آیا داروی اعصاب اعتیاد آور است؟

سروتونین هورمون شادی

-معمولا وقتی به مردم پیشنهاد می شود که برای گرفتن داروی اعصاب به روانپزشک مراجعه نمایند آنها بخاطر بعضی ترس ها و نگرانی هایی که در ذهن خود دارند از مراجعه حضوری برای بیان مشکل ِ خود و گرفتن داروی لازم امتناع می کنند و ماه ها و سالها این کار را به تاخیر می اندازند تا اینکه از روی اجبار زمانی به روانپزشک مراجعه می کنند که بیماری و اختلال عصبی آنها  مزمن شده و در ذهن و روان آنها ریشه دوانیده است.

-اینجانب در طول سالهاییکه به این حرفه مشغولم به دفعات مشاهده نموده ام که بیماری که باید پنج یا ده سال پیش ازین مراجعه می کرده است با تجویزهای غلطِ  اطرافیان و یا با خود درمانی ِ اشتباه و یا متاسفانه با مراجعه با افراد غیر مطمئن مانند دعانویس و مدعیان ِدرمانهای فرازمینی ،عمر و انرژی و پول خود را حرام کرده و به نقطه ی ناامیدی و پشیمانی رسیده است.

-آنطور که من از مراجعینم برداشت کرده ام اغلب آنها بخاطر  یک دغدغه ی ذهنی که بخشی از آن بر حق ولی  بخشی از آن هم سوتفاهمی بیش نیست از مصرف داروی اعصاب پرهیز می کنند و آن دغدغه این است که:اگر من داروی روانپزشکی مصرف کنم، برای همیشه به آن وابسته خواهم شد.
در واقع فرد مراجعه کننده تصور می کند که مصرف کوتاه مدت هر یک از داروهای روانپزشکی منجر به این خواهد شد که وی برای همیشه به مصرف آنها اعتیاد پیدا کند و دچار وابستگی کامل جسمی و روانی به آنها گردد.

آیا داروی اعصاب اعتیاد اور است
آیا داروی اعصاب اعتیاد اور است

                              

 -در پاسخ به این شُبهه باید بگوییم که از لحاظ میزان اعتیاد و وابستگی آوری، داروها به دو دسته تقسیم می گردند :
الف)دسته اول:داروهای تسکین دهنده (مسکن) 

داروهایی هستند که به سرعت اثر تسکینی خود را نشان می دهند و شخص بعد از مصرف آنها فورا احساس ریلکسی و آرامش می کند.درست مثل زمانی که شما قرص والیوم یا دیازپام را برای اثر خواب آوری آن بمدت بیش از دو سه هفته مصرف می کنید.بله  به احتمال زیاد مصرف مداوم و طولانی ِاین داروها درجاتی از اعتیاد آوری و وابستگی را خواهند داشت .

ب)دسته ی دوم:داروهای درمان کننده:

 داروهایی هستند که برای بروز اثرات درمانی خود نیاز به یک تا دو هفته مصرف مقدماتی دارند که این دسته از داروها اثر اعتیاد آوری ندارند.مانند کپسول معروف ِ فلوکستین که بسیاری از مردم ِ ما برای رفع حالات افسردگی و اضطراب سابقه ی مصرف ِ آن را  و یا بخاطر مصرف سایر اعضای خانواده شان سابقه ی آشنایی با آن را دارند.
-توضیح بیشتر اینکه بخشی از داروها که توسط عامه ی مردم به صورت سرپایی و بدون تجویز پزشک و برای کسب آرامش ِ فوری و یا به خواب رفتن سریع مورد استفاده قرار می گیرند،در صورت مصرف طولانی و مداوم به شدت اعتیاد آور خواهند بود.داروی اعتیاد آور
از جمله ی این داروها، می توان از داروهای تسکین بخش و اعتیاد آوری مانند قرص ترامادول (که این روزها توسط تعداد زیادی از جوانان ما مخفیانه مصرف میگردد)و نیز قرصهای دیازپام، لورازپام، کلونازپام (که اصطلاحا به داروهای پام معروف هستند ) و همچنین داروی بسیار قوی ِ ضد اضطراب یعنی آلپرازولام یا زاناکس نام بُرد.

-جالب اینجاست که این داروها بدون نیاز به تجویز پزشک و به میزان زیاد در دسترس عموم مردم قرار داشته و به راحتی قابل تهیه می باشند و طنز ماجرا در این است که اینها در واقع همان داروهای اعتیادآور و وابسته کننده ای هستند که بسیاری از مردم  بخاطر فرار از مصرف آنها از مراجعه به پزشک متخصص اعصاب و روان سرباز می زنند.

– یعنی آنها واهمه دارند که پزشک به آنها داروی اعتیاد آور بدهد در حالی که خودشان  خودسرانه و ناغافل در حال مصرف داروی معتاد کننده هستند و باز جالبتر(و البته تاسف آور تر) اینکه بخشی از مراجعین ِ ما روانپزشکها، کسانی هستند که به مصرف دارویی مانند زاناکس  یا آلپرازولام وابسته شده اند و حالا بعد از گذشت دو تا پنج سال که از مصرف آنها گذشته است از ما تقاضا دارند که این وابستگی را از آنها بگیریم.
-برای رفع نگرانی ِ مراجعین باید شفاف و واضح بیان کنم که:اغلب روانپزشکان در نسخه ی درمانی خود به تجویز داروهای درمان کننده و نه فقط تسکین دهنده می پردازند چون آنها به این مطلب اِشراف دارند که تجویز داروی صِرفا مُسکّن، موجبات وابستگی بیمار به آن داروها را فراهم می آورد.بنده حتی بارها مشاهده کرده ام که بیمار ِ من با اصرار و التماس تقاضا دارد که برای او دارویی مانند آلپرازولام یا زاناکس نسخه نمایم ولی بخاطر قبول نکردن ِ خواسته ی او،با قهر و عصبانیت مطب بنده را ترک کرده است.

تجویز صحیح
تجویز صحیح

 

 

-اما از گروه داروهای درمان کننده ی روانپزشکی می توان به این موارد اشاره نمود :
-داروهای ضد افسردگی که این  داروها ماده ای به نام سروتونین را در مغز افزایش می دهند.

سروتونین هورمون شادی
سروتونین هورمون شادی

افزایش ماده ی سروتونین در مغز منجر به افزایش میزان شادی و سر زندگی و آرامش ذهنی و کاهش افسردگی و اضطراب  می گردد.
-داروهای ضد پرخاشگری که شامل دارویی مانند قرص دپاکین می باشد که کارکرد این دارو، تثبیت و به تعادل رساندن خلق و خوی افراد می باشد و از انجام رفتارهای ناگهانی و تکانه ای که در آن فرد ابتدا رفتار نامناسبی را از خود نشان می دهد و بعدا به چرایی و چگونگی این رفتار پیش بینی نشده می پردازد و از آن نادم و پشیمان می گردد ، جلوگیری می کند.

-نویسنده: دکتر پرویز علی وردی (روانپزشک)

 

-تلفن وقت دهی ۸۸۵۵۶۹۴۶( از مشاوره یا پاسخ از طریق تلفن معذوریم)

 

232 Comments

 1. سلام الان نزدیک سه سال بخاطر بی خوابی کلونازپام مصرف میکنم دکتر معالج گوارش بهم تجویز کرد گذاشتن کنار خیلی برام سخته چکار کنم لطفا راهنمایی کنید مرسی

  • سلام آقای دکتر. خدا قوت
   من بخاطر مشکلاتی که با همسرم داشتم دچار افسردگی و اضطراب شدم و به پزشک شهرمون مراجعه کردم که ایشون برام آلپرازولام اس سیتالوپرام دپاکین و پرفنازین تجویز کردن اگه یه روز نخورم حالم داغونه و بشدت حالت تهوع میگیرم و حدود ۷ماهی هم هست پریود نشدم نظرتون درمورد مصرف این قرصا چیه

 2. سلام و روزبخیر آقای دکتر
  اگر داروی دلوکستین بصورت تدریجی و زیر نظر متخصص قطع شود ، جقدر احتمال برگشت علایم وحود دارد.این دارو خیلی خوب به من ساخته ولی ترس شدید از برگشت علایم بعد از ترک مصرف دارم.حدود ۱۰ ماههمثرف می کنم.برای اضطراب شدید
  همجنین این نوع داروها با مدت مصرف طولانی تر ، وابستگی و امکلن قطع مردن شان سخت تر می شود؟

 3. سلام
  آقای دکتر
  چرا حداقل دوره درمان اضطراب یا افسردگی شدید توسط داروهایی مثل فلوکستین ،دولوکستین و….۶ ماه تعیین شده است و جقدر احتمال بازگشت علایم بعد از قطع مصرف قرص ها بس از دوره درمان وجود دارد ؟

  • دوره درمان بعضیها ۶ ماه
   بعضیها ۹ ماه
   بعضیهاه ۱۲ ماه
   بعضیها ۱۵ ماه
   بعضیها دو سال
   بعضی چهار سال
   بعضی ده سال
   بعضی تا آخر عمر
   قانون ثابت وجود نداره
   این ی قرارداد و رازیه بین بیمار و پزشکش که براساس شرایط خاص اون بیمار وضع میشه
   هیچ فورمول ثابتی وجود نداره

 4. سلام آقای دکتر.بنده مدت یک سال است بعلا استرس و تگرانی از محیط خانواده خود نمی توانستم به منطقه دور مسافرت بروم.در این راستا دکتر برام قرص الپرازلوم نیم وپروپرانول۲۰ وقرص سیتالوپرام ۲۰یک عدد فقط بعد ازظهر تجویز نموده است. بعلت کم یابی وتحریم داروها.الپرازلوم مرا به زاناکس تبدیل نموده است. کمی از حالت استرس خارج شده ام ولی باز هم بمسافرت رفتن برام خیلی سخت شده است.وشخصا فکر میکنم داردی تجویزی من اینها نیستند. لطفا جهت رفع نگرانی نظر مساعدت

   • سلام خیته مباشین من دختر ۱۹ساله ای هستم که دانشجوی ترم اول مهندسی میباشم ، انگیزه ای برای زندگی ندارم وکسل و بیحال هستم و وسواس فکری کمی دارم و زودرنج هستم و استرس و اضطراب دارم و معده درد های شدید داشتم که با داروهای تزریقی مسکن هم خوب نمیشد و هر روز طبق تجویز دکتر گوارش اس اومپرازل و کلیدیوم سی مصرف میکردم و الان فقط کلیدیوم سی مصرف میکنم و خوابم هم به صورت منقطع هست و خواب خوبی ندارم لطفا منو راهنمایی کنید الان چهارماه پیش راونشنای میرم هفته ای یک بار مشاوره و دوبار نوروفیدبک میشم و به تازگی پیش دکتر راونپزشک مراجعه کردم و بهم قرص سیتالوپرام‌ و‌ کلورودیازپکساید داده دکتر جان لطفا راهنماییم کنید که آیا این داروهارو‌مصرف کنم اعتیاد آور نیست و این که مصرف این داروها با کلیدیوم سی همراه باشه یا کلیدیوم سی رو قطع کنم؟
    خیلی ممنونم از راهنماییتون 🌺

 5. با سلام و خسته نباشید خدمت آقای دکتر
  اینجانب بعلت مشکلات استرس و افسردگی داروی سیپرالکس ۱۰ میلی گرم و بوسپیرون ۵ میلی گرم استفاده میکردم که بعد از مدت دو ماه داروی بوسپیرون با هالوپریدول نیم میلیگرم جایگزین شد و بعد از چهار ماه داروی سیپرالکس حذف شد و دکتر فقط داروهای ویتامین ب یک ۳۰۰ و هالوپریدول نیم را به من دادند که بعد از مصرف دوماه چون حالم خیلی خوب شده بود داروها را سرخود قطع کردم. پس از آن حتی با گذشت سه ماه از قطع داروها مدام با مشکلات گرفتگی و درد عضلات دست و پا و گز گز و مور مور و همچنین لرزش دست درگیر هستم که این موضوع بسیار مرا نگران کرده بعلاوه اینکه مجددا علائم افسردگی من برگشته و حس امید به زندگی را از دست داده ام و بسیار بی انگیزه و بی اشتها شده ام و مشکلات کم خوابی دارم.
  با سپاس از لطف جنابعالی

 6. جناب آقای دکتر
  خواهشمند است قسمت اول سوالم را نیز پاسخ بفرماییدالان نزدیک به سه ماه است که هیچ داروی اعصابی مصرف نمیکنم ولی همچنان عوارض داروهای اعصاب نظیر گرفتگی و درد عضلات و گز گز و مور مور دست و پا و همچنین لرزش دست و همچنین احساس لرزش در درون بدن را دارم مخصوصا” اول صبح که از خواب برمیخیزم این حس لرزش بیشتر هویدا است.
  با سپاس از لطف شما

   • سلام من ۲۰ سالمه از ۱۴سالگی به بعد همش فکر خودکشی همراهمه و یک بار هم اقدام کردم‌ به این کار و پیش روانپزشک هم رفتم قرصامو یک ماه خوردم دیگه نخوردم!گاهی میخوام به خودم کمک کنم گاهی هم اصلا واسم مهم نیس،نمیدونم چمه !روانشناسان هم همه گرونن ما هم دیگر ایده ای نداریم که چه کنیم،با تشکر 😐

    • بخشی از افکار تو رنگ و بوی زمانه و نسلت رو داره …تعداد افرادی که نگاهشون مثل توست بینهایت زیاده.بی ثباتی و بیهدفی و احساس پوچی.
     فعلا داروها رو بخور تا با بالارفتن سنت ،بیشتر معنای زندگی رو بفهمی.دارو رو قطع نکن

   • سلام وقت بخیر
    من طبق دستور پزشک باید ۳ماه فلوکستین۲۰ مصرف کنم اما از اونجا که من ۸سال مواد مخدرو ترک کردم و به نوعی یه آدم مریض هستم میترسم به این قرص ها اعتیاد پیدا کنم .خوشحال میشم نطرتون رو بدونم

    • خاصیت اعتیاد اوری نداره.مصرف داروی ااعتیاد اور برای بیمار خوشاینده.
     اگر داشت وقتی ما به مریضامون میگیم ۶ ماه بخورن ،با جون و دل میخوردن…ولی در عمل همه میخوان بهونه بیارن و نخورن

 7. سلام اقای دکتر من دو سال پیش حملات هراس گرفتم و افسردگی. با کوچکترین صدایی میترسیدم. دو ماه پیش هم از خواب میپریدم و شدیدا میترسیدم. تازگیها هم سردرد شدید میشدم. چون وارد شغل جدیدی تازگیها شدم که خیلی دوستش دارم. الان چن روزه کلونازپام یک که دکتر دوسال پیش تجویز کرد میخورم بهتر شدم. فیفول هم میخورم گفتم شاید کم خون باشم. بنظر شما درسته؟ از خواب که میپریدم نصف شب خ وحشت داشتم از شب بدم میومد اضطراب داشتم لطفا راهنماییم کنید. الان که کلونازپام میخورم بهترم لورازپام روم تاثیر نداره

  • بله لورازپام و کلونازپام هر نوع هراس و اضطرابی رو بصورت علامتی خوب میکنن(یعنی سطح بیماری رو)… که نباید بیشتر از دو یه هفته مصرف بشن ….ولی درمان ریشه ای بیماری نیاز به دارو و روشهای دیگه ای دارند

 8. اقای دکتر افسردگی اضطراب در خانواده ما ارثیه. من خودم تحصیلکرده شغل خوبی دارم. اجتماعی و موفقم گاهی اوقات این بیماری عذابم میده. ترس از دیوونه شدن و از دست دادن شغل دارم. درمان ریشه ای این بیماری چیه. افسردگی اضطراب وسواس فکری و هراس یکدفعه با هم میان سراغ ادم. وقتی فعالیت شدید دارم و پرکارم و بیخوابی دارم حالم بده. دوسال پبش گرفتم مدت کوتاهی قرص خوردم خوب شدم دوماه پیش امد سراغم. الان با کلونازپام یک شب یکی خوبم. ایا قابل درمانه و درمان ریشه ای رو شما چه میدونید؟ اجرتون با امام حسین

  • قرص که خوبه و حتما موثره
   منتهی من برای امثال شما که بیماری ارثی و مزمن دارید توصیه میکنم حتما از یک روش رواندرمانی هم استفاده کنید…اگر نمیدونید کجا برید به کلینیکهای روانشناسی دانشگاه شهرتون مراجعه کنید

 9. سلام اقای دکتر من ب خاطر حالت تهوع و سرگیجه ب دکترمراجعه کردم ایشون از من ازمایش کلی گرفتن و از بابت قند و چربی وتیروئید مطمعن بشن ک این مشکلات در من وجود نداشت و درنهایت نظر ایشون اضطراب و افسردگی بودحالا ب من قرص تریفن۲وتری فلوئوپرازین۱ونورتریپتلین۱۰ دادن اما من خیلی دودل هستم ک استفاده کنم یا نه.لطفا راهنمایی کنید.

 10. اقای دکتر .من شدیدا مشکل بیخوابی دارم.ینی اصلا نمیخوابم.زولپیدم . لوازپام فقط چند روز اثر کرد.برای این بیخوابی مزمن و شدید شما چه پیشنهادی دارید؟؟؟؟؟

  • با قرص خواب مخالفم
   پیشنهاداتمو بصورت یک مطلب تو همین سایت نوشتم
   قرص خواب نخور ،روز بروز بدتر میشی
   ریشه ی بیخوابیتو پیدا کن

 11. سلام آقای دکت اضطراب شدید صداها و ویزویز گوش دارم برام سیتالوپرام تجویز کردند بعضی وقتها گلویم خشک میشه میل جنسیم کم شده راهنمای کنین ممنونم

 12. باسلام خدمت شما..بنده مدت زیادی است که بخاطرمشکلات کاری واقتصادی دجاراضطراب شدیدوافسردگی شدم طوری که در این چند روزدچاردل پیچه ومشکلات گوارشی شدم بااصرارخانواده امروزبه دکترروانپزشک مراجعه کردم ایشان به من روزی یک عددسرتالین ۵۰و۱/۴ صبح و۱/۲ شب کلونازپام ۱میلی وایمی پرامین ۲۵ یکعدد بعدازظهردادند راستش خیلی میترسم مصرف کنم چون شغلم رانندگی است ودکترتاکیذ به مصرف دارو۶تا۸ماه کردند لطفا بنده روراهنمایی کنیذ چه کنم..ممنون

  • خوبن ولی بعید میدونم این سه تا با هم رو بتونید همین ابتدای امر تحمل کنید
   بنظرم دونه دونه شروع کنید

   • باسلام مجدد خدمت شمادکترعزیز:
    اگرفقظ به تنهایی سرتالین رومصرف کنم وکلونازپام وایمی پرامین رومصرف نکنم مشکلی پیش میاد برام؟امروزطبق پیشنهاد شماسرتالین مصرف کردم واولین روزم بود خیلی بهترازروزقبل شدم..اخه شنیذم میگن باداروی ترکیبی مصرف بشه…نمیدونم چکارکنم اقای دکتر اگه ممکنه منوراهنمایی کنید چون شغل من رانندگیه..بینهایت سپاسگزارم.

 13. M Hyt:
  با سلام من بدلیل مشکل اضطراب وبیقراری دوسال پیش به دکتر مراجعه وتحت درمان دارویی قرار گرفتم ودوسال سرترالین ۱۰۰ونورتریپتیلین ۲۵ استفاده کردم از هفته آخرشهریور سرترالین رو کم کم حذف کردم اما بعد از بیست روز دوباره علایم عود کرده وبامراجعه به دکتر دیگر روان درمانی رو شروع کردم ولی همچنان علایم پایداربودن ومدام گرفتاردلشوره واضطراب وبی اشتهایی شدید بصورتی که اصلا نمیتونم هیچ غذایی بخورم ودچار سستی شدم درحال حاضر دکتر برایم داروهایی جدید داده که شامل فلوکستین .الانزاپین.آتنولول.نورتریپتیلین ولورازپام هستش حالا سوالم اینه خوردن این همه دارو باهم ضررنداره؟تاجایی که میدونم آتنولول نباید بافلوکستین همزمان استفاده بشه درضمن ضربان قلبم هم بالا ۱۰۰هستش.ودیگه اینکه بامصرف این داروها بهبود پیدامیکنم یانه؟ومن نگران عوارض قرص الانزاپین هستم وآیا طولانی مدت استفاده بشه وابستگی ایجادمیکنه؟وباتوجه به شرایطم من تا چه زمانی بایددارو مصرف کنم وآیا مجبورم باهمه عوارض این داروها تاآخرعمرداروبخورم؟
  ممنون میشم جواب سوالم رو بدید چون ماشهرستانیم ودسترسی به دکترهای عالی رو نداریم

  • دکتر عالی و غیر عالی و تهرانی و شهرستانی نداریم…همه یه درس و ی کتابو خوندن
   درمانتون خوبه. تهران هم بیایید ما هم همین قرصارو میدیم …مگه چند تا قرص داریم… هرچی اینجا هست اونجا هم هست و برعکس
   منتهی اولا باید صبور باشید
   دوما سوالاتتون رو مختصر و کوتاه و بدون تکرار و وسواس،با احترام و ارامش و روی خوش از پزشکتون بپرسید حتما بهتون جواب میده
   پزشکتونو تحت فشار روانی قرار ندید،سوالات مسلسلی و تکراری ازش نپرسید اونم انسانه و صدها نفر مثل شما رو میبینه و گاهی تحملش کم میشه،اگر به بهبود کامل نرسیدید سر دکترتون غر و لند نکنید،اون بیچاره که مسبب مریض شدن شما نیست
   و داره تلاش میکنه به بهترین نسخه و ترکیب دارویی برای شما برسه…
   از روشهای غیر دارویی و طبهای مکمل مثل طب سنتی و گیاهی هم کم و بیش استفاده کنید،تفکر و مطالعه ی مثبت داشته باشید
   پزشک و دارو وسیله هستند ،بهبود و شفا از جای دیگه منشا میگیره،به لطف خدا امیدوار باشید

 14. سلام خسته نباشید من کم کاری تیروئید دارم که برخی مواقع نوسان پیدا میکنه عصبی و افسرده و پرخاشگر میشم یه مشکلمم اینه تو دوران قاعدگی هم همین مشکلاتو دارم طوری که از کارو وزندگی و فعالیت می افتم و به کلی از زندگی فلجم میکنه عدم تمرکز و فراموشی هم خیلی تو این دوران آزارم میده پزشک تیروئیدم قبلا پروپرانول تجویز کرد که چندان موثر واقع نشد و به تازگی سرترالین نوشته اما با توضیحات و عوارضی که داره میترسم حالم بدتر شه خواستم بدونم داروی خوبیه مصرفش کنم و تودوران بارداری هم میشه این دارو رو مصرف کرد؟ ممنون

 15. با سلام خدمت اقای دکتر
  اقای دکتر مادر من وسواس فکری داره اوایل برا حدکد ۴سال سرترالین میخورد بعدش یه دکتر دیگه ماپروتیلین براش تجویز کرد اکنم دو سالی خورد ولی وسواس فکریش درمان نشده بدتر هم شده که هم باعث اذیت خودش میشه هم اطرافیان در ضمن زود عصبانی میشه وبه همه چی گیر میده همیشه هم میگه مریضم و همه جام درد میکنه البته خیلی وقتا به خاطر جلب توجه هست الان هم یه دکتر دیگه رفته براش لیریکا و دلوکسیتین تجویز کرده یه چند روز خورده میگه نمیتونم بخورم حالم رو بد میکنه اضطرابم بیشتر میشه به نظر شما این قرصا رو بخوره یا نه

  • در خانمهای خانه دار وسواس بازتابی از نگرانیها و اضطرابهای طولانی اونها در مورد همسر و فرزندان و خونه و زندگیه و تااین نگرانی ها کاهش پیدا نکنه،وسواسشون به این راحتی ها خوب شدنی نیست

 16. سلام ضمن تشکر من بخاطر مصرف ریتالین دچار استرس می شوم ولی به دلیل بیماری کم تمرکزی add باید بل رای درس خواندن ریتالین بخورم و پزشک بنده برای رفع اضطراب یک م گ کلونازپام قبل از خواب تجویز کردند ولی خودم اقدام به مصرف کلونازپام و ریتالین به صورت همزمان در روز کردم و بسیار راضی ام و میتونم تا ۲ ریتالین در روز را تحمل کنم خوایگستم بدونم کلونازپام را حداکثر تا مرز چند میلیگرم میتوان در روز مصرف کنم تا بتوانم روزانه چهل میلیگرم ریتالین را تحمل کنم با تشکر فراوان و آیا داروهای ریسپریدون دپاکین پرگابالین متورال که از چند پزشک جداگانه گرفتم با هم تداخل ندارند

 17. سلام آقای دکتر. من حدود ده سال پیش به دلیلی به تجویز دکتر، به مدت سه ماه فلوکسیتین مصرف کردم و در اون دوره بیخوابی گرفتم در صورتیکه قبلش اصلا بیخوابی رو تجربه نکرده بودم. اون زمان پزشک معالجم گفت که این بیخوابی از عوارض فلوکسیتین هست. ولی متاسفانه بعد از اون سه ماه و قطع فلوکسیتین، بیخوابی من کماکان پابرجا ماند و الان ده ساله که این بیخوابی تاثیر بسیار بدی روی زندگیم گذاشته. هیچ مشکل روحی و روانی ای هم ندارم ولی مشکل شدید در به خواب رفتن دارم و داروهای خواب آور هم فقط اثر موقت دارن. به نظر شما امکانش هست که اون قرص فلوکسبتین باعث آسیب مغزی یا هورمونی در بدنم شده باشه؟ یا میزان سروتنین بدنم رو تغییر داده باشه؟ و راه حل مشکل چیست؟

  • نه آسیبی وارد نشده
   منتهی عادت خوابشما بهم خورده و وقتی عادت بهم بخوره بسختی به حالت اول برمیگرده
   ی مقاله راجع به خواب تو همین سایت داریم
   خوابتون رو بدون قرص باید اصلاح کنید…بتدریج و با حوصله

 18. سلام
  من بعلت بیماری پنیک به مدت تقریبا ۱۰ سال کلونازپام مصرف کردم. هر روز. تازه متوجه شدم فقط اثر تسکینی داره و برای درمان طبق دستور پزشک یک چهارم فاورین و آپودوکسپین ۲۵ می خورم. تاکید دکترم براینه که باید دوز فاورین را به روزی ۱ عدد (۱۰۰ میلی) برسونم چراکه روزی یک چهارم و حتی نیم فقط اثر تسکینی داره.
  متاسفانه با افزایش دوز به نیم حالات عجیبی را تجربه می کنم. (وزنم ۴۵ کیلو)
  سوالم اینه که آیا دوز به سن و وزن ارتباط نداره؟ و اینکه اگر به دوز ۱۰۰ میلی نرسم بهبود (درمان پنیک) حاصل نمیشه؟

 19. با سلام و احترام.
  مدت ۲ سال و دوماه است به دستور روانپزشک داروهای ضد اضطراب و ضد افسردگی که به تناوب مطابق نسخه ایشان تغییر کرده اند مصرف می کنم. نظر روانپزشک متخصصم در این خصوص آن است که این داروها اعتیادآور نیست؛ اما وقتی تنها یک یا دو روز به دلیل اتمام داروها مصرفشان قطع می گردد، دچار سردرد و سرگیجه های خیلی شدیدی می شوم که حتی پیش از مصرف داروها نیز بی سابقه بوده است! لذا نگرانی ام آن است که ترک داروها حتی زیر نظر پزشک نیز همین حالات شدید سردرد و سایر عوارض را به دنبال داشته باشد. داروهای فعلی ام عبارتند از الانزاپین، سرترالین و پروپرانول.
  خیلی لطف می فرمایید اگر بنده را از راهنمایی ارزشمندتان بی نصیب نگذارید. با سپاس فراوان.

 20. سلام من ی دو سالی هست قرص کلونیدین مصرف میکنم برای گواهینامه باید تست اعتیاد بدم میخواستم بدونم قرص کلونیدین تست اعتیاد درادرار را مثبت میکند؟اگه تست را مثبت میکند چه قرصی به جای کلونیدین مصرف کنم که تست را مثبت نکند ممنون

  • سوالای این مدلی دیگه تو این دوره زمونه بی موروه
   الان در ازمایش اعتیاد بخاطر دقت بالا هر چی مصرف کنید همونو نشون میده
   ترامادول مصرف کنید همونو نشون میده
   تریاک مصرف کنیو همونو
   امی تریپتیلین مصرف کنید امی تریپتیلین نشون میده
   ماری ج انا فقط ماری جوانا
   قرص فشار خون همونو

 21. سلام آقای دکتر من به خاطر مشکلات خانوادگی و از دست دادن عضو خانواده شکست عاطفی و پیدا نکردن کار بعد از فارغ التحصیلی دچار افسردگی شدید و بیقراری بودم تحت نظر دکتر دارو میخوردم ! ریتالین هم به من داده بود که یه شب در اثر اشتباه ازش بیشتر استفاده کردم شب توی خاب دچار حمله پنیک شدم اول فک میکردم دارم میمیرم بعد از اون تپش قلب ، سر گیجه، تنگی نفس ، استرس دائمی، اضطراب، وسواس ، افسردگی و ترس شدید از مردن دارم !به هیچ چیزی جز اینا و مریضی نمیتونم فک کنم . کل زندگیم بهم ریخته ! الان دارو نمیخورم ! چن بار دکتر قلب رفتم گفتن مشکل قلبی نداری اما باید مراقب باشی به خاطر سکته قلبی برادرم تو جوانی! الان من باید چیکار کنم خسته شدم ازین وضعیت هر روز صد بار میمیرم ! ممنون و سپاس

  • نه خسته و ناامید نشو
   یه مشاور خوب باید داشته باشی که بهت انگیزه بده..دارو هم با دوز کم مشکل پانیک و افسردگیتو برطرف میکنه…رها نکن درمانتو

 22. سلام دکتر بنده به مدت چند سالی به علت اضطراب مزمن داروهایی الپرازولام و دیازپام همراه دارو ضد جنون با دوز پایین اما العان به عوراض خیلی بدی مانند پر شنوایی دچار شدم یا همان هایپراکوزیس که واقعا این بیماری مرا در خانه زندانی کرده مختصر کنم ایا درمانی برای این بیماری وجود داره یا دارویی

  • بله برای همین همیشه تقاضا میکنم داروی آرامبخش بیشتر از یکماه خورده نشه…برای درمان باید به دکتر گوش و حلق و بینی یا شنوایی سنج مراجعه کنید تا از روش حساسیت زدایی استفاده کنند

   • سلام مجدد آقای دکتر خیلی شرمندم ولی تست اعتیاد معتبر برای داروی اعصاب چیه؟لطفا اسمشو بفرمایین.و آیا اون تستای اعتیاد ۵ کاره قرص اعصابو نشون میدن؟چون یبار مطمئن بودیم که باید مثبت بشه ولی منفی شد با تشکر

 23. سلام جناب دکتر. شرمنده مطلب در مورد داروی فلوکستین توی سایت پیدا نکردم مجبور شدم اینجا سوالم رو بپرسم. من الان ۲ روز بعد مصرف فلوکستین اونم یکبار در روز با دوز ۱۰ ldg دچار خارش و کهیر در ۴-۵ نقطه بدنم شدم تو بروشور دارو هم نوشته جز عوارض بسیار شایع دارو خارش، کهیر و بثورات جلدیه. با این تفاسیر که یک عارضه شاید برای این قرص هست و طبیعتا برای خیلی ها بوجود میاد ادامه دادنش مشکلی پیش میاره؟
  دوما اینکه ایا اشکال داره از سیتریزین برای ضد خارش و حساسیت استفاده کنم؟

 24. سلام اقای دکتر عزیز وقتتون بخیر. اقای دکتر من بعد از مدتها که گوشه گیر بودم بالاخره امروز به روانپزشک مراجعه کردم و ایشون برام آسنترا ۱۰۰ تجویز کردن و من رفتم داروخانه گفتن این دارو که شما میخواین و دکتر نوشته خارجیه و یک جعبه ۲۸ تایی ۵۴ تومن بود. میدونم که طبیعتا دارو خارجی کیفتیش بهتره چون حتی تو مکمل وملتی ویتامین ساده هم من این تفاوت رو دیدم. حالا در این مورد چون واقعا یکم گرونه اما اگه یکم زور بزنم میتونم خریداری کنم. دکتر داروساز گفتن اگه نمیخواین میتونید از سرتراین شرکت سبحان استفاده کنید. خواستم بدونم نظر شما چیه در این مورد؟
  ممنون میشم طبق تجربه مراجعینی که این دارو رو مصرف کردن راهنماییم کنید
  با سپاس

 25. سلام آقای دکتر
  برادر من در مرحله ترک اعتیاد به متادون هست ۳ هفته می گذره و بی خوابی داره، دکتر کلونازپام تجویز کرده، چند بسته بهش داده حدود ۴۰ تا قرص که نصفش رو هر شب بخوره، مشکلی نداره؟ می ترسیم از چاهی به چاه دیگه بیافته.

 26. ممنون از پاسخ شما و وقتی که گذاشتین، استنباط درستیه که بعد از مصرف این تعداد قرص یه اعتیاد جدید داره و باید این رو هم ترک کنه و عوارض ترک رو هم داره؟

  • خب کمالگرا نباشید
   واقع بین باشید
   بدون اینها ممکنه نتونه ترک کنه
   بعد از ترک ماده ی اصلی انشالا کن کم اینها رو هم میگذاره کنار
   قدم بقدم

 27. سلام
  اقای دکتر برای بیماری ibs میگن فعضی ضد افسردگی ها هم برای بعضی بیماران جوابگو بوده. ایا این ضد افسردگی ها تا جایی که شما دیدید درمان می کنند یا اینکه فقط علایم بیماری رو تسکین می دهند؟

 28. با سلام اقای دکتر
  دکتر متخصص اعصاب و روان برای من به خاطر داشتن تپش قلب و اضطراب دارو های سرترالین ۵۰ و پراپرونول ۱۰ و قرص کلردیازپوکساید ۵ میلی گرم تجویز کردند.سوالم اینه که ایا قرص پوکساید اعتیاد اوره یا نه؟؟

 29. با سلام
  آقای دکتر من چندین ساله که به دلیل تنشهای اجتماعی و اقتصادی و تحصیلی و کاری و خانوادگی افسردگی دارم.همیشه داروی فلووکسامین و در کنارش برای رفع بی اشتهایی عصبیم الانزاپین مصرف میکردم.الان حدود یکساله که داروهامو خیلی خیلی کم مصرف میکنم اما علائم دوباره برمیگرده مخصوصا از تابستان که شرایط اقتصادی روز بروز بدتر میشه و بیکارتر میشم و امید به آیندم رو هر ردز بیشتر از دست میدم.احساس میکنم با این وضع آینده بدی در کهنسالی در انتظارمه.بی خوابی و استرس و تپش قلب دیگه دیوانم کرده.آیا پیشنهاد میکنید دوباره پیش پزشکم برم یا به دلیل ایجاد وابستگی از خوردنشون پرعیز کنم؟

 30. سلام آقای دکتر کن خانمی ۳۶ ساله هستم با دو فرزند زندگی و همسر خوبی هم دارم زمینه اظطراب را از بیست سالگی به صورت موردی مثلا برای امتحان یا گواهینامه و غیره داشتم تا این که دو سال هست که حمله های عصبی بهم دست میداد و بی قرار میشدم واالان حدود شش ماهه که حالم وحشتناک بده که بیشتر ناامیدی و افسردگی میاد سراغم و به دنبالش اظطراب و بی قراری دکتر رفتم بهم اسنترا ۱۰۰ و کلونازپام به مدت سه ماه بهم داد الان این داروها را یک ماهه استفاده میکنم کمی بهترم ولی تاثیر عالی ندیدم به نظرتان داروی اسنترا داروی مناسبیه برای این حجم از اظطراب و بی قراری و افسردگی با تشکر از شما

  • بله تو موارد مشابه خیلیا با این دارو حتی به تنهایی جواب گرفتند ولی اگر لازم باشه یک داروی دوم برای تقویت سرترالین میت نه تجویز بشه

 31. سلام دکتر خسته نباشید.خواهشا جواب سوالمو بدین. پی بردیم که یکی از اعضا خانوادم هر روز مقدار زیادی آلپرازولام دیازپام و یک دلروی دیگری که الان یادم نیست مصرف میکنه.چند باز پیش روان پزشک بردیمش تا با داروی کمکی قطعش کنه.اما خودش نمیخواد و همواره داروهای خودش رو به مقدار زیاد مصرف میکنه بطوری که بعضی موقع ها اصلا درک درستی از زمان و مکان نداره.نظر شما چیه

  • منجر به افت حافظه و حواسپرتی در ایشون شده.منم معتقدم باید داروهاش تغییر کنه و دست از خود درمانی برداره.باید سبک زندگیشو تغییر بده و بره سمت ورزش.از نفوذ دوستانش استفاده کنید تا متقاعدش کنند

 32. سلام و خسته نباشید خانمی سی و شش ساله هستم با دو فرزند خدا را شکر همسر بسیار مهربان و خوبی دارم در سن بیست سالگی وقتی دانشجو بودم به دلیل شلوغی خوابگاه استرس شب امتحان را تجربه کردم و استرسم به حدی بود که قادر به ادامه تحصیل نبودم ولی به لطف خدا درسم را به پایان رساندم بعد از ازدواج با یک فرزند کوچک تحصیلات تکمیلی را هم ادامه دادم و فرزند دوم هم بعد از پنج سال به میان ما آمد تا اینکه تصمیم به گرفتن گواهینامه رانندگی کردم در آزمون رانندگی پنج بار و هر بار به دلیل استرسهای بسیار بسیار وحشتناک رد میشدم تا اینکه بالاخره گواهینامه را گرفتم ولی استرسهایی که در طول این سالیان داشتم موردی بود تا اینکه در مهر ماه ۹۷ یک شب اولین حمله عصبی بسیار شدید را بی دلیل تجربه کردم و بی قراری تا حدی که احساس میکردم آخر دنیاس و دارم میمیرم بعد از اون ده ها حمله دیگر را تجربه کردم ولی باز هم به پزشک مراجعه نکردم و الان به دلیل اینکه این اظطراب به افسردگی بسیار شدید هم تبدیل شده تقریبا دو ماه است که به پزشک مراجعه کردم و پزشک برایم سرترالین ۱۰۰ تجویز کرد تا الان از آن حملات پانیک نجات پیدا کردم ولی مسئله ای که مرا بسیار آزار میدهد بی حوصلگی شدید و گاهی بی قراری است البته پزشک برایم کلونازپام یک شبی یک عدد هم تجویز کرد ولی خودم در اینترنت سرچ کردم که ارام بخش ها اعتیاد می آورند و نخوردم در صورتی که پزشک گفت تا یک سال باید بخوری با توجه به اینکه من از روستا با شما تماس میگیرم عاجزانه خواهش میکنم کمکم کنید ایا دارویی که مصرف میکنم مناسب است ایا داروی تقویتی دیگری لازم است به خدا روزها و ثانیه های زندگی ام به تلخی و به سختی میگذرد با تشکر

  • شاید کپسول گاباپنتین هم کمک کننده باشه..همچنین پرانول
   در بین ارامبخشها هم کلردیازپوکساید کمترین اثر اعتیاد اوری رو داره و میتونید روزی دو تا سه بار مصرف کنید

 33. سلام خسته نباشید آقای دکتر آیا قرص نروکسین برای اضطراب مناسب هست؟ دکتر برام تجویز کردن روزی یک عدد. من دلم میخواست قرص دیگری تجویز کنن اما خب دانش ایشون بیشتر هست و من اجازه دخالت به خودم ندادم. آیا به دلیل اینکه پایه گیاهی داره ممکنه اثرش کم باشه؟

  • این قرص که از گل راعی یا علف چای درست شده مثل داروهای ضدافسردگی موجب افزایش سروتونین میشه.بنظرم‌ اگر با این دارو نتیجه بگیرید بهتره تا داروی شیمیایی مصرف کنید

 34. سلام آقای دکتردختر هشت سالهی من از کوچیکی چند بار دچار ترس شدید واسترس شده مثل موندن درون ماشین … این عوامل باعث اظطراب واسترس هنگامی که از من جا میشه میشه ودر محیط بیرون ومدرسه خیلی خجالتی و کمرو هست بطوری که نمی توانه احساساتش رو بروز بده و در مدرسه تو درسهای شفاهی مشکل داره اصرار ما ومعلم و وابستگان برای برقراری ارتباط باعث کلافگی وبی علاقگی درون شده بطوری که به هیچ چیز علاقه نشون نمیده مثلا درس وکتاب رو خیلی دوست داره ولی حتی اگه با میل خودش هم بخواد مطالعه کنه زود بی حوصله میشه میره سراغ کار دیگه وبا این که حافظه خوبی داره هیچ مطلبی رو تکرار نمی کنه واشتباهاتش رو قبول نمکنه درصورت اصرار عصبانی میشه ویا گریه میکنه …
  چند وقت پیش بردمش پیش دکتر روانپزشک براش قرص دیسپریدون وسرترالین تجویز کرد الان بعد از مصرف یک هفته خیلی آرومه ولی بازم بی حوصله هست واحساس تب وگرما اذیتش میکنه وخیلی کم اشتها شده بنظر شما تجویز دکتر درست بوده؟ درضمن ویزیت بعدیش اواخر مهر هست درحالی که سرترالین اواسط شهریور تمام میشه و دیسپریدون اوایل مهر بنظر شما قطع یکدفعه قرصها ضرری نداره ممنون از توجهتون

  • دسته های دارویی که مصرف میکنه درسته و باید با همینها خوب بشه…لااقل ۹ ماه باید دارو بخوره شایدم تا دوسال.

 35. سلام اقای دکتر الان مدت یکسال روزی ۵ میلیگرم مصرف قرص متادون دارم . اگه یه ساعت دیر بشه مصرفم علائم خماری سراغم میاد ایا میتونم از قرص امی تریپتیلین به عنوان جایگزین استفاده کنم ایا جواب میده ؟ایا این قرص باعث کاهش علائم خماری میشه؟ ایا خود قرص اعتیاد اور هست؟ببخشید که تعداد سوالاتم زیاد شد اخه یه مدت خیلی درگیرم واصلا متادون به من نمیسازه ممنون میشم اگه جواب سوالاتم بدید با تشکر

 36. سلام آقای دکتر ضمن عرض خسته نباشید بنده پسری دارم ۹ ساله در بدو تولد اکثر بلکه تمام اوقات خواب بود در آزمایشات مختلف ی که اخذشد مقدار اسید لاکتیک خونش بالا بود تمام کارهای زندگیشو از قبیل راه رفتن حرف زدن وغیره را با تاخیر قابل توجه از همسالان خود شروع کرده بنحویکه درهر مرحله ما مشکوک میشدیم انواع آزمایش وسی تی اسکن و ام از ای وازمایش پی کیو اخذ شد که همگی نرمال بود فوق تخصص مغز واعصاب تشخیص اوتیسم خفیف داد و داروی رسپریدون و وریتالین وقطره هالوپریدول در مواردی تجویز کرد اوضاع بسیار رضایت‌بخش پود بنحویکه پیشرفت وی موجب تعجب مربیان گفتار وکار درمانی گردید ولی متاسفانه در تابستان ۹۷ دجار تیک وبعضا توهم دور خود جرخیدن وبی قراری گردید بعد از دومرحله نوار مغز وازمایش توسط متخصص مغز واعصاب توصیه شد به روانپزشک مراجعه نماییم که تشخیص روانپزشک اوتیسم واختلال دو قطبی بوده والان یکسال تمام است که روزانه اورلبت۴عددولتیم ۲عدد مصرف میکند که ازعوارض وبالا رفتن سطح لتیم کم کاری تیرویید گرفته تقریبا نسبت به قبل ۶۰ درصد بهتر شده حال بیم آن دارم که مصر ف طولانی مدت داروهای ذکر شده موجب عوارض جبران ناپذیر گردد آیا بجه ۹ ساله امکان دارد دوقطبی باشد باتوجه به مطالعه مقاله ها و اطلاعات علمی حضرتعالی سخت ارادتمند گردیده خواستم جهت معاینه فرزندم شرفیاب کردم ولی با شماره ای که درسایت ذکرگردیده موفق به اخذ نوبت نگردیدیم علی ایحال خواستم محبت فرموده راهنمایی فرمایید که جه مصلحت میدانید آیا تشخیص درست بوده و درمان راادامه دهیم یا راهکار دیگری توصیه میفرمایید تشکر بی نهایت ازبذل توجه حضرتعالی ضمنا بنده ساکن قم هستم

  • تشخیص و درمان ایشون درست بوده.و فقط متخصص روانپزشک کودکان باید ایشونو ویزیت کنه. و کار بنده نیست.اعتماد کنید و ادامه بدید و مشکلات رو به پزشکشون بگید تا چاره پیدا کنند

   • عرض ادب و خسته نباشید خدمت شما دکتر محترم، بنده ۲۱ سالم هست و چند سال پیش ی صدای مهیب از اگزوز ماشین گکش چپ من رو دچار اختلال کرد و اوایل اصلا چیط مهمی نبود تا اینکه حاد تر شد و به مرحله ای رسید که دیگه نمیتونم هر صدایی رو تحمل کنم مخصوصا صداهای زیر در محدوده فرکانسی ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ هرتز وقتیم پیانو تمرین میکنم این محدوده گوشم رو به شدت اذار میده حتی رو میزان دیسی بل پایین، مشکل بنده هایپراکوزیس یا بیش شنوایی است میخواستم بپریم درمانی برای من وجود داره؟ کاملا منو ناامید و خسته کرده این مشکل

    • برخی از داروها مثل داروهای فنوتیازینی،و دارویی مثل سیناریزین و داروهای گابا ارژیک با تجویز پزشک میتونه موثر باشه

 37. سلام آقای دکتر. خسته نباشید. ببخشید مادر من حدود پنج سالی هست که پرگابالین و دوکسپین مصرف میکنن. حالا یه چند وقتی هست که دچار وزوز گوش شدن. ممکنه که از تاثیر این داروها باشه؟ یا مثلا یکی از این داروها، باعث بیشتر شدن وزوز گوش میشن؟

  • ناممکن نیست ولی خیلی بعیده
   ممکنه همزمان یک بیماری جدید در گوش داخلی شروع شده باشه
   ببیرید متخصص گوش برای معایته

 38. سلام آقای دکترمن حدودیک ماهی هست هرشب نصف قرص تری فلوئوپرازین مصرف میکنم که بخاطرعوارضی که برام داشت ناچاربه قطع داروشدم به پزشک مراجعه کردم گفتن حدودیک هفته یک شب درمیان این داروروبخوروقطعش کن …سوالم اینه چطوربایدااین داروروقطع کنم یک هفته اونم یک شب درمیان کافیه برای قطع دارو؟ممنون میشم راهنمایی کنین🙏

 39. سلام دکتر جان من چند وقتیه دچار استرس اضطراب شدم ..بعد چندبار حمله پانیک بعدش تهوع داشتم و بی اشتهاییی رفتم دکتر گوارش برام قرص نورتریپتیلن ده.اس سیتتالوپرام ۱۰٫کلردیازپوکساید۱۰٫ الان بهترم ولی گفته یکسال باید تحت درمانم باشی…میترسم اعتیاد اور باشه بعدش نتونم بزارم کنار..میشه راهنمایی کنید

 40. سلام آقای دکتر. خسته نباشید. ببخشید خواستم بدونم آیا قرصهای نورتریپتیلین و کاربامازپین، برای درمان وزوز گوش تاثیر مثبت دارن؟ و اینکه آیا با داروهای زیر تداخل ندارن؟
  والزومیکس
  سیمواستاتین
  پرگابالین
  دوکسپین
  ویتامین ب۱
  سیناریزین
  کلونازپام

  خیلی ممنون از توجه و پاسخگویی شما.

 41. سلام آقای دکتر
  بنده دانشجو ترم دوم هستم و در شهری با امکانات کم و برخلاف انتظاراتم قبول شدم. در ترم اول به گفته یک پزشک سرترالین ۵۰ به مدت ۲ ماه استفاده کردم و کاملا اثر بخش بود.الان که دوباره به همون شهر برگشتم دچار همون حالات ولی با شدت کمتر شدم.می خواستم بدونم اگر باز مصرف کنم در زندگی آینده دچار مشکل نمیشوم؟آیا به سرترالین عادت نمیکنم ؟ یا این که اگر این حالت های روحی رو تحمل نکنم در زندگی آینده در برابر مشکلات شکننده نمیشوم؟
  با تشکر از شما

 42. ببخشید دکتر میخواستم بدونم داروهای ضد استرس و اضطراب و حمله پانیک ترک کردنش بعد از یکسال سخته…اصلا ایا کامل درمان میشه من دوماهه استفاده کردم ولی نا امیدم هم میترسم که نه خوب بشم نه بتونم ترک کنم..قرص هام یه عدد اس سیتالوپرام ده.ظهر میخورن.ونورترپیتلین ده.وکلرودیازپوکساید ده شب…لطفا راهنمایی کنید.

 43. سلام. خسته نباشید آقای دکتر. ببخشید من چند ماه هست که آسنترا ۱۰۰ میخوردم، الآن دو هفته ای هست که دارم کم کم مصرفش رو کم میکنم. اما برای دو قرص هالوپریدول و کلومیپرامین سوالی داشتم. دو هفته ای هست که هالوپریدول ۰٫۵ و کلومیپرامین ۱۰ میخورم. حالا میخوام مصرف این دو قرص رو قطع کنم. چطوری باید اینکار رو بکنم؟ ممنون.

 44. سلام آقای دکتر من مشکل تهوع رفتم گوارش گفت معده دسترسی و پانیک داری..الان دوماه قرص میخورم .ولی توی جمع دوستان کافی شاپ کنسرت سفر حالت سرگیجه و تهوع و منگی دارم بعدش سردرد میگیرم.قرص هام نورتپلین ده پوکساید ده وسیتالوپرالوم ده… میترسم ..میخوام از سرم ام ار ای بگیرم…میترسم ایا لازمه انجام بدم…میترسم یه چیز تو سرم باشه..چرا قرص ها اثر نکرده..

 45. سلام آقای دکتر .‌من حالتهای ناامیدی و افسردگی و احساس پوچی دارم و در ضمن پرخوری عصبی و سابقه عمل بای پس معده دارم .فشار خونم نرمال و خوابم گاهی اوقات نامنظمه و برای مدت یک ماه داروهای زیر برایم تجویز شد ولی هنوز مصرف نکرده ام.
  لگزاتال۲۰
  هالوپریدول ۰.۵
  آلپرازولام ۰.۵
  هر سه دارو هر ۱۲ ساعت نصف قرص
  ۱- نظر شما چیست ؟
  ۲- آلپرازوم رو نمیخوام مصرف کنم چون اعتیاد آوره.موافقید؟
  متشکرم

 46. سلام آقای دکتر، خسته نباشید. ببخشید برادرم چند ماهی بود که آسنترا ی ۱۰۰ مصرف میکرد. بعد بنا به دلایلی تصمیم به ترک دارو گرفت و کم کم مصرف این قرص رو قطع کرد. حالا که اینکار رو کرده، دچار سرگیجه شده از امروز. میخواد بخوابه و روی تمرکزش هم کمی تاثیر گذاشته. حالا میخواستم بدونم که باید چکار کنه و چه موقع طول میکشه تا عوارض ترک قرص خوب بشه؟ آیا اصلا این موارد بخاطر ترک مصرف قرص بوجود اومده؟ ممنون از پاسخگویی شما.

 47. ببخشید آقای دکتر مجدد مزاحمتون میشم. مادرم قرصهای پرگابالین و دوکسپین مصرف میکنن اما شبها خواب ندارن. دکتر براشون داروهای هیپنوکا (زالپلون) ۵ و کلونازپام ۱ تجویز کردن. به نظر شما کدوم یکی از این دوتا رو برای خواب مصرف کنن بهتره؟ ممنون از شما.

 48. سلام آقای دکتر. خسته نباشید. ببخشید دکتر من برام لیتیوم ۱۰۰ تجویز کرده چون اختلال کنترل تکانه (skin picking dis) دارم. ضمنا بیماری اصلی بنده هم وسواس جبری ocd تشخیص داده شده و پنج شش سال هست که قرص مصرف میکنم از جمله سرترالین ۱۵۰ و تری فلوئوپرازین ۲٫ از وقتی که به پزشکم گفتم که پوستم رو میخارونم تا جاییکه زخم میشه، برام تری فلوئوپرازین رو دو برابر کرد یعنی شد ۲ و بهم لیتیوم ۱۰۰ هم داد. حالا میترسم لیتیوم رو بخورم چون خیلی عوارض عجیب و غریب و وحشتناکی داره. به نظر شما چکار کنم؟ آیا قرص بهتری برای حالت کندن پوستم وجود نداره؟ به نظر شما تشخیص پزشکم درسته؟ ممنون.

 49. با سلام خدمت آقای دکتر بنده یک ماه پیش عمل آپاندیس داشتم بعد از مرخص شدن کبوس وحشتناک دیدم و تا چند شب نمیتونستم بخوایم رفتم دکتر متخصص گفتن که پانیک شدی. سیتالوپرام، الانزاپین و آلپرازولام تجویز کرد. سیتالوپرام ۱ عدد روز و آلانزاپین رو شب و آلپرازولام قبل از خواب. این ترکیب رو گفتن ۱ ماه ادامه بده. متاسفانه بعد از یک هفته دارو رو قطع کردم چند روزی خوب بودم بعد مجدد شب نمیتوستم بخوابم دوباره شروع کردم به همون روندی که دکتر گفت الان من خیلی میترسم از اعتیاد به این دارو ها نظر شما رو میخواستم. آیا ادامه بدم تا دوره یک ماه تمام بشه؟

 50. با سلام آقای دکتر
  بنده یک هفته قبل به دلیل اضطراب و افسردگی به روانپزشک مراجعه کردم که داروهای پرفنازین ۱۰ شبی یک عدد-اس سیتالوپرام۱۰ بعد از نهار یک عدد-زاناکس ۵/. هر شب نصفه و پاروکستین ۲۰ هر شب نصف قرص تجویز کردن.
  از روز دوم مصرف داروها با اینکه قبلا در خواب مشکلی نداشتم اصلا نمیتوانستم بخوابم و بعد از سه روز با مصرف نصف ترانکپین۲۵ توانستم ۵ ساعت بخوابم بعد با دکتر تماس گرفتم که گفتن ۱ ترانکپین ۲۵ و نصف دوکاپین اضافه کن به قرصها. بنده مصرف داروها رو قطع کردم و شب گذشته با مصرف سر خود نصف ترانکپین ۱۲ ساعت خوابیدم و الان مشکل خاصی ندارم..به نظر شما مصرف دارو ها را قطع کنم؟یا اگر توصیه دیگری دارید بفرمایید.

  • منظورتونو نفهمیدم
   اگه اضطراب و افسردگی داشتید که باید لااقل پاروکستینو بخورید
   شبها هم ترانکوپین

 51. سلام . آقای دکتر من به مدت یکسال است شبی نصف کلونوزپام و نصف رسپریدون و یک پرانول شبها و روز ۳۰ میلی اس سیتالو پرام مصرف میکنم . اضطراب و پانیک دارم . بازهم بی قراری و بی انگیزگی دارم . فک میکنم حافظه ام هم ضعیف شده . همش دلم میخواد بخوابم بی تفاوت شدم . نظر شما در مورد داروهای من چیه؟ خصوصا بالا خوندم که مصرف طولانی کلونوزپام را تایید نمی کنید . ممنون از لطف تون واقعا زندگی برام سخت میگذره انشالله راهنمایی شما کارگشا باشه . در پناه خدا باشید

 52. سلام آقای دکتر ، من برای مشکل پانیکم که هر چند سال عود میکنه مجبور میشم مجددا دارو استفاده کنم ، این دفعه آخر دکترم بهم گفته یک چهارم کلونازپام و نصف اس سیتالوپرام بخورم که نزدیک یک ساله استفاده میکنم ، پانیکم از بین رفته ولی اگر استفاده نکنم برمیگرده و چیزی که منو نگران میکنه اینکه نکنه همین یک ربع کلونازپام معتادم کنه 😔البته تا حالا نیاز به مصرف بیشتر پیدا نکردم اما این اواخر حس میکنم خیلی حس سر خوشی پیدا میکنم و این نگرانم کرده

 53. سلام دکتر عزیز
  میخاستم بدونم که تفاوت قرصی مثه سیتالوپرام با سرترالین چیه(اگه هردو سروتونین رو افزایش میدن چه تفاوتی با هم دارن)
  و سوال دومم اینکه:
  آیا همچین قرصایی خاصیت درمانی دارند با اینکه تاثیرشون موقت هست و فقط تا زمانی که مصرف میشن مفید هستن؟
  و اینکه اگه خاصیت درمانی دارن چطوری درمان رو انجام میدن و تاثیر میزارند؟
  ممنون بابت وقتی که میگذارید

 54. سلام اقای دکتر. بیست ساله که وسواس فکری دارم. دکتری که پیشش می رفتم مفقود شده و مجبور شدم برم پیش یک دکتر دیگه. این دکتر جدیده بهم سه تا قرص داده که تابحال نخوردم. میخواستم بدونم این قرص های جدید اعتیاداور نیستن؟ چون یکی از بزرگترین وسواس های من ترس از معتاد شدنه.
  فعلی: سرترالین.اولانزاپین. پروپرانول.
  ممنون

  • نه خیر
   بجز داروهایی که آخرش به پام ختم میشه(لورازپام.دیازپام.کلونازپام….)بقیه داروهای اعصاب اعتیاد اور نیستن

 55. سلام خسته نباشید .آیا قرص برگابالین اعتیاد اوره…. من دو ساله مصرف صبح و شب با مصرف چهار تا۱۵۰میل …الان دو هفته گذشته اضطراب و بخوابی و عرق شدیدی زیر بغل دارم ک خیلی تحملشون سخته … چقد طول میشکه؟

 56. سلام. واسه وسواس فکری و افسردگی رفتم دکتر دکتر بهم قرص لتیوم، بایوپیپرازول، بی پریدین، پرانول و فلووکسامین داده که معمولا واسه اختلال دو قطبی هستن. یعنی من اختلال دو قطبی دارم؟

  • هر قرصی که مصرف کنندگانش به هر بهونه ای میخوان از خوردنش فرار کنند طبیعتا اعتیاد اور نیست.مثل لیتیوم و اغلب صدافسردگیها
   و هر قرصی که مصرف کنندگانش با کوچکترین تنشی میرن بسمتش احتمالا اعتیاد اوره مثل الپرازولام و قرصهای ارامبخش و خواب اور

 57. سلام اقای دکتر. ممنون بخاطر پاسخگویی. برای وسواس دکتر بهم چند تا قرص داده که من با یکیش خیلی مشکل دارم، اسمش کوئتیاپین هستش. با قرص خواب و همچین قرصهایی که بسیار قوی هستن مشکل اساسی دارم. من مشکل خواب ندارم و اینو به دکتر هم گفتم ولی نمیدونم چرا یک چنین قرصی بهم داده. میشه اینو نخورم؟
  یک سوال دیگه، کپسول گاباپنتین توش مرفین داره؟

 58. یک جا تو اینترنت خوندم که گاباپنتین تریاک داره!
  کپسول گاباپنتین سیصد بهم داده، روزی سه تا، که خیلی گیجم میکرد بطوریکه نتونستم برم سر کار. نمیدونم چرا بعضی دکترا اصلا به حرف ادم گوش نمیکنن و چنین قرص های خشنی رو به ادم ممیدن! تازه، بهم پوکساید هم داده که نمیدونم اگه اونو خورده بودم چه حالی میشدم! امروز به اندازه یک سوم کپسول رو خوروم و بقیشو ریختم دور و بهترم. میشه کپسول صدشو بخورم؟
  باز هم ممنون از پاسخگویی تون. خدا خیرتون بده

  • نه بابا تریاک نداره.اگر داشت که مطمان باش دیگه تو داروخونه پیدا نمیشد و اونایی که به تریاک اعتیاد دارن نسل این دارو رو منقرض میکردند
   ولی خب دوز سیصد روی شما قوی بوده و بهتر بوده از صد میل شروع کنید.
   بعضیا روزی سه تا سیصد میلی هم میخورن ولی روشون تاثیری نداره.
   طبع بدن هر کسی و میزان جوابش به اثرات دارو با دیگران فرق داره.
   هیچ قانون کلی وجود نداره.ولی مسلما کسی که برای بار اول یک دارو رو میخوره باید کمترین دوز رو مصرف کنه.که پزشکان بعلت تجویز زیاد دارو اون هم با دوز بالا برای بیماران بدحال،گاهی یادشون میره که برای کسی که اولین بار مراجعه کرده ،از دوز کم شروع کنند.
   بهتره خود مراجعین عادت کنند هر داروی جدیدی رو از کمترین دوز شروع کنند و بعد آهسته آهسته افزایش بدن

 59. ببخشید یه سوال دیگه هم داشتم. دکتر بهم لیتیوم داده بود که روزی دو تا میخوردم، لرزش پیدا کردم رفتم پیششون و دوز دارو رو کم کردن و شد روزی یکی. ولی بازم لرزش دارم. پرانول هم میخورم. به نظرتون جایگزینی واسه لیتیوم هست؟ سپاسگزارم

  • یکمقدار لرزش ریز رو همه ی کسانیکه لیتیوم میخورن دارند.داروهای جایگزین هم اغلب لرزش رو ایجاد میکنند.مثل والپروات.اگر زیاد نیست باهاش کنار بیایید

 60. با سلام خدمت دکتر بزرگوار و دلسوز
  بنده فلوکستین مصرف میکردم مدتی نامنظم مصرف کردم اما حالم بد شده اضطراب و واسترس دارم دکترم بهم گفت کلردیازپوکساید بخور روزی ۱۰میلی گرم گفتم اعتیاد اوره گفت که اعتیاد اور نیست و تا سه ماه منظم بخور تا اروم بشی بعد کم کم قطعش کن
  به نظر شما سه ماه وابستگی نمیاره؟؟؟
  ممنونم ازتون اجرتون با خدا

 61. سلام دکتر جان من یکساله قرص واسه پانیک میخورم الان رسیده به شبی یه قرص نورتپیتلین ده و سیتالوپرام ده
  آیا میتونم روزه بگیرم ؟؟؟؟؟؟؟

 62. سلام خسته نباشید خانومی۲۵ساله هستم ۱فرزند دارم چندسال قبل به دلیل عمل فیوژن کمر مادرم که وضع وخیمی داشتن دچار افسردگی شدم که به مدت۶ماه سرترالین مصرف کردم وخوب شدم الان تقریبا از عید که کرونا اومد یک دفعه دچار استرس واضطراب شدم درطول روز تقریبا بعدازظهر ها این حالت بهم دست میداد دارو گیاهی مصرف کردم فایده نداشت این اواخر دیگ به حدی رسیدم که همش حالت تهوع واستفراغ داشتم وچیزی نمیتونستم بخورم تو این چند وقته۱۰کیلو وزن کم کردم دکتر نوبت گرفتم ولی هفته بعد نوبت داده منم انقدر دیگ حالم بد بود قرص تری فلوئوپرازین۱میلی دوشب دارم میخورم ی کم ارومترم بنطرتون کاردرستیه خوردنش چون ضدتهوع هم بود اینکاروکردم ایا داروی دیگه ای هم لازمه مصرف کنم واینکه قصد بارداری داشتم مشکلی ایجاد نمیکنه

 63. باسلام وخسته نباشید وممنون بابت پاسخگوییتون.خانومی۳۷ساله هستم دارای دوفرزند.چندماهه استرس و اضطراب دارم و همش فکر میکنم یه مریضی ای دارم.وفکرم مشغوله مخصوصا از زمان کرونابه بعد خیلی بدترشدم.دکترمغزواعصاب رفتم گفتن فقط اضطرابه وحتی ام ار ای هم ندادن.دوتاقرص سیتالوپرام نوروتریپتلین دادن.من هنوز شروع نکردم چون میترسم عوارض داشته باشه ووابستکی بیاره.از نظرقلبی هم نوار دادم گفتن باید پروپرانول بخورم ضربانم همیشه بالاست.یک هفته روزی یدونه مصرف کردم یک روز حالم بدشد و اضطراب شدید و‌ضربان۱۲۰ وفشارنوسانی بالا داشتم و‌ترسیدم دیگه ادامه ندارم.پای چپم مدتیه بی حس میشه ووقتی سرپاهستم گاهی احساس میکنم الان میفتم.اصلا نمیتونم جایی برم وهمش خونه هستم چون بیرون میرم حالم بدترمیشه .دکتر گفتن از اضطرابه.خودم خیلی نگرانم که شاید مشکلات دیگه ای دارم و دکتر تشخیص ندادن و نیاز به ام ار ای و برسی بیشتر دارم.لطفا راهنماییم کنید.لازمه مجدددکتربرم یااین داروهارو بخورم

  • شما مشکلتون روان تنیه
   یعنی نگرانی و اندیشناکی و اضطراب درونی منجر به تولید علایم جسمانی میشه
   یا اینکه میشه گفت خودبیمارانگاری دارید
   بدون تردید شروع به خوردن قرصها بکنید از دوز کم به اون میزان که تجویز کردند بخورید

 64. اضافه کنم که،خیلی بی اشتها شدم وخیلی وزن کم کردم چندماهه.گاهی سردرد دارم در وسط سرم همیشه .به صدا حساس شدم باکوچکترین صدایی میپرم و تپش قلب میگیرم.در ذهنم توهم انواع مریضی ها مثل ام اس و…رو دارم.فقط دلم میخواد شب بشه ازشر فکرو خیال راحت بشم و بخوابم.

  • هر قرصی که لحظه شماری میکتی تا اونو پیدا کنی و بخوری و از خوردنش قند تو دلت آب میشه اون قرص احتمالا اعتیاداوره.اما قرصی که از خوردنش متنفری و دنبال بهونه ای که نخوری ،اون قرصیه که اعتیاد اور نیست
   حالا شما خودت حساب کن

 65. آقای دکتر من از بچگی تیک عصبی داشتم بعضیاش مشهود بود بعضیاش نه. ولی در سه سال اخیر بدلیل فشار روحی که تو دبیرستان بهم وارد بود تیک عصبی گردن و شونه شدید و ۷ ماه بیخوابی شدید گرفتم یکسال پیش به پزشک نورولوژیست مراجعه کردن و ایشون قرص های اورپ فورت، سیتالوپرام و آلپرازولام تجویز کردند و من یکسال است که دارو مصرف میکنم الان هم خداروشکر تیکم در اوضاع خوبی است و بسیار کمتر شده آیا بنظر شما بعد از ترک قرص ها دوبره تیکهام برمیگردند ؟

 66. سلام من قبلا چن سالی مخدر مصرف داشتم همراه با دو بسته پرگابالین۱۵۰ که صبح و شب چن سالی مصرف داشتم که یهو قطع کردم اما الان اگه تفریحی مخدر مصرف کنم علائم ترس و اضطرابی شدیدی میاد سمتم … الان باید چه مدت بگذره که علائم اضطراب رفع بشه و دیگه سراغم نیاد با مصرف حتی مخدر تفریحی

 67. سلام آقای دکتر میخواستم بدونم قرص الپرازولام در آزمایش طب کار یا ازدواج مثبت نشون میده یا نه، چون مدتی الکل مصرف میکردم این قرص را تحت نظر پزشک جایگزین کردن بهمراه کلونازپام الان فقط همین را مصرف میکنم، لطفا خواهشا جواب واضح بدین خیلی مهمه واسم

  • در ازمایش تمام داروها تک تک شناسایی میشن و چیزی با چیزی اشتباه نمیشه
   یعنی کلونازپام ازمایش ماده مخدر و تریاک رو مثبت نمیکنه و فقط خودشو نشون میده

 68. سلام ، وقت بخیر
  آقای دکتر من ۸ ماهه درگیر ریزش مو سکه ای هستم و با تزریق چند بار آمپول هگزال موها مجددرشد کرد ، فقط همزمان با این ریزش سکه ای دچار ریزش کلی موهام هم شدم و به جز آمپول بیوتین بپانتین و انواع ویتامین ها و محلول ها قرص فیناگرو و اسپیرولاکتون هم ۸ ماهه استفاده کردم و ریزش موهام فرقی نکرده ،دکتر پوستم و عوض کردم و حالا دکتر جدید برام قرص آلپرازولام ۰/۵ و فلوکستین ۲۰ نوشته برای دو دوره ۴۰ روزه …منم واقعیت میترسم بخورم این ها رو وابسته بشم چون تا حالا هیچ دارو اعصابی مصرف نداشتم …میشه راهنمایی ام کنید که ترسم به حا هست یا خیر ؟ و اینکه این دارو ها موثر هست ؟

 69. سلام جناب دکتر الپرازولام را ترک کردم الان ۲۵ روزه، ولی دستم میلرزه، دارویی نیست خوبش کنه یا خودش خوب میشه، ممنون میشم راهنمایی کنیین

 70. ویدا
  ۱۳ تیر, ۱۳۹۹ در ۳:۵۵ ق٫ظ
  باسلام وخسته نباشید وممنون بابت پاسخگوییتون.خانومی۳۷ساله هستم دارای دوفرزند.چندماهه استرس و اضطراب دارم و همش فکر میکنم یه مریضی ای دارم.وفکرم مشغوله مخصوصا از زمان کرونابه بعد خیلی بدترشدم.دکترمغزواعصاب رفتم گفتن فقط اضطرابه وحتی ام ار ای هم ندادن.دوتاقرص سیتالوپرام نوروتریپتلین دادن.من هنوز شروع نکردم چون میترسم عوارض داشته باشه ووابستکی بیاره.از نظرقلبی هم نوار دادم گفتن باید پروپرانول بخورم ضربانم همیشه بالاست.یک هفته روزی یدونه مصرف کردم یک روز حالم بدشد و اضطراب شدید و‌ضربان۱۲۰ وفشارنوسانی بالا داشتم و‌ترسیدم دیگه ادامه ندارم.پای چپم مدتیه بی حس میشه ووقتی سرپاهستم گاهی احساس میکنم الان میفتم.اصلا نمیتونم جایی برم وهمش خونه هستم چون بیرون میرم حالم بدترمیشه .دکتر گفتن از اضطرابه.خودم خیلی نگرانم که شاید مشکلات دیگه ای دارم و دکتر تشخیص ندادن و نیاز به ام ار ای و برسی بیشتر دارم.لطفا راهنماییم کنید.لازمه مجدددکتربرم یااین داروهارو بخورم
  من هم دقیقا این مشکل رو دارم دکتر برام ایمی پرامین ۱۰ یکی صبح و یکی شب داده و آسنترا۵۰ شب یک عدد که الان یک ماه و نیم هست که میخورم ولی باز اون حالت هارو دارم یعنی چقدر طول می کشه کامل خوب بشم؟؟؟

  • سعی کنید زودتر اضطرابتون رو درمان کنید.خود اضطراب سیستم ایمنی رو ضعیف میکنه.داروهاتون خوبن و از مصرفشون واهمه نداشته باشید.وابسته نمیشید.

 71. سلام اقای دکتر من مدت سه ساله که داروهای ریسپریدون یک میلی ,اریپیپرازول۱۰,لاموتریژن پنجاه میلی,پروپرانولول بیست میلی برای مشکلات روانی ام تحت نظر پزشک مصرف میکنم الان مدت تقریبا یک ساله برای مشکل بی خوابی علاوه بر داروهای بالا دکتر برای من ترانکوپین پنجاه میلی و لورازپام. یک میلی تجویز کردن نگرانی من اینه که لورازپام اعتیاد اور باشه ایا باید پزشکم رو عوض کنم واینکه مصرف لورازپام برای مدت یک سال خطرناک نیست اگه هست برای مشکل بی خوابی چکار کنم ممنون میشم اگه جواب من رو بدین

 72. سلام اقای دکتر چطوز باید لورازپام رو بعد از مدت یک سال مصرف کنار بگذارم ایا باید یکدفعه این کار و انجام بدم یا به مرور و با کم کردن دوز دارو درضمن من لورازپام یک میلی مصرف میکنم ممنون از پاسخگوییتون

 73. سلام اقای دکتر
  یه پسر ۷ ساله دارم که حرف نمیزنه دکتر قبلیش بهم گفته بود تاخیر رشد داره و بهش ریسپریدون داده بود ولی متاسفانه قبل از کرونا رفتن امریکا و مجبور شدم دکترش رو عوض کنم. الان دکتر جدیدش الانزاپین تجویز کرده و من خیلی نگران این دارو هستم و عوارضش برای بچه ۷ سالم. لطفا منو راهنمایی کنید خیلی میترسم

 74. سلام اقای دکتر خسته نباشین من حدود ۷سال پیش به خاطر اضظطراب و افسردگی یه دوره سرترالین استفاده کردم به تجویز دکتر حدود ۲سال بعد گذشت ۴سال دوباره اضطرابم برگت و متخصص قلب بهم اس سیتالوپرام و ایندرال داد اونم مصرف کردم ۱سال حدودا و یک سالی هم خوب بودم ولی دوباره اضطرابم و پانیکم برگشته این بار روانپزشک دوبارهب هم سرترالین و ایندرال دادن ,میخوام بدونم چرا همش عود میکنه؟همیشه این اضطراب با من هست بعد قطع دارو و واقعا خسته شدم که بعد قطع دارو باز برمیگرده واقعا ممکنه این اضطراب و افسردگی یه روزی حل شه؟ممنونم

 75. سلام آقای دکتر
  بنده به خاطر کردنا که به اعصابم زده بود به دکتر اعصاب و روان مراجعه کردم
  ایشون قرص سیتالوپرام ۱۰ رو برام تجویز کردن و بنده هر روز تا ۴ ماه مصرف کردم
  خیلی راضی بودم
  ۵ روزه نخوردم و مشکلی هم ندارم الحمدلله
  ایا قطعش کنم؟

 76. سلام
  آقای دکتر
  من حدود یک سال پیش تحت نظر روانپزشک داروهای اعصاب مصرف کردم ب خاطر بهم خوردن خواب و استرس بالایی ک داشتم
  توی این یک سال نسخه های مختلفی داشتم
  اما کلونازپام پایه ثابت نسخه ها بودن و داروهای دیگه ای مثل تورتیلیپتیلین.تری فلوپرازین.لوکسیم.فلوکستین،کنکور.اولانزاپین و…اما الان حدود ۲۰ روزی میشه ک ب صورت سرخود داروهامو قطع کردم و کاملا علائم ترک رو تجربه کردم و خیلی اذیت شدم.الان کاملا خوب نشدم اما نسبت ب اوایل کنار گذاشتن داروها خیلی بهترم.میخوام بدونم این عوارض ترک تا کی توی بدن من هست و آیا ممکنه دائمی باشه.لطفا نگین باید تحت نظر پزشک ترک میکردی،خودم میدونم کار درستی نکردم اما واقعا مجبور بودم.
  حالا این عوارض و علائم ترک تا کی با من هست؟
  سپاس از راهنماییتون

 77. سلام آقای دکتر
  من سوالی ندارم فقط خواستم صمیمانه ازتون تشکر کنم بابت جوابهایی که با حوصله و با دقت به بیمارها میدید، من بشخصه به نمایندگی از طرف همه‌ی بیمارهای عزیز که سرور بنده هستن از شما تشکر میکنم و از طرف خودم دستتون رو میبوسم❤️

 78. سلام.من نزدیک۷ساله دارو مصرف میکنم چهارسال اولو ک مرتب میرفتم پیش پزشک وقتی دیدم کم نمیکنه داروهارو دیگه نرفتم وخوم میگرفتم از داروخونه ومصرف میکردم.اوایل از هرکدوم یه قرص کامل مصرف میکردم الان روزی یه دونه سیتالوپرام۲۰،یک چهارم نورتریپیتیلین ۱۰
  و یک چهارم الانزاپین ۵ رو مصرف میکنم خودم کم کردم.الان سه ساله ک بدون مراجعه ب پزشک همچنان خودم داروهارو تهیه میکنم و استفاده میکنم.بشدت کم حافظه شدم وبیخیال و…..اما نمیتونم کمتراز این کنم.سیتالوپرامو ک ازهمون اول ۲۰ کامل میخوردم الانم همونه اگ نخورم بشششششدت مشکل گوارشی وعصبی پیدامیکنم.چیکارکنم ک بتونم ترک کنم؟؟برای بارداری هم ک کلی عوارض داره

 79. سلام مادرم صبح تریفن و سیتالوپرام و آلپرازولام و شب دوباره سیتالوپرام و ترانکوپین و تریفن مصرف میکنه دهنش به شدت بازی میکنه عوارض خارج هرمی زیاد داره دکترش گفت مال داروهای مختلفیه که قبلا بهش دادین قبلا رسپریدون والپرات سدیم پرفنازین هالوپریدول لیتیوم و گاباپنتیین هم مصرف کرده اینا رو دکترای دیگه براش نوشته بودن خواستم بدونم این عوارض خارج هرمی در فک و دهنش بعدا از بین میره خیلی نگران این عارضه هستیم

  • در دراز مدت انشالا از بین میره ولی خیلی طول میکشه شاید به یک یا دو سه سال برسه
   بعضی از روانپزشکان تترابنازین اضافه میکنند

 80. سلام من به مدت یک روز است قرص آلپالوزولام و سرترالین مصرف میکنم
  به دلیل اضطراب اما بسیار خواب آور است .میخواستم ببینم میتونم کنارشون بزارم با توجه به این که مدت گوناهی مصرف کردم

 81. سلام جناب دکتر من ۳۰ سالم هست،دکتر برای اضطراب اجتماعی من که جدیدا با شروع تحصیل ارشد زیاد شده و دلهره هام،قرص کلردیازپوکساید ۵ روزی دو تا تجویز کرده بود مدت یک ماه یه کم هم وسواس پوست کنی دارم و خیلی زود توی افکارم فرو میرم و تمرکزم را از دست میدم و کلا آدم خسته و بی انرژی هستم آیا این قرص می‌تونه کمکم کنه یا اینکه باید قرص دیگری استفاده کنم؟ این اضطراب اعتماد به نفس را از من گرفته 😔

 82. دکتر جان نطرتون در مورد قرص آسنترا ۵۰ برای کنترل وسواس چیه؟ در درمان وسواس و اصطراب چه مدت باید مصرف کرد؟ ایا وابستگی داره؟ چطور باید قطع کنیم؟

  • تو همه ی این موارد عالیه
   فقط موضوع اینه که حتی با موثرترین داروها هم وسواس به طور کامل خوب نمیشه…و خود شخص هم باید حساسیت زدایی انجام بده

  • اگه داروهای اعصاب حتی یکصدم درصد مواد مخدر داشت یقین بدون معتادها یکدونه دارو توی داروخانه ها نمیگذاشتند باقی بمونه و نایاب میشد و دولت مجبور به سهمیه بندی میشد
   نه مثل الان که حتی بدون نسخه میشه ده ها بسته از اونا رو بصورت آزاد خرید

 83. سلام خسته نباشید دختری ۲۰ ساله ام پشت کنکوری، زیر نظر پزشکم برای افسردگی و اضطراب و اضطراب اجتماعی که توی ۵ ماه گذشته منجر به ازدست دادن ۱۲ کیلو وزن شده و جدیدا قبل از شروع داروها باعث بی نظمی پریودام و دیدن لکه خون سیاه قبل از پریودم یا وسط چرخه های پریودم شده که نمیدونم مربوط میشه به حالات روحیم یا بی نظمی هورمونی ، یک ماه اس سیتالوپرام ۱۰ از یک چهارم شروع کردم تا رسید به روزی یکی و یک ماه بعد اس سیتالو ۲۰، البته افسردگی رو پدرم هم داره در کنار الزایمر ۸۰ سالشونه. و از دوماه پیش که داروها رو شروع کردم موقع بلند شدن از جا چندلحظه سرم گیج میره و بدنم هم یک هفته است یه جاهاییش کبود میشه هر از گاهی. آیا دارو رو ادامه بدم تا بدنم عادت کنه یا بنظرتون عادی نیست این شرایط؟
  تمرکزمم خیلی پایینه و زود یادم میره همه چی، و خب به دکترمم که گفتم میگه بخاطر باورته ولی باور کنین هرچیم سعی میکنم و به خودم انرژی مثبت میدم فایده نداره کلا حافظم ضعیفه هیچی یادم نمیمونه، تو مدرسم هیچ وقت سر کلاس درس یاد نمیگرفتم یا چندین بار باید بلند بلند بخونم بعدم بنویسم تا یچیزو حفظ کنم، با اینحال درسم خوبه ولی خب همیشه برام سوال بوده چرا بقیه یکی دوبار نگاه یه متن میکنن میفهمنش برا من اینطور نیس، خانواده ام با یاد آور شدناشون که چرا اینقد آیکیوت پایینه باعث خورد شدن اعتماد به نفسم میشن دیگه به یه جایی رسیدم که دوست دارم بمیرم فقط دلم میسوزه برا مامانم و اطرافیانم و ازشون خجالت میکشم وگرنه خودمو میکشتم ، بنظرتون چکار کنم یکم ذهنم قوی شه؟ اینم بگم کلا آدم منزوی و ساکتی بودم از بچگی و بشدت گوشه گیر

 84. سلام وقتبخیر،خانمی هستم ۲۹ساله،بعد از یه دوره استرس مزمن در ۱۵سالگی دچار حس بیقراری در زیر بغل شدم،جوری که برای ارامش باید این منطقه رو ماساژ بدم، به تجویز پزشک نورتریپتیلین۱۰و سرترالین ۵۰میخورم ولی تاثیری ندیدم،اضطراب ندارم ولی این حس ناخوشایند خیلی عصبیم میکنه،تشخیص شما چیه دکتر،ممنون

 85. سلام جناب دکتر وقت بخیر
  ۲۶سالمه و استرس وحشتناک شدید دارم و کنترل خشمم سخته روانشناسم گفت بردن لاین هستم.منو ب روانپزشک معرفی کرد و ایشون کلورودیوزپوکساید ۵و اس سیتالوپرام برام نوشتن.ولی از وقتی اینارو گفتن باید بخورم زندگیم سیاه شده انقدر بدتر شده حالم نمیتونم باخودم کنار بیام برای مصرفشون نظرتون چیه؟چجور قرصی هستن؟میترسم چاقم کنن من ده ساله ورزشکار حرفه ای هستم و شدیدا مراقب تغذیم هستم.

  • ای بابا اینا که ضعیفترین داروها هستند.این تعابیر سیاه و اینا اغراق امیز و غیر واقع بینانه ست

 86. سلام آقای دکتر . من چندین سال با افکار جنسی که برای خودم می ساختم خود ارضایی میکردم اما الان حدودا ۲ سال و نیم هستش که خود ارضایی و افکار جنسی رو کاملا از خودم دور کردم و فیلم پورن هم اصلا نگاه نمی کنم ولی مشکلم اینه که مدتی هست نگاهم ناخودآگاه به اندام جنسی مردانه میفته و هر چقدر هم که میخوام نگاهم رو بدزدم باز هم نگاه به اون سمت میره از لحاظ تمایلات جنسی هم کاملا نرمال هستم . از این موضوع خیلی عذاب میکشم و استرس میگیرم خودم هم کلا آدم اجتماعی نیستم . به نظر شما مشکل من چیه ؟

 87. سلام. من چند ساله آلپرازولام ۱ الانزلپین ۵ و فلووکسامین ۵۰ روزی یک عدد مصرف میکنم. اینها مشکلی برام ایجاد نمیکنه؟

 88. سلام من بعد از استرس شدیدی که داشتم دستام میلرزید رفتم پیش روانپزشک قرص سیتاکسا تجویز کرد ولی سنم ۱۷ هست ومیترسم عوارض جدی داشته باشه و استفاده کنم و نتونم قطع کنم

 89. سلام وقت شما بخیر من برای اضطراب خیلی زیادم ، افسردگی و همچنین کمی وسواس فکری به اقای دکتر ملکوتی مراجعه کردم ، ایشون برای من آسنترای ۵٠ روزی دو عدد بهمراه سه تا پرانول ١٠ تجویز کردن و گفتن دوز آسنترا رو کم کم اضافه کنم ، بعد از یک ماه تغییر چندانی نکردم و ایشون گفتن چون تازه دو هفته هست که مصرف آسنترا رو به ١٠٠ رسوندم دو هفته دیگه باید صبر کنم تا کم کم حالم خوب بشه و دارو اثر کنه و البته ایشون آلپرازولام نیم هم اضافه کردن به داروهام که من میترسم استفاده کنم یک چهارم صبح و نصف شب موقع خواب ، البته مشکل خواب و اشتها هم دارم
  میخواستم نظر شما رو بدونم که الپرازولام رو استفاده کنم یا نه ؟ ممنونم از پاسختون

 90. سلام آقای دکتر من چون پاهام سست میشد گاهی اقات دکتر گفت به خاطر اضطراب هستش و قرص اس سیتالوپرام و قرص تری فلوئوپرازین ۱ میلی نوشتن میخواستم بدونم وابسته شون میشم اگ مصرف کنم؟ یا اعتیاد آور هستند
  و دوره ی درمانشون چن وقته اس؟

 91. سلام اقای دکتر من ی یه هفته بود ک دچار این‌شدم ک دنیا واقعی نیست و افکار خودکشی و آسیب به بقیه تو ذهنم اومد.دچار حمله پانیک هم میشدم. روانپزشک مراجعه کردم بهم پرفنازین ۲ شبی یک چهارم. سترالین ۵۰ تا یک هفته نصف و بعد از ی هفته ی دونه کامل و الپرازولام نیم تجویز کردن. الان خیلی نگرانی دارم یک اینکه بعد از قطع داروها دوباره این فکرا و حالات برنگرده و دوم اینکه وابسته داروها نشم. خیلی ممنونم

 92. اقای دکتر پرفنازین ۲ شبی یک چهارم برام تجویز کردن ینی اسکیزوفرنی دارم؟خود دکتر فقط اسم وسواس فکری و اختلال پانیک و اوردن

 93. سلام آقای دکتر

  من برای اضطراب شدید مدت ۸ سال قرص سیتالوپرام ۲۰ و پرفنازین و زولپیدم ۱۰ مصرف کردم ، که این داروها تاثیری بر اضطراب و سردرد های عصبی من نزاشت ولی من به امید معجزه ادامه میدادم همزمان این اواخر ۶ ماه هم الپروزولام ۵/. مصرف کردم با مصرف الپروزولام سردردها و اضطراب های من پس از ۸ سال تسکین پیدا کرد ، و تصمیم گرفتم که داروها را ترک کنم روانپزشک در مدت ۴ ماه داروهای من رو قطع کرد و من فشار زیادی را تحمل کردم و در حال حاضر به شدت دچار درد و فشار در قفسه سینه به حالت اضطراب شدید دارم ، میخواستم نصف الپروزولام نیم رو دوباره شروع کنم به مصرف ، به نظر شما اگر فولکستین ۲۰ مصرف کنم ، میتونه این حالت اضطراب غیر قابل تحمل رو از بین ببره و من رو به زندگی نرمال برگردونه

 94. سلام من مدت ۶ساله که دچار بیماری وسواس عملی شدید شدم ,و دکتر برام ,اس سیتالوپرام ۱۰ تجویز کرد ,میخورم ولی فایده نداره برام ,زندگی برام با وجود وسواسم خیلی سخت شده ,دیگه انگیزه ای برام نمونده ,خسته شدم ,برای هر کاری دچار شک و تردید میشم ,به نظر شما من چه قرصی بخورم تا کاملا وسواس عملی من خوب بشه ؟

 95. باعرض سلام و وقت بخیر.
  آقای دکتر من بخاطر تپش قلبی که داشتم به دکتر مراجعه کردم.خودم پروپرانولول ۱۰ رو تقریبا چهار روز و روزی دو وعده صبح و عصر مصرف میکردم.یکم تپش قلبم رو بهتر کرد ولی تپش قلب رو باز داشتم.برای آزمایش خون رفتم گفتم شاید تیروئیدم مشکل داره یا کلسترول دارم، که هیچکدوم نبود.و فقط کمی ویتامینD3 ام کم بود. تو اینترنت مشکلم رو سرچ کردم کمی خوندم و از اضطراب عصبی فقط حالت تپش قلب رو داشتم.نزدیک بیست روز همین تپش قلب رو داشتم و واقعا اذیتم میکرد.قرار بود دندون عقلم رو بکشن و سندروم پی ام اس و ناامیدی از قبول نشدن تو کنکور و همه اینا دست به دست هم داد تا تپش قلب گرفتم.دکتر برام آلپرازولام نیم و لگزاتال هر شب یک عدد به همراه پروپرانولول۱۰ دو وعده تجویز کردن.الان مطالبی درباره اعتیاد آور بودن آلپرازولام رو خوندم بیشتر استرس گرفتم.چهار روزهست که( آلپرازولام نیم میلی+ لگزاتال نصف قرص+ دو وعده پروپرانولول ۱۰) مصرف میکنم.دکتر گفتن لگزاتال رو چهار روز نصف قرص رو مصرف کنم بعد یک قرص کامل مصرف کنم.ولی من همون نصف قرص رو ادامه دادم.چون همینام حالمو خوب میکنن! ولی این داروها تپش قلبم رو کلا خوب کردن.و کلا حالم عالی شده با مصرف این قرص ها.آقای دکتر آلپرازولام و لگزاتال رو قطع کنم ؟؟؟چون نوشتین اعتیاد آوره.بجاش چی مصرف کنم که این تپش قلبم به وضعیت نرمالش برگرده؟ ممنون میشم اگر پاسخ بدین🙏🌱

  • خیلی عالی درمانتون کردن.
   خب اعتیاد اوره وقتیه که چندین ماه و سال بخواهید بخورید
   کوتاه مدت که اشکالی نداره
   زیر نظر دکتر خودتون باشید مشکلی پیش نمیاد

   • ممنونم آقای دکتر.چون ترسیدم به روانپزشک مراجعه کردم.آلپرازولام رو حذف کردن و همون لگزاتال موند.شکر الان حالم خوبه.خیلی ممنون که نوشته زیادم رو خوندین و پاسخ دادین.لطف کردین.برقرارباشین🙏🌸

 96. سلام اقای دکتر وقت شما بخیر من بخاطر اضطراب خیلی شدید و وسواس فکری الان مدت ۴ ماه هست که آسنترای ۵٠ روزی دو عدد و حدود دوماه هم هست که آلپرازولام نیم ، یک چهارم صبح و نصف ، شبها مصرف میکنم
  الان یک هفته هست علیرغم مصرف این داروها ، اضطرابام به شدت برگشته و قدرت تصمیم گیری رو از من گرفته ، الان به نظر شما من مصرف الپرازلام رو بیشتر کنم نصه صبح بخورم و یک عدد شب، چون دکترم به من گفته بودن در صورتیکه بهتر نشدم همین کار رو بکنم ، در حال حاضر به دکترم دسترسی ندارم ، یا اینکه به پزشک دیگه ای مراجعه کنم ، میخواستم نظر شما رو بدونم .

  • بنظرم ترکیب داروها باید عوض بشه
   ولی خب تا زمانیکه پزشکتونو ببینید الپرازولام بمیزانی که لازمه مصرف کتید

 97. سلام وقت بخیر
  من حدود ۱ سال هست که به علت داشتن اضطراب داروهای زیر را با هم مصرف می کنم :

  کلونازپام ۱ – هر ۱۲ ساعت ۱ عدد
  پرگابالین ۷۵ – هر ۱۲ ساعت ۱ عدد

  در مدتی که این داروهارو مصرف می کردم اضطرابم برطرف شده بود و فقط کمی احساس خستگی و خواب آلودگی داشتم.
  یک بار با کاهش دوز مصرفی طی ۲ هفته این داروهارو ترک کردم ولی بی خوابی مطلق و تعریق دست و پا و لرز بدن و اضطراب و بی قراری پیدا کردم و در واقع موفق نشدم ترک کنم و دوباره به مصرف اونها برگشتم.

  چطور میتونم این داروهارو کنار بزارم؟

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*