حال خوب با ونلافاکسین

ونلافاکسین

– ونلافاکسین(افکسور)چیست:

یک داروی ضد افسردگی جدید و مدرن است که از طریق  تاثیر بر دو نروترانسمیتر نوراپی نفرین و سروتونین در  مغز اثر می کند و روانپزشکان معمولا این دارو را برای درمان افسردگیهایی که شدت آنها از متوسط تا شدید است بعد از امتحان داروهایی که فقط سروتونینی هستند به کار می برند.این دارو در دوز زیر ۱۵۰ میلیگرم بیشتر بر روی سروتونین، بین ۱۵۰ تا ۳۰۰ میلیگرم بیشتر بر   روی نور اپی نفرین و در بالای ۳۰۰ میلی بیشتر بصورت دپامینی اثر می کند.بعضی از متخصصین معتقدند که  احتمالا این دارو از زولوفت ( سرترالین) قویتر است.

– موارد مصرف ونلافاکسین(افکسور)

این دارو در موارد زیر و صرفا با تجویز پزشک متخصص قابل مصرف می‌باشد: 

۱- اختلال افسردگی ماژور (Major Depressive Disorder).

۲- اختلال اضطراب فراگیر(Generalized Anxiety Disorder).

۳-اضطراب اجتماعی(Social Phobia).

۴- اختلال وسواسی جبری(OCD).

۵- اختلال پانیک (Panic).

۶_اختلال بیش فعالی(ADHD).

۷- در ترک کوکایین وقتی همراه با افسردگی باشد.

۸-اختلال گذر هراسی (Agoraphobia).

۹-گاهی درمان نوروپاتی دیابتی( مانند دلوکستین).

۱۰- گاهی درمان گر گرفتگی در زنان یائسه یا مردان مبتلا به سرطان پروستات که با هورمونها تحت درمان هستند.

۱۱- گاهی در پیشگیری از سردرد میگرنی( هرچند خود این دارو هم میتواند سردرد میگرنی بدهد).

۱۲- گاهی در درمان کاتاپلکسی(ضعف عضلانی) در مبتلایان به حمله ی خواب(نارکولپسی). 

– موارد منع مصرف ونلافاکسین


۱- فاز سرخوشی (مانیا) در بیماران دو قطبی

۲- سه ماه اول حاملگی

۳- شیردهی


۴- نارسایی کبدی

۵- نارسایی کلیوی

۶-گاهی در بیماران زیر  بیست و چهار سال در دوهفته ی اول مصرف این دارو افکار ناگهانی خودکشی گزارش شده است.پس اطرافیان باید این نشانه ها را تحت نظر بگیرند و به پزشک خود گزارش بدهند:تغییر و نوسان خلق -تحریک پذیری-عصبانی شدن- دیر به خواب رفتن -اضطراب و سرآسیمگی -خصومت بی دلیل -پرفعالیتی- حملات پانیک- تکانشگری- بیقراری

۷-صرفا با خواندن این مطلب یا مطالب مشابه در اینترنت شروع به خوردن این دارو نکنید یا سرخود دارویی که برای دیگران موثر بوده  است را مصرف نکنید.شما به همه ی ریزه کاریهای تاثیر این دارو و تداخلات آن با مواد درون بدن یا داروهای دیگر واقف نیستید.درست است که ما در دنیای اطلاعات اینترنتی زندگی می کنیم اما در رشته ی پزشکی تجربه مهمتر از دانش نوشتاری و کتابی است .شما تجربه ی کافی برای خود درمانی با این دارو را ندارید…خواهش میکنم با سلامتی و جان خود بازی نکنید.

 

– اسامی دارو:

نام ژنریک

 VENLAFAXIN

_اسم تجاری  

-EFFEXOR

IMG_20160813_151757
– دوزاژ و نحوه ی مصرف ونلافاکسین:

 
۱-این قرص در دوزهای۵ /۳۷، ۷۵ ، میلی گرمی موجود است  فرمهای پیوسته رهش (extended release)هم موجود است که از محاسن آن کمتر بودن احساس تهوع و مصرف یکبار در روز آنها می باشد.این داروها  صرفا با نسخهٔ پزشک قابل تهیه می‌باشد.مصرف با شکم خالی بهتر است ولی اگر دچار تهوع میشوید با غذا مصرف کنید.

۲- دوز درمانی این قرص ۷۵ میلی گرم یکبار در روز میباشد.که در هفت روز اول شروع درمان بهتر است با نصف اینمقدار یعنی ۳۷/۵ میلی گرم شروع شود. 

۳- حداکثر دوز درمانی در یک روز نباید از۳۷۵ میلی گرم  برای قرصهای معمولی و ۲۲۵ میلی گرم برای قرصهای طولانی اثر بیشتر باشد.

۴-هنگام قطع دارو این کار باید بین ۲ تا ۴ هفته انجام شود

۵-همیشه از یک مارک و یک کارخانه ی تولید  دارو استفاده کنید

۶-اگر یک وعده از قرص را فراموش کردید می‌توانید آن را بمحض اینکه متوجه شدید مصرف کنید ولی اگر تقریبا چند ساعتی بیشتر به مصرف وعدهٔ بعدی نمانده است این کار را نکنید و فقط قرص وعدهٔ بعدی را بخورید. در هر صورت از دوبرابر کردن قرص برای جبران وعدهٔ فراموش شده اجتناب کنید.

۷-قرص را در دمای معمولی اتاق و دور از رطوبت و نور نگه دارید. 

۸-خیلی خیلی مراقب باشید که بچه‌های کوچک دستشان به این قرص و سایر قرصهای اعصاب نرسد.

۹-لیست همه ی داروها حتی ویتامینهای مصرفی خودتان را به پزشکتان اطلاع دهید.

۱۰- این دارو بصورت کپسولهایی تهیه شده است که محتویات خود را بصورت آهسته آهسته(DELAYED RELEASE) آزاد میکند

۱۱-اگر احساس کرده اید که با مصرف این دارو حالتان خوب شده است آن را ناگهانی قطع نکنید چون دچار عوارض ترک ناگهانی خواهید شد.

– احتیاطات در مصرف ونلافاکسین: 

۱-اگر دچار آلرژی هستید یا اگر دچار شُدید این قرص را مصرف نکنید. علایم آلرژی می‌تواند این‌ها باشد: سرفه، تنگی نفس، خس خس سینه، ورم کردن لب یا زبان یا صورت، ورم کردن گلو، خارش و قرمزی و دون دون شدن پوست، کهیر در هر نقطه از پوست. 

۲- قطع ناگهانی ونلافاکسین منجر به سندرم قطع ناگهانی دارو با این علایم می گردد:گیجی-خشکی دهان-بیخوابی-تهوع-تحریک پذیری-تعریق-بی اشتهایی-اسهال-خواب الودگی-اختلال حسی.
بنابرین هنگام قطع باید این دارو را بتدریج کاهش داد.

جهت کاهش علایم سندرم قطع ناگهانی دارو میتوان از فلوکستین آهسته رهش استفاده کرد.

 

عوارض ونلافاکسین(افکسور):

۱-عوارض خفیف و گذرا:
 این عوارض یا خودشان بتدریج برطرف می‌شوند و یا با یک تجویز دیگر بسرعت قابل رفع هستند.بنابرین وقوعِ آن‌ها مجوزی برای قطعِ آن‌ها نیست.
۱-تهوع :شایعترین و بیشترین عارضه مخصوصا در شروع درمان است.برای همین باید این دارو را با دوز خیلی کم شروع کرد.برای کاهش تهوع میتوان از داروهای ضد تهوع مثل اندانسترون(ondansetron) یا از داروی میرتازاپین (Mirtazapine ) که به Remeron  هم معروف است استفاده کرد.

۲-کاهش میل جنسی و تاخیر در ارگاسم. (حدود سی تا چهل در صد مواقع)

۳-سردرد،بیخوابی،خواب آلودگی،خشکی دهان،یبوست،تعریق زیاد،گیجی،ضعف جسمانی،تحریک پذیری

۲- عوارض جدی:
 
احتمال بروز این عوارض کم است و فقط باید نسبت به بُروز آنها هوشیار باشید و سریعا به بیمارستان مراجعه نمایید:

۱-افزایش فشار خون(Hypertention):

 افزایش فشارخون به دوز دارو وابسته است .یعنی اگر دوز دارو بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ میلیگرم باشد در هفت درصد موارد …و اگر دوز دارو بالاتر از ۳۰۰ میلی باشه در سیزده در صد موارد امکان بالارفتن فشارخون وجود دارد.پس حتما قبل از شروع این دارو فشار خون را اندازه بگیرید.

۲-تاری دید،دید تونلی،چشم درد،تورم چشم،دیدن هاله اطراف اشیا که همه ی اینها احتمال وجود آب سیاه یا گلوکوم را مطرح می کنند.

۳-اگر دچار کبودی ،مشکل در تنفس،تورم صورت و لب و زبان و گلو شدید یعنی شما دچار آلرژی شده اید و سریعا باید به بیمارستان مراجعه نمایید.

-علایم مسمومیت:

در صورت خوردن تعداد زیادی قرص و مسمومیت با آن( چه اشتباهی و چه به قصد آسیب زدن به خود ) تغییراتی در ریتم قلبی و نوار قلبی بوجود می اید.همچنین تغییرات فشار خون-تشنج-کوما -و سندرم سروتونین ممکن است مشاهده شود. ….فورا فرد مبتلا را به مرکز درمان مسمومیتهای دارویی (در تهران: بیمارستان لقمان ) برسانید.

اغلب خطر مرگ و میر بالا نیست مگر اینکه همزمان همراه با سایر داروهای اعصاب بصورت ترکیبی مصرف شده باشد.

-تداخلات دارویی:

– مصرف همزمان ونلافاکسین با لیتیوم،داروهای آتیپیک ضد روانپریشی و بنزودیازپینها باید با احتیاط انجام شود

– مصرف همزمان با داروهای مهار کننده MAO منجر به سندرم افزاش سروتونین گردد
-ونلافاکسین سطح دزیپرامین و ریسپریدون را بالا میبرد.

– در صورت مصرف همزمان با بوپروپیون و یا ترامادول ریسک تشنج بالا می رود.

رهنمودهای کلی در مصرف داروهای اعصاب: 
۱– توجه داشته باشید که تمام داروهای روانپزشکی فقط بنابر تشخیص یک روانپزشک که از مکانیسم اثر آن‌ها و از نحوهٔ تعامل نروترانسمیتر‌ها و رسپتور‌ها در سلولهای عصبی آگاهیِ کامل داشته و برآن‌ها مسلط است قابل تجویز است و مصرف خودسرانهٔ دارو‌ها آن هم فقط با کسبِ اطلاعات سَرسَری از صفحات اینترنتی و یا توصیه‌های ناقصِ دانشجویی و یا با الگو گرفتن از نسخهٔ سایر بیماران و تهیه آن‌ها از مراکز غیر مجاز خیابانی، بسیار خطرناک است و عواقب آن قابل پیش بینی نیست.IMG_20160805_153636

۲-همچنین در جریان باشید که سود و زیان یک دارو را باید در مقایسه با یکدیگر بسنجید و به صرف وجود یک عارضهٔ کوتاه مدت، خودتان را به اشتباه از مصرف دارویی که می‌تواند سرنوشت خلق و رفتار و شخصیت شما را تغییر داده و به سمت یک زندگی سالم و پر از آرامش سوق دهد، محروم نکنید.

۳-داروهای اعصاب را همراه با آب میوه مخصوصا آب گریپفروت…آب انار…نوشیدنیهای انرژی زا…چای سبز…قهوه…شیر…دوغ مصرف نکنید چون ایجاد تداخل می کنند.

نویسنده: دکتر پرویز علی وردی (روانپزشک) 
-وبسایت:  www.parvizaliverdi.com 

-تلفن وقت دهی ۸۸۵۵۶۹۴۶_۰۲۱( از مشاوره یا پاسخ از طریق تلفن معذوریم).

-پی نوشت: کپی برداری و حذف نام نویسنده عملی غیر اخلاقی بوده و درشان یک انسان فرهیخته نیست.

37 Comments

 1. سلام اقای دکتر ضمن تشکر فراوان از زحمات شما یک سوال داشتم من حدود ۲۰۵ از الوینتا مصرف میکنم که ناگهان فشار بالا رفته، از دکتر سوال کردم ایشان قرص پروپرونوال ۱۰ دادن ولی بر عکس بز هم حالت گر فتگی بیشتر شد می خواستم از شما خواهش چه قرص دیگه بجای پروپرنوال میشود خورد تا فشار پایین بیاد

 2. سلام جناب دکتر من شصت سال سن دارم فرازو نشیب زیاد تو زندگی داشتم ولی هیچ وقت جا خالی نکردم تا اینکه دو ماه پیش به خاطر زود رنجی و عصبانیت و بیخوای رفتم دکتر به من ترانکپین شب یک عدد و سیتا لپرام ۲۰ داد یک ماه بعد که رفتم به داروهام قرص پکساید اضافه کرد و دوز سیتالپرام رو ۴۰ کرد.تا دوهفته پیش همه چیز نرمال بود تا اینکه مسائل زیادی پیش اومد که منو به اظتراب و استرس انداخت کم کم میل به غدا رو از دست دادم از گوشی و تلوزیون هم بیتفاوت و کسل شدم هر چند کارهای روزانه را انجام میدادم ولی دوست داشتم دراز بکشم وبخوابم اما خوابم نمیبرد فقط کلافه بود همراه با استرس پنجه های پاهام یخ میکرد بعد دلم شروع میکرد به نا آرامی رفتم نوربیون زدم فرداش حالم خوب بود فکر کردم تموم شده ولی بازهمونطور شد دوباره رفتم پیش دکترم بهم گفت افسردگی و اظتراب داری قرص رها کین و آلوینتا بهم داده داروهای قبلم که ترانکپین و سیتالپرام بود دوباره داد ولی متاسفانه هنوز حالم خوب نیست روزها افت فشار دارم باز دلم میخواد بخوابم ولی خوابم نمیبره و کلافه و بیقرار میشم الآن وسواس پیدا کردم که نکنه اصلا افسردگی نبوده بباشه و فقط ضعیف شده بودم که با نوربیون و قهوه وانرژیزا حالم خوب میشده در ضمن من شبها حالم کاملا خوبه و فقط در طول روز این علائم پیدا میشه و اینکه من یک هفته هست که از داروها استفاده کردم میتونم کنار بزارم یا درست نیست خیلی فکرم در گیره حتی انقدر که گاهی به گریه میفتم که نکنه اشتباه کرده باشم و بیخودی قرص استفاده کردم لطفا راهنماییم کنید خیلی حالم بده

  • بله شما از اسب افتادید و نه از اصل
   بنظرم بله شما با روشهای دیگه مثل ورزش و طبیعت گردی و مطالعه و …میتونید حال خودتونو به وضعیت نرمال برسونید
   اتفاق وحشتناکی رخ نداده.دارو رو براحتی میتونید کنار بگذارید

 3. سلام دکتر جان من سی سالمه و از بچگی اضطراب و افسردگی داشتم و نمیتونم هیچ فعالیتی بکنم که به دکتر مراجعه کردم اما هیچ قرص سروتونینی بهم نمیساخت و پانیک میشدم مگر اینکه حتما در کنارش بنزودیازپاین مصرف کنم تا الان که چهار ماهه هر قرص ونلافاکسین که می خورم باید نصف لورازپام هم بخورم تا حالم بد نشه تا الان فقط مقداری آرامش داده و فکر و خیال رو کم کرده ولی هنوز نمیتونم کار و فعالیت جدی بکنم به نظر شما این ترکیب دارویی خوبه؟ و شما می دونید علت نساختن قرص ها بهم چه هست؟

 4. سلام دکتر جان
  اگر شخصی سیتالوپرام و نورتریپتیلین مصرف کنه و بهش بسازه بعد چند سال دکتر قلب بخاطر درد قلب ناشی از نورتریپتیلین اون رو قطع کنه اما حال روحی شخص بد بشه
  بجای ترکیب بالا اگر ونلافاکسین یا سیمبالتا جایگزین بشه باز رو قلب تاثیر منفی داره؟
  اون مهار با جذب نوراپی نفرین کلا رو قلب تاثیر منفی داره؟ حالا هر دارویی باشه؟

 5. سلام خسته نباشید. من از سن ۱۶ سالگی به تعداد ۴ بار افسردگی و استرس گرفتم و آخرین بار والپروات سدیم را به مدت ۱۰ سال خوردم بعد دو سال ترک کردم که دوباره علائم استرس و افسردگی برگشته و تحت درمانم. سوالم این است که آیا بعد از درمان باید تثبیت کننده خلق بخورم؟ دکتر جدیدم میگه اختلال دو قطبی ندارم.

 6. برای رفع اضطرابی که همراه با کلافگی و درد نوروپاتیک بدن است کدام دارو ها مناسب ترند؟ به شکلی که باعث اضافه وزن و کاهش میل جنسی حدالامکان نشوند؟

 7. سلام
  ۷ ماه هست آلوینتا ۷۵ یکی صبح و یکی شب مصرف می کنم به دکترم دسترسی ندارم ولی گفت بعد ۸ ماه هر دو هفته ۳۷.۵ کم کن
  نظر شما چیه؟
  آخه کپسول و نمیتونم نصفش کنم
  ممنون

 8. سلام آقای دکتر وقتتون بخیر. من چند ماهیه مشکل اضطراب و افسردگی دارم و دکترم آلپرازولام ۱ شبها یکی. ترانکوپین ۲۵ یکی ظهر و یکی شب تجویز کردن و همچنین آلونتا ۳۷.۵ عصرها یکی. خیلی خیلی روزها حالت خواب آلودگی دارم اما خوابم نمیبره و فکر خودکشی میزنه سرم. دکتر امروز به منشی گفته که ترانکوپین را ظهرها نصف بخورم و آلونتا را عصرها ۲ تا کنم تا افکار خودکشی از بین بره. درسته بنظر شما؟

  • خب ترانکوپین اگر در روز مصرف بشه خوابالودگی میده
   برای افکار خودکشی هم بله .داروی ضد افسردگی باید دوزش افزایش پیدا کنه

 9. سلام آقای دکتر وقت بخیر
  بنده ۵ سال ونلافاکسین ۳۷٫۵ مصرف میکنم
  هم صبح و هم شب ،، این همه سال آیا خطر و عوارضی داره ، باز هم به مصرفش ادامه بدم،، قطع کردن هم نمیتونم

  • بد نیست گاهی سعی کنید ببینید میتونید بدون دارو سر کنید یا نه؟
   بدن برای خودش دوره هایی داره که بعد از طی اون دوره به بعضی اختلالات و بیماریها مقاوم میشه و از شرشون خلاص میشه
   اگرم نشد که ادامه میدید .بالفرض عوارضی هم داشته باشه لابد سود و منفعت دارو میچربیده

   • تفاوت قرص ونلافاکسین با کپسول پیوسته رهش ونلافاکسین چیه ،،آیا امکانش هست در مواقعی ک قرص پیدا نشد از کپسول استفاده بشه ،، بنده تو این ۵ سال فقط۱ هفته از کپسول استفاده کردم تغییرو احساس کردم یسری عوارض برطرف شده بود مثال میل جنسی برگشته بود به روال عادی

    • دو جور دارو داریم
     Ir یعنی immediate release که اثرش فوریه مثلا یه مسکنی که فوری درد شما رو میندازه
     و Er یا extended release که جوری درست شده که ذره ذره در روده ها جذب بدن میشن
     خب محاسن داروی آهسته رهش اینه که اولا بجای چند بار مصرف در روز فقط یکبار مصرف میشه
     و دوم اینکه اثرش بصورت ۲۴ ساعته در بدن باقی میمونه
     مثلا یکنفر که نیاز داره اثر تمرکز زای دارو تا شب هنگام در بدنش باقی بمونه باید فورم آهسته رهش بخوره وگرنه باید هر ۴ ساعت داروی سریع الاثر رو مصرف کنه

 10. سلام دکتر وقتت بخیر
  من ۱۹ سالمه و پشت کنکوریم چند ماه پیش مریض شدم ولی سردرد مریضیم موند همه آزمایشی انجام دادم و سالم بودم فقط نوارمغزم استرسی و عصبی بود رفتم دکتر تشخیصش این بود که افسردگی گرفتم و الان آلونتا ۳۷,۵ و۷۵ رو هر شب مصرف میکنم ولی لاغر شدم و خوابم زیاده این خواب زیاد عوارض دارو هست؟ آیا راه حلی داره،؟

  • راهش اینه که مقداری ازین دارو کم بشه و مقداری از یک داروی دیگه که هم ضد سردرد و اضطراب باشند و هم وزن رو بالا بیارند،برای شما تجویز بشه

 11. سلام اقای دکتر وقت شما بخیر من بخاطر اضطراب خیلی شدید و وسواس فکری و افسردگیم چندبن ماه به صورت چندین دوره از سال ٩٨ ، آسنترای ۵٠ روزی دو عدد و یکی دو ماه الپرازولام استفاده کردم
  علیرغم مصرف این داروها ، اضطرابام و افسردگی و وسواس فکریم به شدت برگشت و قدرت تصمیم گیری رو از من گرفته بود ، با نظر پزشک دارو رو عوض کردم و ایزیپم ١٠ رو ۴ ماه مصرف کردم ولی باز هم اثری نداشت و علیرغم مصرف اینها بازهم به صورت دوره ای این حالتام برمیگشت ، در حال حاضر به دکتر مراجعه کردم و داروها رو کلا تغییر دادن و ایشون به من ونلافاکسین ٧۵ و دپاکین و اگلوتیب و پرانول برای من تجریز کردن و گفتن که اول افسردگی شما باید درمان بشه و نوسان خلقیتون درست بشه
  میخواستم نظر شما رو در این مورد داروهام بدونم
  سوال دومم اینکه ایا عوض کردن یکباره آسنترا به این داروها عوارض جدی نداره؟ چون دکترم نظرشون این بود که ایرادی نداره ولی من میترسم ایشون گفتن عوارضشو تحمل کنم
  و سوال سوم اینکه این داروها چقدر طول میکشه تا اثر کنه

 12. با سلام و عرض ادب آقای دکتر ببخشید قرص کوتیاپین ۱۰۰ در دراز مدت مشکل ساز نمیباشد برای وسواس دکترم تجویز نمود با فلووکسامین وولبان پایان رو برای عدم تمرکز م داده ولی اگه ترکش کنم شب ها خوابم نمیبره الان پنج سال مصرف میکنم. با تشکر از وقتی که برای ما میزاریدع

  • خب حتما این دارو روی شما موثر بوده و افکارتون رو کنترل کرده.و با این دارو کیفیت زندگیتون بالا رفته.وقتی یک دارو اینهمه موثر باشه دیگه دغدغه ی مصرف طولانی رو نداشته باشید.گاهی صلاح همینه

 13. سلام آقای دکتر
  پیشاپیش سال نوتون مبارک
  آقای دکتر می خواستم بدونم داروی الونتا ۷۵ معمولا با چه دوزی از اسنتا جایگزین میشه ؟

  و سوال دیگه هم این بود که آیا دپاکین ۵۰۰ رو میشه نصف کرد ؟(دپاکین ۲۰۰ گیر نمیاد)

  • الونتا چندین سطح از اسنترا قویتره و حتی خطر ایجاد آشفتگی و بهم ریختگی روانی و رفتن در فاز دوقطبی رو هم داره
   اینقدر با خوندن دو صفحه در اینترنت،حس خودپزشک انگاری پیدا نکنید

 14. سلام آقای دکتر وقتتون بخیر
  من کنکوریم ولی خیلی اضطراب دارم جوریکه هیچ کاری نمیتونم بکنم اصلا نمیتونم آروم باشم افکار منفی دارم دست و پاهام گزگز میشه هیچی نمیتونم بخورم همش ضعف دارم تپش قلب و سردرد دارم تمرکز ندارم بعضی وقتا تصویر آدما میاد تو ذهنم همش اعصابم خورده کم تحمل شدم توان روحی درس خوندن رو ندارم انگار همه چی بی روحه دیگه هیچ حسی ندارم دیگه هیچی خوشحالم نمیکنه شب و رورزم شده جهنم و سه ساله که تو این وضعیتم به خاطر این اضطرابم نمیتونم درس بخونم و چهارمین سالیه که میخوام کنکور بدم نمیدونم باید چی کار کنم از خدا خواستم حالمو خوب کنه بتونم درس بخونم یا مرگمو نزدیک کنه انقدر اذیت نشممن اصلا اضطراب نداشتم خیلی درس میخوندم تنها تفریحم درس خوندن بود ولی بعد اولین کنکوری که دادم اینطوری شدم سال دوم و سوم مامایی آزاد اردبیل قبول شدم ولی نرفتم چون واقعا حالم خوب نبود که درس بخونم من تو این چند سال نه با دوستام رفتم بیرون نه مهمونی رفتم نه فیلم دیدم نه هیچ کار دیگه ای انجام دادم فقط تو خونه حالم بد بود خیلی شرایط روحی سختی رو تحمل کردم جوریکه من حتی از تفریح کردنم لذت نمیبرم من خیلی سختی کشیدم من بچه که بودم مامانم جراحی قلب باز انجام داد تقریبا یه سال بعد بابام سرطان گرفت و چند سال درگیر سرطان بابام بودیم که فوت شد تنها امیدم برای تغییر زندگیم درس خوندن بود ولی الان اینطوری شدم حالم اصلا خوب نیست من باید درس بخونم که زحماتم مامانم رو جبران کنم که هم مادر بوده برامون هم پدر خیلی ناراحتم که اینطوری شدم من شهر زنجانم روانپزشک رفتم این داروها رو خوردم سرترالین داکسپین کلرودیازپوکساید آتوموکستین بوسپیرون پرانول ولی تاثیری نداشت یعنی اضطراب داشتما ولی زمانی چه دارو مصرف میکردم روحیم خیلی خوب بود اشتهام خوب بود خوابم خوب بود روانشناس هم رفتم گفت انقد موندی خونه دپرس شدی باید بری تفریح کنی ولی من حتی از تفریحم لذت نمیبرم فقط و فقط به خاطر مامانمه که زنده ام من شهر زنجانم نمیدونم دوباره برم دارو بخورم یا نه اصلا نمیدونم چی کار باید بکنم

  • داروهای عالییی بهتون دادن
   حتما دوباره برید پیش دکترتون
   در واقع هر دو ماه باید ویزیت شید

   • ببخشید من حتما باید برم دکتر؟؟
    قرصای اعصاب برای حافظه و مغ زو هوش ضرری نداره؟ من درس میخونم باید هوشیار باشم این دارو ها خواب آور نیست ؟قدرت تمرکز و حافطه رو کاهش نمیده

Comments are closed.