سیتالوپرام چیست

سیتالوپرام

– سیتالوپرام چیست: 

-داروی سیتالوپرام(Citalopram) یکی از بهترین دارویهای ضد افسردگی جدید و امروزی است که از طریق  افزایش سروتونین  در  مغز اثر می کند.سروتونین همان ماده ای است که بطور طبیعی در بدن ما وجود دارد و باعث شادی ،آرامش، و استحکام رای و نظر انسان میگردد و کمبود این ماده (یعنی سروتونین) در مغز  آدمی منجر به افسردگی، اضطراب و تردید و وسواس میگردد.این دارو در ایران حدود ده تا پانزده سالی هست که توسط روانپزشکان برای مراجعین محترمشان تجویز میشود و تا جاییکه ما روانپزشکان شاهدیم، اغلب مصرف کنندگان از تاثیر خوب این دارو و کم بودن عوارضش راضی بوده اند.

– موارد مصرف  سیتالوپرام: 

این دارو در موارد زیر و صرفا با تجویز پزشک متخصص قابل مصرف می‌باشد: 

۱- اختلال افسردگی ماژور (major depressive disorder).

۲- افسردگی در زنان باردار.

۳-وسواس

۴- درمان افسردگی در بیماران  دو قطبی

۵- درمان اضطرابهای اجتماعی

۶_اختلال بیش فعالی(ADHD)

۷- انواع فوبی ( ترسهای بیمارگونه)

۸-اختلال استرس پس از سانحه.

۹- بی اشتهایی عصبی و پرخوری عصبی

۱۰-انزال زودرس

۱۱-افسردگی پیش از قاعدگی

۱۲-چاقی(فلوکستین)

۱۳- انحرافات جنسی(پارافیلیا):این دارو باعث کاهش تمایلات انحرافی و تکانه های جنسی می گردد.

۱۴-اوتیسم

۱۵-پیشگیری از سردرد تنشی و میگرنی

– منع مصرف سیتالوپرام:

۱-صرفا با خواندن این مطلب یا مطالب مشابه در اینترنت شروع به خوردن این دارو نکنید یا سرخود دارویی که برای دیگران موثر بوده  است را مصرف نکنید.شما به همه ی ریزه کاریهای تاثیر این دارو و تداخلات آن با مواد درون بدن یا داروهای دیگر واقف نیستید.درست است که ما در دنیای اطلاعات اینترنتی زندگی می کنیم اما در رشته ی پزشکی تجربه مهمتر از دانش نوشتاری و کتابی است .شما تجربه ی کافی برای تجویز سر خود این دارو را ندارید.خواهش میکنم با سلامتی و جان خود بازی نکنید.

 

۲-مصرف همزمان با داروهای مهار کننده ی مونوآمین اکسیداز(MAOi) در عرض ۱۴ روز گذشته ( چون امکان تداخلهای خطرناک دارویی وجود دارد!!!!)مانند فنلزین-ترانیل سیپرومین -سلژیلین -ایزوکربوکسازید.

۳-مصرف همزمان با کلوزاپین(بخاطر بالا رفتن ریسک تشنج ناشی از کلوزاپین)

۴- فاز سرخوشی (مانیا) در بیماران دو قطبی

۵- سه ماه اول حاملگی

۶- شیردهی

۷- نارسایی کبدی

۸- نارسایی کلیوی

۹-توجه : گاهی در بیماران زیر  بیست و چهار سال در دوهفته ی اول مصرف این دارو، افکار ناگهانی خودکشی گزارش شده است. اطرافیان باید این نشانه ها را تحت نظر بگیرند و به پزشک خود گزارش بدهند:تغییر و نوسان خلق -تحریک پذیری-عصبانی شدن- دیر به خواب رفتن -اضطراب و سرآسیمگی -خصومت بی دلیل -پرفعالیتی- حملات پانیک-

– اسامی دارو:

نام ژنریک:

 Citalopram

نام تجاری:

Cipram

Celexa

 

 

IMG_20160813_151757
– دوزاژ و نحوه ی مصرف سیتالوپرام:

 
۱-سیتالوپرام  بصورت قرصهای  ۱۰ و ۲۰  میلی گرمی موجود است.

۲-اوج تاثیر سیتالوپرام  ۳ تا ۸ ساعت پس از خوردن دارو د‌یده می شود.

۳-همیشه از یک مارک و یک کارخانه ی تولید  دارو استفاده کنید

۴-اگر یک وعده از قرص را فراموش کردید می‌توانید آن را بمحض اینکه متوجه شدید مصرف کنید ولی اگر تقریبا چند ساعتی بیشتر به مصرف وعدهٔ بعدی نمانده است این کار را نکنید و فقط قرص وعدهٔ بعدی را بخورید. در هر صورت از دوبرابر کردن قرص برای جبران وعدهٔ فراموش شده اجتناب کنید.

۵-قرص را در دمای معمولی اتاق و دور از رطوبت و نور نگه دارید. 

۶-خیلی خیلی مراقب باشید که بچه‌های کوچک دستشان به این قرص و سایر قرصهای اعصاب نرسد.

۷-لیست همه ی داروها حتی ویتامینهای مصرفی خودتان را به پزشکتان اطلاع دهید.

۸-توجه داشته باشید که همیشه زیاد کردن دوز دارو مساوی با زیادتر شدن تاثیر دارو نیست و فقط ممکن است به زیاد تر شدن عوارض دارو منجر شود.

۹-اگر احساس کرده اید که با مصرف این دارو حالتان خوب شده است آن را ناگهانی قطع نکنید چون دچار عوارض ترک ناگهانی خواهید شد.

۱۰-توجه داشته باشید که ممکن است این دارو بطور برعکس در ابتدای درمان منجر به تیرگی شعور و کاهش هوشیاری  و اختلال تفکر در شما گردد.

نیمه عمر سیتالوپرام: 

نیمه عمر سیتالوپرام۳۵ ساعت.

– احتیاطات در مصرف سیتالوپرام

۱-اگر دچار آلرژی شُدید این قرص را مصرف نکنید. علایم آلرژی می‌تواند این‌ها باشد: سرفه، تنگی نفس، خس خس سینه، ورم کردن لب یا زبان یا صورت، ورم کردن گلو، خارش و قرمزی و دون دون شدن پوست، کهیر در هر نقطه از پوست. 

۲- این قرص ممکن است ۴ هفته طول بکشد تا اثرات خوبش را نشان بدهد پس لطفا زود قضاوت نکرده و دارو را قطع نکنید.

اگر مبتلا به بیماری خاصی مثل فاویسم یا کولیت یا فشارخون هستید ،آن را به پزشک خود اطلاع دهید.

۳- در کودکان و نوجوانان بعلت احتمال بروز افکار خودکشی و نیز در سالمندان بعلت کارکرد ضعیفتر کبد و کلیه ، این دارو را با احتیاط مصرف کنید

عوارض سیتالوپرام: 

الف-عوارض کوتاه مدت:
 این عوارض یا خودشان بتدریج برطرف می‌شوند و یا با یک تجویز دیگر بسرعت قابل رفع هستند.بنابرین وقوعِ آن‌ها مجوزی برای قطعِ آن‌ها نیست و فقط اگر خیلی شدید بود با پزشکتان تماس بگیرید.

-عوارض گوارشی یکی از شایعترین این عوارض است که بخاطر تاثیر بر گیرنده های سروتونینی سیستم گوارشی بوجود می آید.البته این عوارض هنگام مصرف سیتالوپرام کمتر از مصرف سرترالین و فلووکسامین می باشد:

۱-تهوع:معمولا گذراست و به دوز دارو بستگی دارد.

۲-مدفوع شل و اسهال:معمولا گذراست و به دوز بستگی دارد.البته این عارضه در سیتالوپرام کمتر از سرترالین است.

اگر فرد مستعد اسهال است،پاروکستین(Paroxetine) بخاطر اثر آنتی کولینرژیکی و حتی یبوست زایی که دارد شاید انتخاب بهتری باشد.

۳-استفراغ

۴-نفخ شکم که کمتر از سرترالین است.

۵-بی اشتهایی و کاهش وزن که بمحض شروع دارو شروع میشود و گاهی تا بیست هفته(۵ماه) ماه هم طول می کشد ولی بعد از آن،این روند متوقف و معکوس میشود و بدن شروع به افزایش وزن می کند‌. بیشترین میزان کاهش اشتها در ابتدای  مصرف دارو ،در بین داروهای سروتونینی(SSRI) متعلق به فلوکستین است.

۶-افزایش وزن: حدود یک سوم مصرف کنندگان بتدریج دچار افزایش وزن میشوند که متاسفانه این افزایش وزن تا زمانی که دارو مصرف میشود  ادامه دارد و با ورزش و رژیم دارویی هم کاهش نمی یابد.این افزایش وزن هم بخاطر افزایش اشتها و هم ناشی از تغییرات متابولیکی در بدن است.افزایش وزن خیلی زیرپوستی و بتدریج رخ میدهد  و ما روانپزشکان که هر یکی دوماه یکبار مراجعینمان را میبینیم بیشتر از خودشان  متوجه گرد شدن صورت و تغییرات وزنی  آنها میشویم.سریعترین و پرسروصداترین میزان افزایش وزن در بین داروهای سروتونینی مخصوصا در خانمهای جوان متعلق به پاروکستین(Paroxetine) می باشد.

۷-سوءهاضمه

۸-سردرد که در بین  ۱۸ تا ۲۰ درصد مصرف کنندگان رخ میدهد( اما این میزان سردرد تفاوتی با سردرد ناشی از دارونماها ندارد).بیشترین میزان ایجاد  سردرد در بین داروهای سروتونینی متعلق به فلوکستین می باشد.

توجه داشته باشید که اتفاقا  در خیلی از مبتلایان به سردرد میگرنی و یا سردرد تنشی، این دارو بعنوان یک داروی پیشگیری کننده از سردرد بکار میرود.

۹-خمیازه:خیلی از مصرف کنندگان داروهای سروتونینی ازینکه در طول روز خمیازه های طولانی و متعدد می کشند شاکی هستند.این خمیازه ها هیچ ربطی به خستگی و یا کمبود خواب شبانه ندارند بلکه ناشی از  تاثیر دارو بر ناحیه هیپوتالاموس مغز می باشد

۱۰- تاثیر بر قند خون: داروهای سروتونینی ممکن است در ابتدا  باعث کاهش شدید قند خون گردند بنابرین بیماران دیابتی باید مراقبت شوند.اما در دراز مدت قضییه برعکس میشود و قند خون مصرف کنندگان داروهای سروتونینی بالاتر میرود

۱۱-اضطراب :در ابتدای مصرف  فلوکستین بیشتر دیده میشود ودر اس سیتالوپرام و پاروکستین  کمتر دیده میشوند(و بنابرین انتخابهای خوبی برای اختلال مخلوط اضطراب و افسردگی هستند).

۱۲-خواب آلودگی یا بیخوابی: واقعیت این است که برخی از داروهای سروتونینی موجب بیخوابی شبانه و برخی دیگر از آنها موجب خواب آلودگی روزانه می گردند.

۱۳-تعریق: برخی از مصرف کنندگان این دارو از عرق کردن زیاد مخصوصا شب هنگام بحدی که منجربه خیس شدن ملحفه ها میگردد شاکی هستند.این تعریق ربطی به دمای محیط ندارد و حتی در زمستان و هوای سرد هم رخ می دهد.مصرف یک تا دو میلی گرم ترازوسین (trazocin)در روز در کاهش این عارضه مفید است.

۱۴-کابوس و رویاهای شفاف و زنده:بیشتر مراجعینی که این دارو را مصرف می کنند از دیدن خوابها و یا کابوسهای شلوغ و شفاف و زنده شاکی هستند.همچنین بعضی ها از دندان قروچه ،بیقراری پاها و میوکلونوس شبانه و تعریق در خواب شکایت دارند.

۱۵-تشنج :معمولا در مصرف کنندگان داروهای سروتونینی دیده نمیشود مگر زمانی که دوز مصرف خیلی بالا باشد مثلا ۱۰۰ میلی گرم فلوکستین ( پنج کپسول فلوکستین).احتمال تشنج فقط یکدهم تا دودهم درصد میباشد که این مساوی احتمال تشنج با دارونماها(پلاسبو) هم هست.

۱۶-عوارض آنتی کولینرژیک( شامل:خشکی دهان_یبوست _خواب آلودگی): این عوارض فقط با پاروکستین ممکن است دیده شوند.البته خشکی دهان را همه داروهای سروتونینی دارند که ارتباطی با اثر آنتی کولینرژیکی آنها ندارد.

۱۷-عوارض خونی:داروهای سروتونینی عوارض خونی خاصی ندارند فقط ممکن است گاهی دچار دیربند امدن خونریزی  ویا  کبودی پوست ناشی از عدم کارکرد صحیح پلاکتهای انعقادی گردند که بهتر است در اینجور مواقع آزمایشهای انعقادی خون (BT) چک شوند.

اگر کسی این داروها را همراه با آسپیرین یا د اروهای ضدانعقادی میخورد این احتمال ممکن است بیشتر گردد.

همچنین کسانیکه داروهای سروتونینی را همراه با داروهای مسکن و ضد درد مانند پیروکسیکام_بروفن _ دیکلوفناک(معروف به NSAIDها) مصرف میکنند احتمال خونریزی معده  دارند و بهتر است برای آنها پیشاپیش داروی ضد  اسید معده مانند پنتوپرازول تجویز شود.

‌۱۸-تاثیر بر  نمک خون(سدیم): بعصی از مصرف کنندگان داروهای سروتونینی مخصوصا سالمندان دچار سندروم ترشح نابجای هورمون ضدادراری (SIADH)می شوند و میزان سدیم خون آنها پایین می آید.این سندرم منجر به تهوع، استفراغ ،گیجی و تغییرات شخصیتی می گردد

ب- عوارض طولانی مدت:
 
۱- کاهش میل جنسی و کاهش ارگاسم و ارضا در هر دوجنس زن و مرد:متاسفانه این مشکل در هشتاد درصد مراجعین بوجود میاید و تا زمانی که مصرف دارو ادامه دارد، این اختلال هم وجود دارد.برعکس خیلی از عوارض که بتدریج از بین می روند و بدن نسبت به آنها مقاومت پیدا میکند این عارضه متاسفانه تا زمان مصرف دارو ادامه دارد.

برای حل این مشکل روشهای زیر پیشنهاد میشود:

الف- تعویض با یک داروی سروتونینی دیگر.

ب- اضافه کردن قرص بوپروپیون(Bupropion).

ج- اضافه کردن قرص میرتازاپین(Mirtazapin).

۲- حمله ی سرخوشی (مانیا) :که بصورت افزایش انرژی،پرسرعت شدن کلام و تفکر،رفتار بی پروا ،گستاخی و ماجراجویی جدید و عجیب،احساس نشاط بینهایت،خلق تحریک پذیر،بیخوابی،ولخرجی و افزایش تمایلات جنسی خود را نشان می دهد.

۳-تغییر غیرعادی در خلق و رفتار.

۴-تاری دید،دید تونلی،چشم درد،تورم چشم،دیدن هاله اطراف اشیا که همه ی اینها احتمال وجود آب سیاه یا گلوکوم را مطرح می کنند.

۵-اگر دچار کبودی ،مشکل در تنفس،تورم صورت و لب و زبان و گلو شدید یعنی شما دچار آلرژی شده اید و سریعا باید به بیمارستان مراجعه نمایید.

-علایم مسمومیت:

 

در صورت خوردن تعداد زیادی قرص و مسمومیت با آن( چه اشتباهی و چه به قصد آسیب زدن به خود ) فورا فرد مبتلا را به مرکز درمان مسمومیتهای دارویی (در تهران: بیمارستان لقمان ) برسانید.

-تداخلات دارویی:

-بیشترین تداخلات دارویی در داروهای سروتونینی متعلق به داروی فلووکسامین است.و داروهای سرترالین،سیتالوپرام و اس-سیتالوپرام کمترین تداخلات دارویی را دارا هستند.

مصرف همزمان داروهای سروتونینی با زولپیدم ممکن است منجر به افزایش احتمال ایجاد توهم ناشی از زولپیدم گردد.

– مصرف همزمان این دارو با مسکنها( مثل بروفن و دیکلوفناک و…) ممکن است منجر به خونریزی معده گردد.( داروهای سروتونینی ممکن است مانع عملکرد صحیح پلاکتها گردند).

-این دارو اثر تاموکسیفن را کم می کند.

– مصرف همزمان با داروهای مهار کننده MAO منجر به بحران فشار خون میگردد( تا ۱۴ روز بعد از تجویز  MAOها مراقب باشید).

-مصرف همزمان بالیتیوم ،ال تریپتوفان،MAO ها،و هر دارویی که حاوی سروتونین باشد ممکن است منجر به سندروم سروتونین گردد.

داروهای سروتونینی( مخصوصا فلووکسامین) وقتی همراه با کلوزاپین تجویز شوند احتمال تشنج را بالاتر می برند

رهنمودهای کلی در مصرف داروهای اعصاب: 
۱– توجه داشته باشید که تمام داروهای روانپزشکی فقط بنابر تشخیص یک روانپزشک که از مکانیسم اثر آن‌ها و از نحوهٔ تعامل نروترانسمیتر‌ها و رسپتور‌ها در سلولهای عصبی آگاهیِ کامل داشته و برآن‌ها مسلط است قابل تجویز است و مصرف خودسرانهٔ دارو‌ها آن هم فقط با کسبِ اطلاعات سَرسَری از صفحات اینترنتی و یا توصیه‌های ناقصِ دانشجویی و یا با الگو گرفتن از نسخهٔ سایر بیماران و تهیه آن‌ها از مراکز غیر مجاز خیابانی، بسیار خطرناک است و عواقب آن قابل پیش بینی نیست.IMG_20160805_153636

۲-همچنین در جریان باشید که سود و زیان یک دارو را باید در مقایسه با یکدیگر بسنجید و به صرف وجود یک عارضهٔ کوتاه مدت، خودتان را به اشتباه از مصرف دارویی که می‌تواند سرنوشت خلق و رفتار و شخصیت شما را تغییر داده و به سمت یک زندگی سالم و پر از آرامش سوق دهد، محروم نکنید.

۳-داروهای اعصاب را همراه با آب میوه مخصوصا آب گریپفروت…آب انار…نوشیدنیهای انرژی زا…چای سبز…قهوه…شیر…دوغ مصرف نکنید چون ایجاد تداخل می کنند.

نویسنده: دکتر پرویز علی وردی (روانپزشک) 
-وبسایت:  www.parvizaliverdi.com 

-تلفن وقت دهی ۸۸۵۵۶۹۴۶( از مشاوره یا پاسخ از طریق تلفن معذوریم) 

-پی نوشت: کپی برداری و حذف نام نویسنده عملی غیر اخلاقی بوده و درشان یک انسان فرهیخته نیست.

30 Comments

 1. آقای دکتر سلام و عرض ادب ممنون از مشاور رایگان
  مدت دوماه است یک چهارم کلونازپام یک برای اضطراب و خواب میخورم، می‌خوام دیگه نخورم روش کنار گذاشتن را چطور انجام بدم

  • کج و دار و مریز هی بخورید و گاهی نخورید.کم کم بگذاریدش کنار
   یا از قرص پوکساید بعنوان جایگزین استفاده کنید

 2. با سلام.۵سال پاروکستین۲۰ولاموژین ۲۵میخورم.علایم من مثل استرس و اضطراب و افسردگی تو این دوره آخری بد شده،دکتر گفتم، اس سیتالوپرام رو جایگزین پاروکستین کرد.تغییر ناگهانی دارو احتمال داره تا عادت کردن بدن به اس سیتالوپرام اذیتم کنه؟ممنون.

  • معمولا تغییر ناگهانی در این دسته از داروها مشکلی ایجاد نمیکنه ولی خب شما باز هم محتاط باشید و یکی دو هفته ای مجال بدهید

 3. سلام دکتر من چندروزه زیر نظر پزشک شبی نصف قرص ازپیم میخورم هم سوزش معده و حالت تهوع دارم هم بسیار خستم چیکارکنم آیا ادامه داره؟

 4. سلام روز بخیر من به دلیل اضطراب با تجویز پزشک ۳ ماه سیتالوپرام ۲۰ مصرف کردم و چون بعد ۳ ماه هنوز اون حالت‌های استرسی رو داشتم ۳ ماه دیگه هم گفتن مصرف کنم، حالا که اون ۳ ماه دوم گذشته خیلی بهترم و چند روزه کم کم دوز رو آوردم پایین و ۱/۴ میخورم، پزشکم دیگه ایران نیستن میخواستم ببینم الان میتونم دیگه قطعش کنم؟ انقدر از عوارض قطعش میگن میترسم

 5. سلام عرض ادب آقای دکتر من ۵ روزه زیر نظر پزشک سیتالوپرام ۵ میل را شروع کردم ولی حالم خیلی بدتر شده، دکتر میگه دوهفته باید تحمل کنی تا قرص اثر کنه، خیلی حالم را بد کرده چه کار کنم

 6. سلام ، دکتر به دختر ۱۴ ساله ی من به دلیل تشخیص وسواس سلامتی و اضطراب سیتالوپرام ۲۰ تجویز کرده ، ولی من از عوارضش میترسم .
  میخواستم بدونم آیا امکان داره که با شروع این درمان در سن پایین این اختلال به مرور خوب بشه و بعد از مدتی دارو رو قطع کنند ؟ یا باید برای همیشه دارو مصرف کنه؟

 7. سلام جناب دکتر
  ممنون از سایت خوبتون
  من پدری دارم که از بچگی یادم هست مردم را بخاطر ضعف هایشان بی پروا سرزنش می کرد مثلا یک فرد قد کوتاه را بدبخت خطاب می کرد و یا اگر شخصی با خودش صحبت می کرد بی مهابا می گفت ببین طرف دیوانه است و … همیشه بدبین بود مثلا می گفت همسایه ها می خواهند خانه من را از چنگم در بیاورند به همین دلیل گاهی زباله درب منزل من می گذارند. همچنین رنجور بوده و زود از کوره در می رفت.
  نام بیماری ایشان جیست؟ و آیا با توالی نسل منتقل می شود؟

  • ما در دنیا اینهمه رذائل اخلاقی داریم که اینهمه پیامبر و حکیم و شاعر در طول تاریخ با جملات حکیمانه ی خودشون سعی در اصلاح این بداخلاقیها داشتند.شاید اختلالی نباشه ولی سورفتار هست

 8. آقای دکتر من بدلیل رابطه کوتاه ناموفق که داشتم به شدت بی قرار شدم و بغض دارم و گریه میکنم سردرد شدید و شکم درد هم دارم هی میخوام به طرف زنگ بزنم و …من قبل ازین هم چندساله داروی ضد افسردگی مصرف میکنم ونلافاکسین یک عدد و اس سیتالوپرام یک عدد..
  میخوام ازین وابستگی لعنتی خلاص شم و درد بدنم کم بشه و یکمی خلقم بهتر بشه ..
  با اون طرف هم همکار هستم و این باعث میشه بیشتر ناراحت و غمگین باشم بخصوص اینکه بی محلی هاش رو میبینم و رفتارهایی که انگار نه انگار اتفاقی افتاده و کاملا شاداب هست تو محل کار و بمن میگه تو غیر عادی هستی که تمومش نمیکنی.
  لطفا کمکم کنید و بفرمایید چه داروهایی برای من مناسبه اگر پیش شما می‌آمدم چی تجویز میکردید؟
  خواهش میکنم کمکم کنید و داروهای مناسب را بفرمایید

  • فک کنم سوتفاهم شده.چون من اینجا برای کسی دارو تجویز نمیکنم.فقط سیوالات کوتاه رو جواب میدم.لطفا حضوری هم به روانپزشک و هم روانشناس مراجعه کنید

 9. عرض ادب و احترام
  آقای دکتر من سابقه وسواس فکری دارم حدودا ۶ سال
  که البته آخرین باری که فعال شد ۲سال و نیم پیش بود و خوب شدم با مصرف سیتالوپرام
  از امسال آبان ماه یه دوره ی استرس شدید کشیدم بعدش پانیک شدم با مصرف اسنترا پانیکم خوب شد اما یه حالتی بهم دست داد که وقتی حرف میزدم می‌پرسیدم از خودم این صدای منه؟خودمو تو آینه میدیدم میگفتم این منم؟این دست من؟و از این قبیل سوالا
  امروز ۱۰ روز که دارم سیتالوپرام و پراپرانول میخورم
  حالت افسردگی و وسواس هم برگشته
  آقای دکتر فکر اینکه دیگه خوب نمیشم باعث میشم حالم خیلی بد بشه
  این بیماری خوب شدنی هست؟میشه به زندگی عادی برگشت؟

  • اینقدر دارو عوض نکنید فایده ای نداره
   یه دارو رو دو سال پشت سرهم بخورید .مهم نیست کدوم دارو باشه

 10. سلام اقای دکتر فوق العاده زیاد و خیلی خیلی عرق میکنم بیرون ک میرم خیس خیس میشه صورت و بدنم انگار دوش گرفتم تو عمرم کسی مثه خودم ندیدم حتی توی سرما عرق میکنم واقعا عصبانی ام. نمیدونم چع گناهی کردم.. چه دارویی پیشنهاد میکنید بخورم که اون هورمونی ک باعث استرس و تعریق میشه نابود شه کلا

  • چرا به ما شکایت میکنید:-))) مگه ما مقصریم
   به دکتر غدد مراجعه کنید.البته ایشون هم مقصر نیستا

 11. سلام آقای دکتر عرض خسته نباشید.بنده برای وسواس فکری ب تشخیص پزشک متخصص سرترالین ۱۰۰ یکعدد و کلومیپرامین ۲۵ شبها مصرف میکنم احساسم این هست ک ترکیب این دو و خصوصا کلومیپرامین شدت وسواس رو شدیدا کاهش داده منتهی مشکلی ک هست اینکه عوارضی نظیر خشکی دهان و بی قراری و کمی بی حوصلگی دارم با توجه ب اینکه کلومیپرامین رو تازه شروع کردم و ب درمان اضافه شده احتمال زیاد از اون باشه.خواستم بپرسم از خدمت شما آیا این عوارض همونطور که گفته میشه بعد از مدنی از بین میره یا پایدار خواهد بود؟ممنون از لطفتون.

 12. سلام شخصیت مرزی ام دکتر بهم هالوپریدول، دپاکین، آلپرازلام و پرفنازین داده… ب نظرتون اینا حالمو خوب میکنه یا داروی دیگه ای هم نیازه؟؟؟؟

 13. سلام جناب دکتر
  گاهی وقت ها قبل خواب معمولا افکار و تخیلات منفی مثلا گیر خفت گیر افتادن و … که ممکن است هرگز برای کسی اتفاق نیفتد سبب می شود تا ساعت ها خوابم نبرد و صبحها با اعصاب خورد بلند شوم یا کلا نخوابم. در این حالت مغزم مثل سی پی یو ای که روی ۱۰۰ درصد رفته با سرعت تخیلات منفی را تولید و پردازش می کند که سبب خستگی ذهنم می شود. همه این پردازش ها در ناحیه فرونتال انجام می شود.
  بنظر شما غیر از خودکشی چه راه چاره ای برای بنده وجود دارد؟ ۳۹ ساله

 14. سلام دکتر من هشت ماهی میشه که امی تریپتیلین مصرف میکنم دوز مصرفی ۵۰میل در روز الان یک ماهه که بیماریم تشدید شده معده درد عصبی هم دارم میتونم همزمان سیتالوپرام را هم شروع کنم. ممنون

 15. دکتر من سیتالوپرام میخورم ولی میل جنسیم خیلی کم شده تازه هم عقد کردم واقعا تاثیرش بده واسم مکمل چی مصرف کنم؟ و اینکه مصرف این مکمل تاثیر سیتالوپرامو کم نکنه برای مشکلات اعصابی که داشتم؟

Comments are closed.