سیتالوپرام چیست

سیتالوپرام

– سیتالوپرام چیست: 

-داروی سیتالوپرام(Citalopram) یکی از بهترین دارویهای ضد افسردگی جدید و امروزی است که از طریق  افزایش سروتونین  در  مغز اثر می کند.سروتونین همان ماده ای است که بطور طبیعی در بدن ما وجود دارد و باعث شادی ،آرامش، و استحکام رای و نظر انسان میگردد و کمبود این ماده (یعنی سروتونین) در مغز  آدمی منجر به افسردگی، اضطراب و تردید و وسواس میگردد.این دارو در ایران حدود ده تا پانزده سالی هست که توسط روانپزشکان برای مراجعین محترمشان تجویز میشود و تا جاییکه ما روانپزشکان شاهدیم، اغلب مصرف کنندگان از تاثیر خوب این دارو و کم بودن عوارضش راضی بوده اند.

– موارد مصرف  سیتالوپرام: 

این دارو در موارد زیر و صرفا با تجویز پزشک متخصص قابل مصرف می‌باشد: 

۱- اختلال افسردگی ماژور (major depressive disorder).

۲- افسردگی در زنان باردار.

۳-وسواس

۴- درمان افسردگی در بیماران  دو قطبی

۵- درمان اضطرابهای اجتماعی

۶_اختلال بیش فعالی(ADHD)

۷- انواع فوبی ( ترسهای بیمارگونه)

۸-اختلال استرس پس از سانحه.

۹- بی اشتهایی عصبی و پرخوری عصبی

۱۰-انزال زودرس

۱۱-افسردگی پیش از قاعدگی

۱۲-چاقی(فلوکستین)

۱۳- انحرافات جنسی(پارافیلیا):این دارو باعث کاهش تمایلات انحرافی و تکانه های جنسی می گردد.

۱۴-اوتیسم

۱۵-پیشگیری از سردرد تنشی و میگرنی

– منع مصرف سیتالوپرام:

۱-صرفا با خواندن این مطلب یا مطالب مشابه در اینترنت شروع به خوردن این دارو نکنید یا سرخود دارویی که برای دیگران موثر بوده  است را مصرف نکنید.شما به همه ی ریزه کاریهای تاثیر این دارو و تداخلات آن با مواد درون بدن یا داروهای دیگر واقف نیستید.درست است که ما در دنیای اطلاعات اینترنتی زندگی می کنیم اما در رشته ی پزشکی تجربه مهمتر از دانش نوشتاری و کتابی است .شما تجربه ی کافی برای تجویز سر خود این دارو را ندارید.خواهش میکنم با سلامتی و جان خود بازی نکنید.

 

۲-مصرف همزمان با داروهای مهار کننده ی مونوآمین اکسیداز(MAOi) در عرض ۱۴ روز گذشته ( چون امکان تداخلهای خطرناک دارویی وجود دارد!!!!)مانند فنلزین-ترانیل سیپرومین -سلژیلین -ایزوکربوکسازید.

۳-مصرف همزمان با کلوزاپین(بخاطر بالا رفتن ریسک تشنج ناشی از کلوزاپین)

۴- فاز سرخوشی (مانیا) در بیماران دو قطبی

۵- سه ماه اول حاملگی

۶- شیردهی

۷- نارسایی کبدی

۸- نارسایی کلیوی

۹-توجه : گاهی در بیماران زیر  بیست و چهار سال در دوهفته ی اول مصرف این دارو، افکار ناگهانی خودکشی گزارش شده است. اطرافیان باید این نشانه ها را تحت نظر بگیرند و به پزشک خود گزارش بدهند:تغییر و نوسان خلق -تحریک پذیری-عصبانی شدن- دیر به خواب رفتن -اضطراب و سرآسیمگی -خصومت بی دلیل -پرفعالیتی- حملات پانیک-

– اسامی دارو:

نام ژنریک:

 Citalopram

نام تجاری:

Cipram

Celexa

 

 

IMG_20160813_151757
– دوزاژ و نحوه ی مصرف سیتالوپرام:

 
۱-سیتالوپرام  بصورت قرصهای  ۱۰ و ۲۰  میلی گرمی موجود است.

۲-اوج تاثیر سیتالوپرام  ۳ تا ۸ ساعت پس از خوردن دارو د‌یده می شود.

۳-همیشه از یک مارک و یک کارخانه ی تولید  دارو استفاده کنید

۴-اگر یک وعده از قرص را فراموش کردید می‌توانید آن را بمحض اینکه متوجه شدید مصرف کنید ولی اگر تقریبا چند ساعتی بیشتر به مصرف وعدهٔ بعدی نمانده است این کار را نکنید و فقط قرص وعدهٔ بعدی را بخورید. در هر صورت از دوبرابر کردن قرص برای جبران وعدهٔ فراموش شده اجتناب کنید.

۵-قرص را در دمای معمولی اتاق و دور از رطوبت و نور نگه دارید. 

۶-خیلی خیلی مراقب باشید که بچه‌های کوچک دستشان به این قرص و سایر قرصهای اعصاب نرسد.

۷-لیست همه ی داروها حتی ویتامینهای مصرفی خودتان را به پزشکتان اطلاع دهید.

۸-توجه داشته باشید که همیشه زیاد کردن دوز دارو مساوی با زیادتر شدن تاثیر دارو نیست و فقط ممکن است به زیاد تر شدن عوارض دارو منجر شود.

۹-اگر احساس کرده اید که با مصرف این دارو حالتان خوب شده است آن را ناگهانی قطع نکنید چون دچار عوارض ترک ناگهانی خواهید شد.

۱۰-توجه داشته باشید که ممکن است این دارو بطور برعکس در ابتدای درمان منجر به تیرگی شعور و کاهش هوشیاری  و اختلال تفکر در شما گردد.

نیمه عمر سیتالوپرام: 

نیمه عمر سیتالوپرام۳۵ ساعت.

– احتیاطات در مصرف سیتالوپرام

۱-اگر دچار آلرژی شُدید این قرص را مصرف نکنید. علایم آلرژی می‌تواند این‌ها باشد: سرفه، تنگی نفس، خس خس سینه، ورم کردن لب یا زبان یا صورت، ورم کردن گلو، خارش و قرمزی و دون دون شدن پوست، کهیر در هر نقطه از پوست. 

۲- این قرص ممکن است ۴ هفته طول بکشد تا اثرات خوبش را نشان بدهد پس لطفا زود قضاوت نکرده و دارو را قطع نکنید.

اگر مبتلا به بیماری خاصی مثل فاویسم یا کولیت یا فشارخون هستید ،آن را به پزشک خود اطلاع دهید.

۳- در کودکان و نوجوانان بعلت احتمال بروز افکار خودکشی و نیز در سالمندان بعلت کارکرد ضعیفتر کبد و کلیه ، این دارو را با احتیاط مصرف کنید

عوارض سیتالوپرام: 

الف-عوارض کوتاه مدت:
 این عوارض یا خودشان بتدریج برطرف می‌شوند و یا با یک تجویز دیگر بسرعت قابل رفع هستند.بنابرین وقوعِ آن‌ها مجوزی برای قطعِ آن‌ها نیست و فقط اگر خیلی شدید بود با پزشکتان تماس بگیرید.

-عوارض گوارشی یکی از شایعترین این عوارض است که بخاطر تاثیر بر گیرنده های سروتونینی سیستم گوارشی بوجود می آید.البته این عوارض هنگام مصرف سیتالوپرام کمتر از مصرف سرترالین و فلووکسامین می باشد:

۱-تهوع:معمولا گذراست و به دوز دارو بستگی دارد.

۲-مدفوع شل و اسهال:معمولا گذراست و به دوز بستگی دارد.البته این عارضه در سیتالوپرام کمتر از سرترالین است.

اگر فرد مستعد اسهال است،پاروکستین(Paroxetine) بخاطر اثر آنتی کولینرژیکی و حتی یبوست زایی که دارد شاید انتخاب بهتری باشد.

۳-استفراغ

۴-نفخ شکم که کمتر از سرترالین است.

۵-بی اشتهایی و کاهش وزن که بمحض شروع دارو شروع میشود و گاهی تا بیست هفته(۵ماه) ماه هم طول می کشد ولی بعد از آن،این روند متوقف و معکوس میشود و بدن شروع به افزایش وزن می کند‌. بیشترین میزان کاهش اشتها در ابتدای  مصرف دارو ،در بین داروهای سروتونینی(SSRI) متعلق به فلوکستین است.

۶-افزایش وزن: حدود یک سوم مصرف کنندگان بتدریج دچار افزایش وزن میشوند که متاسفانه این افزایش وزن تا زمانی که دارو مصرف میشود  ادامه دارد و با ورزش و رژیم دارویی هم کاهش نمی یابد.این افزایش وزن هم بخاطر افزایش اشتها و هم ناشی از تغییرات متابولیکی در بدن است.افزایش وزن خیلی زیرپوستی و بتدریج رخ میدهد  و ما روانپزشکان که هر یکی دوماه یکبار مراجعینمان را میبینیم بیشتر از خودشان  متوجه گرد شدن صورت و تغییرات وزنی  آنها میشویم.سریعترین و پرسروصداترین میزان افزایش وزن در بین داروهای سروتونینی مخصوصا در خانمهای جوان متعلق به پاروکستین(Paroxetine) می باشد.

۷-سوءهاضمه

۸-سردرد که در بین  ۱۸ تا ۲۰ درصد مصرف کنندگان رخ میدهد( اما این میزان سردرد تفاوتی با سردرد ناشی از دارونماها ندارد).بیشترین میزان ایجاد  سردرد در بین داروهای سروتونینی متعلق به فلوکستین می باشد.

توجه داشته باشید که اتفاقا  در خیلی از مبتلایان به سردرد میگرنی و یا سردرد تنشی، این دارو بعنوان یک داروی پیشگیری کننده از سردرد بکار میرود.

۹-خمیازه:خیلی از مصرف کنندگان داروهای سروتونینی ازینکه در طول روز خمیازه های طولانی و متعدد می کشند شاکی هستند.این خمیازه ها هیچ ربطی به خستگی و یا کمبود خواب شبانه ندارند بلکه ناشی از  تاثیر دارو بر ناحیه هیپوتالاموس مغز می باشد

۱۰- تاثیر بر قند خون: داروهای سروتونینی ممکن است در ابتدا  باعث کاهش شدید قند خون گردند بنابرین بیماران دیابتی باید مراقبت شوند.اما در دراز مدت قضییه برعکس میشود و قند خون مصرف کنندگان داروهای سروتونینی بالاتر میرود

۱۱-اضطراب :در ابتدای مصرف  فلوکستین بیشتر دیده میشود ودر اس سیتالوپرام و پاروکستین  کمتر دیده میشوند(و بنابرین انتخابهای خوبی برای اختلال مخلوط اضطراب و افسردگی هستند).

۱۲-خواب آلودگی یا بیخوابی: واقعیت این است که برخی از داروهای سروتونینی موجب بیخوابی شبانه و برخی دیگر از آنها موجب خواب آلودگی روزانه می گردند.

۱۳-تعریق: برخی از مصرف کنندگان این دارو از عرق کردن زیاد مخصوصا شب هنگام بحدی که منجربه خیس شدن ملحفه ها میگردد شاکی هستند.این تعریق ربطی به دمای محیط ندارد و حتی در زمستان و هوای سرد هم رخ می دهد.مصرف یک تا دو میلی گرم ترازوسین (trazocin)در روز در کاهش این عارضه مفید است.

۱۴-کابوس و رویاهای شفاف و زنده:بیشتر مراجعینی که این دارو را مصرف می کنند از دیدن خوابها و یا کابوسهای شلوغ و شفاف و زنده شاکی هستند.همچنین بعضی ها از دندان قروچه ،بیقراری پاها و میوکلونوس شبانه و تعریق در خواب شکایت دارند.

۱۵-تشنج :معمولا در مصرف کنندگان داروهای سروتونینی دیده نمیشود مگر زمانی که دوز مصرف خیلی بالا باشد مثلا ۱۰۰ میلی گرم فلوکستین ( پنج کپسول فلوکستین).احتمال تشنج فقط یکدهم تا دودهم درصد میباشد که این مساوی احتمال تشنج با دارونماها(پلاسبو) هم هست.

۱۶-عوارض آنتی کولینرژیک( شامل:خشکی دهان_یبوست _خواب آلودگی): این عوارض فقط با پاروکستین ممکن است دیده شوند.البته خشکی دهان را همه داروهای سروتونینی دارند که ارتباطی با اثر آنتی کولینرژیکی آنها ندارد.

۱۷-عوارض خونی:داروهای سروتونینی عوارض خونی خاصی ندارند فقط ممکن است گاهی دچار دیربند امدن خونریزی  ویا  کبودی پوست ناشی از عدم کارکرد صحیح پلاکتهای انعقادی گردند که بهتر است در اینجور مواقع آزمایشهای انعقادی خون (BT) چک شوند.

اگر کسی این داروها را همراه با آسپیرین یا د اروهای ضدانعقادی میخورد این احتمال ممکن است بیشتر گردد.

همچنین کسانیکه داروهای سروتونینی را همراه با داروهای مسکن و ضد درد مانند پیروکسیکام_بروفن _ دیکلوفناک(معروف به NSAIDها) مصرف میکنند احتمال خونریزی معده  دارند و بهتر است برای آنها پیشاپیش داروی ضد  اسید معده مانند پنتوپرازول تجویز شود.

‌۱۸-تاثیر بر  نمک خون(سدیم): بعصی از مصرف کنندگان داروهای سروتونینی مخصوصا سالمندان دچار سندروم ترشح نابجای هورمون ضدادراری (SIADH)می شوند و میزان سدیم خون آنها پایین می آید.این سندرم منجر به تهوع، استفراغ ،گیجی و تغییرات شخصیتی می گردد

ب- عوارض طولانی مدت:
 
۱- کاهش میل جنسی و کاهش ارگاسم و ارضا در هر دوجنس زن و مرد:متاسفانه این مشکل در هشتاد درصد مراجعین بوجود میاید و تا زمانی که مصرف دارو ادامه دارد، این اختلال هم وجود دارد.برعکس خیلی از عوارض که بتدریج از بین می روند و بدن نسبت به آنها مقاومت پیدا میکند این عارضه متاسفانه تا زمان مصرف دارو ادامه دارد.

برای حل این مشکل روشهای زیر پیشنهاد میشود:

الف- تعویض با یک داروی سروتونینی دیگر.

ب- اضافه کردن قرص بوپروپیون(Bupropion).

ج- اضافه کردن قرص میرتازاپین(Mirtazapin).

۲- حمله ی سرخوشی (مانیا) :که بصورت افزایش انرژی،پرسرعت شدن کلام و تفکر،رفتار بی پروا ،گستاخی و ماجراجویی جدید و عجیب،احساس نشاط بینهایت،خلق تحریک پذیر،بیخوابی،ولخرجی و افزایش تمایلات جنسی خود را نشان می دهد.

۳-تغییر غیرعادی در خلق و رفتار.

۴-تاری دید،دید تونلی،چشم درد،تورم چشم،دیدن هاله اطراف اشیا که همه ی اینها احتمال وجود آب سیاه یا گلوکوم را مطرح می کنند.

۵-اگر دچار کبودی ،مشکل در تنفس،تورم صورت و لب و زبان و گلو شدید یعنی شما دچار آلرژی شده اید و سریعا باید به بیمارستان مراجعه نمایید.

-علایم مسمومیت:

 

در صورت خوردن تعداد زیادی قرص و مسمومیت با آن( چه اشتباهی و چه به قصد آسیب زدن به خود ) فورا فرد مبتلا را به مرکز درمان مسمومیتهای دارویی (در تهران: بیمارستان لقمان ) برسانید.

-تداخلات دارویی:

-بیشترین تداخلات دارویی در داروهای سروتونینی متعلق به داروی فلووکسامین است.و داروهای سرترالین،سیتالوپرام و اس-سیتالوپرام کمترین تداخلات دارویی را دارا هستند.

مصرف همزمان داروهای سروتونینی با زولپیدم ممکن است منجر به افزایش احتمال ایجاد توهم ناشی از زولپیدم گردد.

– مصرف همزمان این دارو با مسکنها( مثل بروفن و دیکلوفناک و…) ممکن است منجر به خونریزی معده گردد.( داروهای سروتونینی ممکن است مانع عملکرد صحیح پلاکتها گردند).

-این دارو اثر تاموکسیفن را کم می کند.

– مصرف همزمان با داروهای مهار کننده MAO منجر به بحران فشار خون میگردد( تا ۱۴ روز بعد از تجویز  MAOها مراقب باشید).

-مصرف همزمان بالیتیوم ،ال تریپتوفان،MAO ها،و هر دارویی که حاوی سروتونین باشد ممکن است منجر به سندروم سروتونین گردد.

داروهای سروتونینی( مخصوصا فلووکسامین) وقتی همراه با کلوزاپین تجویز شوند احتمال تشنج را بالاتر می برند

رهنمودهای کلی در مصرف داروهای اعصاب: 
۱– توجه داشته باشید که تمام داروهای روانپزشکی فقط بنابر تشخیص یک روانپزشک که از مکانیسم اثر آن‌ها و از نحوهٔ تعامل نروترانسمیتر‌ها و رسپتور‌ها در سلولهای عصبی آگاهیِ کامل داشته و برآن‌ها مسلط است قابل تجویز است و مصرف خودسرانهٔ دارو‌ها آن هم فقط با کسبِ اطلاعات سَرسَری از صفحات اینترنتی و یا توصیه‌های ناقصِ دانشجویی و یا با الگو گرفتن از نسخهٔ سایر بیماران و تهیه آن‌ها از مراکز غیر مجاز خیابانی، بسیار خطرناک است و عواقب آن قابل پیش بینی نیست.IMG_20160805_153636

۲-همچنین در جریان باشید که سود و زیان یک دارو را باید در مقایسه با یکدیگر بسنجید و به صرف وجود یک عارضهٔ کوتاه مدت، خودتان را به اشتباه از مصرف دارویی که می‌تواند سرنوشت خلق و رفتار و شخصیت شما را تغییر داده و به سمت یک زندگی سالم و پر از آرامش سوق دهد، محروم نکنید.

۳-داروهای اعصاب را همراه با آب میوه مخصوصا آب گریپفروت…آب انار…نوشیدنیهای انرژی زا…چای سبز…قهوه…شیر…دوغ مصرف نکنید چون ایجاد تداخل می کنند.

نویسنده: دکتر پرویز علی وردی (روانپزشک) 
-وبسایت:  www.parvizaliverdi.com 

-تلفن وقت دهی ۸۸۵۵۶۹۴۶( از مشاوره یا پاسخ از طریق تلفن معذوریم) 

-پی نوشت: کپی برداری و حذف نام نویسنده عملی غیر اخلاقی بوده و درشان یک انسان فرهیخته نیست.

40 Comments

 1. سلام.دوماهه برا افسردگی اسنترا ۵۰مصرف میکنم وبه لطف خدا کاملا راضی ام ولی بیدارشدن نصف شب بدون نیاز به خواب مجدد کلافم کرده.ضمنا برای حل این مشکل به تناوب زولپیدم،ملاتونین،الپرازولام،میرتازاپین،ترازودون،ترانکوپین استفاده کردم ولی به دلیل عوارض فراوان روی بدنم جواب نگرفتم.اسنترا رو به سیتالوپرام ونوتروپتیلین هم تغییر دادم بازم تغییری نکردم.چند بار هم که اسنترا رو قطع کردم و افسردگیم عود پیدا کرد.ممنون میشم راهنمایی کنین.

  • پاروکستین که کارکرد مشابه اسنترا داره،اثرات سداتیو(خواب اوری ) بیشتری داره

   • سلام من خانمم ۲۵ سالمه علایمم:اضطراب فکر زیاد تپش قلب شدید نداشتن میل جنسی لذت نبردن از زندگی درد شدید فک وشانهها وعضلات پشت گردن یبوست شدید از زمانی که به یا دارم بعضی وقتا با خودم حرف میزنم بعضی ها رو فحش میدم ازشون متنفرم آرزوی مرگ میکنم براشون یا برای خودم همش به گذشته فکر میکنم زود ناراحت میشم از دست بعضی ها خیلی حساس پرخاشگرم دکتر های زیادی رفتم عوارض بیشتر داروها رو نمی تونم تحمل کنم دارو زیاد عوض کردممیخواستم نظرشمارم بدونم اگر دکتر خوبی در اصفهان میشناسید معرفی کنید قبلا دارو مصرف کردم نزدیک ۹ ماه فلووکسامین اس سیتالوپرام بوپروپیون الانزاپین که به شدت خوابمو زیاد میکرد دوباره می خوام شروع کنم نمیدونم‌کدومو بخورم منتظر یه فرصتم که خودکشی کنم دیگه تحملم تموم شده لطفا راهنمایی کنید

 2. سلام اقای دکتر. من یه پسر ۱۸ ساله هستم که از ارگاسم خشک مکرر در بیداری بدون دستکاری یا افکار منفی رنج میبرم.دکتر برام سیتالوپرام۲۰ تجویز کرده.گفته هرشب نصفه قرص بخورم.ایا این دارو برام میتونه مفید باشه؟ به درس و زندگیم اسیب نمیزنه؟و اینکه راهنماییم کنید که چطوری ارگاسم خشک رو کم کنم چون بدنم رو داره ضعیف میکنه.

 3. با سلام
  دختر من ۱۰سالش هست.اضطراب داره و کم خواب و عصبیه ولی دختر خیلی شاد وپرانرژیه وجدیدا دچار کابوس شبانه و ترس شده به خاطر دیدن صحنه ای از یک فیلم.دکتر براش ریسپریدون۰/۵ و سیتالوپرام ۲۰ تجویز کرده که هفته اول نصف و هفته بعد کامل باشه این دوز زیاد نیست و همینطور شنیدم سیتالوپرام برای کودکان تجویز نمیشه یکم نگران شدم

 4. سلام ببخشید باز مزاحم شدم بیشتر منظورم لبنیات بود مثل شیر و ماست و دوغ و پنیرو اینا مصرف همزمانشم نه ، یه ربع ده دقیقه بعدش با اب مصرف کنم ؟
  ممنونم ازتون.

 5. با سلام خدمت دکتر عزیز و محترم
  ببخشید یه سوال از خدمتتون داشتم .بنده صبح و ظهر و شب داروی اعصاب مصرف میکنم و چون ورزشکار هستم برای تامین پروتئین بدنم باید شیر و دوغ و ماست مصرف کنم. میخواستم بدونم مصرف همزمان داروهای اعصاب با اینها تداخل میکنه یا اگه مثلا یه ربع ده دقیقه بعد از مصرف شیر و… با اب مصرف کنم قرصا رو بازم ایجاد تداخل میکنه؟

   • سلام و عرض خسته نباشید خدمت شما پزشک عزیز….اقای دکتر من برا فکریم ک مزمن هم هست سرترالین مصرف میکردم و الان پنج ماهی هست ک دکتر آریپیرازول۱۵ رو برا من تجویز کرده و طی این پنج ماه این قرص رو هم در کنار سرترالین مصرف میکنم اما احساس بهبودی چندانی ندارم و عوارض ابیلیزول هم هر از چندگاهی برام اذیت کنندست….با این اوصاف آیا با توجه ب تجربتون ادامه مصرف اریپیپرازول رو ب صلاح میدونید یا دوزشو کاهش بدم و یا قطع کنم؟ممنون از شما

 6. سلام خدمت جناب اقای دکترعلی وردی بنده ۴۳سالمه وبدلیل افسردگی وبیقراری به روانپزشک مراجعه کردم وبرایم سیتالوپرام ودرصورت بیخوابی یک چهارم قرص کلونازپام…تازه شروع به خوردن کردم دوروزه حال روحیم بهترشده ولی دچاراسهال شدم وپزشکی که رفتم تو درمانگاهه و هفته ای یک بار میاد ونمیدونم چیکارکنم خاستم اگه میشه محبت بفرمایید بگید من چیکار کنم…ممنونم.

 7. سلام اقای دکتر خسته نباشید ایا دارویی سیتالوپرام باعث خشکی چشم هم میشود

  و برای ترس چه دارویی بهتر از سیتالوپرام است به جز بنزودیازپین ها

 8. سلام اقای دکتر من ۲۴سالمه حدود ۱۲ساله وسواس فکری و عملی دارم مثلا افکار نگران کننده میاد توذهنم یا یا افکاری میاد تو ذهنم بدم میاد بهشون فک کنم هی بیشتر میاد تو ذهنم همچنین هش ساله به خاطر همین افکار نگرانکننده که ساخته ذهن خودم هس ودچار افسردگی شدم از دوسال پیش دچار تپش قلب ریزش مو و سندروم روده تحریک پذیر شدم که دیگه ازافسردگی فراتر رفتمو کلافه شدم چن بارم دکتر رفتم کوتاه مدت دارو خوردم چون تاثیر نداش قطع کردم الانم میخواستم بدونم نقشه مغزی کمک نمیکنه که دارو دقیقتر وبهتر تجویز بشه اخه من چنتا دکتر رفتم گفتم واسه نقشه مغزی گفتن نقشه مغزی کمکی نمیکنه میخواستم نظر شمارو بدونم باتشکر

 9. سلام آقای دکتر خسته نباشید.
  بنده یه سوالی داشتم خدمتتون. من بتازگی به دلیل داشتن وسواس فکری و افسردگی خفیف به روانپزشک مراجغه کردم و ایشون قرص های بی پریدین۲ ، دپاکین ۵۰۰،کلومیپرامین۲۵ وپرفنازین۲ تجویز کردند!! واقعیتش من چون اولین باره به قرص خوردن رو آوردم با خوندن کاربرد این قرص ها ترسیدم که این ۴ نوع قرص رو یکهو مصرف کنم و نمیدونم آیا تجویز اینهمه قرص ضروری بوده؟ درصورتی بهشون گفته بودم یکی از اعضای خوانواده ی من در گذشته برای وسواسش فلوکستین مصرف میکرده ولی ایشون برای من این دارو رو تجویز نکردن. میخواستم بپرسم تجویز همه ی این داروها برای داشتن وسواس فکری و افسردگی خفیف درست بوده و با خیال راحت مصرف کنم ؟؟

 10. با تشکر از شما.ریزش موی ارثی ندارم و به صورت پخش و پراکنده حتی دور گوش و پشت سر ریزش شدید دارم و مادر و دایی هام ریزش ندارن.اگر از اس سیتالوپرام میشه جایگزین ان چی میتونم بخورم برای درمان اضطراب و افسردگی و وسواس . ممنون اقای دکتر

 11. با سلام خدمت اقای دکتر
  ببخشید من حدود ۵سال میشه که سیتالوپرام مصرف میکردم و بعد از گذشت این مدت شاهد ریزش مو شدم و یک گدت کوتاه نخوردم و دچار عوارض شدم و الان قرص اس سیتالوپرام و کلونیدین و گاباپنتین و به مقدار کم اریپیپرازول یعنی یک چهارم میخورم که دوباره ریزش گرفتم.اس سیتالوپرام را اول به مدت یک ماه ده میلی گرم میخوردم ریزش کمتر بود تا اینکه دوز رو به بیست میل افزایش دادم به شدت زیاد شد ریزش مو .ایا اس سیتالوپرام با برند ازیپم ریزش می اورد ? یا ریزش از کدام یک از دارو ها میباشد ? با تشکر

  • خب در اقایون ریزش مو بیشتر ناشی از تستوسترونه…باید ببینید ارثی هست یا نیست…ولی خب ممکنه مقداریش از سیتالوپرام باشه…بیشتر بفکر تقویت ریشه های نو باشید…زینک پلاس‌ و ویتامین اچ…اکوفان

   • ویتامین اچ یا همون بیوتین واسه ریزش عالیه ولی یجورای همیشه باید ۱۰۰۰میکرو خورد. حتی سطح تسترون بدنم بالا باشه جلوش میگیره آمپولشم عالیه ولی گرون خارجیش

    • .بله بیوتین از اجزای مهم داروهای رشد مو هست .تجربتونو در اختیار دیگران گذاشتیم ولی برای همه اینطور نیست

 12. سلام جناب دکتر، با توجه به اینکه نمیتونم قرص cipralex پیدا کنم به نظرتون با نمونه ایرانی اس سیتالوپرام یا(ازیپم) جایگزین کنم یا خیر؟ اگه نمونه ایرانی کارامد نیست به جاش اسنترا استفاده کنم یا همون ازیپم رو/با تشکر فراوان

  • با توجه به شرایط اقتصادی فعلی اگر از ابتدا همین داروهای ایرانی مصرف بشه بهتره.چون ممکنه در دوره های بعدی همون قرص رو پیدا نکنید

 13. فلسفه تجویز سیتالوپرام برای دیسک کمرچیست؟چه ضرورتی دارد برای دردهای اسکلتی از سیتالوپرام وبه تبع ان از عوارض شدید این قرص برای بیماری هایی که درمان ان دستشویی فرنگی است واصلاح سبک زندگی است استفاده کرد.یکی ازاین فلسفه ها میتواند این باشد که دفترچه رابتوان پرازداروکرد وبیمارراازپزشکش خشنود سازد.

  • احتمال داره پزشکی که شما رو ویزیت کرده در شما علایم پنهان افسردگی و اضطراب رو تشخیص داده باشه و یا از اثرات ضد درد ضدافسردگیها خواسته کمک گرفته باشه
   باید از خودشون بپرسید نه از من و یا دیگران.ولی تصور پر کردن نسخه با دارو و برگه بیمه،قضاوت درستی نیست

 14. سلام و خسته نباشید من ۴۰ ساله هستم و به مدت یکسال و نیم هستش روزانه ۱عدد قرص آلپرازولام ۱ میلی گرم بخاطر اضطرابم مصرف میکنم و در این مدت دوز قرص بیشتر نشده است الان حدود یکماهی هست که با تجویز دکتر آسنترا ۵۰مصرف میکنم و نیازی به خوردن آلپرازولام ندارم ولی به محض اینکه مدتی از نخوردن قرص در روز میگذره دچاره سرگیجه و احساسی مثل صدای وز وز و فشار تو سرم میشم و به محض اینکه حتی یه نصف قرص آلپرازولام میخورم خوب میشم . میخواستم بگم چطوری میتونم دیگه این قرص رو نخورم و با توجه به اینکه دوز مصرفیم خیلی پایین بوده و همین امر باعث میشه کم کردن تدریجی سخت بشه ( مثلا نیم میلی گرم رو چطوری تدریجی کم کرد ) لطفا راهنماییم بکنید . ویا اینکه این سرگیجه ها خطری ایجاد نمیکنه و میتونم با چند روز تحمل مشکل رو حل کنم . ممنون از راهنماییتون

  • سلام اقای دکتر وقتتون بخیر
   بنده نزدیک سه ساله قرص سیتالوپرام و والپروات سدیم و یه سالی میشه سرترالین مصرف میکنم البته قبل عرض کردم چند ماه این اواخر قطع کرده بودم داروهامو
   حالا از یه ماه پیش که دوباره شروع کردم قرصامو میل جنسیم کاهش داشته یا اگرم میل داشتم به ارگاسم نرسیدم ، با اینکه قبلا هم این قرصارو مصرف کردم ولی تا حالا این مدلی نشده بودم لطفا راهنماییم کنین.

 15. سلام آقای دکتر
  من جوانی ۳۲ ساله هستم ۱۲ سال پیش اولین تجربه افسردگی رو داشتم دوره دانشجویی بود رشته معماری بودم به رشتم از همون اول علاقه نداشتم و برای پاس کردن درسای تخصصی خیلی بهم فشار میومد ولی باتلاش ادامه می دادم افسردگی من طوری بود بود که وقتی دچارش شدم کلا تواناییم رو از دست میدادم.حتی تو درسایی که بهشون علاقه داشتم ناتوان شدم.و گوشه گیر شدم و کم حوصله ولی هر جور بود درسام رو پاس کردم خلاصه بعد از اتمام ترم و بع از گذشت ۴ ماه بدون دارو خوب شدم.یک سال بعد یعنی سال ۸۶ دوستام برا تفریح به خونه ما اومدن یه سری اتفاقات افتاد که بهشون خوش نگذشت بعد از اون من خودم رو خیلی سرزنش کردم و به مرور افسردگیم دوباره عود کرد طوری که دوباره رو عملکردم تاثیر منفی گذاشت ناتوان شدم به خودم فشار میاوردم که کارام و درسام رو
  انجام بدم ولی بی فایده بود و فقط وقت گذاشتن و تلاش بیهوده بود و از پس هیچی بر نمیومدم خلاصه اون سال هم با کمک دوستام درسای عملی رو پاس کردم البته اگه درسا گروهی نبود ۰ هم نمیگرفتم با وجود اینکه خیلی به خودم فشار میاووردم که کارای که رو دوشمه رو انجام بدم ولی نمیشد خلاصه هر جوری بود کاردانیم رو گرفتم و بعد از اتمام کاردانی و با برداشته شدن فشار درس دوباره بدون دارو حالم خوب شد افسردگی دومم هم ۵ ماه طول کشید.از دی ماه ۸۶ تا اردیبهشت ۸۷.مهر ۸۸ کارشناسی رفتم تو طول دوره کارشناسی مشکلی نداشتم فقط یه دوره اضطراب بدون دلیل داشتم که رفتم دکتر بهم سیتالوپرام داد تا ۶ ماه مصرف کردم.فروردین ۹۲ رفتم سر کار بازم چون فشار کار زیاد بود اردیبهشت ۹۳ بیماریم برگشت تا ۶ ماه با مصرف سیتالوپرام باهاش جنگیدم خوب شدم بعد از ۶ ماه عملکردم توی کار عالی شده بود این روزای خوب ۶ماه بیشتر برام نموند دوباره اردیبهشت ۹۴ هم بیماریم عود کرد دارو درمانی رو دوباره شروع کردم اینبار ۸ ماه دارو خوردن بعد ترک کردم ولی باز اردیبهست ۹۵ هم بیماری برگشت این رو بگم تو این چند سال نیمه اول سال افسرده بودم و نیمه دوم حالم طبیعی بود.سال ۹۶ یه کار جدید شروع کردم با مسیولیت های خیلی بیشتر.سرپرست یه کارگاه ساختمانی شدم فشار کاریم خیلی زیاد بود بیماریم دوباره اردیبهشت اومد سراغم .دوباره رو اووردم به سیتالوپرام ولی روم اثر نداشت دکتر برام اس سیتالوپرام و تری فلو پرازین تجویز کرد اونا هم اثر نداشت.الان هم سرترالین و الانزاپین مصرف میکنم بعد از گذشت ۱۴ ماه هنوز حالم خوب نشده لطفا کمکم کنید.این نکته رو هم بگم که افسردگی شغلم رو هم ازم گرفته و در حال حاضر بیکار هستم.ممنون

Comments are closed.