سیتالوپرام چیست

سیتالوپرام

– سیتالوپرام چیست: 

-داروی سیتالوپرام(Citalopram) یکی از بهترین دارویهای ضد افسردگی جدید و امروزی است که از طریق  افزایش سروتونین  در  مغز اثر می کند.سروتونین همان ماده ای است که بطور طبیعی در بدن ما وجود دارد و باعث شادی ،آرامش، و استحکام رای و نظر انسان میگردد و کمبود این ماده (یعنی سروتونین) در مغز  آدمی منجر به افسردگی، اضطراب و تردید و وسواس میگردد.این دارو در ایران حدود ده تا پانزده سالی هست که توسط روانپزشکان برای مراجعین محترمشان تجویز میشود و تا جاییکه ما روانپزشکان شاهدیم، اغلب مصرف کنندگان از تاثیر خوب این دارو و کم بودن عوارضش راضی بوده اند.

– موارد مصرف  سیتالوپرام: 

این دارو در موارد زیر و صرفا با تجویز پزشک متخصص قابل مصرف می‌باشد: 

۱- اختلال افسردگی ماژور (major depressive disorder).

۲- افسردگی در زنان باردار.

۳-وسواس

۴- درمان افسردگی در بیماران  دو قطبی

۵- درمان اضطرابهای اجتماعی

۶_اختلال بیش فعالی(ADHD)

۷- انواع فوبی ( ترسهای بیمارگونه)

۸-اختلال استرس پس از سانحه.

۹- بی اشتهایی عصبی و پرخوری عصبی

۱۰-انزال زودرس

۱۱-افسردگی پیش از قاعدگی

۱۲-چاقی(فلوکستین)

۱۳- انحرافات جنسی(پارافیلیا):این دارو باعث کاهش تمایلات انحرافی و تکانه های جنسی می گردد.

۱۴-اوتیسم

۱۵-پیشگیری از سردرد تنشی و میگرنی

– منع مصرف سیتالوپرام:

۱-صرفا با خواندن این مطلب یا مطالب مشابه در اینترنت شروع به خوردن این دارو نکنید یا سرخود دارویی که برای دیگران موثر بوده  است را مصرف نکنید.شما به همه ی ریزه کاریهای تاثیر این دارو و تداخلات آن با مواد درون بدن یا داروهای دیگر واقف نیستید.درست است که ما در دنیای اطلاعات اینترنتی زندگی می کنیم اما در رشته ی پزشکی تجربه مهمتر از دانش نوشتاری و کتابی است .شما تجربه ی کافی برای تجویز سر خود این دارو را ندارید.خواهش میکنم با سلامتی و جان خود بازی نکنید.

 

۲-مصرف همزمان با داروهای مهار کننده ی مونوآمین اکسیداز(MAOi) در عرض ۱۴ روز گذشته ( چون امکان تداخلهای خطرناک دارویی وجود دارد!!!!)مانند فنلزین-ترانیل سیپرومین -سلژیلین -ایزوکربوکسازید.

۳-مصرف همزمان با کلوزاپین(بخاطر بالا رفتن ریسک تشنج ناشی از کلوزاپین)

۴- فاز سرخوشی (مانیا) در بیماران دو قطبی

۵- سه ماه اول حاملگی

۶- شیردهی

۷- نارسایی کبدی

۸- نارسایی کلیوی

۹-توجه : گاهی در بیماران زیر  بیست و چهار سال در دوهفته ی اول مصرف این دارو، افکار ناگهانی خودکشی گزارش شده است. اطرافیان باید این نشانه ها را تحت نظر بگیرند و به پزشک خود گزارش بدهند:تغییر و نوسان خلق -تحریک پذیری-عصبانی شدن- دیر به خواب رفتن -اضطراب و سرآسیمگی -خصومت بی دلیل -پرفعالیتی- حملات پانیک-

– اسامی دارو:

نام ژنریک:

 Citalopram

نام تجاری:

Cipram

Celexa

 

 

IMG_20160813_151757
– دوزاژ و نحوه ی مصرف سیتالوپرام:

 
۱-سیتالوپرام  بصورت قرصهای  ۱۰ و ۲۰  میلی گرمی موجود است.

۲-اوج تاثیر سیتالوپرام  ۳ تا ۸ ساعت پس از خوردن دارو د‌یده می شود.

۳-همیشه از یک مارک و یک کارخانه ی تولید  دارو استفاده کنید

۴-اگر یک وعده از قرص را فراموش کردید می‌توانید آن را بمحض اینکه متوجه شدید مصرف کنید ولی اگر تقریبا چند ساعتی بیشتر به مصرف وعدهٔ بعدی نمانده است این کار را نکنید و فقط قرص وعدهٔ بعدی را بخورید. در هر صورت از دوبرابر کردن قرص برای جبران وعدهٔ فراموش شده اجتناب کنید.

۵-قرص را در دمای معمولی اتاق و دور از رطوبت و نور نگه دارید. 

۶-خیلی خیلی مراقب باشید که بچه‌های کوچک دستشان به این قرص و سایر قرصهای اعصاب نرسد.

۷-لیست همه ی داروها حتی ویتامینهای مصرفی خودتان را به پزشکتان اطلاع دهید.

۸-توجه داشته باشید که همیشه زیاد کردن دوز دارو مساوی با زیادتر شدن تاثیر دارو نیست و فقط ممکن است به زیاد تر شدن عوارض دارو منجر شود.

۹-اگر احساس کرده اید که با مصرف این دارو حالتان خوب شده است آن را ناگهانی قطع نکنید چون دچار عوارض ترک ناگهانی خواهید شد.

۱۰-توجه داشته باشید که ممکن است این دارو بطور برعکس در ابتدای درمان منجر به تیرگی شعور و کاهش هوشیاری  و اختلال تفکر در شما گردد.

نیمه عمر سیتالوپرام: 

نیمه عمر سیتالوپرام۳۵ ساعت.

– احتیاطات در مصرف سیتالوپرام

۱-اگر دچار آلرژی شُدید این قرص را مصرف نکنید. علایم آلرژی می‌تواند این‌ها باشد: سرفه، تنگی نفس، خس خس سینه، ورم کردن لب یا زبان یا صورت، ورم کردن گلو، خارش و قرمزی و دون دون شدن پوست، کهیر در هر نقطه از پوست. 

۲- این قرص ممکن است ۴ هفته طول بکشد تا اثرات خوبش را نشان بدهد پس لطفا زود قضاوت نکرده و دارو را قطع نکنید.

اگر مبتلا به بیماری خاصی مثل فاویسم یا کولیت یا فشارخون هستید ،آن را به پزشک خود اطلاع دهید.

۳- در کودکان و نوجوانان بعلت احتمال بروز افکار خودکشی و نیز در سالمندان بعلت کارکرد ضعیفتر کبد و کلیه ، این دارو را با احتیاط مصرف کنید

عوارض سیتالوپرام: 

الف-عوارض کوتاه مدت:
 این عوارض یا خودشان بتدریج برطرف می‌شوند و یا با یک تجویز دیگر بسرعت قابل رفع هستند.بنابرین وقوعِ آن‌ها مجوزی برای قطعِ آن‌ها نیست و فقط اگر خیلی شدید بود با پزشکتان تماس بگیرید.

-عوارض گوارشی یکی از شایعترین این عوارض است که بخاطر تاثیر بر گیرنده های سروتونینی سیستم گوارشی بوجود می آید.البته این عوارض هنگام مصرف سیتالوپرام کمتر از مصرف سرترالین و فلووکسامین می باشد:

۱-تهوع:معمولا گذراست و به دوز دارو بستگی دارد.

۲-مدفوع شل و اسهال:معمولا گذراست و به دوز بستگی دارد.البته این عارضه در سیتالوپرام کمتر از سرترالین است.

اگر فرد مستعد اسهال است،پاروکستین(Paroxetine) بخاطر اثر آنتی کولینرژیکی و حتی یبوست زایی که دارد شاید انتخاب بهتری باشد.

۳-استفراغ

۴-نفخ شکم که کمتر از سرترالین است.

۵-بی اشتهایی و کاهش وزن که بمحض شروع دارو شروع میشود و گاهی تا بیست هفته(۵ماه) ماه هم طول می کشد ولی بعد از آن،این روند متوقف و معکوس میشود و بدن شروع به افزایش وزن می کند‌. بیشترین میزان کاهش اشتها در ابتدای  مصرف دارو ،در بین داروهای سروتونینی(SSRI) متعلق به فلوکستین است.

۶-افزایش وزن: حدود یک سوم مصرف کنندگان بتدریج دچار افزایش وزن میشوند که متاسفانه این افزایش وزن تا زمانی که دارو مصرف میشود  ادامه دارد و با ورزش و رژیم دارویی هم کاهش نمی یابد.این افزایش وزن هم بخاطر افزایش اشتها و هم ناشی از تغییرات متابولیکی در بدن است.افزایش وزن خیلی زیرپوستی و بتدریج رخ میدهد  و ما روانپزشکان که هر یکی دوماه یکبار مراجعینمان را میبینیم بیشتر از خودشان  متوجه گرد شدن صورت و تغییرات وزنی  آنها میشویم.سریعترین و پرسروصداترین میزان افزایش وزن در بین داروهای سروتونینی مخصوصا در خانمهای جوان متعلق به پاروکستین(Paroxetine) می باشد.

۷-سوءهاضمه

۸-سردرد که در بین  ۱۸ تا ۲۰ درصد مصرف کنندگان رخ میدهد( اما این میزان سردرد تفاوتی با سردرد ناشی از دارونماها ندارد).بیشترین میزان ایجاد  سردرد در بین داروهای سروتونینی متعلق به فلوکستین می باشد.

توجه داشته باشید که اتفاقا  در خیلی از مبتلایان به سردرد میگرنی و یا سردرد تنشی، این دارو بعنوان یک داروی پیشگیری کننده از سردرد بکار میرود.

۹-خمیازه:خیلی از مصرف کنندگان داروهای سروتونینی ازینکه در طول روز خمیازه های طولانی و متعدد می کشند شاکی هستند.این خمیازه ها هیچ ربطی به خستگی و یا کمبود خواب شبانه ندارند بلکه ناشی از  تاثیر دارو بر ناحیه هیپوتالاموس مغز می باشد

۱۰- تاثیر بر قند خون: داروهای سروتونینی ممکن است در ابتدا  باعث کاهش شدید قند خون گردند بنابرین بیماران دیابتی باید مراقبت شوند.اما در دراز مدت قضییه برعکس میشود و قند خون مصرف کنندگان داروهای سروتونینی بالاتر میرود

۱۱-اضطراب :در ابتدای مصرف  فلوکستین بیشتر دیده میشود ودر اس سیتالوپرام و پاروکستین  کمتر دیده میشوند(و بنابرین انتخابهای خوبی برای اختلال مخلوط اضطراب و افسردگی هستند).

۱۲-خواب آلودگی یا بیخوابی: واقعیت این است که برخی از داروهای سروتونینی موجب بیخوابی شبانه و برخی دیگر از آنها موجب خواب آلودگی روزانه می گردند.

۱۳-تعریق: برخی از مصرف کنندگان این دارو از عرق کردن زیاد مخصوصا شب هنگام بحدی که منجربه خیس شدن ملحفه ها میگردد شاکی هستند.این تعریق ربطی به دمای محیط ندارد و حتی در زمستان و هوای سرد هم رخ می دهد.مصرف یک تا دو میلی گرم ترازوسین (trazocin)در روز در کاهش این عارضه مفید است.

۱۴-کابوس و رویاهای شفاف و زنده:بیشتر مراجعینی که این دارو را مصرف می کنند از دیدن خوابها و یا کابوسهای شلوغ و شفاف و زنده شاکی هستند.همچنین بعضی ها از دندان قروچه ،بیقراری پاها و میوکلونوس شبانه و تعریق در خواب شکایت دارند.

۱۵-تشنج :معمولا در مصرف کنندگان داروهای سروتونینی دیده نمیشود مگر زمانی که دوز مصرف خیلی بالا باشد مثلا ۱۰۰ میلی گرم فلوکستین ( پنج کپسول فلوکستین).احتمال تشنج فقط یکدهم تا دودهم درصد میباشد که این مساوی احتمال تشنج با دارونماها(پلاسبو) هم هست.

۱۶-عوارض آنتی کولینرژیک( شامل:خشکی دهان_یبوست _خواب آلودگی): این عوارض فقط با پاروکستین ممکن است دیده شوند.البته خشکی دهان را همه داروهای سروتونینی دارند که ارتباطی با اثر آنتی کولینرژیکی آنها ندارد.

۱۷-عوارض خونی:داروهای سروتونینی عوارض خونی خاصی ندارند فقط ممکن است گاهی دچار دیربند امدن خونریزی  ویا  کبودی پوست ناشی از عدم کارکرد صحیح پلاکتهای انعقادی گردند که بهتر است در اینجور مواقع آزمایشهای انعقادی خون (BT) چک شوند.

اگر کسی این داروها را همراه با آسپیرین یا د اروهای ضدانعقادی میخورد این احتمال ممکن است بیشتر گردد.

همچنین کسانیکه داروهای سروتونینی را همراه با داروهای مسکن و ضد درد مانند پیروکسیکام_بروفن _ دیکلوفناک(معروف به NSAIDها) مصرف میکنند احتمال خونریزی معده  دارند و بهتر است برای آنها پیشاپیش داروی ضد  اسید معده مانند پنتوپرازول تجویز شود.

‌۱۸-تاثیر بر  نمک خون(سدیم): بعصی از مصرف کنندگان داروهای سروتونینی مخصوصا سالمندان دچار سندروم ترشح نابجای هورمون ضدادراری (SIADH)می شوند و میزان سدیم خون آنها پایین می آید.این سندرم منجر به تهوع، استفراغ ،گیجی و تغییرات شخصیتی می گردد

ب- عوارض طولانی مدت:
 
۱- کاهش میل جنسی و کاهش ارگاسم و ارضا در هر دوجنس زن و مرد:متاسفانه این مشکل در هشتاد درصد مراجعین بوجود میاید و تا زمانی که مصرف دارو ادامه دارد، این اختلال هم وجود دارد.برعکس خیلی از عوارض که بتدریج از بین می روند و بدن نسبت به آنها مقاومت پیدا میکند این عارضه متاسفانه تا زمان مصرف دارو ادامه دارد.

برای حل این مشکل روشهای زیر پیشنهاد میشود:

الف- تعویض با یک داروی سروتونینی دیگر.

ب- اضافه کردن قرص بوپروپیون(Bupropion).

ج- اضافه کردن قرص میرتازاپین(Mirtazapin).

۲- حمله ی سرخوشی (مانیا) :که بصورت افزایش انرژی،پرسرعت شدن کلام و تفکر،رفتار بی پروا ،گستاخی و ماجراجویی جدید و عجیب،احساس نشاط بینهایت،خلق تحریک پذیر،بیخوابی،ولخرجی و افزایش تمایلات جنسی خود را نشان می دهد.

۳-تغییر غیرعادی در خلق و رفتار.

۴-تاری دید،دید تونلی،چشم درد،تورم چشم،دیدن هاله اطراف اشیا که همه ی اینها احتمال وجود آب سیاه یا گلوکوم را مطرح می کنند.

۵-اگر دچار کبودی ،مشکل در تنفس،تورم صورت و لب و زبان و گلو شدید یعنی شما دچار آلرژی شده اید و سریعا باید به بیمارستان مراجعه نمایید.

-علایم مسمومیت:

 

در صورت خوردن تعداد زیادی قرص و مسمومیت با آن( چه اشتباهی و چه به قصد آسیب زدن به خود ) فورا فرد مبتلا را به مرکز درمان مسمومیتهای دارویی (در تهران: بیمارستان لقمان ) برسانید.

-تداخلات دارویی:

-بیشترین تداخلات دارویی در داروهای سروتونینی متعلق به داروی فلووکسامین است.و داروهای سرترالین،سیتالوپرام و اس-سیتالوپرام کمترین تداخلات دارویی را دارا هستند.

مصرف همزمان داروهای سروتونینی با زولپیدم ممکن است منجر به افزایش احتمال ایجاد توهم ناشی از زولپیدم گردد.

– مصرف همزمان این دارو با مسکنها( مثل بروفن و دیکلوفناک و…) ممکن است منجر به خونریزی معده گردد.( داروهای سروتونینی ممکن است مانع عملکرد صحیح پلاکتها گردند).

-این دارو اثر تاموکسیفن را کم می کند.

– مصرف همزمان با داروهای مهار کننده MAO منجر به بحران فشار خون میگردد( تا ۱۴ روز بعد از تجویز  MAOها مراقب باشید).

-مصرف همزمان بالیتیوم ،ال تریپتوفان،MAO ها،و هر دارویی که حاوی سروتونین باشد ممکن است منجر به سندروم سروتونین گردد.

داروهای سروتونینی( مخصوصا فلووکسامین) وقتی همراه با کلوزاپین تجویز شوند احتمال تشنج را بالاتر می برند

رهنمودهای کلی در مصرف داروهای اعصاب: 
۱– توجه داشته باشید که تمام داروهای روانپزشکی فقط بنابر تشخیص یک روانپزشک که از مکانیسم اثر آن‌ها و از نحوهٔ تعامل نروترانسمیتر‌ها و رسپتور‌ها در سلولهای عصبی آگاهیِ کامل داشته و برآن‌ها مسلط است قابل تجویز است و مصرف خودسرانهٔ دارو‌ها آن هم فقط با کسبِ اطلاعات سَرسَری از صفحات اینترنتی و یا توصیه‌های ناقصِ دانشجویی و یا با الگو گرفتن از نسخهٔ سایر بیماران و تهیه آن‌ها از مراکز غیر مجاز خیابانی، بسیار خطرناک است و عواقب آن قابل پیش بینی نیست.IMG_20160805_153636

۲-همچنین در جریان باشید که سود و زیان یک دارو را باید در مقایسه با یکدیگر بسنجید و به صرف وجود یک عارضهٔ کوتاه مدت، خودتان را به اشتباه از مصرف دارویی که می‌تواند سرنوشت خلق و رفتار و شخصیت شما را تغییر داده و به سمت یک زندگی سالم و پر از آرامش سوق دهد، محروم نکنید.

۳-داروهای اعصاب را همراه با آب میوه مخصوصا آب گریپفروت…آب انار…نوشیدنیهای انرژی زا…چای سبز…قهوه…شیر…دوغ مصرف نکنید چون ایجاد تداخل می کنند.

نویسنده: دکتر پرویز علی وردی (روانپزشک) 
-وبسایت:  www.parvizaliverdi.com 

-تلفن وقت دهی ۸۸۵۵۶۹۴۶( از مشاوره یا پاسخ از طریق تلفن معذوریم) 

-پی نوشت: کپی برداری و حذف نام نویسنده عملی غیر اخلاقی بوده و درشان یک انسان فرهیخته نیست.

29 Comments

 1. دکتر قرص فلوکسامین برای وسواس فکری تاثیرگذارتر یا سیتالوپرام؟ من سیتالوپرام ۴۰ میخورم حدودا یک ماهه ولی اضطراب و افسردگیم خیلی بهتر شده اما وسواسم نه کاملا…هنوز زوده برای نتیجه درمان؟ و اینکه اگه فلوکسامین استفاده کنم بهتره؟

  • بطور تئوریک بله
   ولی در وادی عمل،خیلیهابا همون سیتالوپرام و داروهای دیگه وسواسشون درمان میشه
   مهم نظم و مداومت در مصرف داروست

 2. سلام, وقتتون بخیر
  بنده یک چهارم قرص سیتالوپرام ۲۰رو هر روز میخورم
  تنها مشکلی که دارم اینه هنگام راه رفتن تلو تلو میخورم.یکجورایی عدم تعادل دارم.اما سر گیجه نیست
  لطفا کمکم کنید تو زندگیم تاثیر گذاشته.ممنونم.

 3. سلام دکتر ممنون از سایت خوبتون من نت برداری میکنم . دکتر برای استرسو دندون قروچه مداوم هم روز هم شب و افسردگی و کم اشتهایی به من دارو تجویز کردن ولی صبح یا شبشو نگفتن و فقط تعدادشو نوشتن می خواستم از شما بپرسم به چه ترتیب بخورم نتیجه ی خوبی میگیرم
  ولبان روزی یدونه
  اس سیتالوپرام روزی یدونه
  ریسپریدون یدونه
  الانزاپیین یدونه

 4. سلام وعرض ادب آقای دکتر من توجه به اینکه دیابت نوع یک دارم سنم ۴۲وبیست ساله دیابت دارم وانسولین میزنم وتیرویید کم کارهم دارم ، بخاطر افسردگی دکتر ،بهم سیتالوپرام ۲۰ودلوکستین ۲۰دادن
  گفتن هر شب قبل خواب هر دو رو باهم بخورید
  الان یه هفته اس میخورم
  سوالم اینه که دلوکستین۲۰به تنهایی کافی نیست ؟آخه سیتالوپرام افزایش وزن میده ؟
  راهنمایی کنید تشکر که هر دوقرص کنار هم لازمه؟

  • تشخیص و سبک درمان ایشون بوده
   ممکنه پزشک دیگه ای سبک و سباق دیگه داشته باشه
   قانون سفت و سختی وجود نداره ولی شما میتونید درخواستتونو با ایشون مطرح کنید و پاسخ بگیرید
   دلوکستین هم فقط یکی دو ماه اول نقش فریبنده ی لاغرکنندگی رو بازی میکنه و بعدش معلوم نیست چطوری رفتار کنه

 5. آقای دکتر با عرض سلام و خسته نباشید
  حدود یک ماهه که لگزاتال ۱۰ روزی دو عدد مصرف می کنم، اگرچه دارو به شدت در اخلاقم تاثیر گذاشته و بسیار مهربان و خوش خلق شدم و تحملم بالا رفته، ولی متاسفانه کمی دچار وسواس شدم و اینکه گاهی افکار زشت جنسی به ذهنم میاد که در موردش نمیشه با کسی صحبت کرد و قبلا سابقه نداشته، آیا نشانه ی تاثیر دارو هست و کم کم برطرف میشه؟
  متشکرم از شما

 6. سلام آقای دکتر

  دوتا سوال دارم اگه محبت کنید جواب بدید ممنون میشم

  ۱- چند میلی فلوکستین برابره با سیتالوپرام ۴۰ ؟

  ۲- تقریبا پنج ماهی میشه که تحت درمان با سیتالوپرام هستم
  به علت جواب ندادن دارو گفتن به فلوکستین تغییر بدم

  به نظر شما اثر بخشی. فلوکستین برای اضطراب و اختلال هراس چطوره ؟

 7. سلام. آقای دکتر پسر ۸ ساله ای دارم که چند ساله علائم بیش فعالی مثل پرجنب و جوش بودن، عدم احساس خطر در بیرون، وسط حرف دیگران پریدن و پرخاشگری داره و بی دقته. الان که مدرسه میره درسش خوبه ولی نمیتونه بشینه. دوساله که ریسپریدون میدم بعضی وقت ها خوبه بعضی اوقات هم بی تاثیره. یک هفته ریتالین دادم که بدتر شد. الان دکتر گفته عصرها یک چهارم سیتالوپرام بده، صبح و شب هم یک دوم ریسپریدون و روزی یک قاشق شربت اتنتالین بده. نمیدونم چکار کنم؟ آیا این تجویز خوبش میکنه. دکتر گفت اگه لازم شد تا روزی ۲ میلی گرم هم میتونی ریسپریدون بدی.اقای دکتر از صبح تا موقع خواب شب باید سرگرم بشه. ثانیه ای نمیتونه بدون سرگرمی بشینه ممنون میشم پاسخ بدید

 8. سلام وقت بخیر
  علت این که ssri ها چه در دوز کم و چه دوز زیاد مثل سرترالین، اس سیتالوپرام و…به اضطراب کلی و اجتماعی بنده کمک نمیکنن چیه؟
  چطور میشه از شر این اضطراب به غیر بنزودیازپین ها خلاص شد؟ روان درمانی و… هم کمک نکردند.
  داروهای دیگه برای کاهش اضطراب شدید چی هستن؟

 9. آقای دکتر با سلام،
  آقای دکتر روزی دو عدد اس سیتالوپرام ۱۰ و دو عدد پرانول ۱۰ مصرف می کنم، در کنارش می تونم داروی نرووکسین که گیاهیه مصرف کنم؟ با تشکر

 10. سلام من یک دختر ترنسم اختلال شخصیت مرزی دارم شکاکم، خیلی زود عصبی و خشمگین میشم بشدت وابسته هستم مثل یه بچه کوچیک و روحیه شکننده ای دارم. حملات پانیک و تپش قلب بهم دست میده همش احساس تنهایی دارم و دوس ندارم بیرون برم از خونه… خیلی به کشتن خودم فکر میکنم.. دکتر بهم سیتاکسا و امی تریپ تیلین داده.. بنظرتون ادامه بدم؟

 11. سلام.دکتر برام لگزوپرام ۱۰ وپرانول ۱۰ تجویز کرده .من متاسفانه سالهاست روزی دوتا ترامادول ۱۰۰مصرف میکنم .آیا میتونه تداخل دارویی داشته باشه؟ باتشکر

 12. دکتر ممکنه ی مشاور روانشناس خوب به من معرفی کنید برای وسواس؟؟ من نمیدونم کی کاربلد هست که هزینه اضافی نکنم بعضیاشون که انگار واقعا سر گردنس جلسه ای ۵۰۰ میگیرن هیچ فایده ایم نداره

  • اصطلاح سرگردنه وقتی درسته که شخصی پول هنگفتی بگیره ولی کار مفیدی واسه آدم انجام نده
   وگرنه این اصطلاح رو شما جایی که پیش یه آدم کار بلد که برای تخصصش زحمت کشیده و عمری رو صرف کرده و الان صاحب سابقه ی کاری زیادیه بکار نمی‌برید.مثلا شما اگر یک آرایشگر قابل اعتماد دارید که فقط،حاضرید موهای خودتونو به اون بسپرید،حتی اگر آرایشگر دیگه ای باشه که ارزون هم کار کنه ریسک نمیکنید.برای ارایشگر خودتون هم صبر می کنید و منتظر میشید و هم معتقدید اون پولی که از درآمد و اندوخته تون برمی‌دارید و پرداخت میکنید ارزش خرج کردن رو داره
   یا مثلا ماشینتونو به دست هر کسی نمیسپرید و فقط،به مکانیکی که قبولش دارید حتی اگر گران‌تر از بقیه هم باشه پول پرداخت میکنید.چون میدونید اون مکانیکی که تخصصش کافی نیست باعث میشه ماشین شما دوباره خراب بشه و بارها و بارها مراجعه کنید و دو تا سه برابر هزینه کنید و وقت و انرژی و اعصابتون رو از دست بدید
   در مثل مناقشه نیست.و نگید که روانشناسی با مکانیکی و آرایشگری قابل مقایسه نیست.
   بهرحال روانشناسی هم یک شغله و تا حدود زیادی از قوانین بازار و عرضه و تقاضا پیروی میکنه
   یک شخصی که به این رشته علاقمند بوده مثل سایر افراد که وارد رشته های فنی و یا پزشکی وارد دانشگاه میشن،کنکور داده …درس خونده و زحمت کشیده و مثل اونها باید درآمد داشته باشه و زندگیشو بچرخونه.سر سوزنی دلیل نداره که بخواد بدون چشمداشت درآمدِ (منطقی )و فقط بخاطر مسائل معنوی و اجر اخروی کار کنه.روانشناسی هم یک شغله درست مثل شغل‌های دیگه
   به روان‌شناس‌ها کلینیک روانشناسی دانشگاه تهران در خیابان کاردان،روبروی خ گیشا میتونید مراجعه کنید

 13. دکتر تاثیر قرص سیتالوپرام با دوز ۴۰ برابر دوز ۱۰۰ آسنترا و سرترالین دیگه درسته؟؟ من دیدم برای وسواس دوز ۲۰۰ از آسنترا و سرترالین میخورن تاثیر گذاری دوز ۲۰۰ از این دارو از تاثیر گذاری سیتالوپرام دوز ۴۰ بیشتره دیگه؟ چون دوز ۴۰ سیتالوپرام منو خیلی خوب نکرد

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*