سیتالوپرام چیست

سیتالوپرام

– سیتالوپرام چیست: 

-داروی سیتالوپرام(Citalopram) یکی از بهترین دارویهای ضد افسردگی جدید و امروزی است که از طریق  افزایش سروتونین  در  مغز اثر می کند.سروتونین همان ماده ای است که بطور طبیعی در بدن ما وجود دارد و باعث شادی ،آرامش، و استحکام رای و نظر انسان میگردد و کمبود این ماده (یعنی سروتونین) در مغز  آدمی منجر به افسردگی، اضطراب و تردید و وسواس میگردد.این دارو در ایران حدود ده تا پانزده سالی هست که توسط روانپزشکان برای مراجعین محترمشان تجویز میشود و تا جاییکه ما روانپزشکان شاهدیم، اغلب مصرف کنندگان از تاثیر خوب این دارو و کم بودن عوارضش راضی بوده اند.

– موارد مصرف  سیتالوپرام: 

این دارو در موارد زیر و صرفا با تجویز پزشک متخصص قابل مصرف می‌باشد: 

۱- اختلال افسردگی ماژور (major depressive disorder).

۲- افسردگی در زنان باردار.

۳-وسواس

۴- درمان افسردگی در بیماران  دو قطبی

۵- درمان اضطرابهای اجتماعی

۶_اختلال بیش فعالی(ADHD)

۷- انواع فوبی ( ترسهای بیمارگونه)

۸-اختلال استرس پس از سانحه.

۹- بی اشتهایی عصبی و پرخوری عصبی

۱۰-انزال زودرس

۱۱-افسردگی پیش از قاعدگی

۱۲-چاقی(فلوکستین)

۱۳- انحرافات جنسی(پارافیلیا):این دارو باعث کاهش تمایلات انحرافی و تکانه های جنسی می گردد.

۱۴-اوتیسم

۱۵-پیشگیری از سردرد تنشی و میگرنی

– منع مصرف سیتالوپرام:

۱-صرفا با خواندن این مطلب یا مطالب مشابه در اینترنت شروع به خوردن این دارو نکنید یا سرخود دارویی که برای دیگران موثر بوده  است را مصرف نکنید.شما به همه ی ریزه کاریهای تاثیر این دارو و تداخلات آن با مواد درون بدن یا داروهای دیگر واقف نیستید.درست است که ما در دنیای اطلاعات اینترنتی زندگی می کنیم اما در رشته ی پزشکی تجربه مهمتر از دانش نوشتاری و کتابی است .شما تجربه ی کافی برای تجویز سر خود این دارو را ندارید.خواهش میکنم با سلامتی و جان خود بازی نکنید.

 

۲-مصرف همزمان با داروهای مهار کننده ی مونوآمین اکسیداز(MAOi) در عرض ۱۴ روز گذشته ( چون امکان تداخلهای خطرناک دارویی وجود دارد!!!!)مانند فنلزین-ترانیل سیپرومین -سلژیلین -ایزوکربوکسازید.

۳-مصرف همزمان با کلوزاپین(بخاطر بالا رفتن ریسک تشنج ناشی از کلوزاپین)

۴- فاز سرخوشی (مانیا) در بیماران دو قطبی

۵- سه ماه اول حاملگی

۶- شیردهی

۷- نارسایی کبدی

۸- نارسایی کلیوی

۹-توجه : گاهی در بیماران زیر  بیست و چهار سال در دوهفته ی اول مصرف این دارو، افکار ناگهانی خودکشی گزارش شده است. اطرافیان باید این نشانه ها را تحت نظر بگیرند و به پزشک خود گزارش بدهند:تغییر و نوسان خلق -تحریک پذیری-عصبانی شدن- دیر به خواب رفتن -اضطراب و سرآسیمگی -خصومت بی دلیل -پرفعالیتی- حملات پانیک-

– اسامی دارو:

نام ژنریک:

 Citalopram

نام تجاری:

Cipram

Celexa

 

 

IMG_20160813_151757
– دوزاژ و نحوه ی مصرف سیتالوپرام:

 
۱-سیتالوپرام  بصورت قرصهای  ۱۰ و ۲۰  میلی گرمی موجود است.

۲-اوج تاثیر سیتالوپرام  ۳ تا ۸ ساعت پس از خوردن دارو د‌یده می شود.

۳-همیشه از یک مارک و یک کارخانه ی تولید  دارو استفاده کنید

۴-اگر یک وعده از قرص را فراموش کردید می‌توانید آن را بمحض اینکه متوجه شدید مصرف کنید ولی اگر تقریبا چند ساعتی بیشتر به مصرف وعدهٔ بعدی نمانده است این کار را نکنید و فقط قرص وعدهٔ بعدی را بخورید. در هر صورت از دوبرابر کردن قرص برای جبران وعدهٔ فراموش شده اجتناب کنید.

۵-قرص را در دمای معمولی اتاق و دور از رطوبت و نور نگه دارید. 

۶-خیلی خیلی مراقب باشید که بچه‌های کوچک دستشان به این قرص و سایر قرصهای اعصاب نرسد.

۷-لیست همه ی داروها حتی ویتامینهای مصرفی خودتان را به پزشکتان اطلاع دهید.

۸-توجه داشته باشید که همیشه زیاد کردن دوز دارو مساوی با زیادتر شدن تاثیر دارو نیست و فقط ممکن است به زیاد تر شدن عوارض دارو منجر شود.

۹-اگر احساس کرده اید که با مصرف این دارو حالتان خوب شده است آن را ناگهانی قطع نکنید چون دچار عوارض ترک ناگهانی خواهید شد.

۱۰-توجه داشته باشید که ممکن است این دارو بطور برعکس در ابتدای درمان منجر به تیرگی شعور و کاهش هوشیاری  و اختلال تفکر در شما گردد.

نیمه عمر سیتالوپرام: 

نیمه عمر سیتالوپرام۳۵ ساعت.

– احتیاطات در مصرف سیتالوپرام

۱-اگر دچار آلرژی شُدید این قرص را مصرف نکنید. علایم آلرژی می‌تواند این‌ها باشد: سرفه، تنگی نفس، خس خس سینه، ورم کردن لب یا زبان یا صورت، ورم کردن گلو، خارش و قرمزی و دون دون شدن پوست، کهیر در هر نقطه از پوست. 

۲- این قرص ممکن است ۴ هفته طول بکشد تا اثرات خوبش را نشان بدهد پس لطفا زود قضاوت نکرده و دارو را قطع نکنید.

اگر مبتلا به بیماری خاصی مثل فاویسم یا کولیت یا فشارخون هستید ،آن را به پزشک خود اطلاع دهید.

۳- در کودکان و نوجوانان بعلت احتمال بروز افکار خودکشی و نیز در سالمندان بعلت کارکرد ضعیفتر کبد و کلیه ، این دارو را با احتیاط مصرف کنید

عوارض سیتالوپرام: 

الف-عوارض کوتاه مدت:
 این عوارض یا خودشان بتدریج برطرف می‌شوند و یا با یک تجویز دیگر بسرعت قابل رفع هستند.بنابرین وقوعِ آن‌ها مجوزی برای قطعِ آن‌ها نیست و فقط اگر خیلی شدید بود با پزشکتان تماس بگیرید.

-عوارض گوارشی یکی از شایعترین این عوارض است که بخاطر تاثیر بر گیرنده های سروتونینی سیستم گوارشی بوجود می آید.البته این عوارض هنگام مصرف سیتالوپرام کمتر از مصرف سرترالین و فلووکسامین می باشد:

۱-تهوع:معمولا گذراست و به دوز دارو بستگی دارد.

۲-مدفوع شل و اسهال:معمولا گذراست و به دوز بستگی دارد.البته این عارضه در سیتالوپرام کمتر از سرترالین است.

اگر فرد مستعد اسهال است،پاروکستین(Paroxetine) بخاطر اثر آنتی کولینرژیکی و حتی یبوست زایی که دارد شاید انتخاب بهتری باشد.

۳-استفراغ

۴-نفخ شکم که کمتر از سرترالین است.

۵-بی اشتهایی و کاهش وزن که بمحض شروع دارو شروع میشود و گاهی تا بیست هفته(۵ماه) ماه هم طول می کشد ولی بعد از آن،این روند متوقف و معکوس میشود و بدن شروع به افزایش وزن می کند‌. بیشترین میزان کاهش اشتها در ابتدای  مصرف دارو ،در بین داروهای سروتونینی(SSRI) متعلق به فلوکستین است.

۶-افزایش وزن: حدود یک سوم مصرف کنندگان بتدریج دچار افزایش وزن میشوند که متاسفانه این افزایش وزن تا زمانی که دارو مصرف میشود  ادامه دارد و با ورزش و رژیم دارویی هم کاهش نمی یابد.این افزایش وزن هم بخاطر افزایش اشتها و هم ناشی از تغییرات متابولیکی در بدن است.افزایش وزن خیلی زیرپوستی و بتدریج رخ میدهد  و ما روانپزشکان که هر یکی دوماه یکبار مراجعینمان را میبینیم بیشتر از خودشان  متوجه گرد شدن صورت و تغییرات وزنی  آنها میشویم.سریعترین و پرسروصداترین میزان افزایش وزن در بین داروهای سروتونینی مخصوصا در خانمهای جوان متعلق به پاروکستین(Paroxetine) می باشد.

۷-سوءهاضمه

۸-سردرد که در بین  ۱۸ تا ۲۰ درصد مصرف کنندگان رخ میدهد( اما این میزان سردرد تفاوتی با سردرد ناشی از دارونماها ندارد).بیشترین میزان ایجاد  سردرد در بین داروهای سروتونینی متعلق به فلوکستین می باشد.

توجه داشته باشید که اتفاقا  در خیلی از مبتلایان به سردرد میگرنی و یا سردرد تنشی، این دارو بعنوان یک داروی پیشگیری کننده از سردرد بکار میرود.

۹-خمیازه:خیلی از مصرف کنندگان داروهای سروتونینی ازینکه در طول روز خمیازه های طولانی و متعدد می کشند شاکی هستند.این خمیازه ها هیچ ربطی به خستگی و یا کمبود خواب شبانه ندارند بلکه ناشی از  تاثیر دارو بر ناحیه هیپوتالاموس مغز می باشد

۱۰- تاثیر بر قند خون: داروهای سروتونینی ممکن است در ابتدا  باعث کاهش شدید قند خون گردند بنابرین بیماران دیابتی باید مراقبت شوند.اما در دراز مدت قضییه برعکس میشود و قند خون مصرف کنندگان داروهای سروتونینی بالاتر میرود

۱۱-اضطراب :در ابتدای مصرف  فلوکستین بیشتر دیده میشود ودر اس سیتالوپرام و پاروکستین  کمتر دیده میشوند(و بنابرین انتخابهای خوبی برای اختلال مخلوط اضطراب و افسردگی هستند).

۱۲-خواب آلودگی یا بیخوابی: واقعیت این است که برخی از داروهای سروتونینی موجب بیخوابی شبانه و برخی دیگر از آنها موجب خواب آلودگی روزانه می گردند.

۱۳-تعریق: برخی از مصرف کنندگان این دارو از عرق کردن زیاد مخصوصا شب هنگام بحدی که منجربه خیس شدن ملحفه ها میگردد شاکی هستند.این تعریق ربطی به دمای محیط ندارد و حتی در زمستان و هوای سرد هم رخ می دهد.مصرف یک تا دو میلی گرم ترازوسین (trazocin)در روز در کاهش این عارضه مفید است.

۱۴-کابوس و رویاهای شفاف و زنده:بیشتر مراجعینی که این دارو را مصرف می کنند از دیدن خوابها و یا کابوسهای شلوغ و شفاف و زنده شاکی هستند.همچنین بعضی ها از دندان قروچه ،بیقراری پاها و میوکلونوس شبانه و تعریق در خواب شکایت دارند.

۱۵-تشنج :معمولا در مصرف کنندگان داروهای سروتونینی دیده نمیشود مگر زمانی که دوز مصرف خیلی بالا باشد مثلا ۱۰۰ میلی گرم فلوکستین ( پنج کپسول فلوکستین).احتمال تشنج فقط یکدهم تا دودهم درصد میباشد که این مساوی احتمال تشنج با دارونماها(پلاسبو) هم هست.

۱۶-عوارض آنتی کولینرژیک( شامل:خشکی دهان_یبوست _خواب آلودگی): این عوارض فقط با پاروکستین ممکن است دیده شوند.البته خشکی دهان را همه داروهای سروتونینی دارند که ارتباطی با اثر آنتی کولینرژیکی آنها ندارد.

۱۷-عوارض خونی:داروهای سروتونینی عوارض خونی خاصی ندارند فقط ممکن است گاهی دچار دیربند امدن خونریزی  ویا  کبودی پوست ناشی از عدم کارکرد صحیح پلاکتهای انعقادی گردند که بهتر است در اینجور مواقع آزمایشهای انعقادی خون (BT) چک شوند.

اگر کسی این داروها را همراه با آسپیرین یا د اروهای ضدانعقادی میخورد این احتمال ممکن است بیشتر گردد.

همچنین کسانیکه داروهای سروتونینی را همراه با داروهای مسکن و ضد درد مانند پیروکسیکام_بروفن _ دیکلوفناک(معروف به NSAIDها) مصرف میکنند احتمال خونریزی معده  دارند و بهتر است برای آنها پیشاپیش داروی ضد  اسید معده مانند پنتوپرازول تجویز شود.

‌۱۸-تاثیر بر  نمک خون(سدیم): بعصی از مصرف کنندگان داروهای سروتونینی مخصوصا سالمندان دچار سندروم ترشح نابجای هورمون ضدادراری (SIADH)می شوند و میزان سدیم خون آنها پایین می آید.این سندرم منجر به تهوع، استفراغ ،گیجی و تغییرات شخصیتی می گردد

ب- عوارض طولانی مدت:
 
۱- کاهش میل جنسی و کاهش ارگاسم و ارضا در هر دوجنس زن و مرد:متاسفانه این مشکل در هشتاد درصد مراجعین بوجود میاید و تا زمانی که مصرف دارو ادامه دارد، این اختلال هم وجود دارد.برعکس خیلی از عوارض که بتدریج از بین می روند و بدن نسبت به آنها مقاومت پیدا میکند این عارضه متاسفانه تا زمان مصرف دارو ادامه دارد.

برای حل این مشکل روشهای زیر پیشنهاد میشود:

الف- تعویض با یک داروی سروتونینی دیگر.

ب- اضافه کردن قرص بوپروپیون(Bupropion).

ج- اضافه کردن قرص میرتازاپین(Mirtazapin).

۲- حمله ی سرخوشی (مانیا) :که بصورت افزایش انرژی،پرسرعت شدن کلام و تفکر،رفتار بی پروا ،گستاخی و ماجراجویی جدید و عجیب،احساس نشاط بینهایت،خلق تحریک پذیر،بیخوابی،ولخرجی و افزایش تمایلات جنسی خود را نشان می دهد.

۳-تغییر غیرعادی در خلق و رفتار.

۴-تاری دید،دید تونلی،چشم درد،تورم چشم،دیدن هاله اطراف اشیا که همه ی اینها احتمال وجود آب سیاه یا گلوکوم را مطرح می کنند.

۵-اگر دچار کبودی ،مشکل در تنفس،تورم صورت و لب و زبان و گلو شدید یعنی شما دچار آلرژی شده اید و سریعا باید به بیمارستان مراجعه نمایید.

-علایم مسمومیت:

 

در صورت خوردن تعداد زیادی قرص و مسمومیت با آن( چه اشتباهی و چه به قصد آسیب زدن به خود ) فورا فرد مبتلا را به مرکز درمان مسمومیتهای دارویی (در تهران: بیمارستان لقمان ) برسانید.

-تداخلات دارویی:

-بیشترین تداخلات دارویی در داروهای سروتونینی متعلق به داروی فلووکسامین است.و داروهای سرترالین،سیتالوپرام و اس-سیتالوپرام کمترین تداخلات دارویی را دارا هستند.

مصرف همزمان داروهای سروتونینی با زولپیدم ممکن است منجر به افزایش احتمال ایجاد توهم ناشی از زولپیدم گردد.

– مصرف همزمان این دارو با مسکنها( مثل بروفن و دیکلوفناک و…) ممکن است منجر به خونریزی معده گردد.( داروهای سروتونینی ممکن است مانع عملکرد صحیح پلاکتها گردند).

-این دارو اثر تاموکسیفن را کم می کند.

– مصرف همزمان با داروهای مهار کننده MAO منجر به بحران فشار خون میگردد( تا ۱۴ روز بعد از تجویز  MAOها مراقب باشید).

-مصرف همزمان بالیتیوم ،ال تریپتوفان،MAO ها،و هر دارویی که حاوی سروتونین باشد ممکن است منجر به سندروم سروتونین گردد.

داروهای سروتونینی( مخصوصا فلووکسامین) وقتی همراه با کلوزاپین تجویز شوند احتمال تشنج را بالاتر می برند

رهنمودهای کلی در مصرف داروهای اعصاب: 
۱– توجه داشته باشید که تمام داروهای روانپزشکی فقط بنابر تشخیص یک روانپزشک که از مکانیسم اثر آن‌ها و از نحوهٔ تعامل نروترانسمیتر‌ها و رسپتور‌ها در سلولهای عصبی آگاهیِ کامل داشته و برآن‌ها مسلط است قابل تجویز است و مصرف خودسرانهٔ دارو‌ها آن هم فقط با کسبِ اطلاعات سَرسَری از صفحات اینترنتی و یا توصیه‌های ناقصِ دانشجویی و یا با الگو گرفتن از نسخهٔ سایر بیماران و تهیه آن‌ها از مراکز غیر مجاز خیابانی، بسیار خطرناک است و عواقب آن قابل پیش بینی نیست.IMG_20160805_153636

۲-همچنین در جریان باشید که سود و زیان یک دارو را باید در مقایسه با یکدیگر بسنجید و به صرف وجود یک عارضهٔ کوتاه مدت، خودتان را به اشتباه از مصرف دارویی که می‌تواند سرنوشت خلق و رفتار و شخصیت شما را تغییر داده و به سمت یک زندگی سالم و پر از آرامش سوق دهد، محروم نکنید.

۳-داروهای اعصاب را همراه با آب میوه مخصوصا آب گریپفروت…آب انار…نوشیدنیهای انرژی زا…چای سبز…قهوه…شیر…دوغ مصرف نکنید چون ایجاد تداخل می کنند.

نویسنده: دکتر پرویز علی وردی (روانپزشک) 
-وبسایت:  www.parvizaliverdi.com 

-تلفن وقت دهی ۸۸۵۵۶۹۴۶( از مشاوره یا پاسخ از طریق تلفن معذوریم) 

-پی نوشت: کپی برداری و حذف نام نویسنده عملی غیر اخلاقی بوده و درشان یک انسان فرهیخته نیست.

921 Comments

 1. سلام آقای دکتر
  من جوانی ۳۲ ساله هستم ۱۲ سال پیش اولین تجربه افسردگی رو داشتم دوره دانشجویی بود رشته معماری بودم به رشتم از همون اول علاقه نداشتم و برای پاس کردن درسای تخصصی خیلی بهم فشار میومد ولی باتلاش ادامه می دادم افسردگی من طوری بود بود که وقتی دچارش شدم کلا تواناییم رو از دست میدادم.حتی تو درسایی که بهشون علاقه داشتم ناتوان شدم.و گوشه گیر شدم و کم حوصله ولی هر جور بود درسام رو پاس کردم خلاصه بعد از اتمام ترم و بع از گذشت ۴ ماه بدون دارو خوب شدم.یک سال بعد یعنی سال ۸۶ دوستام برا تفریح به خونه ما اومدن یه سری اتفاقات افتاد که بهشون خوش نگذشت بعد از اون من خودم رو خیلی سرزنش کردم و به مرور افسردگیم دوباره عود کرد طوری که دوباره رو عملکردم تاثیر منفی گذاشت ناتوان شدم به خودم فشار میاوردم که کارام و درسام رو
  انجام بدم ولی بی فایده بود و فقط وقت گذاشتن و تلاش بیهوده بود و از پس هیچی بر نمیومدم خلاصه اون سال هم با کمک دوستام درسای عملی رو پاس کردم البته اگه درسا گروهی نبود ۰ هم نمیگرفتم با وجود اینکه خیلی به خودم فشار میاووردم که کارای که رو دوشمه رو انجام بدم ولی نمیشد خلاصه هر جوری بود کاردانیم رو گرفتم و بعد از اتمام کاردانی و با برداشته شدن فشار درس دوباره بدون دارو حالم خوب شد افسردگی دومم هم ۵ ماه طول کشید.از دی ماه ۸۶ تا اردیبهشت ۸۷.مهر ۸۸ کارشناسی رفتم تو طول دوره کارشناسی مشکلی نداشتم فقط یه دوره اضطراب بدون دلیل داشتم که رفتم دکتر بهم سیتالوپرام داد تا ۶ ماه مصرف کردم.فروردین ۹۲ رفتم سر کار بازم چون فشار کار زیاد بود اردیبهشت ۹۳ بیماریم برگشت تا ۶ ماه با مصرف سیتالوپرام باهاش جنگیدم خوب شدم بعد از ۶ ماه عملکردم توی کار عالی شده بود این روزای خوب ۶ماه بیشتر برام نموند دوباره اردیبهشت ۹۴ هم بیماریم عود کرد دارو درمانی رو دوباره شروع کردم اینبار ۸ ماه دارو خوردن بعد ترک کردم ولی باز اردیبهست ۹۵ هم بیماری برگشت این رو بگم تو این چند سال نیمه اول سال افسرده بودم و نیمه دوم حالم طبیعی بود.سال ۹۶ یه کار جدید شروع کردم با مسیولیت های خیلی بیشتر.سرپرست یه کارگاه ساختمانی شدم فشار کاریم خیلی زیاد بود بیماریم دوباره اردیبهشت اومد سراغم .دوباره رو اووردم به سیتالوپرام ولی روم اثر نداشت دکتر برام اس سیتالوپرام و تری فلو پرازین تجویز کرد اونا هم اثر نداشت.الان هم سرترالین و الانزاپین مصرف میکنم بعد از گذشت ۱۴ ماه هنوز حالم خوب نشده لطفا کمکم کنید.این نکته رو هم بگم که افسردگی شغلم رو هم ازم گرفته و در حال حاضر بیکار هستم.ممنون

 2. سلام و خسته نباشید من ۴۰ ساله هستم و به مدت یکسال و نیم هستش روزانه ۱عدد قرص آلپرازولام ۱ میلی گرم بخاطر اضطرابم مصرف میکنم و در این مدت دوز قرص بیشتر نشده است الان حدود یکماهی هست که با تجویز دکتر آسنترا ۵۰مصرف میکنم و نیازی به خوردن آلپرازولام ندارم ولی به محض اینکه مدتی از نخوردن قرص در روز میگذره دچاره سرگیجه و احساسی مثل صدای وز وز و فشار تو سرم میشم و به محض اینکه حتی یه نصف قرص آلپرازولام میخورم خوب میشم . میخواستم بگم چطوری میتونم دیگه این قرص رو نخورم و با توجه به اینکه دوز مصرفیم خیلی پایین بوده و همین امر باعث میشه کم کردن تدریجی سخت بشه ( مثلا نیم میلی گرم رو چطوری تدریجی کم کرد ) لطفا راهنماییم بکنید . ویا اینکه این سرگیجه ها خطری ایجاد نمیکنه و میتونم با چند روز تحمل مشکل رو حل کنم . ممنون از راهنماییتون

  • سلام اقای دکتر وقتتون بخیر
   بنده نزدیک سه ساله قرص سیتالوپرام و والپروات سدیم و یه سالی میشه سرترالین مصرف میکنم البته قبل عرض کردم چند ماه این اواخر قطع کرده بودم داروهامو
   حالا از یه ماه پیش که دوباره شروع کردم قرصامو میل جنسیم کاهش داشته یا اگرم میل داشتم به ارگاسم نرسیدم ، با اینکه قبلا هم این قرصارو مصرف کردم ولی تا حالا این مدلی نشده بودم لطفا راهنماییم کنین.

 3. فلسفه تجویز سیتالوپرام برای دیسک کمرچیست؟چه ضرورتی دارد برای دردهای اسکلتی از سیتالوپرام وبه تبع ان از عوارض شدید این قرص برای بیماری هایی که درمان ان دستشویی فرنگی است واصلاح سبک زندگی است استفاده کرد.یکی ازاین فلسفه ها میتواند این باشد که دفترچه رابتوان پرازداروکرد وبیمارراازپزشکش خشنود سازد.

  • احتمال داره پزشکی که شما رو ویزیت کرده در شما علایم پنهان افسردگی و اضطراب رو تشخیص داده باشه و یا از اثرات ضد درد ضدافسردگیها خواسته کمک گرفته باشه
   باید از خودشون بپرسید نه از من و یا دیگران.ولی تصور پر کردن نسخه با دارو و برگه بیمه،قضاوت درستی نیست

 4. سلام جناب دکتر، با توجه به اینکه نمیتونم قرص cipralex پیدا کنم به نظرتون با نمونه ایرانی اس سیتالوپرام یا(ازیپم) جایگزین کنم یا خیر؟ اگه نمونه ایرانی کارامد نیست به جاش اسنترا استفاده کنم یا همون ازیپم رو/با تشکر فراوان

  • با توجه به شرایط اقتصادی فعلی اگر از ابتدا همین داروهای ایرانی مصرف بشه بهتره.چون ممکنه در دوره های بعدی همون قرص رو پیدا نکنید

 5. با سلام خدمت اقای دکتر
  ببخشید من حدود ۵سال میشه که سیتالوپرام مصرف میکردم و بعد از گذشت این مدت شاهد ریزش مو شدم و یک گدت کوتاه نخوردم و دچار عوارض شدم و الان قرص اس سیتالوپرام و کلونیدین و گاباپنتین و به مقدار کم اریپیپرازول یعنی یک چهارم میخورم که دوباره ریزش گرفتم.اس سیتالوپرام را اول به مدت یک ماه ده میلی گرم میخوردم ریزش کمتر بود تا اینکه دوز رو به بیست میل افزایش دادم به شدت زیاد شد ریزش مو .ایا اس سیتالوپرام با برند ازیپم ریزش می اورد ? یا ریزش از کدام یک از دارو ها میباشد ? با تشکر

  • خب در اقایون ریزش مو بیشتر ناشی از تستوسترونه…باید ببینید ارثی هست یا نیست…ولی خب ممکنه مقداریش از سیتالوپرام باشه…بیشتر بفکر تقویت ریشه های نو باشید…زینک پلاس‌ و ویتامین اچ…اکوفان

 6. با تشکر از شما.ریزش موی ارثی ندارم و به صورت پخش و پراکنده حتی دور گوش و پشت سر ریزش شدید دارم و مادر و دایی هام ریزش ندارن.اگر از اس سیتالوپرام میشه جایگزین ان چی میتونم بخورم برای درمان اضطراب و افسردگی و وسواس . ممنون اقای دکتر

 7. سلام آقای دکتر خسته نباشید.
  بنده یه سوالی داشتم خدمتتون. من بتازگی به دلیل داشتن وسواس فکری و افسردگی خفیف به روانپزشک مراجغه کردم و ایشون قرص های بی پریدین۲ ، دپاکین ۵۰۰،کلومیپرامین۲۵ وپرفنازین۲ تجویز کردند!! واقعیتش من چون اولین باره به قرص خوردن رو آوردم با خوندن کاربرد این قرص ها ترسیدم که این ۴ نوع قرص رو یکهو مصرف کنم و نمیدونم آیا تجویز اینهمه قرص ضروری بوده؟ درصورتی بهشون گفته بودم یکی از اعضای خوانواده ی من در گذشته برای وسواسش فلوکستین مصرف میکرده ولی ایشون برای من این دارو رو تجویز نکردن. میخواستم بپرسم تجویز همه ی این داروها برای داشتن وسواس فکری و افسردگی خفیف درست بوده و با خیال راحت مصرف کنم ؟؟

 8. سلام اقای دکتر من ۲۴سالمه حدود ۱۲ساله وسواس فکری و عملی دارم مثلا افکار نگران کننده میاد توذهنم یا یا افکاری میاد تو ذهنم بدم میاد بهشون فک کنم هی بیشتر میاد تو ذهنم همچنین هش ساله به خاطر همین افکار نگرانکننده که ساخته ذهن خودم هس ودچار افسردگی شدم از دوسال پیش دچار تپش قلب ریزش مو و سندروم روده تحریک پذیر شدم که دیگه ازافسردگی فراتر رفتمو کلافه شدم چن بارم دکتر رفتم کوتاه مدت دارو خوردم چون تاثیر نداش قطع کردم الانم میخواستم بدونم نقشه مغزی کمک نمیکنه که دارو دقیقتر وبهتر تجویز بشه اخه من چنتا دکتر رفتم گفتم واسه نقشه مغزی گفتن نقشه مغزی کمکی نمیکنه میخواستم نظر شمارو بدونم باتشکر

 9. سلام اقای دکتر خسته نباشید ایا دارویی سیتالوپرام باعث خشکی چشم هم میشود

  و برای ترس چه دارویی بهتر از سیتالوپرام است به جز بنزودیازپین ها

 10. سلام خدمت جناب اقای دکترعلی وردی بنده ۴۳سالمه وبدلیل افسردگی وبیقراری به روانپزشک مراجعه کردم وبرایم سیتالوپرام ودرصورت بیخوابی یک چهارم قرص کلونازپام…تازه شروع به خوردن کردم دوروزه حال روحیم بهترشده ولی دچاراسهال شدم وپزشکی که رفتم تو درمانگاهه و هفته ای یک بار میاد ونمیدونم چیکارکنم خاستم اگه میشه محبت بفرمایید بگید من چیکار کنم…ممنونم.

 11. با سلام خدمت دکتر عزیز و محترم
  ببخشید یه سوال از خدمتتون داشتم .بنده صبح و ظهر و شب داروی اعصاب مصرف میکنم و چون ورزشکار هستم برای تامین پروتئین بدنم باید شیر و دوغ و ماست مصرف کنم. میخواستم بدونم مصرف همزمان داروهای اعصاب با اینها تداخل میکنه یا اگه مثلا یه ربع ده دقیقه بعد از مصرف شیر و… با اب مصرف کنم قرصا رو بازم ایجاد تداخل میکنه؟

   • سلام و عرض خسته نباشید خدمت شما پزشک عزیز….اقای دکتر من برا فکریم ک مزمن هم هست سرترالین مصرف میکردم و الان پنج ماهی هست ک دکتر آریپیرازول۱۵ رو برا من تجویز کرده و طی این پنج ماه این قرص رو هم در کنار سرترالین مصرف میکنم اما احساس بهبودی چندانی ندارم و عوارض ابیلیزول هم هر از چندگاهی برام اذیت کنندست….با این اوصاف آیا با توجه ب تجربتون ادامه مصرف اریپیپرازول رو ب صلاح میدونید یا دوزشو کاهش بدم و یا قطع کنم؟ممنون از شما

 12. سلام ببخشید باز مزاحم شدم بیشتر منظورم لبنیات بود مثل شیر و ماست و دوغ و پنیرو اینا مصرف همزمانشم نه ، یه ربع ده دقیقه بعدش با اب مصرف کنم ؟
  ممنونم ازتون.

 13. با سلام
  دختر من ۱۰سالش هست.اضطراب داره و کم خواب و عصبیه ولی دختر خیلی شاد وپرانرژیه وجدیدا دچار کابوس شبانه و ترس شده به خاطر دیدن صحنه ای از یک فیلم.دکتر براش ریسپریدون۰/۵ و سیتالوپرام ۲۰ تجویز کرده که هفته اول نصف و هفته بعد کامل باشه این دوز زیاد نیست و همینطور شنیدم سیتالوپرام برای کودکان تجویز نمیشه یکم نگران شدم

 14. سلام اقای دکتر. من یه پسر ۱۸ ساله هستم که از ارگاسم خشک مکرر در بیداری بدون دستکاری یا افکار منفی رنج میبرم.دکتر برام سیتالوپرام۲۰ تجویز کرده.گفته هرشب نصفه قرص بخورم.ایا این دارو برام میتونه مفید باشه؟ به درس و زندگیم اسیب نمیزنه؟و اینکه راهنماییم کنید که چطوری ارگاسم خشک رو کم کنم چون بدنم رو داره ضعیف میکنه.

 15. سلام.دوماهه برا افسردگی اسنترا ۵۰مصرف میکنم وبه لطف خدا کاملا راضی ام ولی بیدارشدن نصف شب بدون نیاز به خواب مجدد کلافم کرده.ضمنا برای حل این مشکل به تناوب زولپیدم،ملاتونین،الپرازولام،میرتازاپین،ترازودون،ترانکوپین استفاده کردم ولی به دلیل عوارض فراوان روی بدنم جواب نگرفتم.اسنترا رو به سیتالوپرام ونوتروپتیلین هم تغییر دادم بازم تغییری نکردم.چند بار هم که اسنترا رو قطع کردم و افسردگیم عود پیدا کرد.ممنون میشم راهنمایی کنین.

   • سلام من خانمم ۲۵ سالمه علایمم:اضطراب فکر زیاد تپش قلب شدید نداشتن میل جنسی لذت نبردن از زندگی درد شدید فک وشانهها وعضلات پشت گردن یبوست شدید از زمانی که به یا دارم بعضی وقتا با خودم حرف میزنم بعضی ها رو فحش میدم ازشون متنفرم آرزوی مرگ میکنم براشون یا برای خودم همش به گذشته فکر میکنم زود ناراحت میشم از دست بعضی ها خیلی حساس پرخاشگرم دکتر های زیادی رفتم عوارض بیشتر داروها رو نمی تونم تحمل کنم دارو زیاد عوض کردممیخواستم نظرشمارم بدونم اگر دکتر خوبی در اصفهان میشناسید معرفی کنید قبلا دارو مصرف کردم نزدیک ۹ ماه فلووکسامین اس سیتالوپرام بوپروپیون الانزاپین که به شدت خوابمو زیاد میکرد دوباره می خوام شروع کنم نمیدونم‌کدومو بخورم منتظر یه فرصتم که خودکشی کنم دیگه تحملم تموم شده لطفا راهنمایی کنید

 16. با سلام وخسته نباشید خدمت آقای دکتر از بین داروی سرترالین و پاروگستین کدامیک برای وسواس بهتر است و آیا سرترالین هم مثل پاروگستین آنتی کولینرژیک هست و اگه نیست جایگزین بهتری برای درمان وسواس نسبت به پاروگستین نیست؟

 17. سلام و خسته نباشید.
  من افسردگی اساسی دارم و اسکیزوفرنیا
  پزشکم داروی ریسپریدون ۲ و ولبان تجویز کردند.
  حدود ۶ هفته است استفاده میکنم اما خلقم بهتر نشده و همچنان بشدت غمگینم
  فقط کمی آرام شدم
  سوالم اینه که اس سیتالوپرام یا سرترالین مصرف کنم به همراه این دو قرص مناسبه؟

  • خیلی بعیده ولی ناممکن نیست
   متخصص گوش باید معاینه کنه تا این نظر شما اثبات بشه والا ممکنه خطای ادراکی شما باشه

 18. دکتر در اینترنت خواندم با سلولهای بنیادی میشه اسکیزوفرنی رو درمان کرد.دانشمندان روی موشها امتحان کردند این روش رو جواب داده.نظر شما چیه؟

    • عرض سلام مجدد
     خواهر بنده مدت ۲۰ سال است که کلوزاپین مصرف می کنه. الان مثل یه آدم معمولیه. نه با خودش حرف میزنه، نه حرکتهای اضافه داره و نه خنده و هیچ علامت دیگه ای که نشون بده ایشون مریضه.
     دکتر قبلیش یادمه یه کیسه قرص بهش داده بود شامل بیپریدین هالوپریدول کلروپرومایسین و یه آمپول که هفته ای یه بار باید تزریق می کرد اسمش یادم نیست. ولی الان فقط با شبی یه قرص زندگی نرمال داره. فکر کنم کلوزاپین بزرگترین دستاورد علم روانپزشکی باشه که افرادی را که زمانی مجنون و دیوانه خطاب می شدند را به زندگی نرمال بر می گرداند.

 19. سلام آقای دکتر داروهای ضدافسردگی با دمنوش هایی مثل گل گاوزبان و….تداخل خطرناکی دارن؟چون من شنیدم ک مصرف همزمان داروهای افسردگی مثل ssri و بعضی دمنوش ها مثل گل گاوزبان میتونه مضر و خطرناک باشه

 20. سلام و عرض خسته نباشید….اقای دکتر معمولا کاهش میل جنسی بیشتر با سرترالین اتفاق میوفته یا فلوکستین؟یا تو این زمینه بین ssri ها تفاوتی نیست؟

 21. سلام آقای دکتر.من مردی۳۸ هستم.که از چندین سال پیش دچار بیماری افسردگی متوسطی هستم و مرتب وظایف و کارهام رو عقب میندازم یعنی اهمال کاری دارم.
  برای رفع افسردگی دوسال پیش سرترالین زولوفت به مدت یک و نیم سال استفاده کردم البته فقط نصف قرص ۵۰ رو.چون دوس نداشتم بیشتر استفاده کنم و تقریبا مفید بود.

  چند وقت پیش روزی نصف قرص۱۰ اس سیتالوپرام به مدت دوماه استفاده کردم و نتیجه عالی بود ولی چون نمونه خارجی رو پیدا نکردم مصرف رو قطع کردم.
  میخوام بپرسم اگه با همین نصف قرص ۱۰ حال من خوب و بهتر میشه آیا لازمه که حتما یه دونه رو کامل بخورم ؟
  و بعدش میخوام بدونم طول دوره درمان چقدر هست و من چند ماه میتونم این دارو رو استفاده کنم.؟

  عوارضش برای من بسیار ناچیز بود.فقط دو مورد یکی کاهش میل جنسی و دیگری مقداری بی خیالی و تنبلی حافظه و کم شدن آن.
  برای این دو مشکل چه پیشنهادی ارائه میدین آقای دکتر؟
  آیا ولبان۷۵ در رفع کاهش میل جنسی موثره ؟

 22. با سلام خدمت دکتر علیوردی بزرگ من بخاطر اضطراب و وسواس به دکتر مراجعه کردم دکتر هم سیتالوپرام.دپاکین و ریسپریدون داد چند ماهی خوب بودم ولی دو ماهی هست که دارو هم مصرف می کنم ولی دچار افسردگی شدم دلیلش چیه.؟

   • سلام و خسته نباشید آقای دکتر

    من برای اضطراب مزمنی که دو ماه اخیر بعد از چند اتفاق بد برام پیش اومد به دکتر مراجعه کردم، بعد از صحبت فراوان به نتیجه رسیدن که اضطراب من به علت «استرس بعد از حادثه» که از کودکی دارم به وجود اومده که بعد از اتفاق های بد اخیر، کنترلش از دستم خارج شده، و با توجه به اینکه من در حال اقدام به بارداری هم هستم برام سیپرالکس تجویز کردن با شروع یه نصفه برای یک هفته و بعد روزی یک عدد
    و گفتن به محض عقب افتادن عادت ماهیانه و آزمایش بارداری مثبت، مصرف رو قطع کنم
    حالا من سوالم اینه که با توجه به اینکه حدود ۱۰ روز تا دو هفته بعد از شروع بارداری آزمایش مثبت میشه، آیا تو این دو هفته این قرص اثر بدی روی رویان نگذاشته؟
    پیشاپیش ممنونم از زمان و پاسخ شما

 23. سلام خسته نباشید
  دکتر از بین سیتالوپرام،اس سیتالوپرام و فلووکسامین، کدوم نفخ شکمشون کمتره؟
  من سرترالین میخورم ولی نفخ زیادی دارم بعدش

 24. سلام آقای دکتر
  از بین داروهایی که قبلا برام تجویز شده و مصرف کردم سیتالوپرام و اس سیتالوپرام و پاروکستین کدومش قوی تره؟
  و برای افسردگی کدومش خوبه؟
  و برای اضطراب اجتماعی و کم رویی کدومش ترجیح داده میشه؟

  • ازتون خواش دارم به من کمک کنید. من حدود یک هفته قبل برای چرک سینه به دکتر مراجعه کردم و چون کمی هم مشکلات اصطراب و عصبی داشتم در کنار داروهام دکتر برام قرص الپروزولام تجویز کرد، با خوردن اولین قرص با دوز ۲۰ میل، دچار واکنش های شدید شدم و و تا دوروز معدم حتی اب هم قبول نمیکرد. قرص رو قطع کردم. فقط هم یکی خورده بودم. بعد از قطع قرص خوب بودم ولی از اونجایی که به علت عفونت مجبور به مصرف چرک خشک کن و هیستامین بودم بعد دوروز با یک هیستامین خوردن باز همون حال شدم. حالا دیگه معدم حتی یه هیستامینم قبول نمیکنه، بنظرتون این عوارص همون الپروزولامه و تا چند وقت درگیرشم. در ضمن خارج از موعد در همین حین برای اولین بار دچار لکه بینی هم شدم. دقیقا بدوروز بعد از همین قرص. لطفا کمک کنید، من تا چند وقت این عوارص رو دارم و چرا معدم هیچ دارویی نمیپدیره بعد از اون

 25. سلام اقای دکتر .ممنون می شم راهنمایی بفرمایید. من قرص سیتالوپرام ۴۰ مصرف می کنم بخاطر وسواس و فوبیای نخوابیدن .الان وسواس و ترسم خیلی کم شده و لی بی خوابی و بد خوابی با خواب دیدنهای مکرر زیاد دارم. طوری که برای بهتر خوابیدن قرص اگزازپام رو که دوتر نصفه برام تجویز کردن تا ۲ برابر و گاها با فلورازپام مصرف می کنم‌. من در حال حاصر مشکل افسردگی ندارم و وسواسم به نخوابیدن تا حدود زیادی از بین رفته ولی کماکان بدخوابم . می خوام وسوسه نشم هی قرص خوابو زیاد کنم که بخوابم ! می شه لطفا راهنمایی بفرمایید ؟ ممنون می شم

 26. سلام خدمت دکتر عزیز
  میخواستم بدونم بهترین قرص برای فرد لاغری که میخواد چاق بشه و البته مقدار کمی افسردگی و اضطراب داره چه قرصی میتونه باشه و البته خواب آور هم نباشه . حدود سن ۴۰ سال .ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

 27. سلام آقای دکتر-من سه هفته پیش دچارحملات پانیک همراه با افسرگی خفیف شدم که دکتر واسم سرترالین۵۰شروع کرد ولی به علت تهوع و بی اشتهایی تلفنیبه دکترم گفتم دارو به اس سیتالوپرام تغییر کرد-میخواستم بدونم اگه سرترالین خارجی تهیه میکردم واسه حملات پانیک بهتر از اس سیتالوپرام نیست

 28. سلام
  دکتر شما تاثیر “گاباپنتین” رو تو اضطراب اجتماعی تایید میکنید؟
  برای کسی که نمیخواد ضد افسردگی به خاطر چاقی و کسلی و بنزودیازپین رو بخاط وابستگی مصرف کنه
  تو نظرات سایت Drugs.com بازخورد های مثبتی ازش دیدم
  حالا واقعا تو اضطراب اجتماعی تاثیری داره؟
  مرسی

  • بله حتما که موثره چون از طریق گابا اثر میکنه و حالت ریلکسی میده ولی بنظرم داروهای ضدافسردگی تاثیرش بهتره
   و سستی و ضعف گابا پنتین رو نمیدن و سیستم حافظه رو ضعیف نمیکنن

   • آخه دکتر راستش من به اندازه ۹ ماه سرترالین خوردم تا وقتی میخوردم به جرات میتونم بگم بهترین دارو برای اضطراب اجتماعیه.ولی خودتون که میدونید این سروتونین ها رو بیشتر از ۹ ماه که میخوری بدنت شروع میکنه به اضافه وزن و ضعیف شدن متابولیسم بدن..الان من مشکل افسردگیم با سرترالین برطرف شده ولی وقتی قطع کردم اضطرابه همچنان باقیه.شغلم هم یه جوریه که اضطراب نمیشه کار کرد..گفتم شاید گاباپنتین در کنار ایندرال بتونه کمکم کنه
    به هر حال ممنون از جوابتون….

 29. سلام آقای دکتر من بخاطر وسواس فکری قرص سرترالین و اریپیپرازول و تریفن مصرف میکنم این سری ک دکتر رفتم علاوه بر اینها فولیک اسید هم ب نسخه اضافه کرد من خواستم بپرسم دلیل تجویزش چی میتونه باشه و آیا کاربرد درمانی داره؟ممنون

 30. با سلام.. ..دکتر من مدت زیادیه سرترالین اریپیپرازول تریفن و پرانول مصرف میکنم اما همیشه از اعتیاد به این داروها میترسم و مطالب ضد ونقیضی درمورد اعتیاد به این داروها می شنوم میخواستم بپرسم کدوم یک از این داروهایی ک مصرف میکنم اعتیاد اوره و تاثیر بدی رو مغز میزاره؟ممنون از پاسختون

  • خب معلومه دیگه.شب نخورید .بعد صبحانه بخورید.ولی باز هم احتمالا بیخوابی ادامه خواهد داشت.از پزشکتون چاره بخواهید

 31. سلام،ایا سیتالوپرام،اس سیتالوپرام و فلوکستین با کاربامازپین تداخل دارند و ایا میشه اینا رو با کاربامازپین مصرف کرد؟اگر تداخل دارند درصورت مصرف چه احساسی برای فرد ایجاد میشه؟ایا افسردگی او تشدید میشه یا مشکل خاصی بوجود میاد؟در صورتی که نشه همراه کاربامازپین سرترالین مصرف کرد چه دارویی سرتونینی مناسب هست؟بخصوص که فرد دچار افسردگی و رخوت و همینطور اضطراب بالا باشد

  • همه ی داروها باهم تداخل دارند ولی لازم‌نیست که شما نگران باشید و تحقیقات کنید.پزشکی که اینارو باهم تجویز کرده یک هدف درمانی داشته و خودش برای خنثی کردن اونها نکات ریزی رو رعایت کرده

 32. درود بر شما آقای دکتر من مدت کمی هست که اریپیپرازول۱۰ مصرف میکنم اما عارضه ای ک داره احساس خستگی شدید و شل بودن میکنم و حال و حوصله تحرک ندارم این حالتهای خواب آلودگی و کسالت کم کم برطرف میشه یا ن؟

 33. سلام آقای دکتر
  من حدود ۳ ساله که درد شکمی دارم تشخیص پزشکان ibs میباشد.
  مدت ۹ ماهه که سیتالوپرام ۴۰ مصرف میکنم.اوضاع روحی تاحدودی بهتر شده ولی درد همچنان ولی کمتر از گذشته وجود داره درضمن افزایش وزن هم پیدا کردم.
  آیا با همین دارو درمان میشم یا نیاز به تعویض دارو وجود داره.
  همچنین تو قسمت دوم خوابم که به صبح نزدیک میشه کاملا افکار به صورت زنده درجریانه

 34. سلام.دکتر من ۲۷ سالمه شغلم پراسترس هست کلا استرس دارم همش.سیگار میکشیدم حدود ۱۳ سال قرص سیتالوپرام میخوردم حدود ۱ سالو خورده ای چایی زطاد میخوردم قند و شیرینیجات مصنوعی و طبیعی زیاد میخوردم .اما اول سیتالوپرام رو کردم نصف بعدش ۱ چهارم و الانم ترک کردم هفته ی اول کابوس فوق وحشتناک ولی سیگارو چای و پرخوری و شیرینی و سیتالوپرامو باهم گذاشتم کنار و الان بعد یکهفته عالیم. دوستان عادت بد رو رها کنین .به خودتون بیاین فقط ارامش را تجربه کنین با یوگا مدیتیشن و…. کلی حال میده

 35. سلام و عرض خسته نباشید….اقای دکتر ب دلیل وسواس مزمن فکری مدت زیادی بود سرترالین مصرف میکردم اما ب دلیل نتیجه نامطلوب ب پزشک مراجعه کردم و قرص اریپیپرازول۱۰ رو ب درمان قبلی اضافه کردن اما با خوردن این قرص حال خوشی ندارم و احساس غم و اندوه میکنم و خوندم تو مطالبتون ک این دارو دوپامین و سروتونین رو کاهش میده وقتی سرترالین سروتونین رو افزایش بده و این کم کنه اونوقت اثر درمانی هم رو خنثی نمیکنن و چ فایده ای داره؟

 36. با احترام ــــــــــ اگه ممکنه بفرمایید دارویی مثل سیتالوپرام چه فرقی با نوع اس و هگزا آن دارد
  همینطور پیشوند آپو در بعضی داروها یعنی چی ؟ مثلاً آپوالپرازولام

 37. سلام آقای دکتر من افکار مزاحم وسواسی دارم و مدتهاست تحت درمانم با صحبت هایی ک با پزشک اخیرا داشتم گفت وسواست تا ۳۵ سالگی اذیت کنندست و بعد از اون با زندگیت تداخلی نخواهد داشت و افکار وسواسی اذیت نمیکنن خواستم نظر شما رو بدونم ک ایا بعد از این سن واقعا وسواسم بهبود پیدا میکنه و خوب میشم؟

 38. باعرض سلام خدمت دکتر علی وردی..دکتر حدود چن سالی وسواس فکری عملی داشتم..رو چشم بهم زدنم حساس میشدم رو نفس کشیدنم روحرکاتای عادی بدنم حساس شده بودم انواع داروها مثل فلوکستین فلوکسمین الپرازلام ریسپیریدون و….رو مم به مدت دوسال تست شد طوری بودم که امتحان هامو ندادم..تااینکه رسید به سرترالین و ارپیپرازول..بهذمدت ۵سال خوردم خوب بودم بارفتن پزشکم دارورو قطع کردم..۲سال دارونخوردم بنا ب دلایلی مدتیه وسواسای گذشتم برگشتن بعلاوه اینکه وسواس رو مریضی ترس از لاغر شدن ترس از بالازدن اسیدمعدم بعلاوه درکل وسواس فکری ئ عملی دارم بیشتر فکر مریضی تاخود مریضی عذابم میده.. دکتر برام بخاطر اسید معدم که بالا میزنه سیتالوپرام هگزال۲۰وپرفنازین۲تجویز کرده.. به مدت ۴هفته هس دارم مصرف میکنم. ۳۰اای۴۰درصد مشکلم حل شده.. ولی وسواسام مدت پنج روزه بیشتر شده شادی ندارم. سوالم اینه.. بنظر شمادارومو تعویض کنم با سرترالین و ارپیپرازول ناگفته نماند ترس از خوردن سرترالین باوجوداینکه کار منو قبلا هم حل کرده که مبادا لاغرم کنه اسید معدم بزنه بالا رو دارم.. یا بنظرتون باهمین سیتالوپرام هگزال و پرفنازین ادامه بدم بهشون بیشتر فرصت بدم یا دوزش دکتر ببزه بالا… ممنون میشم جوابمو بدین دکترجان

 39. سلام وقتتون بخیر آقای دکتر….سوالی داشتم ازتون و اینکه آیا مصرف دراز مدت داروهای روانپزشکی برا سایر اجزای بدن از جمله کلیه کبد معده و….ضرر و زیانی وارد نمیکنه؟من مدت زیادی هست ک دارو مصرف میکنم و از این موضوع خیلی میترسم

 40. سلام وقت بخیر من اصلا میل به خودکشی ندارم
  اما مدتی زیادی است از حرف های دیگران به شدت
  عصبی میشم
  تحمل شیطنت های دختر ۴ ساله ام را ندارم و او را کتک میزنم
  بیرون رفتن مسافرت و… خیلی خوشحالم نمیکند
  سیتالوپرام خریدم یک هفته است دارم مصرف میکنم امیدوارم رفتارم با دخترم بهتر بشه

 41. آقای دکتر وقتتون بخیر…باتوجه ب تجربه شخصی خودتون در درمان وسواس در کنار سرترالین،اریپیپرازول رو مناسبتر میدونید یا کوتیاپین؟

 42. سلام.اقای دکتر من از دوران دبیرستان استرس شدید همراه با ضربان قلب بالا داشتم که در نهایت منجر به حملات پانیک شد به روانپزشک مراجعه کردم دارو مصرف کردم و هربار بهتر شدم ولی بعد از مدتی دوباره بیماری برگشت الان باز بیماری برگشته ودکتر برام الپرازولام و سیتالوپرام ۲۰ تجویز کرده میخاستم بدونم تا کی ادامه داره ایا امیدی هست من بهتر بشم.من همجنین وسواس سلامتی هم دارم

  • بهتره همیشه احتمال عود حملات پانیک رو در نظر داشته باشید
   اغلب کسانیکه درمان شدند باز هم گاهی دچار حمله میشن
   باید راه هایی پیدا کنید تا با وقوع گاهگاهی این حملات کنار بیایید و دچار ناامیدی نشید

 43. سلام اقای دکتر.بنده ۲۰۰ میلی گرم سرترالین مصرف میکردم که بخاطر عوارض جنسی و بی حسی احساسی و کلا بی انگیزگی به دکتر گفتم ولی عوضش نکرد اخه خیلی وقت بود از مصرف دارو میگذشت.سرخود سیتالوپرام ۲۰ گرفتم و الان ۵۰ میلیگرم سرترالین و ۲۰ میلی سیتالوپرام میخورم و به طرز شگفت انگیزی با ائلین قرص سیتالوپرام حالم عالی شد.کیخواستم نظرتون رو بدونم و اینکه سرنرالین رو .ه بعد ۴ ماه مصرف فقط رو وسواس تاثیر داشته قطع کنم یا جفتشون رو باهم ادامه بدم؟ ممنون

 44. سلام آقای دکتر سوالی ک ازتون داشتم اینکه داروی تریفن میتونه کندی تامل،ادراک و تکلم ناشی از اریپیپرازول ک عارضشه رفع کنه و یا تخفیف بده؟ممنون از راهنماییتون🙏

 45. سلام آقای دکتر من برا وسواس مزمن فکری قرص سرترالین ۱۰۰ در دونوبت صبح و شب مصرف میکنم و علاوه بر اون اریپیپرازول ۱۰ میلی هم برا وسواس طبق تجویز پزشک مصرف میکنم این درمان جواب خواهد داد؟و دوز اریپیپرازول برا وسواس کافیه بنظرتون؟

  • از لحاظ دارویی کافیه ولی اینکه همه به درمان دارویی جواب بدن اینطور نیست.ولی امیدوارم شما جزو این گروه باشید

 46. با سلام خدمت آقای دکتر
  خواهر من به علت حمله ترس به دکتر مراجعه کرده دکتر براش تری منتیل و تری فلوپرازین و سیتالوپرام و پرانول تجویز کردن. بعد از سه ماه قرص تری منتیل را حذف کردن و نور تریپتلین دادن چون به دکتر گفته خواب آلوده هستم. میخوام بدونم تجویز این دوتا ضد افسردگی باهم اشکالی نداره. ممنون

 47. سلام وقتتون بخیر آقای دکتر‌…ایا قرص توپیرامات برا وسواس خوبه؟پزشک من در کنار داروی سرترالین و ابیلیزول داروی توپیرامات ۵۰ هم اضافه کردن و گفتن اثر داروی سروتونینی رو تقویت میکنه و به لاغری وجلوگیری از افزایش وزن هم کمک میکنه…خواستم نظر شما رو هم در این مورد بدونم ممنون

  • با دوز کم شروع کنید اروم اروم .ببینید اصلا به شما میسازه یا نه.تعدادی هستند که دارو براشون مفید بوده

 48. کلا این داروهای اعصاب بعد از چندی کبد رو خسته و ضعیف میکنن،کدوم داروی اعصابی عارضه ی کمتری برای کبد داره؟من فلوکستین رو مدت زیادی هست استفاده کردم

 49. با سلام و عرض خسته نباشید
  من سیتالوپرام ۲۰ مصرف میکردم اینبار دکتر برام میرتازاپین ۱۵ هم در کنارش تجویز کردن به خاطر مشکلات جنسی و بی اشتهایی به نظر شما صحیح است
  با تشکر

 50. سلام اقای دکتر
  ببخشید حداکثر دوز مجاز برای اسنترا و سیتالوپرام چند میلی گرم است؟
  واینکه سروتونینی که اسنترا بازجذب میکنه چه فرقی داره با سروتونینی که سیتالوپرام بازجذب میکنه؟(چون فرمول های شیمیاییشون یکی نیست) و دوداروی متفاوتند؟

 51. با سلام ببخشید مادر من ۱۴ روز گاباپنتین ۱۰۰ هر ۱۲ ساعت یه دونه میخورد به همراه سیتالوپرام ۱۰ و پرفنازین ۲ که اینا رو یه دونه هر روز میخورد بعد ۱۴ روز یک دفعه قرصها رو قطع کرد الان صبح ها که از خواب بیدار میشه بدنش کش میاد مثل خمیازه کشیدن از نوک پاهاش شروع میشه تا کشاله ران و میره شکمش و شکمش سفت میشه و نفخ میکنه به نظر شما از عوارض قطع داروهایت و اینکه کدومش باعث ای حالت شده الان ۲۰ روزه همین طوریه و خوب هم نمیشه شبها به محض بیدار شدن هم همین اتفاق میفته به نظرتون چه کنیم آیا اینها علامت تشنج هست؟
  با تشکر فراوان

 52. سلام جناب دکتر من برا وسواسم اریپیپرازول و سرترالین مصرف میکنم و خوب بودم با مصرف توپیرامات برای کاهش وزن احساس میکنم وسواسم بدتر شده.این میتونه مربوط ب عارضه بی قراری توپیرامات باشه؟یعنی بی قراری باعث وسواس اضطراب و وسواس بشه؟ممنون از راهنماییتون

 53. سلام آقای دکتر
  من چند دوره هست که قرص سیتالوپرام مصرف میکنم ، و هر بار بعد از قطع دارو بازم دچار افسردگی شدم ، آیا مصرف همیشگی و دائمی سیتالوپرام مشکلی ایجاد نمیکنه ؟ هنگام مصرف دارو احساس خیلی خوبی دارم

 54. سلام
  دکتر برای اضطراب اس سیتالوپرام ۱۰ تجویز کرده البته گفتند که ابتدا نصف قرص هر روز بخورم،
  من ضمنا فشار خون هم دارم و زیر نظر متخصص قلب کاپتوپریل ۲۵ یکی صبح یکی شب مصرف میکنم و آملودیپین ۵ هم غروب ها میخورم
  برای کنترل چربی خون هم قرص سیر هر روز و سه عدد مصرف میکنم (زیر نظر و با مجوز پزشک قلب)
  اینها با هم مشکل ندارند؟
  راستی عرض کردم اضطراب دارم این عوارض اس سیتالوپرام که تو اینترنت خواندم منو ترسونده، چکار کنم اداه بدم؟

 55. سلام آقای دکتر وقتتون بخیر سوالی داشتم از محضرتون اینکه مدت طولانی ب وسواس مزمن فکری مبتلا هستم و متاسفانه داروهای روانپزشکی مثل سرترالین فلوکستین اریپیپرازول و ….رو طی چندین سال مصرف کردم و نتیجه مطلوبی نگرفتم.ب تازگی روان درمانی رو شروع کردم و روانشناس از تکنیک های cbt برام استفاده میکنه خواستم بپرسم آیا روان درمانی با توجه ب شرایط من میتونه برام مفید باشه؟و اینکه میگن در وسواس روان درمانی بر دارودرمانی ارجحیت داره چقدر واقعیت داره؟ممنون جناب دکتر متعهد و مهربان🙏

 56. سلام اقای دکتر ممنونم از سایت خوبتون …بنده مدتی درگی بیماری پانیک هستم.. دکتر متخصص اعصاب و روان به من داروی سیتالوپرام۲۰ (نصف) تجویز کردن … پزشک متخصص قلب متوهگزال ۴۷٫۵(نصف) تجویز کردن… سوال من از شما اینه این دو دارو تداخل ندارند؟ ینده تا حالا داروی سیتالوپرام استفاده نکردم برای پایین اوردن عوارض شروع مصرف په دوزی برای شروع پیشنهاد می کنید؟ با تشکر از شما

  • ترکیب خوبی هستن
   چون متورال جلوی طپش قلب ناشی از سیتالوپرام رو میگیره
   سیتالوپرام رو با یکچهارم شروع کنید
   هر هفته یکچهارم زیاد کنید

 57. با درود.من داروهای فلووکسامین دو تا ۱۰۰ و کلومیپرامین ۵۰ و تریمیپرامین ۱۰۰ و کئیتیاپین ۱۰۰ و نصف کلونازپام یک برای مشکل سواس فکری و افسردگی مصرف میکنم .با خوردن فلووکسامین خوابم زیاد میشه و انگار یه جورایی حس طبیعی ندارمولی وسواسم کم شده ..رفتم دکتر گفت سیتالوپرام ۸۰ رو بجای فلووکسامین بخور و من بی خواب شدم ..ظهر ۴۰ و شب ۴۰ سیتال ..البته سیتال حالتام طبیعی تر بود ولی تمرکز و خواب نداشتم ..نظر شما کدوم داروهه ؟سرترالین هم بی انگیزگی و بی خوابی میداد ..چه کنم ؟

  • نظر خاصی ندارم .هر بیماری طی فرایند درمانی که با پزشکش داره و دررویزیتهای مجدد،تکلیف داروئیش مشخص میشه .هیچ فورمول ثابتی وحود نداره.ممکنه ما از داروهایی استفاده کنیم که حتی به نظر بیربط بیان

 58. سلام آقای دکتر وقتتون بخیر…ایا ممکنه مصرف داروهای ضد وسواس مثل سرترالین و اریپیپرازول زیر نظر پزشک باعث درمان وسواس ب صورت دائمی بشه؟یا علائم بعد از قطع دارو حتما برمیگرده؟چون پزشک من بهم گفت ک دوسال باید مصرف کنی و در اینصورت حتی بعد از قطع تدریجی علائم کنترل میشن….ممنون میشم تجربه و نظرتون رو بگید

 59. سلام . با تشکر از پاسخ شما . من دچار پانیک بودم در حال مصرف دارو بودم که به خاطر یک تصادف اضطراب و بی قراری و تپش قلب و …. گرفتم . پزشکان داروهاشو زیاد و اضافه کرد ولی سه ماه طول کشید یه کمی روبراه بشم در صورتی که قبلا ۱۰ روز اثر دارو رو میدیم . سوالم اینه مشکل الان من چیه ؟ آیا اضطراب پس از حادثه است ؟ بعد از وضعیت من به حالت قبل بر میگرده؟ قبلا با نصف کلونوزپام و نصف اس سیتالوپرام و پرانول خوب بودم الان رسپریدون و دباکین هم اضافه شده و دوز اس سیتا هم به یک و نیم رسیده . ممنون که حوصله میکنید و پاسخ من رو میدید .

  • نمیدونم .
   و نمیتونم جواب سوالات شما رو بدم .چون پاسخ اینجور سئوالات رو فقط پزشک خودتون که شما رو از نزدیک دیده میتونه بده

 60. سلام آقای دکتر.دوهفته پیش پزشک برای استرس قرص اس سیتالوپرام و برای کمبود تمرکزم هم ریتالین (نصف صبح و نصف ظهر)برام تجویز کردن.شبا یه نصفه سیتالوپرام میخورم.که باعث میشه تو روز همش خواب آلوده ام.گفته بودن از هفته دوم یک عدد کامل اس سیتالوپرام بخورم.اما با این خواب آلودگی همین نصف هم باعث شده روزها نتونم درس بخونم.انگار تاثیر ریتالین رو هم برده.چاره ای داره که خواب آلود نباشم و بتونم درسمو بخونم؟

 61. سلام.آقای دکتر آیای بیماری حمله پانیک درمان قطعی دارد؟و اینکه با وجود قرص خواب ترانکپین ضد روانپریشی شب در خواب بهم حمله دست میده!!

  • کلمه ی قطعی برای اکثر اختلالات ،غیرواقع بینانه ست
   میتونیم از اصطلاح “بهتر شدن” استفاده کنیم

 62. سلام آقای دکتر.برای gadپزشک اس سیتالوپرام۱۰ برام تجویز کرده و البته جلسات مشاوره هم میرم و ترجیح میدم دارو استفاده نکنم، میخواستم بدونم بدون مصرف دارو هم خوب میشم؟

 63. درود آقای دکتر علی وردی. ممنون میشم راهنمایم کنین
  آیا درسته که برخی ازروان پزشکان می گویند برای درمان وسواس دوز بالاتر از حد معمول داروها نیاز است برای مثال من در مقاله ای خوندم دوز اس سیتالوپرام برای درمان وسواس ۴۰ میلی در روز است!
  سپاس فراوان

 64. با سلام و احترام اثرات کاهش میل جنسی و مشکل در انزال قرص سیتالوپرام معمولا تا چند وقت پس از قطع مصرف قرص ادامه دارد؟

 65. سلام من ۱۸ سالمه وتقریبا ۴هفتس که دارم سیپرالکس ۱۰ میخورم البته هفته اول فقط نصفش خداروشکر حالم از قبل بهتر شده یعنی صبحا و ظهراخوبم ولی شبا حالم بد میشه جوری که دلم نمیخواد دیگه زندگی کنم و نفس بکشم و عرق زیاد میکنم قبلا هم اینجوری بودم ولی نه به این شدت میخوام بدونم آیا حالم خوب میشه یا نه افکارم همش اذیتم میکنه

 66. سلام ۱۹ سالمه و سیپرالکس ۱۰ مصرف میکنم تقریبا ۳ هفتس و حالم زیاد تغیری نکرده اصلا از ته دل نمیخندم و عوارض دارو مثل معده درد خالت تهوع سردرد تعریق زیاد دارم و اصلا از زندگیم راضی نیستم میخواستم بدونم کی دارو اثر مثبت خواهد داشت و آیا من حالم خوب میشه ؟

 67. سلام جناب دکتر ، حدود ۲۰ روز پیش دکتر برای مادر ۷۲ ساله من که مدتی دچار فراموشی مقطعی میشدن بعد از دیدن ام آر آی ، تشخیص اضطراب دادن و سیتالومرام ۲۰ تجویز کردن ،چند روز بعد حالشون بد شد بیملرستلن بستری شدن و اونجا همراه بقیه داروها سیتابوپرام ۲۰رو دو روز بهشون دادن و بعد از مرخصی ما هم سیتالوپرام ۲۰ رو روزانه نصف شروع کردیم و الان دقیقا ۲ هفته میشه ، ولی ایشون فراموشیشون بیشتر شده و خیلی منزوی شدن و خودشون از اینکه فراموش میکنن ساعتایی در روز معذبن ، دقیقا حدود ۷ ..۸ ساعت بعد از مصرف دارو شروع میشه،این فراموشی از عوارض سیتالوپرامه؟و باید مصرف رو ادامه داد و بهبود پیدا میکنه؟

  • بعیده ازین دارو باشه ولی خب محال هم نیست
   اینو فقط پزشکایی که همونجا از نزدیک میبیننش میتونن تشخیص بدن
   بهرحال اگر واقعا چند ساعت بعد سیتالوپرام اینجوری میشه خب چه اصراریه این دهرو داده باشه!
   اینهمه دارو هست

 68. سلام اقای دکتر.بخاطر مشکل افسردگی و اضطراب۵سال میشه انواع قرصها رو مصرف میکنم.درحال حاضر قرصهای سیتالوپرام۲۰ ومیرتازاپین۷استفاده میکنم.الان مشکلم از بین رفتن عواطف هستش.هیچ احساسی ندارم.چه قرصی برا برگشت عواصف جواب میده؟.
  ممنون میشم راهنمایی کنید.

 69. سرام من ۱۸ سالمه و قرص سیپرالکس ۱۰ میخوندم بعد ۵ هفته اثر زیادی نکردم بعد برام اس سیتالوپرام گفتن چند روزه دارم میخورم کامل با سیپرالکس ۵ میل میخواستم بدونم باهم بخورم چه عوارضی روم داره و این که تا چند وقت دیگه خوب میشم ؟

 70. سلام و عرض ادب
  آقای دکتر من ۲۸ سالمه و حدود شش ماه پیش یه مشکلی برام پیش اومد و از اون موقع به طور مرتب پیش روانشناس و مشاوره رفتم و حالم خیلی خوب بوده ولی چند هفته پیش به طور ناگهانی و بدون هیچ رخداد جدیدی تو زندگیم یهو دچار اضطراب و دلهره شدید شدم طوری که انگار دنیا رو سرم خراب شده!
  و از اون موقع این احساس دلشوره و اضطراب به طور سینوسی در طول روز برام پیش میاد،یعنی بعضی ساعات روز حالم خیلی خوب و عالیه ولی بعضی ساعات روز به شدت احساس ناامیدی و غم و اندوه و بی انگیزگی دارم طوری که تو اون چند ساعت ترجیح میدم زنده نباشم و احساس سرخوردگی و تنهایی شدید میکنم!
  صبح ها به سختی و همراه با افکار و خاطرات منفی تکرار شونده بیدار میشم و در طول روز احساس خستگی و بی حالی مزمن دارم و انگیزه ای برای هیچ کاری ندارم و باعث شده زندگیم مختل بشه و معمولا از غروب به بعد به مرور حالم بهتر میشه تا شب که بخوابم و دوباره صبح روز بعد روز از نو روزی از نو!
  یکی دور روز آسنترا ۱۰۰ خوردم(نصف صبح نصف عصر) و دیدم نمیتونم تحمل کنم(احساس بی قراری شدید و دندون قروچه داشتم)
  بعدش سه چهار روز قرص اس سیتالوپرام ۱۰(صبح) و تری فلوئوپرازین(شب) خوردم و بازم همون عوارض بی قراری و دندون قروچه هرچند با شدت کمتر ایجاد شد و نتونستم اونارم ادامه بدم
  الان دو هفته است دارم فلوکستین(۱۰ میلی گرم صبح،۱۰ میلی گرم عصر) همراه با شبها نصف قرص آلپرازولام ۰٫۵ میخورم ولی تاثیر خاصی نداشته حتی فکر میکنم باعث شده بدتر هم بشم
  در طول روز یکی دو بار هم کلردیازپوکساید ۵ میخورم
  ضمنا قبل از اون به مدت یک سال و نیم قرص سیتالوپرام ۱۰(نصف ۲۰) میخوردم و با اون مشکلی نداشتم ولی متاسفانه شش ماه پیش دقیقا همزمان با اون مشکلی که برام پیش اومد مصرف سیتالوپرام رو به مرور قطع کردم ولی تو این شش ماه هیچ مشکلی نداشتم و الان یهو این همه مشکل دارم!
  الان خیلی سردرگم شدم،خیلی ممنون میشم راهنماییم کنید
  اینکه بدن من به آسنترا و اس سیتالوپرام ناسازگار بوده ممکنه به خاطر سندروم سروتونین بوده باشه؟
  این تغییرات ناگهانی خلق و‌ خویی که الان دچارش شدم آیا ربطی به اختلال در عملکرد غده تیروئید داره؟(چون احساس میکنم یه توده تو گلوم هست ولی نمی‌دونم مربوط به ریفلاکس معده اس یا واسه تیروئیده)
  فلوکستین رو ادامه بدم یا مجدد سیتالوپرام رو شروع کنم یا دوباره اس سیتالوپرام رو با دوز کمتر شروع کنم تا کم کم بدنم عادت کنه؟
  برای مورد بنده بین سیتالوپرام و اس سیتالوپرام ارجعیت خاصی وجود داره؟
  پیشاپیش ممنونم از وقتی که میزارید و پاسخ میدید

  • شرح حال و سوالتون طولانیه.من اینجا و اینجوری نمیتونم در فضای مجازی برای کسی که نمیشناسمش دارو تجویز کنم

 71. سلام آقای دکتربنده دچار یه حالت بدی هستم و فک میکنم خوابم میبره و یک خواب سنگین غیر قابل کنترل میاد سراغم رفتم دکتر و دکتر گفت تو دچار افسردگی و تلقین هستی و برام قرص ترانکوپین اسسیاتلوپرام ریتالین و رهاکین نوشت که بعد از چند روز دچار ریزش مو شدم و دکتر گفت رهاکین نخور و رهاکین قطع کردم ولی بازم ریزش مو دارم در ضمن بنده ریزش موی وراثتی ندارم و بعد از خوردن دارو دچار شدم و سوال دیگه اینکه قرص ها روز اول تا سوم تاثیر بهتری دارن آیا به خاطر عادت کردن بدن به داروست ممنون

  • سلام آقای دکتر خسته نباشید
   من یه چند سالی بخاطر وسواس و افسردگی و بیخوابی شدم
   و قرصهای فلووکسامین کلو میپرامین ریسپریدون کویتاپین ترازدون و آ انواع قرص خواب است کردم افسردگی خوب شده اوایل هم راحت میخوابیدم ولی یک ماهی هست با تااین همه قرص خواب زجر می کشم تا بخوابم …علتش چیه؟قرصی هست کمکم کنه؟

 72. با سلام. آقای دکتر اینجانب از حدود ۷سال پیش داروی سیتالوپرام ۲۰ بعلت استرس و ضعف توان جنسی مصرف میکنم که واقعا خیلی تاثیر خوبی داره ولی بنابه شنیده ها اعتیاد به آن باعث آلزایمر میشود؟ و سرتالین بهتر است یا سیتالوپرام ؟ لطفا راهنمایی فرمایید

 73. درود .یه دکتر برای وسواسم و افسردگیم سیتالوپرام و کلومیپرامین نوشته .یه دکتر دیگه که رو من هم شناخک داره میگه سیتالوپرام زور وسواس شدید تو رو نداره چقدر این گفته صحیحه و تاکید بر فلووکسامین داره ولی فلووکسامین افسردگی منو خوب نکرده

  • خیلی تفاوتهای بزرگی ندارن
   مهم اینه که هر دارویی برای وسواس میخورید در صورت لزوم و تجویز پزشک به حداکثر دوزش برسه

 74. سلام آقای دکتر
  آقای دکتر من ۲۵ سالمه و ۱۸ ساله دیابت دارم و دوماهه پیش نوروپاتی پای راست با توجه به تست عضله عصبی گرفتم و دکتر داروی سیتالوپرام ۲۰ و پرگابلین ۵۰ نوشتند آقای دکتر من بعد از مصرف سیتالوپرام عارضه ی شدید کاهش میل جنسی پیدا کردم و اینکه متاسفانه من به یکباره قطع کردم و الان یک هفتس نمیخورم قرص سیتالوپرام رو اقای دکتر اول اینکه دوباره ادامه بدم دارو رو و اینکه میل جنسی بعد از اتمام دارو برمیگرده و چقدر طول میکشه؟

 75. سلام آقای دکتر .بنده ۳۶ سالمه یکسال پیش حملات پانیک در من شروع شد دکتر برام نصف سیتالوپرام ۲۰وایندرال ۱۰ نوشت که من مصرف نکردم چون یکم بهتر شدم بعد از مدتی و حملات خیلی کم شده بود من قرصی نخوردم ولی الان بعد یکسال استرس و اظطرابم خیلی زیاد شده بصورتی که داره زندگیمو مختل میکنه رفتم دکتر فلوکستین ۱۰ و ایندرال ۱۰ برام نوشته الان چند روزه میخورم.خواستم بپرسم فلوکستین خوبه یا سیتالوپرام کدومش بهتره استفاده کنم

 76. سلام آقای دکتر. من مدتیه دچار یک مشکلی شدم به این صورت که قبل از برقراری رابطه ی جنسی دچار اضطراب میشم. این فکر میاد به سراغم که نکنه نتونم ارکت کنم یا پارتنرمو به ارگاسم برسونم.بعدش میل جنسیم به شدت کم میشه و انقدر این فکر توی سرمه که لذت خاصی نمیبرم و حتی گاهی ارکشن رو از دست میدم وسط رابطه.از لحاظ جسمی مشکلی ندارم اما این فکر شدیدا داره آزارم میده. البته قبلا هم به این مشکل دچار شدم و روانپزشک برام دپاکین ۲۰۰ و سیتالوپرام تحویز کرد. مدتها خوب بودم تا دوباره داره سراغم میاد. مشکل من چیه و آیا اون داروها رو محددا میتونم مصرف کنم؟

 77. درود جناب دکتر ..بمن برا ویواس فکری و افسردگی پاروکستین دادن ایا پارو کستین اثرات خواب آوری داره ؟چون من از مشکلات خواب هم رنج میبرم ،قبلا اسنترا خوردم که هیچ خوابی نداشتم و نتیجه نگرفتم

 78. سلام و عرض ادب خدمت شما…اقای دکتر آیا قرص اریپیپرازول در دوز ۱۰ میتونه از طریق بیقراری منجر ب عود وسواس فکری بشه؟من برا وسواس ب تشخیص پزشک سرترالین و اریپیپرازول و تریفن مصرف میکنم.ممنون از راهنماییتون🙏

 79. سلام روز بخیر دختری ۲۹ ساله هستم که به دلیل شرایط خانوادگی نامناسب دچار افسردگی خفیف هستم ۱ سال هست که اس سیتالوپرام نصفی مصرف میکنم.من در حال تحصیل و گرفتن آیلتس هستم فک میکنم این دارو عملکرد مغز رو کم میکنا یعنی حافظه را تحت تاثیر میگذارد.آیا درست هست؟و اینکه دکتر به من گفتند میتونی یک چهارم بخوری اما من میترسم علائم اضطرابم برگردد.

   • سلام آقای دکتر من ۲ ماهه دچار پرش و تکان اندام ها در خواب شدم تا خوابم میخواد عمیق بشه پا می پرم یا اندام هام تکان میخوره روز ها هم پرش عضلات دارم پلک ماهیچه پا بازو کتف هر نقطه از بدنم چندتا قرص اعصاب استفاده کردم با بدنم نساخت ترک کردم الان نصف سیتالوپرام و نصف کلونازپام شب ها استفاده میکنم آیا اینا درمان میکنند؟

 80. سلام. من سرترالین مصرف کردم و دچار بی اشتهایی خیلی شدید و تهوع و گیجی اونم با یکچهارم بعد از دو سه روز استفاده شدم. تعویض دارو با پاروکستین از جانب دکترم درسته بخورم؟ ایجاد اضطراب و بی اشتهایی و تهوع در اس سیتالوپرام بیشتره یا پاروکستین؟
  از نظر قدرت هم میشه لطف کنید بگید سرترالین قوی تره یا پاروکستین ممنون.

 81. سلام. قرص سیتالوپرام هگزال۱۰ (نصف۲۰) باعث بی حسی دست و پا میشه؟ من تازه این قرص رو شروع کردم و نمیدونم بی حسی دست و پام به خاطر این‌ میتونه باشه؟ و اگه هست به مرور خوب میشه یا خطرناکه؟ ممنون.

 82. با سلام خدمت ما من چند دوروز پیش به دکتر مراجعه کردم چون معدم رفلکس پیدا کرده بود و گفتن شاید به خاطر عصبی بودن باشه قرص سیتالوپرام نوشتن و گفتن نصف قرص رو بخور یعنی ۱۰ میل. من اشتباهی ۲۰ خوردم والان دو روز هست لرزشداخل بدن و سرگیجع و کم اشتهایی و گاهی گیجی پیدا کردم . میخواستم بدونم میتونه برای خوردن قرص باشه یا چیز دیگری هستش . با تشکر

 83. سلام وقتتون بخیر آقای دکتر….من بخاطر وسواس مزمن فکری داروی سرترالین و اریپیپرازول ۱۵ مصرف میکنم این سری ک ب پزشک مراجعه کردم دوز اریپیپرازول رو ب ۳۰ رسونده اما راستش من از مصرف دوز ۳۰ واهمه دارم…خواستم بپرسم ک ایا این دارو در این دوز برا وسواس موثر هست و عوارض شدیدی برا من ایجاد میکنه یا نه؟ممنون از شما

  • اگر با دوز پایینتر
   نسبتا جواب گرفته اید ،بهتره افزایش ندید
   ولی اگر پاسخ مناسب درمانی نداشته اید معمولا تا حداکثر دوز هم درمان تجویز میشه

 84. سلام خسته نباشید .دکتر جان من سراترالین ۵۰ می خوردم ۱۰ روز بعد گفتن آسنترا بهتره ۳ روز اول خوب تر شده بودم ولی دوباره اضطراب و بی قراری اومد سراغم .رفتم دکتر اس سیتولوپرام داده.حالا نمی دونم ۳هفته میشه آسنترا می خورم صبر کنم شاید بهتر بشم یا پیش دکتر جدید رفتم اس سیتالوپرام رو شروع کنم ممنون میشم کمک کنین

 85. سلام
  اقای دکتر من فلووکسامین قبلا مصرف میکردم الان سیتالوپرام باهاش مصرف میکنم سرحال و شاداب تر شدم .آیا با هم ایجاد تداخل نمیکنه؟

 86. سلام و عرض ادب خدمت دکتر بزرگوار
  بنده برای وسواس فکری و اضطراب دارو های مختلف SSRI مصرف کردم که دو عارضه عمده بیخوابی شبانه و کاهش میل جنسی در من نمو پیدا کرد و بعد از مدتی قطع میکردم،فقط دارو سیتالوپرام و پاروکستین بررسی نکردم . میخواستم بدونم برای مشکل عوارض بیخوابی و کاهش میل جنسی میتونه کمک کننده باشه؟ در ضمن فشار خون بنده هم بالاست

 87. آقای دکتر این قرص رو(گاباپنتین)برای تقویت سرترالین پزشک برا من تجویز کرده میتونه از این طریق ب وسواس کمکی کنه؟و آیا مصرفش رو باتوجه ب اعتیادش طبق تجربتون صلاح میدونید؟ببخشید بابت سوال اضافیم

 88. با عرض سلام
  بنده بعد از مدت ها مصرف داروهای SSRI و عوارض اون و قطع مصرف تصمیم گرفتم دارو را کنار بزارم و از مکملی که سطح سروتونین بالا میبره استفاده کنم نظیر مکمل ۵HTP یا هیدروکسی تریپتوفان که ظاهرا اینکارو انجام میده اما خواستم قبلش ازتون بپرسم که آیا موثر است برای افسردگی و اضطراب یا خیر و توصیه شما چیست ؟ ممنون از زحمات شما دکتر عزیز

 89. سلام دکتر من مدتیه که به علت استرس قرص ازیپم (اس سیتالوپرام۱۰) مصرف میکردم الان حدود هفت هشت ماهی میشه که قرص رو قطع کردم و دچار حملات اضطرابی شدم میخاستم راهنمایی کنید با چه دوزی دارو رو ادامه بدم همون رو بخورم یا سیتالوپرام ۲۰؟؟؟؟

 90. سلام آقای دکتر خسته نباشید برای درمان چاقی ناشی از داروهای اعصاب و روان شما در کنار ورزش متفورمین رو توصیه میکنید یا توپیرامات رو؟ممنون از شما

 91. سلام آقای دکتر
  بنده چن سالی دچار وسواس و اظطراب و شدم
  الان این قرصهارو مصرف میکنم فلووکسامین کلو میپرامین ریسپریدون کویتاپین ترازدون و الپرازولام
  ولی فکرهای منفی اذیتم میکنه میشه هالوپریدول همراه ریسپریدون مصرف کنم?

 92. سلام وقتتون بخیر آقای دکتر و با آرزوی قبولی طاعات..دکتر من مدتی هست ک قرص گاباپنتین رو جهت تقویت سرترالین ب تجویز پزشک مصرف میکنم منتهی عارضه ای ک برای من ایجاد کرده تورم پاهام هست ک احساس میکنم باد کردن و همچنین سرگیجه حالتی ک دارم هر از چندگاهی…خواستم بپرسم این عوارض آیا بمرور زمان از بین میرن یا تا مصرف دارو ادامه خواهد داشت؟

  • داروهایی مثل گاباپنتین،پرگابالین،املودیپین،کنتراسپتیوها،پردنیزولون،بروفن،پیوگلیتازون(ضد دیابت) میتونن تورم پاها رو ایجاد کنند
   برای حل این مشکل باید کاری کنید که ادرارتون زیاد بشه مثل خوردن چای(اگر ناراحتی معده ندارید)
   همچنین با تجویز پزشک میشه ادرار آور مصرف کرد.مخصوصا اگر فشار خون هم داشته باشید
   در غیر اینصورت بهتره کلا قطع بشه و داروی دیگه ای جایگزین بشه

 93. با سلام
  ببخشید من یک ماه آسنترا ۵۰ و ۱۰ روز بعدش ۱۰۰ مصرف کردم در کنار گاباپنتین و نصف و سپس یک چهارم کلونازپام (از ابتدای درمان)
  ولی وضعیت اضطراب و ترسم بیشتر شد و علائم جسمی و بالینی شدید مثل ضعف ، بی حالی، درد عضلات،گزگز شدید و بیداری صبح ها با حالت سرماخوردگی و شبه آنفولانزا و تنگی نفس و هر روز بدتر و بدتر ، پزشک گفتن آسنترا ۱۰۰ رو قطع به جاش سیپرالکس ۱۰ و شب ها یه دونه بوسپیرون ۵ فقط مصرف کن، کلونازپام و گاباپنتین هم قطع کن و دوز بالایی نیستن و الان وقت قطعشه
  ببخشید دوز ۱۰ سیپرالکس اندازه ۱۰۰ آسنتراست؟ دیگه نیاز به یک هفته نصف و سپس ۱۰ نیست؟ عوارض قطع آسنترا شامل حالم نمیشه یا عوارض شروع دوز بالای سیپرالکس؟

 94. سلام وقت بخیر جناب دکتر
  من سیتالوپرام و نورتریپتیلین برای دلتنگی افکار غم انگیز و حالت بغضم مصرف میکنم مدتهاست، بینش کم کم به مرحله قطع هم رسیده اما باز لازم داشتم و دکتر نوشته
  آقای دکتر حالا مشکل اضافه وزن دارم میخوام حالا که شرایط زندگیم خداروشکر بهتره حداقل یکیش رو قطع کنم بصورت تدریجی، سیتالو بیشتر چاقی میاره یا نورتریپتیلین؟
  نمیدونم چطور به کدوم بیشتر احتیاج دارم ؟
  میشه لطفا راهنماییم کنید

 95. سلام آقای دکتر وقت تون بخیر
  من برای مشکل افسردگی، وسواس فکری و اضطراب به دکتر مراجعه کردم آسنترا ۵۰ الانزاپین ۲/۵ و آگولیپ برا من تجویز کردند مدتی که مصرف کردم وسواس فکریم کمتر شد اما احساس کردم شخصیتم داره عوض میشه که با این موضوع مشکل داشتم به دکتر دیگه ای مراجعه کردم سیتالوپرام ۲۰ تجویز کردند تردید دارم قرص های قبلی رو ادامه بدم یا قرص جدید رو مصرف کنم لطفا راهنماییم کنید

  • خب طبیعتا هر چی داروی کمتری مصرف کنید تغییرات احساسی و فکری شما کمتر خواهد بود.ولی شاید ضرورت و حکمتی داشته که اینو فقط پزشکی که شما رو ویزیت کرده میتونه تشخیص بده
   روال بعضی دیگر از پزشکان تجویز حداقل داروهاست

 96. سلام آقای دکتر وقتتون بخیر…من برا عوارض چاقی ناشی از قرص های اعصاب ب پزشک مراجعه کردم و ایشون قرص متفورمین رو پیشنهاد و تجویز کرد.منتهی با خوردن این قرص در چند روز سرگیجه گرفتم و سرم هم درد میگیره احساس میکنم ضعف هم دارم..خواستم بپرسم این عوارض بمرور از بین میره و یا بیشتر میشه؟و بطور کلی عوارض متفورمین در دراز مدت خیلی زیاده؟ممنون از شما

 97. سلام و ارادت و ایام به کام.
  من ۲۱ سالمه و پسر هستم و دو سال پیش بخاطر اضطراب اجتماعی که خیلی خیلی ناگهانی با یک تنش عصبی خانوادگی رخ داد به روانپزشک مراجعه کردم و با همون تجویز اول که سیتالوپرام بود درمان شدم و ۱٫۵ سال سیتالوپرام ۴۰ خوردم.الان اغراق نمیکنم ولی از یک فرد که کم رو بود و گوشه گیر به یک فرد برون گرا و اجتماعی تبدیل شدم و زندگی من متحول شد.
  الان من فقط یک مشکل دارم آقای دکتر ممنون میشم کمک کنید. مشکل من اینه تلاش و انگیزه ام واسه رشته ای که درس میخونم کمه. یا نه مثلا یک هفته خوبه میخونم بعد یه کاری چیزی پیش میاد دیگه نمیخونم تا بره یک ماهه دیگه بعد تو این مدتم کلی باید رو خودم کار کنم تا مغزم بره سمت درس خوندن. بنظرتون مشکل از چیه؟ اگر افسردگی بود با سیتالوپرام خوب میشد یا نه افسردگی بوده ولی سیتالوپرام مناسب نبوده؟ من همین مشکل انگیزه و تلاشم تو زندگی حل بشه دیگه هیچ نارضایتی ندارم.

 98. باسلام خدمت شما دکتر عزیز
  بنده مبتلا به فشار خون بالا هستم آیا مصرف قرص اس سیتالوپرام که برای وسواس فکری بنده تجویز شده مکنه باعث اقزایش فشار خون یا قند خون و چاقی بشه؟

 99. سلام
  دکتر دارو اس سیتالوپرام منو بیخواب میکنه شب ها یهو وسط خواب شب بیدار میشم و صبحم خیلی زود از خواب بیدارم میکنه در طول صبحم خواب آلود میشم !!
  هر زمانی که مصرف میکنم به خواب شبم حمله میکنه ظهر مصرف میکنم شب بیخاب میشم ،صبح مصرف میکنم شب بیخواب میشم
  لطفا یه راهکار معرفی کنید ممنونم

 100. سلام ضمن تشکر از وقتی که گذاشتید
  چه تفاوتی بین اس سیتالوپرام و سرترالین هست با اینکه هر دو از ssri ها هستند و کارشان باز جذب سروتونین هست؟
  و به نظر شما شخصی که دچار وسواس فکری هست(و فاقد دو قطبی بودن باشه) کدام دارو اثر بهتری براش داره از بین دو داروی فوق الذکر؟ ممنون و تشکر

   • باسلام
    حدود ۸ ساله سیتولوپرام ۲۰ مصرف کردم ولی اخیرااحساس یاس و افسردگی دارم وخابهای اشفته میبینم ودیگه دارو روم تاثیر سابقو نداره.سردرد زیاد دارم .فشار بالا دارم واضافه وزن بعداز هیسترکتومی ک قرص های متورال ولوزاراچ مصرف میکتم.بنظر شما میتونم فلوکستین رو اضافه یا جایگزین کنم

 101. درود
  ایا برای کسیکه با ۲۰ سال سن هوش مرزی داره باید دارو تجویزبشه.پسرم در کودکی تشخیص دادن هوش مرزیه و بعد تشنج هاش بصورت صرع ابسنس نمایان شد تا چن سالی تحت نظر پزشک دارو گرفت و درمانش کامل شد و داروتوسط پزشک قط شد.ااماهمیشه مشکل درسی و ی سری مشکلات مثل عدم تمرکز و..داشته ایاالان باید دارو
  باید تحت نظر پزشک باشه. ممنو از پاسخگوییتون

 102. سلام دکتر

  من به مدت دو ماه و نیم بود که اس سیتالو مصرف میکردم. از ۵ شروع و بعد ۱۰ و بعد ۲۰٫ خلاصه کلا قوای جنسیم کم شده بود. داروها بی خوابی هم مصرف میکردم البته. بعد دکتر دو هفته پیش اس سیتالو رو با دوز ۱۰ به مدت ۴ روز و بعد چنج به ونلافاکسین ۳۷٫۵ داد. من سه روز خوردم بعد عوارضش اذیتم کرد گزاشتم کنار. دکتر جدید رفتم و فقط شب رو قرص پاروکستین نوشت ۲۰ میلی از یک چهارم شروع بعد به هفته یک دوم بعد کامل. گفت هر وقت احساس کردی خوب شدی متونی قطع کنی.به نظر داروی خوبی میاد چون هم اضطراب و هم خواب رو تنظیم میکن
  مشکل اصلی من سردرد هست. بعثت وقت ها سرم مثلا قسمت چپش درد میکند انگار میکشه به خصوص بعد ظهر. میخواهم ببینم ممکنه از عوارض قطع اس سیتالو باشه؟ تو چند ماه اخیر خیلی فشار روم بود. این سردرد بعضا میاد به جوریه
  شدید نبی ولی اذیت میونه
  ممنون میشم راهنمایی بکنید

 103. سلام
  به دلیل قلب درد به پزشک مراجعه کردم
  ایشون بعد از انجام اکو و نوار قلب به این نتیجه رسیدند که بنده دریچه میترال قلبم گشاد هست
  و ضربان قلب بالایی دارم (۱۲۰)
  به بنده پروپرانولول ۱۰ هر ۱۲ ساعت و سیتالوپرام ۲۰ هر شب نصف تجویز کردند
  با میرف سیتالوپرام بسیار خمیازه میکشم و شب ها نفس های کوتاه دارم
  آیا تداخل دارویی وجود داره و مصرف این دو با هم خطرناکه؟

 104. سلام آقای دکتر ببخشید مصرف طولانی مدت داروی سیتالوپرام باعث بروز بیماری‌هایی مثل ناراحتی کلیه یا بیماری‌های کبد نمیشه؟ و سوال دوم اینکه تجویز اینجور داروها برای مصرف چندین ساله هم رایج هست؟

 105. همه چیزش عالیه. واسه اضطراب خوردم واقعا اضطراب رفت که رفت. یه شخص احتماعی شدم. ولی خب مشکلی که داره شما رو پوست کلفت میکنه مثلا ممکنه نمرتون ۰ بشه ولی شما عین خیالتونم نباشه و ترسی نداشته باشین. ممکنه بیخیال امتحان و تلاش بشید.

  در کل زیر نظر متخصص زیاد مصرف نکنین چون سرتونین میبره بالا و حس بیخیالی بهتون میده

  خیلی آروم از یک چهارم شروع کنین بعد که دکتر هم گفت قطع کنین بدون عجله آروم آروم قطع کنین به شدت عوارضش کم میشه

 106. باسلام و تشکر از وقتی که برای جواب افراد گذاشتین.
  من اکبر هستم و به دلیل افسردگی ، بعد از مراجعه به دکتر، قرص سیتالوپرام۴۰ برایم نوشته و در دستور نوشته روزی ۲عدد ظهر و شب(البته دکتر در جای دوری هستند و در دسترس نیست). اما چون در سایتها دیدم نباید بیشتر از ۶۰ میلی سیتالوپرام در هر روز مصرف بشه، بنابر این خواستم بپرسم آیا دستور دکتر را اجرا کنم ؟یا ممکنه ایشان اشتباه کرده باشه؟ با سپاس فراوان .

 107. سلام آقای دکتر. ممنون که وقت میزارید و به سوالها با دقت جواب میدین. من فروردین ماه امسال دچار پری سر شدم، من مشکل کم کاری تیروئید هم دارم. همش دچار استرس و فکر و خیال هم بودم که با مراجعه به دکتر برام قرصهای سیتالوپرام۲۰ و والپروآت رو تجویز کردن هر کدوم روزی نصف قرص.ازم نوار مغزی هم گرفتن که گفتن تنش شدید عصبی داری. از هر قرصی حدود ۷ یا ۸ تا مونده بود خوردنشون رو قطع کردم چون دیدم پری سرم خوب شده اما بعد از حدود ۵ روز دوباره این حالت برگشت و من با مراجعه به دکتر بهم گفتن به ناچار باید دوباره مصرف قرصها رو شروع کنی و من هم الان چند وقته که دارم مصرفشون میکنم. متاسفانه از وقتی این قرصها رو میخورم دچار ریزش موی شدید شدم و الان دو روزه دوباره سردرد دارم میخواستم بدونم شما چه راهکاری بهم پیشنهاد میدین؟ ممنون میشم راهنماییم کنین.

 108. سلام دکتر وقتتون بخیر. سیتالوپرام چه اثری بر تستوسترون داره؟ آیا اثر منفی روی خصوصیات مردانه و سلامت مردان داره؟( غیر از کاهش میل جنسی و مساعل مربوط ب ارکشن یا باروری) منظورم بیشتر “تستوسترون” و اخلاق و خصوصیات مردانه و بدنسازی هس

 109. سلام . با تشکر از شما پزشک دلسوز و شریف
  من ۴۰ ساله هستم سه سال است به علت بی‌قراری و اضطراب و علایم جسمی افت فشار شدید و تپش قلب مراجعه و در این مدت داروهای کلونوزپام ، ریسپریدون یک میلی شب و اس سیتالوپرام یک میلی و صبح و پرانول ۱۰صبح و شب مصرف میکنم . با کمک و راهنمایی شما بعد از یک سال و نیم کلونوزپام را قطع کردم . الان مدتی است که علایم بی انگیزگی عدم لذت بی تفاوتی و بی حالی و سستی و اضطراب دارم به پزشکم مراجعه کردم گفتند علایم افسردگی است یک دوز یک میلی ظهر ها سیتالوپرام را افزایش دادند . میخواستم نظر شما را بدونم که با این تغییر حالت های من خوب میشه ؟ آقای دکتر حال خیلی بدی دارم ناامیدی و افکار آزار دهنده ….. تمام فکرم شده این بیماری . ممنون میشم مثل همیشه کمک کنید خدا خیرتون بده

 110. سلام آقای دکتر
  من حدود ۱۵ سال هست که بر اثر تصادف معلول شدم و لاغر بودم و بعد از ازدواج و دو تا بچه الان افسردگی دارم و میل جنسی ندارم و عصبی میشم و وسایل و پرتاب میکنم دکتر رفتم برام اس سیتالوپرام ۲۰ دادن و به خاطر بی خوابی هم ترانکوپین دادن در ضمن در دوران شیر دهی هستم ، ولی بعد از ۱۰ ماه مصرف قرص خیلی بهتر نشدم و دکتر اس سیتالوپرام رو دو برابر کردن ولی با این حال تاثیر نداشت و اینکه خیلی به وزنم اضاف شده و این خودش بیشتر اعصابم و خراب میکنه چون برام راه رفتن سخت تر میشه ، توی دوران کرونا دیگه فعلا مطب نرفتم و همون داروها رو ادامه دادم ، میخواستم نظر شما رو در مورد داروهای تجویزی بدونم و اینکه داروی بهتری نیست که چاق کننده هم نباشه و من کمتر وسایل خونه رو بشکنم و الکی گیر ندم و بتونم شیر هم به بچه بدم و اینکه از زمان خوردن داروها اصلا به خاطر هیچ موضوعی گریه نمیکنم آیا این خوبه ؟؟؟؟

  • پس داروها بی تاثیر نبوده و تا حدودی افسردگی شما رو خوب کرده و لی احتمالا نیاز به داروهای مکمل هم دارید
   متاسفلنه اغلب داروها ی ضدافسردگی چاق کننده هستند و اونایی هم که اولش لاغر میکنند بعد سه ماه دوباره بطور معکوس چاق کننده میشن
   برای لاغری باید دنبال راه های دیگه مثل ورزش و تغییر تغذیه باشید

 111. سلام و عرض احترام و ادب خدمت پزشک بزرگ‌تر
  درباره لیتیم کربنات و مصرفش در کنار ریسپریدون و اسسیتالوپرام برای افسردگی میخواستم نظرتون را بدونم و اینکه چه عوارضی داره . ممنونم

 112. شرمنده از این که مجدد مزاحم میشم ، لیتیم را در کنار ریسپریدون یک میلی و اس سیتالوپرام ۱۵ میلی بهم تجویز کردند علت تجویز این بود که افسردگی با این داروها کنترل نشده ، جسارتا شما جایگزینی برای لیتیم دارید با این شرایط؟

 113. سلام و عرض ادب.
  من میل جنسی بسیار بالایی دارم و طی سال های گذشته، بیشتر داروهای خانواده SSRI (به جز سیتالوپرام) را به تجویز شما مصرف نموده ام و هم اکنون سرترالین مصرف می کنم.
  تقریباً هیچ کدام از داروهای فوق مشکلم را حل نکردند؛ ولی خب سرترالین عواض کمتری دارد و قابل تحمل تر است.
  به نظر شما سیتالوپرام را نیز امتحان کنم؟

 114. سلام دکتر خسته نباشید، دکتر اس سیتالوپرام خارجی(Cipralex) با اس سیتالوپرام ایرانی(لگزوپرام) خیلی فرقشونه؟ یعنی خارجیه خیلی تاثیر بهتری داره؟
  چون من خارجیش در دسترسم هست میتونم پیدا کنم
  ممنون بابت پاسگوییتون و راهنماییاتون

 115. سلام مدت چندسال سیتالوپرام ۲۰ و نورتریپتیلین ۲۵ میخوردم و شرایط روحیم خوب شده بود نزدیک ۵ ماهی میشه قطع کردم نورتریپتیلین رو، چندشبیه کمی تپش قلب و بیخوابی داشتم دیروز رفتم پیش روانپزشکم،گفت سیتالو رو به ۴۰ ببر و ترانکوپین نصف ۱۰۰ بخور ،
  ساعت ۱۲ شب خواستم بخوابم یه فکر و خیالایی اومد تو سرم که دیگه نمیدونی خمیازه بکشی و خفه میشی ، دچار بدترین تجربه عمرم شدم بله پانیک شروع شد دوست داشتم فرار کنم با مشت میکوبیدم به سینم، یخ کرده بودم لرزش شدید عین انفجار ، یه استرس وحشتناک غیر قابل توصیف، رفتم اورژانس دیازپام تزریق کردن ۶۰ درصد بهتر شدم و صبح باز رفتم پیش پزشکم گفتن بخاطر بالا بردن سیتالوپرام هست، و ربطی به ترانکو نداره بهمم آلپرازولام دادن هروقت دچار شدم نصف قرص زیر زبان بزارم
  آیا باز همون نورتریپتیلین رو در کنار سیتالو ۲۰ شروع کنم یا ترانکو رو در کنار سیتالو؟
  خیلی میترسم باز اونطوری بشم

 116. سلام. آیا ازیپم برای فردی که سال ها در رابطه اشتباهی قرار داشته و مورد تهدید، آزار، سرکوفت بوده، میتونه برای افسردگی و اضطراب و نا امیدی و گریه های زیاد و بداخلاقی و کنار اومدن با گذشته مفید باشه؟

 117. سلام. من ۱۲ ساله ام اس دارم و ۴۱ سالمه. گریه های بی مورد در ناراحتی و شادی آزارم میده وچند سالی هم هست که خونریزی پریودم بسیار بسیار سبک شده. استرس و اضطراب هم دارم و حدود یک سال هست که چانه ام جوش زده که دکتر گفته هورمونیه. دکتر مغز و اعصاب قرص ازیپم رو تجویز کردند. آیا با خوردن این قرص پریودم خوب میشه؟ گریه های بی مورد و مشکلات دیگه که خدمتتون عرض کردم خوب میشه؟
  متشکرم

 118. سلام و وقت بخیر
  مادر من (۷۹ ساله) به علت فوت پدرم و همچنین اذیت های روحی که دیده دچار حالت افسردگی و بهانه گیری شده.مخصوصا شرایط کرونایی و بیشتر شدن تنهایی مزید بر علت شده.به نظر شما مصرف دوز پایین سیتالوپرام میتونه مفید باشه؟
  ضمنا دیابت نوع دو انسولینی هستند و شبها کلونازپام ۰٫۵ و همچنین آملودیپین برای فشار خون هم مصرف میکنند.

 119. سلام اقای دکتر وقتتون بخیر….من داروی آریپیپرازول رو مدت زیادی هست مصرف میکنم بتازگی دکتر داروی توپیرامات رو برای عارضه افزایش وزن اضافه کرده اما خب توپیرامات هم عوارض زیادی داشته برا من…خواستم بپرسم آیا آریپیپرازول تا مادامیکه مصرف بشه مدام چاقی ایجاد خواهد کرد و افزایش وزن بیشتر یا بالاخره این روند متوقف خواهد شد؟چون الانشم تقریبا ده کیلو وزن اصافه کردم و میخوام توپیرامات رو قطع کنم ممنون از راهنمایی تون

 120. سلام
  من حدود ۸ ماه هست که از داروی اس سیتالوپرام و آلپرازولام استفاده میکنم.
  اس سیتالوپرام رو همچنان دارم مصرف میکنم (روزی ۱ عدد)
  آلپرازولام رو تقریبا ۲ ماه هست که قطع کردم

  توی این ۲ ماه اخیر بعضی اوقات هنگام خواب در قسمت پاها احساس تعرق شدید میکنم (این حالت تا به حال ۵ الی ۶ دفعه برام بوجود اومده)
  آیا این حالت طبیعی است؟ و ربطی به این داروها داره؟
  ممنون

 121. سلام،من ۲۴ سالمه و افسردگی و اضطراب مزمن دارم،از بچگی تا به الان.جدیدا که حالم بدتر شده به روانپزشک مراجعه کردم و برام قرص اسیتالوپرام،هالوپریدول نیم،ایمی پرامین ۱۰،و پراپرونول سه بار در روز تجویز کردن.
  خواستم بدونم این قرصا باهم تداخل ندارن؟
  و اینکه هر زمانی استرس گرفتم پروپرانولول رو بخورم اشکال ندره ساعت مشخص نداشته باشه؟
  من زیاد چای میخورم با این قرصا تداخل نداره؟
  هالوپریدول رو گفتن یک ماه مصرف کنم،اما بقیه قرصارو چندماه مصرف کنم که برای همیشه افسردگی و اضطرابم تموم بشه؟و دیگه هیچ وقت دچارش نشم؟؟

 122. سلام من چن روز پیشرفتم دکتر ایسون ترمونیل۲۵ و سیتالو پرام ۲۰برای افسردگی من تجویز کردن الان اولش شبی نصفی از هر کدوم میخورم یگم گیج هستم اما ی مشکلی ک دارم مشکل تنفس شبا خوب نمتونم نفس بکشم روزا هم گلو درد یا تنگی گلو دارم لوزه ندارم قبلا عمل لوزه داشتم …
  میخاستم ببینم ک ازکدوم داروعه و ایا قطعش کنم،؟ و چرا اینجوری شدم

 123. با سلام.و خسته نباشید
  خانم من ۷ ماهه باردار هستن.قرص سیتالوپرام ۱۰ مصرف میکنن .آیا برای بارداری مشکلی نداره.و اگر در دوره شیردهی مشکل داره جایگزین مناسب چه قرصی هست ؟ و مورد بعد با خوردن این قرص شب ها تشنج دست و پا میگیرند
  .آیا برطرف میشه ؟ موقتی هست ؟

 124. سلام خدمت جناب آقای دکتر . من چندین سال پیش با تزریق آمپول بی حسی دندان دچار حمله وحشت شدم البته پرولاپس دریچه میترال هم دارم بعد از گذشت چند سال هنوز تپش قلب خیلی زیادی دارم اکو هم بار ها کردم و دکتر میگن پرولاپس عادی دارم و نباید مشکل ساز باشه بعضی وقت ها اضطراب دارم حالت خستگی بهم دست میده و باید استراحت کنم. مقدار زیادی هم در طول روز چه با شکم خالی و یا پر آروغ میزنم. خودم نمیدونم مشکل قلبم زده به اعصابم یا مشکل اعصابم زده به قلبم ممکن هست قرصی برام معرفی کنید تا مشکلم برطرف شه. ممنون میشم

 125. ببخشید من برای شکست عاطفی روانپزشک رفتم به من ازیپم داده یعنی لذتها و علاقه هامو کلا زندگی شاد پیشینمو یادم رفته حالا یه هفتست ازیپم میخورم و میگه باید یه ماه بگذره تاثیر بذاره میخواستم ببینم اصلا مشکل من افسردگی و کاهش سطح سرتونینه که با ازیپم درست بشه یا باید یه کار دیگه بکنم برام حیاتیه حتما جواب بدید

 126. سلام اقای دکتر من دوباره رفتم پیش روانپزشک و ایشون قرصهای هالوپریدول ازیپم ۲۰ و بوسپیرون دادن برای افسردگیم میخواستم ببینم تاثیر این داروها دقیقا کی معلوم میشه و چه مدت طول میکشه تا افسردگی کلا با این داروها برطرف بشه

 127. آقای دکتر بهترین رواندرمانگر در زمینه افسردگی رو بفرمایید من فکر میکنم اصلا این داروها تاثیری تو درمان من نداشته باشند از طرفی گیر کردم تو افسردگی اصلا نمیدونم چطوری ازش بیرون بیام مدام فکر و ذکرم افسردگی شده از صبح تا شب فقط به افسردگی فکر میکنم و مطالب افسردگیو چک میکنم

 128. اقای دکتر احتمال داره افسردگی اصلا خوب نشه حتی اگه دارو هم بخوری تا اخر عمر باهات باشه من شنیدم یه سریها دو سال افسرده بودن خود به خود خوب شدن … من میترسم تا اخر عمر این شکلی بمونم تو رو خدا کمکم کنید اگه دکتر بهتری میشناسید که سریعتر درمان میکنه معرفی کنید

 129. سلام اقای دکتر من چند سال است که میگرن عصبی وپانیک،دارم البته پنیک زمانی میگرم که سردرد شدید بگیرم و تنها نصف قرص ماپروتیلن ۲۵ استفاده میکنم چندین سال است الان به خاطر اینه ۷ سال این قرص استفاده میکنم میخوام عوض کنم داروهای زیادی مصرف کردم جواب نداد البته فقط سردرد میگرفتم ولی حالا میخوام اس سیتالوپرام استفاده کنم ایا این دارو برای میگرن عصبی جواب میده ممنونم از پاسخ شما

 130. سلام اقای دکتر من وسواس روی موهام بعد از رژیم اشتباهی که گرفتم پیدا کردم حالا دکتر برای من قرص اس سیتالوپرام و کلوردیازپوکساید نوشتن .این قرصها میتونه باعث ریزش مو بشه؟

 131. سلام اقای دکترمن ازبچگی ازاجتماع واطراف دوری میکردم خیلی خیلی گوشه گیرم ۳۴سال سن دارم ۱۰ساله ترمادول می خورم هرسال دوماترک میکنم خیلی خیلی اذیت میشم الان ۷۰روزی ترک کردم اما بی قرام دلهره دارم اظطراب تنگی نفس دارم توروخداکمک کنید زن وبچه رو خیلی اذیت میکنم الان توشرایط کرونا خیلی خوب بودم صدبرابربدترشدم التماس میکنم کمکم کنیدخیلی بدبخته کشیدم نه پدر دارم نه مادر .ممنون

   • سلام و عرض ادب خدمت شما
    آقای دکتر من الان دو سه سالی هست نمیتونم نفس عمیق بکشم رفتم دکتر میگه علتش عصبیه و به من قرص سیتالوپرام ۲۰ به مقدار ۶۰ تا دونه داد و گفت بخور هر وقت هم خوب شدی قطع کن
    آقای دکتر با توجه به اینکه از لحاظ روحی و عصبی حالم خوبه و مشکلی ندارم از خوردن این قرص میترسم. به نظر شما این تجویز مناسبه؟؟
    و مورد دیگه ای هم که دارم اینه که دکتر نگفت از کم شروع کن و خرد خرد قطع کن الان متوجه شدم باید این مدلی خورد میشه بگید چه جوری باید شروع کرد این قرص و چجوری باید قطعش کرد؟؟
    خییییلی ممنون از شما

 132. سلام. وقت شما بخیر
  آقای دکتر من بعضی وقتها اضطراب میگیرم. بابت افسردگی و اضطراب مصرف سیتالوپرام۲۰ برای من تجویز شد. اما الان دارم برای کنکور ارشد میخونم و به حافظه و تمرکز بالایی نیاز دارم. عارضه سیتالوپرام درباره حافظه و تمرکز و همچنین خواب‌آلودگی منو نگران کرده. آیا همزمان میشه داروی مکمل برای جبران افت حافظه و تمرکز مصرف کرد؟ یا اینکه باز قسمت خواب آلودگیش باقی میمونه؟!..راه حلی وجود داره یا. کلا منصرف بشم از مصرف؟
  در صورت انصراف آیا خوبه که تو این چند ماه که کنکور دارم. فقط در مواقعی که اضطراب گرفتم. مقطعی. آرامبخش مصرف کنم؟(مثل یک چهارم قرص آلپرازولام نیم میل)… لطفا راهنماییم کنید.

 133. آقای دکتر الان سوال من اینهاست:
  ۱٫ آیا ممکنه سیتالوپرام ور مورد یک نفر فقط در دوز ده میل اثر درمانی بزاره و در دوز ۲۰ میل اثر مخرب بزاره؟

  ۲٫ من که حس میکنم دوز ده میل برام اثر مثبت داشته، این احساس تا چه حد ممکنه به خاطر سازگاری دوز ده میل با شیمی بدن من باشه؟

  ۳٫ اگر احتمال مطرح شده در سوال بالا زیاد هستش، آیا من از دوز ۲۰ میل برگردم به دوز ده میل؟ یا اس سیتالوپرام ده میل رو امتحان کنم؟ (ازینجهت که یه موقع روم بیشتر جواب بده/با توجه به اینکه ده روز دیگه مصاحبه دارم به ریسکش می ارزه که تغییر دارو بدم؟ )

 134. سلام آقای دکتر
  من اصلا افسرده نیستم اتفاقا همه میگن خیلی شاد و اجتماعی هستم فقط یه مشکل دارم.خیلی حرف دیگران برام مهمه.سریع واکنش نشون میدم و عصبی میشم.خیلی با خودم فکر میکنم و تو فکر و خیالم با دیگران بحث میکنم.بعضی وقتا هم تند خو میشم.یه مدت فلوکسیتین میخوردم.ماه اول خیلی خوب بود اما به مرور زمان بی تاثیر شد و شروع کردم به چاق شدن.الان قطعش کردم.دکتر بهم سیتالوپرام داده.روزی نصف بخورم.اما میترسم بهش معتاد بشم و بعدها به مشکلات بیشتری برسم.در ضمن خیلی فکر و خیال دارم مخصوصا شبها موقع خواب.بنظرتون احتیاجی به استفاده از قرض سیتالوپرام و فلوکسیتین یا قرص های ضدافسردگی هست یا نه؟

 135. سلام وقتتون بخیر من چند وقتیه حس می کنم اضطرابم زیاد شده مخصوصا موقع امتحانا.گاهی انقدر زیاد میشه که سخت می تونم خودم و کننرل کنم. سردرد تنشی هم دارم و وسواس فکری. یعنی وسواس مسئولیت دارم. دکتر مغزو اعصاب به حاطر سردردم اس سیتالوپرام ۱۰ داد. مننها من دانشجوام و دیدم تو عوارضش نوشته اختلال تمرکز. می خوام بدونم چه کار کنم؟ روان درمانی تنها جواب میده؟ یا چه قرصی بخورم که همه رو پوشش بده؟ اس سیتالوپرام دد اون حد اختلال تمرکز میده؟ من پراپرانولول۲۰ یه دونه خوردم و رو اضطرابم خیلی اثر کاهشی داشت.اما کوتاه مدت بود.

   • آقای دکتر علی وردی سلام و خدا قوت و ممنون از وقتی که می‌گذارید.
    دکتر برای من قرص سیتالوپرام ۲۰ رو تجویز کرده اما واقعا از خوردن آن میترسم چونکه دانشجوی رشته ی سختی هستم و همچنین مادر هم هستم و یه بچه ی کوچک دارم و از عوارض این قرص که عدم تمرکزو حافظه است برای رشته ام و خواب آور بودنش بخاطر اینکه بچه ی کوچک دارم میترسم
    چکار کنم؟؟واقعا درماندم بسکه فکر میکنم به اینکه این دارو را استفاده کنم یا نه برم سراغ درمانهای دیگه

 136. سلام اقای دکتر
  من از دکتری شنیدم اس سیتالوپرام ضعیفتر از سیتالوپرام است ایا درست است و اینکه چه فرقی با هم دارن رو کارکرد؟؟؟؟؟

  • نه جفتشون خوبن
   هر کدوم رو که شروع کردید همونو ادامه بدید و به دوزی که پزشکتون تحویز کرده برسونید.داروها با هم رقابت و برتری طلبی ندارن

 137. سلام خوبین دکتر خواهر بزرگم به علت دعوا با همسرش اقدام به خودسوزی کرد و مدت بیست روز بستری بود الان مرخص شده و دکتر جراح سوختگیش گفت باید در بیمارستان اعصاب و روان بستری بشه ولی خودش میگه بستریم نکنین و الان بردیمش خانه آیا به نظر شما لازمه بستری بشه در بیمارستان اعصاب و روان ضمن اینکه اونجا یک روانپزشک آمد بالای سرش و الانزاپین و سیتالوپرام براش نوشته

 138. سلام وقتتون بخیر آقای دکتر سوالی داشتم و اینکه آیا مصرف همزمان دم نوش گل گاوزبان و داروهای اعصاب تداخل و ضرری داره؟یا مثلا نکته ای باید در نظر گرفته بشه در اختلاف ساعت مصرف؟ممنون میشم راهنمایی کنید

 139. سلام آقای دکتر وقتتون بخیر. من ۲۸ سالمه و همیشه استرس همراهم بوده و همیشه رتبه اول بودم. تا اینکه ۷ سال پیش بودن در یک فضای مشاجره باعث شد من حالم به شدت بد بشه و حدود ۱۵ کیلو طی دو ماه وزن کم کردم و چون مشکل رفلاکس معده داشتم فکر میکردم این حالات (در لحظه هایی شونه و معده آتیش میگرفتن اما پاهام سرد بودن و حالت تهوع و بی قراری فوق العاده که واقعا ناتوانم کرده بود) از ناراحتی معدسن. انقدر مقاومت کردم تا ترم دانشگاهیم رو به اتمام رسوندم و کم کم خوب شدم. دوباره ۴ سال بعد از یه استرس و اضطراب شدید در دندانپزشکی این حالت ها پیداشون شد و متوجه شدم مسیر درمانیم اشتباه بوده و دکتر روانپزشک به من سیتالوپرام رو برای دو سال و در هنگام استرس مصرف کلرودیازپوکساید دادن.واقعا خوب شده بودم. الان دو سالی میشه که قرص نمیخورم و مدتی پیش به علت استرسی که تو روند ویزام ایجاد شده بود اون حالتها به من برگشتن (انقدر بدن که ذره ای نمیتونم مفهوم زندگی رو درک کنم و واقعا دردناکه هم برای خودم هم خانوادم). دکتر مجدد به من اس سیتالوپرام و شب ها کلرودیازپوکساید تجویز کردن. امیدوارم که مثل قبلا بعد از مصرف بهتر میشم اما ترس دوباره اومدن این حالات رو دارم و واقعا دلم نمیخواد دیگه تجربش کنم چون من رو کاملا فلج میکنه. جناب دکتر با توجه به اینکه لجظات استرس زا امر اجتناب ناپذیری در زندگی هست چه راهی رو باید در پیش بگیرم تا دیگه اینجور نشم؟ یک دنیا ممنون بابت وقتی که میذارید.

 140. سلام.دکترجان وقتی داروهای SSRI فرد را درمان نکنند از داروهای سه حلقه ای استفاده میشه؟ ممکنه برای بعضی ها مثلا سه حلقه ای ها بهتر جواب بده؟

 141. سلام آقای دکتر وقت بخیر. من چندسالی میشه که سردرد دارم و بعد ۳ سال تشخیص دادن که نورالژی اکسیپیتال هست. بهم کاربامازپین ۲۰۰دادن هر ۸ساعت و سیتالوپرام ۱۰ روزی یک عدد. آیا این داروها موثر و دوز کاربامازپین زیاد نیست؟؟ ممنونم

 142. سلام دکتر جان وقت بخیر. برای رفع ترافیک ذهنی زیاد و انحرافات ذهنی جنسی و گوشه گیری زودرنجی وتحریک پذیری عاطفی بین داروهای اس سیتالورا پرام , ریسپریدون و ارپی پرازول کدوم داور موثرتر و تخصصی تر هست. برای حل مشکلم. قبلا ونلافاکسین آسنترا دپاکین مصرف کردم اما متاسفانه جواب ندادن برام.

 143. سلام من مدت دوسال ازقرص اس سیتالوپرام۱۰ استفاده کردم.وکم کم قطع کردم دالان حدود یک ماهه که نمیخورم خود یک هفته ست که بی اعصاب وپرخاشگرم.حوصله ندارم زودناراحت میشم وبی اختیارسرکوچکترین چیزگریه ام میگیره.آیابایددوباره قرض رو شروع کنم؟

 144. سلام میخواستم بدون دکتر به من برای اضطراب و استرس و وسواس فکری شدید من باب اینکه من الان مثلا کروما دارم نفسم قطع میشه و….داروی اس سیتالوپرام و یک چهارم فلوکسامین و یک چهارم زولپیدم قبل از خوهب رو تجویز کرده…مقداری چاق هم هستم و بهم تاکید کرده که وزن رو کم کنم که خودش اثار مثبتی داره…حالا با این اوصاف من رژیم و ورزش رو همزمان شرو کردم ایا اینا رو دارم میخورم خودش چاق میکنه چجوره خب اگه چاق کنندست که من وزنم بالاتر میره و وضعم بهم میریزه چکار کنم

 145. سلام اقای دکتر خسته نباشین افزایش وزن ناشی از مصرف قرهایی مثل اس سیتالوپرام و فلوکسامین و نصف کلونازپام چقدر هستش داخل مطالب گشتم پیدا نکردم ایا خود قرص ها چاق می کنند؟مطالبی خوندم خیلی جاها نوشته چاق نمیککنن بعضی جاها هم برعکسش ..چگونه هست این افزایش وزن..ایا خود قرص این خاصیت رو داره یا خیر

  • اینهمه تاکید در مورد ترس از افزایش وزن درست نیست
   وقتی یکنفر شوق زندگی نداره و افکار خودکشی داره نگرانی در مورد ۲ یا ۳ کیلو افزایش وزن بیمورده

 146. سلام دکتر من از ۱۵ سالگی گرفتار افسردگی بودم و بشدت درونگرام به دلیل کوتاهی خوانواده الان در ۲۶ سالگی افسردگی من با دوقطبی و وسواس فکری عملی توام شد. از دوسال پیش تحت درمان بودم و دکتر برام سیتالوپرام، دپاکین۵۰۰، الانزاپین،رسپریدون تجویز کردن بهتر نشدم که هیچ بلکه مشکلاتم بیشتر شده. هر روز به خودکشی فکر میکنم و چندباری خودکشی کردم ولی ناموفق بوده.
  بنظر شما احتیاجی به بستری شدن هست؟؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید

 147. سلام وقت بخیر
  من مشکل اضطراب شدید دارم و الان ۲۰ روز است که اس سیتالوپرام ۱۰ مصرف میکنم و روز به روز بدتر میشم دکتر جان میشه بهم بگو که بهبودی این دارو تا چند روز است

 148. سلام آقای دکتر..من مدت ۳ ماه است نصف اسنترا ۵۰ مصرف میکنم که درد و فشار شقیقه ها آزارم میده.اگر بخوام اس سیتالوپرام ۱۰ جایگزین کنم بازهم باید بصورت تدریجی از یک چهارم بعد نصف و بعد به یک قرص کامل برسم یا اینکه میتونم به محض قطع یک قرص کامل اس سیتالوپرام را شروع کنم

 149. سلام آقای دکتر وقتتون بخیر. مدت یک ماه قرص اس سیتالوپرام استفاده میکنم‌.ریزش موهام زیاد شده‌.آیا این قرص باعث ریزش مو میشه؟ممنون

 150. سلام خسته نباشین اقای دکتر بنده بخاطر مشکل وسواس های فکری شدید ب پزشک مراجعه کردم اس سیتالوپرام و فلوکسامین و زولپیدم برام تجویز کردن..که اس سیتالوپرام رو ب تدریج به یک و نیم قرص رسونده تو این مرحله…فلوکسامین رو نصف شب ها زولپیدم هم یک چهارم قبل خواب گفتن بخور..احساس میکنم فلوکسامین رو میخورم بدنم چیزهای کهیر مانند زده شدید نیست در حد ۶‌.۷تا یکم خارش داشت الان اونم کم شده..این خطرناک نیست؟ازیک طرفم حالم رو خیلی خوب میکنه .فقط میخوام بدونم خطرناک نیست اگر این دونه ها ک زده از قرص باشه ..بیشتر قسمت دستم هست

 151. سلام دکتر جان
  چند ماهی هست قرص فلوکستین ۲۰ مصرف میکنم اشتهام بشدت کم شده و میل به هیچ غذایی ندارم،وزن زیادی از دست دادم و بدنم بشدت ضعیف شده و بزور روی پاهام وایمیستم.
  ممنون میشم راهنمایی کنید چه قرصی مصرف کنم که مشکل اشتهام حل بشه.
  با تشکر

 152. سلام اقای دکتر بنده نزدیک به ۱۱ ماه است که قرص سیتالوپرام رو مصرف نیکنم و این ماه آخر قائدگیم دچار مشکل شده آیا این موضوع عادیه؟

 153. سلام آقای دکتر
  من برای زودانزالی دکتر سیتالوپرام هگزال تجویز کرد که خوبه و نتیجه گرفتم اما مشکلی که برای من ایجاد کرده اینه که وقتی این قرص و میخورم نعوظ ایجاد نمیشه و مجبورم از قرصهایی که برای نعوظ خوبه استفاده کنم مثل ویزارسین استفاده این دو با هم مشکلی نداره ؟ در ضمن من همیشه استفاده نمیکنم هفته ای یک بار قبل از رابطه مصرف میکنم

 154. سلام آقای دکتر آیا خودکشی های نمایشی هم به بیماری های روانی مربوط میشه ؟ مثلا پسری دختری رو میخواد ولی خانواده ها مخالفن میاد برای کسب رضایت اونا اقدام به خودکشی نمایشی مثلا با چند ورق استامینوفون می‌کنه تا بر فرض دل مادر رو نسبت به این وصلت بدست بیاره اگه میشه در مورد خودکشی های نمایشی و ارتباطشان با بیماری های روانی توضیح بدین ممنون

  • بهرحال کسی که حتی نمایشی دست به اینکارها میزنه دچار ضعف و اختلالات شخصیتیه.این دختر بعدا وقتی به اون پسر رسید و باهاش ازدواج کرد دوباره هر جا چیزی میخواد که بهش نمیرسه این رفتار رو تکرار میکنه
   درواقع نشان از یک اختلال شخصیتی داره مثل اختلال شخصیت مرزی

 155. سلام آقای دکتر من سال پیش دو سه ماه قبل کنکورم افسردگی گرفتم جوری که شب با گریه میخوابیدم صبح با گریه پا میشدم بمان این که قبول نشدم و افسردگی ادامه داشت اما کمتر شده بود تا اینکه از بهمن دوباره شدید شده و دکتر بهم سیتالوپرام ۲۰ داد عالیه حالم خیلی بهتر شده اما با این بعضی اوقات با محرک خارجی مثلا اسم کنکور دیدن استوری دانشجوها به شدت به هم میریزم و یخ میکنم و گریه و مدام نزدیک یک ساعت راه میرم تا آروم شم این آیا حمله پانیک است؟ و اینکه علیرغم قرص ها سیتالوپرام هنوز کمی به اینده بدبین و گاهی احساس خودکشی دارم.قرص عوض کنم؟

  • نه پانیک نیست.در واقع شما از یاداوری خاطره شکست بهم میریزی و دچار استرس میشی یکنوع استرس پس از واقعه است.در اون لحظات باید یه ارامبخش قوی مثل الپرازولام مصرف کنید
   ولی ازون مهمتر اینه که به کمک یک روانشناس روحیه ی مقاومت و جنگندگیتو باید باز سازی کنی تا اینقدر زود جا نزنی و خودتو تسلیم نکنی

 156. سلام آقای دکتر من این اواخر شدیدا دچار استرس و اضطراب شدم و الان به شکل عجیبی ریشم و حتی موهای سینه ام سفید شده هنوز به چهل سالگی هم نرسیدم خواستم بدونم خوب نمیشه ؟ چون تو اینترنت نوشته بود سفیدی موها بر اثر استرس خوب میشه بعد مدتی

  • سفیدی رو میشه رنگ کرد .ریختنه که چاره نداره.دنبال سلامتی کلی جسمت و قلبت و روانت باش.
   بخودت برس.ارامش داشته باش.به کسی باج نده.از خودت و خانوادت مراقبت کن.ورزش کن.

 157. سلام آقای دکتر.من برای ریزش مو قرص فیناستراید مصرف میکنم سوالم اینه آیا مصرف سیتالوپرام با قرص فیناستراید تداخل دارویی دارند یا خیر؟ممنونم

 158. سلام آقای دکتر آیا دپاکین باعث بی قراری میشه ؟ بردارم والپرات سدیم و سیتالوپرام میخوره از صبح تا شب تو اتاق دور میزنه و میگه نمیتونم بشینم

 159. سلام عذر میخوام من تا سه ماه پیش لگزاتال ده و فلوکستین تحت نظر پزشک میخوردم اما متوجه شدم سنگ صفرا دارم پزشکم داروی اورسوفار و برای عفونت معده هم دارو تجویز کردن و این دوتارو کلا نگفتن بخور یا نخور منم نخوردم یک مرتبه قطع شد.سه هفتع پیش کرونا گرفتم قرنطینه شدم بعدش حالت بیقراری و دل آشوب شدید دارم که به تهوع منجر میشه . میشه لگزاتال رو دوباره شروع کنم؟ با اورسوفار ۳۰۰تداخل نداره؟ حالات اضطرابی اذیتم میکنه خیلی

 160. درود بر شما جناب دکتر ، آیا مصرف ولبان ۱۵۰ باعث حمله ی تشنج میشه ؟ مادر من در یکسال سه بار تشنج کرده و ما متوجه نبودیم دلیلش ولبان هست …حتا پزشکشون هم تشخیص ندادن ولی نهایتن امروز دکتر غفارپور دلیل تشنج مادرم رو ولبان گفتن ….یعنی یکسال تمام داروی خطرناکی رو مصرف میکردن و سه مرتبه بیهوش شدن و مارو تا حد مرگ ترسوندن ….چطور ممکنه روانپزشکی متوجه این قضیه نشه و فقط ام ار ای بخواد و لوبل تجویز کنه ؟

  • هروقت تشنج ایجاد بشه یکی از متهمین اصلی داروییه که شخص مصرف میکنه…ولی گاهی هم وقتی حتی دارو که قطع بشه ممکنه تشنج ادامه پیدا کنه که بعد متوجه میشیم دارو مقصر نبوده.

 161. سلام آقای دکتر من به خاطر شکست عشقی و مشکلات خانوادگی قرص برنج خوردم و به طور معجزه آسایی زنده موندم یک شب هم تو ای سی یو بستری بودم به نظرتون لازمه داروی اعصاب و روان بخورم ؟ چون بیشتر به خاطر مشکلات خانوادگی و دعوا با خانواده ام بود اگه لازمه لطفا اسم دارم رو بگین تا تهیه کنم ؟

  • اگر بخاطر مشکلات خانوادگیه پس باید با مشاوره برای حل این مشکل اقدام کنید.ولی برای رفع حالت زود جا زدن و بسراغ خودکشی رفتن خودت هم اره بهتره یدونه ازین داروهای سروتونینی بخوری مثل فلوکستین یا سرترالین و …

 162. سلام دکتر عزیز. بنده مشکل رفلاکس شدید معده به تجویز متخصص گوارش امپرازول و هم خانواده هاش رو مصرف میکردم ولی وقتی به متخصص جدید گوارش مراجعه کردم گفت امپرازول رو نخور و بجاش برام سیتالوپرام۱۰ بعد شام و دی سیکلومین بعد نهار و نورتریپتیلین۵ بعد شام و ونلافاکسین بعد صبحانه و نهار تجویز کردند. دیشب نورتریپتیلین۵ و سیتالوپرام۱۰ رو بعد از شام خوردم. امروز کلا حالت منگی سر و سوت در گوشم داشتم و تو حال خودم نبودم. خواستم بدونم این داروهای جدید واقعا برای مشکل گوارشی مفید هستند؟ چون اشتها به غذا هم ندارم و تقریبا درد معده رو هم دارم. ممنونم

 163. استاد سلام. در مورد تاثیر نورفید بک و TDCSروی مسائلی مثل استرس و اضطراب و افسردگی توضیح میفرمایید؟ آیا واقعا کارایی دارند؟؟چند درصد روی رفع استرس و اضطراب تاثیر دارند؟ بنده فشار خون استرسی دارم و دکتر بمن سیتالوپرام ۲۰ دادن برای روزی یکبار. از وقتی میخورم دچار سوت گوش و گیجی و حالت عجیبی شدم. آیا این عوارض از بین میره یا مراجعه دوباره کنم برای تعویض قرص؟

 164. سلام دکتر عزیز. شب اول که نورتریپتیلین و سیتالوپرام رو با تجویز دکتر گوارش شروع کردم گوشم بشدت صدای زنگ و حالت تونل هوا درونش ایجاد شد. فکر کردم از مصرف دوتا قرص یا هم هست. نورتریپتیلین رو قطع کردم و فقط سیتالوپرام رو خوردم اما چهار روزه این حالت گوش هام اعصاب و زندگیم رو بدتر بهم ریخته! شما چه راهکاری پیشنهاد میدید؟؟

  • اقا یکی یکی اینارو بخور
   از یکچهارم هر کدومشون رو شروع کن
   یکی که بهت ساخت بعدا اون یکی رو شروع کن
   ولی اگه زندگیتو بهم ریخته قطعش کن
   یه قرص دیگه بهت بدن
   قحطی قرص که نیست

 165. سلام
  من ۳ ساله که حملات پنیک رو تجربه میکنم و افسردگی در کنارش
  ۱۳ سال هم هست که ام اس دارم و ۳۵ سالمه
  سرترالین قبلا خوردم که عوارض داشت موقع شروع و بعد از ۶ ماه قطع کردم، فلوکستین هم قبلا مصرف کردم و بشدت دچار تپش قلب و ورم معده شدم. در حال حاضر کلونازپام میخورم یک چهارم و بتازگی دکتر برام سیتالوپرام تجویز کرده که الان ۴ روزه یک چهارم میخورم ولی افسردگی و پنیک برام شدت گرفته تو این ۴ روز و سرگیجه و عصبانیت شدید برام ایجاد کرده و همینطور درد معده. خواستم بپرسم عوارض داروهاست و رفع میشه به مرور یا باید دارو رو عوض کنم ؟

 166. سلام و خسته نباشید. من مشکل معده عصبی دارم و خیلی زیاد آروغ میزنم و حالت استرس تو معده دارم قرصهای مختلفی مصرف کردم ولی خیلی اثر بخش نبوده میتونم تجویز شما را در این مورد بدونم ؟ آیا مصرف سیتالوپرام با آلپزازولام مجاز هست یا خیر.ممنون

 167. سلام آقای دکتر من بعد از یک حمله ترس در ۵ ماه پیش ناشی ازافزایش ناگهانی فشارخون دچار اضطراب و استرس شدم که کماکان ادامه دارد به دو نفر از روانپزشکان محترم مراجعه کردم که یکی قرص آسنترا و دیگری سیتالوپرام را تجویز نمودند الان نمیدونم کدامشو مصرف کنم که عارضه کمتری بخصوص روی فشارخون و ضربان قلبم داشته باشه لطفاً راهنمایی بفرمایید.

 168. سلام آقای دکتر ضمن تشکر از راهنمایی جنابعالی ببخشید قرص بوسپیرون تجویز شده بود که به اشتباه آسنترا تایپ کردم این قرص(بوسپیرون) هم با سیتالوپرام فرقی نداره؟ کدامش کم عارضه تر و بهتره؟

 169. سلام دکتر علیوردی عزیز
  بین سه حلقه ای ها ایمی پرامین بهتر از نورتریپتیلین هست برای پنیک و اضطراب؟ در کنارش سیتالو ۲۰ هم مصرف میکنم
  الان نورتریپتیلین میخورم گاهی دچار حمله میشم

 170. با سلام وتشکر از وقتی که برای پاسخ میذارید آقای دکتر ،من حدود ۱۰روز هست شبها موقع خواب با کوبش قلب و استرس از خواب میپرم و بعد از مراجعه ب پزشک قرص اس سیتالوپرام ۱۰ و زولپیدم هرکدوم یک عدد شبها تجویز کردن ، هنوز اون حالت اضطراب یکهویی و انگاری ک قلبم میریزه رو حتی گاهی در طول روز هم دارم و بدون زولپیدم نمیتونم شب بخوابم ،بنظر شما حالم خوب میشه ؟اگه بخوام باردار بشم و حالم خوب نشده باشه چیکار کنم ؟

   • سلام مجدد ،من به پیشنهاد شما کلردیازپوکساید رو چند روز مصرفکردم و بعد از حدود یکماه از مصرف سیتالوپزام اون حالت های کوبش قلب و از خواب پریدن برطرف شده بود ک دکتر اینجا گفتن دیگه سیتالوپرام رو قطع کن، سعی کردم با ورزش و خسته شدن در طول روز شبها بدون هیچ قرصی بخوابم و این مساله حدود ۱۰ -۱۲روز هست ک ادامه داره اما الان دوباره چند شبه اون اضطراب قبلی و از خواب پریدن رو دارم ، بنظر شما عوارض قطع دارو هست و باید صبر کنم یا دوباره سیتالوپرام مصرف کنم ، همچنین چند روزی هست ک یه سرگیجه مداوم اما خیلی خفیف هم دچار شدم

    • من اینجا ندیده و نشنیده نمیتونم کسی رو ویزیت کنم.اون قرصم گفتم زیر نظر پزشک ویزیت بشید مصرف کنید

 171. سلام آقای دکتر خوبین من مدام افکار خودکشی دارم تازگی ده ورق استامینوفون خوردم ولی فقط از پنج عصر خوابیدم تا فرداش هیچیم نشد گاهی تو اینترنت روش های خودکشی رو سرچ میزنم این افکار همیشه باهامه خیلی اذیتم می‌کنه لطفا یه دارو یا داروهایی بهم معرفی کنین تا حالم بهتر شه؟

  • نیاز به داروی ترکیبی از دو یا سه رده ی مختلف
   مشاوره
   و
   تی ام اس دارید.
   اول جوانیته .
   طاقت بیار رفیق.توی سالهای بعدی این افکار از بین میره.هر وقت این فکر اومد سرت به یک نفر زنگ بزن و باهاش صحبت کن

 172. سلام اقای دکتر مدت ۲۳ ساله که به افسردگی شدید(از زمان سربازی) تا الان مبتلا شدم دکترهای متخصص زیادی رفتم یکی نرتریپتیلین ۲۵ اول شبی نصفی بعد یه هفته گفت یکی سپس ۲ تاش کرد تجویز کرد دو ماه ونیم ادامه دادم ولی بیشتر عوارضش مثل خشکی دهان بی میلی جنسی و … اذیتم کرد دیگری فلوکستین ۲۰ با قرص امگا ۳ و دکتر دیگه ای هم گفت یه داروی توپ کم عوارض و اثر گذار پیشنهاد داد دوماه مصرف کردم ولی بیشتر عوارضش مثل بی اشتهایی بیمیلی جنسی و کم خوابی و خمیازه زیاد شما تخصصتون زیاده الان مثل قبل که ترس و وحشت و دوری از خانواده اذیتم میکرد ندارم چون توکلم به خدا زیاده و از هیچی نمیترسم حتی تنها تو یه بیابون فقط همین عوارض افسردگی تمام این مدت اذیتم میکنه ۱۴ ساله ازدواج کردم ولی لذتی از زن نبردم خانمم دیگه عادت کرده حالا میخواستم بدونم با توجه به طولانی بودن عوارض افسردگی ادامه دادن دارو جواب میده یا فقط عوارضش برام میمونه گفتم آیا امکان درمان دارم با دارو فقط عوارض افسردگی چون طولانی شده اذیتم میکنه وگرنه طرز فکرم با اوایل افسردگیم خیلی فرق داره خشکه مذهب نیستم و با مسائل خیلی زود کنار میام چقد باید دارو مصرف کنم تا آخر عمر؟!شما متخصصین و تجربه تون زیاده ممنون میشم محض رضای خدا به انسان مثل خودتون کمک کنین تا لذت زندگی برگرده برا ممنون از انسانیت و جوابتون

  • افرین که اینهمه روی خودت کار کردی و سبک تفکر و زندگیتو تغییر دادی.همینها جواب میده و حالت روز بروز بهتر میشه.تا میتونی ورزش کن.اگه روی خودت کار کنی با خوردن یکی دو تا قرص در روز حالت خوب خوب میشه

 173. سلام آقای دکتر از زمانی که سیتالوپرام مصرف میکنم گوشم وزوز میکنه آیا این طبیعیه یا باید دارو قطع بشه یا جایگزین؟! احتمال قطع این صدا در صورت ادامه هستش یا خطرناکه چون صداها اذیتم میکنه حتی صداهای طبیعی! بخاطر چیه؟!سپاس از محبت شما

 174. درود بر شما جناب دکتر
  آیا آلپرازولام روی افسردگی هم تاثیر مثبت داره یا فقط برای اضطرابه؟
  بنده بخاطر اینکه گاهی پانیک میاد سراغم آلپرازولام میخورم که بخوبی کنترل میکنه ،جالب اینجاست احساس میکنم روز بعدش خیلی پرانرژی تر و شادتر هستم خیلی امید وار تر
  بنده سیتالو ۲۰ و نورتریپتیلین ۲۵ هم مصرف میکنم
  آیا درست فکر میکنم تاثیر آلپرازولامه؟

 175. سلام دکتر
  من چندین ساله کنکور دادم و شکست خوردم و کلا آدم عصبی بودم ولی الان استرس و اضطرابم زیاد شده یه ماه دیگه کنکور دارم، تمرکز ندارم و همچنین خودارضایی هم از یه طرف نمیذاره درس بخونم
  بشدت میترسم از قبول نشدن و سربازی رفتن بعدش
  لطفا کمک کنید
  دکتر ضربانم بالا میشه معمولا و پرولاپس هم دارم

 176. سلام وقتتون بخیر آقای دکتر،سوالی داشتم من برا وسواس دارو میخورم ب تازگی دکتر اتوموکستین رو برای کاهش انرژی و خستگی به برنامه داروییم اضافه کرده،خواستم بپرسم از محضرتون آیا اتوموکستین اثر داروهای ضد وسواس رو از بین میبره یا کم میکنه یا کلا تاثیری ب وسواس نداره؟ممنون میشم راهنمایی کنید

 177. سلام جناب دکتر
  نوروفیدبک برای پانیک مفیده؟
  دکترم بجای سیتالو بهم پاروکستین داده حیتی میترسم دارو جدید بخورم، نمیدونم میتونه مفید باشه؟ من فقط روزی‌چندتا نصف آلپرازولام میخورم تا اون افکار که الان کنترلت رو از دست میدی و دیوونه میشی و اون وحشت رو از بین ببرم
  در مورد نوروفیدبک شنیدم اما مردد هستم

 178. سلام و ممنون از وقتی که میزارین. چند سال پیش بخاطر یه سری از مشکلات که از بچگی دست به گریبان بودم به روانپزشک مراجعه کردم ایشون آتوموکسین تجویز کردن اما من نخوردم وسعی کردم با تغذیه وورزشو مشاوره به زندگیم نظم بدم ولی چند وقته با بالارفتن مسئولیت و پیش اومدن بیماری برای عزیزانم وضعم بدتر شده یعنی بیشتر چیز جا میزارم، میخورم به درودیوار، اسم آدما و چیزا رو اشتباه میگم، میپرم تو حرف دیگران، برا یه کار صد بار میرم و میام و…. روزهایی که در کنارشون هستم بی انرژی وتحریک پذیر میشم قلبم فشرده میشه و نفسم سنگینی میکنه ولی وقتی ازشون دورم بهترم. چیزی که اذیتم میکنه اینه که وقتی میخوام با بعضی آدم های خاص تلفنی صحبت کنم دچار تپش قلب، لرزش دست میشم جدیدا هم وقتی یاد یه خاطره بد میفتم همین اتفاق برام میفته و از جام میپرم هوا.اسم دکتر بلیم یادم نیومد و مجبور شدم برم دکتر دیگه ایشون آسنترا ۱۰۰ هفته اول و هفته دوم نصف تجویز کردن بعلاوه آلونتا ۷۵ و گفتن اول روشادیت کار کنیم!!! من تا بحال هیچ قرصی مصرف نکردم روی دستورالعمل آسنترا نوشته با ونلافلاکسین مصرف نشود، آیا علائم من افسردگیه؟ بنظر خودم کم انرژی نیستم و غذا خوردنم خوبه، گاهی بخاطر اینکه ذهنم خاموش نمیشه سخت میخوابم. دکتر بنظر شما آسنترا و آلونتا رو مصرف کنم یا همون آتوموکسین ۴۰ کافیه؟

  • افرین که به تغذیه و ورزش خودت میرسی…بله شما یجورایی علائم اضطرابی و خلقی داری… بنظرم همین اسنترا مفیده برات…مصرف توامان داروها هیچ جا ممنوع نیست…بلکه فقط هشدار داده میشه نسبت به عوارض و تداخل اونها…یه پزشک اگر صلاح بدونه چند تا دارو رو با هم میده چون تجربه اش از تجربه ی بروشور دارو بیشتره…شما ولی اگر اولین بارته دارو میخوری احتمالا به یه تک دارو جواب بدی و لازم نباشه دو تا با هم بخوری

 179. سلام من کلا ۲ تا هر روز نصف قرص ۲ عدد تکی با تجویز پزشک قرص خوردم و بعد با کاهش میل جنسی بسیار شدید مواجه شدم ایا خوب میشه دکتر قرص سیتاکسین میخوردم رفتم گفت دیگ ادامه نده و داروی دیگه ای جایگزین نکردش الان خیلی مثل جنسیم کاهش پیدا کرده چیکار میتونم انجام بدم الان تقریبا ۴ روزه استفاده نمیکنم

 180. سلام وقت بخیر
  آیا کم کاری تیروئید با احساس استرس و بغض و غم شدید ، در غروب از حدود ساعت ۷ به بعد ربط داره؟
  من دقیق از ساعت ۷ به بعد کم کم شروع میشه حالت فوق العاده بد ،کلا آدم دیگه ای میشم، طوری که مجبورم نصفی الپرازولام بخورم
  تازه لووتیروکسین رو دکتر برام تجویز کرده با حداقل دوز نصف ۵۰

  • امیدوارم که علتش همین باشه چون وقتی کم کاری برطرف بشه خلقتون هم نرمال میشه…ولی اگر چنین نشد معنیش اینه که کم کاری تیرویید فقط یک اختلال همزمان بوده

 181. سلام. آقای دکتر من بعد از اینکه مادرم با کرونا فوت شده PTSD گرفتم. دکتر به من دفعه اول اسیتالوپرام داد که با خوردنش آشفتگی و افکار خودکشی دست داد. عوضش کرد و سرترالین تجویز کرد که باز هم همون طور شدم و قطعش کردم. نمیدونم چکار کنم. فقط کلونازپام میخورم که صبح ها هم بیخواب میشم و ساعت ۵ صبح به بعد استرس دارم و فکر و خیال. و پروپرانولول که هر وقت تپش قلب دارم میخورم. ولی کمکی بهم نکرده و افسردگیم بیشتر شده. لطفا راهنماییم کنید

 182. سلام.آقای دکتر دچار استرس اضطراب و افسردگی هستم لاغرهستم و فشارم هم همیشه پایینه … دکتر برام سیتالوپرام ۴۰ و الپرازولام تجویز کردن این داروها موثرن و نیاز به داروی دیگه دارم؟

 183. سلام آقای دکتر اگه میشه در مورد بیمارستان های اعصاب و روان هم توضیح بدین یک بیمار رو چند مدت حداکثر بستری میکنن دوم آیا بدون رضایت خود بیمار هم بستری اجباری میشن ؟ و اینکه در زمان ترخیص اگه خانواده ها حاضر نشن بیمار رو قبول کنن وضعیت بیمار چطور میشه آیا بیماران روانی حق و حقوق خاصی ندارن من صمیمی ترین دوست خودم عاشق دختری شده بود بعد خودکشی کرد به خاطرش بعد از اون بستریش کردن و الان ۴۵ روزه هنوز مرخصش نکردن از برادرش پرسیدم گفت هنوز بیمارستانه عشق و عاشقی و این مسائل پیش پا افتاده دیگه بستری کردن نداره برای هر کسی ممکنه پیش بیاد

  • بعضی از عشق و عاشقیها منجر به افسردگی عمیق ملانکولیک میشه و خطرناکه
   ضمن اینکه بعضی حالات بصورت comorbid ممکنه رخ بده…یعنی هم مشکل عشقی داره و همزمان بیماری اسکیزوفرنی با دو قطبی رخ داده.بنابرین باید جدی تلقی بشه

  • بعضی از عشق و عاشقیها منجر به افسردگی عمیق ملانکولیک میشه و خطرناکه
   ضمن اینکه بعضی حالات بصورت comorbid ممکنه رخ بده…یعنی هم مشکل عشقی داره و همزمان بیماری اسکیزوفرنی با دو قطبی رخ داده.بنابرین باید جدی تلقی بشه

 184. سلام آقای دکتر بخاطر لاغری زیاد که دکترتغذیه گفت بخاطر مسائل روحی روانی هست پارسال پیش روانپزشک رفتم که برام داروی فلوکستین۲۰و الانزاپین۲/۵ تجویز کردن مدت۹ماه مصرف کردم تو این مدت اوکی بودم وزنم۱۰کیلو افزایش پیدا کرد…ولی با قطع داروها وزنم۶کیلو کم شد و الان دچار اضطراب فراگیر شدم همش دلشوره دارم…بنظر شما مجددا دارو ها را مصرف کنم؟

 185. سلام علیکم
  آقای دکتر gender dysphoria میتونه به مرور زمان جنون بیاره؟
  بنده این اختلال دو دارم و باهاش می سازم اما هرسال وضع روحیم بدتر میشه ،اضطراب و پانیک و ترس از دیوانه شدن ، افسردگی هی بدتر میشه ، ترس از آینده و تنهایی ، نمیتونم سرهرکاری برم ،مصرف داروها هی بیشتر میشه
  واقعا نمیدونم باید برم دنبال کارهای تطبیق ، یا نه
  میتونم سهم الارثم رو بگیرم کلی جراحی زیبایی انجام بدم و مستقل بشم، خیلی مستأصل موندم
  خدا خیلی بزرگه اما در خلقت خودم موندم ، علما اکثرا میگن جایز نیست عمل و فشار روانی رو برای ما بیشتر میکنن
  شما انسان مهربانی هستید از این فضایی که ساختید و پاسخ هاتون مشخصه ، دعا کنید من و امثال من رو

 186. سلام جناب دکتر
  من ۳۴ سالم هست
  من اس سیتالوپرام ۱۰ و گاباپنتین ۱۰۰ مصرف‌ میکنم
  برای میل جنسی چه دارویی رو ‌پیشنهاد میکنید چون هم تاخیر در ارگاسم دارم هم میل جنسیم کم شده. ممنون میشم قرصی رو برای افزایش میل جنسی معرفی کنید که عوارض چندانی نداشته باشه درضمن من ۳ ماه قرص لیبیمکس باریج رو مصرف‌ کردم روزی ۱ عدد ولی خیلی کاربردی نداشت برام
  ۲-۳ ماه هم ولبان ۷۵ مصرف کردم
  ممنون میشم یه قرصی رو که میل جنسی رو افزایش میده معرفی کنید که مصرف کنم تا عوارض بی میلی جنسی با توجه به مصرف قرص اس سیتالوپرام و گاباپنتین رو کاهش بده

  • داروها زیادن ولی مواد موثره شون شامل اینهاست
   تریبولوس…جینکو …کافئین…یوهمبین…ویتامین ایی …زینک…ال ارژینین
   خودتون میتونید روی جعبه ی داروها رو بخونید تو اینترنت ببینید ایا اینها رو داره یا نه و انتخاب کنید…
   مثلا sinorex …و zingalife اینها رو دارن
   احتمالا مارکهای زیادی در بازار دارویی مکملهاست که بنده نمیشناسم و ممکنه خیلی خوب و قوی باشن…بعبارتی باید یا خودتون و یا دوستانتون تست کرده باشن

 187. عرض ادب دکتر جان.اولا ممنون از تواضعتون به خاطر پاسخگویی به سوالات 🙏
  و سوالم هم اینه که بین ونلافاکسین و اس سیتالوپرام کدوم یک برای درمان اضطراب و ترس کارایی بهتری داره؟ و اینکه کدوم یک کمتر چاق کننده است.
  ممنونم

  • همه اینها بعد ۶ ماه حسابی چاق میکنن مصرف کننده رو
   جفتشون برای اضطراب خوبن
   ولی ونلافاکسین خیلی قویتره و ممکنه بیقراری بده خودش

 188. سلام آقای دکتر خسته نباشید من ۴ ماه هست که قرصه سیتالوپرام ۲۰ میخورم الان دو هفته هست پریودم عقب افتاده آیا بخاطر این قرصه چون قبلا اصلا اینجور نبودم یجورایی خیلی نگران شدم. ممنون میشم جواب بدین اگه از عوارض این قرصه باید چیکار کنم؟

 189. سلام اقای دکتر.بنظر شما ممکنه که یک افسردگی طولانی مدت که با داروهای شیمیایی درمان نشده با داروهای گیاهی درمان بشه؟ منظورم اینه که بین مریض هاتون همچین کیسی رو داشتید یا نه؟

  • راستش افسردگی شدید رو نه ندیدیم تا حالا
   ولی اینکه ادم کلا سبک زندگیشو عوض کنه و بیشتر با گیاهان دمخور بشه و در طبیعت زندگی سالمی داشته باشه و مثبت نگر بشه بله اینجوری ادم میتونه به داد خودش برسه تو این زندگی پر استرس

 190. سلام آقای دکتر
  آیا جایگزین کردن ایمی پرامین بجای نورتریپتیلین برای حالت های پانیک ممکنه؟ یهو جایگزین بشه عوارض نمیده؟
  دکترم سیتالوپرام رو برام به پاروکستین تغییر داد البته به پیشنهاد خودم ،که خیلی بهتر شدم الحمدلله اما هنوز شبها حالت های اضطرابی دارم و نمیخوام الپرازولام هرشب بخورم برای شرایط بحرانی فقط، آیا ایمی پرامین بهتر از نوروتریپ هست برای اضطراب؟ ممنون

 191. سلام آقای دکتر پس جرا سوال منو جواب ندادید😔
  خواهش، میکنم ازتون سوال منم جواب بدید. در مورد تشخیص مصرف سیتالوپرام و پرانول در آزمایش‌هایی بود که خدمتتون عرض کردم. جوابتون خیلی برام مهمه. براتون دعا میکنم به اون مهمترین آرزویی که تو قلبتون دارید برسید💗

  • اگه از یک دکتر ازمایشگاه سئوال کنید بهتر نیست؟
   با ازمایشگاه نامدار در یوسف اباد تماس بگیرید

 192. سلام
  مصرف یکسال قرص اس سیتالوپرام و بعد مدت طولانی(مثلا دوسال ) مصرف ۵ میلی گرم اس سیتالوپرام جهت جلوگیری از عود وسواس فکری، به نظر شما جهت درمان وسواس اثر داره یا دوز نگهدارنده باید حداقل دوز مصرفی اس سیتالوپرام یعنی ۱۰ میلی گرم باشه؟

 193. ممنونم خیلی خیلی لطف کردید🌹🌹🌹 از خدا میخوام به بزرگترین و مهمترین خواسته ای که تو قلبتون دارید برسید 🤲🤲🤲

 194. سلام آقای دکتر خداقوت، برای رفع مشکل بی خوابی طوری که با آلپرازولام ۱میل یا تا ساعت ۳خوابم نمیبره و همش فکرهای مختلف میاد تو ذهنم یا ساعت ۱ خوابم میبره اما بعد از دو ساعت از خواب میپرم و فکرو خیال به سرم میزنه و خوابم نمیبره ملاتونین میتونه مفید باشه؟آقای ۳۶ساله و کارمند

 195. سلام اقای دکتر،ارادتمندم،امکانش هست قرص اس سیتالوپرام رو با ونلافاکسین یا دلوکستین مصرف کرد؟با اس سیتالو اضطراب دارم ولی وقتی ونلا یا دلو رو به تنهایی مصرف میکنم افسرده میشم؟ میشه همزمان استفاده کرد؟الان اس سیتاور با نصف کلونازپام مصرف میکنم ولی خجالتی بودم برگشته و خیلی زیاده،ازتون ممنون میشم راهنماییم کنید

 196. با سلام بخاطر نبود فلوکستین در بازار مجبور شدم سیتالوپرام رو جایگزین کنم اونم دوز ۱۰

  سه چهار روز دوز رو به ۱۵ افزایش دادم و امروز دچار حمله ایی شبیه به پانیک شدم

  آیا امکان داره منکه سابقه این اتفاق رو بدون هیچ دلیلی نداشته ام بخاطر مصرف دوز بیشتر سیتالوپرام دچارش شده باشم

  نایاب شدن فلوکستین خیلی فاجعه‌آمیز بوده برام

 197. سلام آقای دکتروقتتون بخیر، اگه امکان داره راهنماییم بفرمایید برای پرش افکار در طول روز از فکری به فکر دیگر و همچنین موقع خواب شب که مانع از بخواب رفتن میشه چه دارویی موثر هست؟ آقای ۳۶ساله،سپاسگزارم

 198. درود بر شما جناب دکتر
  بنده حدود دوساله که برای میگرن و افسردگی به متخصص مراجعه کردم و بعلاوه منیزیم و پروپرانول اس سیتالوپرام هم برام تجویز کردن که تا الان مصرف کردم با یک وقفه ۶ ماهه بینش، ازش راضی بودم فقط خواستم ببینم تفاوت اصلی بین اس سیتالوپرام با سیتالوپرام چیه؟ اس سیتالوپرامم تموم شده ولی سیتالوپرام دارم میتونم جایگزین کنم؟ با این توضیح که مصرف متادون دارم البته خیلی دوز کم.

 199. با سلام میخواستم بپرسم میزان دوز نرمال مصرف اس سیتالوپرام برای وسواس و اضطراب اجتماعی چه دوزی هست و سوال دوم اینکه عوارض جانبی اس سیتالوپرام مخصوصا اضطراب رو تا چند روز بعد از شروع مصرف تحمل کنیم تا برطرف بشه ممنونم

 200. سلام آقای دکتر وقتتون بخیر،پزشک برای من بخاطر وسواس سرترالین و آریپیپرازول تجویز کرده و دوساله دارم مصرف میکنم ،خواستم بپرسم بطور کلی آریپیپرازول رو تا کی باید مصرف کرد؟الان دوساله میخورم،ممنون میشم راهنمایی کنید

 201. ببخشید ی سوال دیگه هم داشتم

  زمان مراجعه به دندانپزشک برای تزریق آمپول بی حسی لازمه بگیم داروی ضد افسردگی مثلا اس سیتالوپرام مصرف میکنیم؟

  • بد نیست بگید چون دندانپزشک هم از میزان حساسیت بدن شما برای بی حسی و قدرت امپول بی حس کننده مطلع میشه
   هم در جریان شرایط روحی روانی شما قرار میگیره و بعضی نکات رو بیشتر برای رفاه حال شما رعایت میکنه

 202. سلام خدا دکتر بهتون سلامتی بده

  تا قبل از اینکه فلوکستین نایاب بشه از این دارو استفاده میکردم
  حالا اس سیتالوپرام رو جایگزین کردم

  سوال اینه که دوز ۱۰ اس سیتالوپرام معادل چند میلی گرم فلوکستین هست

  سپاس

 203. سلام آقای دکتر وقتتون بخیر و خوشی،میخاستم بدونم نورتریپیلین برای وسواس فکری توام با افسردگی اثر گذار هست؟ آیا این قرصاثر خواب آوری هم داره؟متشکر

 204. سلامخوبین در افسردگی حاد سیتالوپرام بهتر جواب میده یا اس سیتالوپرام و عوارض جانبی کدوم چه از نظر جنسی چه از نظر افزایش وزن کمتره؟

  • خیلی شبیه هم هستن
   ممکنه عوارض اس سیتالوپرام کمتر باشه…ممکنه.چون داروی تازه تریه هنوز به اندازه سیتالوپرام شناخته شده نیست

 205. با سلام

  چرا بسیاری از داروها روانپزشکی را در دوز بالا میشه مصرف کرد اما اس سیتالوپرام را بیش از دوز ۲۰ نمیشه

  ممکنه بخاطر این باشه که عوارضی مث اضطراب و اینها با دوز بیش از ۲۰ بیش از حد بروز میکنه

 206. سلام و عرض ادب و احترام خدمت دکتر عزیز
  بنده به خاطر اضطراب و حراس اجتماعی حدود ۴ سال است که سیپرالکس(خود شرکت دانمارکی) مصرف میکنم ولی به تنهایی پاسخگوی من نبوده و قرص های زیادی را امتحان کردم که هیچ کدام به من نساخت.حدود ۳ ماه است که آلپرازولام ۰٫۵ مصرف میکنم تنها مشکلم در حال حاضر خواب آلودگی زیادی و بی حوصلگی هست که باعث شده انگیزه ام بسیار پایین بیایدوچون دانشجوی مقطع دکتری تخصصی فنی هستم حوصله مطالعه،پژوهش و…از من گرفته شایان ذکر است ساعت مصرف قرص ها با هم و حدود ساعت ۲۲ ویا ۲۳ هست.خواهش میکنم مرحمت فرموده و بنده را راهنمایی بفرمایید .باتشکرفراوان

 207. سلام
  آقای دکتر بعد از یک سال و ۴ ماه مصرف سیپرالکس جهت درمان وسواس فکری و اضطراب و بهبود بالای ۸۰ درصد ، از پزشکم خواستم که ۱۰ میلی گرم سیپرالکس رو تبدیل به ۵ میلی گرم کنم. متاسفانه دکترم جواب درستی نمیده مثلا میگه کم کن ولی اگه حالت بد شد با مسولیت خودت. البته ناگفته نماند با دوز ۱۰ میلی گرم اگر یک روز نخورم یه مقدار کم افکار وسواسیم بر میگرده. خودم به این فکرم که قرص رو ادامه بدم ولی با دوز ۵ میلی گرم. خواستم نظر شما رو بپرسم. ممنونم از پاسخگویی به سوالم.

 208. با سلام چند هفته‌ای هست که اس سیتالوپرام رو ابتدا از دوز ۵و حالا با دوز ۲۰برای وسواس و اضطراب اجتماعی مصرف میکنم

  امشب دکتر برام پرفنازین ۲هم نوشت

  میخواستم بدونم غیر از وسواس برای اضطراب اجتماعی هم موثره؟

  دوزش بالا نیست بنظر شما؟

 209. سلام آقای دکتر خوبین آیا بعد از هشت جلسه شوک درمانی بازم باید دارو مصرف کرد یا شوک درمانی به تنهایی کافیه ؟ در بیماران افسرده

 210. سلام و عرض ادب.
  من میل جنسی بسیار بالا و زودانزالی شدید دارم. از میان سیتالوپرام و اس سیتالوپرام کدام یک برایم مناسب تر است؟

 211. سلام وقتتون بخیر،آقای دکتر بعد از قطع اصولی مصرف داروهای اعصاب(اتمام دوره درمان) مثل سرترالین آیا حتما علائم بیماری وسواس و هراس اجتماعی مجددا بازخواهد گشت؟یا صرفا احتمال داره ک برگرده…من دوره درمانم تمام شده و میخوام زیر نظر پزشک داروها رو قطع کنم اما از این موضوع بازگشت علائم کمی واهمه دارم،ممنون میشم راهنمایی کنید

 212. سلام آقای دکتر من برادرم در داروخانه کار می‌کنه (دکترای داروسازی) داره و میگه تو بیشتر نسخه های که برامون میاد قرص سرترالین به عنوان داروی ضد افسردگی تجویز میشه به نظرتون چرا از این دارو زیاد تجویز میشه و آیا میشه گفت که سرترالین بهترین قرص ضدافسردگیه ؟

  • چون مُد شده…داروی بدی نیست ولی نه اصلا نمیشه گفت بهترینه.شاید چون تولید بیشتری داره و شناخته شده تره.اینا دیگه فاکتورهای بازاریابی شرکتهای داروییه

 213. سلام آقای دکتر آیا شما مشاوره آنلاین هم می دهید؟ بخاطر شیوع کرونا دلتا ترجیح میدهم از خونه بیرون نرم. لطفا اگه مشاوره آنلاین هم دارین شرایطش رو بفرمایید. سپاس

 214. سلام کم عارضه ترین قرص ضد افسردگی چیه ؟ سرترالین ،سیتالوپرام ،فلوکستین ،اس سیتالوپرام ،دولوکستین ،ونلافاکسین ،نورتریپلین ،بوپروپیون کدام دارو عوارض جانبی کمتری ایجاد میکنه چون هدف درمان افسردگی و ایجاد شادابی و نشاطه روانپزشکان کدام دارو رو موثرتر و کم عارضه تر میدونن ؟

 215. سلام دکتر عذرمیخوام دکتر برام ازیپام۱۰ روزی یکی نوشته آیا با فاموتیدین۲۰ هر دوازده ساعت تداخل داره، مشکل معده دارم و درصورت تهوع میتونم B6یا تراولین۵۰ استفاده کنم؟ با قرص کلاژن و ویتامین‌ها و مواد معدنی که تداخلی نداره؟

 216. سلام دکتر خوبین روانپزشک معالجم گفت سیتالوپرام تو افسردگی بهتر از سرترالیه مخصوصا تو افسردگی های شدید و ایشان گفتن سرترالین بیشتر برای اختلال های وسواس و اضطراب کاربرد داره و سیتالوپرام افسردگی رو بهتر درمان می‌کنه آیا شما هم این نظر رو تایید میکنید ؟

 217. سلام آقای دکتر وقتتون بخیر،آیا عوارض کلومیپرامین در ابتدای مصرف نظیر بی حالی،خشکی دهان و خواب آلودگی رفته رفته بهتر میشه و بدن عادت میکنه بهشون؟ممنون از پاسخگویی

 218. سلام آقای دکتر من روزی یک عدد ستالوپرام ۱۰ استفاده میکنم آیا امکانش هست با وجود مصرف این قرص ورزش حرفه ای و سنگین انجام داد؟ تشکر.

 219. سلام جناب دکتر وقتتون بخیر بنده به تازگی شروع به مصرف قرص کردم ولی دستام خیلی عرق میکنه نفخ شکم و مدفوع شل، بیخوابی شبانه پیدا کردم آیا باید از ادامه مصرف قرص صرف نظر کنم؟

 220. سلام وقتتون بخیر آقای دکتر،جناب دکتر کلومیپرامین با دوز ۲۵ میلی گرم چقدر در افزایش وزن تاثیرگذاره؟این دارو رو با این دوز به تازگی پزشک برای وسواس من تجویز کرده اما حقیقتا انقدر از افزایش وزنش شنیدم که تو مصرفش تردید دارم،ممنون از شما

 221. سلام آقای دکتر وقت بخیر من دانشجو هستم و به تشخیص پزشک سیتالوپرام ۲۰ حدود یک هفته ای میخورم ولی متاسفانه دچار عدم تمرکز و یکم فراموشی شدم آیا این عارضه گذرا هست؟ حالم با این دارو خیلی خوبه ولی چون درس هم مهمه و من تمرکز مو از دست دادم میخوام قرص قطع کنم ولی اگر رفع میشه طی زمان که تحمل کنم

     • سلام آقای دکتر
      من یه چند سالی درگیر دیسک کمر هستم، بعد اسپاسم عضلانی در ناحیه کمر و شانه ها دارم
      که به صورت گرفتهگی نقطه ایی هست. ‌و همزمان کار نکردن درست روده به صورت مزمن که از طریق تغذیه هم درمان نشده و بی دلیل دچار یبوست می شود گاهی.
      به دکتر گوارش رفتم و دلیلش رو روده ی عصبی تشخیص دادن و سینالوپرام ۲۰ تجویز کردن.
      من نه مشکل خواب دارم نه وسواس و چیزای دیگه. فقط شاید برای کارم استرس داشته باشم گاهی. میخواستم سوال کنم تجویز این دارو برای بیماری های من درسته و نباید دکتر متخصص اعصاب و یا روانپزشک تشخیص بده؟ ممنون میشم جواب بدید🙏🏽

 222. دکتر جان سلام
  من ۲۵ سال سن دارم و حدود ۱ ساله ریزش موی پیوسته و موجه ای دارم و چند وقته که داروی اس سیتالوپرام نسخه پزشک مصرف میکنم و دچار ریزش موی شدید تر شدم قبلش هم سرترالین میخوردم و چون وحشتناک می ریخت بعد همون دو شب مصرف اول پیش دکتر رفتم و دارو رو به سیتالوپرام تغییر دادم.
  ولی همچنان ریزش ادامه داره تا جایی که مکمل های تمام گیاهی المانی سان لایف ، زینک پلاس ،سیر و هرچی که ضد ریزش باشه رو امتحان کردم و متاسفانه به ریزشش سرعت بیشتری میداد ؛ از اون جایی که داییم کم مو هست من به مشکل وراثتی تعبیر کردم و کاملا تسلیم شدم تا کاملن از دستشون بدم.
  اگر شما راهی سراغ دارید که برای قطع ریزشام کارگر واقع بشه ممنون میشم راهنماییم بفرمائید

 223. سلام آقای دکتر خوب هستین مادرم ولبان ۱۵۰ و سیتالوپرام ۴۰ و کلردیازپوکساید مصرف می‌کنه ولی میگه افکار خودکشی داره قبلا سابقه خودکشی هم داره چرا با وجود دو داروی ضد افسردگی بازم افکار خودکشی داره آیا داروها رو تغییر بدیم یا کم کنیم ؟

  • خب افکار خودکشی بسرعت از بین نمیره و زمان میبره.یعنی ممکنه همه علائم خوب بشه و افکار خودکشی اخرین علامتی باشه که بهبود پیدا کنه.هم مراقبش باشین که مخفیانه اقدامی نکنه و هم اینکه بستریش بکنید

 224. سلام آقای دکتر، پزشک بنده برام سیتالوپرام تجویز کردن میخواستم بدونم چرا اس سیتالوپرام ننوشتن بعضی جاها خواندم جدیدتره و عوارض کمتری دارد درست است؟ تشکر

 225. با سلام آیا مصرف اس سیتالوپرام بعد از دوماه میتونه باعث خونریزی دستگاه گوارش بشه؟ در حالیکه در طی این دو ماه مشکلی نبوده

  البته خود خونریزی دستگاه گوارش هم هنوز برام مسجل نشده

 226. سلام
  آقای دکتر یه سوال داشتم. پیشاپیش از پاسخگویی تون ممنونم.
  من ۱ سال هست سیپرالکس استفاده میکنم.خیلی خوب شدم. ماهی ۱ بار حالم بد میشه. چند ماه پیش توجهم جلب شد به اینکه من شروع بیماریم با خوردن زیاد ترشی هنگام مرگ پدرم شروع شد و اینکه زمان های که حالم بد میشه غذای خاصی روز قبل خوردم مثل بستنی صنعتی یا گوشت گوسفند بسیار پر چرب.
  و جالب اینه به محض اولین دفع روز بعد این غذاها خوب میشم. خواستم ببینم آیا این موردی که من فکر میکنم از نظر علمی میتونه درست باشه؟ یعنی یه جورایی بخوام بگم خوراکی ها باعث بهم ریختگی روانی و ‌وسواس بشن

  • برداشت شما با مفاهیم طب سنتی بیشتر جور در میاد تا طب نوین.اشکالی نداره اگر واقعا به این تشخیص رسیدی براساس همین یکسری پرهیزهایی برای خودت داشته باش

 227. سلام آقای دکتر خوبین بین دو داروی آسنترا و سیتالوپرام کدوم بهتره من سیتالوپرام میخورم البته به مدت دکتر برام نوشت بعد دیگه خودسرانه می‌خریدم و ادامه دادم ولی مشکل اصلیم اینه که خیلی چاق شدم اما دختر عموم که اسنترا میخوره اصلا اندازه من چاق نشده به نظرتون با اسنترا عوضش کنم ؟

  • این حرفها اصلا درست نیست…هیچ قانونی نداره …سیستم بدنی شما که مثل دختر عموت نیست.هر بدنی یه واکنشی نشون میده…اینکار خیلی اشتباهه که میگید چون روی فلانی موثر بود روی منم موثره…یا چون روی فلانی عوارض داد روی منم عوارض میده..ماها که هر روز ده ها نفر رو ویزیت میکنیم میبینیم که هر دارویی روی هر شخصی یه اثر مختص به اون شخص رو داره.یعنی یک دارو یکنفرو چاق میکنه ولی همون دارو یک نفر دیگه رو لاغر میکنه…و روی نفر سوم هیچ اثر چاق و لاغر کننده ای دیده نمیشه

 228. سلام آقای دکتر.
  ببخشید، از میان سرترالین و سیتالوپرام کدام یک برای مصرف بسیار طولانی مناسب تر است؟
  ممنون از وقتی که می گذارید.

 229. سلام و عرض ادب.
  به دلیل اضطراب شدید و تزلزل شخصیت به روانپزشک مراجعه کردم و ایشون سیتالوپرام تجویز نمودند که از همون روزهای اول حالم خیلی خوب شد و دیگه دلهره نداشتم و از نظر شخصیتی محکم شدم؛ ولی دیرانزالی و تعریق اذیتم کرد که پزشکم به سرترالین تغییر داد.
  الآن یک ماهه سرترالین میخورم ولی دوباره حالم بد شده و مدام احساس می کنم اتفاق بدی میخواد بیفته و از نظر شخصیتی هم متزلزل شدم. به نظرتون اگه سرترالین رو ادامه بدم بهتر میشم یا به سیتالوپرام برگردم؟
  با تشکر؛ مرد، ۳۵ ساله، متأهل

 230. سلام آقای دکتر.
  حدود یک سال میشه قرص سیتالوپرام مصرف میکنم(شبها میخورم چون کمی خواب آلودگی ایجاد میکنه) و اخیراً پزشک عمومی به دلیل چربی خون قرص آتورواستاتین تجویز کردند و گفتند با هم تداخل ندارند؛ ولی از وقتی هر دو قرص رو بعد از شام میخورم حالم بد میشه و خواب خوبی ندارم. آیا این دو قرص با هم تداخل دارند یا با گذشت زمان مشکلم حل میشه؟

 231. سلام جناب دکتر وقت بخیر و خسته نباشید، بنده هفته اول هست که سیتالوپرام ده مصرف میکنم ولی بعضی مواقع احساس نفس تنگی و طپش قلب میکنم و شبها هم به مشکل خوابم میبره و معمولا کابوس میبینم آیا احتمال داره با گذشت زمان از مصرف این دارو این عوارض بهبود پیداکند؟ تشکر

 232. سلام وقتتون بخیر،آقای دکتر آیا کلومیپرامین اعتیاد اوره؟از اونجایی شائبه برام بوجود اومد ک کلومیپرامین نوراپی نفرین رو هم افزایش میده و آیا با این استدلال میتونه وابستگی ایجاد کنه؟من با سرترالین و تحت نظر پزشک میخورم برا وسواس

 233. آقای دکتر من با سرترالین کلی جوش زدم تاثیری هم رون نداشت…دکترم عوض کرد سیتالوپرام نوشت ولی با این قرص هم خیلی جوش میزنم؟علتش چیه؟چیکار کنم؟
  ایا با خوردن قرصای دیگه ای که با اینها هم خانوادن هم باز جوش میزنم؟

 234. سلام افسردگی اساسی و مزمن و شدید رو با چه دارویی میشه درمان کرد ؟ دکترم گفت داروهای سروتونینی بهترین تاثیر و کمترین عارضه جانبی دارن تا حالا چند پزشک عوض کردم و داروهای دولوکستین ،سرترالین ،نورتریپلین و سیتالوپرام مصرف کردم اما نتیجه خوبی نگرفتم در حال حاضر سیتالوپرام ۴۰ و ولبان ۷۵ مصرف میکنم در ضمن شب هام به سختی خوابم میبره

  • خب پس سروتونینیها رو خوردید دیگه
   توصیه میکنم تحریک مغناطیسی مغز و یکنوع مشاوره رو هم اضافه کنید بعلاوه ی ورزش روزانه و اگر ممکنه ایجاد تغییرات در زندگی
   اینکه چه نوع تغییری؟نیاز به این داره که روانشناس شما رو و باورها و لایف استایل شمارو بشناسه

 235. باسلام جناب دکتر بنده هفته دوم هست سیتالوپرام مصرف میکنم بعد از افزایش دوز از ده به بیست در هفته دوم دست و پام عرق میکنن و در خوابم اختلال به وجود امده و شبها به زور خوابم میبره و خواب های عجیب میبینم که قبلا نمیدیدم در هفته اول و دوز نصف هم این حالت ها بودن ولی در روزهای اخر احساس میکردم بهتر شدم ولی الان با افزایش دوز اینطوری میشم آیا باید دوز کاهش بدم؟

 236. سلام آقای دکتر خوب هستین دو داروی پاروکستین و میرتازاپین هم داریم که معمولا کمتر تجویز میشن و دکترا اغلب سرترالین و سیتالوپرام رو ترجیح میدن خواستم بدونم از بین این چهار دارو کدوم موثرترن؟ و عوارض جانبی کدوم کمتره

  • میرتازاپین اگر کسی لاغره خوبه
   اون سه تا در یک حد هستن.منتهی مراجعین ایرانی عین چیزهای دیگه و عین اعتقادات خاص سیاسی و اجتماعیشون که روش تعصب دارن، با هر قرصی که خاطره دارن اونو پیش دیگران تبلیغ میکنن و هر کسی متعصبانه از دارویی که خودش خورده دفاع میکنه.و حتی اینجا برای من کامنت میگذران که فلان قرص خوبه و جون مارو نجات داده و ازین حرفا ….منتهی ما که در مطبها شاهد حضور همه ی این افراد هستیم؛اماری که مشاهده میکنیم در یک حد و مساویه…و این رقابت و یقه درانی برای اثبات برتری یک قرص بر بقیه در دید کلان کاملا بیمورده

 237. سلام مادرم ولبان ۱۵۰ و سیتالوپرام ۴۰ مصرف می‌کنه و مشکل بی خوابی داره خیلی هم استرس و اضطراب داره از اینستاگرام با دو تا روانپزشک مشورت کردم هر کدوم یک راه حل میدادن یکی گفت کلردیازپوکساید یا بوسپیرون اضافه کنید یکی گفت بوپروپیون خودش اضطراب ایجاد می‌کنه قطعش کنین و سیتالوپرام هم بکنین ۲۰ در کنارش روزی سه تا پروپانول ۱۰ استفاده کنین برای خواب هم گفت از ملاتونین استفاده کنید خواستم بدونم نظر شما چیه و چه راه حلی پیشنهاد میدید

 238. با سلام
  چند ماه پیش بخاطر نبود فلوکستین درمان خودم رو با اس سیتالوپرام ادامه دادم اما حالا که فلوکستین وارد بازار شده ترجیح دادم دوباره همان داروی قبلی رو مصرف کنم

  اما از وقتی اس سیتالوپرام رو به دوز ۵ رساندم دچار سرگیجه شدم

  بعد از اینکه فلوکستین رو کاملا جایگزین کردم و اس سیتالوپرام رو کنار گذاشتم دو روز دچار سرگیجه شدید شدم؛ امروز کنار فلوکستین نصف اس سیتالوپرام ۵ رو مصرف کردم و مقداری سرگیجه ها بهتر شد

  حالا میخام بدونم چطور سرگیجه هام کامل رفع میشه

  نکنه برای همیشه سرگیجه ها بماند

  چند روز ازیترومایسین میخورم؛ ممکنه اونم تاثیر داشته باشه

 239. بله برطرف میشه.خمیازه رو اکثر مراجعا دارن.فقط خمیازه است و ربطی به خواب الودگی نداره
  مدافینیل

 240. با سلام با توجه به اینکه شما مشاوره درمانی هم انجام میدین یک راهنمایی میخواستم مادرم دو سال پیش اقدام به خودسوزی کرد به خطر اینکه جلب توجه پدرم
  رو بدست بیاره البته الان از نظر پوستی درمان شده از نظر روحی هم زیر نظر روانپزشکه الانزاپین و سیتالوپرام مصرف می‌کنه اما این حادثه برای خانواده ما تبعات زیادی داشت مثلا من تو سن ازدواجم و از دختری خواستگاری کردیم اومدن تحقیق همسایه ها بهشون گفتن مادرش خودسوزی کرده و ازدواجم به هم خورد به نظر شما خانواده ما چطور میتونند اون حادثه و تاثیراتش رو فراموش کنند ؟ یعنی به خاطر یک حرکت نسنجیده مادرم من هرگز نباید ازدواج کنم ؟

  • بله خب خودکشی تبعات زیادی داره وقتی افراد و فامیل ومخصوصا همسایه ها بفهمند متاسفانه فراموش شدنی نیست این حادثه ازدید مردم کوچه و بازار و قضاوت های ناعادلانه زیادی میشه ولی درصورت امکان محل زندگی رو تغییر بدین فکر بدی نیست یا برای خانواده دختر توضیح بدن یا برای خود دختر هرچند پذیرش شاید اوایل اشنایی سخت باشد ولی بتدریج با آشنا شدن بیشتر و کسب اطلاعات کافی ازشما وخانواده اگر واقعا ان دختر قصد ازدواج داشته باشد با پیشنهاد برای مشاوره قبل ازازدواج و ارزیابی تخصصی برای ازدواج و اینکه شما ایا پس ازازدواج با مادر و پدر قصد ازدواج دارید یا مستقلانه تصمیم دارید زندگی کنید میتونید این مشکل را حل و فصل کنید
   پس اول اولویت اول شما و ان دختر خانم هستین که میبایست مشاوره قبل ازدواج جهت سلامت روان و تناسب شخصیت انجام بدین و این بسیار مهم هست و بعد درصورت مناسب بودن تان برای ازدواج ،حقیقت زندگی والدین تان را با ایشان مطرح کنید و اینکه قرار هست یا نیست که با والدین زندگی کنیم یا خیر را مطرح کنید
   و اینکه خانواده چطور تاثیراتش را فراموش کنند این با تغییر سبک رفتاری و سبک زندگی هرچند ازمسایل اندک و جزیی شرو ع میتونه بشه تا رفتار های عمده تر و اینکه اگر دروضعیتی هستن بتونن نزد روانشناس خانواده مراجعه کنند با بررسی و اراییه راهکارهایی میشه روابط رو درصورت علاقمندی به حفظ حریم خانواده ارایه داد و توفیقی حاصل کرد

 241. سلام جناب دکتر

  مادرم ۶۸ سالشه و سالهاست که از بی خوابی رنج میبره

  تو این چند سال اخیر بدتر هم شده

  حالا میخواستم نظر شما رو بدونم

  میشه از کلونازپام استفاده بکنه برای خواب شبانه

  سپاس گذارم

 242. سلام مادرم به تجویز روانپزشک سیتالوپرام ۴۰ و پروپرانول ۲۰ روزی سه تا نزدیک شیش ماهه مصرف میکنه ولی الان به شدت چاق شده مخصوصا از بالاتنه به طوری که لباس های قدیمیش دیگه اندازه اش نیست خواستم بدونم اگه سیتالوپرام رو با داروی دیگه عوض کنیم چاقیش کمتر میشه ؟ مثلا با سرترالین یا بعدا اگه دکتر داروهاش قطع کرد چاقیش برطرف میشه ؟

 243. سلام خوب هستین آقای دکتر یک راهنمایی میخواستم برام خواستگاری اومده از نظر شغلی مهندس و پیمانکار هستن و درامدشون خوبه پسر خوب و پاکی هم هست فقط یک مشکلی هست بر اساس تحقیقات پنج سال پیش به مدت دو هفته در بیمارستان اعصاب و روان بستری بوده گویا عاشق دختری شده و به خاطرش خودکشی کرده بعد یه مدت بستریش کردن اما در حال حاضر داروی اعصاب مصرف نمیکنه خواستم بدونم اگه با ایشان ازدواج کنم در آینده برام مشکلی پیش نمیاد ؟ لطفا راهنمایی کنین با تشکر

  • خیلی خوبه که شما به ایشون پیشنهاد بدید دو نفری برید مشاوره ازدواج و حتی مشاوره ژنتیک.اونجا خیلی چیزا مشخص میشه
   خب اگر ایشون یک بیماری شدید روانپزشکی داشته باشه مثل اسکیزوفرنی یا دوقطبی یا افسردگی مزمن،همین الانم تو رفتارش خودشو باید نشون بده ولی گزارشی که شما میدید حکایت از رفتار نرمال ایشون داره.
   تنها نکته ای که باقی میمونه اینه که مبادا ایشون دچار ضعف شخصیتی بصورت “کم بودن قدرت تاب آوری و تحمل مشکلات” و یا بعبارتی “نداشتن تحمل ِ ناکامی و سختیهای زندگی “باشه که باعث بشه در مسیر زندگی هنگام روبرو شدن با معضلات و بحرانها ،خودشو ببازه و احساس ناتوانی بکنه و دوباره دچار حال بد بشه و جاخالی کنه و با اینکار مسئولیت زندگی بیفته روی دوش شما.
   البته در اون شرایط باز هم به روحیات شما بستگی داره،اگر شما خودت زن قوی و محکمی هستی و میتونی از پس مشکلات زندگی بربیایی در اونصورت میتونی پای انتخابت بایستی ولی اگر جزو زنانی هستی که زندگی شسته رفته میخواهی و دوست داری مرد قویی داشته باشی که به او تکیه کنی باید کمی احتیاط کنی.
   پیشنهاد من اینه که در دوران اشنایی،برای محک زدن ایشون فرصت بیشتری بخودت بدی و رفتارهای ایشون رو زیر نظر بگیری،از موقعیتهای ساده ای مانند توقف پشت چراغ قرمز ترافیک و معطل شدن برای رسیدن شما در قرارها گرفته تا بحثها و مشاجرات مالی و نوع برخورد ایشون با افراد دیگه در موقعیتهای اجتماعی؛با چشمان باز واکنشهای ایشونو مطالعه و بررسی کن
   اگر اوکی بود میشه اینجوری در نظر گرفت که اون خودکشی یک رفتار ناپخته در دورانی بوده که ایشون خودشو نشناخته بوده و شاید اتفاقا بعد ازون دچار یک تحول روحی شده و نگاه جدید و مثبتی به زندگی پیدا کرده .
   بهرحال همه ی ادمها حتی کسی که بیماری اعصاب و روان داشته ،حق زندگی دارن و دلیلی نمیشه بخاطر گذشته شون از نعمات و فرصتهای اتی زندگی بی نصیب بمونن.
   برای هر ادمی(بجز موارد اندک استثنا) امکان وجود یک انتخاب مناسب برای زندگی مشترک وجود داره
   با ایشون جلساتی بگذار و بیشتر صحبت کن تا همدیگه رو بیشتر بشناسید و اگر تونستی قانعش کن دو نفری برید پیش مشاور پیش از ازدواج

 244. با سلام

  میخوام بپرسم مصرف خامه در وعده شب میتونه باعث حالت‌هایی از اضطراب و مقداری افسردگی در روز بعدش بشه
  مخصوصا برای فردی که دچار اختلالات اضطرابی هست و طبع خیلی سردی داره

  • شما هر غذا یا ماده خوراکی که هر نوع تاثیر بدی روی جسم یا روانت داره رو بشرط اینکه اشتباه تشخیص نداده باشی و هر بار که مصرف میکنی همون تاثیر بد رو مشاهده میکنی،برای همیشه باهاش خداحافظی کن و از زندگیت حذف کن

 245. سلام ممنون از جوابتون

  یک سوال دیگر هم با عرض پوزش دارم

  داروی نورتریپتلین غیر از افسردگی به روی وسواس و اضطراب اجتماعی هم تاثیر مثبت داره؟

  • یه دارو اگر به کسی بسازه روی همه ی حالاتش تاثیر مثبت میگذاره.نیازی به تجویز همزمان هفت هشت ده تا دارو نیست

 246. سلام من با قرص برنج بر اثر نرسیدن به عشقم خودکشی کردم و به طور معجزه آسایی زنده موندم و یک شب تو ای سی یو بستری بودم البته اونجا گفتن شانس آوردی قرصت تقلبی بوده به هر جهت بعد منو پیش دکتر اعصاب و روان بردن برام سیتالوپرام ۴۰ ،تریمیپرامین ۱۰۰ و کلونازپام۱ و الانزاپین ۵ نوشته ولی خیلی کسل و خواب آلوده ام زنگم زدم دکتره گفت عیب نداره باید استراحت کنی تا اون افکار از ذهنت بره خواستم بدونم عوارض داروها بعدا رفع میشه ؟

 247. سلام خسته نباشید اقای دکتر بنده قرص سیتالوپرام مصرف میکنم دوز ۸۰ میلیگرم یعنی روزی چهارتا قرص سیتالوپرام با دوز ۲۰ میلیگرم در زمان های مختلف مصزف میکنم به دلیل وسواس فکری و اضطراب اجتماعی و اضطراب فراگیر بعد الان خداروشگر حالم عالی شده میخواستم بدونم درمانمو ادامه بدم یا قطع کنم الان ۳ ماه مصرف میکنم ممنون

 248. سلام جناب دکتر خسته نباشید

  دوتا سوال داشتم

  آزمایش ویتامین دی دادم روی ۵بود که معمولا باید ۵۰تا ۸۰باشه

  ممکنه اضطراب من بخاطر کمبود این ویتامین باشه و با بهبود ویتامین دی مقداری از اضطرابم درست بشه؟

  سوال دوم اینکه مصرف اس سیتالوپرام یا ممکنه باعث دیابت یا افزایش قند خون بشه؟

  از لحاظ علمی ثابت شده؟

 249. سلام و عرض ادب
  من خانمی ۴۰ ساله هستم که از ۱۴ سالگی حملات میگرن داشتم که بسیار شدید بود..البته خاله و مادرم هم دچار این مشکل بودن..با ورزش و پرهیز غذایی کمی شدت حملات کمتر شد..در سن ۳۰ سالگی و بعد از زایمان حملات میگرن بسیار شدید و زیاد شد جوری که هر یک روز درمیان کارم به بیمارستان میکشید..و بعد حملات پانیک شروع شد..پراپانول..اسنترا..و نورتپتیلین تجویز دکتر بود که واقعااا بعد از ۳۵ سال من تونستم از حملات میگرن یه نفس راحت بکشم..البته کامل برطرف نشد ولی عالی بود..اسنترا رو دوسال خوردم و قطع کردم..ولی پراپانول و نورتپتیلین رو همچنان میخورم.
  بعد از مبتلا شدن به کرونا و بستری شدن در بیمارستان حملات پانیک برگشته…مشکل افسردگی یا بیحالی رو ندارم فقط و فقط نفس تنگی.
  دکتر سیتالوپرام رو تجویز کردن…الان سه چهار روزه که میخورم ولی نفس تنگی و خمیازه کشیدن بسیارر آزاردهنده هست…پیشنهاد شما چیست

 250. سلام
  اقای دکتر پیشاپیش از پاسخگویی تشکر میکنم.
  یک سال و نیم جهت درمان وسواس و اضطراب سیپرالکس با دوز ۵ و بعد ۱۰ و بعد ۱۵ استفاده کردم. جهت کاهش دوز دارو شش ماه دوز ۱۰ و دوماه دوز ۷.۵(یک روز نصف قرص و یک روز قرص کامل) استفاده کردم در حال حاضر دوز دارو رو دو هفته هست که به دوز ۵ رساندم. تقریبا هیچ علائم ترکی نداشتم. خواستم بپرسم آیا امکان داره دوز ۵ سیپرالکس رو تا یک سال آینده ادامه بدم؟

 251. سلام جناب دکتر آرزوی سلامتی براتون دارم

  ممکنه کسی که همیشه قند خونش زیر ۸۰بوده با مصرف اس سیتالوپرام قندش بره بالای ۱۰۰؟

  مصرف نوشابه در این فرد حدود ۸لیتر در ماه
  و فست فود و چربی فراوان جزو برنامه غذایی ش بوده

  سپاس گذارم

 252. سلام آقای دکتر ممنون میشم راهنماییم کنید،من ۳۰ سالم هست و کودکی سختی داشتم, از وقتی یادم هست آدم مضطرب و کمی هم ترسو بودم و اعتماد به نفس پایینی داشتم الان بزرگترین مشکل من این هست که نمیتونم توی جمع درست صحبت کنم تپق زیاد دارم و حرفام را یادم میره اگر جمع زیاد باشه تپش قلب میگیرم و برای هر اتفاق جدیدی دلهره دارم وقتی میبینم بقیه خیلی راحت صحبت میکنن حسرت میخورم من الان دانشجو ارشد بالینی هستم ولی وقتی می‌خوام مطلبی را بگم از استرس هم فراموش میکنم هم با لرزش صدا و حال بد باید ارائه بدم و نمیتونم ،جدیدا خیلی هم زود خشمگین میشم،و در کل هیچ وقت توی هیچ کاری پشتکار خوبی نداشتم ، من مادر هستم الگوی خوبی برای فرزندم نیستم اصلا نمی‌دونم باید چه کار کنم یک هفته هست صبح ها دارم قرص پروپرانولول ۵۰ روزی یکی می‌خورم، بهتر هست که داروی دیگری مصرف کنم؟ یا کتاب خاصی مطالعه کنم یا کلاسی برم بتونم درمان بشم؟اقای دکتر خواهشاً کمکم کنید

 253. با سلام مصرف پزفنازین در کنار فلوکستین ممکنه افسردگی بیاره

  ۵روز هست فلوکستین رو شروع کردم

  امروز افسرده شدم

  میگم شاید بخاطر اینکه ۳ روزه کنارش پرفنازین میخورم اینطور شدم

 254. سلام آقای دکتر در ادامه سوال بالا فلوکستین تو بازارنبود چند مدت و من ۶ماه کنار گذاشتم و دو سه تا دارو دیگه مصرف کردم که عوارض داشت حالا که فلوکستین دوباره توزیع شده یک هفته دارم میخورم اما تا حدودی افسرده شدم

  قبلا برام عالی بود فلوکستین

  سوالم اینه صبر کنم برطرف میشه افسردگی؟

  ممنونم

 255. سلام خسته نباشین دکتر من قبلا هم سرترالین و هم اس سیتالوپرام مصرف کردم الانم باز دوماه سرترالین شروع کرذم ولی یه حس بی تفاوتی بدی نسبت به همه چیز پیدا کردم و گاهی حس خلا بدی دارم به نظرتون به روانپزشک درباره تغیر دارو به اس سیتالوپرام بگم؟کلا این دوتا دارو تفاوت اصلیشون چی هست؟

  • بهشون بفرمایید شاید لازم به تقویت دارو با داروی مکمل باشه
   براساس تشخیصی که میدن
   مثلا اگر بیماری شما از نوع دو قطبیه شاید لازم باشه تغییراتی اعمال کنن