بوپروپیون و افسردگی

بوپروپیون۳

– بوپروپیون (ولبان)چیست: 

-داروی بوپروپیون(Bupropion)  یا ولبان(wellban)  یک داروی ضد افسردگی جدید و مدرن است که از طریق  افزایش نوراپی نفرین و دپامین در  مغز اثر می کند.این دارو بخاطر تاثیر خوبی که بر بهبود قوای جنسی(برخلاف داروهای سروتونینی که میل و قوای جنسی را کاهش می دهند) دارد و همچنین بخاطر افزایش تمرکز  و نیز نداشتن خواب آلودگی در طول روز  و نداشتن افزایش وزن  و پایین نیانداختن فشار خون هنگام ایستادن( هیپوتانسیون اورتواستاتیک) و نیز نداشتن عوارض آنتی کولینرژیکی( مثل احتباس ادرار )،سودمندی بالاتر و عوارض کمتری نسبت به داروهای قدیمی تر (مانند سه حلقه ای ها) دارد و می تواند شادی و نشاط و انگیزه  را برای فرد مبتلا به افسردگی بهمراه آورده و او را به زندگی قبلی خود برگرداند.علاوه بر این یک تاثیر ِ ویژه این دارو ، کمک به ترک سیگار می باشد( فقط فرم zyban).

– موارد مصرف  بوپروپیون: 

این دارو در موارد زیر و صرفا با تجویز پزشک متخصص قابل مصرف می‌باشد: 

۱- اختلال افسردگی ماژور (major depressive disorder)

۲- برای ترک سیگار(فقط فرم zyban):در  کنار رفتاردرمانی در کسانیکه انگیزه ی قوی برای ترک دارند.اینکار با تحریک دپامین در ناحیه پاداش مغز و یا با مهار گیرنده های استیل کولینی نیکوتین انجام می شود.

۳-درمان افسردگی فصلی(Seasonal affective disorder)…مثل افسردگی زمستان

۴- درمان افسردگی دو قطبی: بعضی از متخصصین معتقدند احتمال عود فاز سرخوشی با این قرص کمتر از سایر ضدافسردگیهاست.

۵- درمان کمکی همراه با داروهای سروتونینی(SSRIها) جهت کاهش عوارض جنسی آنها.

۶_اختلال بیش فعالی(ADHD): این دارو بعنوان خط دوم درمان بیش فعالی و کمبود تمرکز( یعنی بعد از ریتالین و استراموکس) بکار میرود.مخصوصا در صورت همزمانی بیش فعالی با افسردگی،یا همزمانی با اختلال سلوک یا اختلال مصرف مواد میتواند بکار رود.همچنین در صورت وجود داشتن اختلال تیک که نمیتوانیم از داروهای محرک سمپاتیکی استفاده کنیم در آنصورت بوپروپیون می تواند انتخاب مناسبی باشد.

۷- در ترک کوکایین:بوپروپیون می تواند در کاهش هوس مصرف(craving) موثر باشد

۸-بهبود عملکرد جنسی:در کسانیکه در برانگیختگی و ارضا و ارگاسم مشکل دارند.

 

بوپروپیون۲

– منع مصرف بوپروپیون:

۱-صرع

۲- بی اشتهایی عصبی( آنورکسیا نروزا)

۳-صرفا با خواندن این مطلب یا مطالب مشابه در اینترنت شروع به خوردن این دارو نکنید یا سرخود دارویی که برای دیگران موثر بوده  است را مصرف نکنید.شما به همه ی ریزه کاریهای تاثیر این دارو و تداخلات آن با مواد درون بدن یا داروهای دیگر واقف نیستید.درست است که ما در دنیای اطلاعات اینترنتی زندگی می کنیم اما در رشته ی پزشکی تجربه مهمتر از دانش نوشتاری و کتابی است .شما تجربه ی کافی برای تجویز سر خود این دارو را ندارید.خواهش میکنم با سلامتی و جان خود بازی نکنید.

۴-مصرف همزمان  الکل(چون منجر به تشنج می گردد)و یا ترک ناگهانی الکل(چون آن هم منجر به تشنج می گردد) …اگر شما همیشه و به مقدار زیاد الکل مصرف میکنید، ترک ناگهانی الکل برای شروع این قرص،خودش منجر به تشنج می گردد.

 

۵-مصرف همزمان با داروهای مهار کننده ی مونوآمین اکسیداز(MAOi) در عرض ۱۴ روز گذشته ( چون امکان تداخلهای خطرناک دارویی وجود دارد!!!!)مانند فنلزین-ترانیل سیپرومین -سلژیلین -ایزوکربوکسازید
تزریق متیلن بلو(methylene blue)
۶-قطع ناگهانی داروهای خواب آور( باز هم چون ممکن است منجر به تشنج شود) یا قطع ناگهانی داروهای ضدصرع

۷- فشارخون بالا ، بیماری قلبی، حمله قلبی

۸- فاز سرخوشی (مانیا) در بیماران دو قطبی

۹- سه ماه اول حاملگی

۱۰- شیردهی


۱۱- نارسایی کبدی

۱۲- نارسایی کلیوی

۱۳- در کسانیکه مستعد سو مصرف مواد هستند(ممکنه به این دارو وابسته بشن)

۱۴-توجه : گاهی در بیماران زیر  بیست و چهار سال در دوهفته ی اول مصرف این دارو افکار ناگهانی خودکشی گزارش شده است.پس اطرافیان باید این نشانه ها را تحت نظر بگیرند و به پزشک خود گزارش بدهند:تغییر و نوسان خلق -تحریک پذیری-عصبانی شدن- دیر به خواب رفتن -اضطراب و سرآسیمگی -خصومت بی دلیل -پرفعالیتی- حملات پانیک- تکانشگری- بیقراری

۱۵- آلرژی

۱۶-گلوکوم( آب سیاه چشم)

۱۷-دیابت

۱۸-سابقه ضربه به سر یا تومور مغزی یا نخاعی

۱۹- دو فرم دارویی ازین قرص را همزمان مصرف نکنید مثلا اگر برای ترک سیگار Zyban مصرف می کنید،wellbanرا برای افسردگی مصرف نکنید.

۲۰-باز هم تاکید میکنم که بوپروپیون میتواند ایجاد تشنج کند بخصوص در هنگام وجود بیماریهای خاص یا مصرف داروهای خاص.

۲۱- اضطراب زیاد و بیماری هراس(پانیک).بخاطر اینکه این دارو دپامین را تحریک کرده و اضطراب را زیاد می کند.

۲۲- در کسانیکه دچار توهم، هذیان و کاتاتونیا و یا دلیریوم هستند، مصرف این دارو امکان تشدید حالات آنها را دارد.

– اسامی دارو:

نام ژنریک

Bupropion

 

_اسم تجاری  

-wellban(در ایران)

-Aplenzin

-Wellbutrin

– forfivo xl

-Zyban(برای ترک سیگار به این فرم تولید میشود)

-Budeprion xl

-Buproban

IMG_20160813_151757
– دوزاژ و نحوه ی مصرف بوپروپیون:

 
۱-این قرص در دوزهای ۷۵ ، ۱۰۰و ۱۵۰ میلی گرمی موجود است که صرفا با نسخهٔ پزشک قابل تهیه می‌باشد.مصرف با غذا یا بی غذا تاثیری در جذب دارو ندارد ولی اگر دچار تهوع میشوید با غذا مصرف کنید.

۲- نیمه عمر این قرص ۱۲ ساعت است و دوز درمانی این قرص ۳۰۰ میلی گرم در روز میباشد که باید در دو وعده ی صبح و شب تقسیم گردد یعنی ۱۵۰ میلی گرم صبح و ۱۵۰ میلی گرم شب( برای قرصهای معمولی که آهسته رهش یا پیوسته رهش نیستند).خوردن دوز بالاتر در یک وعده احتمال وقوع تشنج را بالاتر می برد‌.

۳- حداکثر دوز درمانی در یک روز نباید از ۴۵۰ میلی گرم ( یعنی سه وعده قرص ۱۵۰ میلی) برای قرصهای معمولی و ۴۰۰ میلی گرم برای قرصهای طولانی اثر بیشتر باشد.

۴- برای ترک سیگار باید از یکهفته قبل از ترک این دارو شروع شود و کم کم به ۱۵۰ میلی گرم دو بار در روز برسد.دوره درمان برای ترک سیگار ۷ تا ۱۲ هفته ( سه ماه)است.

۵-همیشه از یک مارک و یک کارخانه ی تولید  دارو استفاده کنید

۶-اگر یک وعده از قرص را فراموش کردید می‌توانید آن را بمحض اینکه متوجه شدید مصرف کنید ولی اگر تقریبا چند ساعتی بیشتر به مصرف وعدهٔ بعدی نمانده است این کار را نکنید و فقط قرص وعدهٔ بعدی را بخورید. در هر صورت از دوبرابر کردن قرص برای جبران وعدهٔ فراموش شده اجتناب کنید.

۷-قرص را در دمای معمولی اتاق و دور از رطوبت و نور نگه دارید. 

۸-خیلی خیلی مراقب باشید که بچه‌های کوچک دستشان به این قرص و سایر قرصهای اعصاب نرسد.

۹-لیست همه ی داروها حتی ویتامینهای مصرفی خودتان را به پزشکتان اطلاع دهید.

۱۰- این دارو بصورت کپسولهایی تهیه شده است که محتویات خود را بصورت آهسته آهسته(DELAYED RELEASE) آزاد میکند

۱-اگر احساس کرده اید که با مصرف این دارو حالتان خوب شده است آن را ناگهانی قطع نکنید چون دچار عوارض ترک ناگهانی خواهید شد.

۱۲-توجه داشته باشید که ممکن است این دارو بطور متناقضی در ابتدای درمان منجر به تیرگی شعور و کاهش هوشیاری  و اختلال تفکر در شما گردد

– احتیاطات در مصرف بوپروپیون: 

۱-اگر دچار آلرژی هستید یا اگر دچار شُدید این قرص را مصرف نکنید. علایم آلرژی می‌تواند این‌ها باشد: سرفه، تنگی نفس، خس خس سینه، ورم کردن لب یا زبان یا صورت، ورم کردن گلو، خارش و قرمزی و دون دون شدن پوست، کهیر در هر نقطه از پوست. 

۲- مقادیر و دوزهای بالاتر ممکن است منجر به تشنج(seizure) گرد.که در اینصورت دارو باید درجا قطع شود.در غیر اینصورت قطع ناگهانی دارو صلاح نیست و منجر به علایم ترک ناگهانی می گردد

۳- قرص آهسته رهش(Extended-release) را نجوید و نشکنید بلکه یکجا قورت دهید.همچنین ممکن است تکه هایی از قرص آهسته رهش را در مدفوع خود مشاهده کنید که لازم به نگران شدن نیست.

۴- این قرص ممکن است ۴ هفته طول بکشد تا اثرات خوبش را نشان بدهد پس لطفا زود قضاوت نکرده و دارو را تا آنموقع قطع نکنید.

-زیبان (zyban)برای ترک سیگار:

 ۱- اگر زیبان (zyban) را برای ترک سیگار مصرف می کنید، فقط در هفته اول مجاز به کشیدن سیگار هستید و از هفته دوم به بعد حتما باید سیگار را قطع کنید. دوره درمان بین ۷ تا ۱۲ هفته یعنی سه ماه می باشد.

۲- اگر آدامس یا پک نیکوتین مصرف می کنید مراقب باشید همزمان سیگار نکشید چون سطح نیکوتین خیلی بالا میرود.

۳- ترک ناگهانی سیگار منجر به علایم  ترک نیکوتین می گردد که علایمش اینهاست:

افزایش اشتها، افزایش وزن، بدخوابی، افت تمرکز، کاهش ضربان قلب، هوس مصرف دوباره سیگار، اضطراب، بیقراری، افسردگی، خشم، ناکامی، تحریک پذیری   …این علایم ممکن است همزمان یا بدون مصرف زیبان(zyban)هم  بوجود بیایند.

۴-ترک ناگهانی سیگار گاهی ممکن است منجر به بروز اختلال روانی جدیدی مثل افسردگی گردد.

۵-این دارو( زیبان) ممکن است بطور کاذب منجر به مثبت شدن آزمایش اعتیاد گردد ،برای همین حتما متصدی آزمایشگاه را در جریان بگذارید.

۶-پیش دکتر خود مخفی کاری نکنید و اگر الکل ،تریاک یا متادون مصرف میکنید بدون رودربایستی به او اطلاع دهید.یا مثلا اگر بیماری خاصی مثل فاویسم یا کولیت یا فشارخون دارید ،آنها را به پزشک خود اطلاع دهید.

۷- در کودکان و نوجوانان بعلت احتمال بروز افکار خودکشی و نیز در سالمندان بعلت کارکرد ضعیفتر کبد و کلیه ، این دارو را با احتیاط مصرف کنید

عوارض بوپروپیون: 

۱-عوارض خفیف و گذرا:
 این عوارض یا خودشان بتدریج برطرف می‌شوند و یا با یک تجویز دیگر بسرعت قابل رفع هستند.بنابرین وقوعِ آن‌ها مجوزی برای قطعِ آن‌ها نیست و شما فقط باید با پزشکتان تماس بگیرید:سردرد- لرزش-یبوست- تهوع -گیجی -خشکی دهان  -بیخوابی -مشکل در بخواب رفتن-احساس اضطراب-درد مفاصل-خشکی دهان-آبریزش بینی

فشارخون را از نظر بالارفتن اندازه بگیرید( ولی معمولا اختلال قلبی عروقی ایجاد نمی کند).در ابتدای درمان ممکن است یادآوری بعضی کلمات با مشکل مواجه شود

۲- عوارض جدی:
 
احتمال بروز این عوارض کم است و فقط باید نسبت به بُروز آنها هوشیار باشید و سریعا به بیمارستان مراجعه نمایید:
۱-حمله ی تشنجی

البته در نظر داشته باشید که احتمال وقوع تشنج به دوز دارو بستگی دارد( یعنی دوزهای بالای ۳۰۰ و ۴۰۰ میلی گرم در روز) و این احتمال بیشتر از پنج صدم در صد برای دوز ۳۰۰ میلی گرم و یک دهم درصد برای دوز ۴۰۰ میلی گرم نیست که این درصدها با احتمال تشنج در سایر داروهای ضدافسردگی یکسان است.در کسانیکه الکل مصرف می کنند احتمال وقوع تشنج بالاتر است.

۲- حمله ی سرخوشی (مانیا) :که بصورت افزایش انرژی،پرسرعت شدن کلام و تفکر،رفتار بی پروا ،گستاخ ی و ماجراجویی جدید و عجیب،احساس نشاط بینهایت،خلق تحریک پذیر،بیخوابی،ولخرجی و افزایش تمایلات جنسی خود را نشان می دهد.

۳-تغییر غیرعادی در خلق و رفتار.

۴-تاری دید،دید تونلی،چشم درد،تورم چشم،دیدن هاله اطراف اشیا که همه ی اینها احتمال وجود آب سیاه یا گلوکوم را مطرح می کنند.

۵-اگر دچار کبودی ،مشکل در تنفس،تورم صورت و لب و زبان و گلو شدید یعنی شما دچار آلرژی شده اید و سریعا باید به بیمارستان مراجعه نمایید.

-علایم مسمومیت:

در صورت خوردن تعداد زیادی قرص و مسمومیت با آن( چه اشتباهی و چه به قصد آسیب زدن به خود )  علایم سفتی عضلات ،افزایش فشار خون،توهمات،ضربان های تپنده ی قلب(تاکیکاردی سینوسی) ،تنفس کم عمق و سطحی و تشنج و غش کردن بروز پیدا می کند ….فورا فرد مبتلا را به مرکز درمان مسمومیتهای دارویی (در تهران: بیمارستان لقمان ) برسانید.

-تداخلات دارویی:

–  مصرف همزمان بوپروپیون و فلوکستین ممکن است منجر به ایجاد پانیک، دلیریوم و یا تشنج گردد(البته احتمال این اتفاق خیلی کم است).

– مصرف همزمان بوپروپیون یا لیتیوم ممکن است منجر به تشنج یا مسمومیت عصبی گردد.

– مصرف همزمان با داروهای مهار کننده MAO منجر به بحران فشار خون میگردد( تا ۱۴ روز بعد از تجویز  MAOها مراقب باشید).

-مصرف همزمان با داروهای ضد پارکینسون (لوودوپا)ممکن است منجر به افزایش دپامین و ایجاد توهم و هذیان گردد.

– تجویز همزمان بوپروپیون با متوپرولول(متورال) ممکن است منجر به کاهش ضربان قلب گردد(برادیکاردی سینوسی).

رهنمودهای کلی در مصرف داروهای اعصاب: 
۱– توجه داشته باشید که تمام داروهای روانپزشکی فقط بنابر تشخیص یک روانپزشک که از مکانیسم اثر آن‌ها و از نحوهٔ تعامل نروترانسمیتر‌ها و رسپتور‌ها در سلولهای عصبی آگاهیِ کامل داشته و برآن‌ها مسلط است قابل تجویز است و مصرف خودسرانهٔ دارو‌ها آن هم فقط با کسبِ اطلاعات سَرسَری از صفحات اینترنتی و یا توصیه‌های ناقصِ دانشجویی و یا با الگو گرفتن از نسخهٔ سایر بیماران و تهیه آن‌ها از مراکز غیر مجاز خیابانی، بسیار خطرناک است و عواقب آن قابل پیش بینی نیست.IMG_20160805_153636

۲-همچنین در جریان باشید که سود و زیان یک دارو را باید در مقایسه با یکدیگر بسنجید و به صرف وجود یک عارضهٔ کوتاه مدت، خودتان را به اشتباه از مصرف دارویی که می‌تواند سرنوشت خلق و رفتار و شخصیت شما را تغییر داده و به سمت یک زندگی سالم و پر از آرامش سوق دهد، محروم نکنید.

۳-داروهای اعصاب را همراه با آب میوه مخصوصا آب گریپفروت…آب انار…نوشیدنیهای انرژی زا…چای سبز…قهوه…شیر…دوغ مصرف نکنید چون ایجاد تداخل می کنند.

نویسنده: دکتر پرویز علی وردی (روانپزشک) 
-وبسایت:  www.parvizaliverdi.com 

-تلفن وقت دهی ۸۸۵۵۶۹۴۶( از مشاوره یا پاسخ از طریق تلفن معذوریم) 

-پی نوشت: کپی برداری و حذف نام نویسنده عملی غیر اخلاقی بوده و درشان یک انسان فرهیخته نیست.

29 Comments

 1. سلام آقای دکتر مادرم اختلال دو قطبی دارن الان افسرده هستن دکترش بوپروپیون دادن و اس سیتالوپرام آیا با قرص لیتیم و والپرات سدیم و ترانکوپین ک میخوره تداخل نداره؟

 2. سلام اقای دکتر درصورت نتیجه نگرفتن از داروهای ssri و snri و سه حلقه ها بنظرتون ترانیل سیپرومین یا سیلژیلن میتونه کارساز باشه

 3. جناب آقای دکتر
  با عرض سلام
  من ۴ سال پیش به خاطر ترس وحشتناک و اینکه جیغ نکشیدم، فشاری روی بدنم آمد و دقیقا پایین کمرم یک نقطه ای تیر کشید. از اون به بعد کم کم همون نقطه شروع به درد کرد. و کل رگ سیاتیک درگیر شد. MRI دادم دکتر میگه چیزی نیست و دیسک نداری.. وقتی ببخشید احساس دفع و نفخ دارم این درد بیشتر اذیت میکنه و از کمر به پایین همه جام مورمور میکنه
  مشکل من علاوه بر درد اینه که میل جنسی و حس جنسی کلا از بین رفته و الان تو زندگی زناشویی با مشکل مواجه شدم. قبل این شوک عصبی میل جنسیم خیلی خوب بود. خواهش میکنم من رو راهنماییم کنید من الان تو رابطه جنسی مشکل پیدا کردم و همسرم ناراضی هست و با من سرد شده.
  با تشکر

  • باید حضوری به روانپزشکان مراجعه کنید و کم کم داروها رو براتون تجویز کنن ببینن کدامها موثره

 4. سلام آقای دکتر وقتتان به خیر
  آقای دکتر اگر از سال۸۷ زیرنظر روان پزشک باشی داروهایی مثل پرانول آستارا فلوکستین پرانول سیتالوپرام و … استفاده کرده باشه و تا الان هم نتیجه ای نگرفته باشه و اضطراب اجتماعی شدید و عدم تعامل اجتماعی همچنان شدید باشه چه باید کرد
  تشکر⚘

 5. با درود و احترام من ۵۶ سالمه و بیش فعالی خفیف دارم چند سالی بخاطر عدم کنترل خشم داروی آسنترا میخوردم که باعث چاقی بیش از حدم شد الان ۴ ساله بای پس معده کردم و از اون موقع دکتر برام روزی دوتا فلوکسیتین ۲۰ تجویز کردن کلا شغلم پر استرس است و بخاطر درد قفسه سینه به دکتر قلب مراجعه کردم ایشو گفتند تمام وجودت پر از اظطرابه و برایم روزی یک عدد ولبان ۷۵ میخورم . دو تا سوال دارم اینکه تداخل دارویی فلوکسیتین و ولبان برایم مشکلی ایجاد نمیکنه؟ و اینکه خیلی خسته بیحال طوری که در شغلمم اثر گذاسته و هفته ای یک روز نمیتونم برم سرکار برای معده ام هم صبح ها و عصرها قرص کلیدینیوم سی و مباکتو ۲۰۰ میخورم . آیا این روند را ادامه بدم ؟ چون دکتر روانپزشکم خیلی معطلی داره و راستش من اصلا نمیتونم این همه معطلی را تحمل کنم بنابر این خودم داروهامو بدین شکل دارم ادامه میدم میخواستم شما راهنمایی بفرمایین ؟ سپاسگزارم

 6. سلام خسته نباشید من درحال حاضر پروپرانولول ۱۰روزی دوبار ونصف پرفنازین دو شبا و آسنترا۱۰۰ یکونیم قرص واتوموکستین۱۰ روزی یکی میخورم
  (دوز پرفنازینم ۴ بود بخاطر خواب الودگیم دکتر کمش کرد واتوموکستین رو برای تمرکز بیشتر ۱۸ نوشتن ولی سردرد وحالت گیجی داشتم قرارشد همون ۱۰ بخورم)
  ولی من بازم همش خوابم میاد کسلم تورو خدا میشه بگید چیکار کنم دکترم یه شهر دیگست بهش دسترسی ندارم اگر شما هم جواب ندید مجبور میشم خودم دوز دارو هارو تغییر بدم

  • کار خوبی میکنید تغییر میدید
   اگر قرصی عوارض داره خود بیمار باید دوزشو کم کنه
   کار عاقلانه ایه
   همین خوابالودگی اگه بهش توجه نشه ممکنه منجر به تصادفات و سقوطهای مرگبار بشه
   یا الرژی های شدید ممکنه راه تنفس رو ببنده و منجر به خفگی بشه
   خب هر کسی براساس عقل خودش باید قضاوت کنه که الان این عارضه رو تحمل کنه یا اینکه قرص رو قطع کنه
   نمیتونید که چند هفته صبر کنید تا پزشکتون بگه که مثلا قرصو نصف کنید.شاید تا اونموقع یک فاجعه رخ بده

 7. با سلام و احترام
  بنده ۳۷ ساله به علت خواب الودگی بیش از حد و خستگی در طی روز به دکتر مراجعه کردم. قبلا فقط برام مدافینیل رو تجویز میکردن اما در حال حاضر هم قرص ولبان ۱۵۰ و پروفینیل ۱۰۰ رو بهم پیشنهاد دادن. روز اول که خوردم احساس خواب الودگی داشتم. حالا سوالم اینه که قرص بوپروپیون، مانع از جذب مجدد نوراپی نفرین می‌شود ولی قرص مدافینیل، نوراپی‌نفرین را هم در مغز و هم در خون افزایش می‌دهد. ایا این دو تداخلی ندارن؟ یکی موجب افزایش و دیگری کاهش؟ ضمن اینکه به دکتر گفته بودم که نیاز به تمرکز برای انجام کاراهای پژوهشی دارم.
  بسیار متشکرم از وقتی که میزارید. ممنون میشم نظرتونو بگید.

  • پروفینیل همون مدافنیلیه
   بوپروپیون در ابتدا شاید عوارص خواب الودگی داشته باشه تا دو هفته
   در اون مبحث جذب و دفع نوراپی نفرین ورود نکنید چون اشتباه متوجه میشید.شما فقط دنبال تاثیر دارو باشید و نه مکانیسم اثر اونها.خود سازندگان دارو هم واقعیت نحوه ی اثر دارو رو نمیدونن و چیزهایی که گفته میشه فقط احتمالاته

 8. سلام آقای دکتر، من میرتازاپین مصرف میکنم جایی شنیدم این قرص را باید مزه مزه کرد و نباید با آب قورتش داد ، آیا درسته اگر بله اینکار چقدر اهمیت داره؟
  من یکسال است دارم با آب قورتش میدم

 9. سلام وقت بخیر من چندتا سوال داشتم ممنون میشم پاسخگو باشید
  من ۱۹سالمه و تشخیص دادن مشکل نقص توجه اظطراب و کمی وسواس دارم و در وهله اول دکتر برام ولبان ۷۵ هالوپریدول ۵/ و سرترالین ۵۰ تجویز کردن روز اول مصرف ولبان حس کردم الانه که بیهوش شم و با ۵ روز مصرف قرصا (صبحا یه ولبان شب نصف هالوپریدول ظهر نصفه سرترالین) دچار سردر خشکی دهان بی اشتهایی و از همه بدتر کندی تفکر شدم مثلن برای یه بازی ساده مثل منچ کلی طول کشید ک کدوم مهره رو حرکت بدم حالا سوال من اینه آیا این علائم طبیعیه؟و تا چ مدت طول میکشه دوم اینکه اگر تشخیص اشتباه باشه مصرف این قرص ها چ عوارضی داره ازون جایی ک من سر کلاس تمرکز دارم و بازدهی مطالعمم خوبه میگم شاید adhd نداشته باشم

 10. سلام جناب دکتر

  من ده ساله به وسواس عملی از نوع touching and movement مبتلا هستم.

  موقع هر حرکت بدنم مانند:
  راه رفتن و پله بالا رفتن و برداشتن بار و نشستن و برخاستن و چرخیدن به پهلو هنگام خواب و حتی پلک زدن و نگاه کردن به افراد تو خیابون

  و موقع هر لمس اشیایی مانند:
  لمس صفحه موبایل و دکمه های ماوس و دکمه های عابر بانک و دستگیره درب و شیر آب و گوشه لباس و ورق زدن صفحات کتاب

  یک اتفاق بد یا شخصی که براش اتفاق بدی افتاده میاد تو ذهنم و بعد باید اون حرکت یا لمس یا نگاه کردن را چند بار تکرار کنم یا بشمارم یا ورد بخونم براش! یا ابروهامو بالا بندازم!

  مثلا موقع راه رفتن باید هر چند قدمی که برمیداشتم برگردم عقب و دوباره برم اون مسیرو! یا از پله چند بار بالا پایین برم و بقیه موارد همینطور.

  چند سال هست که روی داروی آسنترا و کلومیپرامین و ریسپریدون هستم. مدتی به بالاترین دوز خودشون رسوندم دارو ها را و همزمان روان درمانی cbt و مواجهه درمانی erp و همچنین حدود ۸۵ جلسه لورتا نوروفیدبک انجام دادم. خلاصه حدود ۹۰ درصد وسواس های عملیم تحت کنترله و میتونم درست راه برم و …

  ولی اصلا نمیتونم کار بکنم! کاملا دچار تنبلی شدید شدم تمرکز هم اصلا ندارم. تا میخوام یکاری بکنم سریع ولش میکنم. روزها هم تا بتونم میخوابم فقط! اکثر کارهام هم به تعویق میندازم.

  از اونجایی که وسواس های عملیم مقدار زیادی کنترل شد الان حدود یکسال و نیمه که دوز داروهام به پایین ترین حد رسوندم:
  آسنترا ۱۲.۵ میلی گرم
  ریسپریدون ۰.۲۵ میلی گرم
  کلومیپرامین ۵ میلی گرم

  دو تا سوال دارم از خدمتتون:
  ۱- به نظرتون ولبان ۱۵۰ آهسته رهش اضافه بکنم یه دونه در روز به این ترکیبات مشکلی پیش نمیاد؟ آیا ممکنه بهتر بکنه حال تنبلی و بی انرژی بودنمو؟
  ۲- برای این مدل وسواس من ترکیب داروی بهتری پیشنهاد ندارید؟

 11. سلام جناب دکتر
  اگر امکان دارد جهت بحث در مورد بوسپیرون هم یک صفحه اختصاص دهید. حقیقتش مصرف بنزودیازپامین در طولانی مدت سبب ضعف حافظه بنده شد. به عنوان جایگزین بوسپیرون ۵ دوبار در روز مصرف می کنم ولی سبب رویاهای پر از هول و تکان در موقع خواب شده که وقتی بیدار می شوم سرم درد می گیرد. قرص های سروتونینی مثل اس سیتالوپرام یا ونلافاکسین که قبلا دکتر به صورت اینترنتی داده بود عملا در هراس اجتماعی بنده بی تاثیر بود و گره ها و فشارهای فکری من را در محیط جمع باز نمی کرد.
  حالا اطلاعاتی که بنده ارئه کردم به عنوان case study باید مفید باشد. ولی امیدوارم جهت به اشتراک گذاردن نظرات دیگران پیجی اختصاص داده شود.
  با احترام

 12. سلام آقای دکتر
  بخاطر هیپومانیا که فقط اون افکار زیاد جنسی آزارم میداد با کمی ولخرجی ،دکتر بهم دپاکین داده نصف هر روز
  اون هیجانات کاذب و علائم فروکش کرده ولی غمگین شدم بی انرژی شدم
  بنظرتون بوپروپیون میتونه باز هیپومانیا بده اگه برای سرحال شدن به داروهام اضافه کنم
  اینه دارهام
  صبح لووتیروکسین ۵۰ کمی کم کار هست تیروییدم
  سیتالو ۲۰
  نصف دپاکین ۵۰۰
  و نصف آلپرازولام نیم برای قبل خواب
  ممنون

  • تشخیص اینکه صلاح هست یا نه با این شرح حالی که شما جانبدارانه میدید تا اونو دریافت کنید توسط بنده یا هر شخص دیگه ای که شما رو از نزدیک ندیده امکان پذیر نیست
   فقط شخص شخیص پزشکی که چند ساله شما رو از نزدیک دیده قابل اعتمادترین شخص بدای اینجور تجویزهاست.پزشکی که شما را مجازی ویزیت کنه چشم بینایی نداره و بهتون آسیب میزنه

 13. سلام وقت بخیر
  فشار خون من ۱۴ روی ۹ هست و داروی والزارتان را به تازگی با دوز کم شروع کردم و دو ماه هست ولبان ۱۵۰ مصرف میکنم‌ . آیا ولبان با لوزارتان تداخل دارویی دارند ؟ ممنون از شما

Comments are closed.