هالوپریدول فقط ضد روانپریشی نیست

هالوپریدول نیم میلی

– یکی از تجویزهای شایع ِ روانپزشکان(متخصصین اعصاب و روان) برای مراجعین سرپایی که دچار مشکلات عصبی ِ ملایم (روان رنجوری=Neurosis) مانند اضطراب، وسواس،خود بیمارانگاری و یا تیک  هستند، قرص هالوپریدول نیم میلی گرم می باشد.

هالوپریدول نیم میلی

– با توجه به اینکه امروزه بیشتر مردم اطلاعات عمومی خود را از فضای اینترنت کسب می کنند،بعد از خرید دارو از داروخانه ، در گوگل یا ویکی پدیا دست به تحقیق میزنند و بجای اعتماد به تجویز پزشک ِ خود،به مطالب درج شده در فضای سایبری اعتماد کامل می کنند و از مصرف دارو سَر باز می زنند.غافل از اینکه بسیاری از مطالب اینترنتی  جامع و کامل نیست و توسط افراد غیر متخصص به نگارش درآمده است و یا حداقل اینکه  همه ی موارد مصرف یک دارو  در آنها ذکر نشده است.

– بیماران وقتی می خوانند که قرص هالوپریدول یکی از داروهای اصلی در درمان شیزوفرنی و دو قطبی و سایر حالات روانپریشی است دچار ترس و نگرانی شدید می شوند و دارو را به کناری می اندازند و از خوردن آن اجتناب می کنند و در دل ِ خود از تجویز روانپزشک شان دچار دلخوری می شوند و یا بطور ضمنی در تشخیص و دانش او شک می کنند.و این شبهات برایشان ایجاد می شود که:مگر من حالم خیلی بد است؟نکند من دچار بیماری روانی شده ام و خودم خبر ندارم؟نکند دکترم تشخیص اشتباهی داده باشد؟نکند داروخانه داروی اشتباهی به من داده است؟نکند با خوردن این قرصها دچار حالات روانپریشی گردم؟


– بهرحال نتیجه ی همه ی این شبهات و تردیدها (که شاید ما روانپزشکان نیز به خاطر عدم توضیح چرایی تجویز ِ خود،در ایجاد آنها سهیم  باشیم!) این است که در اغلب موارد ،بیمار بخاطر شوکه شدن ناشی از اطلاعات غلطی که به او رسیده است، دارو را به گوشه ای پرتاب می کند و دیگر برای بار دوم مراجعه نمی کند.
-برای رفع این سوتفاهمات باید بگویم:که قرص هالوپریدول در دو فُرمت پنج میلی گرمی

هالوپریدول پنج میلی
هالوپریدول پنج میلی

و نیم میلی گرمی در داروخانه های ایران موجود است.و درست است که دوز بالاترِ این دارو در درمان انواع اختلالات روانپریشی و اختلالات خلقی (مشهور به دو قطبی) مصرف می گردد اما نوع ِ نیم ملی گرمی این قرص،در درمان اختلالات ملایم عصبی مانند وسواس (OCD)، اضطراب منتشر و تیکهای حرکتی و صوتی و نیز  برای توقف افکار مزاحم (ترافیک ذهنی) و کاهش تشویش ِ بیمار بنابر تشخیص روانپزشک تجویز می گردد.بعبارتی همه ی داروهای روانپریشی در دوز ِ کم،بعنوان یک ضد اضطراب ِ خوب می توانند عمل کنند.

– توجه داشته باشید که تمام داروهای روانپزشکی فقط بنابر تشخیص  یک روانپزشک که از مکانیسم اثر آنها و از نحوه ی تعامل نروترانسمیترها و رسپتورها در سلولهای عصبی آگاهی ِ کامل داشته و برآنها مسلط است قابل تجویز است و مصرف خودسرانه ی داروها  آن هم فقط با کسب ِاطلاعات سَرسَری از صفحات اینترنتی و یا توصیه های ناقص ِ دانشجویی  و یا با الگو گرفتن از  نسخه ی سایر بیماران و تهیه آنها از مراکز غیر مجاز خیابانی،بسیار خطرناک  است و عواقب آن قابل پیش بینی نیست.

نویسنده: دکتر پرویز علی وردی (روانپزشک)
-وبسایت: www.parvizaliverdi.co

 

22 Comments

 1. سلام آقای دکتر
  سوالی داشتم خدمتتون
  برای درمان روانپریشی هایی مثل اسکیزوفرنی اسکیزوافکتیو یا دوقطبی
  قدرت قرص پیموزاید بیشتره یا هالوپریدول؟
  سپاس

 2. سلام اقای دکتر وقتتون بخیر
  پیام قبلیم رو جواب ندادید و من همچنان همان مشکل رو دارم و خیلی در عذابم
  الوینتا و رسپریدون می خوردم و به محض تنها شدن و بی کار شدن به فکر جنسی رو میارم و واقعا از اینکه وقتم رو در چت کردن با افراد رندوم یا گذروندن در سایت های بدجور تلف می کنم خسته شدم البته اگه به نیازم پاسخ ندم دلشوره ای ندارم فقط هر دفعه میلش بیش تر میشه و احساس بیشتری می کنم
  نظرتون چیه و ایا دارویی از نظر شما برای من مناسب هست که به روانپزشکم پیشنهاد بدم
  خیلی ممنون میشم لطفا راهنمایی کنید .

  • داروی سروتونینی مثل اسنترا یا فلووکسامین خوبه
   الونتا خودش ممکنه هوسهای شمارو بیشتر کنه
   البته تا زمانیکه شما سبک زندگیتو عوض نکنی
   و از خونه بیرون نزنی و وارددباشگاه و ورزش و جامعه و کار نشی
   بعید میدونم مشکلت حل بشه
   یه تکونی بخودت بده

 3. سلام جناب دکتر وقت بخیر بنده برای پانیک و اضطراب شدید و واسواس فکری، اسنترا۵۰ و هالوپریدول۵/. مصرف میکنم قبلش بوسپیرون۵ میخوردم که دکتر قطعش کرد بنظرتون داروهای خوبی هستن؟؟بایدتاچه زمانی ادامه بدم مصرفشنو الان ۷ماهی میشه استفاده میکنم.

  • بله عالی هستند
   مدتش به نظر پزشکتون بستگی داره
   با ایشون ارتباط خوب و منظمی داشته باشید

 4. سلام اقای دکتر من مدتیست از قرص سرترالین ۱۰۰ و کلومیپرامین ۲۵ استفاده میکنم حالا دکتر قرص هالوپریدول نیم میلی هم اضافه کرده ایا هالوپریدول با سرترالین و کلومیپرامین تداخل ندارد؟

 5. با سلام آقای دکتر آیا میشه قرص ریسپریدون ۲ و قرص هالوپریدول نیم را همزمان خورد
  برا بیماران وسواسی و دارای اضطراب و استرس

 6. با سلام و درود
  جناب دکتر خسته نباشید🌷
  بنده ۳سال و نیم هست که کپسول آلونتا ۷۵ صبح و ۳۷ونیم شب مصرف میکنم بعلاوه ی روزانه یه عدد آسنترا۱۰۰ و پرانول ۲۰ و بتازگی کلونازپام ۱میلی گرمی رو قطع کردم البته بصورت اصولی.
  ۸ماهی میشه سیگار مصرف میکردم و الان حدود یک هفته هست که مصرف رو کاهش دادم ، بشدت حال نامناسبی دارم حتی به فکر خودکشی افتادم و مدت چند ماه هست که بی انگیزه ام و باز ماندم از کارهای روزانه،
  امروز هالوپریدول نیم رو مصرف کردم و اون افکار بشدت مخرب در من پاک شد.جناب دکتر چنان رنجی کشیدم که تا سرحد دیوانگی رفتم اما این قرص فعلا خوب جواب داده است.
  بنظرتون این داروها با هالوپریدول نیم تداخل ندارن و آیا چه دارویی برای کم شدن عوارض هالوپریدول نیم مصرف کنم؟
  با تشکر و سپاس

 7. سلام من به مدت ۶ ماه به دلیل سندرم آسپرگر فلوکستین ۲۰ و ریسپریدون ۱ مصرف می کنم با وجود مصرف قرص ها خیلی افکار مزاحم دارم همراه اضطراب باید چی کار کنم

 8. سلام آقای دکتر وقت بخیر
  مادرم ۷۸ ساله است.بخاطر کم شدن شنوایی وشنیدن صداهای مزاحم که خودش میگه صدای آب از گوش چپ می شنوه دکتر مغز و اعصاب هالوپریدول ۵ میلی و بوپریون داده. بعداز خوردن قرصها کم تحرک شده وبیشتر شبانه روز خوابه آیا بخاطر مصرف این قرصهاست؟

  • این دارو در یک چشم بهم زدن میتونه عوارض سنگینی بده
   بنظرم هر ۵ روز باید توسط ایشون ویزیت بشید
   دقیقا هر ۵ روز

 9. باسلام، پسر ۱۷ ساله دارم که بخاطر یکسری رفتارهای وسواسی مانند مسواک و دست شستن طولانی قرص آسنترا و کلومیپرامین ۱۰ مصرف می‌کرد داروهای که تمام شد به دکتر دیگری مراجعه کردیم که ایشان قرص هالوپریدول نیم را اضافه کرد با توجه به اینکه کنکور داشت خوابش بیشترشد وامروز هم که کنکور داشته در جلسه کنکور حالش بد شده خواستم ببینم اگه صلاحه قرص هالوپریدول را به شکلی که میگید قطع کنم ضمنا بعضا رنگ چهره اش زرد و زار میشه.باتشکر

  • خب اگه بهش نمیسازه میتونید ندید
   معمولا نیم میلی رو یکدفعه میشه قطع کرد
   ولی اگر پزشکش رو میبینید با خودشون صلح و مشورت کنید

 10. سلام حدود یک ماهه لرزش سر دارم دکتر قرص پرانل۲۰ و هالوپریدول نیم مصرف میکنم زیاد خوب نشدم وقتی سر سفره میشینم سرم را که پایین میگیرم سرم شروع به لرز‌ش میکنه. چیکار کنم دکتر دیگه خسته شدم زندگیمو ازم گرفته

Comments are closed.