حال خوب با ونلافاکسین

ونلافاکسین

– ونلافاکسین(افکسور)چیست:

یک داروی ضد افسردگی جدید و مدرن است که از طریق  تاثیر بر دو نروترانسمیتر نوراپی نفرین و سروتونین در  مغز اثر می کند و روانپزشکان معمولا این دارو را برای درمان افسردگیهایی که شدت آنها از متوسط تا شدید است بعد از امتحان داروهایی که فقط سروتونینی هستند به کار می برند.این دارو در دوز زیر ۱۵۰ میلیگرم بیشتر بر روی سروتونین، بین ۱۵۰ تا ۳۰۰ میلیگرم بیشتر بر   روی نور اپی نفرین و در بالای ۳۰۰ میلی بیشتر بصورت دپامینی اثر می کند.بعضی از متخصصین معتقدند که  احتمالا این دارو از زولوفت ( سرترالین) قویتر است.

– موارد مصرف ونلافاکسین(افکسور)

این دارو در موارد زیر و صرفا با تجویز پزشک متخصص قابل مصرف می‌باشد: 

۱- اختلال افسردگی ماژور (Major Depressive Disorder).

۲- اختلال اضطراب فراگیر(Generalized Anxiety Disorder).

۳-اضطراب اجتماعی(Social Phobia).

۴- اختلال وسواسی جبری(OCD).

۵- اختلال پانیک (Panic).

۶_اختلال بیش فعالی(ADHD).

۷- در ترک کوکایین وقتی همراه با افسردگی باشد.

۸-اختلال گذر هراسی (Agoraphobia).

۹-گاهی درمان نوروپاتی دیابتی( مانند دلوکستین).

۱۰- گاهی درمان گر گرفتگی در زنان یائسه یا مردان مبتلا به سرطان پروستات که با هورمونها تحت درمان هستند.

۱۱- گاهی در پیشگیری از سردرد میگرنی( هرچند خود این دارو هم میتواند سردرد میگرنی بدهد).

۱۲- گاهی در درمان کاتاپلکسی(ضعف عضلانی) در مبتلایان به حمله ی خواب(نارکولپسی). 

– موارد منع مصرف ونلافاکسین


۱- فاز سرخوشی (مانیا) در بیماران دو قطبی

۲- سه ماه اول حاملگی

۳- شیردهی


۴- نارسایی کبدی

۵- نارسایی کلیوی

۶-گاهی در بیماران زیر  بیست و چهار سال در دوهفته ی اول مصرف این دارو افکار ناگهانی خودکشی گزارش شده است.پس اطرافیان باید این نشانه ها را تحت نظر بگیرند و به پزشک خود گزارش بدهند:تغییر و نوسان خلق -تحریک پذیری-عصبانی شدن- دیر به خواب رفتن -اضطراب و سرآسیمگی -خصومت بی دلیل -پرفعالیتی- حملات پانیک- تکانشگری- بیقراری

۷-صرفا با خواندن این مطلب یا مطالب مشابه در اینترنت شروع به خوردن این دارو نکنید یا سرخود دارویی که برای دیگران موثر بوده  است را مصرف نکنید.شما به همه ی ریزه کاریهای تاثیر این دارو و تداخلات آن با مواد درون بدن یا داروهای دیگر واقف نیستید.درست است که ما در دنیای اطلاعات اینترنتی زندگی می کنیم اما در رشته ی پزشکی تجربه مهمتر از دانش نوشتاری و کتابی است .شما تجربه ی کافی برای خود درمانی با این دارو را ندارید…خواهش میکنم با سلامتی و جان خود بازی نکنید.

 

– اسامی دارو:

نام ژنریک

 VENLAFAXIN

_اسم تجاری  

-EFFEXOR

IMG_20160813_151757
– دوزاژ و نحوه ی مصرف ونلافاکسین:

 
۱-این قرص در دوزهای۵ /۳۷، ۷۵ ، میلی گرمی موجود است  فرمهای پیوسته رهش (extended release)هم موجود است که از محاسن آن کمتر بودن احساس تهوع و مصرف یکبار در روز آنها می باشد.این داروها  صرفا با نسخهٔ پزشک قابل تهیه می‌باشد.مصرف با شکم خالی بهتر است ولی اگر دچار تهوع میشوید با غذا مصرف کنید.

۲- دوز درمانی این قرص ۷۵ میلی گرم یکبار در روز میباشد.که در هفت روز اول شروع درمان بهتر است با نصف اینمقدار یعنی ۳۷/۵ میلی گرم شروع شود. 

۳- حداکثر دوز درمانی در یک روز نباید از۳۷۵ میلی گرم  برای قرصهای معمولی و ۲۲۵ میلی گرم برای قرصهای طولانی اثر بیشتر باشد.

۴-هنگام قطع دارو این کار باید بین ۲ تا ۴ هفته انجام شود

۵-همیشه از یک مارک و یک کارخانه ی تولید  دارو استفاده کنید

۶-اگر یک وعده از قرص را فراموش کردید می‌توانید آن را بمحض اینکه متوجه شدید مصرف کنید ولی اگر تقریبا چند ساعتی بیشتر به مصرف وعدهٔ بعدی نمانده است این کار را نکنید و فقط قرص وعدهٔ بعدی را بخورید. در هر صورت از دوبرابر کردن قرص برای جبران وعدهٔ فراموش شده اجتناب کنید.

۷-قرص را در دمای معمولی اتاق و دور از رطوبت و نور نگه دارید. 

۸-خیلی خیلی مراقب باشید که بچه‌های کوچک دستشان به این قرص و سایر قرصهای اعصاب نرسد.

۹-لیست همه ی داروها حتی ویتامینهای مصرفی خودتان را به پزشکتان اطلاع دهید.

۱۰- این دارو بصورت کپسولهایی تهیه شده است که محتویات خود را بصورت آهسته آهسته(DELAYED RELEASE) آزاد میکند

۱۱-اگر احساس کرده اید که با مصرف این دارو حالتان خوب شده است آن را ناگهانی قطع نکنید چون دچار عوارض ترک ناگهانی خواهید شد.

– احتیاطات در مصرف ونلافاکسین: 

۱-اگر دچار آلرژی هستید یا اگر دچار شُدید این قرص را مصرف نکنید. علایم آلرژی می‌تواند این‌ها باشد: سرفه، تنگی نفس، خس خس سینه، ورم کردن لب یا زبان یا صورت، ورم کردن گلو، خارش و قرمزی و دون دون شدن پوست، کهیر در هر نقطه از پوست. 

۲- قطع ناگهانی ونلافاکسین منجر به سندرم قطع ناگهانی دارو با این علایم می گردد:گیجی-خشکی دهان-بیخوابی-تهوع-تحریک پذیری-تعریق-بی اشتهایی-اسهال-خواب الودگی-اختلال حسی.
بنابرین هنگام قطع باید این دارو را بتدریج کاهش داد.

جهت کاهش علایم سندرم قطع ناگهانی دارو میتوان از فلوکستین آهسته رهش استفاده کرد.

 

عوارض ونلافاکسین(افکسور):

۱-عوارض خفیف و گذرا:
 این عوارض یا خودشان بتدریج برطرف می‌شوند و یا با یک تجویز دیگر بسرعت قابل رفع هستند.بنابرین وقوعِ آن‌ها مجوزی برای قطعِ آن‌ها نیست.
۱-تهوع :شایعترین و بیشترین عارضه مخصوصا در شروع درمان است.برای همین باید این دارو را با دوز خیلی کم شروع کرد.برای کاهش تهوع میتوان از داروهای ضد تهوع مثل اندانسترون(ondansetron) یا از داروی میرتازاپین (Mirtazapine ) که به Remeron  هم معروف است استفاده کرد.

۲-کاهش میل جنسی و تاخیر در ارگاسم. (حدود سی تا چهل در صد مواقع)

۳-سردرد،بیخوابی،خواب آلودگی،خشکی دهان،یبوست،تعریق زیاد،گیجی،ضعف جسمانی،تحریک پذیری

۲- عوارض جدی:
 
احتمال بروز این عوارض کم است و فقط باید نسبت به بُروز آنها هوشیار باشید و سریعا به بیمارستان مراجعه نمایید:

۱-افزایش فشار خون(Hypertention):

 افزایش فشارخون به دوز دارو وابسته است .یعنی اگر دوز دارو بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ میلیگرم باشد در هفت درصد موارد …و اگر دوز دارو بالاتر از ۳۰۰ میلی باشه در سیزده در صد موارد امکان بالارفتن فشارخون وجود دارد.پس حتما قبل از شروع این دارو فشار خون را اندازه بگیرید.

۲-تاری دید،دید تونلی،چشم درد،تورم چشم،دیدن هاله اطراف اشیا که همه ی اینها احتمال وجود آب سیاه یا گلوکوم را مطرح می کنند.

۳-اگر دچار کبودی ،مشکل در تنفس،تورم صورت و لب و زبان و گلو شدید یعنی شما دچار آلرژی شده اید و سریعا باید به بیمارستان مراجعه نمایید.

-علایم مسمومیت:

در صورت خوردن تعداد زیادی قرص و مسمومیت با آن( چه اشتباهی و چه به قصد آسیب زدن به خود ) تغییراتی در ریتم قلبی و نوار قلبی بوجود می اید.همچنین تغییرات فشار خون-تشنج-کوما -و سندرم سروتونین ممکن است مشاهده شود. ….فورا فرد مبتلا را به مرکز درمان مسمومیتهای دارویی (در تهران: بیمارستان لقمان ) برسانید.

اغلب خطر مرگ و میر بالا نیست مگر اینکه همزمان همراه با سایر داروهای اعصاب بصورت ترکیبی مصرف شده باشد.

-تداخلات دارویی:

– مصرف همزمان ونلافاکسین با لیتیوم،داروهای آتیپیک ضد روانپریشی و بنزودیازپینها باید با احتیاط انجام شود

– مصرف همزمان با داروهای مهار کننده MAO منجر به سندرم افزاش سروتونین گردد
-ونلافاکسین سطح دزیپرامین و ریسپریدون را بالا میبرد.

– در صورت مصرف همزمان با بوپروپیون و یا ترامادول ریسک تشنج بالا می رود.

رهنمودهای کلی در مصرف داروهای اعصاب: 
۱– توجه داشته باشید که تمام داروهای روانپزشکی فقط بنابر تشخیص یک روانپزشک که از مکانیسم اثر آن‌ها و از نحوهٔ تعامل نروترانسمیتر‌ها و رسپتور‌ها در سلولهای عصبی آگاهیِ کامل داشته و برآن‌ها مسلط است قابل تجویز است و مصرف خودسرانهٔ دارو‌ها آن هم فقط با کسبِ اطلاعات سَرسَری از صفحات اینترنتی و یا توصیه‌های ناقصِ دانشجویی و یا با الگو گرفتن از نسخهٔ سایر بیماران و تهیه آن‌ها از مراکز غیر مجاز خیابانی، بسیار خطرناک است و عواقب آن قابل پیش بینی نیست.IMG_20160805_153636

۲-همچنین در جریان باشید که سود و زیان یک دارو را باید در مقایسه با یکدیگر بسنجید و به صرف وجود یک عارضهٔ کوتاه مدت، خودتان را به اشتباه از مصرف دارویی که می‌تواند سرنوشت خلق و رفتار و شخصیت شما را تغییر داده و به سمت یک زندگی سالم و پر از آرامش سوق دهد، محروم نکنید.

۳-داروهای اعصاب را همراه با آب میوه مخصوصا آب گریپفروت…آب انار…نوشیدنیهای انرژی زا…چای سبز…قهوه…شیر…دوغ مصرف نکنید چون ایجاد تداخل می کنند.

نویسنده: دکتر پرویز علی وردی (روانپزشک) 
-وبسایت:  www.parvizaliverdi.com 

-تلفن وقت دهی ۸۸۵۵۶۹۴۶_۰۲۱( از مشاوره یا پاسخ از طریق تلفن معذوریم).

-پی نوشت: کپی برداری و حذف نام نویسنده عملی غیر اخلاقی بوده و درشان یک انسان فرهیخته نیست.

37 Comments

 1. دکتر من باید کپسول ونلافکسین ۳۷٫۵ رو نصف کنم(دارم به تدرج کمش میکنم زیر نظر پزشک) خیلی سخته بشینم بشمارم موارد داخلشو بریزم نصفشو تو کپسول
  اگه قرصشو بگیرم نصف کنم اوکیه ؟
  پیوسته رهش بودن و جذب کپسول تو ۲۴ ساعت با قرص که سریعتر جذب میشه مشکلی ایجاد نمیکنه در احوالات آدم؟

 2. سلام آقای دکتر
  بنده بخاطر بی حوصلگی و غمگینی و به روانپزشک مراجعه کردم و داروی لاموتریژین و ولبان ۱۵۰ تجویز کردند الان حدود بیست روز میخورم تاثیری ندیدم و استرس هم گرفتم با دکتر خود مطرح کردم بجای ولبان گفتند الونتا روزی یکی بخورم، بنظر شما این دارو برای بنده قوی نیست و حالمو بدتر نمیکنه؟

 3. سلام جناب دکتر
  میخواستم بپرسم بجای ونلافاکسین از دس ونلافاکسین می توان استفاده کرد و آیا دس ونلافاکسین در ایران موجود است؟ چون در کلیه های من روکش کپسول سریع به سنگ تبدیل می شود و دس ونلافاکسین روکش ندارد.

 4. جناب آقای دکتر بنده ۲۸سال سن دارم و به تشخیص متخصص قلب برای پیشگیری از فشار خون ارثی چون چند باری فشار خون بالا داشته ام قرص ۵ شیل موقع خواب استفاده می کنم و یه قرص الونتا هم برای ایجاد آرامش بهم دادن .
  طی مراجعه به دکتر زنان دکتر بهم قرص روجا داده چون کیست دارم .
  این قرص هم باید شب ها استفاده بشه.
  ایا تداخلی باهم ندارن؟ چه ساعتی از روز هر کدوم رو استفاده کنم.
  ممنونم از محبتتون

 5. سلام آقای دکتر من اتفاقی با سایتتون آشنا شدم و دیدم جواب سوالهارو از چند سال پیش دادین خدا خیرتون بده … منم ۲۳سالمه از وقتی خودمو شناختم اضطراب داشتم فقط نوعش عوض میشد اول دبستان اضطراب جدایی داشتم و سیتالوپرام مصرف کردم تا ۲۲سالگیم تقریبا همین قرص. از پارسال الونتارو جایگزین کردن ک اوایل تا ۲۲۵میلی بود و هربار روان پزشکم می‌گفت یکی دیگه اضافه کن اما برام عوارض داشت یبوست شدید و…. نهایتا الان ۳۷/۵کردم و بازم مضطربم. با توجه به این که من بیشتر از یک دهه عمرم رو دارو میخورم ازون دسته هستم که ب دارو مقاومن. الکترو شوک برام مفیده ؟ یا باز هم روان پزشک عوض کنم. بنظرم فایده ندارع (اضطرابم فراگیره) ژنتیکی از مادر بزرگم استرس گرفتم ‌‌

 6. سلام آقای دکتر
  من زمانی که ونلافاکسین رو میخورم حالم خوبه ولی بیقرار میشم،باید چکار کنم؟
  یه سوال دیگه هم داشتم:آیا آریپیپرازول باعث چاقی میشه؟

 7. سلام وقتتون بخیر
  ده سال هست هر وقت می خوابم شب یا روز و در هر مکانی
  دچار حملات خفگی در خواب میشوم که البته شدت حملات در شب وصبح بیشتر است هرچند عصرها هم هست اما کمتر.
  با داروی سرترالین و پرانول و کلونازپام که نسخه اول معجزه گر بود خوب شدم (تشخیص اختلال اضطرابی )
  اما بعد از دوسه ماه بالخصوص با افزوده شدن ونلافاکسین۱۵۰ میلی همراه ۲۰۰ میلی سرترالین بشدت دچار خستگی و بی حالی و ضعف وزوزگوش تیرکشیدن به حالت برق گرفتی سمت چپ مغزو…. شدم . از پزشکم خواستم داروهام را قطع کند بعداز یک و نیم سال
  عارضه خاصی ندادم برای ترک داروها
  اما تمام علائم بیماریم برگشت و همه عوارضی که گفتم تا حالا با قوت در من مانده
  کلافه ام کرده
  ماهیت بیماری من تبدیل شده به اختلال شدید خواب که منشا اضطرابی دارد
  جدیدا هم صبح ها بعد ازبیدارشدنم فشارخون تا ۱۷ روی۱۱ و حتی ۱۸ روی ۱۲ بالا میرود
  قفسه سینه ام فشار دارد
  تنگی نفس می گیرم و…
  که گفته اند فقط منشا اعصاب هست
  درحال حاضر۲۰۰میلی سرترالین و ۵۰ میلی پرگابالین میخورم و پرانول و کلوناز و موقع فشار کاپتوپریل زیرزبانی و…
  خسته ام کرده
  از ۲۵ سالگی
  تا الان که ۳۶ ساله ام
  تمام موقعیت های خوب زندگی را از دست دادم بخاطر درگیری شدید بیماری
  بغیر از شوک درمانی یا رفتاردرمانی
  راهکار دیگری که کمک کند اختلال خواب با منشا اعصاب درمان بشود هست؟؟

   • سلام دکتر
    بنده ده سال است به دلیل مشکلات اضطرابی آلپرازولام مصرف می کنم. هیچ بلای خاصی به جز ضعف حافظه سرم نیامده است. خواهشمند است برای اضطرابی ها از تجویز آرام بخش کوتاهی نکنید. ضررش خیلی کمتر از داروهایی مثل دلوکستین است. من فقط جمعه شب ها برای اینکه شنبه با اندژی بیشتری سر کار برم یک دلوکستین ۲۰ مصرف می کنم تا انرژی سایکوموتورم تامین شود. بقیه هفته در صورت نیاز با آلپرازولام.
    با احترام

 8. با سلام و تشکر از پاسخدهی شما اقای دکتر.
  آیا خوردن آسنترا به مقدار ۲۵ میلی گرم به صورت ۱ روز در میان توصیه میکنید ؟
  چون واقعا حس میکنم همین مقدار برای درمان اضطرابم کافیه و خوردن روزی یک بار کسلم میکنه. میخواستم بدونم ۱ روز درمیان باشه مقاومت دارویی یا مشکلات دیگه ای ایجاد نمیکه ؟ سپاسگزارم

  • این سئوال شما اثبات حرف اون دسته از افرادیه که میگن ونلافاکسین خاصیت اعتیاد آوری داره
   بهرحال با اقدام شما موافق نیستم

  • سلام مجدد
   من این اشتباه را مرتکب شدم. با اولین پک ریه سمت راستم سوخت و الان کرونای سخت گرفته ام.
   هیچوقت این کار را نکنید.

 9. باسلام وارادت خدمت شما آقای دکتر
  بنده خانمی ۵۰ساله هستم که بائسه شدم حدود ۵سال هست که از عوارض شدید یایسگی رنج میبرم گرگرفتگی شدید تعریق زیاد و انواع داروهای خارجی و ایرانی ومکمل ها رو استفاده کردم جواب نگرفتم حتی حجامت کردم دکتر زیاد رفتم جدیدا پرانول گفتن استفاده کن وفلوکسیسن هم استفاده کردم ولی جواب نداد خواهش میکنم دارویی معرفی کنید که این مشکلم برطرف شود ممنونم

 10. سلام آقای دکتر
  وقتتون بخیر
  پیشاپیش ممنون از وقتی ک میذارید
  من چند سالی هست که دچار اضطراب هستم
  یه بار سیتالوپرام مصرف کردم ک به خاطر تاخیر در دفع ادرار قطعش کردم
  یه مدت سرترالین مصرف کردم و تقریبا خوب بود
  بعد از یکسال قطعش کردم
  مجدد بعد از شش ماه اضطرابم برگشته و ونلافاکسین تجویز کردن ک بهم حالت تهوع میده و بازم مقداری تاخیر در دفع ادرار
  مجدد سرترالین رو شروع کردم و باعث اسهال شده
  میخوام بدونم اگر ونلافاکسین یا سرترالین رو با وجود عوارضشون مصرف کنم ممکنه بعد از دو هفته از بین بره؟
  و اینکه ممکنه کلا داروهای اعصاب و روان بهم نسازه؟

 11. با سلام
  آقای دکتر من تمام کامنت ها رو خوندم ،من حدود ۸ سال است که ونلافاکسین مصرف میکنم طی یک دوره ای دچار اضطراب و بی‌خوابی شده بودم و گیجی با مراجعه به دکتر مدتی فلوکستین مصرف کردم که به من گیجی و رخوت میدادو اصلا نساخت، در هر صورت من با دوز ۳۷/۵ که ۸ ساله از سر عادت مصرف میکنم خوب هستم ، اما به شدت شنیدم ترکش سخته ، شما تو بعضی کامنت ها اشاره کردید اعتیاد آور نیست و میشه راحت قطع کرد و به بعضی افراد هم گفتید بسیار سخته ترک کردنش ، من واقعا از عوارض ترک میترسم ،آیا دوز ۳۷/۵ رو میتونم ترک کنم؟ و به چه مدت زمان نیاز داره با توجه به تیکه ۸ سال هر روز استفاده کردم

  • اعتیاد با سندروم قطع دارو متفاوته
   و الزامی نیست که حتما شما هم دچارش بشید
   کاهش تدریجی دارو راه حلشه

  • حقیقتش کمک به مجموعه مشکلات شما فراتر از تجربه و توان من هستش
   درواقع شما باید بصورت تیمی و در یک مرکز درمانی مجهز مورد بررسی قرار بگیرید و درمان سرپایی و در مطب توسط یک روانپزشک برای شما کارساز نیست.امیدوارم گشایشی در حال و وضعیت شما رخ بده

 12. سلام
  وقتتون بخیر
  من ۲۲ سالمه و چند سالی هست که اضطراب دارم
  یه بار سیتالوپرام برام تجویز کردن که به خاطر تاخیر در ادرار قطعش کردم
  چن سال بعد تقریبا یک سال سرترالین خوردم و تقریبا خوب بود
  خودم قطعش کردم
  الان ونلافاکسین نوشتن که با خوردنش علاوه بر حالت تهوع، بازم در دفع ادرار به مشکل میخورم
  سه،چهار تا از این کپسول رو مصرف کردم
  به نظرتون به مصرف ونلافاکسین ادامه بدم یا نه؟

 13. سلام و روز بخیر جناب دکتر. من دختری ۲۵ ساله هستم که به دلیل تشخیص اضطراب فراگیر و اضطراب اجتماعی داروی ونلافاکسین با دوز ۷۵ در روز و بوسپیرون با دوز ۲۰ در روز مصرف می‌کنم. بوسپیرون رو تقریبا حدود سه ماه و ونلافاکسین رو نزدیک به دو ماهه که استفاده می‌کنم. متاسفانه در این مدتی که مصرف دارو رو شروع کردم کاهش وزن شدیدی داشتم (حدود پنج کیلو در یک ماه اول مصرف ونلافاکسین کم کردم). با دکتر روانپزشک هم صحبت کردم ایشون اول تعجب کردند و گفتند که این دارو باعث چاقی میشه نه لاغری. بعد هم گفتند که ادامه بدم. ولی متاسفانه کاهش وزن من همچنان ادامه داره، طوری که حس می‌کنم سوخت و ساز بدنم زیاد شده. حس گر گرفتگی دارم اکثر اوقات و به شدت گرمایی شدم (برعکس همیشه که سرمایی هستم). کم کم نگرانم که وزنم به چهل کیلو برسه. متاسفانه فشار خانواده هم بابت این قضیه زیاده و اصرار دارند که دارو رو ترک کنم. لطفاً اگر نکته‌ای می‌دونید که می‌تونه کمک کنه پاسخ بدید. اصلا دوست ندارم دارو رو رها کنم و به حالت قبل برگردم.

  • خب واقعیت اینه که ونلافاکسین شمارو لاغر کرده و بقول خودت متابولیسمتو برده بالا .اینو که نمیتونیم انکار کنیم .بنابرین صلاح در اینه که دارو عوض بشه
   این دارو سروتونین مغزتو برده بالا که حالت خوب شده
   خب داروهای دیگه هم همینکارو میکنند و جای نگرانی نداره
   به دکتر خودت مراجعه کن تا داروی جایگزین بهت بده..داروهای خوب و زیادی وجود داره

Comments are closed.