سیتالوپرام چیست

سیتالوپرام

– سیتالوپرام چیست: 

-داروی سیتالوپرام(Citalopram) یکی از بهترین دارویهای ضد افسردگی جدید و امروزی است که از طریق  افزایش سروتونین  در  مغز اثر می کند.سروتونین همان ماده ای است که بطور طبیعی در بدن ما وجود دارد و باعث شادی ،آرامش، و استحکام رای و نظر انسان میگردد و کمبود این ماده (یعنی سروتونین) در مغز  آدمی منجر به افسردگی، اضطراب و تردید و وسواس میگردد.این دارو در ایران حدود ده تا پانزده سالی هست که توسط روانپزشکان برای مراجعین محترمشان تجویز میشود و تا جاییکه ما روانپزشکان شاهدیم، اغلب مصرف کنندگان از تاثیر خوب این دارو و کم بودن عوارضش راضی بوده اند.

– موارد مصرف  سیتالوپرام: 

این دارو در موارد زیر و صرفا با تجویز پزشک متخصص قابل مصرف می‌باشد: 

۱- اختلال افسردگی ماژور (major depressive disorder).

۲- افسردگی در زنان باردار.

۳-وسواس

۴- درمان افسردگی در بیماران  دو قطبی

۵- درمان اضطرابهای اجتماعی

۶_اختلال بیش فعالی(ADHD)

۷- انواع فوبی ( ترسهای بیمارگونه)

۸-اختلال استرس پس از سانحه.

۹- بی اشتهایی عصبی و پرخوری عصبی

۱۰-انزال زودرس

۱۱-افسردگی پیش از قاعدگی

۱۲-چاقی(فلوکستین)

۱۳- انحرافات جنسی(پارافیلیا):این دارو باعث کاهش تمایلات انحرافی و تکانه های جنسی می گردد.

۱۴-اوتیسم

۱۵-پیشگیری از سردرد تنشی و میگرنی

– منع مصرف سیتالوپرام:

۱-صرفا با خواندن این مطلب یا مطالب مشابه در اینترنت شروع به خوردن این دارو نکنید یا سرخود دارویی که برای دیگران موثر بوده  است را مصرف نکنید.شما به همه ی ریزه کاریهای تاثیر این دارو و تداخلات آن با مواد درون بدن یا داروهای دیگر واقف نیستید.درست است که ما در دنیای اطلاعات اینترنتی زندگی می کنیم اما در رشته ی پزشکی تجربه مهمتر از دانش نوشتاری و کتابی است .شما تجربه ی کافی برای تجویز سر خود این دارو را ندارید.خواهش میکنم با سلامتی و جان خود بازی نکنید.

۲-مصرف همزمان با داروهای مهار کننده ی مونوآمین اکسیداز(MAOi) در عرض ۱۴ روز گذشته ( چون امکان تداخلهای خطرناک دارویی وجود دارد!!!!)مانند فنلزین-ترانیل سیپرومین -سلژیلین -ایزوکربوکسازید.

۳-مصرف همزمان با کلوزاپین(بخاطر بالا رفتن ریسک تشنج ناشی از کلوزاپین)

۴- فاز سرخوشی (مانیا) در بیماران دو قطبی

۵- سه ماه اول حاملگی

۶- شیردهی

۷- نارسایی کبدی

۸- نارسایی کلیوی

۹-توجه : گاهی در بیماران زیر  بیست و چهار سال در دوهفته ی اول مصرف این دارو، افکار ناگهانی خودکشی گزارش شده است. اطرافیان باید این نشانه ها را تحت نظر بگیرند و به پزشک خود گزارش بدهند:تغییر و نوسان خلق -تحریک پذیری-عصبانی شدن- دیر به خواب رفتن -اضطراب و سرآسیمگی -خصومت بی دلیل -پرفعالیتی- حملات پانیک-

– اسامی دارو:

نام ژنریک:

 Citalopram

 

 

نام تجاری:

Cipram

Celexa

 

 

IMG_20160813_151757
– دوزاژ و نحوه ی مصرف سیتالوپرام:

 
۱-سیتالوپرام  بصورت قرصهای  ۱۰ و ۲۰  میلی گرمی موجود است.

۲-اوج تاثیر سیتالوپرام  ۳ تا ۸ ساعت پس از خوردن دارو د‌یده می شود.

۳-همیشه از یک مارک و یک کارخانه ی تولید  دارو استفاده کنید

۴-اگر یک وعده از قرص را فراموش کردید می‌توانید آن را بمحض اینکه متوجه شدید مصرف کنید ولی اگر تقریبا چند ساعتی بیشتر به مصرف وعدهٔ بعدی نمانده است این کار را نکنید و فقط قرص وعدهٔ بعدی را بخورید. در هر صورت از دوبرابر کردن قرص برای جبران وعدهٔ فراموش شده اجتناب کنید.

۵-قرص را در دمای معمولی اتاق و دور از رطوبت و نور نگه دارید. 

۶-خیلی خیلی مراقب باشید که بچه‌های کوچک دستشان به این قرص و سایر قرصهای اعصاب نرسد.

۷-لیست همه ی داروها حتی ویتامینهای مصرفی خودتان را به پزشکتان اطلاع دهید.

۸-توجه داشته باشید که همیشه زیاد کردن دوز دارو مساوی با زیادتر شدن تاثیر دارو نیست و فقط ممکن است به زیاد تر شدن عوارض دارو منجر شود.

۹-اگر احساس کرده اید که با مصرف این دارو حالتان خوب شده است آن را ناگهانی قطع نکنید چون دچار عوارض ترک ناگهانی خواهید شد.

۱۰-توجه داشته باشید که ممکن است این دارو بطور برعکس در ابتدای درمان منجر به تیرگی شعور و کاهش هوشیاری  و اختلال تفکر در شما گردد.

نیمه عمر سیتالوپرام: 

نیمه عمر سیتالوپرام۳۵ ساعت.

 

– احتیاطات در مصرف سیتالوپرام

۱-اگر دچار آلرژی شُدید این قرص را مصرف نکنید. علایم آلرژی می‌تواند این‌ها باشد: سرفه، تنگی نفس، خس خس سینه، ورم کردن لب یا زبان یا صورت، ورم کردن گلو، خارش و قرمزی و دون دون شدن پوست، کهیر در هر نقطه از پوست. 

۲- این قرص ممکن است ۴ هفته طول بکشد تا اثرات خوبش را نشان بدهد پس لطفا زود قضاوت نکرده و دارو را قطع نکنید.

اگر مبتلا به بیماری خاصی مثل فاویسم یا کولیت یا فشارخون هستید ،آن را به پزشک خود اطلاع دهید.

۳- در کودکان و نوجوانان بعلت احتمال بروز افکار خودکشی و نیز در سالمندان بعلت کارکرد ضعیفتر کبد و کلیه ، این دارو را با احتیاط مصرف کنید

عوارض سیتالوپرام: 

الف-عوارض کوتاه مدت:
 این عوارض یا خودشان بتدریج برطرف می‌شوند و یا با یک تجویز دیگر بسرعت قابل رفع هستند.بنابرین وقوعِ آن‌ها مجوزی برای قطعِ آن‌ها نیست و فقط اگر خیلی شدید بود با پزشکتان تماس بگیرید.

-عوارض گوارشی یکی از شایعترین این عوارض است که بخاطر تاثیر بر گیرنده های سروتونینی سیستم گوارشی بوجود می آید.البته این عوارض هنگام مصرف سیتالوپرام کمتر از مصرف سرترالین و فلووکسامین می باشد:

۱-تهوع:معمولا گذراست و به دوز دارو بستگی دارد.

۲-مدفوع شل و اسهال:معمولا گذراست و به دوز بستگی دارد.البته این عارضه در سیتالوپرام کمتر از سرترالین است.

اگر فرد مستعد اسهال است،پاروکستین(Paroxetine) بخاطر اثر آنتی کولینرژیکی و حتی یبوست زایی که دارد شاید انتخاب بهتری باشد.

۳-استفراغ

۴-نفخ شکم که کمتر از سرترالین است.

۵-بی اشتهایی و کاهش وزن که بمحض شروع دارو شروع میشود و گاهی تا بیست هفته(۵ماه) ماه هم طول می کشد ولی بعد از آن،این روند متوقف و معکوس میشود و بدن شروع به افزایش وزن می کند‌. بیشترین میزان کاهش اشتها در ابتدای  مصرف دارو ،در بین داروهای سروتونینی(SSRI) متعلق به فلوکستین است.

۶-افزایش وزن: حدود یک سوم مصرف کنندگان بتدریج دچار افزایش وزن میشوند که متاسفانه این افزایش وزن تا زمانی که دارو مصرف میشود  ادامه دارد و با ورزش و رژیم دارویی هم کاهش نمی یابد.این افزایش وزن هم بخاطر افزایش اشتها و هم ناشی از تغییرات متابولیکی در بدن است.افزایش وزن خیلی زیرپوستی و بتدریج رخ میدهد  و ما روانپزشکان که هر یکی دوماه یکبار مراجعینمان را میبینیم بیشتر از خودشان  متوجه گرد شدن صورت و تغییرات وزنی  آنها میشویم.سریعترین و پرسروصداترین میزان افزایش وزن در بین داروهای سروتونینی مخصوصا در خانمهای جوان متعلق به پاروکستین(Paroxetine) می باشد.

۷-سوءهاضمه

۸-سردرد که در بین  ۱۸ تا ۲۰ درصد مصرف کنندگان رخ میدهد( اما این میزان سردرد تفاوتی با سردرد ناشی از دارونماها ندارد).بیشترین میزان ایجاد  سردرد در بین داروهای سروتونینی متعلق به فلوکستین می باشد.

توجه داشته باشید که اتفاقا  در خیلی از مبتلایان به سردرد میگرنی و یا سردرد تنشی، این دارو بعنوان یک داروی پیشگیری کننده از سردرد بکار میرود.

۹-خمیازه:خیلی از مصرف کنندگان داروهای سروتونینی ازینکه در طول روز خمیازه های طولانی و متعدد می کشند شاکی هستند.این خمیازه ها هیچ ربطی به خستگی و یا کمبود خواب شبانه ندارند بلکه ناشی از  تاثیر دارو بر ناحیه هیپوتالاموس مغز می باشد

۱۰- تاثیر بر قند خون: داروهای سروتونینی ممکن است در ابتدا  باعث کاهش شدید قند خون گردند بنابرین بیماران دیابتی باید مراقبت شوند.اما در دراز مدت قضییه برعکس میشود و قند خون مصرف کنندگان داروهای سروتونینی بالاتر میرود

۱۱-اضطراب :در ابتدای مصرف  فلوکستین بیشتر دیده میشود ودر اس سیتالوپرام و پاروکستین  کمتر دیده میشوند(و بنابرین انتخابهای خوبی برای اختلال مخلوط اضطراب و افسردگی هستند).

۱۲-خواب آلودگی یا بیخوابی: واقعیت این است که برخی از داروهای سروتونینی موجب بیخوابی شبانه و برخی دیگر از آنها موجب خواب آلودگی روزانه می گردند.

۱۳-تعریق: برخی از مصرف کنندگان این دارو از عرق کردن زیاد مخصوصا شب هنگام بحدی که منجربه خیس شدن ملحفه ها میگردد شاکی هستند.این تعریق ربطی به دمای محیط ندارد و حتی در زمستان و هوای سرد هم رخ می دهد.مصرف یک تا دو میلی گرم ترازوسین (trazocin)در روز در کاهش این عارضه مفید است.

۱۴-کابوس و رویاهای شفاف و زنده:بیشتر مراجعینی که این دارو را مصرف می کنند از دیدن خوابها و یا کابوسهای شلوغ و شفاف و زنده شاکی هستند.همچنین بعضی ها از دندان قروچه ،بیقراری پاها و میوکلونوس شبانه و تعریق در خواب شکایت دارند.

۱۵-تشنج :معمولا در مصرف کنندگان داروهای سروتونینی دیده نمیشود مگر زمانی که دوز مصرف خیلی بالا باشد مثلا ۱۰۰ میلی گرم فلوکستین ( پنج کپسول فلوکستین).احتمال تشنج فقط یکدهم تا دودهم درصد میباشد که این مساوی احتمال تشنج با دارونماها(پلاسبو) هم هست.

۱۶-عوارض آنتی کولینرژیک( شامل:خشکی دهان_یبوست _خواب آلودگی): این عوارض فقط با پاروکستین ممکن است دیده شوند.البته خشکی دهان را همه داروهای سروتونینی دارند که ارتباطی با اثر آنتی کولینرژیکی آنها ندارد.

۱۷-عوارض خونی:داروهای سروتونینی عوارض خونی خاصی ندارند فقط ممکن است گاهی دچار دیربند امدن خونریزی  ویا  کبودی پوست ناشی از عدم کارکرد صحیح پلاکتهای انعقادی گردند که بهتر است در اینجور مواقع آزمایشهای انعقادی خون (BT) چک شوند.

اگر کسی این داروها را همراه با آسپیرین یا د اروهای ضدانعقادی میخورد این احتمال ممکن است بیشتر گردد.

همچنین کسانیکه داروهای سروتونینی را همراه با داروهای مسکن و ضد درد مانند پیروکسیکام_بروفن _ دیکلوفناک(معروف به NSAIDها) مصرف میکنند احتمال خونریزی معده  دارند و بهتر است برای آنها پیشاپیش داروی ضد  اسید معده مانند پنتوپرازول تجویز شود.

‌۱۸-تاثیر بر  نمک خون(سدیم): بعصی از مصرف کنندگان داروهای سروتونینی مخصوصا سالمندان دچار سندروم ترشح نابجای هورمون ضدادراری (SIADH)می شوند و میزان سدیم خون آنها پایین می آید.این سندرم منجر به تهوع، استفراغ ،گیجی و تغییرات شخصیتی می گردد

ب- عوارض طولانی مدت:
 
۱- کاهش میل جنسی و کاهش ارگاسم و ارضا در هر دوجنس زن و مرد:متاسفانه این مشکل در هشتاد درصد مراجعین بوجود میاید و تا زمانی که مصرف دارو ادامه دارد، این اختلال هم وجود دارد.برعکس خیلی از عوارض که بتدریج از بین می روند و بدن نسبت به آنها مقاومت پیدا میکند این عارضه متاسفانه تا زمان مصرف دارو ادامه دارد.

برای حل این مشکل روشهای زیر پیشنهاد میشود:

الف- تعویض با یک داروی سروتونینی دیگر.

ب- اضافه کردن قرص بوپروپیون(Bupropion).

ج- اضافه کردن قرص میرتازاپین(Mirtazapin).

۲- حمله ی سرخوشی (مانیا) :که بصورت افزایش انرژی،پرسرعت شدن کلام و تفکر،رفتار بی پروا ،گستاخی و ماجراجویی جدید و عجیب،احساس نشاط بینهایت،خلق تحریک پذیر،بیخوابی،ولخرجی و افزایش تمایلات جنسی خود را نشان می دهد.

۳-تغییر غیرعادی در خلق و رفتار.

۴-تاری دید،دید تونلی،چشم درد،تورم چشم،دیدن هاله اطراف اشیا که همه ی اینها احتمال وجود آب سیاه یا گلوکوم را مطرح می کنند.

۵-اگر دچار کبودی ،مشکل در تنفس،تورم صورت و لب و زبان و گلو شدید یعنی شما دچار آلرژی شده اید و سریعا باید به بیمارستان مراجعه نمایید.

-علایم مسمومیت:

در صورت خوردن تعداد زیادی قرص و مسمومیت با آن( چه اشتباهی و چه به قصد آسیب زدن به خود ) فورا فرد مبتلا را به مرکز درمان مسمومیتهای دارویی (در تهران: بیمارستان لقمان ) برسانید.

-تداخلات دارویی:

-بیشترین تداخلات دارویی در داروهای سروتونینی متعلق به داروی فلووکسامین است.و داروهای سرترالین،سیتالوپرام و اس-سیتالوپرام کمترین تداخلات دارویی را دارا هستند.

مصرف همزمان داروهای سروتونینی با زولپیدم ممکن است منجر به افزایش احتمال ایجاد توهم ناشی از زولپیدم گردد.

– مصرف همزمان این دارو با مسکنها( مثل بروفن و دیکلوفناک و…) ممکن است منجر به خونریزی معده گردد.( داروهای سروتونینی ممکن است مانع عملکرد صحیح پلاکتها گردند).

-این دارو اثر تاموکسیفن را کم می کند.

– مصرف همزمان با داروهای مهار کننده MAO منجر به بحران فشار خون میگردد( تا ۱۴ روز بعد از تجویز  MAOها مراقب باشید).

-مصرف همزمان بالیتیوم ،ال تریپتوفان،MAO ها،و هر دارویی که حاوی سروتونین باشد ممکن است منجر به سندروم سروتونین گردد.

داروهای سروتونینی( مخصوصا فلووکسامین) وقتی همراه با کلوزاپین تجویز شوند احتمال تشنج را بالاتر می برند

رهنمودهای کلی در مصرف داروهای اعصاب: 
۱– توجه داشته باشید که تمام داروهای روانپزشکی فقط بنابر تشخیص یک روانپزشک که از مکانیسم اثر آن‌ها و از نحوهٔ تعامل نروترانسمیتر‌ها و رسپتور‌ها در سلولهای عصبی آگاهیِ کامل داشته و برآن‌ها مسلط است قابل تجویز است و مصرف خودسرانهٔ دارو‌ها آن هم فقط با کسبِ اطلاعات سَرسَری از صفحات اینترنتی و یا توصیه‌های ناقصِ دانشجویی و یا با الگو گرفتن از نسخهٔ سایر بیماران و تهیه آن‌ها از مراکز غیر مجاز خیابانی، بسیار خطرناک است و عواقب آن قابل پیش بینی نیست.IMG_20160805_153636

۲-همچنین در جریان باشید که سود و زیان یک دارو را باید در مقایسه با یکدیگر بسنجید و به صرف وجود یک عارضهٔ کوتاه مدت، خودتان را به اشتباه از مصرف دارویی که می‌تواند سرنوشت خلق و رفتار و شخصیت شما را تغییر داده و به سمت یک زندگی سالم و پر از آرامش سوق دهد، محروم نکنید.

۳-داروهای اعصاب را همراه با آب میوه مخصوصا آب گریپفروت…آب انار…نوشیدنیهای انرژی زا…چای سبز…قهوه…شیر…دوغ مصرف نکنید چون ایجاد تداخل می کنند.

نویسنده: دکتر پرویز علی وردی (روانپزشک) 
-وبسایت:  www.parvizaliverdi.com 

-تلفن وقت دهی ۸۸۵۵۶۹۴۶( از مشاوره یا پاسخ از طریق تلفن معذوریم) 

-پی نوشت: کپی برداری و حذف نام نویسنده عملی غیر اخلاقی بوده و درشان یک انسان فرهیخته نیست.

114 Comments

 1. سلام آقای دکتر
  من جوانی ۳۲ ساله هستم ۱۲ سال پیش اولین تجربه افسردگی رو داشتم دوره دانشجویی بود رشته معماری بودم به رشتم از همون اول علاقه نداشتم و برای پاس کردن درسای تخصصی خیلی بهم فشار میومد ولی باتلاش ادامه می دادم افسردگی من طوری بود بود که وقتی دچارش شدم کلا تواناییم رو از دست میدادم.حتی تو درسایی که بهشون علاقه داشتم ناتوان شدم.و گوشه گیر شدم و کم حوصله ولی هر جور بود درسام رو پاس کردم خلاصه بعد از اتمام ترم و بع از گذشت ۴ ماه بدون دارو خوب شدم.یک سال بعد یعنی سال ۸۶ دوستام برا تفریح به خونه ما اومدن یه سری اتفاقات افتاد که بهشون خوش نگذشت بعد از اون من خودم رو خیلی سرزنش کردم و به مرور افسردگیم دوباره عود کرد طوری که دوباره رو عملکردم تاثیر منفی گذاشت ناتوان شدم به خودم فشار میاوردم که کارام و درسام رو
  انجام بدم ولی بی فایده بود و فقط وقت گذاشتن و تلاش بیهوده بود و از پس هیچی بر نمیومدم خلاصه اون سال هم با کمک دوستام درسای عملی رو پاس کردم البته اگه درسا گروهی نبود ۰ هم نمیگرفتم با وجود اینکه خیلی به خودم فشار میاووردم که کارای که رو دوشمه رو انجام بدم ولی نمیشد خلاصه هر جوری بود کاردانیم رو گرفتم و بعد از اتمام کاردانی و با برداشته شدن فشار درس دوباره بدون دارو حالم خوب شد افسردگی دومم هم ۵ ماه طول کشید.از دی ماه ۸۶ تا اردیبهشت ۸۷.مهر ۸۸ کارشناسی رفتم تو طول دوره کارشناسی مشکلی نداشتم فقط یه دوره اضطراب بدون دلیل داشتم که رفتم دکتر بهم سیتالوپرام داد تا ۶ ماه مصرف کردم.فروردین ۹۲ رفتم سر کار بازم چون فشار کار زیاد بود اردیبهشت ۹۳ بیماریم برگشت تا ۶ ماه با مصرف سیتالوپرام باهاش جنگیدم خوب شدم بعد از ۶ ماه عملکردم توی کار عالی شده بود این روزای خوب ۶ماه بیشتر برام نموند دوباره اردیبهشت ۹۴ هم بیماریم عود کرد دارو درمانی رو دوباره شروع کردم اینبار ۸ ماه دارو خوردن بعد ترک کردم ولی باز اردیبهست ۹۵ هم بیماری برگشت این رو بگم تو این چند سال نیمه اول سال افسرده بودم و نیمه دوم حالم طبیعی بود.سال ۹۶ یه کار جدید شروع کردم با مسیولیت های خیلی بیشتر.سرپرست یه کارگاه ساختمانی شدم فشار کاریم خیلی زیاد بود بیماریم دوباره اردیبهشت اومد سراغم .دوباره رو اووردم به سیتالوپرام ولی روم اثر نداشت دکتر برام اس سیتالوپرام و تری فلو پرازین تجویز کرد اونا هم اثر نداشت.الان هم سرترالین و الانزاپین مصرف میکنم بعد از گذشت ۱۴ ماه هنوز حالم خوب نشده لطفا کمکم کنید.این نکته رو هم بگم که افسردگی شغلم رو هم ازم گرفته و در حال حاضر بیکار هستم.ممنون

  • افسردگی راجعه دارید که عوامل روانشناختی و اجتماعی هم خیلی روش تاثیر داره
   مصرف مرتب دارو بعلاوه ی جلسات رواندرمانی برای شما ضروریه
   داروهاتون خوبن تقریبا

 2. سلام و خسته نباشید من ۴۰ ساله هستم و به مدت یکسال و نیم هستش روزانه ۱عدد قرص آلپرازولام ۱ میلی گرم بخاطر اضطرابم مصرف میکنم و در این مدت دوز قرص بیشتر نشده است الان حدود یکماهی هست که با تجویز دکتر آسنترا ۵۰مصرف میکنم و نیازی به خوردن آلپرازولام ندارم ولی به محض اینکه مدتی از نخوردن قرص در روز میگذره دچاره سرگیجه و احساسی مثل صدای وز وز و فشار تو سرم میشم و به محض اینکه حتی یه نصف قرص آلپرازولام میخورم خوب میشم . میخواستم بگم چطوری میتونم دیگه این قرص رو نخورم و با توجه به اینکه دوز مصرفیم خیلی پایین بوده و همین امر باعث میشه کم کردن تدریجی سخت بشه ( مثلا نیم میلی گرم رو چطوری تدریجی کم کرد ) لطفا راهنماییم بکنید . ویا اینکه این سرگیجه ها خطری ایجاد نمیکنه و میتونم با چند روز تحمل مشکل رو حل کنم . ممنون از راهنماییتون

 3. فلسفه تجویز سیتالوپرام برای دیسک کمرچیست؟چه ضرورتی دارد برای دردهای اسکلتی از سیتالوپرام وبه تبع ان از عوارض شدید این قرص برای بیماری هایی که درمان ان دستشویی فرنگی است واصلاح سبک زندگی است استفاده کرد.یکی ازاین فلسفه ها میتواند این باشد که دفترچه رابتوان پرازداروکرد وبیمارراازپزشکش خشنود سازد.

  • احتمال داره پزشکی که شما رو ویزیت کرده در شما علایم پنهان افسردگی و اضطراب رو تشخیص داده باشه و یا از اثرات ضد درد ضدافسردگیها خواسته کمک گرفته باشه
   باید از خودشون بپرسید نه از من و یا دیگران.ولی تصور پر کردن نسخه با دارو و برگه بیمه،قضاوت درستی نیست

 4. سلام جناب دکتر، با توجه به اینکه نمیتونم قرص cipralex پیدا کنم به نظرتون با نمونه ایرانی اس سیتالوپرام یا(ازیپم) جایگزین کنم یا خیر؟ اگه نمونه ایرانی کارامد نیست به جاش اسنترا استفاده کنم یا همون ازیپم رو/با تشکر فراوان

  • با توجه به شرایط اقتصادی فعلی اگر از ابتدا همین داروهای ایرانی مصرف بشه بهتره.چون ممکنه در دوره های بعدی همون قرص رو پیدا نکنید

 5. با سلام خدمت اقای دکتر
  ببخشید من حدود ۵سال میشه که سیتالوپرام مصرف میکردم و بعد از گذشت این مدت شاهد ریزش مو شدم و یک گدت کوتاه نخوردم و دچار عوارض شدم و الان قرص اس سیتالوپرام و کلونیدین و گاباپنتین و به مقدار کم اریپیپرازول یعنی یک چهارم میخورم که دوباره ریزش گرفتم.اس سیتالوپرام را اول به مدت یک ماه ده میلی گرم میخوردم ریزش کمتر بود تا اینکه دوز رو به بیست میل افزایش دادم به شدت زیاد شد ریزش مو .ایا اس سیتالوپرام با برند ازیپم ریزش می اورد ? یا ریزش از کدام یک از دارو ها میباشد ? با تشکر

  • خب در اقایون ریزش مو بیشتر ناشی از تستوسترونه…باید ببینید ارثی هست یا نیست…ولی خب ممکنه مقداریش از سیتالوپرام باشه…بیشتر بفکر تقویت ریشه های نو باشید…زینک پلاس‌ و ویتامین اچ…اکوفان

 6. با تشکر از شما.ریزش موی ارثی ندارم و به صورت پخش و پراکنده حتی دور گوش و پشت سر ریزش شدید دارم و مادر و دایی هام ریزش ندارن.اگر از اس سیتالوپرام میشه جایگزین ان چی میتونم بخورم برای درمان اضطراب و افسردگی و وسواس . ممنون اقای دکتر

 7. سلام آقای دکتر خسته نباشید.
  بنده یه سوالی داشتم خدمتتون. من بتازگی به دلیل داشتن وسواس فکری و افسردگی خفیف به روانپزشک مراجغه کردم و ایشون قرص های بی پریدین۲ ، دپاکین ۵۰۰،کلومیپرامین۲۵ وپرفنازین۲ تجویز کردند!! واقعیتش من چون اولین باره به قرص خوردن رو آوردم با خوندن کاربرد این قرص ها ترسیدم که این ۴ نوع قرص رو یکهو مصرف کنم و نمیدونم آیا تجویز اینهمه قرص ضروری بوده؟ درصورتی بهشون گفته بودم یکی از اعضای خوانواده ی من در گذشته برای وسواسش فلوکستین مصرف میکرده ولی ایشون برای من این دارو رو تجویز نکردن. میخواستم بپرسم تجویز همه ی این داروها برای داشتن وسواس فکری و افسردگی خفیف درست بوده و با خیال راحت مصرف کنم ؟؟

 8. سلام اقای دکتر من ۲۴سالمه حدود ۱۲ساله وسواس فکری و عملی دارم مثلا افکار نگران کننده میاد توذهنم یا یا افکاری میاد تو ذهنم بدم میاد بهشون فک کنم هی بیشتر میاد تو ذهنم همچنین هش ساله به خاطر همین افکار نگرانکننده که ساخته ذهن خودم هس ودچار افسردگی شدم از دوسال پیش دچار تپش قلب ریزش مو و سندروم روده تحریک پذیر شدم که دیگه ازافسردگی فراتر رفتمو کلافه شدم چن بارم دکتر رفتم کوتاه مدت دارو خوردم چون تاثیر نداش قطع کردم الانم میخواستم بدونم نقشه مغزی کمک نمیکنه که دارو دقیقتر وبهتر تجویز بشه اخه من چنتا دکتر رفتم گفتم واسه نقشه مغزی گفتن نقشه مغزی کمکی نمیکنه میخواستم نظر شمارو بدونم باتشکر

 9. سلام اقای دکتر خسته نباشید ایا دارویی سیتالوپرام باعث خشکی چشم هم میشود

  و برای ترس چه دارویی بهتر از سیتالوپرام است به جز بنزودیازپین ها

 10. سلام خدمت جناب اقای دکترعلی وردی بنده ۴۳سالمه وبدلیل افسردگی وبیقراری به روانپزشک مراجعه کردم وبرایم سیتالوپرام ودرصورت بیخوابی یک چهارم قرص کلونازپام…تازه شروع به خوردن کردم دوروزه حال روحیم بهترشده ولی دچاراسهال شدم وپزشکی که رفتم تو درمانگاهه و هفته ای یک بار میاد ونمیدونم چیکارکنم خاستم اگه میشه محبت بفرمایید بگید من چیکار کنم…ممنونم.

 11. با سلام خدمت دکتر عزیز و محترم
  ببخشید یه سوال از خدمتتون داشتم .بنده صبح و ظهر و شب داروی اعصاب مصرف میکنم و چون ورزشکار هستم برای تامین پروتئین بدنم باید شیر و دوغ و ماست مصرف کنم. میخواستم بدونم مصرف همزمان داروهای اعصاب با اینها تداخل میکنه یا اگه مثلا یه ربع ده دقیقه بعد از مصرف شیر و… با اب مصرف کنم قرصا رو بازم ایجاد تداخل میکنه؟

 12. سلام ببخشید باز مزاحم شدم بیشتر منظورم لبنیات بود مثل شیر و ماست و دوغ و پنیرو اینا مصرف همزمانشم نه ، یه ربع ده دقیقه بعدش با اب مصرف کنم ؟
  ممنونم ازتون.

 13. با سلام
  دختر من ۱۰سالش هست.اضطراب داره و کم خواب و عصبیه ولی دختر خیلی شاد وپرانرژیه وجدیدا دچار کابوس شبانه و ترس شده به خاطر دیدن صحنه ای از یک فیلم.دکتر براش ریسپریدون۰/۵ و سیتالوپرام ۲۰ تجویز کرده که هفته اول نصف و هفته بعد کامل باشه این دوز زیاد نیست و همینطور شنیدم سیتالوپرام برای کودکان تجویز نمیشه یکم نگران شدم

 14. سلام اقای دکتر. من یه پسر ۱۸ ساله هستم که از ارگاسم خشک مکرر در بیداری بدون دستکاری یا افکار منفی رنج میبرم.دکتر برام سیتالوپرام۲۰ تجویز کرده.گفته هرشب نصفه قرص بخورم.ایا این دارو برام میتونه مفید باشه؟ به درس و زندگیم اسیب نمیزنه؟و اینکه راهنماییم کنید که چطوری ارگاسم خشک رو کم کنم چون بدنم رو داره ضعیف میکنه.

 15. سلام.دوماهه برا افسردگی اسنترا ۵۰مصرف میکنم وبه لطف خدا کاملا راضی ام ولی بیدارشدن نصف شب بدون نیاز به خواب مجدد کلافم کرده.ضمنا برای حل این مشکل به تناوب زولپیدم،ملاتونین،الپرازولام،میرتازاپین،ترازودون،ترانکوپین استفاده کردم ولی به دلیل عوارض فراوان روی بدنم جواب نگرفتم.اسنترا رو به سیتالوپرام ونوتروپتیلین هم تغییر دادم بازم تغییری نکردم.چند بار هم که اسنترا رو قطع کردم و افسردگیم عود پیدا کرد.ممنون میشم راهنمایی کنین.

   • سلام من خانمم ۲۵ سالمه علایمم:اضطراب فکر زیاد تپش قلب شدید نداشتن میل جنسی لذت نبردن از زندگی درد شدید فک وشانهها وعضلات پشت گردن یبوست شدید از زمانی که به یا دارم بعضی وقتا با خودم حرف میزنم بعضی ها رو فحش میدم ازشون متنفرم آرزوی مرگ میکنم براشون یا برای خودم همش به گذشته فکر میکنم زود ناراحت میشم از دست بعضی ها خیلی حساس پرخاشگرم دکتر های زیادی رفتم عوارض بیشتر داروها رو نمی تونم تحمل کنم دارو زیاد عوض کردممیخواستم نظرشمارم بدونم اگر دکتر خوبی در اصفهان میشناسید معرفی کنید قبلا دارو مصرف کردم نزدیک ۹ ماه فلووکسامین اس سیتالوپرام بوپروپیون الانزاپین که به شدت خوابمو زیاد میکرد دوباره می خوام شروع کنم نمیدونم‌کدومو بخورم منتظر یه فرصتم که خودکشی کنم دیگه تحملم تموم شده لطفا راهنمایی کنید

 16. با سلام وخسته نباشید خدمت آقای دکتر از بین داروی سرترالین و پاروگستین کدامیک برای وسواس بهتر است و آیا سرترالین هم مثل پاروگستین آنتی کولینرژیک هست و اگه نیست جایگزین بهتری برای درمان وسواس نسبت به پاروگستین نیست؟

 17. سلام و خسته نباشید.
  من افسردگی اساسی دارم و اسکیزوفرنیا
  پزشکم داروی ریسپریدون ۲ و ولبان تجویز کردند.
  حدود ۶ هفته است استفاده میکنم اما خلقم بهتر نشده و همچنان بشدت غمگینم
  فقط کمی آرام شدم
  سوالم اینه که اس سیتالوپرام یا سرترالین مصرف کنم به همراه این دو قرص مناسبه؟

  • خیلی بعیده ولی ناممکن نیست
   متخصص گوش باید معاینه کنه تا این نظر شما اثبات بشه والا ممکنه خطای ادراکی شما باشه

 18. دکتر در اینترنت خواندم با سلولهای بنیادی میشه اسکیزوفرنی رو درمان کرد.دانشمندان روی موشها امتحان کردند این روش رو جواب داده.نظر شما چیه؟

 19. سلام آقای دکتر داروهای ضدافسردگی با دمنوش هایی مثل گل گاوزبان و….تداخل خطرناکی دارن؟چون من شنیدم ک مصرف همزمان داروهای افسردگی مثل ssri و بعضی دمنوش ها مثل گل گاوزبان میتونه مضر و خطرناک باشه

 20. سلام و عرض خسته نباشید….اقای دکتر معمولا کاهش میل جنسی بیشتر با سرترالین اتفاق میوفته یا فلوکستین؟یا تو این زمینه بین ssri ها تفاوتی نیست؟

 21. سلام آقای دکتر.من مردی۳۸ هستم.که از چندین سال پیش دچار بیماری افسردگی متوسطی هستم و مرتب وظایف و کارهام رو عقب میندازم یعنی اهمال کاری دارم.
  برای رفع افسردگی دوسال پیش سرترالین زولوفت به مدت یک و نیم سال استفاده کردم البته فقط نصف قرص ۵۰ رو.چون دوس نداشتم بیشتر استفاده کنم و تقریبا مفید بود.

  چند وقت پیش روزی نصف قرص۱۰ اس سیتالوپرام به مدت دوماه استفاده کردم و نتیجه عالی بود ولی چون نمونه خارجی رو پیدا نکردم مصرف رو قطع کردم.
  میخوام بپرسم اگه با همین نصف قرص ۱۰ حال من خوب و بهتر میشه آیا لازمه که حتما یه دونه رو کامل بخورم ؟
  و بعدش میخوام بدونم طول دوره درمان چقدر هست و من چند ماه میتونم این دارو رو استفاده کنم.؟

  عوارضش برای من بسیار ناچیز بود.فقط دو مورد یکی کاهش میل جنسی و دیگری مقداری بی خیالی و تنبلی حافظه و کم شدن آن.
  برای این دو مشکل چه پیشنهادی ارائه میدین آقای دکتر؟
  آیا ولبان۷۵ در رفع کاهش میل جنسی موثره ؟

 22. با سلام خدمت دکتر علیوردی بزرگ من بخاطر اضطراب و وسواس به دکتر مراجعه کردم دکتر هم سیتالوپرام.دپاکین و ریسپریدون داد چند ماهی خوب بودم ولی دو ماهی هست که دارو هم مصرف می کنم ولی دچار افسردگی شدم دلیلش چیه.؟

 23. سلام خسته نباشید
  دکتر از بین سیتالوپرام،اس سیتالوپرام و فلووکسامین، کدوم نفخ شکمشون کمتره؟
  من سرترالین میخورم ولی نفخ زیادی دارم بعدش

 24. سلام آقای دکتر
  از بین داروهایی که قبلا برام تجویز شده و مصرف کردم سیتالوپرام و اس سیتالوپرام و پاروکستین کدومش قوی تره؟
  و برای افسردگی کدومش خوبه؟
  و برای اضطراب اجتماعی و کم رویی کدومش ترجیح داده میشه؟

  • ازتون خواش دارم به من کمک کنید. من حدود یک هفته قبل برای چرک سینه به دکتر مراجعه کردم و چون کمی هم مشکلات اصطراب و عصبی داشتم در کنار داروهام دکتر برام قرص الپروزولام تجویز کرد، با خوردن اولین قرص با دوز ۲۰ میل، دچار واکنش های شدید شدم و و تا دوروز معدم حتی اب هم قبول نمیکرد. قرص رو قطع کردم. فقط هم یکی خورده بودم. بعد از قطع قرص خوب بودم ولی از اونجایی که به علت عفونت مجبور به مصرف چرک خشک کن و هیستامین بودم بعد دوروز با یک هیستامین خوردن باز همون حال شدم. حالا دیگه معدم حتی یه هیستامینم قبول نمیکنه، بنظرتون این عوارص همون الپروزولامه و تا چند وقت درگیرشم. در ضمن خارج از موعد در همین حین برای اولین بار دچار لکه بینی هم شدم. دقیقا بدوروز بعد از همین قرص. لطفا کمک کنید، من تا چند وقت این عوارص رو دارم و چرا معدم هیچ دارویی نمیپدیره بعد از اون

 25. سلام اقای دکتر .ممنون می شم راهنمایی بفرمایید. من قرص سیتالوپرام ۴۰ مصرف می کنم بخاطر وسواس و فوبیای نخوابیدن .الان وسواس و ترسم خیلی کم شده و لی بی خوابی و بد خوابی با خواب دیدنهای مکرر زیاد دارم. طوری که برای بهتر خوابیدن قرص اگزازپام رو که دوتر نصفه برام تجویز کردن تا ۲ برابر و گاها با فلورازپام مصرف می کنم‌. من در حال حاصر مشکل افسردگی ندارم و وسواسم به نخوابیدن تا حدود زیادی از بین رفته ولی کماکان بدخوابم . می خوام وسوسه نشم هی قرص خوابو زیاد کنم که بخوابم ! می شه لطفا راهنمایی بفرمایید ؟ ممنون می شم

 26. سلام خدمت دکتر عزیز
  میخواستم بدونم بهترین قرص برای فرد لاغری که میخواد چاق بشه و البته مقدار کمی افسردگی و اضطراب داره چه قرصی میتونه باشه و البته خواب آور هم نباشه . حدود سن ۴۰ سال .ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

 27. سلام آقای دکتر-من سه هفته پیش دچارحملات پانیک همراه با افسرگی خفیف شدم که دکتر واسم سرترالین۵۰شروع کرد ولی به علت تهوع و بی اشتهایی تلفنیبه دکترم گفتم دارو به اس سیتالوپرام تغییر کرد-میخواستم بدونم اگه سرترالین خارجی تهیه میکردم واسه حملات پانیک بهتر از اس سیتالوپرام نیست

 28. سلام
  دکتر شما تاثیر “گاباپنتین” رو تو اضطراب اجتماعی تایید میکنید؟
  برای کسی که نمیخواد ضد افسردگی به خاطر چاقی و کسلی و بنزودیازپین رو بخاط وابستگی مصرف کنه
  تو نظرات سایت Drugs.com بازخورد های مثبتی ازش دیدم
  حالا واقعا تو اضطراب اجتماعی تاثیری داره؟
  مرسی

  • بله حتما که موثره چون از طریق گابا اثر میکنه و حالت ریلکسی میده ولی بنظرم داروهای ضدافسردگی تاثیرش بهتره
   و سستی و ضعف گابا پنتین رو نمیدن و سیستم حافظه رو ضعیف نمیکنن

   • آخه دکتر راستش من به اندازه ۹ ماه سرترالین خوردم تا وقتی میخوردم به جرات میتونم بگم بهترین دارو برای اضطراب اجتماعیه.ولی خودتون که میدونید این سروتونین ها رو بیشتر از ۹ ماه که میخوری بدنت شروع میکنه به اضافه وزن و ضعیف شدن متابولیسم بدن..الان من مشکل افسردگیم با سرترالین برطرف شده ولی وقتی قطع کردم اضطرابه همچنان باقیه.شغلم هم یه جوریه که اضطراب نمیشه کار کرد..گفتم شاید گاباپنتین در کنار ایندرال بتونه کمکم کنه
    به هر حال ممنون از جوابتون….

 29. سلام آقای دکتر من بخاطر وسواس فکری قرص سرترالین و اریپیپرازول و تریفن مصرف میکنم این سری ک دکتر رفتم علاوه بر اینها فولیک اسید هم ب نسخه اضافه کرد من خواستم بپرسم دلیل تجویزش چی میتونه باشه و آیا کاربرد درمانی داره؟ممنون

 30. با سلام.. ..دکتر من مدت زیادیه سرترالین اریپیپرازول تریفن و پرانول مصرف میکنم اما همیشه از اعتیاد به این داروها میترسم و مطالب ضد ونقیضی درمورد اعتیاد به این داروها می شنوم میخواستم بپرسم کدوم یک از این داروهایی ک مصرف میکنم اعتیاد اوره و تاثیر بدی رو مغز میزاره؟ممنون از پاسختون

  • خب معلومه دیگه.شب نخورید .بعد صبحانه بخورید.ولی باز هم احتمالا بیخوابی ادامه خواهد داشت.از پزشکتون چاره بخواهید

 31. سلام،ایا سیتالوپرام،اس سیتالوپرام و فلوکستین با کاربامازپین تداخل دارند و ایا میشه اینا رو با کاربامازپین مصرف کرد؟اگر تداخل دارند درصورت مصرف چه احساسی برای فرد ایجاد میشه؟ایا افسردگی او تشدید میشه یا مشکل خاصی بوجود میاد؟در صورتی که نشه همراه کاربامازپین سرترالین مصرف کرد چه دارویی سرتونینی مناسب هست؟بخصوص که فرد دچار افسردگی و رخوت و همینطور اضطراب بالا باشد

  • همه ی داروها باهم تداخل دارند ولی لازم‌نیست که شما نگران باشید و تحقیقات کنید.پزشکی که اینارو باهم تجویز کرده یک هدف درمانی داشته و خودش برای خنثی کردن اونها نکات ریزی رو رعایت کرده

 32. درود بر شما آقای دکتر من مدت کمی هست که اریپیپرازول۱۰ مصرف میکنم اما عارضه ای ک داره احساس خستگی شدید و شل بودن میکنم و حال و حوصله تحرک ندارم این حالتهای خواب آلودگی و کسالت کم کم برطرف میشه یا ن؟

 33. سلام آقای دکتر
  من حدود ۳ ساله که درد شکمی دارم تشخیص پزشکان ibs میباشد.
  مدت ۹ ماهه که سیتالوپرام ۴۰ مصرف میکنم.اوضاع روحی تاحدودی بهتر شده ولی درد همچنان ولی کمتر از گذشته وجود داره درضمن افزایش وزن هم پیدا کردم.
  آیا با همین دارو درمان میشم یا نیاز به تعویض دارو وجود داره.
  همچنین تو قسمت دوم خوابم که به صبح نزدیک میشه کاملا افکار به صورت زنده درجریانه

 34. سلام.دکتر من ۲۷ سالمه شغلم پراسترس هست کلا استرس دارم همش.سیگار میکشیدم حدود ۱۳ سال قرص سیتالوپرام میخوردم حدود ۱ سالو خورده ای چایی زطاد میخوردم قند و شیرینیجات مصنوعی و طبیعی زیاد میخوردم .اما اول سیتالوپرام رو کردم نصف بعدش ۱ چهارم و الانم ترک کردم هفته ی اول کابوس فوق وحشتناک ولی سیگارو چای و پرخوری و شیرینی و سیتالوپرامو باهم گذاشتم کنار و الان بعد یکهفته عالیم. دوستان عادت بد رو رها کنین .به خودتون بیاین فقط ارامش را تجربه کنین با یوگا مدیتیشن و…. کلی حال میده

 35. سلام و عرض خسته نباشید….اقای دکتر ب دلیل وسواس مزمن فکری مدت زیادی بود سرترالین مصرف میکردم اما ب دلیل نتیجه نامطلوب ب پزشک مراجعه کردم و قرص اریپیپرازول۱۰ رو ب درمان قبلی اضافه کردن اما با خوردن این قرص حال خوشی ندارم و احساس غم و اندوه میکنم و خوندم تو مطالبتون ک این دارو دوپامین و سروتونین رو کاهش میده وقتی سرترالین سروتونین رو افزایش بده و این کم کنه اونوقت اثر درمانی هم رو خنثی نمیکنن و چ فایده ای داره؟

 36. با احترام ــــــــــ اگه ممکنه بفرمایید دارویی مثل سیتالوپرام چه فرقی با نوع اس و هگزا آن دارد
  همینطور پیشوند آپو در بعضی داروها یعنی چی ؟ مثلاً آپوالپرازولام

 37. سلام آقای دکتر من افکار مزاحم وسواسی دارم و مدتهاست تحت درمانم با صحبت هایی ک با پزشک اخیرا داشتم گفت وسواست تا ۳۵ سالگی اذیت کنندست و بعد از اون با زندگیت تداخلی نخواهد داشت و افکار وسواسی اذیت نمیکنن خواستم نظر شما رو بدونم ک ایا بعد از این سن واقعا وسواسم بهبود پیدا میکنه و خوب میشم؟

 38. باعرض سلام خدمت دکتر علی وردی..دکتر حدود چن سالی وسواس فکری عملی داشتم..رو چشم بهم زدنم حساس میشدم رو نفس کشیدنم روحرکاتای عادی بدنم حساس شده بودم انواع داروها مثل فلوکستین فلوکسمین الپرازلام ریسپیریدون و….رو مم به مدت دوسال تست شد طوری بودم که امتحان هامو ندادم..تااینکه رسید به سرترالین و ارپیپرازول..بهذمدت ۵سال خوردم خوب بودم بارفتن پزشکم دارورو قطع کردم..۲سال دارونخوردم بنا ب دلایلی مدتیه وسواسای گذشتم برگشتن بعلاوه اینکه وسواس رو مریضی ترس از لاغر شدن ترس از بالازدن اسیدمعدم بعلاوه درکل وسواس فکری ئ عملی دارم بیشتر فکر مریضی تاخود مریضی عذابم میده.. دکتر برام بخاطر اسید معدم که بالا میزنه سیتالوپرام هگزال۲۰وپرفنازین۲تجویز کرده.. به مدت ۴هفته هس دارم مصرف میکنم. ۳۰اای۴۰درصد مشکلم حل شده.. ولی وسواسام مدت پنج روزه بیشتر شده شادی ندارم. سوالم اینه.. بنظر شمادارومو تعویض کنم با سرترالین و ارپیپرازول ناگفته نماند ترس از خوردن سرترالین باوجوداینکه کار منو قبلا هم حل کرده که مبادا لاغرم کنه اسید معدم بزنه بالا رو دارم.. یا بنظرتون باهمین سیتالوپرام هگزال و پرفنازین ادامه بدم بهشون بیشتر فرصت بدم یا دوزش دکتر ببزه بالا… ممنون میشم جوابمو بدین دکترجان

 39. سلام وقتتون بخیر آقای دکتر….سوالی داشتم ازتون و اینکه آیا مصرف دراز مدت داروهای روانپزشکی برا سایر اجزای بدن از جمله کلیه کبد معده و….ضرر و زیانی وارد نمیکنه؟من مدت زیادی هست ک دارو مصرف میکنم و از این موضوع خیلی میترسم

 40. سلام وقت بخیر من اصلا میل به خودکشی ندارم
  اما مدتی زیادی است از حرف های دیگران به شدت
  عصبی میشم
  تحمل شیطنت های دختر ۴ ساله ام را ندارم و او را کتک میزنم
  بیرون رفتن مسافرت و… خیلی خوشحالم نمیکند
  سیتالوپرام خریدم یک هفته است دارم مصرف میکنم امیدوارم رفتارم با دخترم بهتر بشه

 41. آقای دکتر وقتتون بخیر…باتوجه ب تجربه شخصی خودتون در درمان وسواس در کنار سرترالین،اریپیپرازول رو مناسبتر میدونید یا کوتیاپین؟

 42. سلام.اقای دکتر من از دوران دبیرستان استرس شدید همراه با ضربان قلب بالا داشتم که در نهایت منجر به حملات پانیک شد به روانپزشک مراجعه کردم دارو مصرف کردم و هربار بهتر شدم ولی بعد از مدتی دوباره بیماری برگشت الان باز بیماری برگشته ودکتر برام الپرازولام و سیتالوپرام ۲۰ تجویز کرده میخاستم بدونم تا کی ادامه داره ایا امیدی هست من بهتر بشم.من همجنین وسواس سلامتی هم دارم

  • بهتره همیشه احتمال عود حملات پانیک رو در نظر داشته باشید
   اغلب کسانیکه درمان شدند باز هم گاهی دچار حمله میشن
   باید راه هایی پیدا کنید تا با وقوع گاهگاهی این حملات کنار بیایید و دچار ناامیدی نشید

 43. سلام اقای دکتر.بنده ۲۰۰ میلی گرم سرترالین مصرف میکردم که بخاطر عوارض جنسی و بی حسی احساسی و کلا بی انگیزگی به دکتر گفتم ولی عوضش نکرد اخه خیلی وقت بود از مصرف دارو میگذشت.سرخود سیتالوپرام ۲۰ گرفتم و الان ۵۰ میلیگرم سرترالین و ۲۰ میلی سیتالوپرام میخورم و به طرز شگفت انگیزی با ائلین قرص سیتالوپرام حالم عالی شد.کیخواستم نظرتون رو بدونم و اینکه سرنرالین رو .ه بعد ۴ ماه مصرف فقط رو وسواس تاثیر داشته قطع کنم یا جفتشون رو باهم ادامه بدم؟ ممنون

 44. سلام آقای دکتر سوالی ک ازتون داشتم اینکه داروی تریفن میتونه کندی تامل،ادراک و تکلم ناشی از اریپیپرازول ک عارضشه رفع کنه و یا تخفیف بده؟ممنون از راهنماییتون🙏

 45. سلام آقای دکتر من برا وسواس مزمن فکری قرص سرترالین ۱۰۰ در دونوبت صبح و شب مصرف میکنم و علاوه بر اون اریپیپرازول ۱۰ میلی هم برا وسواس طبق تجویز پزشک مصرف میکنم این درمان جواب خواهد داد؟و دوز اریپیپرازول برا وسواس کافیه بنظرتون؟

  • از لحاظ دارویی کافیه ولی اینکه همه به درمان دارویی جواب بدن اینطور نیست.ولی امیدوارم شما جزو این گروه باشید

 46. با سلام خدمت آقای دکتر
  خواهر من به علت حمله ترس به دکتر مراجعه کرده دکتر براش تری منتیل و تری فلوپرازین و سیتالوپرام و پرانول تجویز کردن. بعد از سه ماه قرص تری منتیل را حذف کردن و نور تریپتلین دادن چون به دکتر گفته خواب آلوده هستم. میخوام بدونم تجویز این دوتا ضد افسردگی باهم اشکالی نداره. ممنون

 47. سلام وقتتون بخیر آقای دکتر‌…ایا قرص توپیرامات برا وسواس خوبه؟پزشک من در کنار داروی سرترالین و ابیلیزول داروی توپیرامات ۵۰ هم اضافه کردن و گفتن اثر داروی سروتونینی رو تقویت میکنه و به لاغری وجلوگیری از افزایش وزن هم کمک میکنه…خواستم نظر شما رو هم در این مورد بدونم ممنون

  • با دوز کم شروع کنید اروم اروم .ببینید اصلا به شما میسازه یا نه.تعدادی هستند که دارو براشون مفید بوده

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*