینوسی) ،تنفس کم عمق و سطحی و تشنج و غش کردن بروز پیدا می کند ….فورا فرد مبتلا را به مرکز درمان مسمومیتهای دارویی (در تهران: بیمارستان لقمان ) برسانید.

-تداخلات دارویی:

–  مصرف همزمان بوپروپیون و فلوکستین ممکن است منجر به ایجاد پانیک، دلیریوم و یا تشنج گردد(البته احتمال این اتفاق خیلی کم است).

– مصرف همزمان بوپروپیون یا لیتیوم ممکن است منجر به تشنج یا مسمومیت عصبی گردد.

– مصرف همزمان با داروهای مهار کننده MAO منجر به بحران فشار خون میگردد( تا ۱۴ روز بعد از تجویز  MAOها مراقب باشید).

-مصرف همزمان با داروهای ضد پارکینسون (لوودوپا)ممکن است منجر به افزایش دپامین و ایجاد توهم و هذیان گردد.

– تجویز همزمان بوپروپیون با متوپرولول(متورال) ممکن است منجر به کاهش ضربان قلب گردد(برادیکاردی سینوسی).

رهنمودهای کلی در مصرف داروهای اعصاب: 
۱– توجه داشته باشید که تمام داروهای روانپزشکی فقط بنابر تشخیص یک روانپزشک که از مکانیسم اثر آن‌ها و از نحوهٔ تعامل نروترانسمیتر‌ها و رسپتور‌ها در سلولهای عصبی آگاهیِ کامل داشته و برآن‌ها مسلط است قابل تجویز است و مصرف خودسرانهٔ دارو‌ها آن هم فقط با کسبِ اطلاعات سَرسَری از صفحات اینترنتی و یا توصیه‌های ناقصِ دانشجویی و یا با الگو گرفتن از نسخهٔ سایر بیماران و تهیه آن‌ها از مراکز غیر مجاز خیابانی، بسیار خطرناک است و عواقب آن قابل پیش بینی نیست.IMG_20160805_153636

۲-همچنین در جریان باشید که سود و زیان یک دارو را باید در مقایسه با یکدیگر بسنجید و به صرف وجود یک عارضهٔ کوتاه مدت، خودتان را به اشتباه از مصرف دارویی که می‌تواند سرنوشت خلق و رفتار و شخصیت شما را تغییر داده و به سمت یک زندگی سالم و پر از آرامش سوق دهد، محروم نکنید.

۳-داروهای اعصاب را همراه با آب میوه مخصوصا آب گریپفروت…آب انار…نوشیدنیهای انرژی زا…چای سبز…قهوه…شیر…دوغ مصرف نکنید چون ایجاد تداخل می کنند.

نویسنده: دکتر پرویز علی وردی (روانپزشک) 
-وبسایت:  www.parvizaliverdi.com 

-تلفن وقت دهی ۸۸۵۵۶۹۴۶( از مشاوره یا پاسخ از طریق تلفن معذوریم) 

-پی نوشت: کپی برداری و حذف نام نویسنده عملی غیر اخلاقی بوده و درشان یک انسان فرهیخته نیست.

144 Comments

 1. سلام و عرض ادب و احترام

  در حال حاظر ظهرها سرترالین ۵۰ بعلاوه بوپروپیون ۷۵ بعلاوه بوسپیرون ۵ با هم می خورم … قبل از این بوپروپیون رو نداشتم . و سرترالین را تا حدود ۱۵۰ میلی گرم هم با نظر پزشک بالا بردم . کلا اواسط مصرف سرترالین جالب نبود ، این آخرا هم احساس انرژی کاذب داشتم . ولی اواسطش احساس می کردم نوری در ذهنم روشن شده و مرا به ترغیب کارهایم وادار می کرد . ۲۸ ساله ام دانشگاه روی هوا ، گرفتن مدرک تافل روی هوا ، گرفتن مدارک کامپیوتری ام روی هوا … یعنی اواسط همه ی این ها رو ول می کنم . دلیلش هم نمی دانم چیست . ولی اواسط مصرف آسنترا مدت کوتاهی به زندگی برگشتم ولی بعد اثراتش کم رنگ شد . الان چهار روز است بوپروپیون هم اضافه کرده ام طبق نظر پزشک . ولی انگار نه انگار . تازه احساس می‌کنم کمی دچار اختلال حافظه هم شده ام . یعنی به ان چیزی که فکر می کردم دیگر نمی توانم فکر کنم البته روز اولی که بوسپیرون هم به سرترالین و بوپروپیون اضافه کردم این اختلال وحشتناک بود ولی روز دوم کم رنگ تر شایدم اصلا احساس نکردم . بعد از این خط درمان باید چه کرد ؟ چه داروهایی پیشنهاد می شود ؟؟؟ خیالتان جمع با مشورت پزشکم جلو می روم . می خواهم بدانم .

  • همین داروها خوب و کافی ان فقط ممکنه دوزشون بیشتر بشه
   شما بیشتر مشکل انگیزه و هدفمندی دارید تا انرژی…بنظرم ازینجا به بعد یک مشاور خوب نیاز دارید

  • سلام. اقای دکتر من با تجویز دکتر فلوکستین رو قطع کردم و ولبان رو شروع کردم ولی بعد از یک هفته مصرف دچار حساسیت و راش های پوستی شدم ! الان دو هفته هست که ولبان رو قطع کردم و دکتر واسم داروهای ضد. حساسیت تجویز کردن ولی متاسفانه این خارش و کهیرهای پوستی خوب نمیشه و فقط بعد از مصرص قرص ها کمی اروم میشه و مجدد خارش شروع میشه . جیکار باید بکنم ممکنه به کبدم اسیب زده باشه؟ احساس میکنم ورم کردم

 2. سلام اقای دکتر من یه پسر ۱۸ ساله کنکوری هستم که متاسفانه پدرم رو زمانی که کلاس سوم ابتدایی بودم از دست دادم تا زمانی که پدرم بود از اون خونواده هایی بودیم که همیشه خانه اقوام ومسافرت وبیرون وخلاصه اجتماعی بودن ولی بعدش به دلیل مزاحمت ها یی که برای مادرم میشد کاملا به همراه داداشام که هفت سال از من کوچکترن منزوی شدیم البته که اونا کوچیک بودن و به من خیلی سخت گذشت که اقوامی که تا دیروز خوب بودن و مدام در رفت و امد الان دشمنای درجه اولم شدن با همه این تفاسیر گذشت تامن دبیرستان رو تیزهوشان مرکز استان قبول شدم و به شهر غریبی مهاجرت کردیم و اون هم دوباره ماجرا داشت تا این که پارسال برای مادرم خواستگار اومد من هم که ارزوم بود دوباره رفت و امد باشه نگاه تلخ مردم به عنوان بچه یتیم و زن بیوه بهمون نباشه و از لج اقوام با ازدواج موافقت کردم ولی اون (نا)مرد از همون اول مثل دیکتاتور رفتار کرد و مدام به مادرم جلوی همه سرکوفت زد که تو رو با سه تا بچه کسی نمیگرفت من هم جوون ۱۸ ساله باغرور و با کلی ارزو بر باد رفته و … مادرم هم با این شرایط قصد جدایی گرفت که الان یکساله هر روز در کش و قوس دادگاهیم و هر روز با استرس … امسال من کنکور دارم و مادرم مدام میگه باید پزشکی قبول بشی و دلیل جدایی من از این اقا این هست که تو درس بخونی و …ولی من که همه تحصیلم شاگرد زرنگه مدارس خاص بودم الان به شدددددت افت کردم به طوری که حتی موندم درس های امسال چهارمم رو چطور پاس کنم همه کار میکنم جز درس درحالی که میدونم باید درس بخونم تا حالا هم اسنترا ۱۰۰ و ولبان ۷۵ رو مصرف کردم که چون نتیجه نداد ولش کردم ببخشید که طولانی شد به نظرتون چیکار کنم

 3. سلام
  ببخشید اقای دکتر چند مورد داشتید که به خاطر خوردن بوپرپیون تشنج کرده اند ؟
  خیلی ها به خاطر این عارضه تشنج از خوردن این قرص خودداری میکنند؟
  با چه داروهایی خورده شود احتمال تشنج را افزایش میدهد؟
  و چرا صلا فقط در عوارض این دارو تاکید شده که احتمال تشنج است یا لاقل از داروهای دیگر بیشتر احتمال تشنج دارد؟؟
  ممنون لطفا دوستان را راهنمایی کنید
  ممنون از کار انسان دوستانه شما

 4. سلام…من نمیتونم اثرات جانبی داروهای ضد افسردگی رو تحمل کنم…بیش از هفت متخصص حاذق رفته ام اما داروهایشان را نتوانستم ادامه بدهم…واقعا نمیتوانم…راه دیگری برای درمان هست؟ …ممنون

  • سلام و عرض ادب
   اقای دکتر برای عدم تمرکز و افسردگی من پزشک ولبان با دوز ۱۵۰ و یک چهارم ریتالین تجویز کردن . سوالم این هست که تاثیر خیلی کمی رو احساس کردم و در تمرکزم تغییر خاصی ایجاد نشده . اخیرا هم داروی ضد اضطراب بوسپیرون همراه این داروها تجویز کردن . سوالم این هست که این داروها درست تجویز شدن یا باید توسط پزشک دیگری ویزیت بشوم؟ ضمنا شش ماه هست این داروهارو استفاده میکنم به جز ریتالین که یک هفته است یک چهارم استفاده میکنم
   ممنون و سپاسگزارم

 5. درود و عرض ادب مجدد . من همان کسی هستم که فرمودید بیشتر مشکل انگیزه و هدف مندی دارم . بعد از دو هفته از مصرف بوپروپیون ۷۵ بعلاوه آسنترا ۵۰ رفتم پیش دکترم گفتم بوپرو داروی خوبی نیست . اذیت کننده است . حالت تهوع شدید ، کاهش میل جنسی شدید ، تداخل حافظه اصلی ترین عوارضش بود برعکس آن چیزی که می گویند بوپرو باعث کاهش میل جنسی نمی شود . راستش وقتی میل جنسی ام کم می شود دنیا تیره و تار می شود . البته شریک جنسی هم ندارم . ولی همین که فکر کنم میل جنسی کم نشده احساس خوب که نه ولی حداقل بدی ندارم . وقتی هم که میل جنسی ام خوب باشد خودارضایی می کنم و بعدش خود خوری می کنم البته نه به خاطر باورهای غلط بیشتر به خاطر اینکه خودم را تحقیر شده می پندارم که باید اینطور خودم را ارام کنم . به دکترم گفتم انگیزه و اعتماد به نفس و میل جنسی بالا می خواهم . به جای پوپروپیون ، اس سیتولاپرام ۵ میلی گرم بعلاوه اسنترا ۵۰ را جایگزین کرد . نظر شما چیست نسبت به این فرمول ؟ از زحمات شما پیشاپیش تشکر می کنم .

 6. سلام اقای دکتر
  مردی ۳۷ ساله هستم به علت اضطراب زیاد دکتر برام ولبان ۷۵ و سرترالین ۵۰ نوشته . ولبان رو صبح ها ساعت ۱۰ و نصف سرترالین ۵۰ رو ظهر ساعت ۱ میخورم ولی بعد از خوردن سرترالین حالت بدی بهم دست میده انگار روحم میخواد از بدنم جدا شه اینا علایم اضطرابه درمان نشدست یا از عوارض مصرف یکی از داروهاست یا مصرف هر دو دارو با هم؟ ممنون میشم اگه جواب بدید.

 7. سلام اون بخشی که نوشتید از یک مارک و.تولید یک شرکت همیشه استفاده کنید برای من واقعا اتفاق افتاد
  من مدت ۴ ماه عبیدی رو مصرف میکردم عالی بود، اما سری جدیدی که رفتم دکترم نوشت مال شرکت دیگه بود و این مارک از ولبان بشدت برام یبوست میاره و.متاسفانه بعدش که باز رفتم ولبان عبیدی گرفتم این یبوست از بین نمیره
  هیچ راهی نیست عین روز اول بشم موقع مصرف ولبان؟

 8. سلام آقای دکتر. من از سال ۸۴ سیتالوپرام و لورازپام مصرف میکنم. تشخیص پزشک افسردگی بود و خیلی هم افسردگی شدیدی بود. چند سال ۸۰ میلی سیتالوپرام میخوردم. کم کم دوزشو کم کردم و الان ۵ میلی سیتالوپرام در روز مصرف میکنم. اما انگار خیلی وقته دیگه به من اثر نداره. افسردگی خیلی داره اذیت میکنه. بر عکس زمان قبل از درمان که علائمم شدید بود و خیلی گریه زاری میکردم الان یک جورایی حسم زیاد کار نمیکنه و به یک درماندگی و بی حسی رسیدم. به نظرتون اگه سیتالوپرام عوض کنم و از داروی دیگه ای مثل این استفاده کنم تآثیر بیشتری داره ؟ لورازپام اصلآ نمیتونم قطع کنم چون خیلی اوضاع خوابم افتضاحه

  • اینهمه طولانی دارو خوردن نشون میده شما از روشهای روانشناسی و ورزش و …استفاده نمیکنی
   در افسردگی مزمن دارو بتنهایی کارساز نیست

  • به نظر من سیتالوپرام باعث شده بتونید احساساتتون رو کنترل کنید و اگه قطع بشه همون حالتای گریه زاری دوباره برمی گرده چون به قول آقای دکتر از ورزش و روانشناسی تو درمان افسردگی مزمنتون استفاده نکردید

 9. بوپروپیون واقعا کارساز و عالی بود واسم.از سگ سیاه افسردگی بکلی خلاص شدم تو سه ماه..ولی تقریبا نصف حجم موهام رو از دس دادم.گذاشتمش کنار.آقای دکتر دزیپرامین هم تو بازار پیدا نمیشه.چکار باید کرد؟

 10. سلام اقای دکتر. من دکترم برام دپاکین ۵۰۰ شبی نصفی تجویز کرده با توجه به اینکه قبلا حدود دو ماه بوپروپیون ۷۵ مصرف میکردم ایشون بوپروپیونو کلا قطع کردن و گفتن نمیشه بوپروپیون با دپاکین با هم خورد و دپاکین ۵۰۰ شبی نصفی تجویز کردن الان دو روزه بوپروپیونو نمیخورم و دپاکینم هنوز شروع نکردم فقط بوپروپیون حذف شده . الان احساس کسلی و دمقی و بیحالی و خواب الودگی دارم امکانش هست مال قطع کردن بوپروپیون باشه؟اگر هست چقدر طول میکشه تا رفع شه؟ ممنون از شما.

 11. با سلام خدمتتون
  ببخشید دو تا سوال داشتم از خدمتتون اگه محبت کنید جواب بدید ممنون میشم.

  ۱-بوپروپیون ضد اضطرابم هست یا نه؟
  ۲-امکانش هست با مصرف سرترالین افسردگی بدتر شه؟
  مرسی.

 12. سلام من خانمی هستم که به علت اضطراب پاروکستین و دلوکستین و الانزاپین .و والپروکس سدیم مصرف میکنم.از وقتی دارو مصرف میکنم در رسیدن به ارگاسم مشکل دارم.امکان دارد بوپروپیون این مشکلم را حل کنه؟خواهش میکنم راهنمایی کنید و بفرمایید این مشکل مال کدوم قرص مصرفی من است

   • سلام اقای دکتر شرمنده باز مزاحم میشم دیروز پیش دکترم رفتم و ایشون بخاطر مشکلی که تو رابطه زناشویی داشتم بوسپیرون رو به داروهام اضافه کردن.سوالم اینه که بوسپیرون هم اثرش رو رابطه مثل بوپریپیون هست؟و بعد یک بار قرص خوردن مشکل برطرف میشه یا مثل داروهای دیگه اعصاب اثر مفیدش رو رابطه بعد چن هفته ایجاد میشه؟

    • بله دوهفته طول میکشه
     احتمالا فقط برای رفع اضطراب دادند تا در حین رابطه مانع عملکرد ارگانهای شما نشه

   • با سلام مجدد
    تداخلی که منفی باشه و حال ادمو بد کنه مثلا فشار خونو بیاره پایین چون شما نوشته بودید با متوپرولول تداخل داره و باعث کاهش فشار خون میشه البته چون من صبح مصرف میکنم بوپروپیونو میخواستم ببینم پروپرانولولم میشه همون موقع مصرف کنم ؟
    ۲-مصرف پروپرانولول ۱۰ صبح و شب باعث سردی دست و پا ممکنه بشه؟
    عذر میخوام طولانی شد ممنون ازتون.

 13. سلام اقای دکتر . بنده صبح ها یکعدد ولبان ۷۵ و ظهرها یکعدد سرترالین ۵۰ به دستور پزشک مصرف میکنم اما اصلا خواب خوبی ندارم و بدخوابی دارم. حتی شبها هم نمیدونم راحت بخوابم و همین موضوع اذیتم میکنه. در ضمن من از ولبان اصلا تاثیر خاصی در درمان اضطراب ندیدم. سوالم اینه آیا ولبان اگه صبح مصرف کنی ممکنه روی خواب شب تاثیر بزاره و باعث بد خوابی بشه؟

 14. سلام جناب دکتر.من سالهاست که اضطراب و افسردگی دارم شاید به اندازه نصف عمرم ولی وقتی دوسال پیش دکتر رفتم اون تشخیص داد که مشکلم چیه و این بیماری ها هم یه مقدار جنبه ارثی دارن از اون جهت که تو خانواده مادری من مورداش زیادن. اون موقع برام سیتالوپرام و لاموتریژین و کلرودیازپوکساید و پروپرانولول تجویز کرد که از هفته سوم مصرف اثر خوبش رو دیدم ولی بعد مدتی سر خود قطع کردم چون به پزشکم دسترسی نداشتم.مدتی دوباره اذیت های بیماری شروع شد تا اینکه الان به اوج رسیده.این دفعه پیش دکتر دیگه ای رفتم و اون برام بوپروپیون و فلوکستین و هالوپریدول نوشته ولی واقعا برعکس اون داروهای قبلی توی این سه روز اول که دارم می خورم نه اثر بد و نه اثر خوبی حس کردم جز اینکه اشتهام خوشبختانه خیلی کم شده.دو سوال دارم:۱٫از کی اثر خوب داروها رو حس می کنم؟
  ۲٫آیا این اضطراب و افسردگی دوره ای هست؟یعنی هیچ وقت کامل درمان نمیشه یا ممکنه در دوره ای خوب بشه بعد دوباره برگرده؟

 15. سلام
  اقای دکتر از ولبان به عنوان یک محرک یاد میشه. من مشکل خواب دارم و دکترم ولبان بهم دادن تا انرژیم بیشتر شه. قبلا یه دکتر دیگه بهم مدافنیل داده بودن که زیاد خوشم نیومد ازش باهام نمیساخت و فک میکنم مدافنیل چیز خوبی نبود. این ولبان هم عملکردش مثل مدافنیله؟

 16. سلام آقای دکتر. من الان مدتیه دارم این دارو رو مصرف میکنم. من سابقه ضربه مغزی دارم و دکترم هم میدونه. آیا دارم مصرف میکنم مضر هست؟ یه سوال دیگهه اینکه من آلرژی ارثی دارم. مثل خارش بدن خیلی وقتها و خلط گلو بعضی وقتها. ماله بابام خیلی شدیدتره. اما از زمان مصرف این دارو عارضه ای بر من نداشته. فقط به نظر میرسه یکم پوستمو تیره کرده. مصرف دارو برام اشکالی نداره؟

 17. سلام اقای دکتر
  پسر ٢٧ ساله هستم. به دلیل اضطراب و افسردگی دارم ولبان و فلوکسامین میخورم. ایا خوردن قرص اهن با این داروها تداخلی داره؟

 18. سلام واقعا تمام مطالبتون در مورد داروها عالی و بجاست توضیخات خوبی و کاملی در مورد( موارد مصرف تداخل و عوارض) میدهید این نشان دهنده علم و مهارت شماست باتشکر فراوان از شما

 19. سلام و عرض ادب خدمت دکتر گرامی. آقای دکتر من بعلت افسردگی و خواب الودگی هام به مدت سه ماه است که تحت درمان قرار گرفتم و یکی از داروهام که برای در طول روز فعال تر بودن روزم بهم دادن بوپروپیون هست که واقعا کارش تو این زمینه خوب بوده و من راضیم. اما بالاخره بعد از چند ماه که درمانم تموم شه من باید این داروهارو کنار بذارم. از محضر شما سوالم اینه که آیا بعد اینکه بوپروپیون رو قطع کنم این انرژی که الان دارم و راضی ام رو دیگه نخواهم داشت؟
  با تشکر فراوان

 20. سلام اقای دکتر.۲ماهه که با تجویز پزشک اسنترا ۵۰مصرف می کنم وافسردگیم خیلی خوب شده ولی بی خوابی شبانه نابودم کرده(چون دانشجو ام وباید صبح ها کلاس برم ).ضمنا دکتر برای مشکل خواب به طور متناوب ملاتونین -زولپیدم-الپرازولام تجویز کردن ولی پس از مصرف دچار سردردهای وحشتناک وکاهش حافظه عجیب وغریب شدم.واقعا موندم با اسنترا با این هم خوبی مشکل خوابشو چیکار کنم ممنون میشم راهنمایی کنید

  • البته قرص خواب نهایتا وابستگی میاره
   خواب رو باید جورای دیگه و با روشهای گفته شده بهبود داد
   هیچی مثل ورزش خوابو خوب نمیکنه
   قرص خواب نهایتا بی اثر میشه مگر اینکه کوتاه مدت و فقط برای تنظیم خواب مصرف بشه
   خب برای شما شاید تجویز ترانکوپین کمک کننده باشه ولی فرداش هم شمارو گیج میکنه ک امکان چاقی هم وجود داره…به ترازودون هم میشه فکر کرد

   • منم ۱ سال پیش مشکل خواب شدیدی داشتم طوری که موقع طلوع خورشید تازه میتونستم بخوابم. ترازودون ۱۰۰، ملاتونین ۳، زالپلون ۱۰ هر کدوم رو طبق نظر دکترم امتحان می کردم بخاطر عوارض جانبی قرص ها رو رها کردم و رفتم سراغ ورزش.. واقعا اگه شما تاثیر ورزش رو تو تنظیم خواب بدونین اصلا محاله واسه خواب قرص استفاده کنین. تو امریکا فقط به شرطی به کسی که مشکل خواب داره قرص خواب میدن که فعالیت های ورزشی تاثیر مثبتی رو خوابشون نداشته باشه.

    • این ملت تنبل ورزش نمیکنن که
     بله صد درصد با شما موافقم
     من خودم توی ایران و در شهر تهران، هفته ای ۵ روز باشگاه میرم و خواب بسیار شیرینی دارم

 21. سلام دکتر وقتتون بخیر. آقای دکتر من الان دو ماهه که دارم بوپروپیون ۷۵ مصرف میکنم و جدیدا یکم سر درد پیشانی میگیرم. این سر درد یعنی برام زیاده و مثلا باید نصفش رو بخورم؟

 22. دکتر جان سلام
  آقای دکتر آیا خوردن بوپروپیون با دوز ۷۵ برای ۶ ماه مشکلی ایجاد میکنه؟ البته مصرف سرخود نیست و دکترم تجویز کردن و گفتن که فعلا برای خستگیات بهش نیاز داری.
  منظورم اینه که مثل داروهایی که میگن مدت طولانی نباید خورد که نیست؟
  مرسی

 23. سلام آقای دکتر. من برای مدت ۲ماه فلووکسامینو ولبان مصرف میکردم که دیدم فلوکسماین اثر نداره قطعش کردم اما نکته جالب اینه که تو این مدت که به تنهایی ولبان رو استفاده کردم خودش تونسته جلو افکار مزاحمم رو نسبتا بگیره و حس شاید بهبودی نسبی دارم شاید درصد بهبودی. آیا ولبان هم درمان کنندست یا اینکه فقط به عنوان داروی کمکیه؟

 24. سلام
  دکتر من دو سه ماهی هست ک ولبان میخورم و حس میکنم بعد یک ماه روی پوست بالای سینم قرمز شده و جوش های ریز زده ک میخاره، البته الان دو ماهی شده ک هستن و رفع نشده. خودم چون اذیتم نمیکردو گسترش پیدا نکرده بود زیاد نگرانش نشدم. دکتر این از عوارض قرصه؟ و اینکه بی تفاوت باشم تا اینکه بعد درمان خودش محو شه؟

 25. سلام آقای دکتر من صبح یک عدد ولبان ۷۵ میخورم و شب یک عدد کلومیپرامین ۵۰
  سوال اول: آیا اینها با هم تداخل دارویی دارن؟؟؟
  سوال دوم: چند ماه طول میشکه تا کاملا خوب بشم؟؟؟

  • ۲_ پیش بینی خوب شدن به حدود ده فاکتور بستگی داره.واقعا نمیتونم بگم
   ۱-قبلا هم گفتم همه داروها برهم تداخل دارن مثلا ممکنه دوتایی فشار خونو کم کنند یا زیاد کنند یا دهانو خشک کنند یا یبوست بدند یا خواب آلود کنند یا بیخواب کنند یا چاق کنتد یا لاغر کنند …یا ممکنه اثرهمو خنثی کنند مثلا یکی چاق کنه اون یکی لاغر.یکی گیج کنه یکی هوشیار…بنابرین جواب به این سوال خیلی سخت و زمانبره
   اما اگر مثل خیلی از بیماران عزیز فقط قصدتون ازین سوال اطمینان جوییه که فاجعه یا خطری رخ نده…باید بگم که احتمال زیاد خطرناک نیست …ولی باید هر اتفاق تازه ای تو بدنتون افتاد به پزشکتون در ویزیتهای بعدی خبر بدید

 26. سلام..آقای دکتر باتوجه به اینکه ترشح دوپامین در انسان باعث لذت و شادی میشود اگر ما بتوانیم از طریقی دوپامین در مغز رو زیاد کنیم مثل استفاده از داروی لوودوپا چقدر میتونیم افسردگی رو کنترل کنیم و باعث شادی فرد بشیم؟ اصلا دادوی لوودوپا تاثیر در شادی فرد افسرده داره؟

  • اگر میشد قبل از شما چند صد هزار دانشمند داروساز تو کشورهای مختلف اینکارو کرده بودن
   لوودوپا کارکرد دیگه ای داره
   هر دارویی ده ها سال آزمایش و تست میشه تا به بازار بیاد و همه ی تاثیراتش بارها بررسی میشه
   لطفا تو کارهای دارویی دخالت نکنید.فتوا ندید.سرخود مصرف نکنید.سر خود به دیگران توصیه نکنید.با جون خودتون و دیگران بازی نکنید.

  • لوودوپا واسه بیماری پارکینسون تجویز میشه، اصلا کاربردی نداره واسه افسردگی. خوندن چنتا مقاله تو اینترنت در مورد دوپامین باعث نمیشه اطلاعات کاملی ازش داشته باشیم. هر کدوم دنیایی از اطلاعات و کاربردهای متفاوت در قسمتهای متفاوت و شرایط متفاوت دارن واسه خودشون.

 27. سلام و عرض ادب
  آقای دکتر بنده تا حدودی به افسردگی خفیف و بیشتر وسواس فکری مبتالا هستم. دکترم برای افزایش انرژیم نزدیک به ۵ ماهه که ولبان ۷۵ میلی تجویز کردند که مصرف میکنم و در کنارش داروهایی مثل فلوکستین، فلوکسامین، سیتالوپرام و … رو تست کردم که بعد از این ها *آسنترا ۵۰* به من ساخت و روی افسردگی و وسواسم تاثیر خوبی داشت. فقط آقای دکتر ولبان از اون موقع تا الان باعث میشده که سردرد کمی همیشه داشته باشم و اینکه از همون اول که استفاده از ولبان رو شروع کردم حساسیت های پوستی هم گریبانم رو گرفت البته تحمل کردم.
  آقای دکتر سوالم اینه که آیا اگر کم کم ولبان رو حذف کنم، آسنترا که به من ساخته به تنهایی میتونه مانع وسواس فکریم بشه یا اینکه حتما به دارویی کمکی مثل ولبان نیاز خواهد داشت؟
  متشکر

  • درود بر شما اقای دکتر گرامی، ضمن تشکر از اطلاعات مفیدتون، بنده حساسیت به داروهای گروه SSRI ها دارم، و مشکل گوارشی پیدا میکنم، و به دلیل کاهش انرژی و انگیزه و حالت غمگینی بوپروپیون رو میخوام یک دوره مصرف کنم چند سال پیش استفاده کردم و نتیجه گرفتم، به نظرتون یک قرص ۷۵ میلی گرم در روز کافی هست با توجه به اینکه نیمه عمر دارو ۱۲ ساعت هستش؟ یا اینکه یه قرص صبح و یه قرص شب استفاده کنم؟؟ با دوز کم باید شروع بشه و سپس به یک قرص برسه یا با یک قرص از ابتدا مصرف شروع میشه؟؟ از شما سپاسگزارم

 28. سلام. مدتیه اسنترا۵۰وبوپروپیون۱۵۰مصرف میکنم.دوشب متوالی با لرزش شدید بدن وضربان قلب زیاد از خواب پریدم و صبحها هم سردرد پیشانی ومخصوصا پشت سر دارم.به نظر می رسه ترکیب این دو با بدنم نمیسازه در حالی که با اسنترا مشکلی نداشتم.ممنون از راهنماییتون

 29. سلام اقای دکتر. ۲۸ ساله ام .با مصرف سرترالین ۵۰و بوپروپیون ۷۵ فشارم بالا رفته.از طرفی حال خوبی رو .که پیدا کردم رو نمی خوام از دست بدم.ایابا نصف کردن دوز داروها تاثیر درمانی حفظ میشه؟

 30. اقای دکتر سلام. قرص بوپروپیون ولبان رو هیچ داروخونه ای نداره جدیدا… داروی جایگزین چی هست؟؟ سرترالین ۵۰ میخورم وبرای پایین آوردن اثرات سرترالین استفاده می کردم

 31. با عرض سلام خدمت دکتر عزیز و ممنون از وب سایت زیبا شما
  من مدتی قرص آسنترا مصرف میکردم که دارای عوارضی بود که مهمترینش برام از خواب بیدار شدن شبانه و دوباره به خواب رفتن سخت بود که به توصیه پزشکی دیگر دارو را با اس سیتالوپرام تغیییر دادم اما همچنان اون عوارض را همراه داشت و یکی از عوارض دیگر کاهش میل جنسی بود البته از جهت انزال زودرس که بهش مبتلا بودم خیلی خوب بود ولی لذت بخش نبود .
  خواستم بدونم این دارو ولبان برای درمان افسردگی و وسواس فکری مناسبه و باعث انگیزه و نشاط میشه و درمان زود انزالی بدون افت میل جنسی میشه؟ چه پیشنهادی میفرمایید؟

  سپاس فراوان

 32. سلام وقت بخیر
  آیا ولبان موجب احساس ضعف در عضله و ماهیچه ها هم میشه؟
  بنده بعد از ۲هفته مصرف این دارو، هنگام ورزش خیلی سریع تر از قبل احساس خستگی و فشار و گرفتگی عضله میکنم، حتی در باشگاه باید وزنه های سبک تری نسبت به قبل استفاده کنم! ممکنه از اثرات ولبان باشه؟
  سوال دیگه اینکه از اونجایی که بوپروپیون مانع فعالیت رسپتورهای نیکوتینی استیل کولین میشه در طولانی مدت اثرات سوء دیگری هم میتونه داشته باشه؟ و آیا این اثر بازدارنده ممکنه باعث سرکوب رسپتور ها بشه یا پس از قطع دارو قابل برگشت به حالت طبیعی هست؟
  سپاس فراوان از وقتی که برای پاسخگویی صرف میکنید

 33. با سلام
  آقای دکتر بنده مشکل اعتیاد به تریاک رو داشتم ، مدتی با ونلافاکسین و الانزاپین مشکلم حل شد اما بعد از سه سال ولع مصرف مورفین باعث شد درمانم رو قطع کنم و دارو ها رو ناگهانی قطع کنم و متاسفانه تریاک و مورفین جایگزین اونا شد بعد از مدتی مواد رو هم بطور قاطع ترک کردم ، و دوباره رفتم دکتر بهم بوپروپیون و آمیتیریپتیلین داد با بوپروپیون حالت مسخ شدگی شدید و خیره شدن بهم دست میداد و تنها با مصرف یکبار آمیتیریپتیلین حالت مرگ و سکته بهم دست داد ، من دو سوال دارم ، آیا اون حالت میخ شدن ولبان مربوط به اوایل مصرفه یا اینکه تا ابد میمونه با آدم ؟ و سوال دوم ازونجایی که بدلیل سابقه ی اعتیاد بدنم به بیشتر دارو ها واکنش شدید نشون میده خصوصا داروهای سه حلقه ای و بنزودیازپین ها اگر فرض رو برین بزارم که بوپروپیون رو شروع کنم دوباره شما چه دارویی برای خواب برام پیشنهاد میکنید که در جا منو بخوابونه ، از زمان ترک اعتیاد بی خوابی نابودم کرده تا دیروقت بیدارم و صبح ها هم از کارم میفتم و چرت میزنم . ضمنا مسکل پرکاری تیروئید دارم که با متی مازول تحت درمان هستم . کوئتیاپین ؟ الانزاپین ؟ زولپیدم ؟ . . . فقط یه دارو برای خواب بهم بگین .
  با تشکر

 34. سلام خسته نباشید من ۲۳ سالمه به خاطر کم بودن شدید میل جنسیم دکتر پوپروپیون تجویز کردن. من خیلی ازاین میترسم ک اعتیاد آور باشه.خیلی ها گفتن لاغر کننده و باعث ریختن موها میشه آیا درسته؟ممنون میشم جوابمو بدین.مرسی از این ک وقت میزارین

 35. سلام اقای دکتر.. من به دلیل استرس و اضطراب و کمی افسردگی سرترالین با دوز ۱۰۰+۵۰ ولبان ۷۵ سه بار در روز و کلونازپام ۱ یک بار صبح مصرف میکنم ..سوالم اینه که میتونم به جای کلونازپام کلردیازپوکساید مصرف کنم؟؟ کلردیاز با ولبان تداخل نداره ؟؟

 36. آقای دکتر فرمودین بوپروپیون ریزش مو نمیاره ولی من خودم تجربه ریزش مو رو دارم باهاش.داروی فوق العاده ایه.تو سایتی به اعتبار drug.com هزاران نفر از ریزش مو بواسطه ولبوترین شاکی اند.آقای دکتر شبیه ترین جایگزین بوپروپیون واسه انرژی و انگیزه و سرحالیش کدوم دارو هست؟حتی مودافنیل هم بهم جواب نداده.بوپروپیون عالی بود که ریزش مو داره واسم.

  • خب شما این عارضه رو داشتید و نمیشه تعمیم داد به همه.
   شاید دزیپرامین هم بخاطر اثرات تحریکیش بتونه جایگزین خوبی باشه

 37. سلام خسته نباشید پدر بنده ۴۸ ساله هست که چند سالی میشه دچار بیماری افسردگی شده و دارو های
  سرترالین ۱۰۰ روزی ۲ تا صبح و شب
  بوسپیرین ۱۰ روزی ۲ تا صبح و شب
  ولبان ۷۵ روزی ۲ تا صبح و شب
  و دپاکین کرونو ۵۰۰ روزی ۱ عدد
  و گاباپنتین ۱۰۰ شبی ۱ عدد چون تو خواب دچار پرش هستن
  مصرف میکنه میخواستم بدونم این دارو ها و ترکیبشون باهم چطوره و مناسب هست یا خیر و تا چند سال باید مصرف بشه ؟
  این بیماری بهبودی کامل داره یا خیر ؟
  بعضی اوقات هم رفتاری ازش سر میزنه که قبلا انجام نمیداد ایا برای مصرف این دارو هاست یا نه ؟
  ما چطور میتونیم کمکش کنیم و چه کار هایی تو بهبودیش اثر گذار هستش ؟!
  ممنون از پاسخگویی تون

  • داروها که خوبن
   بقیه سئوالات رو هم حق میدید که وقتی مریضو نمیشناسم و ندیدم چطوری میتونم حواب بدم؟
   از پزشک خودش چرا نمیپرسید؟

 38. با سلام و عرض خسته نباشید.
  من در سن ۲۹ سالگی به علت اختلال در انجام امور و بیخیالی و عدم انرژی و انگیزه و عقب انداختن کارهامو زود رنجی و … برای اولین بار به روانپزشک مراجعه کردم. برای من تری فلوپرازین ۵ (هر شب یکی)و ولبان ۷۵ (هر صبح یکی) تجویز شد.عارضه‌ای را مشاهده نکردم. پس از یک ماه دوز بوپروپیون به۱۵۰ تغییر کرد.تری فلوپرازین همچنان بود. در ماه چهارم تری فلوپرازین من ناگهانی توسط پزشک قطع شد. بوسپیرون تجویز شد. بعد از یک هفته شروع به خوردن بوسپیرون در کنار بپروپیون کردم (برند بوپروپیون همزمان عوض شده بود). در روز دوم پس از این ناگهان دچار تپش قلب و نگرانی و اضطراب و خمیازه و تنگی نفس خفیف شدم. بوسپیرون رو دیگر نخوردم. علایم بعد از ده روز همچنان بود با تپش قلب کمتر. پزشکم گفت از داروهات نیست. ولی بوسپیرون رو نخور. من بعد از کلی سرچ چون توی سایت شما دیدم که نباید برند دارو رو عوض کرد مجدد ولبان رو به هزار زحمت پیدا کرردم. ولی بعد از یک هفته همچنان علایم تنگی نفس وخمیازه هست. واقعا کلافه و نگرانم. یکی اینکه نمیدونم دقیقا این علائم ناشی از کدوم مورده و دو اینکه اگر دائمی باشه چی؟ لطفا راهنماییم کنید.وحشتناک نگرانم. دو سه هفته است از کار و زندگی افتادم و فکر این علائمم.

 39. سلام دکتر من میرتازاپین ۳۰ولیتیوم ۳۰۰وبپروپیون ۱۵۰ارهرکدوم روزی یه دونه استفاده میکردم ولی بعد از دوماه که من این قرصها رااستفاده میکردم وقتی قرصها تمام شد من نتونستم هیچ کدوم پیدا کنم ودوباره رفتم دکتر وبازهم همون قرصها راتجویز کرد ولی اینبار لیتیوم۳۰۰ وبپروپیون ۱۵۰دوبار درروز افزایش داد ویه قرص جنسینگ هم اضافه کردسوالم اینکه حدود یک هفته میشه من این قرصها رادوباره میخورم ولی اینبار احساس تنگی نفس میکنم وکمی هم عصبی میشم به نظر شما دوز داروها روکم کنم یا بعد چند روز این علائم از بین میره واین علائم ازکدام قرص میتونه باشه ممنون

  • بله خوب هر چه افزایش دارو تدریجی تر باشه میزان تحمل بدن بالاتر میره
   مثلا یک قرص رو ابتدا فقط یکچهارمشو زیاد کنید…بعد یک دوم..بعد سه چهارم..

 40. سلام آقای دکتر آیا میشه از ال کارنتین بعنوان مکملی برای کاهش اضافه وزن ناشی از قرص های روانپزشکی استفاده کرد؟مؤثره؟ممنون از راهنماییتون

  • ما این کار رو انجام دادیم ولی نتیجه نگرفتیم
   بهتره دربین هر رده ی دارویی اونی رو که کمتر موجب چاقی میشه انتخاب کرد
   همچنین از داروهای گوارشی یا غددی که موجب کاهش وزن میشه بعنوان مکمل استفاده کرد.بخاطر احتمال سواستفاده و مصرف سرخود،نمیتونم اینجا اسامیشونو بگم

 41. سلام آقای دکتر وقتتون بخیر
  من ۴ماهه به خاطر انرژی کم بوپروپیون آهسته رهش ۱۵۰مصرف میکنم،بهتر شدم،
  اما نه خیلی خوب
  میخواستم ببینم اگه ناگهان قطعش کنم اتفاقی میافته؟

  • داروهایی مثل ولبان یا ونلافاکسین یا دزیپرامین میتونه به شما کمک کنه.و داروهای سروتونینی خالص برای شما مفید نیست

 42. با درود و عرض ادب.من قبلا دو سال برای افسردگیم زیر نظر پزشک سرترالین و ریسپیریدون استفاده کردم.خوب شدم و دکتر داروم رو به تدریج قطع کرد.بعد از دو سال دوباره عود داشتم.این سری بوپروپیون در کنار ولبان بهم تجویز شده.نظر شما در مورد این ترکیب جدید چطور هست جناب دکتر؟ممنوناز توجه تون.

 43. سلام
  من حدودا ٢٠ روزه ولبان مصرف می کنم اول اضطراب داشتم که خوب شد امروز کهیر زدم اگه قرص ضد حساسیت بخورم اشکالی نداره؟

 44. سلام من ٣٠ سالمه و از بعد از بارداری دومم افسردگی گرفتم و در حال حاضر دو تا قرص فلوکستین ٢٠ و یک پرانول ٢٠ و شبها نصف ترازادون ۵٠ میخورم ولی مشکلم افزایش شدید وزنم و کاهش شدید میل جنسیم می باشد
  بهم پیشنهاد مصرف بوپروپیون شده راهنمایی میخواستم

 45. آقای دکتر سلام من پسرم اول تیر ماه بعلت اینکه در درسهای ترم قبل افت تحصیلی داشت و تمرکز روی مطالب درسیش کم شده بود به روانپزشک مراجعه کرد و ایشون براش آسنترا۵۰ و ولبان ۷۵ تجویز کرد ۲۴ تیر ماه چون میگفت داروها حالش رو بد میکنه و قدرت تخیل رو ازش میگیره علی رغم مخالفت ما داروها رو قطع کرد و متاسفانه ودر فاصله ۱۲ روز ۸ سیتالو پرام رو که از قبل در منزل داشتیم بدون اطلاع ما خورده که دو تای اونها رو یکشنبه ۶مرداد خورده و از روز دوشنبه بی دلیل شروع به خندیدن کرد و کم غدا شد و خوابش بهم خورد حدودا ۳۶ ساعت نه غذا خورد و نه خوابید در این مدت تمایل زیادی به آواز خوندن و رقصیدن پیدا کرد و دائم همین کار رو میکرد با مراجعه به روانپزشک ایشون ترانکوپین ۲۵ یکی صبح ویکی شب تجویز کردند علائمش تدریجا از دیروز از بین رفته و فقط گاها میخنده اما از روز جمعه ۱۱ مرداد میگه من خدای جهانیانم واین هذیان رو داره ادامه میده و پزشکشون گفته که این هذیان مانیای سایکوتیکه اما گفتند تثبیت کننده خلق تجویز نکردند تا اگراحیانا شیزوفرنی باشه نمای بیماری عوض نشه آقای دکتر این میزان دارو در حال حاضر مناسب حال پسرم هست ؟ آیا ولبان که الان تو سایت شما عوارضش رو دیدم میتونسته این حالت رو ایجاد کرده باشه ؟آیا هذیانها از بین میروند و چه مدت طول میکشند؟ خیلی از پاسخ شما ممنونم

  • بله ایشون دچار مانیا شدن.اگر بعد از قطع داروها طبیعی بشه نشوندهنده دو طبی نوع سومه که ناشی از داروست.ولی اگر ادامه پیدا کنه همون دو قطبی کلاسیکه.بهر حال امیدوارم شدید نباشه و برطرف بشه و شما توی زحمت و سختی نیفتید

 46. سلام و احترام دکتر ایا ولبان ۷۵ رو روزی یکی بخورم نتیجه میگیرم، برای ایجاد انگیزه و انرژی برا درس خوندن میخوام مصرف کنم گاهی حالت غم هم دارم، سپاسگزارم

 47. آقای دکتر از بیماری اختلال دو قطبی و وسواس جبری رنج میبرم . دکتر من گفته بعضی قرص های وسواس مثل سرترالین موجب حاد شدن اختلال دو قطبی میشه.آیا ایشون درست میگن؟در ضمن برای درمان وسواس من و برای اینکه اختلال دو قطبی بنده حاد نشه قرص ولبان دادن و من چهار روزه میخورم آیا جواب خواهد داد؟

 48. سلام اقای دکتر ممنون از وقتی که برای پاسخگویی به همه سوالات میذارید واقعا قابل تقدیر هست، 🤗😍💗💗💗 من ۱۰سالی هست به دلایل مشکلات خانوادگی انواع و اقسام داروهای اعصاب مصرف می کنم😞متولد ۶۸ام، الان ۵سالی هست که بوپروپیون ۱۵۰و سرترالین ۱۰۰هر ۲۴ساعت مصرف می کنم که تا یک سال پیش دوز هر دو دو برابر بود و بخاطر کم شدن استرس هام خودم کمترش کردم، مشکل استرس و اضطراب خیلی زیاد و افسردگی و بی انگیزه گی دارم، چند روزی نتونستم داروهامو مصرف کنم حس خستگی و درد عضله پشت رو دارم با کمترین هیجانی بهم فشار میاد و چشام یجوری میشه😣ی حالتی مثل هول شدن و سرگیجه ‌….نمیدونم چطوری بگم! “قبلا هم این مشکل رو داشتم” ولی الان ن ب این شدت ،که حالا دسترسی به دارو دارم تا مصرف کنم،
  دو موردی هست که ممنون میشم راهنمایی ام کنید، یکی اینکه میگن ترک این دو دارو بخصوص بوپروپیون خیلی سخته ،مثل ترک شیشه😱
  ۲_ چند ماهی هست که تو صحبت کردن به مشکل برخوردم اصلا کلمات یادم میره ،ساده ترین چیزها! نمی تونم منظورم رو برسونم و حرف بزنم ….خیلی هم بی حال شدم(البته زیاد تو خونه میشینم و با کسی صحبت نمیکنم)

 49. سلام. وقتتون بخیر. من حدود یک سال و نیم دوسالی هست که سیگار میکشم. ٢۵،٢۶،٢٧ مرداد شروع کردم روزی نصف ولبان ٧۵ خوردم. بعد از اون سه روز، ٣،۴ روز نخوردم چون الکل مصرف کرده بودم و خونده بودم که تداخل دارن. الان نمیدونم تا کی باید ادامه بدم و چه جوری باید قطعش کنم و اصلاً نمیدونم دوز درستی هست یا نه. خیلی ممنون میشم اگر پاسخ بدید. در ضمن در یک سایت خوندم که نوشته بود نباید قرص رو نصف کرد مخصوصاً اگر خط نداشته باشه.نمیدونم نصف کردنش کار درستی بوده یا خیر. ضمناً ٢١ سال دارم. خیلی به دونستن این سوالها نیاز دارم واقعاً ممنون میشم جواب بدید.

  • هیچکدوم زیاد اهمیتی ندارن.میتونید درجا قطع کنید
   حصوری به پزشک مراجعه کنید
   داروهای جدیدتری مثل وارنی کلین هم اومده
   خود درمانی نکنید.نکنید.نکنید

 50. سلام مصرف طولانی مدت بوپروپیون ۱۵۰و سرترالین ۱۰۰هر شب به مدت ۵سال و بیشتر ، آیا موجب اختلال حافظه و مشکل در صحبت کردن و فراموشی کلمات میشه؟احساس تشنگی زیاد و عرق زیاد هم دارم .

 51. سلام اقای دکتر من قبلا حملات پانیک داشتم و به تازگی تشخیص اختلال شخصیت مرزی در من داده شده و الان فلوکسامین و رهاکین میخورم
  من قبلا داروهایی مثل کلونازپام الپروزولام دیازپام و… میخوردم بخاطر حملات پانیک
  چون من امسال کنکور دارم نیاز دارم که در طول روز سرحال باشم و نخوابم و همینطور شب بخوابم
  اما من تا ۶ صبح بیدارم و بعد تا شب خوابم چیکار کنم ک شب خوابم ببره
  یه چند روز پیش از قهوه استفاده کردم که خیلی خوب بودم و ازش راضی بودم و هم ظهر نخوابیدم هم تمرکز داشتم اما بعد سه بار خوردن متاسفانه دوباره حمله پانیک داشتم ک دکتر گفتن بخاطر قهوه بوده و خودمم اینو حس کردم
  حالا دکتر برای من بوپروپیون تجویز کردن از نظر شما میتونه بهم کمک کنه و موثره و اگه این قرص خوب نباشه قرص دیگه چی پیشنهاد میدید؟
  در مورد شخصیت مرزی با داروها موافقین و بغیر از دارو درمانی چه کمکی میتونم به خودم بکنم و ایا درمان داره؟
  خیلی ممنونم ازتون❤

  • برای مرزیها جدیدا روشهای دیالکتیک درمانی انجام میشه
   داروهاتون هم بله خوب و مناسبن
   بوپروپیون میتونه تمرکزتونو بهتر کنه

 52. سلام آقای دکتر.من پزشک عمومی هستم. در حال مطالعه برای رزیدنتی..به علت اضطراب و تحریک پذیری زیادی که داشتم و زود عصبانی میشدم به روانپزشکی مراجعه کردم و ایشون سرترالین شروع کردن برای من.. به علت کاهش میل جنسی خودم بوپروپیون هم تهیه کردم ۱۵۰ ER .. ولی من از زمان شروع داروها دو ماه پیش در به خواب رفتن مشکل پیدا کردم و سه ساعت طول میکشه تا خوابم ببره..کاری لازم هست الان انجام بدم؟ خیلی اذیتم چون علی رغم خستگی زیاد خوابم نمیبره..و اینکه تک دوز ۱۵۰ برای رفع عارضه سرترالین کافی هست آیا؟ پیشاپیش ممنون

 53. سلام خسته نبتشید دکتر عزیز🌸 من ۴ سال به خاطر پانیک قرص سیتالوپرام ٢٠ میلی میخوردم. از دکترم خواستم قرصم رو یا قطع کنه یا عوض کنه چون حس میکردم خیلی خواب آلود شده بودم و بی انگیزه. 😕 ایشون قرص رو یهو قطع کردن و ولبان رو جایگزین کردن. الان ده روزه ولبان میخورم ولی سرگیجه زیادی دارم و یهو صورتم داغ میشه.
  به نظر شما راهی برای درمان هست یا این عوارض چقدر طور میکشه؟

 54. بازم سلام دکتر عزیز. من ۴ سیتالوپرام میخوردم. دکتر قرصم رو یهو قطع کردن و به جاش ولبان ١۵٠ دادن. ولی من هر روز حالم بد تَر میشه. دایم اضطراب و نفس تنگی. تپش قلب. حالت تهرع دارم. و سرم گیر میره. چیکار باید بکنم؟

  • سلام خیر.من دو قطبی نمیبینم.همه ی روانپزشکان در سرتاسر ایران درمان اختلال دوقطبی رو مسلطن.اعتماد کنید بهشون.هزینه ی بیمورد برای رفتن به یک شهر دیگه نکنید.تو شهر خودتون روانپزشکای خوبی هستن

 55. سلام من سرترالین ۱۰۰و بوپروپیون ۱۵۰مدتها مصرف میکردم، الان می خواستم کمش کنم و به نصف برسونم ی شب نصف کردم، خیلی بیحال شدم اصلا شبیه خمار شدن بود،تو لطفاااا کمکم کنید این حالاتم از کم کردن قرص ها بوده؟

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*