سرترالین چیست

سرترالین معروفترین ضد افسردگی

-امروزه در بین همه ی داروهای ضد افسردگی و ضد اضطراب، قرص “سرترالین”  که به “آسنترا” و “زولوفت” نیز مشهور است بیش از هر داروی دیگری شهرت پیدا کرده است.تاثیر ِ عالی و کم بودن عوارض این قرص باعث استقبال زیاد مردم از آن شده است.
-تا ده پانزده سال قبل روانپزشکان مجبور به تجویز داروهای سه حلقه ای و چهار حلقه ای(مانند ایمی پرامین،آمی تریپتیلین،نورتریپتیلین،ماپروتیلین) بودند.داروهایی که بعلت خشکی دهان،خواب الودگی،تاری دید،چاقی،سرگیجه و اُفت فشار خون (هنگام بلند شدن از زمین)،عوارض سنگینی را به بیمار تحمیل می کردند و بیماران از خوردن این داروها اکراه داشتند.به همین خاطر بود که در آنزمان  بعضی از مردم می گفتند ما با مصرف داروی اعصاب  حالمان بدتر از قبل شده است!
– خوشبختانه از حدود دو دهه ی قبل داروهایی سروتونینی(سروتونرژیک) وارد کشور ما شدند.سروتونین ماده ای است که در سلول های عصبی در مغز همه ی ما انسانها وجود دارد و موجب داشتن آرامش و خلق و خوی شاد می گردد(در علم پزشکی به این گونه مواد،ناقل عصبی یا نروترانسمیتر می گویند)سرترالین 2
-از بین این داروها اولین دارویی که بسیار معروف گردید و به سرعت در سبدهای دارویی ِ یخچال ِ خانه ها برای خود جا باز  کرد کپسول فلوکستین (یا پروزاک) بود.در جامعه اینگونه شایع شده بود که این دارو هم انسان را شاد و هم “لاغر ” میکند.برای همین بود که مصرف آن به سرعت در بین خانمها مخصوصا خانمهای خانه دار رواج پیدا کرد.استقبال از این کپسول به گونه ای بود که حتی عده ای به  شوخی می گفتند که باید اسانس این دارو را در مقادیر بزرگ تهیه کرد و در سد کرج ریخت تا از طریق لوله های آب آشامیدنی به همه ی مردم تهران برسد  تا شادمانی عمومی ایجاد گردد.بعضی شرکتهای دارویی هم بجای جمله ی معروف “هر صبح یک سیب” شعار ِ هر “صبح یک کپسول فلوکستین ” را انتخاب کرده بودند.اگرچه در عمل تاثیر شادی بخشی و استرس زُدایی دارو،واضح و قابل اثبات بود ولی تاثیر لاغرکنندگی این دارو برای همه مشهود نبود و حتی در بعضی موارد اثر معکوس هم داشت.

-هنوز که هنوز است مردم این دارو را حتی بدون مراجعه به پزشک به یکدیگر توصیه می کنند و از مصرف آن بیم ندارند.در بین اشخاصی هم که به مطب های ما روانپزشکان مراجعه میکنند خیلی ها درخواست میکنند که ما فقط همین دارو را برایشان نسخه کنیم چون در پس زمینه ی  ذهن خود حس خوبی به این دارو دارند.سرترالین1
اما در طی چند سال گذشته داروهای سروتونینی جدیدتری هم وارد داروخانه ها شدند که قرص فلووکسامین ،سیتالوپرام ،پاروکستین ،اس سیتالوپرام و سرترالین معروفترین ِ آنها بودند.هر چند همه ی این داروها خوب و مثبت و تاثیرگزار بودند ولی در عمل و بطور معناداری قرص سرترالین توانمندیهای بیشتری برای جلب نظر مصرف کنندگان  از خود نشان داد.بنده  به کرات مشاهده کرده ام که با یکبار تجویز این دارو فرد مصرف کننده بدون مراجعه ی مجدد تا مدتهای طولانی این دارو را مصرف می کند و وقتی بعد از مدتها دوباره حضور پیدا میکند اِظهار می دارد که با این دارو کیفیت زندگیش بالاتر رفته و بر بسیاری از مشکلاتِ خود فائق آمده است.سرترالین سهجالب است که خیلی از آنها علیرغم خواست ما برای قطع دارو و اتمام دوره ی درمان ،به تداوم مصرف سرترالین اصرار دارند و می گویند که الان زندگی برایشان شیرین تر و خوشایند تر از قبل شده است و می گویند چرا باید این دارو را قطع کنیم وقتی اینهمه تاثیرات مثبت در زندگی خود می بیننم؟!!!…

-توجه داشته باشید که این نظر و خواسته ی آنها به معنای وابسته یا معتاد شدن آنها نیست بلکه آنها ادامه ی مصرف دارو را برای کارآمد تر شدن خود مفید می دانند نه اینکه بدون مصرف این دارو دچار علایم معکوس و ترک اعتیاد شده باشند .

_البته توصیه اکید ما این است که شروع -تداوم  و -اتمام دارو همه و همه  باید زیر نظر پزشک باشد تا هیچگونه مشکلی پیش نیاید.

_شاید در بروشورهای دارویی یا در صفحات اینترنتی لیست بالا بلندی از عوارض برای این دارو ذکر شده باشد ولی آنچه بنده در طول این سالها مشاهده کرده ام چیزی فراتر از این موارد نبوده است:
۱-حس گذرای تهوع که در دوهفته ی اول مصرف دارو بیشتر است.پزشک شما برای رفع این معضل در صورت صلاحدید، میتواند برای شما قرص متوکلوپرامید یا اوندانسترون(دمترون) تجویز کند.
۲-بیدار شدن در نیمه های شب بدون نیاز به خواب مجدد که نشان میدهد این دارو سیکل طبیعی خواب را بهم میزند.پزشک شما برای حل این مشکل می تواند یکی از داروهایی که عمق خواب(مرحله سه و چهار خواب)را زیاد می کند بطور کمکی برای شما تجویز نماید.
۳-طپش قلب که باز هم به توسط دارویی مانند پرانول قابل حل است.
۴-کاهش میل جنسی و تاخیر در ارگاسم در مرد و زن که توسط داروهای مکمل ،توسط پزشکتان قابل حل است.
۵-در مصرف بالای سه ماه،درجاتی از افزایش وزن ممکن است رخ دهد که برای آن نیز راهکارهایی وجود دارد که پزشکتان در صورت صلاحدید آنها را به شما معرفی خواهد کرد.
تشخیص افسردگی:
-برای گرفتن داروی مناسب شما ابتدا باید به یک روانپزشک مراجعه نمایید و مورد مصاحبه و ارزیابی بالینی قرار بگیرید.در کنار مصاحبه ،تستهایی برای رسیدن به تشخیص دقیق از شما اخذ خواهد شد که مهمترین آنها تست شخصیت شناسی بالینی مینه سوتا (MMPI) است که با پاسخدهی بله یا خیر  به سوالات  انجام میگیرد. در تصویر زیر یک نمونه از این تست که متعلق به آقایی ۴۶ ساله که دچار افسردگی و اضطراب توامان همراه با ترسهای غیرواقعی می باشد را رویت می فرمایید
افسردگی

یک آزمایش مهم دیگر تست نقشه ی مغزی (BRAIN MAP) یا همان (QEEG) می باشد که در واقع ثبت و تحلیل کامپیوتری امواج پنجگانه ی مغزی (آلفا-بتا- تتا- دلتا-های بتا)می باشد
نمونه هایی از نقشه مغزی را که از همان بیمار فوق بعمل امده است را در زیر می بینید

-امواج بتا(beta)و های بتا(high beta) در ایشان دچار کاهش شده اند (رنگ آبی نشانه ی کمکاری امواج مغزیست)که دلالت بر خلق پایین و افسرده ی ایشان دارد
کمکاری بتا و های بتا-همچنین امواج ویژه ی تمرکز که به SMR معروفند نیز در ایشان بعلت افسردگی کاهش پیدا کرده اند


smr
-پس از انجام آزمایشات فوق مناسبترین دارو بر اساس تشخیص بالینی پزشک و با دقت بر سوابق ،سن و جنس بیمار تجویز خواهد شد.

 

– موارد مصرف  سرترالین: 

این دارو در موارد زیر و صرفا با تجویز پزشک متخصص قابل مصرف می‌باشد: 

۱- اختلال افسردگی ماژور (major depressive disorder).

۲- افسردگی در زنان باردار.

۳-وسواس.

۴- درمان افسردگی در بیماران  دو قطبی.

۵- درمان اضطرابهای اجتماعی.

۶_اختلال بیش فعالی(ADHD).

۷- انواع فوبی ( ترسهای بیمارگونه).

۸-اختلال استرس پس از سانحه.

۹- بی اشتهایی عصبی و پرخوری عصبی.

۱۰-انزال زودرس.

۱۱-افسردگی پیش از قاعدگی.

۱۲- انحرافات جنسی(پارافیلیا):این دارو باعث کاهش تمایلات انحرافی و تکانه های جنسی می گردد.

۱۳-اوتیسم.

 

– منع مصرف سرترالین:

۱-صرفا با خواندن این مطلب یا مطالب مشابه در اینترنت شروع به خوردن این دارو نکنید یا سرخود دارویی که برای دیگران موثر بوده  است را مصرف نکنید.شما به همه ی ریزه کاریهای تاثیر این دارو و تداخلات آن با مواد درون بدن یا داروهای دیگر واقف نیستید.درست است که ما در دنیای اطلاعات اینترنتی زندگی می کنیم اما در رشته ی پزشکی تجربه مهمتر از دانش نوشتاری و کتابی است .شما تجربه ی کافی برای تجویز سر خود این دارو را ندارید.خواهش میکنم با سلامتی و جان خود بازی نکنید.

 

۲-مصرف همزمان با داروهای مهار کننده ی مونوآمین اکسیداز(MAOi) در عرض ۱۴ روز گذشته ممنوع است ( چون امکان تداخلهای خطرناک دارویی وجود دارد!!!!)مانند فنلزین-ترانیل سیپرومین -سلژیلین -ایزوکربوکسازید.

۳-مصرف همزمان با کلوزاپین(بالا رفتن ریسک تشنج ناشی از کلوزاپین)

۴- فاز سرخوشی (مانیا) در بیماران دو قطبی

۵- سه ماه اول حاملگی

۶- شیردهی


۷- نارسایی کبدی

۸- نارسایی کلیوی

۹-توجه : گاهی در بیماران زیر  بیست و چهار سال در دوهفته ی اول مصرف این دارو افکار ناگهانی خودکشی گزارش شده است.پس اطرافیان باید این نشانه ها را تحت نظر بگیرند و به پزشک خود گزارش بدهند:تغییر و نوسان خلق -تحریک پذیری-عصبانی شدن- دیر به خواب رفتن -اضطراب و سرآسیمگی -خصومت بی دلیل -پرفعالیتی- حملات پانیک-

– اسامی دارو:

نام ژنریک:

 serteraline

نام تجاری:

asentra
zoloft

lustral

 

 

IMG_20160813_151757
– دوزاژ و نحوه ی مصرف سرترالین: 

۱-سرترالین بهتر است با غذا (نهار)مصرف شود تا جلوی تهوع گرفته شود.همه ی داروهای سروتونینی(SSRI) در کبد متابولیزه شده و از بدن خارج می گردند.

۲- مصرف سرترالین همراه با غذا اندکی موجب افزایش جذب آن می شود.

۳-اوج تاثیر داروهای سروتونینی  ۳ تا ۸ ساعت پس از خوردن دارو د‌یده می شود.

۴- سرترالینبهتر است صبح ها یا ظهرها مصرف شود تا خواب شب را مختل نکند.

۵-همیشه از یک مدل و یک کارخانه،داروی خود را تهیه کنید.

۶-اگر یک وعده از قرص را فراموش کردید می‌توانید آن را بمحض اینکه متوجه شدید مصرف کنید ولی اگر تقریبا چند ساعتی بیشتر به مصرف وعدهٔ بعدی نمانده است این کار را نکنید و فقط قرص وعدهٔ بعدی را بخورید. در هر صورت از دوبرابر کردن قرص برای جبران وعدهٔ فراموش شده اجتناب کنید.

۷-قرص را در دمای معمولی اتاق و دور از رطوبت و نور نگه دارید. 

۸-خیلی خیلی مراقب باشید که بچه‌های کوچک دستشان به این قرص و سایر قرصهای اعصاب نرسد.

۹-لیست همه ی داروها حتی ویتامینهای مصرفی خودتان را به پزشکتان اطلاع دهید.

۱۰-توجه داشته باشید که همیشه زیاد کردن دوز دارو مساوی با زیادتر شدن تاثیر دارو نیست و فقط ممکن است به زیاد تر شدن عوارض دارو منجر شود.

۱۱-اگر احساس کرده اید که با مصرف این دارو حالتان خوب شده است آن را ناگهانی قطع نکنید چون دچار عوارض ترک ناگهانی خواهید شد.

۱۲-توجه داشته باشید که ممکن است این دارو بطور برعکس در ابتدای درمان منجر به تیرگی شعور و کاهش هوشیاری  و اختلال تفکر در شما گردد.

۱۳_ نیمه عمر داروهای سروتونینی: 

نیمه عمر فلوکستین در خون از همه داروهای سروتونینی بیشتر است و به ۴ تا ۶ روز میرسد و نیمه عمر متابولیت فعال آن حتی به ۷ تا ۹ روز هم میرسد.

اما نیمه عمر سرترالین ۲۶ ساعت است.و متابولیت کمتر فعال آن نیمه عمری در حدود ۳ تا ۵ روز دارد.

 

 

– احتیاطات در مصرف سرترالین

۱-اگر دچار آلرژی شُدید این قرص را مصرف نکنید. علایم آلرژی می‌تواند این‌ها باشد: سرفه، تنگی نفس، خس خس سینه، ورم کردن لب یا زبان یا صورت، ورم کردن گلو، خارش و قرمزی و دون دون شدن پوست، کهیر در هر نقطه از پوست. 

۲- این قرص ممکن است ۴ هفته طول بکشد تا اثرات خوبش را نشان بدهد پس لطفا زود قضاوت نکرده و دارو را قطع نکنید.

اگر مبتلا به بیماری خاصی مثل فاویسم یا کولیت یا فشارخون هستید ،آن را به پزشک خود اطلاع دهید.

۳- در کودکان و نوجوانان بعلت احتمال بروز افکار خودکشی و نیز در سالمندان بعلت کارکرد ضعیفتر کبد و کلیه ، این دارو را با احتیاط مصرف کنید

عوارض سرترالین: 

الف-عوارض کوتاه مدت:
 این عوارض یا خودشان بتدریج برطرف می‌شوند و یا با یک تجویز دیگر بسرعت قابل رفع هستند.بنابرین وقوعِ آن‌ها مجوزی برای قطعِ آن‌ها نیست و فقط اگر خیلی شدید بود با پزشکتان تماس بگیرید.

-عوارض گوارشی یکی از شایعترین این عوارض است که بخاطر تاثیر بر گیرنده های سروتونینی سیستم گوارشی بوجود می آید(البته این عوارض هنگام مصرف سیتالوپرام کمتر از مصرف سرترالین و فلووکسامین می باشد):

۱-تهوع:معمولا گذراست و به دوز دارو بستگی دارد.

۲-مدفوع شل و اسهال:معمولا گذراست و به دوز بستگی دارد.البته این عارضه در سیتالوپرام کمتر از سرترالین است.

نکته:اگر فرد مستعد اسهال است،در بین داروهای سروتونینی ، پاروکستین(Paroxetine) بخاطر اثر آنتی کولینرژیکی و حتی یبوست زایی که دارد شاید انتخاب بهتری باشد.

۳-استفراغ

۴-نفخ شکم 

۵-بی اشتهایی و کاهش وزن که بمحض شروع دارو شروع میشود و گاهی تا بیست هفته(۵ماه) ماه هم طول می کشد ولی بعد از آن،این روند متوقف و معکوس میشود و بدن شروع به افزایش وزن می کند‌. بیشترین میزان کاهش اشتها در ابتدای  مصرف دارو ،در بین داروهای سروتونینی(SSRI) متعلق به فلوکستین است.

۶-افزایش وزن: حدود یک سوم مصرف کنندگان بتدریج دچار افزایش وزن میشوند که متاسفانه این افزایش وزن تا زمانی که دارو مصرف میشود  ادامه دارد و با ورزش و رژیم دارویی هم کاهش نمی یابد.این افزایش وزن هم بخاطر افزایش اشتها و هم ناشی از تغییرات متابولیکی در بدن است.افزایش وزن خیلی زیرپوستی و بتدریج رخ میدهد  و ما روانپزشکان که هر یکی دوماه یکبار مراجعینمان را میبینیم بیشتر از خودشان  متوجه گرد شدن صورت و تغییرات وزنی  آنها میشویم.سریعترین و پرسروصداترین میزان افزایش وزن در بین داروهای سروتونینی مخصوصا در خانمهای جوان متعلق به پاروکستین(Paroxetine) می باشد.

۷-سوءهاضمه

۸-سردرد که در بین  ۱۸ تا ۲۰ درصد مصرف کنندگان رخ میدهد( اما این میزان سردرد تفاوتی با سردرد ناشی از دارونماها ندارد).بیشترین میزان ایجاد  سردرد در بین داروهای سروتونینی متعلق به فلوکستین می باشد.

توجه داشته باشید که اتفاقا  در خیلی از مبتلایان به سردرد میگرنی و یا سردرد تنشی، این دارو می تواند بعنوان یک داروی پیشگیری کننده از سردرد بکار میرود.

۹-خمیازه:خیلی از مصرف کنندگان داروهای سروتونینی ازینکه در طول روز خمیازه های طولانی و متعدد می کشند شاکی هستند.این خمیازه ها هیچ ربطی به خستگی و یا کمبود خواب شبانه ندارند بلکه ناشی از  تاثیر دارو بر ناحیه هیپوتالاموس مغز می باشد

۱۰- تاثیر بر قند خون: داروهای سروتونینی ممکن است در ابتدا  باعث کاهش شدید قند خون گردند بنابرین بیماران دیابتی باید مراقبت شوند.اما در دراز مدت قضییه برعکس میشود و قند خون مصرف کنندگان داروهای سروتونینی بالاتر میرود

۱۱-اضطراب :در ابتدای مصرف  فلوکستین بیشتر دیده میشود ودر اس سیتالوپرام و پاروکستین  کمتر دیده میشوند(و بنابرین این دو  انتخابهای خوبی برای اختلال مخلوط اضطراب و افسردگی هستند).

۱۲-خواب آلودگی یا بیخوابی: واقعیت این است که برخی از داروهای سروتونینی موجب بیخوابی شبانه و برخی دیگر از آنها موجب خواب آلودگی روزانه می گردند.

۱۳-تعریق: برخی از مصرف کنندگان این دارو از عرق کردن زیاد مخصوصا شب هنگام بحدی که منجربه خیس شدن ملحفه ها میگردد شاکی هستند.این تعریق ربطی به دمای محیط ندارد و حتی در زمستان و هوای سرد هم رخ می دهد.مصرف یک تا دو میلی گرم ترازوسین (trazocin)در روز در کاهش این عارضه مفید است.

۱۴-کابوس و رویاهای شفاف و زنده:بیشتر مراجعینی که این دارو را مصرف می کنند از دیدن خوابها و یا کابوسهای شلوغ و شفاف و زنده شاکی هستند.همچنین بعضی ها از دندان قروچه ،بیقراری پاها و میوکلونوس شبانه و تعریق در خواب شکایت دارند.

۱۵-تشنج معمولا در مصرف کنندگان داروهای سروتونینی دیده نمیشود مگر زمانی که دوز مصرف خیلی بالا باشد مثلا ۱۰۰ میلی گرم فلوکستین ( پنج کپسول فلوکستین).
احتمال تشنج فقط یکدهم تا دودهم درصد میباشد که این مساوی احتمال تشنج با دارونماها(پلاسبو) هم هست.

۱۶-عوارض آنتی کولینرژیک( شامل:خشکی دهان_یبوست _خواب آلودگی).سرترالین این عارضه را ندارد و  این عوارض فقط با پاروکستین ممکن است دیده شوند.اما خشکی دهان را همه داروهای سروتونینی دارند که ارتباطی با اثر آنتی کولینرژیکی آنها ندارد.

۱۷-عوارض خونی:داروهای سروتونینی عوارض خونی خاصی ندارند فقط ممکن است گاهی دچار دیربند امدن خونریزی  ویا  کبودی پوست ناشی از عدم کارکرد صحیح پلاکتهای انعقادی گردند که بهتر است در اینجور مواقع آزمایشهای انعقادی خون (BT) چک شوند.اگر کسی این داروها را همراه با آسپیرین یا دلروهای ضدانعقادی میخورد این احتمال ممکن است بیشتر گردد.همچنین کسانیکه داروی سروتونینی را همراه با داروهای مسکن و ضد درد  برای آنها تجویز شود.(معروف به NSAID ها)مانند پیروکسیکام_بروفن _ دیکلوفناک مصرف میکنند احتمال خونریزی معده وجود دارد و بهتر است داروی ضد  اسید معده مانند پنتوپرازول پیشاپیش تجویز شود.

‌۱۸-تاثیر بر  نمک خون(سدیم): بعصی از مصرف کنندگان داروهای سروتونینی مخصوصا سالمندان دچار سندروم ترشح نابجای هورمون ضدادراری (SIADH)می شوند و میزان سدیم خون آنها پایین می آید.این سندرم منجربه تهوع استفراغ گیجی و تغییرات شخصیتی می گردد

ب– عوارض طولانی مدت:
 
۱- کاهش میل جنسی و کاهش ارگاسم و ارضا در هر دوجنس زن و مرد.متاسفانه این مشکل در هشتاد درصد مراجعین بوجود میاید و تا زمانی که مصرف دارو ادامه دارد، این اختلال هم وجود دارد.برعکس خیلی از عوارض که بتدریج از بین می روند و بدن نسبت به آنها مقاومت پیدا میکند این عارضه متاسفانه تا زمان مصرف دارو ادامه دارد.

برای حل این مشکل روشهای زیر پیشنهاد میشود:

الف- تعویض با یک داروی سروتونینی دیگر.

ب- اضافه کردن قرص بوپروپیون(Bupropion).

ج- اضافه کردن قرص میرتازاپین(Mirtazapin).

۲- حمله ی سرخوشی (مانیا) :که بصورت افزایش انرژی،پرسرعت شدن کلام و تفکر،رفتار بی پروا ،گستاخی و ماجراجویی جدید و عجیب،احساس نشاط بینهایت،خلق تحریک پذیر،بیخوابی،ولخرجی و افزایش تمایلات جنسی خود را نشان می دهد.

۳-تغییر غیرعادی در خلق و رفتار.

۴-تاری دید،دید تونلی،چشم درد،تورم چشم،دیدن هاله اطراف اشیا که همه ی اینها احتمال وجود آب سیاه یا گلوکوم را مطرح می کنند.

۵-اگر دچار کبودی ،مشکل در تنفس،تورم صورت و لب و زبان و گلو شدید یعنی شما دچار آلرژی شده اید و سریعا باید به بیمارستان مراجعه نمایید.

-علایم مسمومیت:

در صورت خوردن تعداد زیادی قرص و مسمومیت با آن( چه اشتباهی و چه به قصد آسیب زدن به خود ) فورا فرد مبتلا را به مرکز درمان مسمومیتهای دارویی (در تهران: بیمارستان لقمان ) برسانید.

-تداخلات دارویی:

-بیشترین تداخلات دارویی در داروهای سروتونینی متعلق به داروی فلووکسامین است.و داروهای سرترالین،سیتالوپرام و اس-سیتالوپرام کمترین تداخلات دارویی را دارا هستند.

مصرف همزمان داروهای سروتونینی با زولپیدم ممکن است منجر به افزایش احتمال ایجاد توهم ناشی از زولپیدم گردد.

– مصرف همزمان این دارو با مسکنها( مثل بروفن و دیکلوفناک و…) ممکن است منجر به خونریزی معده گردد.( داروهای سروتونینی ممکن است مانع عملکرد صحیح پلاکتها گردند).

-این دارو اثر تاموکسیفن را کم می کند.

– مصرف همزمان با داروهای مهار کننده MAO منجر به بحران فشار خون میگردد( تا ۱۴ روز بعد از تجویز  MAOها مراقب باشید).

-مصرف همزمان بالیتیوم ،ال تریپتوفان،MAO ها،و هر دارویی که حاوی سروتونین باشد ممکن است منجر به سندروم سروتونین گردد.

– تجویز همزمان سرترالین فلوکستین پاروکستین با داروهای سه حلقه ای ممکن است منجر به افزایش سطح سه حلقه ایها و احتمال مسمومیت با آنها گردد.

-این داروها مخصوصا فلووکسامین وقتی همراه با کلوزاپین تجویز شوند احتمال تشنج را بالاتر می برند.

-مصرف همزمان فلوکستین یا پاروکستین با ضد دردهای مخدر مانند کدیین موجب کم شدن تاثیر ضد درد آنها میگردد.

رهنمودهای کلی در مصرف داروهای اعصاب: 
۱– توجه داشته باشید که تمام داروهای روانپزشکی فقط بنابر تشخیص یک روانپزشک که از مکانیسم اثر آن‌ها و از نحوهٔ تعامل نروترانسمیتر‌ها و رسپتور‌ها در سلولهای عصبی آگاهیِ کامل داشته و برآن‌ها مسلط است قابل تجویز است و مصرف خودسرانهٔ دارو‌ها آن هم فقط با کسبِ اطلاعات سَرسَری از صفحات اینترنتی و یا توصیه‌های ناقصِ دانشجویی و یا با الگو گرفتن از نسخهٔ سایر بیماران و تهیه آن‌ها از مراکز غیر مجاز خیابانی، بسیار خطرناک است و عواقب آن قابل پیش بینی نیست.IMG_20160805_153636

۲-همچنین در جریان باشید که سود و زیان یک دارو را باید در مقایسه با یکدیگر بسنجید و به صرف وجود یک عارضهٔ کوتاه مدت، خودتان را به اشتباه از مصرف دارویی که می‌تواند سرنوشت خلق و رفتار و شخصیت شما را تغییر داده و به سمت یک زندگی سالم و پر از آرامش سوق دهد، محروم نکنید.

۳-داروهای اعصاب را همراه با آب میوه مخصوصا آب گریپفروت…آب انار…نوشیدنیهای انرژی زا…چای سبز…قهوه…شیر…دوغ مصرف نکنید چون ایجاد تداخل می کنند.

 

 

نویسنده: دکتر پرویز علی وردی (روانپزشک)

-تلفن وقت دهی ۸۸۵۵۶۹۴۶( از مشاوره یا پاسخ از طریق تلفن معذوریم) 

-وبسایت: www.parvizaliverdi.com

 

 

4 Comments

 1. سلام
  من هم از این دارو یکسال استفاده کردم و اصلا مشکل خاصی نداشتم به لطف تشخیص و تجویز درست شما و از این بابت ممنونم?
  من از همون دسته ای هستم که با سرترالین روند زندگیم خیلی بهتر شد!علی رغم تصورم در مورد داروهای روانپزشکی، خواب آور هم نیست این دارو!

   • سلام آقای دکتر من بیست ونه سالم است دو تا بچه دارم و حدود دو ماه است به توصیه پزشک سراتلین مصرف میکنم ولی دو چیز منو اذیت میکنه اول اینکه نیمه شب بلند بشم دگه خواب نمیرم یکی هم خیلی دندونام رو بهم فشار میدم در حالی که همه دندونام درد گرفته و بعضی اوقاتم فکم درد میگیره دکترم توصیه داشت باید داروم اضافه بشه چون بتنهایی تاثیر نداشته ولی من قبول نکردم داروم زیاد بشه چون ترسم از عوارض اینجور داروهاست آقای دکتر الان باید چکار کنم لطفا منو راهنمایی کنید

     • سلام آقای دکتر خیلی تشکر از اینکه جوابمو دادین میشه بگین اسم دارو که من به دکترم مشورت کنم آقای دکتر من شکم خیلی بزرگ شده بعد مصرف سراتلین و احساس بعضی اوقات خیلی پرخوری میکنم و همچنین تپش قلبم هم زیاد میشه بعضی اوقات آیا اینا عوارض داروست و در آینده به تدریج کمتر میشه اگه میشه جوابم رو بدید من دو روز دگه وقت دکتر دارم با تشکر زیاد از شما آقای دکتر

     • سلام مجدد آقای دکتر شما گفتین برای فشار دادن دندونام باید آرامش بخش استفاده کنم لطفا اسم دارو بنویسید من با دکترم مشورت کنم و مورادی که بالا گفتم از جمله بزرگی شکم و نفخ و تپش قلب و پرخوری به مرور زمان کمتر میشن ؟

     • یعنی برای دکتر شما نسخه تجویز کنم که دکتر شما از روی نسخه ی من ،برای شما نسخه تجویز کنه؟؟!
      راست میگن آخر الزمون شده

     • نخیر آقای دکتر ببخشید اگر سوتفاهم شده خواستم مشاوره و کمی راهنمایی بگیرم از شما چونکه زیاد کردن داروم به گفته دکترم کمی منو نگران کرده بخاطر عوارض داروها و چنان تو شک هستم که آیا داروم رو اضافه کنم یا نه بازم تشکر بابت راهنمایتون آقای دکتر

    • باسلام و افتخار براى وجود برخى متخصصین دلسوز و محسن در نیت به همنوع خصوصاً پزشگى ، بدون درنظر
     گرفتن سود بیشترمادیات که نشان ازمناعت طبع و اصالت ذاتى وانسانى اونها دارد،،،
     بنده حدود سه ساله که از بتوصیه پزشگ محترمى سرترالین ۵٠ مصرف میکنم ،شبى یکعدد ، هفتاد سال سن دارم
     اما با پوزش از نظر قواى جنسى در مورد نعوز مشگل دارم ، که با خوندن مطالب شما تقریباً باورم شدکه از سرترالین باشد ضمن اینکه کهولت هم ممکنه دخیل باشه،،، درضمن برام مشگله ازجوب شهر اومدن مطب ، امیدوارم
     سوء تعبیر نشه که رندانه خواهان ویزیت مجانى هستم ،
     اگر نسخه اى لازم دارم شماره حسابى اگر بدین با کمال میل حق ویزیت را تقدیىم میکنم ، درظمن هر شب هم یک عدد قرص املودیپین اریا ۵ براى فشارخون مصرف میکنم ، با تشکر منتظر راهنمایى جنابعالى

     • نیازی نیست تشریف بیارید
      شما فقط باید از طریق تغذیه و یا داروهای گیاهی این اثرات رو خنثی کنید

   • سلام آقای دکتر مرسی برای سایت قشنگ و مفیدتون من چند سال فرانسه زندگی میکنم و متاسفانه اینجا پزشک ایرانی ندارم و برام سخته که با پزشکان فرانسوی حرف بزنم بطوری که بخوام خودم رو قشنگ توضیح بدم اما الان یک ماه میشه که روزی دوبار سرترالین یکی صبح و یکی شب استفاده میکنم و هنوز هیچ تاثیری ندیدم !رنجش و شرم و نا امیدی و تمایل به تنهایی و غیره من رو از درون شکونده !بنظر شما این طبیعیه که دارو هنوز تاثیر نگذاشته ؟ممنون میشم نظرتو رو بگید !

     • سلام
      مممون از وقتی ک میزارین
      دکتر من سرترالین١٠٠ مصرف میکردم
      طبق تجویز جدید قرار شد آسنترا١٠٠ استفاده کنم
      حالا دوتا سوال دارم:
      اول اینکه کیفیت اثرگذاری آسنترا نسبت ب مشابه داخلیش که همون سرترالین باشه مگه چقده؟
      دوم هم اینکه توی شروع مصرف آسنترا بازم باید صبر کنیم تا اون چند روز اول بیقراری بگذره؟یا چون بدنم ب سرترالین عادت داشته با شروع آسنترا ممکنه مشکلی پیش نیاد

     • والا تا اخر عمر ندیدم تا حالا کسی مصرف کنه ولی سالهای طولانی تا ۵ سال مشکل خاصی ندیدم…البته چاقی غیرقابل برگشت و افت میل جنسی و ایجاد نوعی بی خیالی و بی تفاوتی اکان داره رخ بده

   • سلام آقای دکتر من چند سال افسردگی دارم وتوسط پزشک داروهایی مثل فلوکسیتین.سرترالین.زاناکس.دپاکین .استفاده کردم وعوارضی چون بیخیالی زیاد یا مشکل نعوظ داشتم..اما اخیراپزشکمو عوض کردم وایمیپرامین تجویز کردند بیشتر از سایر داروها بهمن سازگاری دارد به طوری که شبها می خوابم و روزها انرژی دارم…نظرتون درباره استفاده‌ای طولانی از ایمی پرامین چیه؟؟متشکرم

   • سلام آقای دکتر منچند سالی وسواس فکری داشتم سرترالین و هالوپریدول مصرف میکردم خیلی بهتر شدم ولی وزنم زیاد شد دارو رو قطع کردم و وزنمو پایین آوردم مجدد بعد از هشت سال دوباره وسولس امده سراغم و چند ماه قبل مجدد به دکترم مراجعه کردم و سرترالن رو لز دوز پایین شروع کردن و رسوندن به دوز ۲۰۰ ولی همش تو بدنم و دهانم احساس گرفتگی میکنم و اینکه دوباره پر خور شدم و پیرو اون چاق داروی دیگری که جایگزین سرترالین بشه و چاق نکنه هست؟؟؟؟

  • سلام،مدت سه ساله استارت ۱۰۰زیرنظرپزشک مصرف میکنم ،دچار اضافه وزن شدم ،بعضی از حالت های وسواس پیدا کردم ،ایا این دارو جایگزین داره ؟مصرف طولانی مدتش ش ضرر نداره

  • با درود فراوان -جناب دکتر
   بنده۳۵ ساله متاهل و دارای دو فرزندهستم صاحب یک شرکتی هستم که بنا به اقتضای شغلی باید مداوم روابط زیادی با مشتریان خود داشته باشم و پاسخگوی آنها به صورت تلفنی و حضوری باشم.
   حدود ۳ سال است که هر چند وقت یکبار (تقریبا هر سال ۴ماه تا۶ ماه از سال که اغلب از اوایل تابستان تا اواسط پاییز است )دچار مشکلی میشوم که اختصارا شرح میدهم:از پاسخ گویی به مشتریان تفره میروم و ترجیح میدهم با پیامک دادن ارتباط داشته باشم حتی برخی مواقع گوشی خود را برای دو روز خاموش میکنم و برای روشن کردن آن بسیار حس بدی دارم-به شدت احساس خواب آلودگی و خستگی دارم -شبها دیر میخابم و روزها هم به سختی از خواب بیدار میشوم و بعد از بیدار شدن هم باز تمایل به خوابیدن دارم(البته در حین شب خواب نسبتا خوبی دارم و اگر بیدار شوم اغلب دوباره راحت میخوابم)-تمام کار های مهم شغلی و شخصی را تا آخرین زمان به تاخیر می اندازم و حتی برخی مواقع انجام نمیدهم -اموری که تا حدی ضرورت کمتری دارند را اصلا انجام نمیدهم-اکثر اوقات دوست دارم تنها باشم و از روابط اجتماعی(مهمانی ها و دید و بازدید ها) دوری میکنم-اغلب حس درد در بدنم دارم-اغلب لذتی از لحظات زندگی ام نمیبرم -تمایل ج ن س ی ام بسیار کم شده است-کم اشتها شده ام-از تصمیم گیری برای تغییر این وضعیت هراسانم-به آینده کمی امید وارم اما برای آن تلاشی نمیکنم.
   زندگی ام دچار کهولت شده و لذتی نمیبرم.
   اطلاعات خوبی را از سایت شما و همچنین از پرسش و پاسخ ها به دست آوردم. آیا من میتوانم از داروی سرترالین برای رقع این مسایل استفاده کنم.؟برای مراجعه به روانپزشک هم فقط امروز و فردا میکنم .خواهش میکنم به من کمک کنید
   سپاسگذارم

 2. من براساس گزارشی که مراجعینم داده اند تا حالا تفاوت زیادی بین نوع ایرانی و خارجی ندیدم و داروی ایرانی به همان اندازه خارجی موثر بوده.در ضمن از اونجاییکه داروهای اعصاب لازمه چند ماهی خورده بشه بنظرم اگر هزینه ی اونها کمتر باشه بهتره….البته میدونم که بعضی ها روی نوع خارجی تعصب دارن و معتقدن فقط باید داروی خارجی مصرف بشه که با توجه به تاثیر تلقینی منم براشون داروی خارجی تجویز می کنم اما واقعیت اینه که توی داروهای سروتونینی من تفاوتی بین ایرانی و خارجی مشاهده نکرده ام

  • منم دو سال که مصرف میکنم بنا به تجویز پزشکم.. تاثیرش فوق العاده بوده برام..و هم خارجیش رو اوایل مصرف کردم و هم داخلیش..هیچ تفاوتی بینشون واقعا” وجود نداره جز قیمتش که خارجیش ۷ برابره !

  • سلام آقای دکتر
   من اسنترا استفاده میکنم
   یبار داروخانه نداشت مجبور بودم ایرانی بگیرم
   به مراتب حالم بدتر شد با مصرف برند ایرانی

   به نظر شخصی من اسنترا خیلی فرق داره شایدم برا من اینطور بوده

  • خیلی بهتر خواهید شد ولی احتمال حمله های گاه به گاهی حتی با مصرف دارو هم وجود داره…بهتره از روشهای غیر دارویی هم کمک بگیرید…تکنیکهای روانشناسی

  • سلام دوباره آقای دکتر
   یه سئوال از خدمتتون داشتم من واسه پانیک پرامرانول ۱۰ و آسنترا مصرف می کنم عالی جواب داد فقط می خواستم بدونم این قرص هارو میشه از یکسال هم بیشتر مصرف کرد؟چون من واقعا مشکل ترس جدی ندارم از هیچ چیز نمیترسم نمیدونم چه جور این حمله ها دست میده ولی این قرص ها زندگیمو دگرگون میکنند این عوارضی که خیلی جاها نوشته واقعا هستند؟من اصلا دوست ندارم بخوام اون حمله هارو باز تجربه کنم ممنونم از راهنمایی هاتون

  • اگر روانپزشکتون تجویز کرده بله میشه با هم مصرف کرد و ایرادی نداره.خشکی دهان و خواب الودگی ممکنه بیشتر بشه

 3. با سلام
  من ماه چهارم بارداری هستم. از ابتدای بارداریم دچار اضطراب و حمله پانیک شدم و الان سرترالین و هالوپریدول مصرف می کنم. با توجه به اینکه تپش قلب شدید دارم آیا می تونم پروپرانولول هم استفاده کنم؟

  • پروپرانول از ماه چهارم به بعد خطر زیادی نداره و قابل استفاده است.ولی باتوجه به اینکه منشا طپش قلب شما اضطراب شماست،اگر اضطراب شما درمان بشه نیاز به مصرف پرانول هم نیست.با پزشک خودتون مشورت کنید.همچنین از مشاور روانشناس هم برای کاهش اضطراب کمک بگیرید

  • سلام خسته نباشید من یک هفتس برای وسواس فکری سرترالین ۵۰ مصرف میکنم و احساس میکنم وسواسم بیشتر شده .برای امتحان مهمی که پیش رو دارم هفته دیگه ممکنه استرس موثر باشه در بدتر شدن وسواسم؟یا از عوارض مصرف این دارو در اوایل هست که بدتر میکنه؟یا بخاطر اثر معکوس دارو باید قطع بشه؟

  • اغلب داروها با هم تداخل دارند.ولی این تداخل همیشه منفی و یا خطرناک نیست…خب این دو تا یک تداخل مثبت دارن که باعث میشه اثر ضد افسردگی همدیگه رو تقویت کنند …ولی ممکنه عوارضی مثل خواب الودگی یا افزایش وزن یا خشکی دهن رو هم بیشتر کنن…باید تحت نظر پزشکتون ببینید سود داروها بیشتره یا ضررشون!ملاک اصلی تجویز اینه

 4. با سلام.من حدودا ۳ماه است که دچار تنگی نفس مداوم و احساس حالت خفگی در بیشتر ساعات دارم.دکتر ریه تشخیص ناراحتی عصبی داده است و مدت ۲۲رؤز است سرترالین و الپرازولام مصرف میکنم ولی موثر نبوده است.لطفا راهنمایی کنید.

  • سلام.تنوع دارویی به پزشکتون این اجازه رو میده که از سایر داروها که منفعت بالینی بیشتری دارند برای شما استفاده کنه.مثل داروهایی که رو سیستم گابا موثرند

  • سلام اغلب داروها ی اعصاب بعلت عوارض احتمالی ناشی از عدم مصرف صحیح و همچین خدای ناکرده اقدام بعضی از بیماران برای مصرف تعداد زیاد دارو جهت خودکشی ، فقط با ارایه نسخه قابل تهیه هستند

 5. با سلام،
  من حدود دو سال هست که روزانه ۲۰ میلیگرم فلوکستین مصرف میکنم و در بعضی از مواقع قادر به تمرکز و فکر و تحلیل کردن نیستم و به شدت حالت افسردگی پیدا میکنم. این عوارض در ماهای اولیه شروع هم داشتم. آیا جایگزین کردن با سرترالین میتواند در زمینه بهبودی تفکر و تمرکز من کمک کند.

 6. سلام و درود.ممنون به خاطر اطلاعات مفید و پاسخگوییتون.من ۳۰ سالمه و متاهل هستم.در طول دوران ارشد به خاطر فشار درس ها دچار ناراحتی های گوارشی شدید و اضطراب شدم در نهایت بعد از اینکه کلی اذیت شدم واسم تشخیص ibs دادن و مصرف چند ماهه زولوفت بود که بعد از دو سال درگیری با ibs به دادم رسید و حسابی کمکم کرد. امسال بعد از حدود ۵ سال به علت اضطراب و یه جورایی افسردگی دوباره ibs اود کرد و ناچار به استفاده مجدد از زولوفت شدم،۵ ماهه دارم روزی ۱٫۵ زولوفت ۵۰ میخورم، قصد داشتم بعد از ۶ ماه زولوفت رو قطع کنم و چون قبلا هم بدون مشکل اینکار رو کردم ترسی نداشتم،البته این بار یکم نگران برگشتن افسردگی بعد از قطع زولوفت هستم. ولی مشکل اصلی اینه که قصد دارم طی چند ماه آینده اقدام به بچه دار شدن کنم،الان تصمیم گرفتم قبل از بارداری به تدریج زولوفت رو قطع کنم،وقتی ibs شدید میشه من واقعا به حال مرگ میوفتم،غذا نمیتونم بخورم،شدیدا نفخ دارم،بالا میارم و مدام دستشویی میرم.از اونجا که در حالت عادی همه خانم ها در بارداری شدیدا مشکلات گوارشی پیدا میکنند،من با این شرایط خاصم به شدت از قطع زولوفت و درگیری با ibs در دوران بارداری میترسم.آیا زولوفت تاثیر منفی رو جنین داره؟لطفا راهنماییم کنید.

  • سلام.اگر واقعا لازم باشه برای کنترل اضطراب و ibsسرترالین مصرف کنید،زیر نظر یک روانپزشک میتونید در دوران بارداری هم ادامه بدید

 7. سلام من یک سال پیش اسکیزو فرنی داشتم(توهم صحبت کردن شیطان توی سرم)که بعداز دوماه مصرف کردن دارو فهمیدم کلا توهمات بوده
  به همراه اسکیزو فرنی وسواس شدیدی هم داشتم وسواس مسائل مذهبی که دکتر بهم فلووکسامین داد که اونم خوب شد الان یه وسواسی دارم وتنها وسواسی که باقی مونده اینه که مثلا به کلمه دانشگاه فکر میکنم یا میشنوم ناخود اگاه توی ذهنم یه اشتباه راجع به دانشگاه تو گذشته که مثلا سر خوردن پام توی دانشگاه بوده میاد توی ذهنم یا وسواس دیگه ای هم که دارم اینه که راجع به دین اگه مطلبی بشنوم یاد صحبتهای دوستای مذهبیم راجع به دین میوفتم و به حس عصبانیت ازشون میاد توی ذهنم اکثرا هم فرد خاصی هست
  دکترم برای این نوع وسواس فلوکستین بهم داد که شش ماه با دوز بیست مصرف کردم و نتیجه نگرفتم(هیچ تاثیری چه روی وسواسم چه روی اعتماد به نفسم نداشت) و ایشون این قرص رو برام به سرترالین تغییر دادن
  حالا میخواستم بدونم کدومش واسه این نوع وسواس که گفتم بهتره
  توجه کنید که من سابقه مصرف سرترالین رو دارم وروی اعتماد به نفسم خیلی خوب و تاثیر گذار بوده حالا امکانش هست که وسواسم رو بهتر کنه؟
  و اینکه اگه این وسواس با این قرص خوب نشه چه قرص دیگه ای میتونه مفید باشه
  با تشکر فراوان

  • سلام با توجه به وجود اختلالات همزمان در شما،بنظرم درمان تک دارویی برای شما مفید نیست.و زیر نظر پزشکتون و با صلاحدید ایشون یک درمان ترکیبی باید داشته باشید والا ممکنه درمان یک اختلال به عود اختلال دیگه ای منجر بشه

   • سلام آقای دکتر
    من در عجبم از سخاوت و کمک بی چشم داشت شما به همنوعان
    اما بعد
    مکمل ادومد یا same با دوز ۴٠٠ در کنار اسنترا ۵٠ روزانه بی خطر هست؟ برای اضطراب مصرف میکنم و خستگی
    ریسک سندرم سروتونین در این دوز هست؟
    ممنون از شما

 8. با سلام.من در ۴۲ سالگی به عات ورشکستگی سنگین مالی دچار بحران شدم.مشکل کی دو طلبکار رو حل کردم ولی دو تا دیگه هستن و یه تشر درونی از مواجهه با اونا دارن…بشدت افسرده شدم و نمام چیزا و کارایی که قبلا ازشون لذت میبردم الان حوصله ندارم سمتشون برم شبها هم نهایت ۲-۳ ساعت خواب دارم وبعد تا صبح بیدارم…به فوق تخصص مغزو اعصاب مراجعه کردم و دارم های زیر رو تجویز کرد.هالوپریدول ۰٫۵ میل روزی ۲ بار
  بای پریدین روزی ۲ بار
  ونلافاکسین۳۷٫۵ روزی ۲ تا
  ترازدون۵۰ شبی ۱ عدد
  ترانکوگین ۱۰۰ شبی ۱ عدد
  زولپیدم ۱۰ شبی یک عدد
  متاسفانه بعد دو ماه نه تنها بهتر نشدم بلکه بشدت منزوی وکلافه و بی حوصله و پرخاشگر هم شدم…به تدریج داروها رو کم و قطع کردم ولی در نواحی سینه و پیشانی جوشهای ریز قرمز زده شده
  ببخشید طولانی شد ممنون میشم منوراهنمایی کنیین وایا سرترالین برای من خوبه یا داروهای دیگر….
  با سپاس

  • از لحاظ دارویی،تجویز خوبی داشتید ولی بنظر میاد شما به روشهای غیر دارویی هم نیاز دارید.مشاوره فردی و نروفیدبک رو بهتون توصیه میکنم.ممکنه با سرترالین هم خیلی تغییر نکنید اگر ریشه های روانشناختی مشکلتونو حل نکنید

 9. ضمنا در ادامه مطالب پست بالا بشدت میل به کشیدن شیگار در من زیاد شده..که با وجود اینکه قبلا اینحد سیگار نمیکشیدم این مورد نیز بشدت اذیتم میکنه و توانایی مقابله با وسوسه کشیدن سیگا رو هم ندارم متاسفانه

   • سلام ببخشید من چند ساله قرص فلوواکسامین میخورم بخاطر اختلال هراس و وسواس و اضطراب ولی کامل خوب نشدم یعنی شاید ۵۰درصد ولی اضطراب شب ها دارم و فکر و خیال زیاذ میکنم و اختلال وحشت گاهگداری سراغم میاد و فکر های منفی مثلا میکنم انگار هر لحظه میخواد اتفاقی بیفته چکار کنم آیا عوضش کنم به دکتر بگم به جاش سرترالین بده یا نه خواهشن راهنمایی کنید دیگه خسته شدم از این احساس نگرانی و دلواپسی ترس از آینده خواهشن بگین

 10. باسلام من دچار افسردگی و وسواس وتاحدی اضطراب بودم که روانپزشک برای هرکدام به ترتیب فلوکستین ۲۰ تا حد ۳-۴ بار در روز بعدا کلومیپرامین هم اضافه شد با دوز ۱۰۰ و کلو نازپام۱ولی نتیجه خاصی نگرفتم که هیچ بلکه بدلیل افزایش وزن فقط فلوکستین۲۰ یکبار در روز و کلونازپام مصرف کردم اما الان یک سالی هست سیتالوپرام ۲۰ بهمراه کلونازپام۵/.مصرف میکنم همه چی خوبه ولی وسواسم خیلی زیاد شده بطوریکه وسواس تف کردن گرفتم حتی داخل خونه با شنیدن یا به ذهن خطور کردن یا دیدن بعضی صحنه ها و کارهای مثلا کثیف و واژه دستشویی و…تازه درمحیطهای جمعی تقریبا خجالتی و کمرو هم هستم به نظر شما تغییر دارو به سرترالین اثربخشتر است یا خیر؟البته به دلیل سابقه تخصصی اندک در روانشناسی که در کاپلان ۲۰۰۷ خونده ام که کلومیپرامین خط اول درمان دارویی وسواس است.که من اصلا از مصرفش راضی نیستم باتشکر

  • بله کلومیپرامین عوارض زیادی داره و معمولا ادامه دادنش سخته…درمان دارویی شما خوب بوده .فقط باید دنبال روشهای غیردارویی هم بگردید

   • مرسی از جواب سریعتان اما آقای دکتر من بیش از یک ساله که به عدم دسترسی به روانپزشک حاذق مراجعه نکردم و همانطور که عرض نمودم از لحاظ کنترل افکار و اعمال وسواسی حالم خوب نیست حالا با مشورت متخصص سیتالوپرام رو به سرترالین تغیر بدم یا نه؟چون قبلاهم{۵سال پیش}توسط پزشک عمومی ۲ماه مصرف کردم ولی به دلیل عارضه گوارشی کنار گذاشتم.

 11. سلام و عرض ادب و احترام
  بنده مشکل هراس از موقعیت های حساس مانند دعوا کردن و بحث و صحبت کردن در جمع دارم (البته مورد آخر خیلی کمتر ) به طوریکه بشدت ضربان قلبم بالا میره و نمتونم نفس بکشم و سعی میکنم از اون موقعیت فرار کنم همیشه و اطرافیان همه متوجه میشن که رنگ و رخسارم پریده و ترسیدم ( مشکل گشادی دریچه هم دارم )که این مشکل به شدت موقعیت اجتماعی منو خراب کرده ، متاسفانه به روش های روانشناختی هم اصلا اعتقاد ندارم
  آیا این قرص سرترالین میتونه تا اندازه ای به من کمک کنه ؟

 12. سلان دکتر عزیز من متاسفانه سه ساله به بیماری مسخ شخصیت و مسخ واقعیت دچار شدم متاسفانه از قرص خوردن کمی دل چرکینم چرا که مریضیمو خوب نکرده به صورت کامل .من الان آسنترا پنجاه وشبها والپروات سدیم دویست و کلونازپام نیم میخورم متاسفانه خستگی مفرط گرفتم جوری که اگه خوابم کم باشه به شدت حالم بد میشه ضمن اینکه مریضی که دارم همیشه حسش باهام هست که خیلی اذیت کنندست اگه میشه اطلاعات جامعی راجع مریضین و چگونه درمان شدنش بدین ممنون میشم من زن و بچه دارم سنی هم ندارم امیدوارم که خداوند بهتون اجرشو بده منتظر پاسختون هستم .البته صحبت زیاده در مورد بیماریم ولی امیدوارم تا حدی منظورمو رسوتده باشم .در حال حاضر در کنار مسخ .خستگی مفرط منو آزار میده

  • سلام.البته قابل انکار نیست که مشکل شما خیلی شایع نیست و نسبتا آزاردهنده است.علت خستگی مفرط شما در وهله اول کلونازپام و در وهله ی دوم والپوراته.من پیشنهادم اینه که پزشکتون بجای این دو تا یه قرص آنتی سایکوتیک جدید بهتون بده

 13. سلام من چند ماهی هست احساس میکنم افسردگی گرفتم اضطراب و وسواس ندارم ولی میل ب هیچ کاری ندارم از همه کاری درس دانشگاه خونه همه زده شدم همش دوست دارم تنها باشمو بخوابم حتی میل ب غذا خوردن هم ندارم ممنون میشم کمکم کنید میتونم از قرص سر ترالین استفادهکنم

 14. سلام اقای دکتر من ۱۵ سال میشه ترس زیاد از اجتماع دارم توری که چشمام رو کنترل نمیتونم بکنم مثل آدم های مست شدم فکرم همش مشغول است وقتی راه میرم از ترس دستو پام کج میشه خودم کنترل کرده نمیتونم چند دفه پلیس هم مرا گرفت در این حد حالم بده آیا سرترالین برای من خوب است یا پروکساتین لطفا راهنمایی کنید ممنونم

  • سلام.شما حتما باید توسط روانپزشک ویزیت بشید.اول باید تشخیص صحیح در مورد شما داده باشه چون احتمال آسپرگر و اختلالات شخصیتی و خلقی هم وجود داره،چندین گزینه ی دارویی مناسب وجود داره که بعد از انجام تست های بالینی(مثل ام ام پی آی)و انجام qeeg ،مناسبترینشون میبایستی برای شما انتخاب بشه،ممکنه به بیش از یک دارو احتیاج داشته باشید

 15. سلام آقای دکتر. من ۲۵ ساله. چند ماه است از زایمان ام میگذزه. مدتی قبل دچار حملات پانیک میشدم. البته به تشخیص پرستار.بعد از این حملات سرم دچار یه حالت های خاصی میشد. بالای سرم و پشت سرم. نمیتونم بگم چه جوری میشد. درد نداشت. و واقعا نمیتونستم کارامو انجام بدم.بعد به دکتر مراجعه کردم. قرص های اس سیتالوپرام.تری فلوئوپرازین و لیریکا(پره گابالین) تجویز کردن.البته دو هفته هستش که قرص لیریکا رو مصرف میکنم بهتر شدم ولی کاملا خوب نشدم.سوالم اینه که سرم که اینجوری میشد دلیلش چیه؟بازم تاکید کنم اصلا سردردنبودم.فقط یه جوری بود. دوم اینکه با کامل شدن دوره درمان پانیک بازم ممکنه به سراغم بیاد. خواهش میکنم جواب سوالمو بدید.با تشکر

 16. دکتر به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کردم. ایشون این داروها رو تجویز کردن. من بیشتر مشکلم همون سرم بود که طوری میشد. منظورم این بود برای بار اول پرستار تشخیص داد. ولی بعد دیگه متخصص رفتم . حالا علت این که سرم اینجوری میشد چی بود

  • خب اضطراب مخصوصا اضطرابی که در حد پانیک باشه علایم فریبنده ای داره بطوریکه میتونه خیلی از بیماریهای جسمی رو هم تقلید کنه…حالاتی مثل سرگیجه،خالی شدن سر،سبکی در سر،سر شدن،گزگز مورمور پوست سر،سرد و گرم شدن،داغ شدن سر،و هر حالت غیر قابل توصیف دیگه که بقول شما انگار سرتون بطور خاصی یجورایی میشه،همه ی اینها میتونه ناشی از تاثیرات اضطراب روی بدن ما بشه
   الیته شما فقط حملات گذرای پانیک داشتید و انشالا دیگه تکرار نمیشه اما اونایی که خود بیماری یا اختلال پانیک رو دارند،عود حملات رو هم خواهند داشت

   • سلام من دوساله ترامادول استفاده میکنم در روز سه پاکت ۱۰۰ملی استفاده میکنم پیش دوکتورهم مراجع نمودم نتوانستم ول کنم چون داروهای ضعیف میداد میشه جناب دوکتوربامن همکاری نماید که جایگزین این قرض کدام قرض را مصرف نمایم ممنون خیلی زیاد به تکلیف هستم ورنج میبرم ..خواهشاهمکاریم نمایدممنون از لطف تون

   • سلام من چند وقته سرگیجه شدید می گیرم به طوری که روی زمین می افتم و استفراغ می کنم.دکتر قرص بتاهیستیزین و سرترالین و میترا زاپین تجویز کرد و الان یک هفته هم هست که می خورم ولی اضطراب ام زیاد تر شده و وقتی از جام بلند میشم چشم هام سیاهی میره

 17. سلام آقای دکتر ممنونم که جواب دوستان رو میدهید. من چند سالی هست که افسردگی خفیف و وسواس فکری شدید به همراه اضطراب و هراس اجتماعی دارم! دوسال هست که فلوکستین بیست روزی یک عدد مصرف میکنم که حدود ۳۰درصد از مشکلاتم رو رفع کرده که راضی نیستم. وقتی که دوز دارو را افزایش میدهم حالم بد میشه حالا میخام بجای فلوکستین سرترالین رو مصرف کنم نظر شما چیه؟ قطع یکباره فلوکستین و جایگزینی بلافاصله سرترالین با توجه به اینکه هر دو از یک خانواده هستند ممکنه باعث عود بیماریهای من بشه؟من یکبار به همراه فلوکستین سرترالین به صورت یک نصف ۲۵مصرف کردم که روی وسواسم تاثیر خیلی خوبی داشت اما چون با فلوکستین مصرف میکردم افسردگیم تشدید شد.ممنون میشم که یک جواب روشن و سریع بدهید.

  • بله تغییر موثری میتونه باشه و بدون عوارض جایگزین فلوکستین میشه بشرط اینکه زیر نظر متخصص باشید تا اگه مشکلی پیش اومد مدیریت بشه…فقط به دارو هم متکی نباشید…رفتاردرمانی برای اضطراب اجتماعی،و شناخت درمانی برای افسردگی رو هم پی بگیرید

 18. سلام ممنونم از آقی دکتر من حدودا چند هفته ایی دچار توهم مرگ میشم بدنم یهو سرد میشه احساس میکنم میخوام بمیرم و مثل گذشته امیدی به آینده ندارم دکتر هم به من سرترالین سبی یه دونه تجویز کرده چیکار کنم زودتر به حالت طبیعی خودم برگردم و دوباره امید مو بدست بیارم.. مممنونم

 19. سلام اقای دکتر خسته نباشید ایا ترانگوپین۱۰۰ وهالوپریدول۵/’ الپرازولام۵/’ والپراوات سدیم۲۰۰ سرتالین ۵۰پرانوال۲۰ با هم تداخل دارند و مشکل بنده اسکزوفرنی میباشد که با این داروها حالم خوبه ولی از تداخلشون میترسم

  • اگر توسط پزشکتون تجویز شده نگران نباشید چون ایشون بیشترین اطلاعات و اِشراف به حالات بالینی شما رو دارند و ماها و دیگران قدرت قضاوتی که ایشون داره رو نداریم.و اظهار نظر و قضاوتهای تشخیصی و درمانیمون درصد خطای بالایی داره.البته هر عارضه ای دیدید سریعا به ایشون اطلاع بدید

  • سلام آقای دکتر
   من مدت چند سال هست به دلیل مشکلات کاری واسترس شدید دچار افسردگی شدم اصلا حوصله هیچ مهمانی و جمعی را ندارم به شدت پرخاشگر شدم و پر خوری میکنم در عین حال که تازه غذا خوردم باز هم فکر میکنم باید بخورم در زمان خوردن فکرم راحت تره فلوکستین مصرف کردم سردرد شدیدی گرفتم دیگه نخوردم بوپروپیون هم خوابم میگیره چی استفاده کنم که هم جلوی پرخوری عصبیمو بگیره هم شاد وسرزنده بشم؟؟

 20. سلام آقای دکتر
  من از دوره دبستان دچار وسواس عملی و فکری شدم که وسواس عملی کمی بهتر شد ولی وسواس فکری تا الان که ۲۴ ساله هستم ادامه پیدا کرده.البته افکاری که در کودکی داشتم در طول زمان تغییر کرده و الان وسواس مذهبی بیشتر شدت گرفته که بیشتر مربوط به حق الناس است.هیچ چیز را حق خودم نمی دانم و همیشه فکر میکنم گناهکارم و حق دیگران را ضایع کرده ام و نمیتوانم از زندگی آرام خود لذت ببرم.افکار مزاحم زیاد دارم و اصلا روی درسم تمرکز ندارم و میلی به ادامه تحصیل وکار وزندگی ندارم.اخیرا وسواس عملی هم کمی بیشتر شده. روانپزشک برای من پرفنازین۲ شبی ۱عدد، تریفن۲ شبی۱عدد وفلوکستین۲۰ روزی ۱ عدد تجویز کرده. چون بار اولم بوده هنوز آن ها را مصرف نکردم. به نظر شما این داروها را مصرف کنم خوب است؟ (ضمنا من لرزش دست دارم ، بسیار کم حرف هستم ،اعتماد به نفس کمی دارم و حس میکنم مفید نیستم. همچنین مشکلات دیگران مرا آزار می دهد.
  البته وقتی تحت فشارهای درسی نیستم حالم بهتر است.)
  با تشکر

  • سلام بله درمان خوبیه،زودتر اینها را شروع کنید،نباید بگذارید ریشه های وسواس تو وجودتون قوی بشه.به هر طریقی باهاش مقابله کنید و تسلیم نشید.حتما هم از رفتاردرمانی و مواجهه درمانی استفاده کنید

 21. درود بر شما جناب دکتر،،۴ماه و نیم آسنترا ۵۰ مصرف کردم بعدش بدلیل وضع نا مناسب مالی و نداشتن امنیت شغلی طی دو هفته با پایین اوردن دوز مدتیه دیگه ترکش کردم،،،دلیل مصرفمم حملات ناگهانی و پانیک بوده و افسردگی و افت یا افزایش ناگهانی فشار،،،این مدتی که نمیخورم دچار حمله نشدم منتها سرم سبک شده چشمام هر چند دقیقه یکبار میچرخه و حالت ثابت خودشو از دست میده و موقع راه رفتن بصورت لحظه ای نا متعادل میشم،هر شب خواب جنگ و آشفتگی میبینم،خیلی زود از کوره در میرم و یه جورایی افسردگیم و منفی گراییم برگشت،شبا ارپالوزولام میخورم تا از خواب نپرم و کابوس نبینم،اینو میدونم که برگردم به سرترالین تا حد زیادی این مشکلاتم برطرف میشه،،اما میشه آیا ایرانیش رو که خیلی ارزونم هست جایگزین کنم؟؟و دیگه اینکه نگرانم ازینکه تا کی باید سرترالین مصرف کرد و خوب شد؟؟مادام العمر؟!،،،یه مشکل دیگه جدیدنا دچارشم اینه که موقع بلع غذا یا حتی آب، قلبم انگار از تو گلوم میتپه و نفس کشیدن سخت میشه حتی برام بنظرتون این منشاء عصبی داره؟ یا گوارشی؟؟ ضمن اینکه از سال ۹۲ اختلالات وحشتناک خواب و حملات عصبی و حس همیشگیه مردن و خستگی مفرط دچارم شد حتی حاضر نشدم برم پیش روانپزشک که مادرم بدون حضور من و فقط با توصیف حالاتم به روانپزشک مراجعه کرد قرصهای ایمی پرامین الانزاپین و زولوفت رو داد طبق پیش آگاهی که از زولوفت داشتم فقط زولوفت رو مصرف کردم و وااقعن خوب جواب داد اما چون قیمتش بالا بود بعد از دو ماه قطعش کردم از اون به بعد هر وقت حالم بد میشد دوره ای یه ماهه یا نهایت سه ماهه آسنترا مصرف کردم تا این آخرین بار که ۴/۵ ماهه مصرف کردم و قطعش کردم و باقی مشکلات که بالا توضیخ دادم،،،

  • عوارض فعلیتون بخاطر قطع ناگهانی زولوفت بوده….بنظرم شما لااقل باید ۶ ماه دیگه دارو بخورید…از سرترالین ایرانی هم اکثر مردم راضی هستند نگران تعویضش نباشید

 22. سلام آقای دکتر
  حدود ۴ ماه هست که به تجویز دکتر برای درمان افسردگی، هرشب ۵۰میلی گرم سرترالین مصرف می کنم(برای افزایش دوز مراجعه نکردم)احساس بهبودی زیادی دارم… باید دارو رو قطع کنم یا ادامه بدم؟ اگر باید قطع بشه به چه صورت؟ اگر باید ادامه بدم تا چه مدت؟
  خیلی ممنون

  • سلام.مدت و.نحوه ی قطع رو دکتر خودتون تشخیص میده.معمولا در حالات خفیف و متوسط ۶ ماه کافیه…روش قطع خیلی مهمه چون دچار عوارض قطع مثل سرگیجه میشید.گاهی ویتامینو داروی کمکی هم نیازه

 23. سلام.و عرض خسته نباشید خدمت آقای دکتر.
  ببخشید آقای دکتر بنده میتونم برا رفع مشکل انزال زودرس شدید از قرص سرترالین استفاده کنم؟به چه طریقی؟ وایا عوارض خاصی داره؟

   • سلام بله ارامبخشهایی مثل کلردیازپوکساید،یا زاناکس بخورید
    خدا بهتون صبر بده
    فقط دو نکته
    ۱-این داروها رو در دوز کم فقط بخورید و بیشتر از دوهفته ممنوعه، چون معتاد میشید.
    ۲-مصرف داروی شادی آور(مثل فلوکستین و …) در سوگواری ممنوعه ،چون مانع گریه و عزاداری شما میشه،و بعد از چهلم دچار افسردگی مزمن میشید…ولی اگر کامل در فراق عزیزتون عزاداری کنید و همه ی مراسم ها رو انجام بدید برای سلامت روان ِ آینده ی شما بهتره.
    توجه کنید که جلوی گریه و شیون خودتون و دیگرانو (بشرط اینکه در حد عرف باشه و منجر به آسیب جسمیتون نشه) نباید بگیرید

 24. سلام آقای دکتر

  من همه نوع قرص ssri رو برای درمان افسردگی امتحان کردم اما جوابی نگرفتم ولی سرترالین تنها دارویی است که افسردگی من رو برطرف می کنه
  فقط مشکلی که دارم اینست که وقتی سرترالین مصرف می کنم با دوز ۲۵ میلیگرم(۵۰ رو نصف می کنم)، درد معده شدیدی می گیرم که تا ۲۴ ساعت تمام ادامه داره این درد در قسمت ناف و سمت راست شکم و همچنین در قسمت آپاندیس است که برای اولین بار فکر کردم آپاندیسه رفتم اورژانس گفتن نیست بعد از اون ۲۴ ساعت درد، روی شکمم کمی جوش های ریز به طول ۳ یا ۴ سانت و عرض نهایتایک سانت می زنه که دردم اون موقع از بین رفته

  من ۴ ماه به طور پیوسته روزی ۲۵ میلی گرم خوردم و ولی این درد از بین نمی ره و دردی هم هست که ول نمی کنه مثلا بعد از ۳ ساعت که آدم راحت بشه از یک برند دیگه هم خوردم اینبار کل لوله نای و گلوم رو دچار درد می کرد که اون رو بعد از بار اول دیگه نخوردم

  پیش روانپزشکی که می رم می گم شکمم درد می گیره می خنده و می گه چیزی نیست. خوب اگه چیزی نبود که دوباره نمی رفتم ویزیت بشم

  یعنی اگه شما یک راه حلی به من ارائه بدین برای برطرف شدن این درد و من بتونم سرترالین بخورم خیلی از مشکلاتم حل می شه و فقط یک نکته ای هم می مونه برای گرفتگی عضلات و اینکه اگه با دستم یک کاری رو انجام بدم زود خسته می شم و الان که یک ماهه به خاطر درد این دارو رو کنار گذاشتم دوباره به راحتی می تونم از دستم و پاهام مثل سابق بدون خستگی استفاده کنم

  من شبی یک قرص کلونازپام یک هم می خورم

 25. سلام جناب آقای دکتر من ۵ ساله به طور مداوم شبی یک قرص سرترالین ۱۰۰ و یک قرص پروپرانول ۲۰ مصرف میکنم خیلی اضافه وزن دارم ولی در کل شادتر و خوش خلق تر شدم خیلی میترسم دوز مصرفی رو کم یا قطع کنم چون چند روز مصرف رو کم کردم ولی متاسفانه بسیار عصبی شدم با لرزش شدید دست و کم تحمل شدم به نظر شما من تا چه مدتی باید مصرف رو ادامه بدم و راه حل برای کاهش وزنم چی هستش با ورزش هم دیر وزن کم میکنم خیلی کم وزنم پایین میاد ممنون میشم اگر من رو راهنمایی کنید

  • مدت درمان شما سالهاست تموم شده …نباید ادامه بدید…می بایست از مشاوره هم استفاده میکردید،بله تا زمانی که قطع نکنید وزنتون پایین نمیاد…بعد از قطع هم شاید نیمی از افزایش وزن پایین نیاد

 26. سلام من مدتی است به دلیل تغییرات و مشکلاتی که تو زندگیم داشتم احساس وجود علایم افسردگی تو خودم کردم(خودم nurse هستم) به پزشکی مراجعه کردم و وقتی علایممو گفتم گفت یه دوره ی درمان سه ماهه با سیتالوپرام ٢٠و واسم تجویز می کنه اما از خوردن داروهای اعصاب خیلی می ترسم با توجه به عوارض و وابستگی و این که باعث شه بدتر اعصابم به هم بریزه و بدونه اون نتونم ارامش داشته باشم.میشه لطفا کمکم کنین؟؟بدون خوردن این قرص نمی تونم بهتر شم؟؟؟

  • ترس چرا؟تا حالا کسی به این دارو وابسته نشده…مصرف کنید….مشاوره هم برید…همه جانبه با افسردگیتون مقابله کنید…کیفیت زندگی مهمتره

   • این امکان نیست که بعد ترک این دارو روحیم بدتر از قبل از مصرف بشه و فقط با خوردن اون حس هتری داشته باشم؟؟؟چون خیلی ها تو سایت ها گفتن تا این قرص ها رو می خورن خوب بودن و با قطع اون یا مثل قبل میشن یا بدتر از قبل. ممنونم از پاسختون

    • نه بعضی از اون افراد بیماریشون درونزاد(آندوژنه)برای همین ممکنه عود داشته باشند و به مصرف طولانی دارو نیاز داشته باشند.ولی در مورد امثال شما که اضطراب و افسردگیتون واکنشی و ناشی از فشارهای زندگیه،متفاوته….نگران نباشید

 27. با سلام آقای دکتر من مدت ۵ماهه علایم :احساس بیقراری .کمخوابی شدید.خشکی دهان.تنگی نفس.تپش قلب.احساس فشار در گلو .دارم در حال حاضر سرترالین ۱۰۰ الپرازولام و کلردیاز پوکساید مصرف میکنم .ایا این علایم اضطراب فراگیر میتواند باشد؟داروهای تجویز شده مناسب است یا داروهای مناسبتری میتوان تجویز نمود.مشکل بیخوابی وتپش قلب از بین رفته ولی تنگی نفس برطرف نشده است با تشکر از راهنمایی استاد گرامی.

  • سلام بله احتمالا اضطراب فراگیر دارید،داروها هم خوب و مناسبند.برای تنگی نفس شاید بطور موقت دارویی از خانواده انتی سایکوتیکها با دوز کم یا داروهای گاباارژیک کمک کننده باشه

 28. سلام اقای دکتر سالها پیش مشکل پانیک داشتم و افسردگی روانپزشکها انواع SSRIS مثل فلوکستین سیتالوپرام سرترالین … طی مدتها تجویز و تعویض میکردن سپس بنزودیازپینها مثل الپرازولام که سالها مصرف شون اعتیاداور بود و چاره ای نبود ولی نه استرس نه افسردگی اصلا تغییری نکرد به چه علت در بعضی افراد دارو اصلا پاسخی نمیدهد ؟ ممنونم

  • سلام.در موارد مقاوم باید بیماریهای جسمی (وهورمونی) یا زمینه های روانشناختی رو از نو بررسی کرد.یعنی یک عامل جسمانی یا مسایل روانشناختی و خانوادگی وجود داره که مانع تاثیر داروها میشه و باید اونها رو کاوش کرد

 29. سلام آقای دکتر
  مادر من مدت ۴ ماهه که دچار حملات عصبی شده…دکتر قرص آسنترا ۵۰ رو تجویز کردن که یک مقدار بهتر شدن ولی همچنان حالت لرزش بدن و بی قراری مخصوصا در پا رو داشتن…الان مدت یک ماه و نیم هست که دوز ۲۰۰ آسنترا رو مصرف میکنن زیر نظر دکتر. در کنارش قرص آلپرازولام ۰٫۵ روزی ۲عدد مصرف میکردن که الان مدت یک هفته س دکتر هالوپریدول ۰٫۵ روزی ۲ عدد رو دادن…الان حالت بی قراری و لرزش دارن و مشکل خواب هم اضافه شده…از آسنترا راضین ولی نمیدونن این حالتاشون مربوط به هالوپریدول هست یا خود بیماری مهار نشده… همین روند دارویی رو ادامه بدن و صبر کنن یا هالوپریدول رو تغییر بدن؟با تشکر

 30. با سلام من داروی ضد افسردگی استفاده میکنم و ولع زیادی به غذا پیدا کردم همیشه گرسنه هستم میتوانید داروی که عوارض نداشته باشه و اشتها را خیلی کم کنه معرفی کنید ممنون میشم.

  • سلام.قرصهای فلوکستین،دزی پرامین،بوپروپیون،بطور تئوریک میتونند وزن رو کاهش بدند.از قرص لووتیروکسین،ال کارنیتین،توپیرامات هم بطور مکمل میشه کمک گرفت

 31. سلام . آقای دکتر من به خاطر فشار عصبی و وسواس فکری حدود یک ماه و نیم پیش دچار حمله های عصبی شدم که تحقیق کردم مثله حملات پانیک هست . چون اختلال خواب داشتم و اصلا نمیتونستم راحت بخوابم دکتر قرص تریمی پرامین ۱۰۰ و آلپرازولام۰٫۵ شبی یک عدد رو تحویز کردن.بعد از یک ماه دوز دارو رو به ۵۰ تغییر دادن ( البته زنگ گوش و سرگیجه و بعضی حالت هارو گاهی دارم در طول روز ولی نه به شدت قبل )و آلپرازولام هم همون شبی یک عدد که گفتن یک ماه و نیم بعد دوباره مراجعه کنم..
  .سوالم اینه که آلپرازولام در چه حدی اعتیاد آوره؟ با توجه به اینکه من یک ماه خوردم و یک ماه و نیم دیگه هم تجویز کردن.
  و اینکه اگر مشکل پانیک باشه با همین داروها خوب میشه؟

  • الپرازولام بهتره فقط موقع حمله ها مصرف بشه تا وابستگی پیش نیاد …برای پانیک ،اون دارو(تریمیپرامین) هم خوبه اگر نتیجه گرفتید ادامه بدید ولی چنانچه دچار عوارض جسمانی مثل خشکی دهان،خواب الودگی،چاقی و غیره شدید،انتخابهای دیگه ای هم هست که پزشکتون پیش راهتون خواهد گذاشت

 32. سلام آقای دکتر دختر بیست ساله ای دارم که سه سال پشت کنکور اونو خیلی ناراحت کرد ٬ سالهای قبل هم استرس داشت ولی راضی به رفتن پیش دکتر نمیشد ٬ امسال بازم داره میخونه ٬ حدود دو ماه پیش تا حالا دیگه یواش یواش حالش بدتر شده و استرس داره و نا امیده و حتی گاهی میگه که اصلا نتونسته آنچه که میخواسته رو انجام بده و ازش شنیدم که میگه کاش بمیرم و یا خودمو میکشم ٬ تا اینکه چند روز پیش راضی شد و دکتر روانپزشک رفتیم ٬ دکتر نصف سرترالین ۵۰ و هالوپریدول ۰/۵ هم نصف ٬ و الپرازولام ۰/۵ هم نصفش رو تجویز کردن ٬ با توجه به اینکه اون میخواد که درس بخونه ٬ میگه این داروها منو خواب الوده تر کرده و کمی گیجم ٬ به نظرتون داروها مناسب هستند ٬ دخترم میگه من خوابم کم نبود حتی پر خواب هم بودم میتونم الپرازولام رو قطع کنم ؟

 33. سلام اقای دکتر من ۱۹سالمه و از یکسال ونیم قبل بخاطر وسواس فکری و افسردگی پیش دکتر رفتم وداروهای زیر را برای هرروز تجویز کرد اکس کارپین یک ونیم ریسپریدون یک ونیم سرترالین ۲ فلوکسامین ۱ که البته از ۵ماه پیش شروع به کم کردن داروهام کرد والان یک چهارم ریسپریدون و یکئ و نصف سرترالین و۱فلوکسامین میخورم که دوزهای فلوکسامین۱۰۰ ریسپریدون ۱ اکس کارپین ۳۰۰ وسرترالین ۱۰۰ بودند من نزدیک ۷ماهه که حالم خوب شده اما از۱ماه قبل باوجود این که حالم خوبه واثری از وسواس واافسردگی نیست خیلی خوابم زیادشده وبیش تر روزو می خوابم ودیگه بهمین خاطر نمیتونم درس بخونم با دکترم هم تماس گرفتم ولی گفت ریسپریدونو قطع کن ولی هیچ اثری نکرد خواهش میکنم کمک کنید که چیکار کنم چون پشت کنکوریم و بخاطر این که نظم خوابم بهم خورده نمیتونم درس بخونم.

 34. من ۳۴ سالمه دچار فوبیا هستم نسبت به تهوع و استفراغ به شدت فوبیا دارم زندگی نکردم معنی زندگی را نفهمیدم از وقتی دنیارو شناختم اینجوری بودم , امروز باید بچه داشتم همسر داشتم اما زندگی نکردم مثل نابینایی هستم که نمیدونه قرمز چیه؟من واقعا درک نمیکنم چرا کسی از بالا اوردن نمیترسه, بخاطر سوزن سوزن شدن پا و گرفتگی پشت قفسه سینه به دکتر مراجعه کرده ایشون برای من سرترالین تجویز کردند که من با خوردن اون دچار حالت تهوع شدم و وقتی به این حالت میرسم به شدت غیرعادی میشم باید راه برم کسی حق نداره باهام حرف بزنه در هر جمعی حتی محل کارم , خیلی دلم میخواد سرترالین مصرف کنم اما متاسفانه دقیقا عوارضش متصل شده فوبیای من و من بخاطر حالات غیر طبیعیم بخصوص در محل کارم نمیتونم از این دارو استفاده کنم , میدونم اقای دکتر حتما بمن توصیه میکنین برای درمان فوبیام اقدام کنم اما متاسفانه از همینشم میترسم چون میدونم باید درگیر چیزی بشم ک درحد مرگ ازش فراری هستم , دوسال پیش بمدت دو یا سه سال از فلوکسیتین و الپرازولام و سیتالوپرام استفاده کردم هیچ عوارضی نداشت بهتر شده بودم اما از داروی اعصاب خسته شدم و کم کم قطعش کردم , امروز که شنیدم این دارو انقدر تاثیرداره و من نمیتونم استفاده کنم بشدت افسرده هستم چون حمله فوبیای من خیلی خجالت اوره و در محل کارم ابروم میره حتی اگر ده درصد تهوع داشته باشم بخاطر اضطراب شدیدم میشه نود درصد…اقای دکتر منو راهنمایی کن , نه دل دارم برم دنبال درمانم و نه معنی زندگی رو احساس کردم امروز چطور سرترالین مصرف کنم که این تلقین لعنتی منو از پا نندازه با اینکه میدونم بیشترش تلقینه اما اصلا قدرت ندارم به خودم مسلط باشم

  • سلام،اشتباه نکنید ،دارو به تنهایی نمیتونه فوبیای شما رو درمان کنه،شما تعارضهای حل نشده از زمان کودکی دارید،شما حتما باید مورد رواندرمانی تحلیلی واقع بشید،سرترالین یا هر داروی دیگه به تنهایی نمیتونه مشکل شما رو حل کنه،درمان ریشه ای شما به کاوش و ردیابی ریشه های روانشناختی در روان شما بستگی داره…اجتناب نکنید..کار ترسناکی نیست…وقتی حضوری مراجعه کنید متوجه میشید که بی دلیل به تعویق انداخته بودید…بخشی از چیزهایی که تصور میکنید اشتباهه

  • سلام آقای دکتربنده۲۷سالمه وزنم ۸۷کیلو گرام است ومدت بیشترازماه میشود که ازیک نوع شربت استفاده میکنم البته من افغانی هستم ودیگه این دارو فکرکنم پاکستانی باشه نامش (کوسوم)هستش ومیخوام بدونم عوارضی جانبی داره یاخیر؟

 35. از توجه شما خیلی ممنونم دکتر , مثل شما پزشک با مسیولیت که انقدر سریع به درددل مردم گوش میده و پاسخ میده باید هرلحظه ستایش کرد , من سرترالین رو بخاطر فوبیام نمیخورم بخاطر لرزش دست و سوزن شدن پا و یک سری مسایل دیگه برام تجویز کرده بودن که متاسفانه بخاطر عوارض تهوعش که ارتباط مستقیم با فوبیام داره نتونستم استفاده کنم میترسم ترس از خوردن دارو باعث بشه لرزش دستم دراینده بدتر بشه یا موقع خواب دندونامو فشار میدم طوریکه صبح درد میگیره اینها رو حس میکنم این دارو معالجه میکرد که فوبیای تهوع بمن اجازه هیچکاری نمیده چون رفتارم به شدت غیرعادی میشه طوریکه ممکنه خیلی از اطرافیانم زیر لب بمن بخندن.این رو میدونم ک باید برای درمان فوبیام درمان جدی داشته باشم اما از اینکه بخوان منو با چیزی ک میترسم روبرو کنن وحشت دارم , شما جایی برای مراجعه میشناسید ک بمن معرفی کنین؟

  • وای منم همینطورم.. تمام زندگیم از حالت تهوع وحشت دارم.. اگر مثلا در سال ۱بار مسموم بشم یا ویروس بگیرم که مریض بشم و بالا بیارم اگر ۱هفته طول بکشه من ۱۰ کیلو لاغر میشم.. بخاطر عذابی که میکشم.. میلرزم گریه میکنم همش باید تکون تکون بخورم.. بعد به این فکر میکنم که اگه ازدواج کنم و حامله بشم و هی این حالت تهوع رو بگیرم چی؟ دوباره بالا میارم. اصلا از ترس حالت تهوع خواستگارامو رد میکنم که ازدواج نکنم. تازه کیست هم دارم و اگر ۱دونه قرص ال دی بخورم دیوونه میشم.. تا یک هفته بالا میارم.. الان از سیپروترون کامپاند استفاده میکنم حالت تهوع نمیگیرم خداروشکر. نمیدونم ما کی خوب میشیم از این ترس?

 36. با سلام خدمت شما دکتر عزیز
  من ۳۱ سالمه و مدتى هست دچار پانیک شدم. دکتر براى من آسنترا تجویز کرد و بیمارى خیلى خوب کنترل شده.از شما خواهشمندم راهنمایى کنید اگر بجاى آسنترا از قرص سرترالین ساخت ایران استفاده کنم مشکلى پیش نمیاد ؟ چون با توجه به قیمت آسنترا, قرص ساخت ایران, خیلى ارزان تر هستند. از اینکه صمیمانه جواب سوالات را میدهید نهایت تشکر را دارم.

 37. سلام آقای دکتر. مادرم به علت درد در قفسه سینه به پزشک مراجعه کردن. متخصص قلب تصور میکردن مشکلات قلبی ایشون به خاطر اضطراب ایشونه در صورتی که اضطراب زیادی در ایشون وجود نداره. پزشک برای ایشون سرترالین تجویز کردن. هفته اول نیم و از هفته دوم ۱ قرص. فقط از روزی که شروع به مصرف کردن شب ها بیدار میشن و احساس ترس و خفگی دارن و بسیار بی قرارن. احساس میکنن در حال مردن هستن و دوباره فردا حالشون بهتر میشه. ایشون هیچ وقت مشکل خاص روانی نداشتن. به نظر شما ایشون حتما باید مصرف کنن؟ اینا عوارض سرترالین هست؟

  • سلام.خب دکتر قلب کامل معاینه کردن و بجای علایم قلبی،علایم اضطراب و افسردگی رو تو مادرتون بخوبی تشخیص دادند…علایمی که مخفی و ماسکه بوده و برای شما قابل تشخیص نیست.مادران ایرانی معمولا برای ناراحت نشدن فرزندانشون علایمشونو پنهان میکنند.فرزندان ایرانی هم معمولا مشکلات روحی مادر رو انکار میکنند و میخان مادرشون همیشه سرحال باشه و به بچه ها سرویس بده …البته فقط مشکلات جسمی مادر رو جدی میگیرند و دکتر هم میبرنش
   داروی خوبیه ولی باید یه داروی مکمل مثل زولپیدم یا پوکساید هم بطور موقت شبها بخورند

 38. سلام.. من این قرص رو ۱ هفته هست که شروع کردم.. قبلا ۳سال نورتریپتیلین و سیتالوپرام میخوردم خوب بود… اینم خوبه ولی همش گشنه م میشه.. میخواستم ببینم این اشتهای زیاد بخاطر این قرصه یا ربطی نداره؟

  • سلام بله ممکنه کمی اشتها زیاد بشه…همچنین ممکنه گرسنگی ناشی از تحریک معده باشه در اینصورت باید شربت معده بخورید

 39. ممنون از شما که جواب دادید. احتمالا حق با شماست و من متوجه علائم نشدم. فقط به نظرتون با این عوارض چیکار باید کرد؟ ممکنه بعد از مدتی عوارض از بین برن؟ باید به صورت حضوری به روانپزشک مراجعه کنیم؟
  ممنونم که پاسخ میدین بی نهایت ممنون

 40. سلام خسته نباشید من یه دختر ۲۵ ساله هستم اواخر مرداد ماه دچار مشکل معده شدم که با آندوسکوپی تشخیص ورم معده ناشی از ترشح اسید داده شد که قرص امپرازول مصرف میکنم اون زمان سردرد و سرگیجه شدید داشتم طوری که دست و پای راستم کرخت و بی حس میشد نوارمغز و ام آر آی انجام دادم ولی گفتن مشکلی نیست و خودتو مشغول کن که نیاز به داروی اعصاب نداشته باشی بعد از اون تا مدت زیادی حالم خوب بود ولی گاه و بیگاه بهم حمله هایی دست میداد طوری که یهو دچار تپش قلب و تنگی نفس میشدم که الان رفتم روانپزشک و ایشون آسنترا ۵۰ و شبی نصف xanax رو تجویز کردن البته آسنترا رو فعلا ۴ روز اول یک چهارم ۴روز دوم یک دوم و بعد کامل. از ۴ بهمن شروع به مصرف کردم آسنترا رو صبحا و اون یکی رو شبها میخورم روز اول کمی حالت تهوع و سنگینی سر و گیجی داشتم روز دوم سنگینی سر و معده ولی دیروز که روز سوم بود از ساعت ۴ پنج غروب تا ۱۱ شب دچار درد معده شدید شدم که دوباره باعث استرس و تپش قلبم میشد طوری که همه بدنم میلرزید با توجه به اینکه مشکل معده دارم و همچنان امپرازول مصرف میکنم خوردن قرص معده با آسنترا تداخل نداره؟ چون وقتی همین یک چهارمو میخورم تمام عضلات گلو تا معدم سفت میشن و انگار ورم میکنن هیچی نمیتونم بخورم و اینکه میتونم برا تپش قلبم پرانول مصرف کنم؟ قدم ۱۶۴ و وزنم حدود ۵۰ کیلوئه و لاغر و ضعیف هستم و عوارض قرص خیلی اذیتم میکنه واقعا ، طوری که حالا صبحا موقع خوردن قرص استرس اینو دارم که معدم چه واکنشی نشون میده

  • سلام بنظرم بهتره بجای آسنترا،سیتالوپرام بخورید
   پرانول هم ایراد نداره
   هر روز تا دو هفته قرص اندانسترون هم بخورید تا اصلا تهوع نداشنه باشید

 41. ببخشید که طولانی شده صحبتام ولی میخواستم بپرسم آسنترا ممنوعیت غذایی نداره؟ ینی یکی دوساعت بعدش میشه شیر یا هر چیزی که معدمو آروم میکنه بخورم؟ چون الان بعد نیم ساعت از خوردنش کم کم داره به معدم فشار میاره و اینکه من این قرصو صبح میخورم که در طول روز بتونم عوارضشو تحمل کنم و شبا بیخواب نشم از نظر شما مشکلی نیست؟

 42. با سلام وعرض ادب
  میخواستم از حضورتان بپرسم آیا مصرف فلوکسیتین ۱۰ با آسنترا مشکلی دارد یا اینکه جهت شدت بهبودی میشود استفاده کرد.
  با تشکر از شما

 43. سلام بنده همسرم فرد بسیار فعالی بوده و قبلا خیلی می توانست شب تا صبح بیدار بمونه و بعدم بره سرکار بدون مشکلی
  اما الان جدیدا میل به زندگی درش کم شده با اینکه درامد بدی نداره
  و همش تمایل به خواب داره نمیدونم باسد چیکار کنم که میل به زندگی درش زیاد بشه و انقدر نخوابه
  گاهی میگه خوابم کامل اما نمیتونم بلند بشم یعنی برای مغزش کافیه خواب اما دوست داره بازم بخوابه
  و دیگه اینکه میگه خواب عمیق هم ندارم همش میپرم
  دارویی هست آقای دکتر که تجویز بشه

 44. سلام اقای دکتر….ایا مصرف اسنترا ۵۰ روزی دو بار شب و ظهر مشکل نداره ???چون شنیدم روزی یک بار باید مصرف بشه …تجویز پزشک داخلی بوده

 45. اقای دکتر در چند نوبت باید مصرف کنم ؟؟میشه اسنترا ۵۰ در دو نوبت شب و ظهر مصرف بشه یا بهتره بجاش دوز ۱۰۰ و در یک نوبت مصرف کنم

 46. سلام آقای دکتر چه فرقی از نظر اثر بخشی بین سرترالین ایرانی و خارجی هست؟و همچنین در درمان هراس و افسردگی و وسواس سرترالین بهتره یا فلوکستین؟

 47. سلام اقای دکتر..خسته نباشید..قبل از اینکه سوالمو بپرسم میخوام ازتون بابت این خدمتی که به مردم میکنید و به سوالاشون پاسخ میدید صمیمانه تشکر کنم..امیدوارم مسیر زندگیتون همیشه صاف و هموار باشه..
  اقای دکتر من دچار مشکل گوارش هستم..گاستریت و هلیکو باکتر شدید..درمان های دارویی انجام دادم ..ولی جواب نداده.همش دچار خستگی مفرط و گنگی دارم..دکترم تشخیص داده که مشکل عصبی دارم و قرص اعصاب داد ولی سرگیجها رو چند برابر کرد و دیگه نخوردم..فکرم خیییلی خرابه همیشه حس میکنم مریضی خاص و لاعلاج میگیرم..خیییلی اذیتم میکنه خیلی استرس و اضطراب دارم..نمیدونم باید چکار کنم..غدد لنفاوی زیر چونم همش متورم میشه عین خفگی بهم دست میده..نمیدونم باید به چه دکتری مراجعه کنم..گوارش؟روان پزشک ..غدد..موندم پا در هوا..اگر میتونید منو راهنمایی کنید که ریشه مشکل من کجاست

  • سلام مشکل شما روان تنی هست،یعنی پنجاه درصد جسمی و پنجاه درصد عصبیست،بنابرین شما باید به هر دو متخصص اعصاب و روان و گوارش مراجعه کنید.البته بهتره هم اون دکتر گوارش دید روانشناختی داشته باشه و هم اون روانپزشک مشکلات جسمی شما رو بشناسه و دست کم نگیره
   در زمینه ی درمان عصبی هم داروی سروتونینی باید بخورید و هم بعد از انجام نقشه مغزی ،نروفیدبک یا بیوفیدبک و یا احتمالا رفتاردرمانی بهتون پیشنهاد خواهد شد

 48. سلام اقای دکتر …بنده به دلیل مشکل گوارشی امپرازول صبح ناشتا و سرترالین شب قبل خواب و شبی یک عدد پروپرانولول ۲۰ قبل از شام مصرف میکنم میخواستم بدونم پروپرانولول با امپرازول تداخل نداره

 49. سلام جناب دکتر
  اجرتان با خدا
  بنده روزی ۴ تا قرص قشار صبحها و ۴ عدد شبها مصرف میکنم که به علت اظطراب بسیار شدید و فکر و خیالهای بد زیاد اثری نداشته . حالا دکتر سرترالین ۵۰ تجویز نموده . ایا با کاهش اظطراب میتواند فشارخون عصبیم را کاهش دهد ؟
  ممنون

 50. سلام ، من بعد از مراجعه به دکتر سرترالین ۵٠ ، هفته اول روزی نصف قرص و بعد از اون روزی یه عدد قرص کامل تجویز کرد ، به گفته دکتر عصرها ساعت ۴ بعد از غذا خورده بشه منتهی بعد از ٢ روز استفاده خواب الودگی وحشتناک به سراغم میاد و این خواب الودگی تا ٣ ۴ ساعت ادامه داره و شب هم اصلا نمیتونم تا صبح بخوابم ،میخواستم بدونم میتونم زمان استفاده این قرص به شب قبل خواب انتقال بدم ؟ و عوارض مصرف این قرص تا کی ادامه داره ؟

 51. سلام اقای دکتر… بین مصرف دو عدد اسنترا ۵۰ شب و ظهر و یا اسنترا ۱۰۰ یک نوبت در روز کدام موثرتره؟؟؟ممنونم خیلی گلی اقای دکتر

 52. سلام اقای دکتر.من یکدفعه از درون شروع به سوختن میکنم و وحشت سراغم میاد.حالت تهوع شدید.قبلا یک سال فلوکستین و شبها کلونازپام میخوردم.چند ماه بود کاملا خوب شده بودم اما دوباره دچار این حمله شدم.بدنم به شدت از درون میسوزه.کلافه ام.مردمم مردم.رفتم ئکتر بهم سیتلوپرام ۲۰ داده و روزی ۲ بار پوکساید در صورتی که من قبلا پوکساید خوردم اصلا تاثری رو من نداره.شما چه پیشنهادی میدین.حالم خیلی بد اقای دکتر.

 53. سلام آقای دکتر خواهرم به مدت سه سال کلومیپرامین مصرف کرده و بیش از ۲۵کیلو وزن اضافه کرده! حالا مدت یک ماه هست که سرترالین رو جایگزین کرده. به نظر شما چه مدت طول میکشه که به وزن سابق خودش برگرده؟

 54. سلام و خسته نباشید , اقای دکتر من چند ساله اضطرابه دارم و همیشه منتظر یه اتفاقه بدم مثلا وقتی شوهرم سرکار میره هزار فکر بد میاد تو سرم که نکنه مشکلی براش پیش بیاد و کمی هم اعتماد به نفسم پایینه , شما تو نظراتتون گفتید که سرتالین از فلوکسین بهتره بنظرتون برای من کدوم بهتر چون بچه کوچیک دارم نمیتونم قرصی استفاده کنم که خواب اور باشه و اینکه اضافه وزن پیدا نکنم چون اگه اضافه وزن پیدا کنم خودش باعث ناراحتی و کاهش اعتماد بنفسم میشه, ممنون میشم کمکم کنید

 55. سلام خسته نباشید
  بنده چند ماه اس سیتالومرام استفاده میکردم که تو شهرمون زیاد گیر نیومد تصمیم گرفتم آسنترا مصرف کنم.
  دو هتفه اول عوارض شدیدی داشت که کم کم رفع شد ولی الان حدود یک ماه که میگذره تاثیر خاصی حس نمیکنم؟ ممکنه این دارو روی من اثری نداشته باشه یا بازم رمان نیازه؟
  تجربه استفاده از فلووکسامین و اس سیتالوپرام رو دارم.این دو دارو نه عوارض اولیه برام داشتن و هم اینکه تاثیر گذاریش هم سریع شروع میشد

 56. سلام و خسته نباشید , اقای دکتر من چند ساله اضطرابه دارم و همیشه منتظر یه اتفاقه بدم مثلا وقتی شوهرم سرکار میره هزار فکر بد میاد تو سرم که نکنه مشکلی براش پیش بیاد و کمی هم اعتماد به نفسم پایینه , شما تو نظراتتون گفتید که سرتالین از فلوکسین بهتره بنظرتون برای من کدوم بهتر چون بچه کوچیک دارم نمیتونم قرصی استفاده کنم که خواب اور باشه و اینکه اضافه وزن پیدا نکنم چون اگه اضافه وزن پیدا کنم خودش باعث ناراحتی و کاهش اعتماد بنفسم میشه, ممنون میشم کمکم کنید.

 57. سلام اقای دکتر من از بچگی اضطراب وفسردگس شدید لکنت زبان و کم رویی داشتم ولی الان شدید تر شده و زندگی منو مختل کرده بیشتر افکار خودکشی به سرم میاد زندگی برام به اخر رسیده لطفا اگه راهی هست راهنمای بفرمایید

  • سلام آقای دکتر خسته نباشید من بیست ساله قرص کلومیپرامین طبق نظر پزشک مصرف کردم خسته شدم از پزشک خواستم تا قطعش کنم که طی چهار ماه قطعش کردم اما دوباره دچار افسردگی وغم و اضطراب شدم که آقای دکتر این دفعه قرص پاروکستین ۲۰ تجویز کرده که الان چهار شبه نصف اونو مصرف میکنم ولی باز افسرده و غم و حالت گریه دارم به نظر شما تا آخر عمر باید دارو بخورم ممنون میشم راهنماییم فرمایید
   با تشکر

 58. متن شما رو کامل خوندم که گفتید برای افسردگی سرتالین بهتره از فلوکسین خواستم ببینم برای اضطراب هم همینطوره و ایا اینکه سرتالین هم مثله فلوکسین باعثه خواب الودگی و افزایش اشتها نمیشه یا غیر از اینه, ببخشید طولانی شد , ممنونم و همیشه سلامت باشید

 59. سلام دکتر عزیز . بنده ۳۲ سالمه و ۲۰ ساله انواع داروهای ضد اضطراب و ضد افسردگی رو برای مقابله با بیماری شدید و وحشتناک پانیک استفاده کرده ام . الان ۳ ساله که تنها از داروی پرانول و ونلافاکسین استفاده میکنم.اما شدیدا دچار مشکلات رویا و خواب دیدن هستم . این باعث شده هم اضطراب و هم افسردگی به شدت برگرده . توی مطالعاتم دیدم که ونلافاکسین میتونه باعث این اختلالات رویا بشه . نظر شما در مورد تعویض ونلافاکسین با داروی دیگر چیه ؟ و اگه پیشنهادی دارید لطفا نام داروی جدید رو بهم بگید .بی نهایت از لطف و محبت شما سپاسگذارم . همیشه سالم باشید و راحت بخوابید

  • بله بیشتر داروهایی سروتونینی باعث رویا دیدن زیاد میشن…همه مصرف کنندگان ازین شاکی اند،یا باید دارو رو عوض کرد،یا یه دارو که خواب رم rem. رو کاهش بده توسط پزشک باید تجویز بشه

 60. سلام دکتر، خسته نباشید. ۳۴ سال دارم و سه سال هست که اختلال GAD در من تشخیص داده شده است. آیا پروپرانولول با سرترالین تداخل دارویی دارد؟

 61. سلام اقای دکتر خسته نباشید
  چند سالی میشه پانیک داشتم خوب شده بودم که دوباره اومد سراغم واسم پاکسیل تجویز کردن ولی تو عوارض این دارو میل به خود کشی دیدم واسه همین مصرف نکردم ایا این عارضه درسته؟ ممنون

  • خب همه که این عارضه پیدا نمیکنن…یه درصد کمیه،بیشتر هم تو تین ایجرهاست…شما مصرف کن مشکلی بود به پزشکت اطلاع بده

 62. با عرض ادب و احترام
  جناب دکتر من حدودا دوسالی هست که اختلال و بی میلی جنسی دارم ( که البته خودم احساس میکنم بخاطر استرس و فکر و ایناس ) ، امروز رفتم دکتر برای گلو و احساس خفگی که داشتم ، گفتن از استرس و اعصاب هست … و این دارو رو برام تجویز کردن ، من تا الان که ۳۲ سالم هست هیچ گونه داروی اعصابی استفاده نکردم و جالب بود برام در مورد این دارو تحقیق کنم و برخورد کردم با عوارض این دارو که فرموده بودید یکی از عوارضش اختلال جنسی هست و همچنین فرموده بودید با داروی جایگذین میشه جبرانش کرد .
  میخاستم خواهش کنم جایگذینی که میتونم استفاده کنم رو راهنمایی بفرمایید .
  با تشکر

 63. با عرض ادب و احترام
  جناب دکتر من حدودا دوسالی هست که اختلال و بی میلی جنسی دارم ( که البته خودم احساس میکنم بخاطر استرس و فکر و ایناس ) ، امروز رفتم دکتر برای گلو و احساس خفگی که داشتم ، گفتن از استرس و اعصاب هست … و این دارو رو برام تجویز کردن ، من تا الان که ۳۲ سالم هست هیچ گونه داروی اعصابی استفاده نکردم و جالب بود برام در مورد این دارو تحقیق کنم و برخورد کردم با عوارض این دارو که فرموده بودید یکی از عوارضش اختلال جنسی هست و همچنین فرموده بودید با داروی جایگذین میشه جبرانش کرد .
  میخاستم خواهش کنم جایگذینی که میتونم استفاده کنم رو راهنمایی بفرمایید .
  پیشاپیش سپاسگزارم

  • سلام.بله خوبه که بالاخره ریشه ی مشکلات جسمیتون رو پیدا کردید و انشالا درمان خواهید شد.تجویز دارو بصورت غیرحضوری کار غیرعلمی و غیرقانونیه و بنده نمیتونم انجام بدم.اما شما میتونید با مراجعه به فروشگاه های طب سنتی ،ترکیباتی برای تقویت مزاج و میل جنسی تهیه کنید.غذاها و محصولاتی که طبع گرم داره مثل خرما،عسل،شیره انگور و غیره هم خیلی موثره

 64. سلام اقای دکتر عاجزانه تقاضا دارم منو راهنمایی کنید پدت ۱۵ ساله به لرزش بدن دچارم ۸ ماهی است که لرزشها خیلی زیاد شده کل بدنم به مدت ۱۰ ثانیه میلرزه بدون هیچ اتفاقی و دلیلی در خواب هم این اتفاق میفته طوری شدیدا منزوی شده ام خیلی دکتر رفتم و خیلی از داروها را خوردم فایده ای نداشته الان دارم سرترالین ۱۰۰ سه بار در روز و پرانول۴۰ دو عدد در روز و کلونازپام ۱ سه عدد در روز میخورم ولی لرزشها همچنان هستند در ضمن qeeg گرفتم گفتند امواج مغز خیلی کم و زیاد است و تا حالا ۴۰ جلسه نوروفیدبک انجام دادم ولی لرزشها هستند در خواب هم میگیرد دیگه نمیدونم چکار کنم لطفا راهنمایی کنید با تشکر به فاصله هر ۲۰ دقیقه تقریبا لرزشها میگیره همش در خانه هستم و ۴۵ سال دارم

 65. سلام آقای دکتر وخدا قوت واقعا سپاسگزارم برای اینکه وقت می گذارید وسوالات رو جواب میدین من حدود ۲ماهه که درگیر سر گیجه ی ناشی از گوش میانی هستم موقع ورزش سرم رو بردم عقب واز فردای همان روز سرگیجه به قدری شدید بود که حتی تا دستشویی هم نمی تونستم برم وحدود ۱ماهونیم استراحت مطلق بودم دکترم گفت دارو به این بیماری جواب نمیده واز مانورهای گوش ویک سری ورزشهای گوش استفاده کردم حدود ۸۰٪بهبود پیدا کردم ولی چون مضطرب هستم ودچار وسواس فکری ونشخوار فکری احساس می کنم سرگیجه با این موارد تشدید میشه به دکتر اعصاب وروان مراجعه کردم قرص اسنترا ۵۰یک هفته نصف قرص بعد از ان یک قرص کامل واز قبل شبها ایمی پرامین ۱۰و پروپرانول۱۰ مصرف می کردم دکتر گفت این قرصها رو هم قطع نکنم از دیروز استفاده کردم دیشب بعد از مصرف ایمی پرامین از صبح امروز منگ شدم سوالم اینه که با توجه به اینکه من دچار سر کیجه وضعیتی هستم ایا اسنترا برای این وضعیت خوب است ومصرفش با ایمی پرامین درسته یا اینکه من ایمی پرامینو قطع کنم واینکه در این نوع سرگیجه اضطراب تاثیر گذاره وامکان داره با برطرف شدن اضطراب سرگیجه بهبود پیدا کنه واین منگی از چیه صبح ها اسنترا مصرف می کنم وشب ۱ایمی پرامین ۱۰ و۱عدد پرو پرانول ۱۰ممنون از پاسخ گوییتون

 66. سلام دکتر جونم ….اسنترا رو من معجزه کرده الان میفهمم سلامتی چیه خدایا شکرت.. الان روزی دوتا استترا ۵۰ شب و ظهر مصرف میکنم میخام از این به بعد روزی ۳ عدد مصرف کنم هر هشت ساعت ..مشکلی پیش نمیاد؟؟؟

 67. سلام اقای دکتر.بنده حدود یازده ساله که اسنترا مصرف میکنم تا یک ماه پیش روزی یک عدد اسنترا ۵۰مصرف میکردم یک ماه پیش زایمان کردم و دچار غم مادری شدم دکترم دوز اسنترامو بالا برد روزی ۲عدد اسنترا ۵۰مصرف میکنم مشکلم اینه که تو اینترنت درموری عوارض اسنترا خوندم یکی از عوارضش توهم و حملات جنون بود از بعد از این قضیه خواب و خوراک ندارم همیشه میترسم دچاره این عارضه شم همانند افراد شیشه ای توهم بزنم یه بلایی سر خودمو اطرافیانم بیارم دارم دیوونه میشم رفتم پیشه دکترم گفتم دارومو قطع کنه اما گفت این عارضه وجود نداره نگران نباش دکتر کمکم کنید لطفا

 68. سلام دکتر. قبل از هر چیزی بگم که ما خانوادتن و ارثی از مشکل اعصاب رنج میبریم. من شخصی هستم که از جمع دوری میکنم اصلا نمیتونم حقمو پس بگیرم حتی وقتی از یکی طلب دارم اگه ببینمش من قایم میشم!! به شدت کم رو و مضطرب هستم حتی وقتی تو فیلم دو نفر بحثشون میشه من استرس میگیرم یا تو ذهنم به یه حادثه فکر میکنم و همینجور ادامش میدم انگاری که اون بلا سرم اومده یه سری که به متخصص مراجعه کردم برای من ترازولکس. سرترالین.بوسپیراکس و ترانکوپین رو برام تجویز کردن . تا چند ماه اول همه چی خوب بود ولی بعد یه مدت به شدت احساس بی حالی وضعف و سر گیجه میکردم با مراجعه مجدد و تغییر دارو بازم مشکل پابرجا بود و من با توجه به ورزش تقریبا حرفه ایی که انجام میدم همچین حالتی (که از جام نمیتونسم تکون بخورم) برام غیر قابل تحمل بود لذا تصمیم گرفتم دارو رو قطع کنم . الان بعد یکماه ضعفم کمتر شده ولی مشکلات قبلیم دو برابر شدن دیگه نمیدونم چکار کنم زندگی واسم بی معنی شده .شما چه توصیه ایی دارین
  ببخشید که متن زیاد شد

 69. سلام اقای دکتر . من دانشجو هستم و از طرفی دکتر روانپزشک برای درمان وسواس برایم سرترالین تجویز کرده سوالی که دارم اینه که ایاسرترالین باعث ضعف حافظه و کاهش قدرت تجزیه و تحلیل و در نتیجه افت تحصیلی من نمیشه ؟ چون شنیدم که ممکنه چنین اثراتی رو داشته باشه.

 70. سلام اقای دکتر خسته نباشید تشکر میکنم که وقت با ارزشتون رو میگذارید و به سوالات ما پاسخ میدید
  غرض از مزاحمت
  اقای دکتر من حدود یک ماه پیش به پتی سیلین حساسیت دادم و گوش هام صدای وحشتناکی میداد و سرکیجه گرفتم که با رسیدن به بیمارستان حل شد.
  چند روز بعد از اون من گردنم از سمت راست گرفت به سر و چشم هام میزد فشارم یهو میفتاد دستام یخ میشد و رعشه میگرفت تپش شدید قلب و تنگی نفس میگرفتم
  تمام ازمایش و سونوگرافی از جمله تیروئید و چربی خون دادم اما همگی نرمال بود
  به من گفتن باید برم پیش متخصص روانپزشک اما دوستانم میگفتن بری وابسته میشی و نرفتم و با کدئین درد ها رو تحمل میکردم
  چند روز بعد سر کلاس من دو باره سرگیجه و تپش قلب شدید گرفتم طوری که نشد سر کلاس بشینم
  پدرم پیش روانپزشک بردن. ابتدا سیتالوپرام دادن چون حالم رو بدتر کرد داروهام رو عوض کردن حالا آسنترا آلپرازولام پراپرانول و ویتامین ب ۱ استفاده میکنم
  نسبت به قبل خیلی بهترم
  اما تنگی نفس دارم قسمت شکمم سفت شده و معده درد دارم طوری که به قلبم و دسط کمرم و بازوم میزنه
  شبا تو خواب در حال خواب میپرم
  سرم خیلی موقع خواب سنگین میشه
  میخواستم از حضورتون بپرسم آیا عوارض داروهاست؟
  من تا کی بهشون واکنش نشون میدم؟
  تا کی باید دارو ها رو استفاده کتم؟
  ایا وابستگی بهشون میدا نمیکنم؟
  دکتر به من گفتن که ترسیدی و اسیدیته ی معدت زیاد ترشح میشه
  میدونم سرتون رو درد اوردم واقعا معذرت میخوام
  بازم ممنونم

 71. سلام افای دکتر من اضطراب و افسردگی دارم توی قلبم احساس سنگینی میکنم قلبم بسیار کند میزنه و حالت سبکی به من دست میده همش میترسم که روح از بدتم خارج بشه یک بار احساس کردم که از بدنم خارج شدم .سوالم اینه که در اثر افسردگی این حالت ها پیش میاد یا نه؟تشکر از شما

 72. سلام ببخشید اقای دکتر پسرم هیجده سالشه همش می گفت بی حوصله هستم بردم پیش دکتر سرترالین ۵۰ را گفت روزی یه عدد نصفه بخوره تقریبا به مدت سه ماه خورد دیگه نمیخوره به نظر شما دوباره بی حوصلگی برگشت داره باید دارو را ادامه بده پسر من امسال کنکور داره میخوام بانشاط باشه بتونه درس بخونه شما چه نظری دارید دکتر گفت این دارو برای بانشاط بودن هم هست نمیدونم قطع قرص عوارض داره

 73. سلام.
  احتراما آقای دکتر سوال من اینه که آیا قرص آسنترا رو حتما باید سر ساعت معین استفاده کرد..چون من این موضوع رو رعایت نمیکم بخاطراینکه فراموش میکنم بعضی وقتا..ممنون و سپاس فراوان

 74. سلام آقای دکتر سوالم اینه که کیفیت داروی سرترالین از یک شرکت به یک شرکت دیگه فرق می کنه؟ مثلا ممکنه شرکت سبحان دارو از حکیم بهتر باشه یا عبیدی از یک شرکت دیگه؟ممنونم

 75. سلام و عرض ادب
  حدود یکماهه که سرترالین مصرف میکنم ولی طپش قلب و اضطراب خیلی زیاد شده و با اینکه قرص ترانکوپین واسه خواب مصرف میکنم راس ساعت ۴ صبح بیدار میشم . ممنون میشم راهنمایی کنید

 76. آقای دکتر ممنون-تندرستی و سلامتی شما و خانواده تون رو از خدا براتون تمنا دارم…سوال دیگه اینکه آسنترا رو ضربان قلب تاثیر میذاره؟ وقتی ناراحت میشم و از نظر روحی خوب نیستم ضربان قلبم زیر ۶۰ تا میزنه؟

 77. درود بر دکترنازنین و مردمی-آقای دکتر کسی که بی حوصله هست آخر سر حتما به افسردگی مبتلا میشه و حمله ی پنیک اگه شدید نباشه به مرور زمان شدید میشه یا در همون حد خفیف می مونه؟ واصلا پنیک درمان قطعی داره؟

  • با بیماریهای مزمن مثل وسواس و پانیک باید کنار اومد…و سبک زندگی رو متناسب ساخت.در اینصورت از آزتردهندگیش کم میشه…بی حوصلگی معادل افسردگی نیست…با تغییر و تنوع زندگی باید باهاش جنگید

 78. سلام اقای دکتر خسته نباشید من از بچگی گوشه گیر کمرو و کمحرف و زودرنج بودم بخصوص کمحرفیم بیشتر عذابم میداد بعضی وقتا هم از خواب میپریدم و یه حالت دیونگی بهم دست میداد و بعد یه ساعت خوب میشدم این مشکلات ادامه داشت رسیدم ۱۸ سالگی یشب افتادم بازداشتگا تنها بودم خیلی ترسیدم گریه هم کردم ینی از بچگی هم از جاهای تاریک وحشت داشتم فرداش برگشتم خونه بعد چند روز رفتم حموم اومدم بیرون افسردگی شدید گرفتم ینی خیلی غمگین شدم رفتم دکتر فلوکستین و پرانول بهم داد اصلا کمکی نکرد بهم و اسهال و بی اشتهایی شدید به مشکلم اضافه شد داشتم دیونه میشدم دنیا جلو چشام یجور دیگه شد بود تا دوسال همینجوری بودم رفتم ردانپزشک دنورین،والپروئات،کلردیازپوکساید داد یسال ادامه دادم ولی تاثیری نداشت،الان ۲۶ سالمه مشکلاتم بمرو زمان برطرف شده بیشترین مشکل الانم کمحرفی،وگوشه گیری،و دراجتماع راحت نیسم بنظر شما چکار کنم بنظر شما رسپریدون میتونه انزوای اجتماعیمو برطرف کنه؟الان چند روزه رسپریدون میخورم ولی خابای اشفته زیاد میبینم اقای دکتر چه دارویی بخورم که اون خابارو نبینم یه دوماهم سرترالین خوردم ولی تاثیری نداشته با تشکر

 79. با سلام
  آقای دکتر من گوشت اطراف ناخن های دستم رو میخورم بطوریکه خونی میشه ولی نمیتونم خودمو کنترل کنم و می خورم ، اضطراب دارم مثلا از پیش آمد درگیر شدن با دیگران هراس دارم بطوری که برخی وقتها در ذهنم با دیگران درگیر میشم و حتی اونها رو به طرز فجیعی می کشم ولی این فقط در ذهنم هست ، سرترالین مصرف میکنم اضطراب اجتماعیم بهتر شده ولی هنوز ناخن میخورم خواهش میکنم منوراهنمایی کنید

 80. سلام دکتر جان ..من ۳ ماهه اسنترا ۵۰ مصرف میکنم روزی ۲ عدد شب و ظهر احساس میکنم افسردگیم بهتر شده ولی در اضطراب و بیقراری زیاد تاثیر نذاشته همش بی قرارم و باید پامو یا دستمو یا یه انداممو تکون بدم نمیتونم راحت و ارام باشم میشه داروی کمکی مانند پرانول یا الپرازولام مصرف کنم؟؟؟؟؟؟؟اگه جواب مثبته میشه بگید با چه دوزی و در چه ساعت از روز این دارو ها رو مصرف کنم تا با اسنترا تداخل نداشته باشه؟؟؟؟

  • داروهای بهتری هستند که باید پزشکتون تجویز کنه.ارامبخشهایی مثل الپرازولام تو دراز مدت عوارض بدی دارند

 81. با سلام و خسته نباشید من به خاطر دلشوره شدید و اضطراب بی دلیل حساسیت به صدا و نور و مشکلات گوارشی از جمله نفخ و اسید معده وبی حالی و بی رمقی خصوصا عصرگاهی به پزشک مغز و اعصاب مراجعه کردم قرص سرترالین ۵۰ روزی یک عدد و نصف متورال ۵۰ رو برام تجویز کرد الان ۲ماهه استفاده کردم و نتیجه خدا روشکر خوب بوده ولی بی رمقی عصرگاهی من حل نشده بااینکه کار خاصی هم نمیکنم روزهایی که خسته تر هست اعصابم بی رمقترم . جدیدا هم حس میکنم در تکلمم کمی مشکل پیش اومده بعضی وقتا ادای کلمات سخت میشه به نظرتون مشکل از عوارض سرترالین هست؟

 82. سلام..آقای دکتر اگه مصرف آسنترا هیچ عوارضی برای فرد نداشته باشه مجازیم تا آخر عمر مصرف کنیم و آیا به مرور اثر آرامبخشی خودشو از دست میده و به مرور باید دوزشو بالا ببریم؟

 83. سلام آقای دکتر من بدلیل افسردگی خفیف وسواس فکری و هراس اجتماعی دوسال فلوکستین ۲۰مصرف میکردم که بدلیل به نتیجه نرسیدن به بهبودی دلخواه(۴۰درصد بهتر شدم)با نظر متخصص الان سه روز هست که سرترالین ۲۵ روزی یک عدد میخورم اما تغییری ایجاد نشده در بهبودیم به نظر شما این طبیعی هست؟ باید چه مدت صبر کنم تا نتیجه کامل رو بگیرم و ایا این دوز مناسب هست برای من؟ممنونم

 84. سلام
  خسته نباشید …
  من مشکل خود بیمارانبیمار دارم .
  زندگیم بهم ریخته . همش فکر میکنم بدترین مریضی هارو دارم و حتی یه لحظه از ذهنم بیرون نمیره … همش دکتر و آزمایشگاهم ولی جوابی نمیگیرم . خسته شدم دیگه . دکتر بهم گفت سیتالوپرام استفاده کنم … کمک کنید لطفا

 85. سلام اقای دکتر خسته نباشید من یبار دیگه هم مزاحمتون شدم من از از بچگی گوشه گیر و کمحرف و زودرنج بودم از سن ۱۸ سالگیم یشب بازداشتگا افتادم اومدم بیرون افسردگی شدید ینی درحد دیوانه شدن گرفتم و اسهال شدید هم داشتم دکترا میگفتنibsداری من الان ۲۶ سالمه خیلی زودرنجو غمگینم تو اجتماعم نمیرم چون کمحرفم و اونموقه ها هیچی به مغزم نمیاد ‌ همیشه حالت خستگی کسلی و خابمم خیلی زیاده داروهای اعصاب میخورم خابم بیشتر میشه پیش هر دکتری هم میرم میگم دارویی بهم بده که کسلترم نکنه ولی وقتی میام داروهارو میخورم خابمو دوبرابر میکنه یه سال دنورین و والپروئات خوردم تاثیری نداشت یه ماه پیش رفتم روانپزشک جدید اسیتالوپرام و پرانول داد گفت اینا خابتو زیاد نمیکنه ولی انقد خمیازه میکشیدم مجبور شدم قط کنم اقای دکتر من مشکلم چیه؟ایا این کمحرفیم و گوشه گیریم بخاطر مشکل روانپریشی نیس؟اخه بعد اون افسردگی کل دنیا جلو چشام عوض شده بود و داشتم دیونه میشدم ولی الان اون مشکلاتو ندارم فقط گوشه گیری و مردم گریزی دارم درسته نمیشه از این اینجا دارو تجویز کرد ولی من چکار کنم مشکلم حل بشه ایا دارویی وجود داره که خوبم کنه و مشکلمو درمان کنه؟با تشکر فراوان از شما

  • سلام.داروهای اعصاب همیناست که به شما دادند…سایر داروها هم مشابه همینها هستند و همین عوارضو دارند.دنبال داروی معجزه آور نباشید.بهتره دنبال مشاوره باشید نه فقط دارودرمانی

 86. سلام اقای دکتر من اضطراب و افسردگی شدید دارم به روانپزشک مراجعه کردم پروپرانولول ۴۰ والپروات سدیم و سرترالین تجویز کرد داخل چشمم فشار پر شده مبخواستم بدونم فشار چشم در اثر بیماری افسردگی به وجود اومده و با دارو از بین میره یا خیر ؟تشکر از شما

 87. سلام
  اگر فردی جسور باشد و اقدام به دعوا یا خرابکاری در اموال عمومی بکند. ضمن اینکه خانواده برایش مقدس است ولی با زنش دعوا کند. و خود به اینها آگاه باشد و اذعان کند که مشکل دارد، به روانپزشک مراجعه اما بدلیل خواب آلودگی و عوض شدن خلق و خو معالجه را نپسندیده و متوقف ساخته باشد.بهترین راهکار یا دارو تا کمی متعادل شود ولی احساس گمشدگی شخصیت خود را نداشته باشد چیست.
  سن حدود سی
  شغل صافکار
  با تشکر از زحمات شما

  • خب این شخص نمیتونه رفتارهاشو کنترل بکنه و در جامعه مشکلات ارتباطی و حتی قانونی بسیار خواهد داشت…دارو بسیار بسیار بسیار ضروریه…اگر دارو خورده بشه در عرض چند هفته عوارض کم میشه و میتونن ادامه بدند

 88. سلام آقای دکتر. من اصلا حالم خوب نیست افسردگی شدید دارم چن بارم دست به خودکشی زدم می خواستم ببینم با مصرف سرترالین حال من بهتر میشه . داروخونه ها بدون نسخه میدن؟؟؟؟

 89. سلام.دو تا سوال دارم :
  ۱-دو ماهه دارم آسنترا ۵۰ مصرف میکنم.حدود ۱۰ روز هم هست به ۱۰۰ افزایش دادم.کمی بهتر شدم.هنوزم اضطراب و بیقراری دارم.چقدر طول میکشه این دارو اثر کنه؟ دوماه شده تاثیر انچنانی حس نکردم.قطعش کنم به نظر شما؟
  ۲-میتونم اس سیتالوپرام همزمان با آسنترا مصرف کنم؟

 90. سلام.دکتر من تازگی به تجویز روانپزشکم شروع به مصرف سرتالین کردم.
  مشکلم به گفته ی دکتر افسردگیه .من از تکرارو تکرارو تکرار متنفرم. از بحث رویداد ها عاصیم. از حرف زدن های دوروبرم عصبانیم. یک جورایی از همه ی افراد دوروبرم که ذهن های بسته و کوتاه فکری دارند حالم بهم میخوره و نمیتونم کسیو تحمل کنم. از اجتماع متنفرم. از سیاست متنفرم. از دین بی زارم. و بی اعتقاد به خدا و بهشت و جهنمم. خیلی بهم سخت میگذره وقتی هیچ جایی وجود نداره که برم و آرامش بگیرم. وقتی از صحبت کردن با کسی لذتی نمیبرم. حتی من کتامین هم سرخود استفاده کردم چندین بار ، ولی خالی از افسردگی نشدم. متولد ۷۶ هستم نمی دونم چه باید بکنم…

  • سلام.شما افسردگی ایدیولوژیک دارید،علاوه بر دارو باید با نظریه انتخاب و روشی موسوم به act هم آشنا بشید.باید به روانشناس هم مراجعه کنید

 91. با سلام و احترام، در مصرف دو داروی سرترالین و سیتالوپرام دچار تردید شدم، روانپزشک سیتالوپرام تجویز کردند و دکتر روانشناس از آنجایی که در حال حاضر درحال مصرف سرترالین هستم، گفتند یکی از این دو دارو در واقع داروی اصلی و مهمتری است و نسخه‌ی خارجی و اصل ssri است، گفتند بررسی کنم و بهتر هست همون رو مصرف کنم. ممنون میشم از شما که راهنمایی بفرمایید.

 92. سلام اقای دکتر
  شرمنده دکتر جان
  من مشکل زود انزالی چند ثانیه ای دارم و همچنیک عدم نعوظ کافی
  خیلی اعتماد بنفسم پایینه
  آیا آسنترا برام خوبه
  یه دوره یه ماهه خوردم از نظر زود انزالی و نعوظ اوایلش خیییلی خوب شده بودم
  ولی بعدش نعوظ نداشتم
  ایا عوارض اسنترا هست یا خیر
  به نظرتون چی کا کنم
  بازم بخورم
  یه راهنمایی کلی بکنید ممنون میشم
  ایا اسنترا میل جنسی رو کاهش میده

 93. سلام دکتر چند روزی هست که سرترالین مصرف میکنم هر صبح یک عدد برای جلوگیری از خواب الودگی میشه این دارو رو شبها قبل از خواب بخورم سوال دومم اینه که اشتهام خیلی زیاد شده البته من که بدم نمیاد اما نگران ماه رمضان هستم که با این گرسنگی چطور روزه بگیرم تا اونوقت ممکنه که اشتهام کمتر بشه؟ در ضمن سرترالین تاثیر مثبتی برام داشته

  • سلام .بله هر تایمی مناسبه میتوانید مصرف کنید.بله دارو لااقل سه کیلو چاقتون میکنه…باید مراقب خوردنتون بیشتر از قبل،باشید.امیدوارم در ماه رمضان لاغر بشید

 94. با سلام استاد گرامی
  من حدودا ۵ماه است دچار حملات اضطراب و پانیک هستم.سرترالین۰ ۱۰الپرازولام تا ۱میلی روزانه.تا حدودی کنترل گردیده.متوجه شده ام با خوردن بعضی غذاها مثل سیب زمینی /ماکارونی/موز/وتن ماهی احساس بهتری دارم.میخواستم یک مکمل ویتامینی ضد اضطراب با مارک معتبری معرفی کنید. با سپاس

 95. سلام ببخشید من وسواس شدید به کثیفی دارم و با یک نفر از اعضای خانوادم بشدت حساس شدم و احساس میکنم که کثیف هستش طوری که اگر جایی بشینه یا دست بزنه اگر کسی دیگه از اعضای خانواده جای اون بشینه یا جایی که اون دست زده دست بزنه احساس میکنم کثیف شده و حس میکنم دیگران هم از وجود او کثیف شدن.دکترم به من سرترالین ۵۰ و کلونازپام ۱ دادن. به نظرتون این بیماری با این داروها قابل درمان هست؟

  • سلام با داروی خالی فک نمیکنم برای همیشه خوب بشید.با قطع دارو وسواستون برمیگرده.باید رفتار درمانی هم بشید

 96. سلام دکتر بزرگوار..ببخشید اگه قرار باشه آسنترا ۱۰۰ بخوریم…در دو نوبت (صبح و شب ۵۰ میلی) بخوریم بهتره یا در یک نوبت ۱۰۰ میلی گرم؟ و اگه چه وقت از روز بخوریم خوبه؟ صبح ظهر یا شب ؟ چون مثل اینکه تاثیر داره…ممنون

  • تو روز مصرف بشه بهتره. اگر قرص اول مصرف عوارضی مثل تهوع و خواب الودگی میده معنیش اینه که یکجا دوز بالا بهتون نمیسازه و باید تقسیم بشه.ولی اگر مشکلی ندارید میتونید یکوعده مصرف کنید

 97. با سلام و خسته نباشید خدمت شما دکتر گرامی.بنده دو سال مداوم هست که از داروهای سیتالوپرام.ریسپیریدون.تگروتل.پراپرانولول.استفاده میکنم.ولی باز افسردگیم انقدری که باید حل نشده.و بعضی موقع ها عین سگ پاچه میگیرم.تنهایی رو به شدت دوست دارم.از سرو صدا بیزارم.حس میکنم تو سرم هزار نفر دارن حرف میزنن.خلاصه کلام بهتر شدم.دیگ دست به خودکشی نمیزنم.ولی باز رنج میبرم.میشه شما قرصامو چن تاشو جایگزین کنین.

 98. با سلام خدمت دکتر .من حدود سه ماهه که به اختلال بانیک دجار شدم اولش سرکیجه داشتم بالاهم میاووردم همه ازمایشا سی تی اسکن ام ار ای نوار مغذ قلب عکس قفسه سینه سنو خلاصه همه کاری کردم ولی هیجیم نبود خداروشکر اما همه دردی داشتم درد قفسه سینه اظطراب ترس حالت تهوع حالی مث غش کردن ترس از مرک ترس از دیوانه شدن افسرکی دوس دارم همش تو خونه باشم دکتر واسم البرازولام شبی یکی بروبرانول و الانزابین دادن حالم خوب نشد رفتم بیش ی دکتر دیک اخه وسواس فکریم کرفتم دکتر بهم سرترالین۵۰دادن روزی یکی البرازولام شبی نصفی بروبرانول یک ماهی هست دارم استفاده میکنم خیلی بهتر شدم تنکی نفس اظطراب ترس همه جیم کمتر شده ولی هنوز دلشوره دارم فک میکنم مغذم سرجاش نی قدرت حافظه تمرکزم بایینه باهام بیقراری میکنن خیلی بهتر شدم ولی کامل نه بعد دکتر کفتن بعد یک ماه بیا رفتم بهم تری فلوروبرازین دادن ب مدت بیست روز البرازولامم ی شب درمیان نصفی تا ده روز که کم کم بذارمش کنار سرترالینم همون۵۰روزی یکی بیراستام۸۰۰شبی نصفی رویال زلی جیسینک روزی یکی میخواستم بدونم داروهاش خوبن خوب میشم؟؟ببخشید که انقد حرف زدم اخه تو ای مدت بیش ده تا دکتر رفتم وسواسمم بهتر شده همش فک میکنم خوب نمیشم

 99. ا سلام خدمت دکتر .من حدود سه ماهه که به اختلال بانیک دجار شدم اولش سرکیجه داشتم بالاهم میاووردم همه ازمایشا سی تی اسکن ام ار ای نوار مغذ قلب عکس قفسه سینه سنو خلاصه همه کاری کردم ولی هیجیم نبود خداروشکر اما همه دردی داشتم درد قفسه سینه اظطراب ترس حالت تهوع حالی مث غش کردن ترس از مرک ترس از دیوانه شدن افسرکی دوس دارم همش تو خونه باشم دکتر واسم البرازولام شبی یکی بروبرانول و الانزابین دادن حالم خوب نشد رفتم بیش ی دکتر دیک اخه وسواس فکریم کرفتم دکتر بهم سرترالین۵۰دادن روزی یکی البرازولام شبی نصفی بروبرانول یک ماهی هست دارم استفاده میکنم خیلی بهتر شدم تنکی نفس اظطراب ترس همه جیم کمتر شده ولی هنوز دلشوره دارم فک میکنم مغذم سرجاش نی قدرت حافظه تمرکزم بایینه باهام بیقراری میکنن خیلی بهتر شدم ولی کامل نه بعد دکتر کفتن بعد یک ماه بیا رفتم بهم تری فلوروبرازین دادن ب مدت بیست روز البرازولامم ی شب درمیان نصفی تا ده روز که کم کم بذارمش کنار سرترالینم همون۵۰روزی یکی بیراستام۸۰۰شبی نصفی رویال زلی جیسینک روزی یکی میخواستم بدونم داروهاش خوبن خوب میشم؟؟ببخشید که انقد حرف زدم اخه تو ای مدت بیش ده تا دکتر رفتم وسواسمم بهتر شده همش فک میکنم خوب نمیشم

  • سلام.بله داروها خوبن .فقط شما باید بیقراری نکنید و اعتماد کنید تا داروها جواب بدن.از هر طریقی برای کسب ارامش استفاده کنید.پیش روانشناس هم برید

 100. سلام آقای دکتر .من مشکل زود انزالی دارم دکتر برام پاکسیل و کلومیپرامین نوشت ولی خیلی گیج خواب میشم . شما چه دارویی رو توصیه میکنید؟ لطفا دز و نحوه و مدت زمان قرص هم بفرمایید. متشکرم

 101. سلام اقای دکتر من ۳ ماهه اسنترا ۵۰ شب و صبح مصرف میکنم و داروی دیگه ای مصرف نمیکنم ..چند روزه دچار مشکل شدم شب ساعت ۱۰ قرصمو میخورم ساعت ۱۱ میخابم و ساعت ۳ صبح بیدار میشم و دیگه نمیتونم بخوابم و اگه بخوام بخوابم سرم سوت میکشه و حالت خیلی بدی بهم دست میده مشکل از چیه اقای دکتر؟؟؟

 102. دکتر جان الهی تا ابد زنده باشید…اگه بعضی از ما بیمارا که الکی الکی بیمار شدیم شما رو الگو قرار بدیم و به دیگران کمک و خدمت کنیم و برای خودمون رویا نبافیم و تنبلی رو کنار بذاریم و سخت کوش باشیم، زود خوب میشیم،شماخوبان فرشته های روی زمینید…ان شاالله همه زود خوب بشن و خدا کمک کنه راههای خوب و سلامت رو پیدا کنیم.

 103. اقای دکتر سلام …سوالم اینه که میتونم اسنترا ۵۰ یکی ساعت ۷ صبح و یکی ۲ بعد از ظهر مصرف کنم یا باید حتما هر ۱۲ ساعت مصرف بشه؟؟؟

 104. سلام اقای دکتر خسته نباشید من یبار دیگه مزاحم شدم گفتم اضطراب اجتماعی دارم امروز رفتم روانپزشک خانم دکتر بنفشه علیابادی،اصلا دارو بهم نداد میگفت باید بیای جلسه مشاوره پیش خودم ایا روانپزشک میتونه مشاوره بده؟و ایا ایشونو میشناسید بنظر شما دکتر خوبیه؟

 105. سلام اقای دکتر …..۳ ماهه اسنترا مصرف میکنم ۱۰۰ میلی گرم در دو نوبت ۷ روزه گوشم سوت میکشه زمانی که همه جا ساکته بیشتر ایا عوارض مصرف این دارو است ؟؟؟؟ مصرف را متوقف کنم؟؟؟

 106. سلام جناب دکترخسته نباشید،آقای دکتر من حدود ۳ ماه پیش به دلیل خوردن سوسیس و کالباس حالم بشدت بد شد و حالت تهوع بهم دست داد حدود یک هفته حالم بد بود (درضمن من از تهوع بشدت میترسم)بعد از این یک هفته من همش،بیاد خاطره های حالت تهوع ام می افتادم و اضطراب و استرس شدیدی میگرفتم بطوری که چند شب هم نتونستم بخوابم به همین دلیل پیش دکتر عمومی رفتم و ایشون به من گفت وسواس فکری گرفتی من هیچ اطلاعاتی از وسواس فکری نداشتم آمدم رفتم اینترنت راجع بهش خواندم فکرم را بشدت درگیر کرد الان از اضطراب و استرس هیچ خبری نیست ولی همش به خودم میگم وسواس فکری دارم و دوباره می رم سراغ آن خاطرات خیلی ذهنم درگیرش شده خستم کرده آیا راهی هست این کلمه وسواس فکری از ذهن من بره دکتر؟یامن اصلا فکر نکنم وسواس فکری دارم ؟ممنون میشم راهنمایی کنید من ۲۶ سالمه

  • در واقع حساسیت پیدا کردید به این موضوع.کلمه ی حساسیت شاید بهتر باشه.راه حلش هم اینع که یه ماه هر روز برید ساندویچ فروشی.هر روز رودر رو بشید

 107. سلام آقای دکتر واقعا ممنون از وقتی که
  میگذارید و سئوالات رو جواب میدید. من مدتیه به تجویز پزشک و بخاطر افسردگیم دارم از فلوکسیتین استفاده می کنم ولی هنوز تو بعضی موقعیتها احساس اضطراب می کنم مثلا موقع امتحانا یا زمانیکه ارائه دارم می خواستم بدونم می تونم برای کاهش اضطرابم بوسپیرون مصرف کنم آیا با فلوکسیتین تداخل نداره؟
  ممنون

  • با تجویز پزشک تون و زیر نظر ایشون بله.چون ممکنه دچار عوارض ازدیاد سروتونین بشید…میاید ابرو درست کنید خدای ناکرده نزنید چشم رو کور کنید…بوسپیرون خیلی داروی موثری نیست

 108. سلام اقای دکتر خسته نباشید پروبیوتیکها رو درمان افسردگی تاثیر دارند؟اخه من همیشه غمگینم و مشکلات گوارشی دارم وقتی پروبیوتیک میخورم غمگینیم برطرف میشه من ۵ ساله انواع ضدافسردگی مصرف کردم ولی به اندازه این پروبیوتیکها تاثیر نداشته

  • جالبه .تاثیر پروبیوتیکها در مرحله ی تحقیقاته…خوبه که روی شما اینهمه تاثیر خوب داشته.اینحا بگید چه چیزهایی مصرف میکنید شاید برای دیگران هم مفید باشه

 109. سلام آقای دکتر
  من مدت ۲۰ روز به اشتباه قرص زیرزبانی ب۲ مصرف کردم و بعد مصرفشو قطع کردم الان مدت ۴۰ روزه که قرصی مصرف نمیکنم اما دلشوره و اضطراب تنگی نفس تپش قلب و تعریق دارم مخصوصا ساعت ۶ بعد از ظهر به بعد.مشکل من چیه؟ ممنون

  • سلام مجدد بله امکانش وجود داره.برای تشخیص بهتر به دکتر بختیاری مراجعه کنید که اثرات داروهای اینچنینی رو بهتر میشناسد۰۲۱۲۲۸۹۴۲۸۸

 110. با سلام
  خانمی۴۵ ساله هستم که مدت ۱۷ سال سابقه سردرد دارم درمانهای مختلفی انجام دادم که همگی تحت نظر نورولوژیست بوده. آخرین درمان بستری شدن در بیمارستان به مدت سه هفته بود که منجر به حالت کما و ۱۰ روز در ICU بستری بودم.نورولوژیستها میگفتند تشنج کردی ولی بعدا گفتند دلیریوم دارویی بوده.بنظر شما برای درمان لازم است نزد روانپزشک مراجعه کنم . اگر امکان دارد شرح حال مفصلی را بفرستم تا راهنماییم کنید.با سپاس از پاسخی که میفرمایید

 111. استفاده از اس سیتولپرام برای سن ۶۵ سال با افسردگی مفید است ؟ضمنا اکنون زولفت مصرف میکنم که تاثیر زیادی روی نشاط و شادابی نداره و مرتب تمایل دارم بخوابم

 112. سلام من بعد از دوسال مصرف فلوکستین به صورت آنی سرترالین رو جایگزین کردم و فلوکستین رو قطع کردم و راضی هستم اما یکی دو روز پیش که به صورت اتفاقی فشار خون گرفتم دیدم که ۱۲روی۹ هست ممکنه بخاطر سرترالین فشارم بالا اومده باشه؟ آخرین بار پارسال فشار گرفتم که ۱۲ روی ۸ بود.ممنونم

 113. سلام من یک ماه پیش موقع خواب احساس زلزله داشتم کم کم متوجه شدم که در سرم لرزش هست و وقتی شونه به شونه میشدم ساکت میشد
  اخیرا خواب رو از چشمم گرفته بود که به متخصص معز اعصاب مراجعه کردم در سیتی اسکن و ام ار ای همه چیز طبیعی بود
  در ضمن دچار وسواس بیماری شدید هستم و مشکلات گوارشی هم دارم تا جاییم درد میکنه سریع از تو اینترنت ازش سرطان میسازم و تمام ازمایشات لازم رو انجام میدم
  دکتر مغز و اعصاب به من سرترالین ۵٠ و اتونولول داد که سرترالین هفته اوال روزی نصف مصرف کردم و مشکلی نداشتم الان ۴ روزه که روزی یکی خوردم تا الان ۴ کیلو وزن کم کردم و کاهش شدید اشتها و حالت تحوع یکسره دارم که توهم سرطان معده بهم دست داده میخوام از فردا سرترالین رو نخورم نظر شما چیه دکتر
  در صمن من خیلی استرس زیاد دارم و در هر کاری افراط میکنم و همیشه توهم ورشکستگی دارم در صورتی که کارخونه دارم و همه چیز خوب و مرتبه و تا به حال هم به روانپزشک مراجعه نکردم
  از اینکه اینقدر گرم و سریع جواب مردم رو میدید خیلی سپاسگذارم و خدا بهتون اجرشو بده

  • سلام.تقریبا دو هفته طول میکشه تا سرترالین اثر کنه و عوارضش از بین بره….
   حیفه نخورید بخاطر عوارض کوتاه مدت
   فعلا موقع تهوع قرص اندانسترون پزشکتون میتونند به شما بدن
   شبها هم قرص داکسپین ۲۵ اگر براتون تجویز کنند،هم وزنتون برمیگرده و هم حالتون بهتر میشه

 114. دکتر ببخشید میشه راجب به شوک مغزی توضیح بدید. من بیماری وسواس دارم. چند شب پیشم خودتون فرمایش کردید که با قطع دارو وسواسم برمیگرده و نیاز به رفتار درمانی دارم.بارها مشاوره رفتم اما جواب نگرفتم.
  به نظرتون شوک مغزی جواب میده واسه این بیماری؟ آیا عوارضی هم داره؟

 115. سلام و عرض ادب خدمت دکتر عزیز. من ۸ساله که بخاطر اضطراب زیاد انواع دارو اعصاب مصرف کردم و ۴ تا دکتر عوض کردم. مدت ۴ سال فلووکسامین ۵۰ و تریمیپرامین ۲۵ خوردم و ماه پیش دوباره اضطراب و حمله داشتم طوریکه هفته ای دو بار حمله شدید و اکثر روزها حالم بد بود دکترم رو عوض کردم و این دکتر قرص آسنترا ۱۰۰ بهم دادن استرسهام خیلی بهتر شده ولی شبها نمیتونم بخوابم و ساعت ۴ و ۵ صبح خوابم میبره و موقع خواب و بعضی وقتها در طول روز تنگی نفس دارم و نمیتونم نفس عمیق بکشم و یا خمیازه کامل بکشم و این خیلی اذیتم میکنه. البته قبل از شروع آسنترا هم بود ولی خیلی کم اما الان یکماهه حدودا آسنترا میخورم هر شب تنگی نفس دارم و تازگیها روز ها هم دارم. میخواستم ببینم خوب میشه یا باید دارو رو عوض کنم و اینکه ممکنه از معده م باشه و از آسنترا نباشه
  خیلی ممنون

 116. سلام دکتر خسته نباشید دکتر من ی چندماهی میشه دچار وسواس فکری شدم بطوری که ی خاطره از گذشته همش در مغزم رژه می ره دوهفته پیش به دکتر مراجعه کردم و ایشون قرص
  هالوپریدول ./۵شبی یدونه و سرترالین ۵۰ روزی نصف بعد از ۱۰ روز کامل تجویز کردن میخواستم بدونم آیا من با خوردن این قرصها خوب میشم آقای دکتر چون واقعا خسته شدم ازاین فکر؟

 117. سلام وقت بخیر
  ایا مصرف سرتالین وریتالین بر اسپرم میتونه اثاری داشته باشه ؟
  به عبارتی در صورتی که مرد قصد اقدام جهت بچه دار شدن داشته باشه .نیازی به قطع داروداره؟
  باتشکر از حسن توجه جنابعالی

 118. سلام اقای دکتر
  میخواستم بدونم سرترالین خارجی با ایرانی فرق دارن؟من الان روزی ی دونه۵۰میخورم میکن خارجیش بهتره اک اینجوریه خارجیشو استفاده کنم بعدش اقای دکتر من جند ماهه اختلال بانیک دارم فک میکنم وسواس فکری کرفتم یک ماهو نیمه سرترالین میخورم ایا ی سرترالین۵۰کافیه دوزش نباید بیشتر شه؟

 119. سلام اقای دکتر.
  من ۲۵ سالمه دوسال پیش دچار اضطراب شدید و بیقراری شدم ک که ب طبع اون سردردهای شدیییید و استفراغ درپیش داشت و بیمارستان رفتنای مکرر…
  دکتر واسم پرانول ۲۰ ،فلوکستین ۱۰ و نورتریپتیلین ۲۵ شروع کردن واسم،تا ۷،۸ ماه پیش ک دوباره علائم قبل برگشتن،دکتر داروی پرانول ۲۰،ولبان۱۵۰،نصف کلونازپام ۱،و همون نورتریپ ۲۵ رو تجویز کردن.
  میخام بدونم میشه با این همه دارو یه روزی بشه ترکشون کنم،اخه قصد بارداری دارم و میترسم.

 120. سلام خداقوت دکتر.ایا مکمل هیدروکسی تریپیوفان (۵htp)دردرمان افسردگی خفیف همراه با خوابی شبانه بهتر از درمان با سرترالین ۵۰است(هم از نظر کارایی و هم عوارض ) .کلا نظرتون در مورد این مکمل چیه؟

 121. سلام آقای دکتر .من ۹ سال پیش دچار حمله وحشت شدم بعد از اون هم یه حادثه تصادف و خون ریزی زیاد داشتم و دچار اضطراب خیلی زیاد شدم تو این مدت خوب درمان نشدم و یه جورایی تحمل کردم حالا فکر میکنم کلا اعصابم خراب شده هم اضطراب دارم هم افسردگی ضعف طپش قلب و خیلی مشکلات دیگه به هر روانپزشکی مراجعه کردم قرص هایی که تجویز کرده برام خوب نبوده و اضطرابم بیشتر شده یا ریتم قلبم را بهم زده شما میشه لطف کنید مرا راهنمایی بفرمایید ممنون

 122. سلام آقای دکتر.من از دوازده سالگی تا هفده سالگی، یعنی پنج سال قرص تشنج کاربامازپین مصرف کردم.الان بیست وهشت سالمه و بعد از هفده سالگی که دوره درمانم تموم شده نه قرص خوردم و نه مشکلی داشتم.الان برای افسردگی پزشک قرص سرترالین ۵۰میلی برام تجویز کرده..بنظرتون با این سابقه ی تشنج برام ضرر نداره؟ نکنه تشنجم برگرده.ضمنا در طول اون پنج سالی که کاربامازپین میخوردم اصلا تشنج نکردم

 123. سلام.خسته نباشید حدود یک ماهه برای درمان افسردگی از سرترالین ۵۰ استفاده میکنم.مدتی دچاراحساس خستگی و ضعف و سوزش شدید عضلانی در اندام های تحتانی شدم البته قبل از شروع مصرف دارو هم این سوزش را در بازو هایم داشتم البته خفیف تر.میخواستم بدونم به خاطر افسردگی است یا باید به روماتولو÷یست مراجعه کنم؟

   • واقعا سپاس گزارم جناب دکتر بابت پاسخگویی.این درد و سوزش های عضلانی شبانه روزی هست و فعالیت های روزمره ی من رو مختل کرده به NSAID هم جواب نمیده اصلا.میتونه Fibromyalgia باشه؟و این که میشه از گاباپنتین استفاده کنم؟واقعا شرمنده سوالام زیاد شد به روانپزشکم مدتی دسترسی ندارم…

 124. سلام،عاجزانه تقاضای کمک دارم.من بدلیل اظظراب زیاد به روانپزشک مراجعه کردم که بهم قرص سرترالین۵ نصف صبح و نصف ظهر،الان تو هفته چهارم هستم ولی بی نهایت حالم بده،احساس لرزش در دست و پا و تپش قلب و بیخوابی.خواستم بپرسم این عوارض تا کی هست و آیا من ادامه به خوردن این قرص بدم یا نه.ممنونم

 125. سلام.آقای دکتر برادرم برای مشکل افت حافظه و عدم تمرکز به دکتر اعصاب مراجعه کردند که ایشون براشون دونپزیل ۵ تجویز کردن که من در اینترنت مطالبی راجش خوندم و فهمیدم عوارض زیادی داره .چون برادرم بهار کنکور ارشد دارن میخواستم بپرسم برای یه ماه اثرداره و عوارضش میتونه خطرناک باشه؟ داروی دیگری که معرفی کردن پیراستام بودش..میخواستم نظرتون راجبه این دارو بدونم..کلا شما برای افزایش تمرکز و حافظه چه ترکیبی که واقعا موثرباشه پیشنهاد میکنید یا ترکیبی وجود داره که بر استیل کولین مغز تاثیر بذاره؟
  واقعا ممنونم از پاسخ دهیتون خداقوت.

 126. سلام من ۲۱سالمه و حدود یک سال و چهارماهه سرترالین مصرف کردم یک هفته س بادز ۲۵قطعش کردم با نظر پزشک اما سه روزه وقتی یکی حرف میزنه انگار صداش تو سرم میپیچه این مربوط به عوارض قطعشه یا چیز دیگه ای?باید دوباره مراجعه کنم یا خودش رفع میشه

 127. سلام اقای دکتر وقتتون بخیر…ببخشید جناب دکتر ، من از تقریبا از شروع دوران دبیرستان، بصورت عجیبی و بدون دلیل مشخصی دچار افسردگی شدم و کم کم منزوی و گوشه گیر شدم…و هر چه هم گذشت شرایطم.وخیم تر شد جوری که اضطراب و استرس شدید و کم رویی و خجالت و کم حرفی و خیلی اختلالات دیگه اومد سراغم …و جوری شدم که دیگه از اون زمان زندگی اصلا خوش نمیگذشت و بی معنی بود..و رفته رفته شرایط خیلی بدتر شد جوری ک خیلی از اطرافیان هم متوجه مشکلم شدند و من علاوه بر تمام مشکلات استرس اضطراب و افسردگی و خجالت ، کم کم سردرد و سینوزیت هم گرفتم..شرایطم جوری بود ک فقط تنهایی رو دوس داشتم و از جمع کاملا فراری بودم و مثلا از عروسی و جمع های شلوغ و پر سر و صدا بدم اومد و نمیرفتم اصلا و در ادامه تحصیل و دانشکاه هم دقیقا همین مشکلات را داشتم و خیلی شدیدتر شد …استرس و افسردگی و اضطراب خیلی شدید حتی خوابم و تغذیه و زندگیم رو کم کم مختل کرد …و خودم هم اصلا فکر اینو نداشتم ک ب دکتر روانپزشک و روانشناس مراجعه کنم چون میکفتم اگ کسی بفهمه میگن دیوونه و روانی هست …و الان در دوسال اخیر به شدیدترین وجه افسردگی و اضطراب و استرس دارم ب گونه ای ک بدون انجام هیچ کاری خستگی شدید دارم و درد مفاصل بی دلیل ..کم خوابی و کابوس…زود بیدار شدن از خواب و بی قراری..کم اشتهایی..کم حرفی و بی حالی شدید..به ویکیپدیای افسردگی اساسی مراجعه که کردم تقریبا نود درصد موارد ذکر شده رو داشتم و زندگی برام کاملا بی معنی شده و افکار مرگ و خودکشی و … دارم و میگم که هیچوقت درست نمیشه…کاش به دکتر مراجعه کرده بودم ک درمان بشم…و بعد از این همه مشکل و حاد بودن شرایطم، موقع خدمت رفتن هم رسید..اونم با این شرایط حاد..بنا به حرف بعضی دوستان که گفتند برای معافی اقدام نکن شاید کارت قرمز بدهند و ایندت بدتر بشه منم اقدام نکردم و عازم خدمت شدم و با این شرایطم و شرایط حاکم در خدمت سربازی و اینکه دور از خانواده و یجای خیلی نامناسب با روحیم افتادم«مرز» …دیگه شرایطم در بدترین حالت ممکن قرار گرفته جوری ک ی شبم نمیتونم درست بخوابم بیقرارم و اشتهام نابود و همیشه خسته هستم و اختلال حافطه و حواس پرتی ..شب ک میشه بهم میزیزم چون میدونم نصفه شب یا صبح حالم خیلی بد میشه و افسردگی شدیدتر میاد سراغمو تمام علایم اختلال افسردگی شدید را دارم و از تکرار بیزارم ..ب همه چیز و زمان و زندگی بدبینم و زندگیم بی معنیه…گاهی میگم ک کاش قبلا مرده بودم یا یک شی یا وسیله بی ارزش بودم یا یک حیوان و …و عملا خدمت رو نمیتونم ادامه بدم و از طرفی ترک خدمت قطعا عواقب بدتری برام خواهد داشت ….و موندم چکار باید بکنم ..ایا امیدی به من هست؟ چون به روانپزشک.قبلا مراجعه نکردم مداارک پزشکی هم ندالرم و نمیتونم برا معافیت اقدام کنم…ایا امکان درمان من در شرایط حضور در پادگان هست؟؟؟سریعترین و بهترین راه و دارو برای من چه هست و چه مدت طول خواهد کشید که حداقل شرایطی پیش بیاید ک خدمتم را انجام بدهم….دقیقا الان بخوام اقدام بکنم چکار باید کنم؟؟؟؟؟ببخشید شاید موضوعی ک مطرح کردم جاش اینجا نباشه یا یجور درد و دل باشه یا اصلا اکثر مواردش بی مورد باشه…ولی میخواستم اکر امکانش هست راهنماییم کنید و بهترین راه و دارو ودرمان رو بهم معرفی کنید…متشکرم

  • بهترین راه اینه که به یه روانپزشک مراحعه کنید.اینهمه اجتناب و خودآزاری برای چی آخه؟مگه دکتر رفتن اینقدر ترسناکه؟خب لازم نیست کسی بفهمه

 128. سلام دکتر جان من حدود چهل سالی میشه که ازافسردگی شدید عذاب میکشم وغالبا موقع نگرانی واسترس بی مورد از آینده گرفتار آن میشم.دلتنگی خیلی زیاد.بیقراری.خمیازه های مکرر.ضعف شدید.عدم اشتها به غذاو…..از علایم آن است وتاکنون درمان نشده ام اخیرا دکتربرای صبحها بوپروپیون وعصرها سیتالوپرام برام تجویز نموده آیا میتونم ظهرها هم سرتالین مصرف کنم.؟لطفا راهنمایی بفرمایید زندگیم ازجهنم بدتره.

 129. با عرض سلام .بنده ۴۰ ساله مرد .سابقه ۱۹ ساله پنیک بدنبال مصرف حشیش دوبار هم درمان شدم.یه بار امی تریپ تیلین و سری دوم سیتالوپرام اما ۵ ساله عود کرده و مونده و البته بخاطر عدم درمان
  این مدت هم فقط دیازپام با دوز ۷.۵ میخورم فقط.اما روانپزشک سرترالین و الانزپین و بی پریدن دادن .اما حتی یه بار هم نخوردم .میترسم از عوارض حین مصرف دارو .حملاتم خیلی کمه .اما اگورافوبیا شدید دارم نمیتونم بیرون برم ازخونه نهایت تا سر کوچه.الان من چکار کنم .واقعا بُریدم .روزی یه درد جدید دارم همه جای بدنم درگیر شده بشدت لاغر شدم .نظر شما میخواستم بدونم ممنون

 130. با سلام
  اقای دکتر من مشکل اضطراب و بی خوابی دارم شبها بسختی میخوابم و صبح زود بیدار میشم دکترم برام اسنترا و الپرازولام نیم تجویز کرده با مصرف الپرازولام خوابم میبره اما به محض اینکه اسنترا مصرف میکنم دچار بیخوابی و ترمو میشم و دیگه مصرف نکردم این در صورتیه که دکتر بیشتر تاکید به مصرف اسنترا میکرد لطفا راهنماییم کنید

 131. ایا بجای اسنترا قرص جایگزین مثل امیتریپتیلین که بیخوابی نیاره وجود نداره ؟ واقعا تحمل بیخوابی سخته، اسنترا هم وحشتناک بیخوابی میاره ،چند روز باید بیخوابی رو تحمل کنم ؟چند روز بعد مصرف اسنترا و تحمل بیخوابی میتوانم خواب عادی داشته باشم

  • خب در کنار آسنترا باید دکترتون یه قرص خواب آور کم عارضه هم تجویز کنه.زولپیدم،ترازودون،ملاتونین،ترانکوپین،و….

  • آسنترا بیشتر سرگیجه ایجاد میکنه موقع قطع(و نه ترک،چون آسنترا اعتیاد آور نیست،ولی نباید هم که یکدفعه قطع بشه)
   اما کلونازپام اعتیادآوره و موقع ترک بیخوابی ایجاد می کنه

 132. سلام اقای دکتر خسته نباشید من ده روز پیش رفتم روانپزشک برای اضطراب فراگیرم و افسردگی سرترالین و پرگابالین داده یه هفته خوردم تا صبح خابای بد میدیدم و مشکل گوارشی داشتم مجبور شدم قط کردم الانم بعد چند روز تا صب خاب میبینم چکار کنم بنظر شما؟؟دکترم الان عیده نیستش خاهشا کمکم کنید داره دیونم میکنه

 133. سلام اقاى دکتر
  من ٢٧ سالمه و به خاطر حملات پانیک و اضطرابهاى شدیدى که داشتم ، دکتر برام اسنترا تجویز کردن ولى اصلا تحمل عوارض روزهاى اولش رو _مثل بى اشتهایى ، تهوع ، بد خوابى و.. _رو نداوم و مدام بعد از چند روز از مصرفش منصرف میشم .. و اینکه دکترم به خاطر نوع شخصیتم _شخصیت مرزى _ این دارو رو هم برام تجویز کردن .. چه راه کارى براى تحمل عوارض اولیه دارو دارید؟! و ایا واقعا در تغییر خلق و خو با توجه به نوع شخصیتم تاثیر گذار هستش؟!

 134. سلام آقای دکتر
  با عرض سلام و خسته نباشید.من از همکارای خوتون هستم اردیبهشت امتحان دستیاری دارم به علت عدم تمرکز با تشخیصGAD و یه مقدار mood پایین حدود ۳ماه zoloft روزی ۵۰mg مصرف میکنم خیلی تاثیر گذار بود ولی الان حدود ۱هفته اس حس میکنم اون تاثیری که اولا داشت رو نداره یه مقدار دوباره anhedonia پیدا کردم.از کاپلان که نگاه کردم نوشته بود که ssri ها رو اگر تاثیرشون کم شد میشود چند روز دوز اونارو کم کرد دوباره زیادشون کرد.شما چه دستوری میدید؟؟دوز رو افزایش بدم یا یه چند روز کاهش دوباره افزایش؟.با تشکر فراوان

 135. سلام آقای دکتر
  بنده ۴٨ سالمه و حدود ٢ساله که صبح ها تا یک ساعت پس از بیدار شدن دچار استرس میشدم و فکر تمام مشکلاتم به سراغم میامد تا اینکه اخیرا بدلیل استرس های کاری وزیان اقتصادی این استرس ها بصورت مقطعی در تمام طول روز به سراغم میامد پس از مراجعه به پزشک قرص پاکسیل و تری فلئو پرزاین ١ تجویز کردن پس از چند روز مصرف کردن بدلیل انقباض عضلات فک و سردرد قرص پاکسیل را قطع وقرص تری فلئوپرازین را ادامه دادم برای مدتی خوب بودم ولی مجددا استرس به سراغم آمد وبه صورت مرحله ای این قرص را هم دو هفته پیش قطع کردم ولی اکنون دچار استرس ودلشوره زیادی شدم و مدام دچار تهوع میشم خوابم خیلی کم شده ،اشتهام خیلی کم شده ومدام فکر مشکلات و گرفتاری هام به سراغم می آد
  امروز به پزشک مراجعه کردم برام قرص سرترالین۵٠ و قرص نور تریپتلین ١٠ تجویز کردند
  به نظر شما آیا مشکلم با این قرص ها حل میشه ؟ آیا مشکل کم خوابی برطرف میشه؟و اثر اون از کی شروع میشه؟

 136. سلام من دختری هستم۲۰ساله ۹ماه پیش دچار اختلالی شدم یه روزاز خواب بیدار شدم وسرم درحال منفجر شدن بود وپشت گردنم داغ شد ولرزش شدید واین علائم را به طور دائم داشتم وهرروز تکرار میشد ومنم هرشب به اورژانس رفتم ولی مفید مبود به متخصص داخلی رفتم وگفت قرص پرانول ونورپرتلین ودیمن هیدرینات تجویز کرد ومناحساس ترس وافسردگی دارم ومیترسم افسرده شم نظرشما چیست نام این بیماری چیست وایا این قرص ها خوبند

 137. سلام آقاى دکتر ممنون از این که وقتتون را براى ما میگذارید
  من ۴٠ سالمه . حدود ١٠ سال از پاکى از مواد مخدر و نیکوتین دارم.همیشه مشکل زود انزالى از مجردى تا کنون مرا عذاب میداد. کمى هم تند خو و زود رنج و عصبى هستم . دایما خودخورى میکنم . چند تا فروشگاه پوشاک دارم . با این شرایط کاسبى امسال هم بدجورى از ورشکستگى هراس دارم .کلى هم چک دارم در آینده. حدود ۵ ماه پیش توى همین اینترنت یه دکتر اورولژى به یکى از بیماران تجویز آسنترا کرد منم سر خود از دوز پایین یک چهارم تا یک قرص ۵٠ شروع کردم . براى من هیچ مشکلى نداشت تازه اخلاقم خوب شده عصبى نمیشم زیاد فکر نمیکنم کلا خیلى خیلى آروم و ریلکس شدم ولى مشکل زود انزالیم ۵٠ درصد بهتر شده ولى همچنان خوب نشدم . از طرفى میخوام دوزم را بالا ببرم میترسم از معتاد شدنش و عوارض آن چون سابقه اعتیاد دارم . چون اگه یه روز دیرتر از موعد قرص را بخورم عصبى میشم و اضطرابهاى قدیم میاد سراغم ،از طرف دیگه دوست دارم درمان بشم . اول اینکه دوزم را زیاد کنم ؟ دوم اینکه این قرص را باید تا آخر عمرم استفاده کنم ؟ عوارضى تو زمان پیرى نداره ؟

 138. سلام آقای دکتر خسته نباشید. آقا ما ۳ تا دارو ضد افسردگی گرفتیم (فلووکسامین)(کلومیپرامین) (میرتازاپین) هر ۳ تاشونم شب مصرف میکنم قبلا هم پیشه چندتا دکتر رفتم ولی بدترمون کردن یعنی داروهایی که دادن همشون ضد سایکوز و جنون بودن ولی یبارم آری پیپرازول مصرف کردم با اینکه ماله روان پریشا بود ولی آرامش خاصی بهم دست داد خوب بود حالا از این ها بگذریم میخواستم بدونم من الان با این ۳ تا دارو که دارم میخورم آیا سندرم سروتونین نمیاد سراغم؟؟؟ بنده هم نزدیک ۱ سال هست دارم اینارو میخورم چندین بار هم قطعشون کردم ولی عوارض بدی اومد سراغم تازه بجز عوارض دارو ها خوده بیماری هم برگشت اگر چیزی میدونید کمک کنید ممنون میشم چون ناراحتم هیچ نمیتونم قطعشون کنم حالم بد میشه خلق میریزه بهم نمیخوام اینجور شه من دنبال درمان قطعی هستم ولی قطعشون که میکنم اصلا انگار نه انگار دارو مصرف کردم.

  • درمان قطعی فقط با دارو که حاصل نمیشه.باید سبک زندگی هم عوض بشه
   اون داروهای کمکی هم بخاطر روان پریشی داده نشده بلکه به کاهش اضطراب و افسردگی کمک میکنه
   باید مرتب با پزشکتون ویزیت داشته باشید انشالا نتیجه میگیرید

 139. سلام با تشکر از پاسخگویی خوبتان ۵۵ سال دارم ۳۰ سال پیش دچار افسردگی و وسواس فکری شدم با مصرف فولکسیتین خوب شدم اکنون مجددا افسرده شده ام دکتر ezipam تجویز کرده اند آیا این دارو جدید است اثرات آن چگونه است.

 140. سلام دکتر منیه مدت دچار حملات پانیک میشدم که با قرص اسنترا وکلونازپام خوب شدم…اماهمون اوایل که دچار اظطراب شدید بودم ۲ ماهه خوب شدم یه سرگیجه که حالت منگی وسنگینی سر یا سبکی سر انگار که مشروب خوردی هستش رو من مونده دست بردارم نیست …من اوایل براثرپانیکواظطراب خیلی به سرم فشار میاوردم امکان داره بر اثر اون فشارا سرم عیب کرده باشه..چون واقعا دست بردار نیس الان ۶ماه گذشته از اون حملات دگ اظطرابم ندارم اما اون سرگیجه لعنتی دست بردار نیس در ضمن فعالیت بدنیمم خیلی کمه.. این سرگیجه هم از صبح شروع میشه وقتی از خواب بیدار میشم اما تا شب به مرور یه مقدار خوب میشه با خوردن قرص اسنترا وکلونازپامم بهتر میشه اما وقتی قرصارو نمیخورم سرم انگارجرقه میزنه انگار که یه لحظههوشم میره یا اب یخ انگارروم ریختن…به من گفتن ورزش کن اما تاورزش میکنم ضربانو ببرم بالا بعد که وایمیستم سرگیجه بدتر میشه نمینتونم ورزشم بکنم حالا امکان داره از قرصا باشه یا براثر اون حملات سرم اسیبی دیده باشه مثل بیماری صرع خلاصه نمیدونم ازچیه چکاب بدنی دادم مشکلی نبود اخه تا قبل از پانیک نمیدونستم سرگیجه چیه اما حالا…….ایا خوب میشم چیکار کنم؟

 141. سلام آقای دکتر. من پسری مجرد هستم که حدود دو سه سالی یا بیشتر بخاطر افسردگی، خستگی و گرفتگی دایم عضلات سر زیر نظر پزشک سرترالین (با دوز ۲۰۰)، لاموتریژن، بوپروپیون و مدافینیل رو با هم استفاده میکنم. از بیست سالگی یعنی بیش از یک دهه دارای ریزش موی تدریجی هستم که در این اواخر به علت خالی شدن زیاد سر، چند روزی هست که قرص فیناستراید ۱ را شروع به خوردن کردم. از آنجایی که در میان قرصهای مربوطه سرترالین و فیناستراید هر دو باعث کاهش میل جنسی میشوند. میخواستم بدونم آیا مصرف هر دوی آنها با هم در طولانی مدت عوارض دایمی در زمینه جنسی و باروری ایجاد خواهد کرد؟ با تشکر.

 142. سلام خسته نباشید آقای دکتر من همش احساس بی حالی می کنم همش خستم اگه منو ول کنن روز و شب کلا میخوام بخوابم شونزده سالمه به خاطر بی حالی زیاد نمی تونم درس زیاد بخونم همش میخوام تو خودم باشم رفتم دکتر سرترالین ۱۰۰ هرشب میخورم اما حالم بهتر نشده خارجی هم میخورم حس شادمانی ندارم هی هم بهم میگن درس بخون اما به خدا با این وضعم برام خیلی سخته بی حال و شلم آسنترا که میخورم احساس می کنم دارم میمیرم سرم درد می کنه دیروز از نه شب تا پنج بعد از ظهر خوابیدم تازه این کم کمشه ….موقع مدرسه هام که جون ندارم معلم درس میده من چشمام تاره میخواد بره رو هم برای یه خواب عمیق…امسال نهائی دارم سومم…چطوری نشاطمو بدست بیارم؟؟؟؟؟؟؟؟می ترسم نتونم قبول بشم دارم میمیرم

 143. سلام دکتر متخصص بخاطر اضطراب و حالات افسردگی و بیماری هراس برای من آلپرازولام نیم روزی یک عدد نوشت و به مدت چند ماه باید مصرف کنم البته سرترالین هم مصرف میکنم اما تازگی متوجه شدم که آلپرازولام را نباید بیش از دوهفته استفاده کرد چون اعتیاد آوره الان هم نمیشه با دکترم تماس بگیرم به نظر شما آلپرازولام رو ادامه بدم؟ این رو هم بگم که آلپرازولام روی همه مشکلاتم که در بالا گفتم اثر خیلی خوبی داره

 144. سلام دکتر
  من قبلا مشکل افسردگی داشتم آسنترا ۵٠ استفاده میکردم ، بدلیل شغلی که دارم و مجبورم حفظ ظاهر کنم و شاد باشم به توصیه یکی از دوستان پزشک قرص فلوکستین ٢٠ هم اضافه میخورم
  حالا سوال من اینه که ا این دو ینی سرترالین و فلوکستین باهم تداخل دارند؟
  یا این دو مکمل یکدیگر هم میتونند باشن؟
  ممنون

 145. سلام آقای دکتر من حدود ۳ ماه است که سرترالین ۱۰۰ کلونازپام۱ و ریسپریدون۲ به تجویز روانپزشک مصرف میکنم بیماری وسواسم تا حدودی کنترل شده اما بعد دو ماه مصرف شدیدا دچار ضعف و خستگی شدید شدم که با تجویز همان دکترروزانه یک عدد o2 مصرف میکنم که فقط مقدار کمی تاثیر داشته وباز هم احساس خستگی میکنم به نظر شما عوارض کدام داروست که من را اذیت میکنه؟لطفا راهنمایی کنید باتشکر

 146. سلام دکتر من اعتیادبه تریاک دارم ودکتر برام ناپروکسن و گاباپنتین تجویز کرده واسه ترک وقتی سرچ کردم گاباتینو دیدم مال بیمارای صرعیه به نظرشماگاباتین تاثیرش تو ترک تریاک چی میتونه باشه ایا کمکی میکنه؟تورو خداجواب بدین لااقل بدونم.

   • عرض ادب و احترام به شما بزگوار
    بنده به مدت بک سال هست که از قرص پاکسیل ٢٠ روزانه نصف قرص استفاده میکنم ، و در کنارش دکتر براى خواب شبها ایمى پرامین ٢۵ تجویز کرد برام که بنده به علت سنگینى در قفسه سینه و تشدید حملات پانیک خودم شبها یک نصفه الپرازولام نیم شروع کردم به مصرف ، حالم خوبه دکتر جان ، اما سه تا سوال دارم ازتون ، اول خواستم بدونم که الپرازولام و پاروکسیتین رو میتونم با هم استفاده کنم
    دوم : من اوایل فکر میکردم که سرما خوردگى دارم و مدت طولانی از انتى بیوتیکهاى قوى استفاده کردم ولى ترشحات سینوسى و خلط انتهاى حلق و افتادگى زبان کوچک یا بزرگ شدن و قرمز شدنش رو دارم البته احساس ورم زبان هم دارم مى خواستم راهنمایى کنید بنده رو که اگر این عوارض از پاروکسیتین هست ؟؟ البته از حال روحى و زندگى زناشویى و دیر انزالى این قرص خیلى راضیم ، و اگر جایگزینى هست راهنمایى کنید ممنون میشم به تازگى از اسنترا استفاده کردم ولى قطع کردم گفتم اول مشورت بگیرم از شما
    سوال سوم این هست که باعث ریزش موهاى بنده و خالى شدن موهام این قرص هست ، امپول پانتن بیوتین گرفتم هفته یک بار تزریق میکنم به تازگى ،
    بنده ۴١ سال دارم ، از صبر و شکیبایى شما کمال تشکر رو دارم و نیاز به راهنمایى و مساعدت شما را دارم ،

    • نه ریزش موتون بعیده ازین قرص بشه
     بعضی چیزها رو باید با گذشت سن بپذیریم مثل ریزش مو و پیرچشمی و پوکی استخوان و ….
     احتمالا شما سینوزیت مزمن دارید و اونم ربطی به قرص نداره.این رو هم باید بپذیرید.چون اگر نپذیرید راه حل صحیح اون مشکل رو پیدا نمی کنید و به چیزهای بیربط نسبت میدید
     پاروکستین خودش عالیه .لزومی به تعویض نیست
     الپرازولام رو فقط در حملات پانیک بخورید
     با پانیک کنارربیایید .انتظار بهبود کامل نداشته باشید
     روشهای تنفس صحیح رو یاد بگیرید

 147. سلام اقای دکتر

  چرا چهل سال پیش ضد افسردگی ها روی دو نوع نوروترنسمیتر تاثیر میذاشتن مثل سه حلقه ای ها (سروتونین و نوراپینفرین) مثل داروی نورتریپتیلین

  اما بعد داروهایی اومد ک فقط روی سیستم سروتونینی کار میکردن مثل ssri ها (زولافت و پروزاک)

  جدیدا توی ده سال اخیر، دوباره رفتن روی داروهایی ک روی هر دو سیستم تاثیر میذارن مثل snri (ونلافکسین و دولوکستین)

  سوال اول من از شما این هست ک آیا تفاوت tca ها با snri ها فقط کمتر بودن عوارض جانبی نسل جدید هست؟ حذف شدن عوارض انتی موسکارینی و انتی کولینرژیک در snri نسبت ب tca هست؟

  با نظر ب بیست برابر بودن قیمت snri ها با tca ها ک هر دو تولید داخل هستن، نوعی سیاست نیست؟ آیا تبلیغات نیست؟

  سوال دوم از شما اقای دکتر این هست ک سیستم سروتونینی یا نوراپنفرینی، تاثیر برابری روی خلق و رفتار و افسردگی و اضطراب دارن؟ یعنی تفاوت اتر این دو تا انتقال دهنده روی خلق و خوی افراد چی هست؟

  تشکر فراوان ک وقت میذارین و سوالات افراد رو جواب میدین.

  • قضییه تاثیرات دارو خیلی پیچیده تر از این حرفهاست،اون چیزی که بیان میشه ممکنه ممکنه همه ی واقعیت نباشه
   ولی بهر حال این قسمت مربوط به محققین داروییه.و بهتره ماها کاری نداشته باشیم
   پزشکان با تجربه فقط تاثیرات واقعی دارو رو در نظر میگیرند و کاری با تبلیغات ندارند.اگر فهمیده باشند یک دارو موثره،اونو حتما تجویز میکنند ولو داروی ناشناس و بدون تبلیغاتی باشه

 148. S.alimazlomi:
  سلام حالتون خوبه عیدتون مبارک من یه سوالی ازتون دارم راستش خیلی تو اینترنت گشتم ۵ تا دکتر رفتم اما راهی پیدا نکردم میخواستم از شما بپرسم و نظر شمارو بدونم واقعیتش من حدود سه ماه پیش تو هوای سرد تک پیرهن بیرون میرفتم و اینکه ۳۰ دقیقه قلیون کشیدم بعد از یکی دو روز که خبر فوت یکی از افراد رو شنیدم (داشتم از جایی میومدم که بعد از اطلاع ارین ماجرا انگار جمعیت روبروم رو نمیدیدم و حواس نبودم ) بعد از اون روز احساس پری و بم بودن در پیشانی و پشت گردن داشتم همچنین یکسری درد های خفیف در گونه فک و دندان داشتم و یک نوع احساس منگی و گیجی داشتم (سرگیجه نداشتم یعنی دنیا سرم نمیچرخید ولی یک نوع گیج تو سرم بود که مثلا بلند میشدم یا راه میرفتم عدم تعادل خفیفی داشتم که با دراز کشیدن تخفیف میافت) رفتم دکتر گفت سینوزیت هست و سفیکسیم و استامینوفن و پروپرانولول (فشارم ۱۴ بود) رو تجویز کرد من مصرف کردم بعد از هفت هشت روز خوب بودم تا اینکه قرصو ترک کردم و دوباره همین حالتها اومدن اوایل چند روز یکبار و بعدن هر روز … ۳ تا از دکتر ها تشخیصشون سینوزیت بود و دوتا دیگه میگفتن ضعف اعصاب و پانیک …در لحظه ای که گیج در سر پیدا میکنم دو صورت هست یا قندم لعد از غذا ۱۹۰ هست یا فشارم ۱۵ هست (حالت اول)یا قندم ۸۸ هست و فشارم ۱۰(حالت دوم) که در حالت اول حالت تهوع بهم دست میده ولی بالا نمیارم که دوسال پیش نیز همچین حالتی داشتم با کمی معده درد که به مدت ۵ یا ۶ ماه کلیدینیوم سی میخوردم و خوب شدم در حالت دوم احساس بی حالی و گیج در سر و خواب آلودگی و پری در گوش دارم نوک پاهام سرد میشن و تعریق دارن البته اینم اضافه کنم که درد معده یا ریفلاکس بخاطر استرسم بود و آدم استرسی هستم (وقتی یک خبر بد میشنوم احساس میکنم یه انرژی در من هست که میخواد منفجر بشه و خیلی بی قرار میشم بقول معروف هول میکنم )البته در این دوره درد در پشت گردن و فشار در دو طرف سر و همچنین وقتی پوست سرم را به سمت بالا میکشم چوست فرق سرم درد میگیره …. داروهای مصرفی این دوره ( کلردیازپوکساید-پروپرانولول-استامینوفن-لوراتادین-سفیکسیم-آمپول بتامتازون که خیلی تاثیر داشت-آسنترا که به تازگی تجوبز شد و هنوز مصرف نکردم) از شما دکتر گرامی خواهشمندم راهنماییم کنید که این نشانه های استرس هست و یا مشکل دیگه ممکنه باشه ؟؟

 149. ببخشید دکتر خواهر من سابقه خودکشی داشته چند بار ما خوده بسته دارو ازش دور میکنیم میخواسم بدونم با بک خشاب دارو امکان خودکشی وجود داره؟؟

  • بستگی به میزان سمیت داروها داره…بعضیاشون ده تا خشاب هم کشنده نیست.ولی بهتر این اطلاعات رو نداشته باشه چون ممکنه آگاهانه داروهای سمی تر رو انتخاب کنه

 150. با عرض سلام
  من۶ماه هست که دچار بیماری پانیک هستم.مخصوصا تنگی نفس و سرفه در ابتدای بیماری داشتم متاسفانه پزشک ریه تشخیص رفلاکس داده بود .و داروهای کاهنده اسید اصلا تاثیری نداشت.متخصص ریه دیگر تشخیص مشکل اعصاب داد و داروهای سرترالین و الپرازولام و پوکساید نوشت .تا حدودی علایم بیماری کنترل گردید.با توجه به اینکه داروی الپرازولام اعتیاد اور میباشد ولی فقط با مصرف ان تنگی نفس برطرف میشود.داروی جایگزینی وجود دارد که بدون اعتیاد اوری این مشکل تنگی نفس را درمان کند؟یا حتی بهتر از الپرازولام باشد.در پایان بخاطر این سایت مفیدتان و خوبتان از شما تشکر میکنم ولی دیرآپدیت میکنید.

  • سلام.داروهایی مثل گاباپنتین،پرگابالین،پرفنازین،و…در نسخه ها، بنابه صلاحدید پزشکان ،تجویز میشه…ولی شماانشالا با همون سرترالین خوب خواهید شد…کمی صبر کنید

   • سلام اقای دکتر. من سربازم خیلی استرس دارم نسبت به همه بدبینم شب موقع پست احساس می کردم کسی داره منو صدا می زنه. یا یهو فکر اینکه چند سال پیش فلانی مرد باعث مرگش منم خیلی ترسیده بودم. همش فکرو خیال میاد سراغم .فک می کردم باعث مرگ چندین نفر شدم. بخدا شانس آوردم خودکشی نکردم. دیگه زبونم از شدت ترس بند آمده بود فک می کردم مرده ام بعد زنگ زدن خانوادم آمدن دنبالم. بعد چند روزه که آمدم خونه متوجه شدم همش توهم بوده.چه قرصی بخورم اینقدر استرس و ترس و خیال پردازی نداشته باشم. خیلی درد بدیه مشکل روانی الان می ترسم برم خدمت تو رو خدا راهنمایی کنید وقتی حالم اینجوری شده بود رفته بودم پیش سرهنگ به تمام گناهانی که قبلا کردم اعتراف می کردم. آیا درمانی دارد؟ ۲۳ سالمه

 151. درود بر شما . سال نو مبارک . برای بنده سرترالین ۵۰ به همراه پوسپیرون ۵ تجویز کرده اند . از هر کدام نصف صبح نصف شب . در بعضی از فوروم ها و وب سایت های خارجی ذکر شده که این دو نباید با هم مصرف شود در برخی دیگر ذکر شده که همزمانی این دو بستگی به نظر پزشک دارد . عمده مشکل من سردرهای نسبتاً شدید که البته تا حدی قابل تحمل است با مصرف این دو دارو است . خواستم نظر شما پزشک مجرب را هم جویا شوم … با تشکر ….

  • سلام.در نسخ تجویزی روانپزشکان این دو دارو کنار هم دیده میشه و مشکل خاصی نیست.اگر سردرد شما ریشه ی عصبی داشته باشه با همین ها بتدریج خوب میشه.اگر سردردتون میگرنی باشه ممکنه داروهایی از خانواده های دیگه هم ضرورت پیدا کنه.بهرحال با ویزیتهای بعدی توسط پزشکتون ،بهبود ی کامل حاصل خواهد شد

 152. سلام آقای دکتر
  من به صورت ارثِ به افسردگی مبتلا هستم بیش از ده سال است فلووکسامین و سرترالین مصرف میکنم واگه قطع کنم دوباره عود میکنه مصرف طولانی مدت چه عوارضی میتواند داشته باشد .
  ضمنا فلووکسامین خواب آور است؟
  ممنون از شما

  • شما خودتون باید بگید ایا مصرف میکنید خواب الود هستید یا نه؟
   اگر واقعا نظر پزشکتون اینه که باید هر روز مصرف کنید و هیچ راه کمکی دیگه ای وجود نداره،خب ایرادی نداره
   ولی اگر این برداشت خودتونه به روانشناسها و روانپزشکها مراجعه کنید تا از سایر روشها مطلع بشید

 153. با سلام و احترام
  دکتر من خانمی ۲۴ساله هستم بخاطر لرزش دست و تعریق زیاد پیش روانپزشک رفتم.پروپرانول ۲۰صب و شب و سرتراین ۷۵صب.برام تجویز کردم.حدود ۴ماه مصرف کردم حال درونی و ارامشم خوبه ولی لرزش دست و وتعریقم اصلا کم نشده.وهمین استرسمو بیشتر میکنه.این علائم از ده سالگی شروشده و خیلی اذیتم می‌کنه.ازونجایی ک من رشته دانشگاهم گیاهان دارویی هسش از عوارض این داروها میترسم.و میخام قطعشون کنم.نمیخام بعدا در دوران بارداری استفاده کنم.نظر شما چیه و اینکه من چیکار کنم برای درمان دردم.مشکل تیروئید و جسمیم ندارم.لطف بزرگی میکنید بعد آین همه سال رنج کمکم کنید.
  در ضمن بی حوصله و کسلم هسم.

 154. سلام
  من مدت ۳-۴ سال بواسطه پانیک و حمله های اظطرابی فلوکستین ۱۰ میخوردم و اواخری که گه گاه میخوردم ( کمار از سه سال قبل )مجددا بطور شدیدی و به تدریج طی یکماه اظطراب های حمله ای شروع شد با مراجعه به دکتر ایشان تجویز سرترالین گرد و بجهت سنم (۴۷) و مدت طولانی حملات در گذشته ها که البته مواردی سالها نبوده و گه گاه میشد گفتند بجهت خطر پنیک در سنین بالای ۵۰ و احتمال حملات قلبی میبایست حالا حالا ها مصرف کنم
  حملات من ۹۹ درصد در محدوده زمانی صبح ها میشده
  در دوران پنیک ها صبح ها زود تر بیدار میشوم اما کلا خوابم خوب است
  ضمن تشکر از توجهتان؛
  آیا مصرف طولانی و به عبارتی تا آخر! ایرادی ندارد؟ و مثلا بدن مقاوم نمیشود؟
  و من روزی یک وعده حدود ۶۰ میلیگرم سرترالین میخورم
  حدود یک ماه و نیم قبل تصادفی داشتم که منجر به شکستگی و جراحی پام شد چن
  روزی لست از یک نگرانی بی مورد ناگهان پنیک شدم و ۳-۴ روزی هست البته کمتر از گذشته اما دوباره صبح ها مظطرب شدید شده ام
  آیا قدری افزایش دوز کمک به بهبود میکند؟
  دو روز است بجلی نمونه داخلی زولوفت میخورم که احساس میکنم داره بهتر میشه
  اطفا راهنمایی کنید

 155. و هم اینکه آقای دکتر من خواب دیدنمم خیلی زیاد شده برام نورتریپتیلین ۱۰تجویز کردن ولی از وابستگی و عوارضش ترسیدم مصرف کنم.قبلا قبل ارائه و امتحان با ی پروپرانول خیلی لرزشم کم میشد اما الان ک زیاد میخورم انگار اثرش کمتره برای یک لحظه هیجانی یا ارائه و…درسته؟

 156. با سلام آقای دکتر
  آیا کم کردن وزن در حین مصرف سرترالین ممکن هست؟ یا فقط میشه همون وزن رو ثابت نگه داشت؟ من هر روز پیاده روی سریع انجام میدم اما وزنم روی ۶۹-۷۰ ثابت هست
  من شنیدم داروهای ضد افسردگی متابولیسم بدن رو کاهش میده. در حال حاضر سرترالین ۱۰۰ و آریپیپرازول ۲.۵ مصرف میکنم.
  از طرفی مدتی توپیرامات برای کاهش اشتها و وزن مصرف کردم اما هیچ تاثیری جز خستگی و گیجی نداشت. ممنون میشم کمک کنید

 157. با سلام و درود خدمت دکتره شریف که انقدر به مردمش لطف داره و جوابه تک تکه اشخاص رو میده…
  دکتر عزیز من به دلیل افسردگی به توصیه دوستم سرتالین به مدت یک ساله و نیمه که مصرف میکنم…و از بیشتره روزای زندگیم راضی هستم…من چند وقته پیش بخاطره آزمون نظام مهندسیم ستالین ۵۰ رو به ۲۵ رسوندم چون احساس کردم برام فراموشی به بار میاره و دوباره بعد آزمونم به ۵۰ میل رسوندم…حالا میخاستم لطف کنید بگید من چطور این دارورو ترک کنم یا اینکه ادامه بدم؟ از کجا متوجه بشم وقت اینه که ترکش کنم؟….به دکتر به صورت حضوری دسرسی هم ندارم…

 158. سلام آقای دکتر.
  بنده ۳ماه هست واسه اضطراب ‘ افسرگی آسنترا مصرف میکنم.الان دوزم به ۱۰۰رسیده.بعضی وقتا خوب هستم بعضی وقتا بسیار مضطرب.به نظر شما هنوز زمان نیاز هست تا کامل اثر کنه یا اثرش همین اندازه بیشتر نمیشه؟
  دوز ۵۰ به نظرتون کافی نیس واسم؟

 159. سلام .امیدوارم همیشه تندرست و سلامت باشید وبتوانید به مردم کمک کنید .خانمی متاهل هستم .مدتی است آسنترا ۵۰ مصرف میکنم بخاطر کم شدن میل جنسی کم کم دوزش را کم کرده قطع کردم ولی مشکل وسواس و بدخلقی ام وافسردگی دوباره زیاد شد .دوباره مجبور شدم آسنترا شروع کنم .جایگزین آسنترا برای افزایش میل جنسی چه دارویی مناسب است

 160. سلام دکتر خسته نباشید من بعد از دوسال مصرف فلوکستین سرترالین رو جایگزین کردم و مصرف فلوکستین رو قطع کردم اما بعد از چهل روز مصرف سرترالین وضعیت ام خیلی بد شد و مشکلات روحی برگشت بخاطر همین باز فلوکستین رو از سر گرفتم و به صورت ناگهانی سرترالین رو قطع کردم که ده روزی میشه. حالا چند سوال داشتم که ممنون میشم لطف کنید و پاسخ بدهید اول اینکه از روزی که سرترالین رو قطع کردم یک حالتی نوی سرم ایجاد میشه مثل گیج رفتن سر یا مثلا منگی که چند بار در روز میگره و ول میکنه ایا احتمال داره بخاطر قطع ناگهانی سرترالین باشه؟ یا احتمال داره از عوارض فلوکستین باشه؟ البته من در دوسالی که فلوکستین مصرف میکردم اینطور نشدم ممکنه بعد از این یکی دو ماهه که فلوکستین نخوردم و حالا دوباره شروع کردم دوچار این عارضه شده باشم؟! ودر مجموع چقدر زمان میبره که این حالت بر طرف بشه؟ در آخر بگم که من با اینکه مصرف فلوکستین رو با نظر پزشک شروع کردم اما جایگزینی اون با سرترالین و بعد قطع ناگهانی اونو خود سرانه انجام دادم. که کاش این کار رو نمیکردم. شما خیلی تکرار کردید که باید زیر نظر پزشک باشه اما متاسفانه من گوش نکردم از دوستان میخام هرگز مصرف دارو یا قطع دارو یا افزایش و کاهش دارو و جایگزین کردن دارو رو خود سرانه انجام ندهند که خیلی بد هست

 161. سلام اقای دکتر
  بنده به دلیل افسردگی مصرف سرترالین و بوپروپیون ۷۵ رو شروع کردم اما سرترالین باهام سازگاری نداره و سرگیجه میگیرم. امسال هم کنکور دارم به نظرتون بهترین جایگزین چی میتونه باشه که به درس هام ضربه نزنه

 162. سلام آقای دکتر. ممنون از محبت شما و زمانی که برای پاسخ به سوالات اختصاص می دهید.
  من رتبه دو رقمی کنکور بودم. حدود ۲ سالی میشه که حافظه ام بشدت مختل شده اسامی رو خیلی زود یادم میره اما چهره ها رو یادم می مونه قبلا اینجوری نبودم . اسامی افراد قدیمی رو اکثرا بخاطر میارم اما مثل آلزایمری ها شدم وقایع جدید کم یادم می مونه، محاسبات ریاضیم دچار مشکل شده قبلا ضرب دو تایی رو سریع انجام می دادم الان برای جمع دو عدد دو رقمی کلی گرفتار میشم و سختمه. رفتم دکتر و ام آر آی و سایر موارد رو تست کردن گفتن مشکل فیزیکی نیست و بهم سرترالین و ویتامین ب دادن اما بعد از مصرف حدود ۲ سال انگار وضعیتم خیلی تغییری نکرده کمی بهتر شدم اما مثل قبل نیست. می خواستم بدونم
  ۱- آیا مشکل افسردگیه یا بنظرتون دمانس زودرسه
  ۲- جلسات نوروفیدبک رو تایید می فرمایید؟
  ۳- برای درمان موثرتر چه راهی پیشنهاد می کنید متاسفانه احساس من اینه که دکترهایی که خدمتشون رسیدم وقت کافی برای توضیح مسایل نمی ذارن.
  باز هم ممنون

 163. سلام اقای دکتر من هشت ماهه حامله ام با علایم شبیه وسواس و اافسردگی خفیف رفتم دکتر برایم اسنترا تجویز کردند و از موقعی که مصرف کردم احساس خوبی داشتم و ایندفعه که به پزشکم برای ادامه درمان مراجعه کردم فرمودن در دوز های بالا برای جنین خطرناکه شما دوز بیست پنج رو روزانه مصرف کن ولی من بازم ترسیدم و دارو رو قطع کردم الان دچار حس بد و بی حوصلگی شدم چکار کنم؟ بخورم یا نخورم

 164. سلام دکتر خسته نباشید.من دانش اموز ۱۶ساله ای هستم که بخاطر استرس فروان درس و نداشتن تفریح زیاد، مشکلاتی توی تمرکزم، بی حالی، سرگیچه، وقتی استرسم می‌گیره با توجه به شدتش بدنم گرم یا سرد میشه با توجه به اینها دکتر برایم چند داروی تقویتی تجویز کردند که استفاده کردم و یک سری مثل پروپرانول ۱۰ونرتریپتیلین وbetaserc8که با توجه به سنم از مصرفشان خودداری کردم ولی دیروز از وضعیتم خسته شدم و از قرص اول کم تر از دوز تجویزی و قرص دوم همان دوز استفاده کردم (اولین باره از اینها استفاده می‌کنم) خیلی بهتر شدم ولی از ادامه دادن مطمئن نیستم چون تو این سن نمی‌خوام عادت کنم در ضمن حدود۸لکه قرمز که کمرنگ شدن هم روی تمام بدنم به طور پراکنده اند.چه کار کنم ؟ باتشکر

  • اتفاقا چون سنتون کمه باید زودتر ریشه ی اضطراب رو بخشکونید تا ریشه های اون در وحود شما قطور تر نشه
   راجع به داروها،با پزشکتون در تماس باشید

 165. سلام. لطفا در مورد مصرف دوز بالای آسنترا (۲۰۰) اطلاع رسانی کنید. مشکل من اضطراب، استرس، افسررگی، کمبود اعتماد به نفس، تندی و پرخاشکری، بدبینی و درنتیجه زود قضاوت کردن است. حدود ۵۰ روز است که آسنترا مصرف میکنم. از این ۵۰ روز، ۳۰ روز آن با دوز ۵۰ بوده و کم کم به ۱۰۰ و الان ۱۵۰ رسیده است و قرار است به زودی نهایتا به ۲۰۰ برسد. فقط همین دارو را مصرف میکنم و متاسفانه با بالارفتن دوز دارو اضطرابم زیاد میشود تا حدی که تیک عصبی گرفتم و شبها راحت نمیخوابم و خوابهای اذیت کننده میبینم. قبل از درمان هم هر وقت توی تنش قرار میگرفتم تیک های عصبی موقتا میامد سراغم. الان برام والی فلور و پرانول ۱۰ تجویز شده تا آرام شوم. نمیشد با ۵۰ ادامه میدادم؟ حتما باید به ۲۰۰ برسه؟ در آزمون بک که الان انجام دادم، نمره من ۴۰ شد. لازم به ذکر است در این مدت ۵۰ روز به علت مسافرت خارجی مجبور به استفاده از زولوفت به جای آسنترا شدم. البته که این دو دارو یکی هستند اما من احساس کردم روی خودم فرق دارن با هم.
  با تشکر از شما

 166. سلام آقای دکتر …خدا یاورتون باشه، آقای دکتر از عوارض قرص آسنترا نفخ معده میتونه باشه..چون من یادم میاد قبل از استفاده قرص نفخ نداشتم…اگه از آسنترا باشه باید چیکار کنم چون نفخ معده گرفتم؟

 167. سلام آقای دکتر،۳۵ سالمه، مشکل من ترس یا هراس از موقعیت های جدید هست به طوری که دچار اضطراب و استرس میشم ضربان قلبم بالا میره عرق سرد می کنم دهنم خشک میشه، بیشتر در محیط و موقعیت های که دوست ندارم اتفاق می افته فقط با فرار از اون محیط حالم خوب میشه،به خاطر همین مشکلم خیلی از موقعیت های کاری و تحصیلی رو یا نرفتم یا نصفه نیمه رها کردم و از این بابت خیلی ضرر کردم،آیا قرص آسنترا تاثیری در بهبودی حال من داره؟ممنون میشم جواب بدین.

 168. درود مجدد بر شما . خواستم بپرسم به طور کلی جناب عالی برای درمان اعتیاد شدید به خودارضایی چه پروتوکل درمانی را اتخاذ می کنید ؟ البته خیلی مفید و سودمنده اگر یه مقاله ی مفصل مثل همین شبه مقاله ای که در مورد سرترالین نوشتید ، در مورد این موضوع بنویسید …

 169. سلام
  مکمل منیزیوم ایا میتواند به همراه. سرترالین برای بیماری هراس مفید باشد؟مشکل اصلی من گرفتگی گلو ست .جویدن کندر میتواند این گرفتگی گلو را تسکین دهد؟

 170. سلام اقای دکتر خسته نباشید
  من سرترالین مصرف میکنم دوز ۱۰۰ میلی رسیده ولی احساس بیقراری در پاهام وجود داره به حدی که نمیتونم یکجا بشینم چه کار باید بکنم؟
  ممنون از جوابتون

 171. سلام اقای دکتر من بخاطر حمله هراس و فکر بیش از حد به مرگ و بی انگیزگی و نا امیدی دکتر بهم سیتالو پرام وکلونازپام ونروترپتلین داد امروز اولین قرص ستالوپرامو خوردم اما حالمو بدتر کرد سوزش پشت گردنم شدت گرفت و مدادم حس میکردم چیزی توی گلوم و معدم وجود داره یا یکی دستشو کرده توی حلقم دندونامو بهم فشار میدادم فکم یذره لرزش داشت بنظرتون اینا از عوارض دارو هست؟چقدر طول میکشه تا این اثرات از بین بره

   • سلام
    من همش غمگینم واسترس دارم دکترچندین بارسرتریالین تجویزکرده نخوردم الان سه روزه نصف میخورم ازپنجاه ولی دیشب حالم خوب نبود بیقراربودم تپش قلب داشتم کمی هم حالت تهوع بجای سرتریالین چون قبلا هم فلوکستین بهم داده بودن اگرالان بخوام فلوکستین بخورم مشکلی نیست چون این سه روز سرتریالین خوردم تداخل نداردبرای فشارخون هم کدام بی ضرراست چون فشارم کمی بالاست
    ممنون

 172. باسلام اقای دکتر ۳۴سالمه من به خاطر افسردگی واینکه خیلی حسرت گذشته رو میخوردم وهمچنین ناراحتی ازاینکه کنکور نتیجه دلخواهمو نگرفتم ۱۰ساله قرص اعصاب مصرف میکنم اولش سیتالپپرام ۸۰وکلومیپرامین۷۵مصرف میکردم خیلی خوب شده بودم وکم کم کم شد تااینکه فقط سیتالوپرام ۲۰وبعدابه خاطر استرس که تازه گرفته بودم بوسپیراکس ۱۰وحالا ۵مصرف میکنم وبه خاطر وسواس مجدد دکتردیگه ای کلومیپرامی۱۰وتری فلویوپرازین ۱برام تجویز کرد
  .الانمشکلی که دارم خیلی وسواس فکری دارم وخیلی حساسم وفکرم مشغول میشه میگم کاش فلان کارواینطور انجام میدادم در ضمن زودم مظطرب میشم و بیشتر مواقع با کوچکترین اتفاقی استرس میگیرم وتو ارتباط برقرارکردن مشکل دارم وشبا همش استرس دارم دیر خواب برم چون سرکارمیرم.چند سالم هست دیگه روانپزشک نرفتم ومیترسم قرصارو تغییر بدم یا اضافه کنم چون ازوقتی قرص مصرف کردم بیخیال شدم وکارامو عقب میندازم.واقعا موندم چیکارکنم ایا سرترالین میتونه مفید باشه یا روشهایی مثل صندلی مغناطیسی و نوروفیدبک وورزش

 173. سلام آقای دکتر
  تفاوت دولوکستین ایرانی با سیمبالتا به لحاظ تاثیر گذاری و عوارض بر بدن در چه حد می باشد؟
  و اینکه پس از ترک نصرف شش ماهه این قرص زیر نظر متخصص امکان بازگشت علایم تا چه حدی وجود دارد؟

  من برای اضطراب فراگیر از این قرص استفاده میکنم.روزی ۶۰ میلی

 174. با سلام جناب دکتر عزیز
  من دو دوره زیر نظر روتنپزشک به دلیل عصبی وبی حوصله بودن داروی سرترالین مصرف کردم و با نظر ابشان قطع کردم که مشکل خاصی پیش نیامد
  الان مدتی است دچار همان حالت ها شده ام و میخاهم بار دیگر شرو به خوردن سرترالین نمایم ولی من بعداز هفت هشت ماه قصد بارداری دارم
  چون نمیخام در دوران بارداری استفاده کنم میشه بفرمایید چند ماه قبل از باردار شدن نباید استفاده کنم که تاثیر روی جنین نداشته باشه؟ممنون میشم پاسخ را به ایمیل بنده حقیر هم بفرستید

 175. باسلام و خسته نباشید دکترعزیز من ۴روز پیش برای اضطراب و تمرکز دائم به خاطرات بدی که داشتم و زندگیم رو واقعا مختل کردن ومشکلات روحیم به روانپزشک مراجعه کردم برام سرترازین ۵۰ تا ۴روز اول یک چهارم از روز پنجم تا هشتم یک دوم رو به همراه قرص کلردیازپوکساید۵ تجویز کردن دختر نوزده ساله و مجرد هستم و پشت کنکوری وقتی عوارض جانبی سرترازین رو مطالعه کردم یکیش که برام ناخوشایند بود این بود که ممکنه موجب بزرگ شدن سینه ها و ترشح شیر بشه و من از ترس این عارضه از مصرف این دارو اجتناب کردم و میترسم با استفادش یه مشکل دیگه به مشکلاتم اضافه بشه و فقط شبها کلردیازپوکساید استفاده میکنم به نظرتون .چیکار کنم؟؟؟!یعنی میشه این عارضه ایجاد نشه؟دیوونه شدم بخدا.. خواهش میکنم کمکم کنید زندگیم همش شده گریه وغم واسترس.
  الهی که خیر ببینین هم این دنیا هم اون دنیا…خدا انسانهای با شخصیتی مثله شما رو بر ما زیاد نبینه

 176. با سلام
  بنده چندین ساله که دچار اختلال اضطراب و وسواس فکری شدید هستم و به موضوعات خیلی فکر می کنم و به همین خاطر اضطراب و تپش قلب بنده بالا می ره. و در این مدت هم داروهای زیادی رو امتحان کردم.آیا سرترالین به تنهایی میتواند به بنده کمک کند. این حالت اًضطراب و ترس و فکرکردن مداوم برای بنده خیلی زجرآور است و خیلی فشار تحمل می کنم. لطفا نظر خود را اعلام فرمایید. متشکرم

 177. باسلم اقای دکتر من ۱۸ سال سن دارم ازکودکی افکار فلسفی زیادی در ذهنم بود دوسال پیش این فکر به سرم زد که نکند دنیای خارج از من واقعیت نداشته باشد و ادمایی که من می بینم هیچ کدام وجود نداشته باشند این فکر منو خیلی مضطرب می کرد احساس بی قراری شدید داشتم به روانپزشک مراجعه کردم چند ماه سرترالین مصرف کردم بهتر شدم اما الان دوباره این فکر ها برگشته شدید تر همش می گم نکنه انسانهای دیگر وجود نداشته باشند و من در این دنیا تنهای تنها باشم دارم دیوونه میشم مشکل من چیه؟

  • سلام .نه جنون یا دیوانگی نیست.وسواس فکریه.جوونی تو سن تو باید زندگی رو زندگی کنه نه اینکه بشینه راجع به زندگی فکر کنه.این افکار بیهوده و بی نتیجست.
   کار ،درس،تفریح،ورزش،گردش،دوستان،فامیل ،خانواده،…به اینها باید بپردازی نه اون خیالات

 178. من اضطراب شدیدی داشتم دکتر واسم سرترالین نوشتن از دوز ۲۵ شروع شد امابعد مدتی بدنم بهش عادت میکرد و فقط دکتر دوزشو زیاد میکرد که الان چهارساله میخورم به دوز ۱۰۰ رسیده به من گفتن مصرف زیاد قرص های ارام بخش و قرص های اعصاب ناباروری میاره دکتر زنان گفت . میخواستم ببینم تا کی باید ادامه بدم و ایا درمان داره یا باید مصرفو ادامه بدم ؟

 179. سلام و عرض ادب خدمت آقای دکتر.
  آقای دکتر من از ۴ سال پیش احساس لرزش توی تمام اندام های بدنم داشتم و دارم حتی لبها و فک دستها و پاهام خیلی ضعیف شدن و حالت دوبینی هم داشتم و دارم تکرر ادرارم میشم مثلن توی یکساعت شاید ۴ بار برم ادرار کنم الانم دوماهه اختلال بلع مایعات و جامدات پیدا کردم
  توو این ۴ سال همه جور دکتری رفتم کلیه هام سالمن کمی کمبود آهن و شدیدن کمبود ویتامین دی دارم.
  دستا و پاهام مور مور میشه و زود به زود خواب میره
  الانم چند روزه تمام دندان هام حالت لقی و درد پیدا کرده نمیدونم چرا!
  به دنبال اختلال بلع و دوبینی ام آر آی بدون تزریق از سر انجام دادم نتیجه اش کاملن نرمال بود.
  دهان و حلقم همش خشکه!
  کف دستام زیاد عرق میکنه.
  ترس شدید از بیماری دارم و همه اش به دکترهای مختلف مراجعه میکنم
  توی این ۴ سال تمامی قرص های ضد افسردگی رو خوردم ولی نتیجه ی مطلوبی نداشته!
  دکتر ها بر این باورن که مشکل اضطراب بیش از اندازه اس که این اختلالات رو ایجاد کرده
  میشه نظرتون رو بدونم؟

 180. سلام
  با احترام فراوان به شما
  من کامنتی قبل نوشته بودم که شما راهنمایی کردین و گفتین مشکلتون از روح و روان هست من هم پیش روانشناس رفتم هم روانپزشک روانشناس با توجه به چیزهایی که من گفتم گفت دچار اختلال و اضطراب شدی که باید یه دوره دارو درمانی رو زیر نظر روانپزشک بگذرونی پیش به روانپزشک ارجاعم داد و برام به مدت یک ماه آسنترت و کلردیازپوکساید تجویز کرد الان نزدیک ۱۰ روز ازون تاریخ میگذره و من متوجه کم شدن علایم دارم میشم مثلا گیج در سرم کمتر شد تمرکزم بیشتر شد و حمله ای بهش میگیم پانیک وقتی در من رخ میداد تا یکساعت طول میکشید اما الان مثلا ۱۰هم بزور طول میکشه خواستم از شما بپرسم که چرا باید دارو یک ماه مصرف شه و بقول دکترها اثرش ازون موقع شروع میشه ؟ و اینکه آیا دوباره امکانش هست تنش برگرده؟

 181. سلام دکتر جان خواستم بدونم سیتالوپرام در دراز مدت عوارضش کمتره یا سرتالین چون من از هر دو دارو پزشک برام تجویز کرده قبلا و هر دو هم بهم میسازه خواستم بدونم کدومش بهتره برای مصرف طولانی مدت؟

  • من تجربه ای ندارم در مورد اثر اریپیپرازول روی تیک،باید آزمایش بشه.ممکنه موثر باشه،فلوکستین هم همینطور ،باید تست بشن.

 182. سلام آقای دکتر. من دوز ۱۵۰ آسنترا مصرف میکنم حدود دو هفته. البته دو ماه هست که آسنترا را با دوز ۵۰ شروع کرده ام.از وقتی دوز ۱۵۰ استفاده میکنم اسهال شدم (شدید نیست)و نفخ دارم. با توجه به اینکه دو هفته میشه که این دوز رو مصرف میکنم، آیا بازم باید صبر کنم یا اینکه دوز رو پایین بیارم؟ یادمه وقتی دوز ۵۰ رو شروع کردم ۲ روز اسهال بودم و خوب شد. اما واسه ۱۵۰ الان دو هفته اس!خوابمم خیلی کم شده البته داره کم کم بهتر میشه.

 183. ببخشید آیا آفت دهان میتواند بر مبنای اعصاب نا آرام باشد؟ خواهشا زودتر جواب دهید که دارم دیوونه میشم به خدا خیلی سخته . در ضمن من یه زن ۳۴ ساله هستم که بر مشکلات خانوادگی زیادی تحمل خرج داده ام

   • بله آقای دکتر من متخصص داخلی رفته ام و ایشان نیز بیماره مرا بر مبنای اعصاب نا آرام دانسته و دارو های تجویز کرده اند ولی متاسفانه هیچ کدام از دارو هایش اثری قطعی و ریشه کن نداشته است حالا من دیگر چاره ی آخر را در این دیدم که شاید از دست شما کمکی بر آمد و در ضمن چون من در استان آذر بایجان شرقی زندگی میکنم شرایط ایفا نمیکند که برای مراجعه به دکتر به تهران بیایم و از شما خواستارم که خواهشا یک دارو برای من پیشنهاد دهید

 184. سلام.اقای دکتر من چند ماهی میشه که احساس فشار و سردرد و گیجی میکنم، چند دکتر و متخصص بعد از ازمایش تشخیص مشکل اعصاب رو دادن،قبلا یه.دوره فلوکسامین مصرف کردم که بعد از تاثیرشون فقط یک هفته خوب بودم بعد از اون بازم همون حالت ها. بنظر شما من باید از چ نوع داروویی مصرف کنم،؟!

 185. سلام خیلی وقت ها صحبت درمان دارووی لکنت هست و من هم که لکنت دارم وسوسه میشم گاه از این داروها مثل آلپروزالوم یا زولپیدم استفاده کنم ممکنه نظر خودتون رو بگین که آیا اصولا در درمان لکنت میشه یه درمان دارویی حتی به عنوان درمان کمکی نگاه کرد و چه دارویی مناسب تر است

 186. سلام من ۳۸ سال دارم و حدود سه سال هست که به بدیل افسردگی و تجویز پزشک قرص سرتالین ۱۰۰ مصرف میکنم و دکتر گفتند هروقت احساس کردی که حالت خوبه خودت دوز دارو رو کم کن ولی هر بار اینکار رو انجام میدم بعد دوهفته همون حالتهای اظطراب و دلشوره به سراغم میاد یعنی باید همیشه این دارو رو مصرف کنم ؟ پس چه زمانی میشه مصرفش رو قطع کرد؟ در طولانی مدت آیا عوارضی داره ؟

 187. سلام آقای دکتر من ۴۴ سالمه چند ساله که دچار بیخوابی هستم . یه این صورت که صبح خیلی زود بیدار میشم(۲-۳شب) و دیگه خوابم نمی بره. دکترهای مختلف رفتم . زولپیدم. ملاتونین > آلپرولازولام به صورت کوتاه مدت مصرف کردم. ولی تاثیر نداشته . الان تحت نظر پزشکی هستم که ترازدون و سرترالین و ترانکوپین تجویز کرده . ترازدونو ۴ ماه می خورم و ولی سرترالینو تازه شروع کردم. خیلی نگرانم . آقای دکتر تجویز خوبی بوده ؟ آقای دکتر این مشکل درمان داره یا نه ؟فعلا” سرترالین بیخوابم کرده . داروی گیاهی هم تست زدم نتیجه نداشته
  قبلا” از راهنماییتون کمال تشکر رو دارم

 188. سلام خسته نباشید
  درسته که دکترا میگویند مصرف طولانی مدت پروپرانول باعث بزرگ شدن قلب میشود
  یا این که قند انسان رو بالا میبره؟؟
  ممنون از سایت خوبتون وزحمات شما خدا خیرتون بده

  • سلام اگر کسی نارسایی قلبی یا دیابت داره نباید بخوره
   اما دکترای قلب میگن این دارو ،داروی شریف و خوبیه و جلوی خیلی مشکلات قلبی رو میگیره و کم عارضست.ولی بازم بدون تجویز پزشک مصرف نکنید

 189. سلام آقای دکتر
  من برای درمان اضطراب فراگیر ، قرص دولوکستین (سیمبالتا)مصرف می کنم.روزی دو تا ۳۰ میلی.
  ماه اول بخوبی جواب داد و علایم منو بسیار خوب کنترل می کرد.
  ولی با شروع مصرف در ماه دوم ، چندروزیه دچار مشکل تمرکز شدم و نمیونم روی موضوع خاصی حین مطالعه یا کار و همچنین تاحدودی موقع خوابیدن تمرکز قبلی رو داشته باشم.
  به نظرتون باید چکار کنم.
  ممنون از شما

 190. با سلام.جناب دکتر عزیز.بنده مدتهاست دچار افسردگی کم حوصلگی و نداشتن نشاط و احساس خستگی دارم.سنم ۴۲ می باشد و معمولا پیاده روی را روزانه دارم..آیا قرص سرترالین موثر هست برای من؟چه مدت باید مصرف کنم و چه مقدار…با تشکر فراوان

 191. سلام آقای دکتر بنده میخواستم بدونم آیا قرصی هست که هورمون دوپامین و سرتنویین رو همزمان در بدن تنظیم کنه و اینکه اگه این قرص وجود نداره میشه برای هر کدوم یک قرص بدون عارضه نام ببرید با تشکر

  • سلام .درمان پزشمی الزاما فورمول دو دو تا چهار تا نیست،شاید اصلا لازم نباشه دوپامین شما بالا بره چون حتی احتمال داره جنون و بیماری دو قطبی براتون ایحاد کنه،بدون نظارت پزشک دارو نخورید،خیلی مسایل هست که ایشون باید بهش دقت کنه والا دارو میتونه با زندگی شما بازی کنه و خطرآفرین باشه…ما تعداد زیادی بیمار داریم که در اثر مصرف داروی نامناسب به جنون یا خودکشی رسیدند

  • خب شاید بدنتون قوی باشه و واکنش نشون بده شایدم نه…باید نظارت کنید…خواب الودگی ،سرگیجه …تهوع…عوارض ازدیاد سروتونین…اگر نداشتید که مساله ای نیست

 192. سلام اقای دکتر افسردگیه نسبتا شدیدی گرفتم که دلیلش سه سال پشت کنکور موندن و شکست پی در پی.جوری که الانه دیه اصلا حوصله ی انجام هیچگونه کاری و حتی مهمونی رفتن یا گشتن با دوستانم ندارم از طرفیم کلا زندگیم کلا مختل شده خواستم ببینم دارویی یا قرصی هست نسبتا بی ضرر و بدون نسخه پزشک که به من پیشنهاد بدید ؟
  با تشکر

 193. سلام
  برای من به دلیل افسردگی و وسواس فکری شدید این دارو تجویز شد. در ابتدا همه چیز عالی بود اما بعد از حدود ۸ ماه من دچار لکنت زبان شدم. به نحوی که در هر جمله حداقل یک بار زبانم می گرفت. و مورد دوم اینکه پرانول روی تپش قلب من تاثیری نداشت و من به این دو دلیل مجبور به قطع مصرف این دارو شدم.
  قرص جایگزین بوپروپیون بود که هیچ تاثیری روی من نداشت و دیگه نخوردم.
  شما میتونید راهنمایی بفرمائید که من چه کنم ؟

 194. سلام اقای دکتر خسته نباشید. من مادرم الان حدود ده ساله که مشکل اقسردگی داره. قبلا پیش دکتر امینی میرفتن و قرص سیتالوپرام تجویز کردن. بهتر شدن. اما متاسفانه در ایام عید یه تشنج روحی بهشون وارد شد و دوباره حالشون بد شد. شبها نمیخوابیدن و مدام میگه سرم میسوزه و همش کسل و بی حال و بی انگیزه است. و اینکه حتی از خونه هم بیرون نمیاد. بردیمش دکتر. قرص cipralex دادن و چون مادرم ویتامین بدنش کم بود کلی ویتامین و داروهای آهن. و برای خواب شبش هم قرص ملاتونین که زیر زبونیه مصرف میکنه.
  اما واقعا بعد دوماه هیچ بهبودی پیدا نکرده. همش خوابه. کسله. بی روحیه و بی انگیزه است. و حوصله هیچ سروصدایی رو نداره. واقعا خانواده مون ناراحتن. و دوست داریم مادرمون دوباره سرحال بشه. عاجزانه درخواست میکنم کمکمون کنید . ممنونم

  • شاید لازم باشه داروهای یک رده قویتر مثل ونلافاکسین…سیمبالتا….دزیپرامین براشون تجویز بشه… ضمن اینکه ایشون دچار استرسهای بیرونی و فامیلی هم هستند که حتما باید مورد مشاوره واقع بشن والا با داروی تنها نتیحه کامل نمی گیرید.ایشون مشکلات روحیشون بصورت جسمانی تظاهر پیدا میکنه

 195. با درود . بعد از حدود چند هفته از مصرف همزمان سرترالین به همراه بوسپیرون کمر درد دارم . آیا این از عوارض دارو هستش ؟ در ضمن منابع خارجی ذکر کردند که ssri ها باعث پوکی استخوان می شوند به دلیل برداشت سروتونین از سطح استخوان … نظر شما در مورد دو پرسش را خواستم جویا شوم …

 196. سلام دکتر جان آیا مکمل ۵ اچ تی پی مصرفش برای افزایش سرتینویین خوبه لطفا اگه ممکن هست یه مکمل خوب برای تنظیم هورمونهای دوپامین و سرتنویین معرفی کنید ممنونم

  • سروتونین و دپامین باید توسط بخود بدن ساخته بشه…و مواد پیش سازش در مواد غذایی معمولا وحود داره. .داروها هم در واقع همون مواد داخل بدن رو در فضای سیناپسی غلظت میدند…و خودشون حاوی سروتونین نیستند…مگر اینکه مستقیم با امپول وارد حریان خون بشن که کار خطرناکیه و فقط در مواقع اورژانسی مثل ایست قلبی و شوک،توسط پزشکان قلب در بیمارستان گاهی اینکار صورت میگیره

 197. سلام دکتر برای من زولوفت نوشته بود ولی راستش من می‌ترسم زولوفت بخورم و وابسته بشم و خواب الودم کنه براهمین می‌ترسم و دکتربرام نوشته زولوفت ولی من فلوکسیتین خوردم دوروزه حالا به نظرتون چکار کنم؟همون فلوکسیتین رو ادامه بدم یا نه زولوفت بخورم.توروخدا کمکم کنید و زود جواب بدین ممنون از زحماتتون

 198. سلام اقای دکتر قرص اسنترا ۵۰ روزی دو عدد مصرف میکنم ایا این دارو با داروهای انتی هیستامین نظیر ستیریزین تداخل نداره میشه مصرف کرد؟؟؟

 199. سلام اقای دکتر خسته نباشید در بروشر سرترالین نوشته هراس اجتماعی رو درمان میکنه ایا واقعا اینجوریه??و ایا داروهای روانپزشکی درمان میکنند یا فقط برایه یه مدت اروم میکنند??

 200. با سلام و عرض ادب. آقای دکتر آیا قرص سرترالین با عث کاهش حافظه و فراموشی می شود؟
  ۲- آیا بعد از بهبودی بعد از یکی دو سال مصرف و قطع دارو ممکن است دوباره افسردگی بعد از مدتی ظاهر شود .بابت وقتی که برای پاسخ گویی می گذارید سپاسگزارم.