آیا داروی اعصاب اعتیاد آور است؟

سروتونین هورمون شادی

-معمولا وقتی به مردم پیشنهاد می شود که برای گرفتن داروی اعصاب به روانپزشک مراجعه نمایند آنها بخاطر بعضی ترس ها و نگرانی هایی که در ذهن خود دارند از مراجعه حضوری برای بیان مشکل ِ خود و گرفتن داروی لازم امتناع می کنند و ماه ها و سالها این کار را به تاخیر می اندازند تا اینکه از روی اجبار زمانی به روانپزشک مراجعه می کنند که بیماری و اختلال عصبی آنها  مزمن شده و در ذهن و روان آنها ریشه دوانیده است.

-اینجانب در طول سالهاییکه به این حرفه مشغولم به دفعات مشاهده نموده ام که بیماری که باید پنج یا ده سال پیش ازین مراجعه می کرده است با تجویزهای غلطِ  اطرافیان و یا با خود درمانی ِ اشتباه و یا متاسفانه با مراجعه با افراد غیر مطمئن مانند دعانویس و مدعیان ِدرمانهای فرازمینی ،عمر و انرژی و پول خود را حرام کرده و به نقطه ی ناامیدی و پشیمانی رسیده است.

-آنطور که من از مراجعینم برداشت کرده ام اغلب آنها بخاطر  یک دغدغه ی ذهنی که بخشی از آن بر حق ولی  بخشی از آن هم سوتفاهمی بیش نیست از مصرف داروی اعصاب پرهیز می کنند و آن دغدغه این است که:اگر من داروی روانپزشکی مصرف کنم، برای همیشه به آن وابسته خواهم شد.
در واقع فرد مراجعه کننده تصور می کند که مصرف کوتاه مدت هر یک از داروهای روانپزشکی منجر به این خواهد شد که وی برای همیشه به مصرف آنها اعتیاد پیدا کند و دچار وابستگی کامل جسمی و روانی به آنها گردد.

آیا داروی اعصاب اعتیاد اور است
آیا داروی اعصاب اعتیاد اور است

                              

 -در پاسخ به این شُبهه باید بگوییم که از لحاظ میزان اعتیاد و وابستگی آوری، داروها به دو دسته تقسیم می گردند :
الف)دسته اول:داروهای تسکین دهنده (مسکن) 

داروهایی هستند که به سرعت اثر تسکینی خود را نشان می دهند و شخص بعد از مصرف آنها فورا احساس ریلکسی و آرامش می کند.درست مثل زمانی که شما قرص والیوم یا دیازپام را برای اثر خواب آوری آن بمدت بیش از دو سه هفته مصرف می کنید.بله  به احتمال زیاد مصرف مداوم و طولانی ِاین داروها درجاتی از اعتیاد آوری و وابستگی را خواهند داشت .

ب)دسته ی دوم:داروهای درمان کننده:

 داروهایی هستند که برای بروز اثرات درمانی خود نیاز به یک تا دو هفته مصرف مقدماتی دارند که این دسته از داروها اثر اعتیاد آوری ندارند.مانند کپسول معروف ِ فلوکستین که بسیاری از مردم ِ ما برای رفع حالات افسردگی و اضطراب سابقه ی مصرف ِ آن را  و یا بخاطر مصرف سایر اعضای خانواده شان سابقه ی آشنایی با آن را دارند.
-توضیح بیشتر اینکه بخشی از داروها که توسط عامه ی مردم به صورت سرپایی و بدون تجویز پزشک و برای کسب آرامش ِ فوری و یا به خواب رفتن سریع مورد استفاده قرار می گیرند،در صورت مصرف طولانی و مداوم به شدت اعتیاد آور خواهند بود.داروی اعتیاد آور
از جمله ی این داروها، می توان از داروهای تسکین بخش و اعتیاد آوری مانند قرص ترامادول (که این روزها توسط تعداد زیادی از جوانان ما مخفیانه مصرف میگردد)و نیز قرصهای دیازپام، لورازپام، کلونازپام (که اصطلاحا به داروهای پام معروف هستند ) و همچنین داروی بسیار قوی ِ ضد اضطراب یعنی آلپرازولام یا زاناکس نام بُرد.

-جالب اینجاست که این داروها بدون نیاز به تجویز پزشک و به میزان زیاد در دسترس عموم مردم قرار داشته و به راحتی قابل تهیه می باشند و طنز ماجرا در این است که اینها در واقع همان داروهای اعتیادآور و وابسته کننده ای هستند که بسیاری از مردم  بخاطر فرار از مصرف آنها از مراجعه به پزشک متخصص اعصاب و روان سرباز می زنند.

– یعنی آنها واهمه دارند که پزشک به آنها داروی اعتیاد آور بدهد در حالی که خودشان  خودسرانه و ناغافل در حال مصرف داروی معتاد کننده هستند و باز جالبتر(و البته تاسف آور تر) اینکه بخشی از مراجعین ِ ما روانپزشکها، کسانی هستند که به مصرف دارویی مانند زاناکس  یا آلپرازولام وابسته شده اند و حالا بعد از گذشت دو تا پنج سال که از مصرف آنها گذشته است از ما تقاضا دارند که این وابستگی را از آنها بگیریم.
-برای رفع نگرانی ِ مراجعین باید شفاف و واضح بیان کنم که:اغلب روانپزشکان در نسخه ی درمانی خود به تجویز داروهای درمان کننده و نه فقط تسکین دهنده می پردازند چون آنها به این مطلب اِشراف دارند که تجویز داروی صِرفا مُسکّن، موجبات وابستگی بیمار به آن داروها را فراهم می آورد.بنده حتی بارها مشاهده کرده ام که بیمار ِ من با اصرار و التماس تقاضا دارد که برای او دارویی مانند آلپرازولام یا زاناکس نسخه نمایم ولی بخاطر قبول نکردن ِ خواسته ی او،با قهر و عصبانیت مطب بنده را ترک کرده است.

تجویز صحیح
تجویز صحیح

 

 

-اما از گروه داروهای درمان کننده ی روانپزشکی می توان به این موارد اشاره نمود :
-داروهای ضد افسردگی که این  داروها ماده ای به نام سروتونین را در مغز افزایش می دهند.

سروتونین هورمون شادی
سروتونین هورمون شادی

افزایش ماده ی سروتونین در مغز منجر به افزایش میزان شادی و سر زندگی و آرامش ذهنی و کاهش افسردگی و اضطراب  می گردد.
-داروهای ضد پرخاشگری که شامل دارویی مانند قرص دپاکین می باشد که کارکرد این دارو، تثبیت و به تعادل رساندن خلق و خوی افراد می باشد و از انجام رفتارهای ناگهانی و تکانه ای که در آن فرد ابتدا رفتار نامناسبی را از خود نشان می دهد و بعدا به چرایی و چگونگی این رفتار پیش بینی نشده می پردازد و از آن نادم و پشیمان می گردد ، جلوگیری می کند.

-نویسنده: دکتر پرویز علی وردی (روانپزشک)

-پی نوشت:در دنیای اطلاعات کپی برداری بدون ذکر منبع،عملی غیراخلاقی بوده وتفاوتی با دزدی ندارد

-تلفن وقت دهی ۸۸۵۵۶۹۴۶( از مشاوره یا پاسخ از طریق تلفن معذوریم) 

 

80 Comments

 1. سلام الان نزدیک سه سال بخاطر بی خوابی کلونازپام مصرف میکنم دکتر معالج گوارش بهم تجویز کرد گذاشتن کنار خیلی برام سخته چکار کنم لطفا راهنمایی کنید مرسی

 2. سلام و روزبخیر آقای دکتر
  اگر داروی دلوکستین بصورت تدریجی و زیر نظر متخصص قطع شود ، جقدر احتمال برگشت علایم وحود دارد.این دارو خیلی خوب به من ساخته ولی ترس شدید از برگشت علایم بعد از ترک مصرف دارم.حدود ۱۰ ماههمثرف می کنم.برای اضطراب شدید
  همجنین این نوع داروها با مدت مصرف طولانی تر ، وابستگی و امکلن قطع مردن شان سخت تر می شود؟

 3. سلام
  آقای دکتر
  چرا حداقل دوره درمان اضطراب یا افسردگی شدید توسط داروهایی مثل فلوکستین ،دولوکستین و….۶ ماه تعیین شده است و جقدر احتمال بازگشت علایم بعد از قطع مصرف قرص ها بس از دوره درمان وجود دارد ؟

  • دوره درمان بعضیها ۶ ماه
   بعضیها ۹ ماه
   بعضیهاه ۱۲ ماه
   بعضیها ۱۵ ماه
   بعضیها دو سال
   بعضی چهار سال
   بعضی ده سال
   بعضی تا آخر عمر
   قانون ثابت وجود نداره
   این ی قرارداد و رازیه بین بیمار و پزشکش که براساس شرایط خاص اون بیمار وضع میشه
   هیچ فورمول ثابتی وجود نداره

 4. سلام آقای دکتر.بنده مدت یک سال است بعلا استرس و تگرانی از محیط خانواده خود نمی توانستم به منطقه دور مسافرت بروم.در این راستا دکتر برام قرص الپرازلوم نیم وپروپرانول۲۰ وقرص سیتالوپرام ۲۰یک عدد فقط بعد ازظهر تجویز نموده است. بعلت کم یابی وتحریم داروها.الپرازلوم مرا به زاناکس تبدیل نموده است. کمی از حالت استرس خارج شده ام ولی باز هم بمسافرت رفتن برام خیلی سخت شده است.وشخصا فکر میکنم داردی تجویزی من اینها نیستند. لطفا جهت رفع نگرانی نظر مساعدت

 5. با سلام و خسته نباشید خدمت آقای دکتر
  اینجانب بعلت مشکلات استرس و افسردگی داروی سیپرالکس ۱۰ میلی گرم و بوسپیرون ۵ میلی گرم استفاده میکردم که بعد از مدت دو ماه داروی بوسپیرون با هالوپریدول نیم میلیگرم جایگزین شد و بعد از چهار ماه داروی سیپرالکس حذف شد و دکتر فقط داروهای ویتامین ب یک ۳۰۰ و هالوپریدول نیم را به من دادند که بعد از مصرف دوماه چون حالم خیلی خوب شده بود داروها را سرخود قطع کردم. پس از آن حتی با گذشت سه ماه از قطع داروها مدام با مشکلات گرفتگی و درد عضلات دست و پا و گز گز و مور مور و همچنین لرزش دست درگیر هستم که این موضوع بسیار مرا نگران کرده بعلاوه اینکه مجددا علائم افسردگی من برگشته و حس امید به زندگی را از دست داده ام و بسیار بی انگیزه و بی اشتها شده ام و مشکلات کم خوابی دارم.
  با سپاس از لطف جنابعالی

 6. جناب آقای دکتر
  خواهشمند است قسمت اول سوالم را نیز پاسخ بفرماییدالان نزدیک به سه ماه است که هیچ داروی اعصابی مصرف نمیکنم ولی همچنان عوارض داروهای اعصاب نظیر گرفتگی و درد عضلات و گز گز و مور مور دست و پا و همچنین لرزش دست و همچنین احساس لرزش در درون بدن را دارم مخصوصا” اول صبح که از خواب برمیخیزم این حس لرزش بیشتر هویدا است.
  با سپاس از لطف شما

   • سلام من ۲۰ سالمه از ۱۴سالگی به بعد همش فکر خودکشی همراهمه و یک بار هم اقدام کردم‌ به این کار و پیش روانپزشک هم رفتم قرصامو یک ماه خوردم دیگه نخوردم!گاهی میخوام به خودم کمک کنم گاهی هم اصلا واسم مهم نیس،نمیدونم چمه !روانشناسان هم همه گرونن ما هم دیگر ایده ای نداریم که چه کنیم،با تشکر 😐

    • بخشی از افکار تو رنگ و بوی زمانه و نسلت رو داره …تعداد افرادی که نگاهشون مثل توست بینهایت زیاده.بی ثباتی و بیهدفی و احساس پوچی.
     فعلا داروها رو بخور تا با بالارفتن سنت ،بیشتر معنای زندگی رو بفهمی.دارو رو قطع نکن

 7. سلام اقای دکتر من دو سال پیش حملات هراس گرفتم و افسردگی. با کوچکترین صدایی میترسیدم. دو ماه پیش هم از خواب میپریدم و شدیدا میترسیدم. تازگیها هم سردرد شدید میشدم. چون وارد شغل جدیدی تازگیها شدم که خیلی دوستش دارم. الان چن روزه کلونازپام یک که دکتر دوسال پیش تجویز کرد میخورم بهتر شدم. فیفول هم میخورم گفتم شاید کم خون باشم. بنظر شما درسته؟ از خواب که میپریدم نصف شب خ وحشت داشتم از شب بدم میومد اضطراب داشتم لطفا راهنماییم کنید. الان که کلونازپام میخورم بهترم لورازپام روم تاثیر نداره

  • بله لورازپام و کلونازپام هر نوع هراس و اضطرابی رو بصورت علامتی خوب میکنن(یعنی سطح بیماری رو)… که نباید بیشتر از دو یه هفته مصرف بشن ….ولی درمان ریشه ای بیماری نیاز به دارو و روشهای دیگه ای دارند

 8. اقای دکتر افسردگی اضطراب در خانواده ما ارثیه. من خودم تحصیلکرده شغل خوبی دارم. اجتماعی و موفقم گاهی اوقات این بیماری عذابم میده. ترس از دیوونه شدن و از دست دادن شغل دارم. درمان ریشه ای این بیماری چیه. افسردگی اضطراب وسواس فکری و هراس یکدفعه با هم میان سراغ ادم. وقتی فعالیت شدید دارم و پرکارم و بیخوابی دارم حالم بده. دوسال پبش گرفتم مدت کوتاهی قرص خوردم خوب شدم دوماه پیش امد سراغم. الان با کلونازپام یک شب یکی خوبم. ایا قابل درمانه و درمان ریشه ای رو شما چه میدونید؟ اجرتون با امام حسین

  • قرص که خوبه و حتما موثره
   منتهی من برای امثال شما که بیماری ارثی و مزمن دارید توصیه میکنم حتما از یک روش رواندرمانی هم استفاده کنید…اگر نمیدونید کجا برید به کلینیکهای روانشناسی دانشگاه شهرتون مراجعه کنید

 9. سلام اقای دکتر من ب خاطر حالت تهوع و سرگیجه ب دکترمراجعه کردم ایشون از من ازمایش کلی گرفتن و از بابت قند و چربی وتیروئید مطمعن بشن ک این مشکلات در من وجود نداشت و درنهایت نظر ایشون اضطراب و افسردگی بودحالا ب من قرص تریفن۲وتری فلوئوپرازین۱ونورتریپتلین۱۰ دادن اما من خیلی دودل هستم ک استفاده کنم یا نه.لطفا راهنمایی کنید.

 10. اقای دکتر .من شدیدا مشکل بیخوابی دارم.ینی اصلا نمیخوابم.زولپیدم . لوازپام فقط چند روز اثر کرد.برای این بیخوابی مزمن و شدید شما چه پیشنهادی دارید؟؟؟؟؟

  • با قرص خواب مخالفم
   پیشنهاداتمو بصورت یک مطلب تو همین سایت نوشتم
   قرص خواب نخور ،روز بروز بدتر میشی
   ریشه ی بیخوابیتو پیدا کن

 11. سلام آقای دکت اضطراب شدید صداها و ویزویز گوش دارم برام سیتالوپرام تجویز کردند بعضی وقتها گلویم خشک میشه میل جنسیم کم شده راهنمای کنین ممنونم

 12. باسلام خدمت شما..بنده مدت زیادی است که بخاطرمشکلات کاری واقتصادی دجاراضطراب شدیدوافسردگی شدم طوری که در این چند روزدچاردل پیچه ومشکلات گوارشی شدم بااصرارخانواده امروزبه دکترروانپزشک مراجعه کردم ایشان به من روزی یک عددسرتالین ۵۰و۱/۴ صبح و۱/۲ شب کلونازپام ۱میلی وایمی پرامین ۲۵ یکعدد بعدازظهردادند راستش خیلی میترسم مصرف کنم چون شغلم رانندگی است ودکترتاکیذ به مصرف دارو۶تا۸ماه کردند لطفا بنده روراهنمایی کنیذ چه کنم..ممنون

  • خوبن ولی بعید میدونم این سه تا با هم رو بتونید همین ابتدای امر تحمل کنید
   بنظرم دونه دونه شروع کنید

   • باسلام مجدد خدمت شمادکترعزیز:
    اگرفقظ به تنهایی سرتالین رومصرف کنم وکلونازپام وایمی پرامین رومصرف نکنم مشکلی پیش میاد برام؟امروزطبق پیشنهاد شماسرتالین مصرف کردم واولین روزم بود خیلی بهترازروزقبل شدم..اخه شنیذم میگن باداروی ترکیبی مصرف بشه…نمیدونم چکارکنم اقای دکتر اگه ممکنه منوراهنمایی کنید چون شغل من رانندگیه..بینهایت سپاسگزارم.

 13. M Hyt:
  با سلام من بدلیل مشکل اضطراب وبیقراری دوسال پیش به دکتر مراجعه وتحت درمان دارویی قرار گرفتم ودوسال سرترالین ۱۰۰ونورتریپتیلین ۲۵ استفاده کردم از هفته آخرشهریور سرترالین رو کم کم حذف کردم اما بعد از بیست روز دوباره علایم عود کرده وبامراجعه به دکتر دیگر روان درمانی رو شروع کردم ولی همچنان علایم پایداربودن ومدام گرفتاردلشوره واضطراب وبی اشتهایی شدید بصورتی که اصلا نمیتونم هیچ غذایی بخورم ودچار سستی شدم درحال حاضر دکتر برایم داروهایی جدید داده که شامل فلوکستین .الانزاپین.آتنولول.نورتریپتیلین ولورازپام هستش حالا سوالم اینه خوردن این همه دارو باهم ضررنداره؟تاجایی که میدونم آتنولول نباید بافلوکستین همزمان استفاده بشه درضمن ضربان قلبم هم بالا ۱۰۰هستش.ودیگه اینکه بامصرف این داروها بهبود پیدامیکنم یانه؟ومن نگران عوارض قرص الانزاپین هستم وآیا طولانی مدت استفاده بشه وابستگی ایجادمیکنه؟وباتوجه به شرایطم من تا چه زمانی بایددارو مصرف کنم وآیا مجبورم باهمه عوارض این داروها تاآخرعمرداروبخورم؟
  ممنون میشم جواب سوالم رو بدید چون ماشهرستانیم ودسترسی به دکترهای عالی رو نداریم

  • دکتر عالی و غیر عالی و تهرانی و شهرستانی نداریم…همه یه درس و ی کتابو خوندن
   درمانتون خوبه. تهران هم بیایید ما هم همین قرصارو میدیم …مگه چند تا قرص داریم… هرچی اینجا هست اونجا هم هست و برعکس
   منتهی اولا باید صبور باشید
   دوما سوالاتتون رو مختصر و کوتاه و بدون تکرار و وسواس،با احترام و ارامش و روی خوش از پزشکتون بپرسید حتما بهتون جواب میده
   پزشکتونو تحت فشار روانی قرار ندید،سوالات مسلسلی و تکراری ازش نپرسید اونم انسانه و صدها نفر مثل شما رو میبینه و گاهی تحملش کم میشه،اگر به بهبود کامل نرسیدید سر دکترتون غر و لند نکنید،اون بیچاره که مسبب مریض شدن شما نیست
   و داره تلاش میکنه به بهترین نسخه و ترکیب دارویی برای شما برسه…
   از روشهای غیر دارویی و طبهای مکمل مثل طب سنتی و گیاهی هم کم و بیش استفاده کنید،تفکر و مطالعه ی مثبت داشته باشید
   پزشک و دارو وسیله هستند ،بهبود و شفا از جای دیگه منشا میگیره،به لطف خدا امیدوار باشید

 14. سلام خسته نباشید من کم کاری تیروئید دارم که برخی مواقع نوسان پیدا میکنه عصبی و افسرده و پرخاشگر میشم یه مشکلمم اینه تو دوران قاعدگی هم همین مشکلاتو دارم طوری که از کارو وزندگی و فعالیت می افتم و به کلی از زندگی فلجم میکنه عدم تمرکز و فراموشی هم خیلی تو این دوران آزارم میده پزشک تیروئیدم قبلا پروپرانول تجویز کرد که چندان موثر واقع نشد و به تازگی سرترالین نوشته اما با توضیحات و عوارضی که داره میترسم حالم بدتر شه خواستم بدونم داروی خوبیه مصرفش کنم و تودوران بارداری هم میشه این دارو رو مصرف کرد؟ ممنون

 15. با سلام خدمت اقای دکتر
  اقای دکتر مادر من وسواس فکری داره اوایل برا حدکد ۴سال سرترالین میخورد بعدش یه دکتر دیگه ماپروتیلین براش تجویز کرد اکنم دو سالی خورد ولی وسواس فکریش درمان نشده بدتر هم شده که هم باعث اذیت خودش میشه هم اطرافیان در ضمن زود عصبانی میشه وبه همه چی گیر میده همیشه هم میگه مریضم و همه جام درد میکنه البته خیلی وقتا به خاطر جلب توجه هست الان هم یه دکتر دیگه رفته براش لیریکا و دلوکسیتین تجویز کرده یه چند روز خورده میگه نمیتونم بخورم حالم رو بد میکنه اضطرابم بیشتر میشه به نظر شما این قرصا رو بخوره یا نه

  • در خانمهای خانه دار وسواس بازتابی از نگرانیها و اضطرابهای طولانی اونها در مورد همسر و فرزندان و خونه و زندگیه و تااین نگرانی ها کاهش پیدا نکنه،وسواسشون به این راحتی ها خوب شدنی نیست

 16. سلام ضمن تشکر من بخاطر مصرف ریتالین دچار استرس می شوم ولی به دلیل بیماری کم تمرکزی add باید بل رای درس خواندن ریتالین بخورم و پزشک بنده برای رفع اضطراب یک م گ کلونازپام قبل از خواب تجویز کردند ولی خودم اقدام به مصرف کلونازپام و ریتالین به صورت همزمان در روز کردم و بسیار راضی ام و میتونم تا ۲ ریتالین در روز را تحمل کنم خوایگستم بدونم کلونازپام را حداکثر تا مرز چند میلیگرم میتوان در روز مصرف کنم تا بتوانم روزانه چهل میلیگرم ریتالین را تحمل کنم با تشکر فراوان و آیا داروهای ریسپریدون دپاکین پرگابالین متورال که از چند پزشک جداگانه گرفتم با هم تداخل ندارند

 17. سلام آقای دکتر. من حدود ده سال پیش به دلیلی به تجویز دکتر، به مدت سه ماه فلوکسیتین مصرف کردم و در اون دوره بیخوابی گرفتم در صورتیکه قبلش اصلا بیخوابی رو تجربه نکرده بودم. اون زمان پزشک معالجم گفت که این بیخوابی از عوارض فلوکسیتین هست. ولی متاسفانه بعد از اون سه ماه و قطع فلوکسیتین، بیخوابی من کماکان پابرجا ماند و الان ده ساله که این بیخوابی تاثیر بسیار بدی روی زندگیم گذاشته. هیچ مشکل روحی و روانی ای هم ندارم ولی مشکل شدید در به خواب رفتن دارم و داروهای خواب آور هم فقط اثر موقت دارن. به نظر شما امکانش هست که اون قرص فلوکسبتین باعث آسیب مغزی یا هورمونی در بدنم شده باشه؟ یا میزان سروتنین بدنم رو تغییر داده باشه؟ و راه حل مشکل چیست؟

  • نه آسیبی وارد نشده
   منتهی عادت خوابشما بهم خورده و وقتی عادت بهم بخوره بسختی به حالت اول برمیگرده
   ی مقاله راجع به خواب تو همین سایت داریم
   خوابتون رو بدون قرص باید اصلاح کنید…بتدریج و با حوصله

 18. سلام
  من بعلت بیماری پنیک به مدت تقریبا ۱۰ سال کلونازپام مصرف کردم. هر روز. تازه متوجه شدم فقط اثر تسکینی داره و برای درمان طبق دستور پزشک یک چهارم فاورین و آپودوکسپین ۲۵ می خورم. تاکید دکترم براینه که باید دوز فاورین را به روزی ۱ عدد (۱۰۰ میلی) برسونم چراکه روزی یک چهارم و حتی نیم فقط اثر تسکینی داره.
  متاسفانه با افزایش دوز به نیم حالات عجیبی را تجربه می کنم. (وزنم ۴۵ کیلو)
  سوالم اینه که آیا دوز به سن و وزن ارتباط نداره؟ و اینکه اگر به دوز ۱۰۰ میلی نرسم بهبود (درمان پنیک) حاصل نمیشه؟

 19. با سلام و احترام.
  مدت ۲ سال و دوماه است به دستور روانپزشک داروهای ضد اضطراب و ضد افسردگی که به تناوب مطابق نسخه ایشان تغییر کرده اند مصرف می کنم. نظر روانپزشک متخصصم در این خصوص آن است که این داروها اعتیادآور نیست؛ اما وقتی تنها یک یا دو روز به دلیل اتمام داروها مصرفشان قطع می گردد، دچار سردرد و سرگیجه های خیلی شدیدی می شوم که حتی پیش از مصرف داروها نیز بی سابقه بوده است! لذا نگرانی ام آن است که ترک داروها حتی زیر نظر پزشک نیز همین حالات شدید سردرد و سایر عوارض را به دنبال داشته باشد. داروهای فعلی ام عبارتند از الانزاپین، سرترالین و پروپرانول.
  خیلی لطف می فرمایید اگر بنده را از راهنمایی ارزشمندتان بی نصیب نگذارید. با سپاس فراوان.

 20. سلام من ی دو سالی هست قرص کلونیدین مصرف میکنم برای گواهینامه باید تست اعتیاد بدم میخواستم بدونم قرص کلونیدین تست اعتیاد درادرار را مثبت میکند؟اگه تست را مثبت میکند چه قرصی به جای کلونیدین مصرف کنم که تست را مثبت نکند ممنون

  • سوالای این مدلی دیگه تو این دوره زمونه بی موروه
   الان در ازمایش اعتیاد بخاطر دقت بالا هر چی مصرف کنید همونو نشون میده
   ترامادول مصرف کنید همونو نشون میده
   تریاک مصرف کنیو همونو
   امی تریپتیلین مصرف کنید امی تریپتیلین نشون میده
   ماری ج انا فقط ماری جوانا
   قرص فشار خون همونو

 21. سلام آقای دکتر من به خاطر مشکلات خانوادگی و از دست دادن عضو خانواده شکست عاطفی و پیدا نکردن کار بعد از فارغ التحصیلی دچار افسردگی شدید و بیقراری بودم تحت نظر دکتر دارو میخوردم ! ریتالین هم به من داده بود که یه شب در اثر اشتباه ازش بیشتر استفاده کردم شب توی خاب دچار حمله پنیک شدم اول فک میکردم دارم میمیرم بعد از اون تپش قلب ، سر گیجه، تنگی نفس ، استرس دائمی، اضطراب، وسواس ، افسردگی و ترس شدید از مردن دارم !به هیچ چیزی جز اینا و مریضی نمیتونم فک کنم . کل زندگیم بهم ریخته ! الان دارو نمیخورم ! چن بار دکتر قلب رفتم گفتن مشکل قلبی نداری اما باید مراقب باشی به خاطر سکته قلبی برادرم تو جوانی! الان من باید چیکار کنم خسته شدم ازین وضعیت هر روز صد بار میمیرم ! ممنون و سپاس

  • نه خسته و ناامید نشو
   یه مشاور خوب باید داشته باشی که بهت انگیزه بده..دارو هم با دوز کم مشکل پانیک و افسردگیتو برطرف میکنه…رها نکن درمانتو

 22. سلام دکتر بنده به مدت چند سالی به علت اضطراب مزمن داروهایی الپرازولام و دیازپام همراه دارو ضد جنون با دوز پایین اما العان به عوراض خیلی بدی مانند پر شنوایی دچار شدم یا همان هایپراکوزیس که واقعا این بیماری مرا در خانه زندانی کرده مختصر کنم ایا درمانی برای این بیماری وجود داره یا دارویی

  • بله برای همین همیشه تقاضا میکنم داروی آرامبخش بیشتر از یکماه خورده نشه…برای درمان باید به دکتر گوش و حلق و بینی یا شنوایی سنج مراجعه کنید تا از روش حساسیت زدایی استفاده کنند

 23. سلام جناب دکتر. شرمنده مطلب در مورد داروی فلوکستین توی سایت پیدا نکردم مجبور شدم اینجا سوالم رو بپرسم. من الان ۲ روز بعد مصرف فلوکستین اونم یکبار در روز با دوز ۱۰ ldg دچار خارش و کهیر در ۴-۵ نقطه بدنم شدم تو بروشور دارو هم نوشته جز عوارض بسیار شایع دارو خارش، کهیر و بثورات جلدیه. با این تفاسیر که یک عارضه شاید برای این قرص هست و طبیعتا برای خیلی ها بوجود میاد ادامه دادنش مشکلی پیش میاره؟
  دوما اینکه ایا اشکال داره از سیتریزین برای ضد خارش و حساسیت استفاده کنم؟

 24. سلام اقای دکتر عزیز وقتتون بخیر. اقای دکتر من بعد از مدتها که گوشه گیر بودم بالاخره امروز به روانپزشک مراجعه کردم و ایشون برام آسنترا ۱۰۰ تجویز کردن و من رفتم داروخانه گفتن این دارو که شما میخواین و دکتر نوشته خارجیه و یک جعبه ۲۸ تایی ۵۴ تومن بود. میدونم که طبیعتا دارو خارجی کیفتیش بهتره چون حتی تو مکمل وملتی ویتامین ساده هم من این تفاوت رو دیدم. حالا در این مورد چون واقعا یکم گرونه اما اگه یکم زور بزنم میتونم خریداری کنم. دکتر داروساز گفتن اگه نمیخواین میتونید از سرتراین شرکت سبحان استفاده کنید. خواستم بدونم نظر شما چیه در این مورد؟
  ممنون میشم طبق تجربه مراجعینی که این دارو رو مصرف کردن راهنماییم کنید
  با سپاس

 25. سلام آقای دکتر
  برادر من در مرحله ترک اعتیاد به متادون هست ۳ هفته می گذره و بی خوابی داره، دکتر کلونازپام تجویز کرده، چند بسته بهش داده حدود ۴۰ تا قرص که نصفش رو هر شب بخوره، مشکلی نداره؟ می ترسیم از چاهی به چاه دیگه بیافته.

 26. ممنون از پاسخ شما و وقتی که گذاشتین، استنباط درستیه که بعد از مصرف این تعداد قرص یه اعتیاد جدید داره و باید این رو هم ترک کنه و عوارض ترک رو هم داره؟

  • خب کمالگرا نباشید
   واقع بین باشید
   بدون اینها ممکنه نتونه ترک کنه
   بعد از ترک ماده ی اصلی انشالا کن کم اینها رو هم میگذاره کنار
   قدم بقدم

 27. سلام
  اقای دکتر برای بیماری ibs میگن فعضی ضد افسردگی ها هم برای بعضی بیماران جوابگو بوده. ایا این ضد افسردگی ها تا جایی که شما دیدید درمان می کنند یا اینکه فقط علایم بیماری رو تسکین می دهند؟

 28. با سلام اقای دکتر
  دکتر متخصص اعصاب و روان برای من به خاطر داشتن تپش قلب و اضطراب دارو های سرترالین ۵۰ و پراپرونول ۱۰ و قرص کلردیازپوکساید ۵ میلی گرم تجویز کردند.سوالم اینه که ایا قرص پوکساید اعتیاد اوره یا نه؟؟

 29. با سلام
  آقای دکتر من چندین ساله که به دلیل تنشهای اجتماعی و اقتصادی و تحصیلی و کاری و خانوادگی افسردگی دارم.همیشه داروی فلووکسامین و در کنارش برای رفع بی اشتهایی عصبیم الانزاپین مصرف میکردم.الان حدود یکساله که داروهامو خیلی خیلی کم مصرف میکنم اما علائم دوباره برمیگرده مخصوصا از تابستان که شرایط اقتصادی روز بروز بدتر میشه و بیکارتر میشم و امید به آیندم رو هر ردز بیشتر از دست میدم.احساس میکنم با این وضع آینده بدی در کهنسالی در انتظارمه.بی خوابی و استرس و تپش قلب دیگه دیوانم کرده.آیا پیشنهاد میکنید دوباره پیش پزشکم برم یا به دلیل ایجاد وابستگی از خوردنشون پرعیز کنم؟

 30. سلام آقای دکتر کن خانمی ۳۶ ساله هستم با دو فرزند زندگی و همسر خوبی هم دارم زمینه اظطراب را از بیست سالگی به صورت موردی مثلا برای امتحان یا گواهینامه و غیره داشتم تا این که دو سال هست که حمله های عصبی بهم دست میداد و بی قرار میشدم واالان حدود شش ماهه که حالم وحشتناک بده که بیشتر ناامیدی و افسردگی میاد سراغم و به دنبالش اظطراب و بی قراری دکتر رفتم بهم اسنترا ۱۰۰ و کلونازپام به مدت سه ماه بهم داد الان این داروها را یک ماهه استفاده میکنم کمی بهترم ولی تاثیر عالی ندیدم به نظرتان داروی اسنترا داروی مناسبیه برای این حجم از اظطراب و بی قراری و افسردگی با تشکر از شما

  • بله تو موارد مشابه خیلیا با این دارو حتی به تنهایی جواب گرفتند ولی اگر لازم باشه یک داروی دوم برای تقویت سرترالین میت نه تجویز بشه

 31. سلام دکتر خسته نباشید.خواهشا جواب سوالمو بدین. پی بردیم که یکی از اعضا خانوادم هر روز مقدار زیادی آلپرازولام دیازپام و یک دلروی دیگری که الان یادم نیست مصرف میکنه.چند باز پیش روان پزشک بردیمش تا با داروی کمکی قطعش کنه.اما خودش نمیخواد و همواره داروهای خودش رو به مقدار زیاد مصرف میکنه بطوری که بعضی موقع ها اصلا درک درستی از زمان و مکان نداره.نظر شما چیه

  • منجر به افت حافظه و حواسپرتی در ایشون شده.منم معتقدم باید داروهاش تغییر کنه و دست از خود درمانی برداره.باید سبک زندگیشو تغییر بده و بره سمت ورزش.از نفوذ دوستانش استفاده کنید تا متقاعدش کنند

 32. سلام و خسته نباشید خانمی سی و شش ساله هستم با دو فرزند خدا را شکر همسر بسیار مهربان و خوبی دارم در سن بیست سالگی وقتی دانشجو بودم به دلیل شلوغی خوابگاه استرس شب امتحان را تجربه کردم و استرسم به حدی بود که قادر به ادامه تحصیل نبودم ولی به لطف خدا درسم را به پایان رساندم بعد از ازدواج با یک فرزند کوچک تحصیلات تکمیلی را هم ادامه دادم و فرزند دوم هم بعد از پنج سال به میان ما آمد تا اینکه تصمیم به گرفتن گواهینامه رانندگی کردم در آزمون رانندگی پنج بار و هر بار به دلیل استرسهای بسیار بسیار وحشتناک رد میشدم تا اینکه بالاخره گواهینامه را گرفتم ولی استرسهایی که در طول این سالیان داشتم موردی بود تا اینکه در مهر ماه ۹۷ یک شب اولین حمله عصبی بسیار شدید را بی دلیل تجربه کردم و بی قراری تا حدی که احساس میکردم آخر دنیاس و دارم میمیرم بعد از اون ده ها حمله دیگر را تجربه کردم ولی باز هم به پزشک مراجعه نکردم و الان به دلیل اینکه این اظطراب به افسردگی بسیار شدید هم تبدیل شده تقریبا دو ماه است که به پزشک مراجعه کردم و پزشک برایم سرترالین ۱۰۰ تجویز کرد تا الان از آن حملات پانیک نجات پیدا کردم ولی مسئله ای که مرا بسیار آزار میدهد بی حوصلگی شدید و گاهی بی قراری است البته پزشک برایم کلونازپام یک شبی یک عدد هم تجویز کرد ولی خودم در اینترنت سرچ کردم که ارام بخش ها اعتیاد می آورند و نخوردم در صورتی که پزشک گفت تا یک سال باید بخوری با توجه به اینکه من از روستا با شما تماس میگیرم عاجزانه خواهش میکنم کمکم کنید ایا دارویی که مصرف میکنم مناسب است ایا داروی تقویتی دیگری لازم است به خدا روزها و ثانیه های زندگی ام به تلخی و به سختی میگذرد با تشکر

  • شاید کپسول گاباپنتین هم کمک کننده باشه..همچنین پرانول
   در بین ارامبخشها هم کلردیازپوکساید کمترین اثر اعتیاد اوری رو داره و میتونید روزی دو تا سه بار مصرف کنید

 33. سلام خسته نباشید آقای دکتر آیا قرص نروکسین برای اضطراب مناسب هست؟ دکتر برام تجویز کردن روزی یک عدد. من دلم میخواست قرص دیگری تجویز کنن اما خب دانش ایشون بیشتر هست و من اجازه دخالت به خودم ندادم. آیا به دلیل اینکه پایه گیاهی داره ممکنه اثرش کم باشه؟

  • این قرص که از گل راعی یا علف چای درست شده مثل داروهای ضدافسردگی موجب افزایش سروتونین میشه.بنظرم‌ اگر با این دارو نتیجه بگیرید بهتره تا داروی شیمیایی مصرف کنید

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*