سود و زیانِ ریسپریدون

– ریسپریدون چیست: 

داروی ریسپریدون (Risperidone) که از طریق کاهش میزان دپامین  مغز  اثر می کند،برای  بهبود رفتار و همینطور برطرف کردن افکار غیر عادی (مانند افکار بدبینانه) بکار می رود.این دارو بیشترین شهرت خود را  در اِصلاحِ اختلالات رفتاری کودکان مانند بیش فعالی و اختلال سلوک  و همچنین در درمان علایم منفی بیماران روانپریش (مانند انزوای اجتماعی و کم حرفی) دارد.این قرص  بنا بر تجربه و تشخیص روانپزشک  گاهی بعنوان درمان کمکی در سایر مشکلات ذهنی مانند اضطراب و وسواس نیز می تواند به کار رَوَد. این دارو اعتیاد آور نیست.

– هر گونه شک و ابهامی که در مورد حکمتِ تجویز این دارو دارید با پزشک خود مطرح کنید و توضیحات قانع کنندهٔ او را فقط از زبان خودش بشنوید .شنیدن اطلاعات ناقص از متصدیان داروخانه‌ها و یا خواندن بروشور داخل جعبهٔ دارو  و یا جستجو در صفحاتی مانند ویکی پدیا، کافی  نیست و ممکن است شما را در مورد تجویز پزشکتان دچار سوء تفاهم کند.

– موارد مصرف ریسپریدون
این دارو در موارد زیر و صرفا با تجویز پزشک متخصص قابل مصرف می‌باشد: IMG_20160805_153726
۱- برطرف کردن افکار غیر عادی و بیمارگونه: که منجر به اشتغال ذهنی فرد با آنها شده و واقع بینی  و کارکرد روزانه ی وی را مختل می سازَد.
۲-از بین بردن افکار وسواسی: مانند افکار غیرقابل کنترل توهین به مقدسات یا افکار ناخواسته ی جنسی یا افکار نامقبول ِ آسیب زدن به دیگران.
۳-در درمان علایم منفی روانپریشی(مانند ِکم حرفی،گوشه گیری،انزوای اجتماعی،فقر محتوای فکری).
۴- تصحیح باورهای غلطِ استدلال ناپذیر :مانند بدبینی به مردم و یا بدبینی به همسر و شریک زندگی.
۵- در کودکان ِ در خود فرو رفته ی (اوتیستیکِ) بین شش تا هفده سال  که در ارتباط عاطفی و معاشرت با دیگران ناتوانند ،برای کنترل قشقرق و ناسازگاری و خودزنی .
۶- حالات سرخوشی (مانیا)در نوسانات خلقی و  دو قطبی(بایپولار) .
۷- در اختلالات رفتاری کودکان مانند اختلال سلوک(conduct) یا در خصومت و لجبازی آنها با والدین (ODD) و نیز در اختلال بیش فعالی(ADHD).
۸- در درمان اختلال تیک (توره ).

۹-همه ی داروهای ضد روانپریشی در دوزهای پایین برای اختلالات روان نژندی (نروتیک)مانندِ اضطراب فراگیر(GAD) و اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) و اختلال هویت تجزیه ای (Dissociatve identity disorder) و همچنین در  دلیریوم و اختلالات خواب و اختلالات خوردن بنا به صلاحدید روانپزشک میتوانند بکار روند.

توجه: تجویز این دارو الزاما به معنای روانپریش بودن شخص مصرف کننده نیست. داروهای اعصاب ،موارد مصرف بیشماری دارند که همه یِ آن‌ها در بروشورهای دارویی یا در صفحات اینترنتی ذکر نشده اند.

– منع مصرف ریسپریدون:

۱-سالمندانی که دچار انواع دمانس (زوال عقل) و آلزایمر هستند ممکن است با خوردن این قرص برای مدتی بیش از دوازده هفته، مجددا دچار سکته‌های ریز مغزی (mini stroke) شوند.

۲- صرفا با خواندن این مطلب یا مطالب مشابه در اینترنت شروع به خوردن این دارو نکنید یا سرخود دارویی که برای شما تجویز شده است را به دیگران توصیه نکنید.

۳-این دارو را همراه با الکل مصرف نکنید.

۴-چون این دارو درجه حرارت را بالا میبرد ورزش سنگین انجام ندهید.

۵- بیماری پارکینسون

۶-سرطان سینه

۷-اختلالات شدید کبدی و کلیوی

۸-اگر قرص فوروسماید (لازیکس) مصرف میکنید به پزشک خود اطلاع دهید.

– اسامیِ دارو :

نام ژنریک:

risperidone

_اسم تجاری  

risperdal

– دوزاژ و نحوه ی مصرف ریسپریدون:

۱-این قرص در دوزهای ۱  و ۲ و۳ و  ۴  میلی گرمی موجود است که صرفا با نسخهٔ پزشک قابل تهیه می‌باشد. بهتر است یکبار در روز  مصرف شود.این دارو همچنین بصورت قطره هم موجود است که میشود با آب،آب میوه(غیر از گریپ فروت)،قهوه یا شیر کم چرب مصرف کرد.ولی مصرف آن با چایی یا نوشابه کوکاکولا ممنوع است.

۲-شروع دارو با دوز (۱)  یا  (۲) میلی گرم در شب است که تا (۴ )میلی گرم در روز میتواند افزایش یابد.حداکثر دوز  درمانی آن شانزده میلی گرم است .ولی دوزهای بالاتر از( ۴ )میلی گرم همراه با احتمال بالاتر عوارض دارویی خواهند بود.نیمه عمر آن (۲۰) ساعت است.ریسپریدون اگر با کاربامازپین یا فنی تویین یا فنو باربیتال مصرف شود باید با دوز دو برابر مصرف شود.و در صورت مصرف ریسپریدون با فلوکستین یا پاروکستین،باید دوز ریسپریدون را کاهش داد.

۳-دوز شروع بهتر است کم باشد تا منجر به تهوع، بیخوابی و بیقراری (آکاتژیا) نگردد.

۴-اگر یک وعده از قرص را فراموش کردید می‌توانید آن را بمحض اینکه متوجه شدید مصرف کنید ولی اگر تقریبا چند ساعتی بیشتر به مصرف وعدهٔ بعدی نمانده است این کار را نکنید و فقط قرص وعدهٔ بعدی را بخورید. در هر صورت از دوبل کردن قرص برای جبران وعدهٔ فراموش شده اجتناب کنید.

۵-قرص را در دمای معمولی اتاق و دور از رطوبت و نور نگه دارید.

۶-خیلی خیلی مراقب باشید که بچه‌های کوچک دستشان به این قرص و سایر قرصهای اعصاب نرسد.

۷-لیست همه ی داروها، حتی ویتامینهای مصرفی خودتان را به پزشکتان اطلاع دهید.

۸-این دارو را با آب فراوان مصرف کنید

۹- موقع بلند شدنِ سریع، از حالت دراز کشیده یا نشسته به حالت ایستاده،ممکن است چند لحظه بعلت افت فشار خون ِوضعیتی، دچار سرگیجه و سیاهی رفتن چشم بشوید.بنابرین باید مرحله به مرحله و به آهستگی از جای خود بلند شوید.images

۱۰-اگر احساس کرده اید که با مصرف این دارو حالتان خوب شده است
آن را ناگهانی قطع نکنید چون دچار عوارض جدیدی خواهید شد(سندرم قطع دارو).

۱۱-این قرص احتمال دارد فشار خون شما را پایین بیاندازد پس مراقب تداخل آن با سایر داروهای ضد فشار خون باشید و به پزشکان داخلی یا اعصاب ِ خود ،این مطلب را یادآوری کنید.

– نکات مهم در مصرف ریسپریدون: 

۱-اگر دچار آلرژی شُدید این قرص را مصرف نکنید. علایم آلرژی می‌تواند این‌ها باشد: سرفه، تنگی نفس، خس خس سینه، ورم کردن لب یا زبان یا صورت، ورم کردن گلو، خارش و قرمزی و دون دون شدن پوست، کهیر در هر نقطه از پوست.
۲-سالمندانی که دچار انواع دمانس (زوال عقل) و آلزایمر هستند ممکن است با خوردن این قرص برای مدتی بیش از دوازده هفته، مجددا دچار سکته‌های ریز مغزی (mini stroke) شوند.
۳-خالی یا پر بودن شکم تاثیری در جذب این دارو ندارد.
۴- این قرص ممکن است ۴ تا ۶ هفته طول بکشد تا اثرات خوبش را نشان بدهد،پس لطفا زود قضاوت نکرده و دارو را تا آنموقع قطع نکنید.

۵- در پسران، بزرگ شدن سینه ها یا چاقی ممکن است دردسرساز شود.

عوارض ریسپریدون: 

۱-عوارض خفیف و گذرا:
– احتمال وقوع این عارضه‌ها یک در صد نفر است. این عوارض یا خودشان بتدریج برطرف می‌شوند و یا با یک تجویز دیگر بسرعت قابل رفع هستند بنابرین وقوعِ آن‌ها مجوزی برای قطعِ آن‌ها نیست و شما فقط باید با پزشکتان تماس بگیرید:

– یبوست یا اسهال -درد معده – تهوع یا استفراغ -خشکی دهان -خواب آلودگی یا بیخوابی -بیقراری(restlessness) -سرآسیمگی (آژیتاسیون) – افزایش اشتها -افزایش وزن  – افزایش ترشح بزاق – سوزش سر دل -درد عضلات یا مفاصل -راش پوستی -بزرگی پستان یا ترشح از پستان -طولانی شدن عادت ماهیانه یا عادت ماهیانه نشدن – مشکل در بینایی – مشکل در ادرار کردن -پوست خشک یا تغییر رنگ پوست.

۲- عوارض جدی:
هر چند این عوارض کمیاب و نادرند ولی چنانچه آن‌ها را مشاهده کردید باید بسرعت برای بررسی آن‌ها بصورت حضوری به پزشک خودتان یا در صورت عدم دسترسی به ایشان، به بیمارستان مراجعه کنید:

-گیجی و ناهوشیاری
– تب بالا و سفتی عضلات و تعریق(احتمال سندرم نرولپتیک بدخیم)
– بثورات پوستی و خارش زیاد یا کهیر(احتمال سندرم استیونس جانسون)
– بی‌نظمی،کاهش  یا افزایش غیر عادی ضربان قلب(تاثیر بر روی ریتم قلب،افزایش فاصله ی QT.
-از هوش رفتن
– تشنج
-حرکات غیر عادی و غیر اختیاری در صورت و بدن(تاردیو دیسکنزی)
-مشکل در بلع یا تنفس(التهاب مخاطات در واکنش آلرژیک و سندرم استیونس جانسون)
-در پسران و مردان، بزرگ شدن سینه ها و افزایش وزن شدید.
-نعوظ دردناک یا طولانی.

مسمومیت دارویی:

– در صورتِ خوردنِ تعداد زیاد قرص و مسمومیت با آن( چه اشتباهی و چه به قصد آسیب زدن به خود ) فورا فرد مبتلا را به مرکز درمان مسمومیتهای دارویی (در تهران بیمارستان لقمان ) برسانید.یا در کل کشور به شماره ۱۴۹۰ زنگ بزنید و گزینه ی دوم را انتخاب کنید.

رهنمودهای کلی: 
۱– توجه داشته باشید که تمام داروهای روانپزشکی فقط بنابر تشخیص یک روانپزشک که از مکانیسم اثر آن‌ها و از نحوهٔ تعامل نروترانسمیتر‌ها و رسپتور‌ها در سلولهای عصبی آگاهیِ کامل داشته و برآن‌ها مسلط است قابل تجویز است و مصرف خودسرانهٔ دارو‌ها آن هم فقط با کسبِ اطلاعات سَرسَری از صفحات اینترنتی و یا توصیه‌های ناقصِ دانشجویی و یا با الگو گرفتن از نسخهٔ سایر بیماران و تهیه آن‌ها از مراکز غیر مجاز خیابانی، بسیار خطرناک است و عواقب آن قابل پیش بینی نیست.IMG_20160805_153636

۲-همچنین در جریان باشید که سود و زیان یک دارو را باید در مقایسه با یکدیگر بسنجید و به صِرفِ وجودِ یک عارضهٔ کوتاه مدت، خودتان را به اشتباه از مصرف دارویی که می‌تواند با تنظیم خلق و رفتارتان،سرنوشت ِ شما را به سمت یک زندگیِ سالم و پر از آرامش سوق دهد، محروم نکنید.
-منابع
www.mayoclinik.org
www.Rxlist.com
www.drugs.com
www.Medlinplus.gov
www.darooyab.ir

kaplan &sadock’s Synopsis Of Psychiatry

نویسنده: دکتر پرویز علی وردی (روانپزشک)
-وبسایت:  www.parvizaliverdi.com 
-پی نوشت: کپی برداری و حذف نام نویسنده عملی غیر اخلاقی بوده و درشان یک انسان فرهیخته نیست.

29 Comments

 1. سلام من به دلیل مصرف شیشه به بیماری اسکیزوفرنی مبتلا شدم و شبی یک قرص رسپریدون ۴ میخورم الان سالهاست شیشه مصرف نمیکنم به تازگی کنگره ۶۰ میرم و شربت اپیوم میخورم طبق قانون اونجا نباید دارویی بخورم و طی یکماه دز داروم رو از رسپریدون ۴ به رسپریدون ۲ رسوندن ولی چند روزه عصبیم ضمننا دکترم توصیه اکید کرده دز داروم رو کم نکنم چون چند بار بیمارستان بستری شدم بنظر شما با توجه به اینکه دیگه شیشه نمیکشم و شربت اپیوم میخورم میتونم کم‌کم قرصم حذف کنم با حالت عصبیم چیکار کنم؟ ضمننا بنده ۴۵ سالمه و ۱۵ ساله دارو میخورم خیلی احساس میکنم ضریب هوشی م کم شده از طرفی کنگره آخرین امید منه میخوام طبق خواست راهنمام قرص رسپریدون رو حذف کنم ولی الان دو روزه عصبی شدم آیا دارویی هست که گیاهی باشه جایگزین کنم ؟

  • شما اول باید مطیع دستورات روانپزشک خودتون باشید
   خیر داروی گیاهی جایگزین وجود نداره
   شما اگر داروی ضدروانپریشی مصرف نکنید اصلا دیگه در دنیای واقعی نخواهی بود که بخواهی از ضریب هوشت استفاده کنی

   این داروی داروی اعتیاداور نیست که از شما تقاضای قطعش رو دارند.باید این دارو رو بپذیرند و مصرفشو کم نکنید

 2. سلام وقتتون بخیر اقای دکتر ببخشید من یه سوال داشتم حدود یک ماهه که برای شوهرم به دلیل افکار منفی روانپزشک براشون قرص ریسپریدون واسنتراتجویز کردن مشکلشون حل شده درحال اقدام به بارداری هم هستیم سوال من اینه که این قرص ها روی تولید اسپرم وباروری تاثیر میزارن واینکه کیفیت اسپرم رو پایین میاره ؟همزمان بامصرف داروها میشه برای بارداری اقدام کرد ممنون میشم اگه جواب بدین؟

 3. آقای دکتر با سلام و احترام،
  من به علت مشکل افسردگی مزمن و گوشه گیری و بدبینی و پرخاشگری، شب ها یک عدد ریسپریدون ۲ و دو نوبت در روز لاموتریژین ۵۰ مصرف می کنم. دکتر اخیرا داروی اس سیتالوپرام ۱۰ روزی ۱ عدد را هم به این ترکیب اضافه کرده ولی احساس می کنم که دچار یک سری علائمی شده ام که شاخص ترین آن ولخرجی بی حساب است،البته اخلاقم و صبر و تحملم با مصرف این داروی جدید بهتر از قبل شده است و انگار مهربان شده ام، چه کار می توانم انجام بدهم، از شما سپاسگزارم

  • خب سطح خلق بالا اومده
   خلق باید در حد وسط بمونه
   یعنی مثلا اگر خلق بد و پایین عددش صفر باشه و خلق خوب ۵۰ و خلق بسیار بالا و غیرقابل کنترل که حالت شیداییه ۱۰۰ باشه
   داروها باید طوری باشند که خلق رو بین ۴۰ تا ۶۰ نگه دارند
   و این تنظیمات دارویی توسط دکترتون انجام میشه
   وقتی خلق بالا بزنه لاموتریژین و ریسپریدون رو افزایش میدن و سیتالوپرام رو کاهش میدن
   وقتی خلق افت میکنه و پایین میاد سیتالوپرام رو افزایش میدند
   بسپارید به پزشکتون

 4. با سلام و عرض ادب خدمت دکتر علی وردی عزیز همیشه از راهنمایی هاتون استفاده کردیم اقای دکتر جان قرص کوتیاپین مدت چند سال مصرف میکنم حال خواستم داروی دیگری جایگزین کنم بهتر است به نظر شما داروی خوبیه برای وسواس م با فلووکسامین مصرف میکنم یه کم خواب آلودگی روزانه دارم با تشکر اگه راهنمایی بفرمایید

 5. سلام آقای دکتر من مدت ۴سال داروهای لاموتریژین و ریسپریدون ۱ میلی به همراه اریپیپرازول مصرف کردم وبعد پزشکم را عوض کردم پزشک دوم همه داروها را قطع کرد و برای من ریسپریدون ۳میلی تجویز کرد الان به مدت یک سال است که ریسپریدون مصرف میکنم تا اینکه ۵روزه بدون مشورت با پزشک خودم دز اون رو تغییر دادم و به ۲میلی رسوندم الان بدنم قرمز میشه و میخاره و کهیر میزنم لب بالایی ورم کرد و به اورژانس مراجعه کردم ولی با وجود اینکه آمپول ضدحساسیت تجویز کردن ولی هنوز بدن من قرمز میشه ممکنه به خاطر کم کردن دز ریسپریدون بوده باشه و اینکه دوباره شروع کنم به خوردن دز ۳میلی تا روز ۱۴ آبان به دکترم دسترسی ندارم اگه میشه راهنمایی کنید که تا اون زمان چکار کنم ممنون از پاسخگوییتون

  • بهترین کاره اینه که هیچ دارویی جز داروی ضدحساسیت نخورید
   و فقط اگر بیقرار بودید کلونازپام یک میلی نصفه مصرف کنید

 6. باسلام خدمت جناب دکتر عزیز، ۳۰ ساله هستم و از لحاظ جسمی سالمم اما از دوران کودکی وسواس فکری داشتم اما مخفی کردم و درمان نکردم الان چندسالیه بخاطر مشکلات فراوان خیلی شدت گرفته، مدام خودم رو در ذهن با انواع ابزار و وسیله ها، شنکنجه میکنم و خیال پردازی و تلقینات دردناک میکنم که دیگه کلا اتوماتیک شدن! به چند روان پزشک مراجعه کردم نتیجه نگرفتم فقط تا حدودی با کلونازپام و داروهای سروتونینی کنترل میشه، پزشک آخری رسپریدون ۱ میل دادند و گفتند باید در کنار سروتونین ها حتما مصرف بشه، اما اصلا و اصلا به من نساخت حالم رو خیلی بدتر کرد که قطع کردم و ایشان دیگر هیچی جایگزینش نکردند! میشه لطفاً جایگزین مناسب تری اگر رسپریدون داره معرفی کنید؟؟؟🙏🙏🙏 مثلا تریفلوپرازین ۱ چطوره نمیدونم از سایت شما خوندم؟؟ خیلی هم سردرد میگیرم

 7. سلام،من تیک عصبی دارم و به تازگی درگیرش شدم و حملات پنیک،دکتر برای تیک قرص ریسپریدون بهم داده و باید نصف کنم دوبار در روز مصرف کنم میگن شکسته نشه آیا نصفش میکنم مشکلی پیش نمیاد؟ و با قرص نولپازا تداخل نداره؟ و در آخر بهترین قرص با کمترین عوارض برای رفع تیک چه قرصی است؟ضمنان تیک بهمراه پنیک اومد طی ۲سال اخیر و با مصرف قرص نوراستور در ۳ماه اخیر بیشتر شد، آیا من اشتباه نمیکنم و واقعا با مصرف نوراستور بیشتر شد؟ ممنونم کلا ۴ سوال شد ، سپاسگزار میشم سوالهامو جواب بدید

  • ۱ اشکالی نداره ولی بهتره فقط یدونه کامل شب بخورید
   ۲خیر
   ۳ریسپریدون از همه کم عارضه تره
   ۴ اگر منظورتون لودوپاست که برای پارکینسون تجویز میشه،احتمالا بله چون دپامین زیاد شده…ولی بهرحال تشخیص و تجویز پزشکتونه که اهمیت داره و نه این سئوال و جوابهای از راه دور و اینترنتی
   حکمت و صلاح تجویز دارو در دستان پزشک شماست و یعنی سعی کنید مداخله نکنید مگر اینکه عوارضی وجود داشته باشه که در اونصورت خدمتشون با احترام مطرح کنید

  • هر دارویی (حتی استامینوفن)رو در روزهای اول با دوز بسیار کم شروع کنید.

   وقتی داروی دوم هم باید مصرف کنید اونو چند‌ روز یا چندهفته بعد شروع کنید یعنی وقتیکه بدنتون نسبت به داروی اول انطباق پیدا کرده.

   و بعد مثل یک پزشک حواستون به ارگانهای مختلف بدنتون از رنگ پوست گرفته تا ضربان قلب و نحوه ی هضم غذاها باشه

   اگر تغییری مشاهده کردید اونو بزارید به حساب عوارض داروی جدید و یا تداخل داروی جدید با داروی قدیم.

   در مورد ریسپریدون و اتوموکستین که اغلب در کودکان (بطور همزمان )برای بیش فعالی تجویز میشه،معمولا باهم سازگارند و مشکلی پیش نمیاد.در موارد بسیار نادری امکان داره ضربان قلب دچار ریتم نامناسب بشه .گاهی باید نبض رو چک کرد که آیا ضربان بی نظم نشده باشه یا تعداد ضربان کاهش پیدا نکرده باشه

 8. درود بر شما🌹
  چون مدتی به پزشکم دسترسی ندارم ممنون میشم راهنماییم بفرمایید، موردم اورژانسی ست🙏
  پزشکم تشخیص نشخوار فکری شدید همراه با اختلال اضطرابی بالا و تا حدودی هم افسردگی دادند؛ مدت طولانی ونلافاکسین ۳۷/۵ آلوینتا روزی دو مرتبه صبح و عصر + پرانول ۱۰ روزی دو مرتبه صبح و عصر + کلونازپام ۱ روزی یک مرتبه شب ها مصرف کردم، اما چون درمانی نکردند و تا ۴۰ درصد و رو به پایین اثر بخشی داشتند، به روان پزشک جدیدی مراجعه کردم، ایشان دو قرص به این ها اضافه کردند؛ یکی رهاکین ۵۰۰ شب ها نصف قرص و دیگری رسپریدون ۱ میل شبی یکعدد کامل. قرص های جدید چرا یک هفته است که شروع کرده ام،‌ نشخوارها کم شده، اما متاسفانه شب تا صبح بی وقفه کابوس های دردناک و وحشتناک میبینم!!! بیدار که میشوم اعضای بدنم بی حس و سرگیجه و اختلال تکلم و سنگینی سر و سردرد بد دارم! با اینکه بیشتر از ۶ ساعت نمی‌خوابم، دیگر از این واهمه دارم که نکنه بخاطر این حجم سنگین کابوس در خواب سکته کنم! قبلاً خواب زیاد می‌دیدم اما اصلا تا حد و شدت نبود! به اضافه اینکه غروب که میشود فشار خون تنشی خیلی بالا نزدیک ۱۵ روی ۱۰ را تجربه میکنم و خیلی حالم بد می‌شود که تا قرص های شب را مصرف نکنم پایین نمی آید! بار اول است که چنین چیزی را تجربه میکنم که با شروع قرص های شدید پدیدار شده! به نظرتان علت چیست؟؟ 🙏🙏🌹🌹

 9. سلام آقای دکتر ،پسرم ۴ سالشه و دو ساله دکتر تشخیص بیش فعالی داده،الان یک چهارم صبح و چهارم عصر رسپریدون و یک چهارم وازونیدین دو درصد مصرف میکنه،متاسفانع اضافه وزن پیدا کرده و به شدت پرخاشگر،لجبار،ورفتارهای ناهنجار دیگه داره، چرا این داروها نتونستن ارومش کنن،بهتره دکترشو عوض کنم؟

  • خب اگه اثر نداره باید رفت سراغ داروهای رده ی دوم و سوم
   احتمالا بخاطر سن کمش احتیاط میکنند

 10. سلام آقای دکتر// قرص ریتالین خارجی پیدا میشه؟ و سوال دوم آیا شربت آتنتالین به همراه ریسپریدون میشه به پسر ۱۲ ساله داد؟ البته قبلا مطابق نظر دکتر ریسپریدون یک میلی میدادیم ولی در مدرسه به بچه های دیگه بعضی وقت ها ناسزا میگه؟؟ ممنون میشم جواب بدین.

 11. سلام آقای دکتر من اسکیزو خفیف دارم ریسپریدون دومیلی استفاده میکنم ولی چاق شدم میخوام دارویی کنارش بخورم تا ریسپریدون رایک ونیم میلش کنم چی بخورم فلوکستین خوبه

Comments are closed.