سیتالوپرام چیست

سیتالوپرام

– سیتالوپرام چیست: 

-داروی سیتالوپرام(Citalopram) یکی از بهترین دارویهای ضد افسردگی جدید و امروزی است که از طریق  افزایش سروتونین  در  مغز اثر می کند.سروتونین همان ماده ای است که بطور طبیعی در بدن ما وجود دارد و باعث شادی ،آرامش، و استحکام رای و نظر انسان میگردد و کمبود این ماده (یعنی سروتونین) در مغز  آدمی منجر به افسردگی، اضطراب و تردید و وسواس میگردد.این دارو در ایران حدود ده تا پانزده سالی هست که توسط روانپزشکان برای مراجعین محترمشان تجویز میشود و تا جاییکه ما روانپزشکان شاهدیم، اغلب مصرف کنندگان از تاثیر خوب این دارو و کم بودن عوارضش راضی بوده اند.

– موارد مصرف  سیتالوپرام: 

این دارو در موارد زیر و صرفا با تجویز پزشک متخصص قابل مصرف می‌باشد: 

۱- اختلال افسردگی ماژور (major depressive disorder).

۲- افسردگی در زنان باردار.

۳-وسواس

۴- درمان افسردگی در بیماران  دو قطبی

۵- درمان اضطرابهای اجتماعی

۶_اختلال بیش فعالی(ADHD)

۷- انواع فوبی ( ترسهای بیمارگونه)

۸-اختلال استرس پس از سانحه.

۹- بی اشتهایی عصبی و پرخوری عصبی

۱۰-انزال زودرس

۱۱-افسردگی پیش از قاعدگی

۱۲-چاقی(فلوکستین)

۱۳- انحرافات جنسی(پارافیلیا):این دارو باعث کاهش تمایلات انحرافی و تکانه های جنسی می گردد.

۱۴-اوتیسم

۱۵-پیشگیری از سردرد تنشی و میگرنی

– منع مصرف سیتالوپرام:

۱-صرفا با خواندن این مطلب یا مطالب مشابه در اینترنت شروع به خوردن این دارو نکنید یا سرخود دارویی که برای دیگران موثر بوده  است را مصرف نکنید.شما به همه ی ریزه کاریهای تاثیر این دارو و تداخلات آن با مواد درون بدن یا داروهای دیگر واقف نیستید.درست است که ما در دنیای اطلاعات اینترنتی زندگی می کنیم اما در رشته ی پزشکی تجربه مهمتر از دانش نوشتاری و کتابی است .شما تجربه ی کافی برای تجویز سر خود این دارو را ندارید.خواهش میکنم با سلامتی و جان خود بازی نکنید.

 

۲-مصرف همزمان با داروهای مهار کننده ی مونوآمین اکسیداز(MAOi) در عرض ۱۴ روز گذشته ( چون امکان تداخلهای خطرناک دارویی وجود دارد!!!!)مانند فنلزین-ترانیل سیپرومین -سلژیلین -ایزوکربوکسازید.

۳-مصرف همزمان با کلوزاپین(بخاطر بالا رفتن ریسک تشنج ناشی از کلوزاپین)

۴- فاز سرخوشی (مانیا) در بیماران دو قطبی

۵- سه ماه اول حاملگی

۶- شیردهی

۷- نارسایی کبدی

۸- نارسایی کلیوی

۹-توجه : گاهی در بیماران زیر  بیست و چهار سال در دوهفته ی اول مصرف این دارو، افکار ناگهانی خودکشی گزارش شده است. اطرافیان باید این نشانه ها را تحت نظر بگیرند و به پزشک خود گزارش بدهند:تغییر و نوسان خلق -تحریک پذیری-عصبانی شدن- دیر به خواب رفتن -اضطراب و سرآسیمگی -خصومت بی دلیل -پرفعالیتی- حملات پانیک-

– اسامی دارو:

نام ژنریک:

 Citalopram

نام تجاری:

Cipram

Celexa

 

 

IMG_20160813_151757
– دوزاژ و نحوه ی مصرف سیتالوپرام:

 
۱-سیتالوپرام  بصورت قرصهای  ۱۰ و ۲۰  میلی گرمی موجود است.

۲-اوج تاثیر سیتالوپرام  ۳ تا ۸ ساعت پس از خوردن دارو د‌یده می شود.

۳-همیشه از یک مارک و یک کارخانه ی تولید  دارو استفاده کنید

۴-اگر یک وعده از قرص را فراموش کردید می‌توانید آن را بمحض اینکه متوجه شدید مصرف کنید ولی اگر تقریبا چند ساعتی بیشتر به مصرف وعدهٔ بعدی نمانده است این کار را نکنید و فقط قرص وعدهٔ بعدی را بخورید. در هر صورت از دوبرابر کردن قرص برای جبران وعدهٔ فراموش شده اجتناب کنید.

۵-قرص را در دمای معمولی اتاق و دور از رطوبت و نور نگه دارید. 

۶-خیلی خیلی مراقب باشید که بچه‌های کوچک دستشان به این قرص و سایر قرصهای اعصاب نرسد.

۷-لیست همه ی داروها حتی ویتامینهای مصرفی خودتان را به پزشکتان اطلاع دهید.

۸-توجه داشته باشید که همیشه زیاد کردن دوز دارو مساوی با زیادتر شدن تاثیر دارو نیست و فقط ممکن است به زیاد تر شدن عوارض دارو منجر شود.

۹-اگر احساس کرده اید که با مصرف این دارو حالتان خوب شده است آن را ناگهانی قطع نکنید چون دچار عوارض ترک ناگهانی خواهید شد.

۱۰-توجه داشته باشید که ممکن است این دارو بطور برعکس در ابتدای درمان منجر به تیرگی شعور و کاهش هوشیاری  و اختلال تفکر در شما گردد.

نیمه عمر سیتالوپرام: 

نیمه عمر سیتالوپرام۳۵ ساعت.

– احتیاطات در مصرف سیتالوپرام

۱-اگر دچار آلرژی شُدید این قرص را مصرف نکنید. علایم آلرژی می‌تواند این‌ها باشد: سرفه، تنگی نفس، خس خس سینه، ورم کردن لب یا زبان یا صورت، ورم کردن گلو، خارش و قرمزی و دون دون شدن پوست، کهیر در هر نقطه از پوست. 

۲- این قرص ممکن است ۴ هفته طول بکشد تا اثرات خوبش را نشان بدهد پس لطفا زود قضاوت نکرده و دارو را قطع نکنید.

اگر مبتلا به بیماری خاصی مثل فاویسم یا کولیت یا فشارخون هستید ،آن را به پزشک خود اطلاع دهید.

۳- در کودکان و نوجوانان بعلت احتمال بروز افکار خودکشی و نیز در سالمندان بعلت کارکرد ضعیفتر کبد و کلیه ، این دارو را با احتیاط مصرف کنید

عوارض سیتالوپرام: 

الف-عوارض کوتاه مدت:
 این عوارض یا خودشان بتدریج برطرف می‌شوند و یا با یک تجویز دیگر بسرعت قابل رفع هستند.بنابرین وقوعِ آن‌ها مجوزی برای قطعِ آن‌ها نیست و فقط اگر خیلی شدید بود با پزشکتان تماس بگیرید.

-عوارض گوارشی یکی از شایعترین این عوارض است که بخاطر تاثیر بر گیرنده های سروتونینی سیستم گوارشی بوجود می آید.البته این عوارض هنگام مصرف سیتالوپرام کمتر از مصرف سرترالین و فلووکسامین می باشد:

۱-تهوع:معمولا گذراست و به دوز دارو بستگی دارد.

۲-مدفوع شل و اسهال:معمولا گذراست و به دوز بستگی دارد.البته این عارضه در سیتالوپرام کمتر از سرترالین است.

اگر فرد مستعد اسهال است،پاروکستین(Paroxetine) بخاطر اثر آنتی کولینرژیکی و حتی یبوست زایی که دارد شاید انتخاب بهتری باشد.

۳-استفراغ

۴-نفخ شکم که کمتر از سرترالین است.

۵-بی اشتهایی و کاهش وزن که بمحض شروع دارو شروع میشود و گاهی تا بیست هفته(۵ماه) ماه هم طول می کشد ولی بعد از آن،این روند متوقف و معکوس میشود و بدن شروع به افزایش وزن می کند‌. بیشترین میزان کاهش اشتها در ابتدای  مصرف دارو ،در بین داروهای سروتونینی(SSRI) متعلق به فلوکستین است.

۶-افزایش وزن: حدود یک سوم مصرف کنندگان بتدریج دچار افزایش وزن میشوند که متاسفانه این افزایش وزن تا زمانی که دارو مصرف میشود  ادامه دارد و با ورزش و رژیم دارویی هم کاهش نمی یابد.این افزایش وزن هم بخاطر افزایش اشتها و هم ناشی از تغییرات متابولیکی در بدن است.افزایش وزن خیلی زیرپوستی و بتدریج رخ میدهد  و ما روانپزشکان که هر یکی دوماه یکبار مراجعینمان را میبینیم بیشتر از خودشان  متوجه گرد شدن صورت و تغییرات وزنی  آنها میشویم.سریعترین و پرسروصداترین میزان افزایش وزن در بین داروهای سروتونینی مخصوصا در خانمهای جوان متعلق به پاروکستین(Paroxetine) می باشد.

۷-سوءهاضمه

۸-سردرد که در بین  ۱۸ تا ۲۰ درصد مصرف کنندگان رخ میدهد( اما این میزان سردرد تفاوتی با سردرد ناشی از دارونماها ندارد).بیشترین میزان ایجاد  سردرد در بین داروهای سروتونینی متعلق به فلوکستین می باشد.

توجه داشته باشید که اتفاقا  در خیلی از مبتلایان به سردرد میگرنی و یا سردرد تنشی، این دارو بعنوان یک داروی پیشگیری کننده از سردرد بکار میرود.

۹-خمیازه:خیلی از مصرف کنندگان داروهای سروتونینی ازینکه در طول روز خمیازه های طولانی و متعدد می کشند شاکی هستند.این خمیازه ها هیچ ربطی به خستگی و یا کمبود خواب شبانه ندارند بلکه ناشی از  تاثیر دارو بر ناحیه هیپوتالاموس مغز می باشد

۱۰- تاثیر بر قند خون: داروهای سروتونینی ممکن است در ابتدا  باعث کاهش شدید قند خون گردند بنابرین بیماران دیابتی باید مراقبت شوند.اما در دراز مدت قضییه برعکس میشود و قند خون مصرف کنندگان داروهای سروتونینی بالاتر میرود

۱۱-اضطراب :در ابتدای مصرف  فلوکستین بیشتر دیده میشود ودر اس سیتالوپرام و پاروکستین  کمتر دیده میشوند(و بنابرین انتخابهای خوبی برای اختلال مخلوط اضطراب و افسردگی هستند).

۱۲-خواب آلودگی یا بیخوابی: واقعیت این است که برخی از داروهای سروتونینی موجب بیخوابی شبانه و برخی دیگر از آنها موجب خواب آلودگی روزانه می گردند.

۱۳-تعریق: برخی از مصرف کنندگان این دارو از عرق کردن زیاد مخصوصا شب هنگام بحدی که منجربه خیس شدن ملحفه ها میگردد شاکی هستند.این تعریق ربطی به دمای محیط ندارد و حتی در زمستان و هوای سرد هم رخ می دهد.مصرف یک تا دو میلی گرم ترازوسین (trazocin)در روز در کاهش این عارضه مفید است.

۱۴-کابوس و رویاهای شفاف و زنده:بیشتر مراجعینی که این دارو را مصرف می کنند از دیدن خوابها و یا کابوسهای شلوغ و شفاف و زنده شاکی هستند.همچنین بعضی ها از دندان قروچه ،بیقراری پاها و میوکلونوس شبانه و تعریق در خواب شکایت دارند.

۱۵-تشنج :معمولا در مصرف کنندگان داروهای سروتونینی دیده نمیشود مگر زمانی که دوز مصرف خیلی بالا باشد مثلا ۱۰۰ میلی گرم فلوکستین ( پنج کپسول فلوکستین).احتمال تشنج فقط یکدهم تا دودهم درصد میباشد که این مساوی احتمال تشنج با دارونماها(پلاسبو) هم هست.

۱۶-عوارض آنتی کولینرژیک( شامل:خشکی دهان_یبوست _خواب آلودگی): این عوارض فقط با پاروکستین ممکن است دیده شوند.البته خشکی دهان را همه داروهای سروتونینی دارند که ارتباطی با اثر آنتی کولینرژیکی آنها ندارد.

۱۷-عوارض خونی:داروهای سروتونینی عوارض خونی خاصی ندارند فقط ممکن است گاهی دچار دیربند امدن خونریزی  ویا  کبودی پوست ناشی از عدم کارکرد صحیح پلاکتهای انعقادی گردند که بهتر است در اینجور مواقع آزمایشهای انعقادی خون (BT) چک شوند.

اگر کسی این داروها را همراه با آسپیرین یا د اروهای ضدانعقادی میخورد این احتمال ممکن است بیشتر گردد.

همچنین کسانیکه داروهای سروتونینی را همراه با داروهای مسکن و ضد درد مانند پیروکسیکام_بروفن _ دیکلوفناک(معروف به NSAIDها) مصرف میکنند احتمال خونریزی معده  دارند و بهتر است برای آنها پیشاپیش داروی ضد  اسید معده مانند پنتوپرازول تجویز شود.

‌۱۸-تاثیر بر  نمک خون(سدیم): بعصی از مصرف کنندگان داروهای سروتونینی مخصوصا سالمندان دچار سندروم ترشح نابجای هورمون ضدادراری (SIADH)می شوند و میزان سدیم خون آنها پایین می آید.این سندرم منجر به تهوع، استفراغ ،گیجی و تغییرات شخصیتی می گردد

ب- عوارض طولانی مدت:
 
۱- کاهش میل جنسی و کاهش ارگاسم و ارضا در هر دوجنس زن و مرد:متاسفانه این مشکل در هشتاد درصد مراجعین بوجود میاید و تا زمانی که مصرف دارو ادامه دارد، این اختلال هم وجود دارد.برعکس خیلی از عوارض که بتدریج از بین می روند و بدن نسبت به آنها مقاومت پیدا میکند این عارضه متاسفانه تا زمان مصرف دارو ادامه دارد.

برای حل این مشکل روشهای زیر پیشنهاد میشود:

الف- تعویض با یک داروی سروتونینی دیگر.

ب- اضافه کردن قرص بوپروپیون(Bupropion).

ج- اضافه کردن قرص میرتازاپین(Mirtazapin).

۲- حمله ی سرخوشی (مانیا) :که بصورت افزایش انرژی،پرسرعت شدن کلام و تفکر،رفتار بی پروا ،گستاخی و ماجراجویی جدید و عجیب،احساس نشاط بینهایت،خلق تحریک پذیر،بیخوابی،ولخرجی و افزایش تمایلات جنسی خود را نشان می دهد.

۳-تغییر غیرعادی در خلق و رفتار.

۴-تاری دید،دید تونلی،چشم درد،تورم چشم،دیدن هاله اطراف اشیا که همه ی اینها احتمال وجود آب سیاه یا گلوکوم را مطرح می کنند.

۵-اگر دچار کبودی ،مشکل در تنفس،تورم صورت و لب و زبان و گلو شدید یعنی شما دچار آلرژی شده اید و سریعا باید به بیمارستان مراجعه نمایید.

-علایم مسمومیت:

 

در صورت خوردن تعداد زیادی قرص و مسمومیت با آن( چه اشتباهی و چه به قصد آسیب زدن به خود ) فورا فرد مبتلا را به مرکز درمان مسمومیتهای دارویی (در تهران: بیمارستان لقمان ) برسانید.

-تداخلات دارویی:

-بیشترین تداخلات دارویی در داروهای سروتونینی متعلق به داروی فلووکسامین است.و داروهای سرترالین،سیتالوپرام و اس-سیتالوپرام کمترین تداخلات دارویی را دارا هستند.

مصرف همزمان داروهای سروتونینی با زولپیدم ممکن است منجر به افزایش احتمال ایجاد توهم ناشی از زولپیدم گردد.

– مصرف همزمان این دارو با مسکنها( مثل بروفن و دیکلوفناک و…) ممکن است منجر به خونریزی معده گردد.( داروهای سروتونینی ممکن است مانع عملکرد صحیح پلاکتها گردند).

-این دارو اثر تاموکسیفن را کم می کند.

– مصرف همزمان با داروهای مهار کننده MAO منجر به بحران فشار خون میگردد( تا ۱۴ روز بعد از تجویز  MAOها مراقب باشید).

-مصرف همزمان بالیتیوم ،ال تریپتوفان،MAO ها،و هر دارویی که حاوی سروتونین باشد ممکن است منجر به سندروم سروتونین گردد.

داروهای سروتونینی( مخصوصا فلووکسامین) وقتی همراه با کلوزاپین تجویز شوند احتمال تشنج را بالاتر می برند

رهنمودهای کلی در مصرف داروهای اعصاب: 
۱– توجه داشته باشید که تمام داروهای روانپزشکی فقط بنابر تشخیص یک روانپزشک که از مکانیسم اثر آن‌ها و از نحوهٔ تعامل نروترانسمیتر‌ها و رسپتور‌ها در سلولهای عصبی آگاهیِ کامل داشته و برآن‌ها مسلط است قابل تجویز است و مصرف خودسرانهٔ دارو‌ها آن هم فقط با کسبِ اطلاعات سَرسَری از صفحات اینترنتی و یا توصیه‌های ناقصِ دانشجویی و یا با الگو گرفتن از نسخهٔ سایر بیماران و تهیه آن‌ها از مراکز غیر مجاز خیابانی، بسیار خطرناک است و عواقب آن قابل پیش بینی نیست.IMG_20160805_153636

۲-همچنین در جریان باشید که سود و زیان یک دارو را باید در مقایسه با یکدیگر بسنجید و به صرف وجود یک عارضهٔ کوتاه مدت، خودتان را به اشتباه از مصرف دارویی که می‌تواند سرنوشت خلق و رفتار و شخصیت شما را تغییر داده و به سمت یک زندگی سالم و پر از آرامش سوق دهد، محروم نکنید.

۳-داروهای اعصاب را همراه با آب میوه مخصوصا آب گریپفروت…آب انار…نوشیدنیهای انرژی زا…چای سبز…قهوه…شیر…دوغ مصرف نکنید چون ایجاد تداخل می کنند.

نویسنده: دکتر پرویز علی وردی (روانپزشک) 
-وبسایت:  www.parvizaliverdi.com 

-تلفن وقت دهی ۸۸۵۵۶۹۴۶( از مشاوره یا پاسخ از طریق تلفن معذوریم) 

-پی نوشت: کپی برداری و حذف نام نویسنده عملی غیر اخلاقی بوده و درشان یک انسان فرهیخته نیست.

28 Comments

 1. سلام آقای دکتر
  برای فردی که در محیط کار همکارهای مردم آزار و مریض داره و دچار اضطراب و فشار عصبی می شه و از طرفی کارش رو به دلایلی نمی تونه رها کنه بین سیتالوپرام و میرتازاپین کدوم موثر تره؟ یا چه دارویی خودتان پیشنهد می دهید. از بس بنزودیازپامین خوردم اسم بچه ام هم یه وقتایی یادم میره!.

 2. با سلام و احترام من سه هفتست escitalopram روزی نصف دز ۱۰ رو مصرف می کنم ولی تاثیر مثبتی احساس نمی کنم و بهم بی حالی و ضعف دست میده آیا مصرف رو ادامه بدم تا عوارض برطرف شود یا ادامه دادن ازین بیشتر فایده ای ندارد متشکرم

 3. سلام اقای دکتر من ترک اعتیاد داشتم و دکتر برام رسپریدون و بیپریدن تجویز کردن ولی افسردگی دارم به نظرتون سیتالوپرام بخورم یا فلوکستین. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

 4. خسته نباشید
  من ۱۰ روزه اس سیتالوپرام۱۰ رو روزانه یکی مصرف می کنم
  ولی الان احساس می کنم بعضی وقتا دچار خستگی و افت فشار و تنگی نفس شده ام
  آیا اینها از عوارض داروست؟
  به نظر شما مصرف رو ادامه بدم تا عوارض رفع بشه یا مصرف رو قطع کنم؟
  با توجه با اینکه اس سیتالوپرام جدیدترین داروی سروتونینی است آیا این بدان معناست که داروهای سروتونینی به من سازگار نیست؟

 5. سلام دختری هستم ۲۳ ساله دچار اضطراب فراگیر چند روزه که بعد از خوردن غذا سر معدم میسوزه دارو هایی هم ک مصرف میکنم اس سیتالوپرام بوسیپرون تریمونتیل هستن ۴ روزه که شروع کردم مصرفشونو طبیعیه یا نه…

 6. سلام من ۴۹ سالمه حدودا ۴ ساله که دارم بخاطر افسردگی سیتالوپرام مصرف میکنم.الان نزدیک یک ساله احساس میکنم خیلی خاطرات رو دارم فراموش میکنم دوران کودکی بچه هام اصلا یادم نمیاد همینطور خیلی اتفاقات دیگه که حتی برای چند سال پیشن.آیا ممکنه بخاطر مصرف این قرص باشه؟

  • البته شما میانسالید و سن بالایی ندارید ولی خیلی از هم سن های شما هم این مشکلات حافظه رو دارند که بخشیش مربوط به نوع تغذیه و سطح بالای استرس زندگی هم هست.
   شروع به مصرف مکملهای حافظه کنید.مثلا کپسول نوروزان رو تهیه کنید و روزی یکعدد بخورید

 7. سلام دکتر. من وقتی خوابم اوکی ام. ولی از خواب که بیدار میشم رفته رفته با ورود افکار روزانه زندگی به ذهنم دچار اضطراب و گرفتگی و درد در نواحی مختلف سینه میشم و انگار احساس خشم و نفرت به دیگران پیدا می کنم و بی انگیزه میشم به زندگی. مصرف اس سیتالوپرام موثره؟ چه داروهای موثر دیگری وجود داره؟ چه غذاهایی بخورم یا پرهیز کنم؟

  • شما اضطرلب و افسردگی بطور ارثی و اولیه ندارید
   ذات خوب و سالمی هم داری
   برای همینه که شب هنگام و اول صبح حالت خوبه
   اما هرچه ساعت به سمت جلو حرکت بیشتری میکنه، با مشاهده ی اوضاع و احوال زمانه و آدمها بطور واکنشی دچار نگرانی و افکار مزاحم میشی

   بیشتر ازینکه دارو کمکت کنه روشهای مدیریت افکار در مغز؛و روشهای سازگاری با مردم و جامعه و محیط کمک حالت خواهد بود
   دارو هم موقت موثره ولی هر وقت قطع کنی دوباره همون آش و همون کاسه میشه

 8. سلام جناب دکتر

  بنده به علت اضطراب شدیدی که دارم نمیتونم تو جمع حضور داشته باشم که دوماه پیش به تجویز دکتر شروع به سیتالوپرام کردم که فایده ای نداشته امروز بهش زنگ زدم گفتن با لوکسیم ۴۰ جایگزین کن ولی نگفتن روزی چن تا و کی بخورم

  به نظر شما داروی خوبیه؟ اگه خوبه کی ها بخورم روزی چن تا؟

 9. سلام دکتر عزیز
  من اضطراب و افسردگی دارم. ۳۷ سالمه. از بچگی بداخلاق و منزوی و پرخاشگر بودم و استرس و فوبیای اجتماعی داشتم. خودم میدونم امیدی بهم نیست و به زودی سکته خواهم کرد و دار فانی رو وداع.
  اما امید دارم هنوز.
  بنزودیازپین ها بهم سازگاره و مسکن خوبی هستن ولی میل جنسی و نعوض رو از بین بردن و با مصرف تادالافیل هم به علت عوارضی مثل سردرد و افت فشار و بدتر شدن افسردگی و بی حالی به نتیجه ای نمی رسم. پرگابالین هم همینطور.
  آنتی دپرسانت ها هم باعث تهوع شدید و یبوست میشم به طوری که قابل تحمل نیست.
  بوپروپیون هم بعضی وقتا خوبه بعضی وقتا نه یعنی بعضی وقتا حالم خوب و نشاط بخشه برام ولی بعضی وقتا باعث پریشانی و یبوست میشه مثلا.
  در واقع شبیه یک موش آزمایشگاهی شدم که هر دارویی رو برام تجویز می کنن مصرف کنم ببینن چه تاثیری روم داره.
  اما مثلا پرفنازین بهم سازگاره و تا حدود کمی تاثیر مثبت داره.
  آرتی ام اس ۱۶ جلسه انجام دادم هییییچ تاثیر مثبتی برام نداشت.
  من داروهارو نمی شناسم فقط اینارو چون امتحان کردم میدونم.
  شما چه راهکاری برای من پیشنهاد میدین؟
  چه داروهای دیگه ای هست که میتونم امتحان کنم؟

  • ما در طول زندگی همه چیزو ازمایش میکنیم تا بفهمیم بهمون میسازه یانه .مردم هر روز اینهمه غذاهای مختلف در کافه رستورانها تست میکنند.بعضیاشون میسازه بعضیاشون نمیسازه و دچار تهوع و بهم ریختگی معده میشن.ولی بعدش میفهمن چی بخورن و چی نخورن.راجع به لباس و کفش هم همینه.ولی در اینجوررمواقع ما به خودمون نمیگیم موش ازمایشگاهی!
   داروهای زیادی وجود داره که میتونید امتحان کنید…ترازودون نفازودن اگولیپ دزیپرامین و …..

 10. سلام.وقتتون بخیر.
  دکتر برام قرص اس سیتاور ۱۰mg تجویز کرده که با مصرفش علائم اسپاسم و انقباض دردناک عضله پا، سردرد، حالت تهوع، تکرر ادرار و شادی و سرخوشی دارم. این علائم طبیعیه؟ و این که میتونم با مصرف این قرص ۲ ساعت در روز ورزش هوازی انجام بدم؟

 11. سلام وقت شما بخیر
  من مدتهاست برای افسردگی و وسواس فکری قرص سرترالین مصرف میکنم که مدتی هست احساس میکنم تاثیری نداره روم. قرصهای فلوکستین و فلووکسامین هم بینابین دوره ها با تجویز پزشک امتحان کردم که بی نتیجه بوده و مجدد سرترالین ۱۰۰ استفاده کردم. تابحال از سیتالوپرام استفاده نکردم. و البته فوت پدرم در دو هفته اخیر بی تاثیر نبوده روی شرایطم. و مشکل خیلی بزرگی که دارم پرخوری عصبی هست که توپیرامات و فلوکستین و ویاس و اتوموکستین و ولبان امتحان کردم. ویاس فشار خونم رو به شدت بالا میبره ولی روی اشتها تاثیر داشت. اتوموکستین هم تاثیر داشت ولی احساس سردی و کرختی ایجاد میکرد. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

 12. سلام
  من تشخیص اضطراب منتشر گرفتم و میگرن دارم البته کنترل شدست الان
  برا اضطرابم سرترالین و هالوپریدول مصرف میکردم که حالمو بهتر میکرد ولی به شدت سردرد داشتم برا همین دکترم با الونتا عوضش کرد که اونم سردردمو بیشتر میکرد
  الان باز اس سیتالوپرام پیشنهاد دادند به من
  من خیلی نگرانم که اینم باعث عود میگرنم بشه،نمیدونم چیکار کنم هر چند میگه این داروی کم عوارضیه،بنظرتون چرا میگرنم شدید میشه با مصرف این داروها؟

  • داروهای سروتونینی تا یکماه اول میگرنو تشدید میکنند ولی بعدش بهبود میدن.بهتره تحمل کنید و مسکن بخورید

  • کشتید ما رو با این دو راهیهایی که جلوی ادم قرار میدید
   والا همه ی اینها خوبن
   باید ببینید کدوم عوارض کمتری روی بدن شما داره
   حالا نپرسید کدوم عوارض کمتری داره
   شما خودت باید بخوری ببینی کدوم با بدنت سازگار و کدوم ناسازگاره

 13. سلام اقای دکتر
  بنده ۲۹سالمه و تقریبا دو ساله درگیر خستگی مفرط و غیر عادی هستم و این چند کاه اخر انقدر زیاد شده که حدودا ۶ماه دیگه بکار شدم یعنی نتونستم سرکار برم همش خمیازه میکشم،. یه حاات خواب شدید به هم پست میده که نمیتونم کنترلش کنم ،داروهای زیادی هم مصرف کردم تحت نظر فوق تخصص روانپزشکی ،که همشون ضد افسردگی بودن ،مثل سرتالین ،الونتا،بوپروپوین،فلوکسیتین ،ایمی پرامین ،دوکسپین، ولی فایده نداشته ،انقدر بی تمرکزم که نه تونستم درس بخونم نه رانندگی یاد بگیرم

Comments are closed.