بوپروپیون و افسردگی

بوپروپیون۳

– بوپروپیون (ولبان)چیست: 

-داروی بوپروپیون(Bupropion)  یا ولبان(wellban)  یک داروی ضد افسردگی جدید و مدرن است که از طریق  افزایش نوراپی نفرین و دپامین در  مغز اثر می کند.این دارو بخاطر تاثیر خوبی که بر بهبود قوای جنسی(برخلاف داروهای سروتونینی که میل و قوای جنسی را کاهش می دهند) دارد و همچنین بخاطر افزایش تمرکز  و نیز نداشتن خواب آلودگی در طول روز  و نداشتن افزایش وزن  و پایین نیانداختن فشار خون هنگام ایستادن( هیپوتانسیون اورتواستاتیک) و نیز نداشتن عوارض آنتی کولینرژیکی( مثل احتباس ادرار )،سودمندی بالاتر و عوارض کمتری نسبت به داروهای قدیمی تر (مانند سه حلقه ای ها) دارد و می تواند شادی و نشاط و انگیزه  را برای فرد مبتلا به افسردگی بهمراه آورده و او را به زندگی قبلی خود برگرداند.علاوه بر این یک تاثیر ِ ویژه این دارو ، کمک به ترک سیگار می باشد( فقط فرم zyban).

– موارد مصرف  بوپروپیون: 

این دارو در موارد زیر و صرفا با تجویز پزشک متخصص قابل مصرف می‌باشد: 

۱- اختلال افسردگی ماژور (major depressive disorder)

۲- برای ترک سیگار(فقط فرم zyban):در  کنار رفتاردرمانی در کسانیکه انگیزه ی قوی برای ترک دارند.اینکار با تحریک دپامین در ناحیه پاداش مغز و یا با مهار گیرنده های استیل کولینی نیکوتین انجام می شود.

۳-درمان افسردگی فصلی(Seasonal affective disorder)…مثل افسردگی زمستان

۴- درمان افسردگی دو قطبی: بعضی از متخصصین معتقدند احتمال عود فاز سرخوشی با این قرص کمتر از سایر ضدافسردگیهاست.

۵- درمان کمکی همراه با داروهای سروتونینی(SSRIها) جهت کاهش عوارض جنسی آنها.

۶_اختلال بیش فعالی(ADHD): این دارو بعنوان خط دوم درمان بیش فعالی و کمبود تمرکز( یعنی بعد از ریتالین و استراموکس) بکار میرود.مخصوصا در صورت همزمانی بیش فعالی با افسردگی،یا همزمانی با اختلال سلوک یا اختلال مصرف مواد میتواند بکار رود.همچنین در صورت وجود داشتن اختلال تیک که نمیتوانیم از داروهای محرک سمپاتیکی استفاده کنیم در آنصورت بوپروپیون می تواند انتخاب مناسبی باشد.

۷- در ترک کوکایین:بوپروپیون می تواند در کاهش هوس مصرف(craving) موثر باشد

۸-بهبود عملکرد جنسی:در کسانیکه در برانگیختگی و ارضا و ارگاسم مشکل دارند.

 

بوپروپیون۲

– منع مصرف بوپروپیون:

۱-صرع

۲- بی اشتهایی عصبی( آنورکسیا نروزا)

۳-صرفا با خواندن این مطلب یا مطالب مشابه در اینترنت شروع به خوردن این دارو نکنید یا سرخود دارویی که برای دیگران موثر بوده  است را مصرف نکنید.شما به همه ی ریزه کاریهای تاثیر این دارو و تداخلات آن با مواد درون بدن یا داروهای دیگر واقف نیستید.درست است که ما در دنیای اطلاعات اینترنتی زندگی می کنیم اما در رشته ی پزشکی تجربه مهمتر از دانش نوشتاری و کتابی است .شما تجربه ی کافی برای تجویز سر خود این دارو را ندارید.خواهش میکنم با سلامتی و جان خود بازی نکنید.

۴-مصرف همزمان  الکل(چون منجر به تشنج می گردد)و یا ترک ناگهانی الکل(چون آن هم منجر به تشنج می گردد) …اگر شما همیشه و به مقدار زیاد الکل مصرف میکنید، ترک ناگهانی الکل برای شروع این قرص،خودش منجر به تشنج می گردد.

 

۵-مصرف همزمان با داروهای مهار کننده ی مونوآمین اکسیداز(MAOi) در عرض ۱۴ روز گذشته ( چون امکان تداخلهای خطرناک دارویی وجود دارد!!!!)مانند فنلزین-ترانیل سیپرومین -سلژیلین -ایزوکربوکسازید
تزریق متیلن بلو(methylene blue)
۶-قطع ناگهانی داروهای خواب آور( باز هم چون ممکن است منجر به تشنج شود) یا قطع ناگهانی داروهای ضدصرع

۷- فشارخون بالا ، بیماری قلبی، حمله قلبی

۸- فاز سرخوشی (مانیا) در بیماران دو قطبی

۹- سه ماه اول حاملگی

۱۰- شیردهی


۱۱- نارسایی کبدی

۱۲- نارسایی کلیوی

۱۳- در کسانیکه مستعد سو مصرف مواد هستند(ممکنه به این دارو وابسته بشن)

۱۴-توجه : گاهی در بیماران زیر  بیست و چهار سال در دوهفته ی اول مصرف این دارو افکار ناگهانی خودکشی گزارش شده است.پس اطرافیان باید این نشانه ها را تحت نظر بگیرند و به پزشک خود گزارش بدهند:تغییر و نوسان خلق -تحریک پذیری-عصبانی شدن- دیر به خواب رفتن -اضطراب و سرآسیمگی -خصومت بی دلیل -پرفعالیتی- حملات پانیک- تکانشگری- بیقراری

۱۵- آلرژی

۱۶-گلوکوم( آب سیاه چشم)

۱۷-دیابت

۱۸-سابقه ضربه به سر یا تومور مغزی یا نخاعی

۱۹- دو فرم دارویی ازین قرص را همزمان مصرف نکنید مثلا اگر برای ترک سیگار Zyban مصرف می کنید،wellbanرا برای افسردگی مصرف نکنید.

۲۰-باز هم تاکید میکنم که بوپروپیون میتواند ایجاد تشنج کند بخصوص در هنگام وجود بیماریهای خاص یا مصرف داروهای خاص.

۲۱- اضطراب زیاد و بیماری هراس(پانیک).بخاطر اینکه این دارو دپامین را تحریک کرده و اضطراب را زیاد می کند.

۲۲- در کسانیکه دچار توهم، هذیان و کاتاتونیا و یا دلیریوم هستند، مصرف این دارو امکان تشدید حالات آنها را دارد.

– اسامی دارو:

نام ژنریک

Bupropion

 

_اسم تجاری  

-wellban(در ایران)

-Aplenzin

-Wellbutrin

– forfivo xl

-Zyban(برای ترک سیگار به این فرم تولید میشود)

-Budeprion xl

-Buproban

IMG_20160813_151757
– دوزاژ و نحوه ی مصرف بوپروپیون:

 
۱-این قرص در دوزهای ۷۵ ، ۱۰۰و ۱۵۰ میلی گرمی موجود است که صرفا با نسخهٔ پزشک قابل تهیه می‌باشد.مصرف با غذا یا بی غذا تاثیری در جذب دارو ندارد ولی اگر دچار تهوع میشوید با غذا مصرف کنید.

۲- نیمه عمر این قرص ۱۲ ساعت است و دوز درمانی این قرص ۳۰۰ میلی گرم در روز میباشد که باید در دو وعده ی صبح و شب تقسیم گردد یعنی ۱۵۰ میلی گرم صبح و ۱۵۰ میلی گرم شب( برای قرصهای معمولی که آهسته رهش یا پیوسته رهش نیستند).خوردن دوز بالاتر در یک وعده احتمال وقوع تشنج را بالاتر می برد‌.

۳- حداکثر دوز درمانی در یک روز نباید از ۴۵۰ میلی گرم ( یعنی سه وعده قرص ۱۵۰ میلی) برای قرصهای معمولی و ۴۰۰ میلی گرم برای قرصهای طولانی اثر بیشتر باشد.

۴- برای ترک سیگار باید از یکهفته قبل از ترک این دارو شروع شود و کم کم به ۱۵۰ میلی گرم دو بار در روز برسد.دوره درمان برای ترک سیگار ۷ تا ۱۲ هفته ( سه ماه)است.

۵-همیشه از یک مارک و یک کارخانه ی تولید  دارو استفاده کنید

۶-اگر یک وعده از قرص را فراموش کردید می‌توانید آن را بمحض اینکه متوجه شدید مصرف کنید ولی اگر تقریبا چند ساعتی بیشتر به مصرف وعدهٔ بعدی نمانده است این کار را نکنید و فقط قرص وعدهٔ بعدی را بخورید. در هر صورت از دوبرابر کردن قرص برای جبران وعدهٔ فراموش شده اجتناب کنید.

۷-قرص را در دمای معمولی اتاق و دور از رطوبت و نور نگه دارید. 

۸-خیلی خیلی مراقب باشید که بچه‌های کوچک دستشان به این قرص و سایر قرصهای اعصاب نرسد.

۹-لیست همه ی داروها حتی ویتامینهای مصرفی خودتان را به پزشکتان اطلاع دهید.

۱۰- این دارو بصورت کپسولهایی تهیه شده است که محتویات خود را بصورت آهسته آهسته(DELAYED RELEASE) آزاد میکند

۱-اگر احساس کرده اید که با مصرف این دارو حالتان خوب شده است آن را ناگهانی قطع نکنید چون دچار عوارض ترک ناگهانی خواهید شد.

۱۲-توجه داشته باشید که ممکن است این دارو بطور متناقضی در ابتدای درمان منجر به تیرگی شعور و کاهش هوشیاری  و اختلال تفکر در شما گردد

– احتیاطات در مصرف بوپروپیون: 

۱-اگر دچار آلرژی هستید یا اگر دچار شُدید این قرص را مصرف نکنید. علایم آلرژی می‌تواند این‌ها باشد: سرفه، تنگی نفس، خس خس سینه، ورم کردن لب یا زبان یا صورت، ورم کردن گلو، خارش و قرمزی و دون دون شدن پوست، کهیر در هر نقطه از پوست. 

۲- مقادیر و دوزهای بالاتر ممکن است منجر به تشنج(seizure) گرد.که در اینصورت دارو باید درجا قطع شود.در غیر اینصورت قطع ناگهانی دارو صلاح نیست و منجر به علایم ترک ناگهانی می گردد

۳- قرص آهسته رهش(Extended-release) را نجوید و نشکنید بلکه یکجا قورت دهید.همچنین ممکن است تکه هایی از قرص آهسته رهش را در مدفوع خود مشاهده کنید که لازم به نگران شدن نیست.

۴- این قرص ممکن است ۴ هفته طول بکشد تا اثرات خوبش را نشان بدهد پس لطفا زود قضاوت نکرده و دارو را تا آنموقع قطع نکنید.

-زیبان (zyban)برای ترک سیگار:

 ۱- اگر زیبان (zyban) را برای ترک سیگار مصرف می کنید، فقط در هفته اول مجاز به کشیدن سیگار هستید و از هفته دوم به بعد حتما باید سیگار را قطع کنید. دوره درمان بین ۷ تا ۱۲ هفته یعنی سه ماه می باشد.

۲- اگر آدامس یا پک نیکوتین مصرف می کنید مراقب باشید همزمان سیگار نکشید چون سطح نیکوتین خیلی بالا میرود.

۳- ترک ناگهانی سیگار منجر به علایم  ترک نیکوتین می گردد که علایمش اینهاست:

افزایش اشتها، افزایش وزن، بدخوابی، افت تمرکز، کاهش ضربان قلب، هوس مصرف دوباره سیگار، اضطراب، بیقراری، افسردگی، خشم، ناکامی، تحریک پذیری   …این علایم ممکن است همزمان یا بدون مصرف زیبان(zyban)هم  بوجود بیایند.

۴-ترک ناگهانی سیگار گاهی ممکن است منجر به بروز اختلال روانی جدیدی مثل افسردگی گردد.

۵-این دارو( زیبان) ممکن است بطور کاذب منجر به مثبت شدن آزمایش اعتیاد گردد ،برای همین حتما متصدی آزمایشگاه را در جریان بگذارید.

۶-پیش دکتر خود مخفی کاری نکنید و اگر الکل ،تریاک یا متادون مصرف میکنید بدون رودربایستی به او اطلاع دهید.یا مثلا اگر بیماری خاصی مثل فاویسم یا کولیت یا فشارخون دارید ،آنها را به پزشک خود اطلاع دهید.

۷- در کودکان و نوجوانان بعلت احتمال بروز افکار خودکشی و نیز در سالمندان بعلت کارکرد ضعیفتر کبد و کلیه ، این دارو را با احتیاط مصرف کنید

عوارض بوپروپیون: 

۱-عوارض خفیف و گذرا:
 این عوارض یا خودشان بتدریج برطرف می‌شوند و یا با یک تجویز دیگر بسرعت قابل رفع هستند.بنابرین وقوعِ آن‌ها مجوزی برای قطعِ آن‌ها نیست و شما فقط باید با پزشکتان تماس بگیرید:سردرد- لرزش-یبوست- تهوع -گیجی -خشکی دهان  -بیخوابی -مشکل در بخواب رفتن-احساس اضطراب-درد مفاصل-خشکی دهان-آبریزش بینی

فشارخون را از نظر بالارفتن اندازه بگیرید( ولی معمولا اختلال قلبی عروقی ایجاد نمی کند).در ابتدای درمان ممکن است یادآوری بعضی کلمات با مشکل مواجه شود

۲- عوارض جدی:
 
احتمال بروز این عوارض کم است و فقط باید نسبت به بُروز آنها هوشیار باشید و سریعا به بیمارستان مراجعه نمایید:
۱-حمله ی تشنجی

البته در نظر داشته باشید که احتمال وقوع تشنج به دوز دارو بستگی دارد( یعنی دوزهای بالای ۳۰۰ و ۴۰۰ میلی گرم در روز) و این احتمال بیشتر از پنج صدم در صد برای دوز ۳۰۰ میلی گرم و یک دهم درصد برای دوز ۴۰۰ میلی گرم نیست که این درصدها با احتمال تشنج در سایر داروهای ضدافسردگی یکسان است.در کسانیکه الکل مصرف می کنند احتمال وقوع تشنج بالاتر است.

۲- حمله ی سرخوشی (مانیا) :که بصورت افزایش انرژی،پرسرعت شدن کلام و تفکر،رفتار بی پروا ،گستاخ ی و ماجراجویی جدید و عجیب،احساس نشاط بینهایت،خلق تحریک پذیر،بیخوابی،ولخرجی و افزایش تمایلات جنسی خود را نشان می دهد.

۳-تغییر غیرعادی در خلق و رفتار.

۴-تاری دید،دید تونلی،چشم درد،تورم چشم،دیدن هاله اطراف اشیا که همه ی اینها احتمال وجود آب سیاه یا گلوکوم را مطرح می کنند.

۵-اگر دچار کبودی ،مشکل در تنفس،تورم صورت و لب و زبان و گلو شدید یعنی شما دچار آلرژی شده اید و سریعا باید به بیمارستان مراجعه نمایید.

-علایم مسمومیت:

در صورت خوردن تعداد زیادی قرص و مسمومیت با آن( چه اشتباهی و چه به قصد آسیب زدن به خود )  علایم سفتی عضلات ،افزایش فشار خون،توهمات،ضربان های تپنده ی قلب(تاکیکاردی سینوسی) ،تنفس کم عمق و سطحی و تشنج و غش کردن بروز پیدا می کند ….فورا فرد مبتلا را به مرکز درمان مسمومیتهای دارویی (در تهران: بیمارستان لقمان ) برسانید.

-تداخلات دارویی:

–  مصرف همزمان بوپروپیون و فلوکستین ممکن است منجر به ایجاد پانیک، دلیریوم و یا تشنج گردد(البته احتمال این اتفاق خیلی کم است).

– مصرف همزمان بوپروپیون یا لیتیوم ممکن است منجر به تشنج یا مسمومیت عصبی گردد.

– مصرف همزمان با داروهای مهار کننده MAO منجر به بحران فشار خون میگردد( تا ۱۴ روز بعد از تجویز  MAOها مراقب باشید).

-مصرف همزمان با داروهای ضد پارکینسون (لوودوپا)ممکن است منجر به افزایش دپامین و ایجاد توهم و هذیان گردد.

– تجویز همزمان بوپروپیون با متوپرولول(متورال) ممکن است منجر به کاهش ضربان قلب گردد(برادیکاردی سینوسی).

رهنمودهای کلی در مصرف داروهای اعصاب: 
۱– توجه داشته باشید که تمام داروهای روانپزشکی فقط بنابر تشخیص یک روانپزشک که از مکانیسم اثر آن‌ها و از نحوهٔ تعامل نروترانسمیتر‌ها و رسپتور‌ها در سلولهای عصبی آگاهیِ کامل داشته و برآن‌ها مسلط است قابل تجویز است و مصرف خودسرانهٔ دارو‌ها آن هم فقط با کسبِ اطلاعات سَرسَری از صفحات اینترنتی و یا توصیه‌های ناقصِ دانشجویی و یا با الگو گرفتن از نسخهٔ سایر بیماران و تهیه آن‌ها از مراکز غیر مجاز خیابانی، بسیار خطرناک است و عواقب آن قابل پیش بینی نیست.IMG_20160805_153636

۲-همچنین در جریان باشید که سود و زیان یک دارو را باید در مقایسه با یکدیگر بسنجید و به صرف وجود یک عارضهٔ کوتاه مدت، خودتان را به اشتباه از مصرف دارویی که می‌تواند سرنوشت خلق و رفتار و شخصیت شما را تغییر داده و به سمت یک زندگی سالم و پر از آرامش سوق دهد، محروم نکنید.

۳-داروهای اعصاب را همراه با آب میوه مخصوصا آب گریپفروت…آب انار…نوشیدنیهای انرژی زا…چای سبز…قهوه…شیر…دوغ مصرف نکنید چون ایجاد تداخل می کنند.

نویسنده: دکتر پرویز علی وردی (روانپزشک) 
-وبسایت:  www.parvizaliverdi.com 

-تلفن وقت دهی ۸۸۵۵۶۹۴۶( از مشاوره یا پاسخ از طریق تلفن معذوریم) 

-پی نوشت: کپی برداری و حذف نام نویسنده عملی غیر اخلاقی بوده و درشان یک انسان فرهیخته نیست.

29 Comments

 1. با سلام بر دکتر گرامی
  دکتر ولبان میتونه بر وسواس فکری و اضطراب اثرات مفیدی داشته باشه؟
  چون آسنترا و کلومیپرامین و ریسپریدون(تحت نظر پزشک) هیچ تاثیری بر نداشتند ولی ولبان احساس میکنم وضعیت منو داره بهتر میکنه دیگه تلقین های منفی کمتر سراغم همچین چیزی ممکنه؟

 2. بادرود .دکتر زیبان در آزمایش اعتیاد مثبت میشه؟ چند روز زمان نیاز داره تا از آخرین دوز مصرف منفی بشه

 3. سلام جناب دکتر عزیز،خدا قوت،مرسی که آنقدر متواضعانه پاسخگو هستید.
  من یه مرد ۳۲سالمه،حدود ۲سال پیش دچار افسردگی بیش از حد شدم،همراه با گریه شدید،بی‌قراری،اضطراب،دلشوره،لکنت زبان،کلا از همشون ۱۰۰٪بوده.طبق نظر پزشک بعد دوماه خوب شدم.اما بعدش با نظر پزشک تشخیص دادن که من دچار اختلال مود و وسواس فکری هستم،یعنی بیشتر وقتا دوری میشم.بعد الان روزی یه دونه سیتالوپرام۴۰,دوتا دپاکین۵۰۰,دوتا لاموتریژن۱۰۰میخورم،تقریبا خوب شدم،اما خب بیش از حد خسته و خواب آلود و بی‌حال هستم،میل جنسیم کم شده،به نظر شما با قطع یکی از قرص ها میشه ولبان رو جایگزین کرد؟

 4. با سلام خدمت آقای دکتر علی وردی گرامی
  آقای دکتر من ولبان که مصرف می کنم شدیدا بیقراری بدنی پیدا می کنم و داروهای سروتونینی هم که مصرف می کنم تاثیر چندانی روی افسردگی و اضطراب من نداره حتی در دوزهای بالا…فکر کنم غیر از پاروکستین همه شونو مصرف کردم…مشکلم اضطراب و بیقراری و عدم داشتن تمرکز به همراه افسردگی مزمن و میل به خواب هستش و همچنین یادآوری مداوم خاطرات بد با خودسرزنش کردن های فراوان…نشخوار ذهنیم انقدر زیاده که اصلا نمی تونم متاب بخونم و ذهنم هزارجا میره…دکترم هم تشخیص اختلالات اضطرابی دادن واسه م، این اضطرابم از بچگی با تظاهرات جسمی وجود داشت به شکل قولنج شکستن افراطی و دندون قروچه و سفت شدن فک ها و کماکان هم ادامه داره، آلپرازولام آروم و بی خیالم می کنه ولی می دونم که درمان اساسی نیست و به خاطر احتمال وابستگی مصرف نمی کنم، بوسپیرون هم که جدیدا یافت نمیشه….ممنون میشم پیشنهاد حضرتعالی رو در این مورد داشته باشم، خیلی سپاسگزارم

  • این حالت restlessness که از خصوصیت تحریک کنندگی داروها ناشی میشه رو باید به کمک داروهای ضد بیقراری کنترل کرد مثل خانواده ی پام ویا خانواده ی گابا ویا خانواده ی بتابلاکرها و یا ضد صرعها.اینکارو به پزشک خودتون بسپرید

 5. سلام عرض شد آقای دکتر.قرص ولبان۱۵۰عقیم کننده است برای مردان؟
  سوال دوم من این است که اگر کسی این دارو را مصرف کند برای آزمایش های استخدامی تست اعتیاد مثبت در می آید؟

 6. سلام دکتر جان من صبحا فلوکستین ۲۰ و ولبان ۱۵۰ ،ظهرا لاموتریژین ۵۰ ظهر و شب و ترانکوپین ۱۰۰ شبا خیلی خواب آلوده ام حالت ور و گیجی دارم چشام به زور باز میشه مال کدام داروهه؟

 7. سلام وقت بخیر . مادرم ۶۳ سالشه و حالات افسردگی و اضطراب دارن. دکتر قرص ولبان ۷۵ و اس سیتاور تجویز کردن برای فشار خون هم قرص والزودک ۸۰/۱۲۵ . دیشب برای اولین بار یک عدد والزودک و نصف ولبان خوردن . تپش قلب شدید گرفتن. عوارض کدوم قرص هست؟ و اینکه ادامه بدن یا نخورن دیگه؟

  • هر قرصی تنها یه مدت بدید و بعدا قرص دوم و یا سوم رو اضافه کنید
   اینجوری یهویی چنتا قرص مصرف بشه مشخص نمیشه عارضه ی کدوم قرصه

 8. سلام.من چند ماهی هست روزی دوعدد ولبان ۷۵ و ولنافاکسین ۳۲.۵مصرف میکنم.اوایل مشکلی نداشتم ولی یکماه هست رفلاکس شدید معده گرفتم.میتونم بپرسم برای کدوم داروست؟داروی معده هم اثر نمیکنه.قرصهای آهسته رهش یا پیوسته رهش جایگزین بشه این مشکل رو حل میکنه؟

  • هر دو میتونن متهم باشن ولی احتمال ونلافاکسین بیشتره
   یکیشو کم کنید
   بله فورمت دارو رو تغییر بدید

 9. درود بر شما”من ۳ساله زیر نظر پزشک دارو درمانی انجام میدم
  اختلال وسواس فکری و اضطراب همراه افسردگی تشخیص داده شده”در حالات روحی من همیشه نوسان مثبت وجود داشته’منتها
  میل جنسی من همیشه نزدیک به صفر بوده(درحالی که چک آپ کامل هورمونی و غیره انجام شده و همه چی اوکی بود)
  اکنون روزانه ولبان۷۵مصرف میکنم با بو’سپیرون۱۰..ویزیت آخری دکتر گفت باید به نورولوژیست معرفی بشی”
  نظر شما رو میخوام بدونم؟

  • فکر نمیکنم لازم باشه
   مگر اینکه ایشون حدس زده باشه پرولاکتین شما بالا باشه
   که در اونصورت دکتر نورولوژیست یا غدد باید شما رو ببینن
   بنظرم یه سری به داروهای مکمل ورزشی بزنین بد نباشه

 10. عرض سلام و احترام،
  مبتلا به ام اس هستم،به دلیل التهاب عصب چشم راست،در مهر ۱۴۰۰ پالس تراپی شدم و از عوارضش چشم هام مقطعی و به مدت چند روز دچار فشار شده بود،نگران شدم که دچار گلوکوم شده باشم که ویزیت چشم پزشک شدم و مشکلی نبود،بعد از یک هفته ای حل شد،بعد از تقریبا ۱ ماه و نیم چون کمی بی حوصله بودم و احساس غمگینی مداوم داشتم با تجویز پزشک از ۸ آذر شروع به مصرف فلوکستین( تا ۱۰ روز دوز ۱۰ میلی روزانه و پس از اون ۲۰ میلی روزانه)تا دیروز داشتم،یعنی یک ماهه که دارم این دارو رو به ترتیبی که عرض کردم مصرف می کنم،حالا اونچه بعد از این شرح نیاز دارم بپرسم اینه که چون دو هفته ایه مجددا چشم هام یه جوریه مثل عوارض کورتون که رفع شده بود،سنگینه و بالاش کمی درد دارم و احساس می کنم نمی تونم کره ی چشمم رو در چشم نگه دارم،و فقط زمانی که مستقیم رو نگاه می کنم آرومم انگار یه جورایی دید تونلی خفیف و الان عوارض فلوکستین رو مطالعه کردم و دیدم این قرص هم می تونه باعث گلوکوم بشه،خواستم بدونم حتی با یک ماه مصرف فلوکستین ممکنه این مشکل واسم پیش بیاد یا با قطعش این حالت هم رفع خواهد شد؟؟
  پیشاپیش ممنون

  • در واقع شما همیشه باید در ب وشور داروها چک کنید که آیا باعث عوارض آنتی کولینرژیک میشن یا نه.چون انتی کولینرژیکه منجر به بسته شدن زاویه ی چشمی و گلوکوم میشن
   مثلا شما داروی سه حلقه ای مثل امی تریپتیلین و ایمی پرامین و کلومیپرامین و ..‌نباید مصرف کنید
   تا جاییکه حافظه ام یاری میکنه داروهای سروتونینی اغلب خاصیت انتی کولینرژیک ندارند و فقط شاید پاروکستین مقدار کمی داشته باشه.البته خودتون دقبقتر در اینترنت سرچ کنید

 11. سلام ممنون از پاسخگویی شما
  من داروهای الانزابین سیتالوپرام و رهاکین مصرف میکنم اخیرا دکتر بدلیل کاهش میل جنسی ،الانزابین را حذف و بوسپیرون جایگزین کردند.ایا باتوجه به اینکه رهاکین و بوسپیرون خاصیت ضد اضطراب دارند میتوان سیتالوپرام را کم کم حذف کرد تا مسئله میل جنسی حل شود؟ممنون

 12. سلام من به تجویز روانپزشک ولبان ۱۵۰ روزی دو تا و اس سیتالوپرام ۲۰ میخورم قبلا اس سیتالوپرام رو تنهایی میخوردم جدیدا ولبان هم اضافه کرده وقتی ولبان رو خوردم تو خواب از دماقم خون آمد و مثل اینکه تشنج کردم شانه چپم در رفت و دچار شکستگی شده برام پلاتین گذاشتن البته جراحم گفت مشکوک به پوکی استخوانی کلسیم و اینا هم نوشته چرا با ولبان استخوانم شکسته و آیا دارو رو ادامه بدم ؟

 13. سلام اقای دکتر بزرگوار،بنده قرصهای دلوکستین ۶۰روزی یکعدد،اریپیپرازول ۵م و بی پریدین ۲روزی یکعدد،بوسپیرون ۱۰روزی دو عدد برای میل جنسیم استفاده میکنم،اضطراب و افسردگیم تقریبا میتونم بگم تموم شده،اعتماد بنفسم رفته بالا،ولی میل جنسیم صفره،تاثیری نداشته،بنظرتون میتونم بوپریپیون روجای بوسپیرون جایگزین کنم؟
  ازتون ممنون میشم راهنماییم کنید،

  • خودتون نه اینکارو نکنید
   ریسک تشنج
   دو قطبی شدن
   افزایش فشار خون وجود داره
   با نظر پزشکتون تصمیم جدید بگیرید

 14. سلام آقا دکتر

  آقای دکتر من یه ماهی میشه که سرترالین ۱۰۰ مصرف کردم که تاثیر خاصی ندیدم الان دیروز دکتر دوز سرترالین را به ۲۰۰ رساند

  سوالم اینه که به زودی اثرشو میبینم یا بازم دو هفته حداقل طول میکشه؟

Comments are closed.